Moderne HERMAN NYPELS, loos op het hoofd voordeelige prijzen. VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. Kledingmagazijn, DEN HELDER. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 De heer Grondsma bezit een benijdens waardig talent hij kan ons de schat ten van schoonheid, die Vondel schiep, wonderlijk mooi toonen. Zijn stem schijnt geschapen voor de klassieke verzen van den grooten Ne derlander. Het drama te Zundert. Het auto-ongeluk bij Halfweg. PREDIKBEURTEN Voor het examen Handenarbeid (acte r), 16 en 17 Oct. te 's-Gravenhage gehouden, slaagden onze stadgenooten, de heeren M. Quant en P. Schreurs, cursis ten van den heer Joh. W. Stevenson. BELEDIGING MAKELAAR EN TAXATEUR ROERENDE GOEDEREN. Ter openbare terechtzitting der Arron- dissements Rechtbank te Alkmaar is be- eedigd als Makelaar en Taxateur in roe rende goederen de heer F. Nijpels, Plant soenstraat 3, Den Helder. DE INDISCHE MAIL. Het mailschip Tambora werd gisteren 18 u. 30 te Marseille verwacht. De Rotter dam Lloyd Rapide vertrok van Marseille 21 u. 10. Aankomst in den Haag heden (Zaterdag) 19 u. 42. DE REUNIEFEESTEN VAN KON. INSTITUUT. HET Bij het plaatselijk comité tot herdenking van het 75-jarig bestaan van het Kon. In stituut v. d. Marine zijn de volgende dank betuigingen ingekomen: De Commandant van het Kon. Instituut, overste Heeris, schreef:. Het is mij een behoefte U mijnen besten dank te betuigen voor het door U namens de inwoners van Den Helder aangeboden geschenk en de prachtige bloemen. Ik moge U de verzekering geven, dat de herinnering aan deze ontvangen be wijzen van belangstelling tot in lengte van dagen zal worden bewaard. Het Comité voor de Réuniefeesten schreef: Het comité voor de réuniefeesten heeft de eer het plaatselijk comité uit de bur gerij van de stad Den Helder zijn diepe erkentelijkheid te betuigen voor al het geen door de leden van dat comité is gedaan om de réuniefeesten te doen slagen. Het comité kan U de verzekering geven, dat alle réunisten deze belang stelling van de zijde der Heldersche bur gerij ten zeerste hebben gewaardeerd. NED CHR. VROUWENBOND. Men schrijft ons Voor een flink gevulde zaal hield Don derdagavond de WelEd. Gestr. Heer Dun, Inspecteur van het L. O., zijn lezing over Vondel, terwijl de heer Grondsma van Alkmaar verschillende gedeelten uit Vondel's werk voordroeg. De heer Dun begon met te zeggen, dat de menschheid aan heldenvereering behoefte heeft en wees op Vondel als een cultuurhistorische heldenfiguur, op wien wij als natie trotsch zijn. Hij schetste in korte, klare trekken den levensloop van den »Prins der Dichters*, die met zijn ouders, als een vervolgde om het geloof, in armelijke omstandigheden, naar ons land gevlucht kwam. Vader Vondel vestigde zich in de War moesstraat in Amsterdam en begon den bekenden kousenhandel, waarin hij, en later zijn zoon, aanvankelijk een ruim bestaan vonden. Vondel bezocht alleen de lagere school en leerde op lateren leeftijd de oude talen. Hij trouwde met Maaike de Wolf, met wie hij een zeer gelukkig huwelijks leven leidde, terwijl toch uit dit huwelijk zijn levensverdriet is gesproten zijn eenige zoon Joost. Deze maakte zulke geweldige schulden, dat Vondel op 70- jarigen leeftijd om een betrekking moest vragen aan de bank van leening. Deze betrekking bekleedde hij 10 jaren, waar na hij, met behoud van salaris, ontslagen werd. Op 91-jarigen leeftijd stierf hij en werd in de Nieuwe kerk, in Amsterdam, be graven. De heer Dun sprak hierna over Von del's werk. Het doel van al zijn dichten bezingt deze