Herman Nypels' Alles op eigen atelier vervaardigd, onder leiding van eigen coupeur. Kleedingmagazijnen, DEN HELDER. outilleerde wegen te rijden en dat hij reeds een maand hechtenis ondergaan heeft Eisch: drie maanden hechtenis met af trek van één maand preventieve hechte nis en met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Pleidooi. Mr. Th. Folkers, de verdediger conclu deerde tot vrijspraak, subsidiair opleg ging eener lichtere straf dan geëischt. Na re- en dupbliek werd de uitspraak bepaald op 81 October a.s. De verduistering ten nadeele van Calvé. De ontrouwe vertegenwoor diger was reeds lang voor Oalvé werkzaam. Betreffende de verduisteringen, gepleegd te Weenen, ten nadeel van de Oliefa- brieken Oalvé-Delft, deelt men nog mede, dat de aangehouden dr. Kurt Moll gedu rende de laatste anderhalf jaar werkzaam was als generaal-vertegenwoordiger voor Oostenrijk. In het begin van 1928 volgde hij zijn vader op, die dezelfde positie had. Ook voordat hij algemeen vertegenwoor diger was, was hij reeds verbonden aan het agentschap. Men hoopt, dat het ver duisterde bedrag minder dan 600.000 schilling of f210.000 zal blijken te zijn en dat door verschillende maatregelen het verlies nog kan worden beperkt. Waar schijnlijk vonden de verduisteringen plaats door het achterhouden van ingekomen gelden van verschillende afnemers. Naar verluidt, is ook de boekhouder gearresteerd. Het bericht, dat de aange houdenen een luxueus leven leidden, schijnt geen waarheid te bevatten. Waar voor het bedrag is gebruikt, is nog onbe- bekend. N. V. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Een offlcleele mededeellng om trent het proces met de Hyalos- fabrlek. De Philip's Gloeilam penfabrieken ln het gelijk gesteld op de hoofdconclusie. Naar aanleiding van het bericht, dat den indruk maakt als zouden Philips' Gloeilampenfabrieken veroordeeld zijn tot stopzetting der fabricage van buis- en staafglas en tot betaling eener schade vergoeding van ongeveer drie millioen gulden, verzoekt de directie het volgende mede te deelen: Ongeveer 1920 is te Eindhoven een machine voor bovengenoemde fabricage ontworpen en gebouwd, welk machine type sedert door Philips in gebruik is genomen. Deze machine nu zou in con flict komen met een tweetal hier te lande aan een Amerikaanschen uitvinder, Dan- ner, verleende Nederlandsche octrooien, hetgeen door Philips intusschen wordt ontkend. Laatstbedoelde octrooien zijn thans overgegaan in handen van Hyalos, een Zwitsersche maatschappij, die in 1928 een proces wegens vermeende inbreuk is begonnen. Dezer dagen is in dit proces in eerste instantie vonnis gewezen, waarbij de rechtbank, voor wat de vermeende in breuk op de hoofdconclusie der octrooien betreft, Philips in het gelijk stelde, doch wel meent: schending van een der onder- conolusles te moeten aannemen. In verband hiermede is aan de eische- rosse opgelegd, de door haar vermeende- lijk geleden schade te bewijzen. Het be drag van drie millioen gulden, tot betaling waarvan Philips zou zijn veroordeeld, is dus volmaakt uit de luoht gegrepen en vermoedelijk tendentieus gelanceerd. Bo vendien gaat Philips van dit vonnis in Hppèl, zoodat van het resultaat nog hoe genaamd niets te zeggen valt. Hoe deze uitspraak ook moge zijn, nimmer zal dit kleine onderdeel der uit gebreide Philips fabricage door een buitenlandschen octrooihouder worden stilgelegd. Immers, de Nederlandsche Octroolwet erkent in gevallen als dezen den plicht van den