KANNEWASSER HET HUISJE IN HET RAVIJN KONIJN's WARMECROQUETS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, EXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD Eerste Blad OOK VOOR DAMES BUITENLAND. Uw oude dag een lust! RugpiJnNieren Pillen' ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 57ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. Binnenland. De retourvlucht volbracht. FE U ILLETO N door HBADC® EDULh De toestand ln China. het Russlsche-Chineesche conflict In Afganlstan. ENGELAND. DE UITBREIDING DER WEDUWE-PENSIOENEN. DE WERKLOOSHEID. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 (Woedt vervel ad.) HELDERiCHE COURANT 3 ma.andenTlb'i vooruitbetaling: Heldersche Courant I.SO, voor Koegras, Anna Paulowina, Breezand en Wieringen f 165- binnenland fa- Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id p ma 1 en 'anden 3.20. Zondagsblad resp. fo.50, f 0.70, f0 70 f - Modeblad resp. fo.95, t nz;, I,25, f ,.35. Losse5 ^os f° 7 Op- en ondergang van Zon en Maa" en tl|d van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Oct. opond.opoudvum: rijm.: Z 20 17.42 8.57 6.31 16.55 9.34 21.51 M 21 18.10 10.26 6.33 16.53 10.10 22.29 D 22 18.51 11.51 6.35 16.51 10.50 23.12 W 23 19.48 13.05 6.37 16.48 11.34 23.68 D 24 21.03 13.59 6.38 16.46 0.25 V 25 22.27 14.38 6.40 16.44 0.54 13.28 Z 26 23.54 15.05 6.42 16.42 2.08 14.54 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ale oedsróhm. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huuöv.1 t^m S regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Befwtjsna 4 ct Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 19 Oct6.27 uur. Zondag 20 5.25 Maandag 21 5.23 Het ligt niet in onze bedoeling om iedere week iets te schrijven over de luchtpost-verbinding „Holland-Indië", op de belangrijkheid waarvan wij al meer dan eens gewezen hebben. Het heeft geen zin, waar wij het verloop van de vluchten onder „Luchtvaart" geregeld bekend ma maken, er hier nog wekelijks op terug te komen. Nu echter Donderdag de eerste retourvlucht is volbracht, mogen wij niet nalaten er hier nog eenige regels aan te wijden. Donderdagmiddag dan is het eerste vliegtuig, dat de heen- en terugreis heeft volbracht, op Schiphol aangekomen. De mogelijkheid van retourvluchten, in be paalde tijden van het jaar, was al eerder aangetoond en is door deze vlucht op nieuw bevestigd. Het bizondere van deze vlucht was, dat zij meegemaakt werd door een passagier, den eersten betalenden dien de" K. L. M. vervoerde, en die en thousiast was over het verloop van den tocht, al liet het logies, in de plaatsen waar overnacht moest worden, wel wat te wenschen over. Maar ook dat is natuur lijk een kwestie van tijd, en als, straks de vaste passagiersdiensten op Indië worden geopend, dan zal daarin zeker op de een of andere manier zijn voorzien. In beginsel is dus reeds overgegaan tot het vervoeren van passagiers met de K. L. M. naar Indië en wij mochten niet ver zuimen hiervan met enkele regels mel ding te maken. De „Graf Zeppelin". Bjj den tocht van de „Graf Zeppelin" over Nederland is vanzelf de vraag ge steld, die zeker ook al eerder gedaan was, is het luchtschip een ideaal verkeersmid del? Als men de enthousiaste verslagen j leest van de journalisten, die de wereld vlucht hebben meegemaakt, dan zou men bijna gaan gelooven, dat er geen beter verkeersmiddel denkbaar is, dan het luchtschip. Snel en gevaarloos wordt men, door de wolken, naar de plaats van be stemming gebracht en geniet daarbij van het prachtige panorama, dat zich voor het oog ontrolt, als men de wereld van boven af beziet. De Berlijnsche correspondent van hét „Handelsblad" denkt er echter anders over. Hij zegt ronduit: „het luchtschip is geen ideaal verkeersmiddel", en dan somt hij de bezwaren op, die er aan lange tochten met een luchtschip verbonden zijn, althans met het luchtschip van onzen tijd, en dan in het bizonder met de „Graf Zeppelin". Wij zullen hem niet op den voet volgen, slechts enkele van zijn be zwaren noemen. Het was er dan vaak on dragelijk koud, daar er van een centrale verwarming