zelf in zijn «Lofzang op de Scheepvaert* Vergunt mij, dat ik mag, o Vader aller dingen, Den uitgebreiden lof van Uwe daden zingen. De spreker wees op Vondel als hekel dichter, gelegenheidsdichter en drama turg. Over de hekeldichten zweeg de heer Dun dezen avond, maar lichtte enkele gelegenheidsgedichten toe, waarna de heer Grondsma ze voordroeg. Zoo hoor den we het bekende «Constantijntje* en de «Vertroosting aan Geraerd Vossius*. Het zuivere zeggen van deze teere verzen ontroerde de aanwezigen. De heer Dun wees nu op Vondel als dramaturg en noemde de Gijsbrecht van Amstel, Adam in Ballingschap, Joseph in Dothan en Lucifer. Nadat er even gepauzeerd was droeg de heer Grondsma gedeelten voor uit de Gijsbrecht van Amstel, Lucifer en Joseph in Dothan. Met stille, gespannen aan dacht werd geluisterd naar deze Vondel- muziek, die de heer Grondsma zoo vol overgave voor ons deed opklinken. Wat mooier was de innigheid van het «Waar werd oprechter trouw* of de verhevenheid van de Godsaanbidding uit Lucifer, de bovenaardsche strijd tusschen de hemelsche heirscharen of de harts tochtelijke zelfbeschuldigingen van Ru ben we kunnen het niet zeggen. De heer Dun eindigde met te zeggen: «Wij eeren Vondel het meeste, als wij naar zijn stem luisteren, naar de zuivere muziek van zijn verzen, die ons mee doen reizen, met den vromen dichter «uit het slik dezer werrelt, die zoo dwer- relt*, om ons te «nestlen daar 't gestarnt, daar 't goud in 't blauw turkoois zoo flonkerende barntl* De presidente van de afdeeling, die ook de vergadering geopend had, bracht den dank dezer afdeeling en der aan wezigen aan de beide Alkmaarsche hee ren over. Dat die dank ten volle verdiend was, zullen alle aanwezigen beamen. De heer Dun, die door zijn heldere inleiding en herhaalde duidelijke toelichting de hoor ders voorbereidde op de prachtige ver tolking van Vondel's verzen, en de heer Grondsma, kunnen met zeer veel genoe gen op dezen avond terugzien, evenals de afdeeling Den Helder van den Ned. Chr. Vrouwenbond en de talrijke bezoe kers. De heer Dun sloot dezen mooien avond met dankgebed. PLECHTIGE UITREIKING VAN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Gisterenmiddag heeft de commandant van de Marinekazerne, kapt. ter zee H. O. Louwerse, voor de aangetreden bemanning van de kazerne, de zilveren eere-medaille van de Oranje Nassau Orde uitgereikt aan opperschipper J. O. Bootsma. Schipper Bootsma is deze koninklijke onderscheiding toegekend op den verjaar dag van H. M. de Koningin. Kolonel Lauwerse sprak bij de overhan diging het volgende: Ge hebt dit niet te danken, schipper, aan een bijzondere op zichzelf staande daad, maar aan een geheelen diensttijd, waarin ge niet alleen getoond hebt een be kwaam onderofficier te zijn, maar ook iemand, die blijk gegeven heeft van uit muntende plichtsbetrachting en groote be trouwbaarheid. Ge hebt niet aan den weg getimmerd, bescheiden zijt ge uw gang gegaan, steeds de verantwoordelijkheid voelende voor de u opgelegde taak, en deze met lust en ijver uitgevoerd. Vooral hier in de Marinekazerne, v/aar ge nu de taak van chef van de equipage twee jaar lang op uitmuntende wijze hebt vervuld, zijn de door mij opgenoemde eigenschappen tot haar volle recht geko men ge hebt hier uitgemunt in de wijze, waarop ge uw dienst vervulde, en bent daarin een grooten steun geweest, zoowel van mijn voorganger in het bevel, den kapitein ter zee Vink, als van mij. Het deed mij dan ook bijzonder veel ge noegen, dat het Hare Majesteit de Konin gin behaagd heeft, u eene koninklijke