octrooihouder des- verlangd een licentie te verleenen. Auto over den kop geslagen. De heer A. Verkade, directeur van Verkade'a fabrieken, zwaar gewond. Te Zaandam heeft Donderdagmiddag nabij het pontveer aan de Hembrug een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waar bij de heer A. H. Verkade, directeur van Verkade's Fabrieken zwaar gewond werd. Kort voorbij de Hembrug schijnt de chauffeur voor een aankomende auto krachtig hebben moeten remmen, waar door de wagen tengevolge van den slech ten toestand, waarin de weg zich bevindt, over den kop ls geslagen. Om den heer Verkade uit zijn benarde positie te be vrijden, moest de wagen worden opgevij zeld. Behalve de chauffeur bevond zich ook de heer F. Gebhard, directeur der N.V. Zwaardemakers handel- en industrie in de auto, die enkele lichte verwondingen opliep. De toestand van den heer Ver- kade, die naar het ziekenhuis is overge bracht, is niet zonder gevaar. De moord in den Blijdorppolder te Rotterdam. Te Heerlen ls gisteravond tegen half twaalf een verdachte aangehouden. Na een aantal uitgebreide maatregelen, waardoor het mogelijk was geworden dat vannacht door het geheele land in loge menten een razzia zou worden gehouden om een bepaalden verdachte op te sporen en aan te houden, is gisterenavond om half twaalf te Heerlen de bedoelde man gearresteerd. Tegen dezen man heeft de politie meer aanwijzingen dan tegen wien ook en het is niet onmogelijk, dat het verhoor, waaraan hij vandaag in den loop van den dag te Rotterdam zal worden onderworpen, meer klaarheid in de be ruchte moordzaak zal brengen. COLLECTIE SCHILDERIJEN IN BRUIKLEEN AFGESTAAN. Aan het centraal neutraal ziekenhuis te Alkmaar. De kunstverzamelaar P. Boendermaker Cz. te Bergen (N.-H.), die reeds een aantal schilderijen in bruikleen heeft afgestaan aan het gemeentelijk museum te Amster dam en musea en openbare gebouwen el ders, heeft op een verzoek van B. en W. aan het centraal neutraal ziekenhuis al hier, eveneens een gedeelte van zijn ver zameling in bruikleen afgestaan. De collectie bevat ongeveer 200 schilde rijen. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Te Maastricht is gistermorgen in het ziekenhuis Calvariënberg zekere Beckers overleden, die bij 't opstootje van Woens dagavond een schot in den buik kreeg. De toestand van den politie-agent ia iets vooruitgaande. GAS ONTSNAPT. Donderdagmorgen bleef de gashouder van de gasfabriek der N.V. Continental Gas Mij. te Oosterbeek haken, waardoor ruim 6000 M3. gas verloren ging. Het omliggende terrein werd onmid dellijk afgezet, terwijl de gemeentelijke motorbranspuiten werden ontboden met het oog op het groote brandgevaar. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING TE IJMUIDEN. Inzake het geval van kolendampvergif tiging, (opgenomen op pag. 1 van het 1ste blad), ten huize van de wed. J., Kalver- straat te IJmuiden, meldt men ons, dat ook bij de oude vrouw het bewustzijn weer is teruggekeerd. Haar toestand is thans re delijk wel. ZEDENSCHANDAAL TE LEIDEN. De politie te Leiden heeft gearresteerd een 26-jarigen gymnastiekonderwijzer, verdacht van het misdrijf, genoemd in art. 247 Wetb. v. Strafrecht. Bij dit geval zijn een tiental jongens betrokken, aan wie de gymnastiekonderwijzer les gaf. De man is reeds eerder veroordeeld voor een zedendelict. Wieringen. ARBEIDERS ONTSLAGEN. Gisteren zijn bij de Amsterdamsche Bal last Maatschappij, afdeeling sluisbouw, te Den Oever, 50 arbeiders wegens overcom pleet ontslagen, hoofdzakelijk timmerlie den en ijzerwerkers. HET ONGELUK IN DEN BETON- STORTTOREN. Berichtten wij in ons blad van 12 Oct. J.I., dat de heer Ploeger, wien het ongeluk met den betonstorttoren ln den sluisput te Den Oever overkwam, naar Alkmaar werd vervoerd, teneinde te constateerea of tot amputatie van den voet moest word-n overgegaan, thans kunnen wij melden, dat deze operatie niet noodig bleek te zijn, ter wijl de toestand van den getroffene naar omstandigheden redelijk wel kan worden genoemd. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Het zilveren wonder.Onze G. G. D. De automatische bloe menmanden. Amsterdam leeft natuurlijk nog in den naglans van het zilveren visschenwonder in de lucht dat zich j.1. Zondagochtend boven de hoofden die op daken, pleinen, grachten en buitenwegen urenlang in pijnlijk naar boven gerichte nekken had den gelegen, voltrok. Nog is het gesprek van den dag of „U hem gezien hebt" en nog hoort men bij tramconduoteur, kap per en dergelijke klassieke figuren van het publieke gesprek de meest uitge breide bijzonderheden over de grootte van de kajuitjde vlieg-gelijke afmetingen van de begeleidende vliegtuigen in ver gelijking met den omvang van de alu minium reuzenwesp, het al of niet zicht bare van de passagiers. Met dit al, waar op hier verder niet behoeft te worden ingegaan, omdat de uitgebreide verslagen daarover natuurlijk reeds lang gewerden, is de belangstelling voor het geschieden in de lucht nog eens opnieuw geprik keld, wat dan onze gemeente-luchthaven Schiphol niet anders dan ten goede komt, onze luchthaven die overigens den laat- sten tijd toch al niet slecht boert. Vol gens de jongste statistieken werd zij in de maand September j.1. aangedaan door niet minder dan 702 vliegtuigen van het „regelmatig burger luchtverkeer" en door 326 militaire vliegtuigen Het aantal pleiziervliegers bedroeg 1240, het aantal bezoekers 11.090 en het aantal deelnemers aan de „rondleidingen" 5866. Waarmede dan met een flinken voorsprong de over winning op den concurrent Waalhaven te Rotterdam behaald wordt. Dat, gezien dezen groei, op de dezer dagen door ons nieuwe college van B. en W. herziene begrooting voor het volgende jaar het „verlies" op Schiphol dan ook met enke le duizenden werd terug gebracht laat zich begrijpen. De K.L.M. heeft onlangs haar tienjarig bestaan herdacht en juist Donderdag landde het eerste retourvlieg tuig uit Indië weer op Amsterdamschen bo dem: beide redenen waarom men geneigd is even over de toekomst van ons lucht verkeer te peinzen. Ongetwijfeld heeft de K.L.M. zich, vooral de laatste jaren, met haar pleziervluchten een groote po pulariteit onder het publiek verworven. De maatschappij heeft, naar men mag hopen, nog vele tientallen jaren voor den boeg; en niet de achterliggende periode, die men juist jubelend herdaoht heeft, maar die komende tijd zal voor haar be staan beslissend zijn. En het is wel goed op dit oogenblik nuchter te bedenken, dat haar leven niet wortelt in de popu lariteit, die zij bij het groote publiek ge niet, maar in den bodem waar de geheele moderne samenleving op rustden handel en de industrie. Er werden in de afge- loopen jaren reeds post en goederen ver voerd, maar dat is niet genoeg. De K.L.M. zal, wil haar voortbestaan gewaarborgd zijn, ln de naaste toekomst bepaalde tak ken van handel en industrie een „servieu" moeten geven dio geheel nieuwe moge lijkheden schept. Zooals de Zuid-Ameri- kaansche vleesch-export mogelijk is