of zoo geen sprake was; de salon was te klein, zoodat men genood zaakt was elkanders gesprekken aan te hooren, alles was vreeselijk sober en pop perig gebouwd. De kleerkasten hingen met een drukknoop dicht, het materiaal, voor den salon gebruikt, was zoo licht, dat de wind er vrij doorspeelde en het er dus verschrikkelijk tochtte, waardoor de meeste passagiers een zware verkoudheid opliepen. De oorzaak van dezen lichten bouw ligt natuurlijk hierin, dat men zoo veel mogelijk gewicht wilde Uitsparen, op dat men meer passagiers en vracht mee zou kunnen nemen. Mtar voor de passa giers is het er daarom niet geriefelijker op geworden en het lr htschip van de toekomst zal op andere wijze gebouwd moeten worden, wil men het tot een ideaal verblijf van de passagiers maken. Ook was het een bezwaar, zoo zeide de correspondent, dat er in het geheel geen lectuur aan boord was. zoodat men niet anders kon doen dan Tilt de ramen naar buiten zien, of convergeren, welke con versatie niet gemakkelijk was, door het leven dat de motoren iaaakten. Men ziet, er zijn dus nogal schaduwzijden, die een luchtreis nu niet juist maken tot een on verdeeld genoegen. Doch .al deze bezwa ren zullen zeker worden opgelost en dan lijkt ons het luchtschip groote toekomst te hebben. Uit het 23) Lord Purbeck's breed gezicht plooide zich tot een glimlach. Daar zouden we zijn als ik u graag kwijt wou, zei hij. Maar waar is een jacht anders voor dan om van het leven op zee te genieten. De ^Meermin" is geen mailstoomer die den kortsten weg kiest. Daar i'k het voor recht heb, een bekend journalist als gast aan boord te hebben, voor wien, doordat hij vacantie heeft, tijd geen bezwaar kan zijn, heb ik mijn mannen instructies ge geven een beetje naar het Zuiden te koèr- sen om niet al te vroeg onze plaats van bestemming te bereiken. Het lag Hector op de lippen om te zeg gen: „niet voor het donker is", maar hij hield zich in. Als zijn vrees ongegrond was, zou zijn opmerking zonder zin zijn, terwijl in het tegenovergestelde geval, hij zou verraden dat hij' op zijn hoede was. Dat is buitengewoon vriendelijk van u, lord Purbeck, antwoordde hij opge wekt. Kom, laten we een wandeling maken voor de ontbijtbel gaat, zei de gastheer, als om allen verderen dank af te wijzen. Hector dacht ernstig na over wat hem verder te doen stond, terwijl hij deed alsof hij luisterde naar den man naast hem. Plotseling werd zijn oog getroffen door een installatie boven hem In den mast. Hij; onderdrukte een plotselinge impuls, daar zijn instinct hem waar schuwde, dat hij niets van eenige onrust mocht laten blijken. Maar een uur later zei hij, zoo zakelijk als mogelijk was: Ik heb juist ontdekt dat ik gisteren een belangrijke mededeeling aan mijn hoofdredacteur heb vergeten. U heeft er zeker geen bezwaar tegen dat ik hem een draadloos telegram stuur? Hector meende een harden blik te ont dekken in de oogen, welke half verhor- gen lagen door den rook van een pas aan- gestken cigarette. Het duurde eenigen tijd voor de toestemming werd gegeven, maar deze overigens zonder eenlg voor behoud. Lord Purbeck richtte zich tot den ste ward, die juist den zilveren lucifersdoos weer van hem aannam: Vraag Oollinls hier te komen, zei hij en tot Hector ver volgde hij: Dat is de man, die het toe stel bedient. Hij is geheel tot uw beschik king. Een rossige jonge man, met waterige blauwe oogen, kwam binnen en wachtte op verdere orders. Oollins, zei lord Purbeck, terwijl hij schijnbaar onschuldig met de vingers op tafel trommelde, mijn gast, mijnheer Yeldman, wil zich in verbinding stellen met zijn courant, de Daily Lynx, in Lon den. Wat is het dichtsbijzijnde kust- station? Portsmouth, milord. Misschien deed u beter even met Collins mee te gaan, meneer Yeldbam. Moet u ook antwoord hebben? Alleen maar dat mijn boodschap goed is overgekomen, zei Hector. vindt het zeker wel goed dat ik het be richt verzend in de oode, die wij altijd gebruiken? Lord Purbeck keek vragend naar den marconist, terwijl hij voortdurend met zijn vingers op tafel bleef trommelen. Nu, dat maakt geen verschil wel? vroeg