on derscheiding toe te kennen, en ik wensch je toe, dat je die lange jaren zult mogen dragen. Na deze woorden bevestigde de comman dant de medaille op de borst van schipper Bootsma. EEN NIEUWE REVUE VAN ALB. BOELENS. Per advertentie is reeds bekend ge maakt, dat Dinsdag a.s. een nieuwe revue door den heer Boelens ten tooneele wordt gebracht. Wij zijn in staat hieromtrent enkele nadere bizonderheden te vermel den, die doen zien dat deze revue haar voorgangster zal overtreffen. In de eerste plaats doordat de heer Boelens, die tot nu toe meest met kinde ren werkte, thans 13 jonge dames van 15 tot 18 en van 20 tot 23 jaar, alsmede 6 heeren aan zijn gezelschap heeft verbon den. Er zijn prachtige finales, zooals de veerenfinaie, de parasols, de druivenwin gerd, de lampjes, de orchideeënfinale. Niet minder dan voor een bedrag van 2000 aan geheel nieuwe costuums is aan de monteering van dit gezelschap be steed. Verder zal er in optreden een dans paar, terwijl naast de komische ook de dramatische scènes niet vergeten zijn. Als zoodanig noemen wij „de Moord in den apachenkelder", en „Schuldig", terwijl „Japie wordt operazanger" de lachspieren in beweging zal brengen. Een zeer mooie costuumscène is ook het begin der tweede acte, n.L „Taptoe". De auteur heeft aan dit werk 10 maan den gearbeid. Omtrent de plaatsbespre king, prijzen etc., verwijzen wij voorts naar de adverenties. Daar het te verwach ten is, dat de toeloop bij deze lage prijzen groot zal zijn, raden wij aan zich vroeg tijdig van een plaats te voorzien. EERSTE MARINE-CONCERT. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de winterconcerten der stafmuziek spoedig aanvangen. Uit de advertentie in dit num mer blijkt, dat het eerste der reeks con certen Woensdag a.s. gegeven wordt. Hierbij wordt Beethoven's achtste sym- phonie opgevoerd, alsmede diens Egmont- ouverture. Beide zijn van vorige winters welbekend. Na de pauze is het program ma gewijd aan Massenet. Van dezen Fran- schen meester krijgen we de ook wel bekende orkestsuite „Scènes pittores- ques", bestaande uit vier gedeelten, name lijk een marsch, een balletaria, een ange lus en een Fête Bohème, dat is een artis- tenfeest. Deze muziek is zeer geestig en bekoorlijk. Aanvang wederom te half- negen; voor kaartverkoop verwijzen wij naar de advertentie. ITALIAANSCHE OPERA. Is in het voorgaande seizoen de proef, om ook onze plaats in aanmerking te doen ko men voor de gerenomeerde opera-opvoe- Overjassen in de dames geheel vrij zitten dus niet met zware apparaten op het hoofd. Aan belangstellenden wü de heer Bak gaarne de werking verklaren. ringen van dit sublieme gezelschap, glansrijk geslaagd, thans is het mogen ge lukken, dat minstens eenmaal ieder sei zoen den Helder in de tournee wordt op genomen. Den Helder is thans definitief op het speelplan van de N. V. Italiaansche Opera geplaatstl Zeer zeker is dit op kunstgebied voor onze plaats van groot belang, vooral, waar tot nu alleen de hoofd- en grootste steden van ons land daarvoor in aanmerking kwamen. Het mag dus wel geapprecieerd worden dat wij in de gelegenheid gesteld worden de Ital. Opera in eigen veste te zien optreden. We hebben dit te danken aan het krachtige initatief van de heeren M. M. Polak en P. van Twisk, die ook nu weder de handen hebben ineengeslagen en na langdurige beraadslagingen met den Directeur der Opera, Caff. Borin, dit resultaat hebben bereikt. Men is thans nog doende om als buitengewone opvoe ring hier de opera „Faust" te krijgen. Binnen enkele dagen kunnen we hierom trent nader