ge maakt door de koelteohniek en met deze techniek staat of valt, zoo moet de bur gerlijke vliegtechniek iets vinden waar zij zich even onmisbaar voor zal maken. Zal het de bloemenexport zijn waarin zij nu al, de Aalsmeersche kweekers kun nen er al van meespreken, een groote rol speelt P Of iets anders P Met die pleiciervluohten en selfs met die meer serieuse passaglersvluchten en ook zelfs niet met de Iridië-vluchten zal men er op den duur kunnen komen. Dat is alle maal heel aardig en over die snelle ver plaatsing van menschen kan men hoog opgeven en de loftrompet steken als mede de reolametrom roeren, maar in een wereld waar nu eenmaal de „goede ren" voor de menschen gaan kan een bedrijfiniet alleen op de levende, mensche- lijke have steunen. Hierop bestaan, zooals op alles, uit zonderingen. Daar hebben we b.v. de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst die zich in de eerste plaats met die levende have bemoeit en die men in zekeren zin toch ook een bedrijf kan noemen al is het dan een gemeente dito. Het is wel een geschikt oogenblik met •en enkel woord eens de aandacht te vestigen op dezen hoofdstedelijken model dienst, nu mede dank zij zijn optreden, de alastrim onze stadspoorten, op één (en dan nog twijfelachtig geval na) is binnen gedrongen 1 Vroeger voor 1922 waren de geneeskundige en gezondheidsdienst gescheiden, maar in genoemd jaar werden zij, onder het directeurschap van dr. Heijermans, vereenigd. Sedert dat tijdstip is de dienst uitgegroeid en ingericht zooals wij hem thans kennen en zooals hij een voorbeeld is voor vele binnen- en buitenlandsche groote steden. Het net van instellingen dat door den dienst ge leid wordt, vindt zijn knooppunt in het Centraal Bureau aan de Nieuwe Achter gracht. Van daaruit worden door middel van het z.g. Contróle-en Meldingsbureau de eerste hulp bij ongevallen en het zieken transport geregeld. Ook de distributie van de patiënten over de bedden in de diverse ziekenhuizen geschiedt van hieruit. In de nieuwe, vierde verdieping van dit, geheel modern ingerichte gebouw (dat in de wachtkamers voorzien is van wandschil deringen van enkele onzer beste jongere artisten) 1b gevestigd de afdeeling Volks gezondheid. die dan in deze alastrim- dagen zulk een gewichtige rol gespeeld heeft. Van hieruit wordt ook o. m. de be smetting door uit zee komende schepen bestreden. Vooral de scheepszuivering met cyaanwaterstof, die in 1924 bij onzen sanitairen havendienst werd ingevoerd, was een groote stap vooruit. Meer en meer is, in den loop der jaren, het werk van onzen G.G.D. op alle terreinen van het maatschappelijk leven doorgedrongen. Een volledige opsomming van zijn werk zaamheden zou twee drie van deze brieven beslaan. Onderzoek drinkwater, van bad- en zweminrichtingen, contröle van de vervuiling van de openbare wa teren; toezicht op kleine kinderbewaar plaatsen, op de volkslogementen, behan deling van armlastigen en ambtenaren inzittingBlokalenen poliklinieken; school toezicht, psycho-teohnisch laboratorium magazijn, onderzoek van oandidaten voor den gemeentedienst, onderzoek van can- didaten voor beroepskeuze. Ik noem maar enkele voorbeelden. En eindig, als staaltje van de zorg waarmede deze dienst tot in details te werk gaat, met de besohrijving van een van zijn jongste scheppingen de Gemeentelijke Zuigelingenzorg, waar van steeds meer door het publiek ge bruik wordt gemaakt, zoo dat het aantal daarbij ingeschrevenen het laatste Jaar reeds tegen de 8000 