hfl na een oogenblik, een beetje ongeduldig, alsof hij een antwoord ver wacht had. In het geheel niet, milord. Op een knikje van zijn gastheer volgde Hector den jongen man naar de kamer, waar zich het telegraaftoestel bevond. Oollins' dunne vingers begonnen te tik- Ken en bij de staccate geluiden, schoot een flits van begrijpen door Hector's brein. Ik heb verbinding met Portsmouth meneer, zei de marconist. Wat wensoht u door te zenden? Ik heb het voor u opgeschreven, zei Hector en gaf hem een enveloppe waarop hij in code had gekrabbeld: Ik ben aan boord van Lord Pur beck's jacht Meermin. Bevestig ontvangst. Yeldham. Collins tikte weer, schijnbaar het be richt aflezend. ZSie zoo, zei hij, dat is weg. Het zal wel een poosje duren voor de beves tiging ons kan bereiken, omdat de mede- d eeling op de gewone manier naar en van Londen moet worden geseind. Mis schien wilt u liever boven aan dek wach ten? Ik kom u het antwoord dadelijk brengen. Neen, ik wacht liever hier, zei Hec tor. Wij, journalisten, zijn altijd tuk erop onze kennis te vermeerderen, mis schien zou u me onderwijl een en ander van uw toestel willen uitleggen. Collins verklaarde enkele dingen heel [uitgebreid, maar zoo omslachtig en met I zooveel technische termen dat Hector aan ihet einde maar weinig wijzer was. Eén ding had hij begrepen en dat was, dat zijn belangrijkste vragen onbeant Bultenland. is weer even duister als dit tijdens vorige burgeroorlogen het geval was. De berich ten, die uit het Oosten komen, spreken elkaar ieder oogenblik tegen en het is daarom moeilijk zich een denkbeeld te vormen hoe of de situatie nu eigenlijk is. Eén ding is echter zeker, er wordt weer gevochten, en getracht de centrale regee ring te Nanking te verjagen. Mogelijk zal dit niet gelukken. Generaal Feng, van wien we in langen tijd niets hadden ge hoord, had zich ook opgemaakt om te strijden tegen de bestaande regeering. Hij had zich daartoe verbonden met generaal Jen, die echter plotseling van gedachte veranderde en het beter vond om zich achter de regeering te scharen. Hij nam nu Feng gevangen (dit bericht is evenwel al weer tegengesproken) en zeide, dat hij mede wilde werken, om de rust in China te herstellen. Wat er nu van dit moois waar is durven wij niet te zeggen. Noodig is echter wel, dat er eenheid heerscht in het machtige rijk, daar ook nog niet van de baan ls en het wen- schelijk is, dat er troepen geconcentreerd worden, op de Russisch-Ohineesche gr ms. Dezer dagen toch kwamen er berichten, dat de Russen Llnkiang ingenomen had den, waaruit dus zou blijken dat er oor logsdaden gepleegd worden door de Rus sen. Wat het gevolg hiervan zal zijn is natuurlijk nog niet te overzien, doch dat de toestand hierdoor vrijwat ernstiger is geworden is zeker. heeft de toestand veel overeenkomst met China. Ook hier moet men uiterst voor zichtig zijn met de berichten, die over de grenzen komen, en men kan ze niet zon der eenig voorbehoud lezen. De vorige week hebben wij meegedeeld, dat Nadir Chan, de hoofdstad van Afganlstan, Ka boel, had bezet en dat Habiboella gevlucht was. Welnu, dit bericht is officieel beves tigd en dus is de zoon van den water drager, heerscher al, en is er nu ten minste weer een bestuurder van konink lijke bloede. In de nationale vergade ring, die Donderdag gehouden is, is Nadir Chan, ondanks zijn protesten en zijn po gingen om aan het koningschap te ont komen, tot koning uitgeroepen. Wij hebben er bij het begin van dit conflict al op gewezen dat het zoo wen- schelijk is, dat er in dit land, dat een buf ferstaat is tusschen Rusland en Britsch- Indië, een stevige regeering komt, opdat Rusland niet in de gelegenheid worde ge steld communistische propaganda in Britsch-Indië, op zeer gemakkelijke wijze te kunnen voeren, door het openstaan van de Afgaansche grenzen, voor allerlei on gure elementen. Wij mogen verwachten, dat de nieuwe vorst daarvoor zal waken. Met bet ontwerp tot aanvulling van een der voornaamste sociale wetten der vorige regeering is die van MaoDonald met haar eerste belangrijke sociale maatregelen voor den dag