berichten. „GOUWE JOOP" IN CASINO. Men schrijft ons: „Gouwe Joop", dat heden- en morgen' avond hier wordt opgevoerd, is een prach tig stuk volksleven, waarin het publiek opgaat en meeleeft; een stuk dat niet na laten zal de massa te boelen. De pers zegt:Vooral het spel en de schitterende zang van onzon grooten zanger Emile van Bosch is zeer mooi. 0<5k Wiesje Bouwmeester, de waardige doehter van den grooten Louis, heeft in de aangrijpende scènes veel ontroering in de zaal gebracht. André van Dijk en de vele overige medespelenden, heeft het pu bliek vele malen teruggeroepen," We vermelden nog dat de zang en ver schillende dansen door een orkest order leiding van den kapelmeester D. Seran, wordt begeleid. EERSTE ABONNEMENTS-TOONEEL- VOORSTELLING. De eerste abonn.-voorstelling heeft plaats op Woensdag 30 Oct. Het Nieuw Nederl. Tooneel, artistiek leider Louis Saalborn, zal alsdan hier optreden, met persoonlijke medewerking van Louis Saai- bom, Oscar Tourniaire, Joh Gobau, Mag da Janssens, Hélène TreepVink e.a. DE DAGERAAD. Men verzoekt ons te verwijzen naar een elders in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende een openbare verga dering. V. A.R. A.-BOU W CURSU S. Het bestuur van de V.A.R.A.-afdeeling deelt ons mede, dat voor Radio-amateurs, leden van de V.A.R.A. de mogelijkheid is geopend deel te nemen aan den bouw- cursus, welke eiken Woensdag te 8 uur in het Marine-Bondsgebouw wordt gehou den. Ter tegemoetkoming in de kosten voor zaalhuur wordt slechts 15 cent per avond geheven, waarvoor men niet alleen kan profiteeren van de voorlichting, welke daar wordt gegeven,, doch mede gebruik kan maken van de voorhanden gereedschappen, zoodat elk amateur deze niet afzonderlijk behoeft aan te schaffen. Zij, die van plan zijn een toestel te bou wen, doch daarvoor nog niet over vol doende contanten beschikken, kunnen ge bruik maken van de gelegenheid tot spa ren voor dit doel. Men vrage overigens in lichtingen aan het secretariaat en wij ver- wijzén naar de in dit nummer voorko mende advertentie. EEN NIEUW SYSTEEM PERMANENT WAVE. In zijn kapperszaak in de Weezenstraat No. 4 heeft de heer Gerard Bak een nieuw systeem permanent wave ingevoerd, dat boven de bestaande deze voordeelen heeft, dat de chauffeurs, dat zijn de kokers, waarin de haren gekruld worden, niet door middel van electriciteit of benzine worden verwarmd, maar door heete lucht. Hier door is de kans op sohroeiing der haren,- welke bij de andere systemen altijd blijft bestaan, ten eenenmale uitgesloten. Het is een Engelsche vinding, Vaper Marcel ge naamd. Dezelfde zaak heeft ook een droog- apparaat van de modernste vinding, waar- Tngezonden MededeellnjZ. (800) R I Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdnuld wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacnt en valt niet uit. Binnenland. Pleidooien. Voor de Haagsche rechtbank zijn Don derdag opnieuw pleidooien (na de ge houden enquêtes) gehouden in de civiele procedure betreffend® het drama te Zun dert in den nacht van 10 op 11 Januari 1927, waarbij de caféhouder Van Meer in zjjn café te Zundert door de marechaus- sées J. F. Claassen en Ch. H. Coolen is doodgeschoten. Zooals men weet, heeft de weduwe Van MeerBillet den Staat en de beide marechaussées doen dagvaarden voor de Haagsche rechtbank, en heeft zij een schadevergoeding gevorderd van f 30.000 voor zich zelf en van f 20.600 voor haar beide kinderen. De rechtbank had in deze zaak getui- genbewijs opgelegd, waarna zeer uitvoe rige enquêtes zijn gehouden. Voor de weduwe Van Meer werd