liep. Ieder consultatie bureau van deze Zuigelingenzorg is een centrum waaraan een arts, 1 of 2 ver pleegsters, 2 of 8 kraamverzorgsters, 1 zuster voor maatschappelijk werk en 1 of 2 vroedvrouwen verbonden zijn. Een be diende houdt toezicht en voert de admi nistratie. Aan ieder van deze bureau's bestaat tusschen de genoemde functiona rissen nauw contact, waardoor een werk wijze is tot stand gekomen met het meest nuttige effect. De verpleegster, die de verstrekte adviezen mede aanhoort, con troleert bij haar huisbezoek de opvolging daarvan; wijst de moeder, hoe zij de zui geling moet voeden en verzorgen en oefent met tact en volharding de beste suggestie uit, bij het doorzetten der natuurlijke voeding, waar die, om de in vroegeren tijd overschatte redenen, dreigt te mislukken. De sociale nooden worden, met behulp van de zusters voor maat schappelijk werk in onderling overleg met de consulatie-bureau-zuster, onder de oogen gezien en waar mogelijk, ver holpen. Die vrouwen die thuis zelf de wasch doen kunnen op haar aanvraag, in zwangerschap en kraambed in totaal gedurende 8 weken haar wasch tegen verminderd tarief in de gemeentelijke waschinrichting laten wasschen. Aan zoo- gende moeders kan melk worden ver strekt; aan die moeders, wier omstandig heden haar hadden belet daarvoor tijdig te zorgen, een wieg voor het kind. Bij zondere zorg wordt besteed aan twee categorieën1. de ongehuwde moeder en haar kind, 2. de uitbestede kinderen. Dit staaltje is typeerend voor den ge- heelen dienst, die, zooals gezegd, na het geslaagd alastrim-defensief wel eens een extra pluim op den hoed mocht gestoken worden. •k" Van pluimen, en de daarmede nauw- verwante bloemen (in herfst-overdaad dezer dagen te kijk en te koop), ge sproken: hoe zouden, vraagt menig stad genoot en vreemdeling zich af, toch die »bloemen-venters-automaten« werken Men ziet ze, deze automaten, geregeld eiken dag op de bruggen, speciaal op de bruggen van de Leidschestraat. Let op de bewegingen van dezen mechanischen mensch, den automaat-bloemenman 1.... Hoe »afzijn die bewegingen, hoe »zeker« en precies werkt het »apparaat« 1.... Al van het ontstaan van de Amsterdamsche Politieverordening af dateeren deze auto maten, en onvermoeid en zonder eenig blijk van defecte of oude onderdeelen te geven, functioneeren zij nog steeds en wordt de wel 20 25 K.G. wegende bloemenkorf opgenomen, zoodra zich maar even de glinsterende uniform- knoopen van de Heilige Hermandad ver- toonen. Dat is werking »A< van deze automaten. Werking »B€ is veel inge wikkelder en als zoodanig nog merk waardiger. Deze »werking« treedt op als de naderende agent een proces-verbaal uitreikt. Dan loopen deze bloemen-auto- maten naar het Kantongerechtsgebouw aan het Kleine Gartmanplantsoen, ant woorden daar automatisch op het auto matisch vragen van den Kantonrechter, na het even automatisch voorlezen der dagvaarding door den ambtenaar van het O.M. en hooren zich dan ouder gewoonte een boete ten bedrage van zooveel gulden, subsidiair zooveel dagen hechtenis op leggen.... En even automatisch wordt er vervolgens betaald, of.... gezeten. Dit laatste als groote uitzondering. Het auto matisch betalen is feitelijk niet meer geworden dan een gewoon onderdeel van het bloemenverkoopers-bedrijf. Een soort extra belasting is hun in den loop des tijds door een sleurbepaling opgelegd. Zij betalen, want zij moeten betaleD. Zij weten het. En de Kantonrechter weet het en de politie en de ambtenaar van