gekomen. Ze vervult daar een van haar uitdrukkelijkste beloften mede, want de arbeiderspartij had zioh tegen sommige onbillijke tekortkomingen der bestaande wet altijd verzet. Het belangrijkste deel van het ont werp wordt voldoende omschreven door het feit, dat 500,000 weduwen meer dan 10 sh. per week pensioen zullen krijgen dan te voren en ook emigranten door to blijven betalen hun recht op Britsch pen sioen kunnen handhaven. In parlementaire kringen verluidt dat de conservatieve partij, wanneer het par lement weer bijeen is, een motie van wan trouwen tegen de regeering zal indienen, De oude dag is n(et alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster kende hulp van Postera Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op welken leeftijd ook, het gebruik van eenige Poster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. woord waren gebleven. Hij was dan ook niet in het minst verbaasd, toen de kléine comedie plotseling werd afgebroken door een beweging van den marconist naar den ontvanger van zijn toestel. Het antwoord, zei hij, terwijl hij pot lood en blocnote pakte. Hector keek aan dachtig, terwijl hij twee teekens op het papier maakte en toen plotseling opstond en zenuwachtig morrelde aan een paar hefboomen en hij zich eindelijk stamelend tot Hector wendde: Het spijt me ontzettend meneer, zei hij. Maar er is iets niet in orde met het toestel. Ik ben bang dat ik het eerst hee- lemaal moet nakijken voor ik weer con tact kan krijgen. Ik denk dat me dat en kele uren zal kosten. Dat hindert niet, zei Heotor en hij wandelde weer naar het dek met een groot gevoel van spijt dat hij nooit het morse-alphabet had geleerd, waardoor hij in staat zou zijn geweest, Lord Purbeck's boodschap aan den marconist te begrij- i pen. Hij had namelijk zoo zijn eigen idee oyer wat die trommelende vingers te ver-1 tellen hadden gehad. Toen Hector de eigen oode van zijn courant wilde gebruiken, was het eerste plan van Lord Purbeck in duigen gevallen en een storing van het toestel scheen de eenige uitweg te zijn geweest. Hector voelde iets van bewondering voor zooveel sluwe tegenwoordigheid van geest. Hij was nu bijna geneigd Lordl Purbeck openlijk te beschuldigen hem in een valstrik te hebben gelokt. Maar hij bedacht dat, ofschoon dit misschien een eind zou maken aan zijn onzekerheid, het bijna zeker ten gevolge zou hebben dat zijn vrijheid op het jacht zou worden be perkt, als er geen ergere dingen gebeur den. Het was verstandiger te blijven vein zen en af te wachten Toen dus zijn gastheer zioh bij hem voegde» lachte hij om' zijn mislukte poging en de kalme trekken van Lord Purbeck drukten niets dan beleefde spijt uit De loome dag ging langzaam voorbij. De beide mannen rookten en praatten, lunch ten en rookten en praatten weer, en ein delijk na het diner stonden ze den rooden nagloed te bewonderen van de onderge gane zon, terwijl de kust die den geheelen dag onzichtbaar was geweest, opdoemde als een blauwe nevelwal, mijten voor hen uit. Lord Purbeck nam zijn kijker en keek lang naar de verre kustlijn. Toen richtte hij zijn blik naar de brug en maakte een beweging met zijn hand. Dadelijk seinde de Kapitein iets naar de machinekamer. Hector begreep. Ze hadden te snel geva ren. De man, zonder initiatief voer met een snelheid die hen bij de Duivels- kloof zou brengen voor het volkomen don ker was. Ls dat de kust van Dorset? vroeg Hector. Ja, we varen regelrecht op de baal aan. Neem u den kijker en kijk maar eens of u den pier niet kunt ontdekken. Ze ls voor mijn oogen nog te ver. Hector "nam den kijker en stelde hem in op de kust. Dat is een buitengewoon goede kij ker, zei hij, terwijl hij hem weer teruggaf. Ik kon niet alleen den pier zien, maar ook de opening in de rots boven de baai. We zijn ongeveer twaalf mijl van de kust en zullen met een uur aan den pier zijn. We zouden daar met een half uur ge weest zijn, als u daarnet geen bevel had gegeven langzamer te varen, waagde Hector te zeggen. De graaf keek hem aan, maar gaf geen verderen uitleg.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1