ge pleit door mr. L. van Gigti uit Amster dam, en voor den Staat en de marechaus sées door mr. A. F. Telders. Pleidooi van mr. v. Glgh. Mr. Van Gigh betreurde, dat na de gehouden enquêtes de Staat zich in zijn conclusie van antwoord nog niet tot die hoogte heeft kunnen opwerken, dat hij erkent, dat hier iets onrechtmatigs is gebeurd en dat de weduwe schadeloos moet worden gesteld. De juridische quaestie is thans afge daan. Het gaat nu alleen maar over de vraag, of de feiten, zooals die in de dag vaarding zijn gesteld, door de getuigen verhooren bewezen zijn. Naar pleiters meening is de eischeres volkomen in het haar opgelegde bewijs geslaagd. O. m. merkte pleiter op, dat hot doodelijk schot op Van Meer is gelost, toen deze reeds weerloos op den grond lag. Bij dat schot was van noodweer dus zeer zeker geen sprake. Voorts blijkt uit een rapport van dr. Van Ledden Hulsebosch en zulks in tegenstelling met de verklaring van dr. Hulst dat dit derde schot Van Meer geraakt kan hebben, toen deze zich poogde op te richten, nadat hij tengevolge van het schot in de borst voorover op den grond was gevallen. Waar de tegenpartij de door haar ge stelde noodweer ook niet heeft kunnen bewijzen, zal de ingestelde vordering vol gens pleiter moeten worden toegewezen. Dan zal een daad van rechtvaardigheid geschieden. Pleidooi van mr. Telders Daarna was mr. Telders aan het woord, die zeide, na de duidelijke conclusie na enquête zeer kort te kunnen zijn. Pleiter zeide o. m. dat het feit, dat het rapport van het voor-onderzoek eerst na de enquêtes in het proces is gebracht, van pleiter een tactische handeling is geweest, omdat hij niet van te voren wilde produceeren, wat door de getuigen zou moeten worden verklaard. Voorts merkte pleiter op, dat men de verklaringen van het dienstmeisje en van de beide in de huiskamer aanwezig geweest zijnde kennissen met zeer groote voorzichtigheid moet aènvaarden, en wel die van het dienstmeisje, omdat dit zich bij de enquêtes in een zeer moeilijke positie bevond om twee redenen, le. om haar dienstbetrekking bij eischeres en 2e. omdat zij gehuwd is met een broer van eischeres, van wien zij op 7 September j.1. een kind ter wereld heeft gebracht, zoodat zij tijdens de enquêtes reeds in gezegende omstandigheden verkeerde. Met deze omstandigheden zal bij de be oordeeling van haar verklaringen zeer zeker rekening dienen te worden ge houden. Vervolgens bestreed pleiter de waarde van andere getuigenverklaringen. De conclusie van het O. M. werd be- ald op 24 October a.s, Een Bugattl-auto met een snel heid van 95 K.M. tegen een Stn- debakor-auto aangereden. Voor de rechtbank|te Amsterdam stond gisteren terecht een Italiaansche inge nieur wegens schuldmisdrijf. Volgens de telastelegging reed hij op 25 Juni 11. met de door hem bestuurde Bugatti-auto, gaande van Amsterdam naar Halfweg, met een snelheid van 95 K.M. per uur over den Haarlemmerweg tegen een voor hem rechts, althans op de lin kerhelft of midden op den weg rijdende Studebaker-auto, ten gevolge waarvan de in zijn auto zittende Italiaan M. Le- nassi met groote kracht uit de auto ge slingerd werd en verschillende verwon dingen bekwam, waaraan hij kort daarop overleed. Verdachte verklaarde met een snelheid van 95 K.M. gereden en signalen gegeven te hebben. De vóór hem rijdende Stude- baker reed op het midden van den weg, maar maakte onverwachts een zwenking naar links. Toen had de botsing plaats. De bestuurder der Studebaker ver klaarde met een vaart van 35 40 K.M. aan den rechterkant van den weg te heb ben gereden. Voor een hem passeerende auto was hij een poos op de kleine steen tjes gaan rijden. Even nadat Kij zich weer op den gewonen weg had begeven, doch rechts was blijven houden, kreeg hij een bons en zag een auto een paar keer over den kop slaan. Signalen verklaarde ge tuige niet gehoord te hebben. ZONDAG 20 OCTOBER DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststraat), 's Morgens 10.30 uur, Ds. Y. van Dijk, predikant te Schagen. Westerkerk (Westulein). 