het O.M. weet het ook. Niemand neemt het eigenlijk in ernst en er was dezer dagen ook al een magistraat, die de opmerking maakte, dat op zijn wegnaar het gebouw der Gerechtigheid die kleurige versche bloemen hem niets hinderden en hem wel aanstondeh.... Waarom moet, ziethier dan tenslotte het pleidooi waarop deze bloemen-venters automaat-praat uitloopt, de muffe, ouderwetsche, kortzichtige en belache lijke verordening, waaraan niemand meer dan op automatische wijze hecht, altijd nog blijven bestaan De bloemen- menschen op onze bruggen en pleinen, zij fleuren het »stadsbeeld« minstens even sterk op als.... de Edison-gloeilamp dat in de a.s. lichtweek zal gaan doen.... En voor die lichtweek hebben we duizenden over, terwijl wij hen, onze wandelende Dloemenmanden, maar steeds automatisoh blijven belasten.... Het is een wonderlijke en gansch onlogische tegenstelling I Ingezonden. Stoomvaa rtberlch ton» Grothis, uy 17 Oct. te Sabang. Vraagt prijscourant. Wq concurreeren scherp. Een abonné zondt ons de volgende ont boezeming. HET VOLKSPARK Ik zie hem reedt ln mijn verbeelding, Den wooderichoonen tprookjettuln Het paradij» van 't hooge noorden,' Dicht aan de zee en 't blonde duin. Het plekje, om na gedanen arbeid. Na het gebruik van 't avondmaal, Eens rustig, en in diepe ontroering, Te luistrea naar den nachtegaal. Ik zie de nijvre wervianen Er met hun vrouw en kindren gaan, Ik zie de paartjes, minnekoozend, Op bankjes ln de beukenlaan Ook hoor ik reeds in mijn verbeelding, Het rulschend water der fontein, En stelselmatig voTmt in mijn hersens Zich het park, zooals 't behoort te zijn. En dankbaar noemde ik het „Oord Gijzen" Naar den ontwerper van den hof, Waarvan de teekening bij Herman Nijpels, Goed zichtbaar tusschen lappen atof, Voor de ramen, en voor ieders kijklust, Netjes is te pronk gezet. 'k Kwam tot bezinning, want ik dacht tosa Aan 't pas ontvangen aanslagbiljet. Stoomvaart Mik Nederland Poelan Laut, u., 17 Oct. te Bremen. Rondo, u., pass. 17 Oct. Gibrallar. Soemba, u., pass. 17 Oct. Gibraltar. Borneo, t., pass. 17 Oct. Ouessant Enggano, t, 18 Oct. te Hamburg. Prinses Juliana, t., 19 Oct 10 n. v.m. te Ad» verwacht. Chr. Huygen», n., 18 Oct. Genua. Kambangan, u., 16 Oct. v. Padang. P. C. Hooft, t., 16 Oct. Penm. Saleier, t, 17 Oct. v. P- Soedan. Simaloer, t., 17 Oct. v. Tjilatjap^ Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Ariadne, 17 Oct. te Oporto. Bodegraven, u„ 17 Oct. v. Valparaiso. Boskoop, 23 Oct. te Corral verwacht. Cottica, u., 17 Oct. v. Madeira. Eos, 17 Oct. v. Tarragona. Erato, 17 Oct. v. Danzig. Hebe, 18 Oct. te R'dam. Ilos, 18 Oct. te Triëst. Juno, 18 Oct. te A'dam. Nereus, 18 Oct. te R'dam. Oberon, 17 Oct. v. Constantinopel. Perseus, 17 Oct. v. Aalborg. Van Rensselaer, 17 Oct. v. Curacao. Stella, 17 Oct. v. Constanza. Zeus, 17 Oct. v. Catania. Crijnssen, 18 Oct. v. A'daffl. Iris, 18 Oct. v. A'dam. Strabo, pass. 18 Oct. Holtenau. Stuijvesant, 18 Oct. v. Bremen. Venezuela, t., pass. 18 Oct. Azoren. Venus, 18 Oct. te Hamburg. Nero, 18 Oct. v. A'dam. Orpheus, 18 Oct. v. A'dam. Proteus, 18 Oct. v. A'dam. Barneveld, 17 Oct. te A'dam. Deucalion, 16 Oct. v. Alicante. Irene, 16 Oct. v. Ceuta. Mars, 16 Oct. v. Catacolo. Neptunus, 17 Oct. te A'dam. Orion, 16 Oct. v. Boca Chila. Rhea, 15 Oct. v. Barahona. Vesta, 16 Oct. te Piraeus. Vechtdijk, 16 Oct. v. S. Marta. Berenicei, 17 Oct. v. A'dam. Hebe, 17 Oct. v. A'dam. Tellus, 17 Oct. v. A'dam. Achilles, 15 Oct. te Kingston (Ja). Bennekom, u., pass. 17 Oct. Azoren. Breda, 15 Oct. v. Cristobal. Ganymedes, pass. 10 Oct. Dover. Minerva, 16 Oct. v. Smyrna. Pollux, pass. 17 Oct. Ouessant. Saturnus, pass. 17 Oct. Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. FLandrla, u., 17 Oct. v. Las Palmas. Zeelandia, t., wordt hedenmorgen te IJmuiden verwacht. Gelrla, t., pass. 16 Oct. Fernando Noronha. Alkmaar, u., 16 Oct. te Callao. Kon. Paketvaartmaatschappij. N.-Holland, 17 Oct. te Belawan. N.-Zeeland, 17 Oct. v. Melbourne. Holland—Afrika Lijn. Alkaid, 17 Oct. te R'dam. Heemskerk, 17 Oct. v. Port Elisabeth. Rijperkerk, u., 16 Oct. v. Las Palmas. Rietfontein, u., pass. 17 Oct. Perim. Giekerk, t., pass. 15 Oct. Gibraltar, Meliskerk, t., 17 Oct. te P. Said. Randfontein, t., 17 Oct. te P. Natal. Springfontein, t., 18 Oct. v. Antwerpen. Klipfontein, t„ 16 Oct. r. Tanga. Grijpskerk, u., 18 Oct. te Lorenzo Marijne* Nieuwkerk, u., 18 Oct. te Kaapstad. HollandWest-Afrika Lijn. Eemstroom, 17 Oct. v. A'dim. Orestes, u., 16 Oct. te Duala. IJstroom, t., 15 Oct. v. Duala. Holland—Amerika Lijn. Lochmonar, 16 Oct. te Colon. Narenta, 17 Oct. te R'dam. Statendam, 18 Oct. te R'dam. Drechtdijk, 13 Oct. v. San Francisco. Bilderdijk, pass. 16 Oct. Dungeness. Spaarndam, 17 Oct. te Havana. Lochgoü, i(f Oct. v. Cristobal. Glamorganshire, 15 Oct. te Everett. Grootendijk, 18 Oct. te Willemstad. Lochkatrine, 17 Oct. te San Francisco. Maasdam, 17 Oct. te Havana. HollandBritsch-Indië Lijn. Stadsdijk, 18 Oct. te R'dam. Hoogkerk, u„ pass. 17 Oct. Gibraltar. Veendijk, u., 18 Oct. te Genua. Koudekerk, t., 18 Oct. v. Antwerpen. HollandO.-Azië Lijn. Gemma, t., 15 Oct. v. Tsingtao. Oldekerk, t., 16 Oct. v. Penang. Zosma, t., 16 Oct. te Hamburg. Alderamin, t., 17 Oct. v. Genua. Gemma, t., 17 Oct. te Shanghai. JavaNew-York Lijn. Boschdijk, 15 Oct. Gibraltar gcp. Blijdendijk, pass. 16 Oct. Perim. City of Salisbury, 17 Oct. te Batavia. Blitar, 18 Oct. te Suez. Karimoen, 17 Oct. te Boston. JavaBengalen Lijn. Mapia, 17 Oct. te Calcutta. Bondowoso, 9 Oct. te Rangoon. Java Pacific Lijn. Batoe, 16 Oct. te Manilla. Siantar, 15 Oct. v. San Francisco. JavaChinaJapan Lijn. Tjitaroem, 16 Oct. te Shanghai. Tjimanoek, 15 Oct. te Batavia. Tjikandi, 15 Oct. v. Shanghai. Tjikembang, 16 Oct. te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, t., pass. 18 Oct. Kaap del Arml. Kota Gede, 18 Oct. te Soerabaja. Kota Radja, pass. 18 Oct. Dover. Medan, 18 Oct. te Soerabaja. Schouwen, t., pass. 17 Oct. Kaap del ArmL Vlieland, 17 Oct. te Batavia. Gorontalo, t., 17 Oct. te Negapatam. Kota Inten, u., 17 Oct. te Belawan. Menado, u., pass. 17 Oct. Pantellaria. Patrla, u., 17 Oct. te Southampton. Tjerimai, u., 16 Oct. v. Suez. Tambora, t., pasa. 17 Oct. Kaap del Armi Indrapoera, t., 17 Oct. v. Colombo. Samarinda, t., 17 Oct. v. Pt. Soedan. RotterdamZuid-Am«rika Lijn. Alpherat, t., 17 Oct. v. Santos. Aludra, 17 Oct. v. R'dam. Stoomvaartmaatschappij Ocsaan. Antenor, 18 Octt. te R'dam. Eumaeus, 17 Oct. te Penang. Mentor, 18 Oct. te Belawan. Aeneas, 17 Oct. te Tsingtao. Philoctetes, 17 Oct. te Marseille. Prometheus, pass. 18 Oct. Gibraltar. Aiemoua, 16 Oct. te Glasgow. (Verb.) Euryades, 16 Oct. v. Padang. Hector, 15 Oct. v. Colombo. Menelaus, 15 Oct. v. Hongkong. Peisander, 16 Oct. te Londen. Khexenor, pass. 17 Oct. Perim. Emzetco Liin. Jonge Anthony, 16 Oct. v. Barceloraa. Jonge Jacobus, pass. 17 Oct. Gibraltar. Jonge Elisabeth, 18 Oct. v. R'dam.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14