's Avonds 6180 uur, Ds. F. W. J. van de Poel. Onderwerp„De ware Broederschap". Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonda 6.80 uur, Ds. F. Tollenaar. Hulpkerkdienst (Militair Tehuis, Kanaalweg) Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.80 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steeagracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uux, Leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borger», Doopsgezinde Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. R. O. W. J. Hoek. Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst en 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. Damsté. Zendingsgebouw „Ster der Hope". Zaterdag 19 Oct., 's avonds 7 uur, de Heer J. Sevensma, van Amsterdam. Zondag 20 Oct., 's morgens 10 uur, de Heer J. Sevensma, van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Leesdienst. WEERINGEN. Den Oever. Geref. Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Oand. J. Zwaai, van Amsterdam. Voor- en namiddags busdiensten vanaf den Poelweg, Westerland. Gebouw „Land ln zicht". 's Morgens 10 uur, de Heer J. K. Lofvers, Cand. t. d. H. D. Hlppolytushoef. Ned. Herv. Gem. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Westerland. Vod. Herv. Gem. 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Oosterland. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. De heer Schotting, inspecteur der ver keerspolitie, werd als deskundige ge hoord. Volgens hem heeft de Bugatti te hard geredenraakte de verdachte door het even naar links uitwijken van de Studebaker zijn zelfbeheersching kwijt en had de botsing plaats, doordien de Bugatti ten gevolge van het snel rem men slipte. De heeren Stam eD Emons verklaarden nog, dat de Bugatti, die door verdachte bestuurd werd, buitengewoon goed op den weg lag. Nadat de getuigen waren gehoord in het geheel een 16-tal werd de ver dere behandeling der zaak geschorst tot drie uur. Na de pauze werd het onderzoek voort gezet met het hooren van den contra- deskundige Ir. H. D. E. G. Zoetelief Nor man. Volgens hem is het ongeluk niet te wijten aan de snelheid van het rijden. De rem is gebroken tengevolge van de ach teruitplaatsing der as op het oogenblik der aanrijding. Requisitoir. Het O.M., mr. Van Dulleman, merkte in zijn requisitoir op, dat er in de eerste plaats verschil is over de plaats waar de Studebaker gereden heeft en over de principieele vraag, of het geooorloofd is met een snelheid van 100 K.M. over den weg te rijden en auto's te passeeren en tegen te komen. Een agent van politie constateerde, dat in September in een half uur tijds, van 's nam. half vier tot vier uür, niet minder dan 140 motorrijtuigen passeerden. In Juni zal dit aantal zeer zeker niet gerin ger zijn geweest. Bij dit zeer drukke ver keer is het hoogst roekeloos en onvoor zichtig met een snelheid van 100 K.M. auto's in te halen en tegen te komen. Bij de straf wenschte spr. in aanmer king te nemen, dat verdachte gewoon is, op voor dergelijke snelheden beter ge-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 17