K ANNE WASSER HET HUISJE IN HET RAVIJN KONIJN'S PEKELVLEESCH IS ALTIJD GOEDKOOPER Zaogw Eerste Blad BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 6720 DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 67ste JAARGANG Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Donderdag 24 Oct6.16 uur. Vrijdag 25 6.14 ENGELAND. Verplichte verzekering van derde. Door alle houders van rUbewflïen. Morrison, de minister van vervoer wezen, heeft Dinsdag de voornaamste be palingen van zijn ontwerpverzekerings- wet tegen ongelukken door auto's of mo torrijders bekend gemaakt. Alle houders van rijbewijzen moeten een verzekering sluiten tegen ongelukken aan derden overkomen en moeten hun polis even goed als hun rijbewijs steeds bij1 zich heb benop boete van 50 pond of een maximum van één jaar gevangenisstraf. Iemand, die tweemaal veroordeeld is voor het veroorzaken van ongelukken wordt het rijbewijs voor goed afgenomen. Dron kenschap als bestuurder van een auto of motorfiets wordt met intrekking van rij bewijs van ten hoogste één jaar gestraft, ongerekend de aansprakelijkheid voor veroorzaakte ongelukken. BELGIË. DE VERLOVING VAN PRINSES MARIE JOSE. Prins Humbert te Brussel aan- gekomen. Prins Humbert van Italië is gisteren- j ochtend om 8.56 met den sneltrein uit Milaan te Brussel-Noord aangekomen. De prins en zijn talrijk gevolg bevonden zioh in een salonwagen, waarin van de Belgi sche grens af ook twee inspecteurs van de Belgische recherche hadden plaats geno men. De prins werd op het perron van-het aiation. ontvangen door koning Albert en de prinsen Leopold en Karei, markies Du- razzo, den gezant van Italië en het perso neel van het Italiaansche gezantschap. De officieele proclamatie van de verlo ving van den Italiaanschen kroonprins met prinses Marie José heeft Donderdagavond om negen uur in het paleis te Brussel plaats. FRANKRIJK. Het kabinet-Briand ten val gebracht. Havas meldde Dinsdagavond uit Parijs: Het kabinet-Briand is om 71/» uur in de Kamer ten val gebracht met een minder heid van elf stemmen (288277). Het ka binet is afgetreden. Het ontslag aanvaard. Nader wordt gemeld: Dadelijk nadat het kabinet in de min derheid was gebracht, hebben de minis ters zich naar het Elysee begeven om pre sident Doumergue het ontslag van het heele kabinet aan te bieden. FEUILLETON Uit hst Engalsch door Doumergue heeft het ontslag aanvaard en Briand en zijn collega's verzocht zich met de loopende zaken bezig te houden. Het noodlottige voorstel. Het kabinet is om 19Vj uur Dinsdag avond gevallen. Tegen het voorstel van de radicalen om het debat over de interpel laties betreffende de buitenlandsche poli tiek op 15 November vast te stellen, stelde Briand de kwestie van vertrouwen. Het voorstel werd met 288 tegen 277 stemmen aangenomen. En zijn val was groot Een onmogelijker kabinets-crisis dan die, welke gisteren in de Kamer is ont staan en aan het leven van het ministerie- Briand een eind heeft gemaakt, zal in de Fransche parlementaire geschiedenis niet gemakkelijk zijn aan te wijzen. De toestand was reeds geruimen tijd paradoxaal geweest, ook toen Poincaró nog premier was, in zoover, dat de link- sche kabinetten van de laatste jaren veelal steunden op een meerderheid, die voor het grootste deel uit de rechterzijde en het centrum was samengesteld. Bepaalde elementen der linkerzijde hadden reeds lang gemeend ontevreden te moeten zijn over Poincaré, dien zij nauwelijks meer als een der hunnen be schouwden. Briand echter met zijn ver gaande vredes-politiek, de hunne tevens, vond genade. Dinsdag hebben do radi calen en de socialisten hem ten val ge bracht, terwijl de moeilijke buitenland sche vraagstukken, welker oplossing Briand is toevertrouwd, op afdoening wachten. Zij hebben Briand laten vallen niet omdat hij met zijn buitenlandsche politiek hun misnoegen had opgewekt deze politiek zelf is met eenmaal ter sprake gekomen maar eenvoudig om een kwestie van procedure. Natuurlijk zit er in het votum van Dinsdag allerlei politieke wrok over het regeeringsbeleid in het algemeen, maar het votum, dat Briand in de minderheid stelde gaf toch alleen maar antwoord op de vraag wie z^n zin zou krijgende radicalen, die binnenkort over de buitenlandsche pftli- tiek en de conferentie van üen Haag wilden interpelleeren, of de regeering, die de behandeling der interpellaties nog even wilde uitstellen zoolang er nog allerlei onderhandelingen met het buiten land betreffende het Young-plan o.m. aan den gang zijn. De Kamer heeft niet gedaan zooals Briand had verlangd en daar hij de kwestie van vertrouwen had gesteld, kon hij, toen hij met 11 stemmen in de min derheid was gebleven, dus heengaan. De verwachtingen. Naar algemeen verwacht wordt, zal het nieuwe kabinet binnen enkele dagen ge formeerd zijn; vermoedelijk weer met Bri- RUSLAND. Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. and als minister van buitenlandsche zaken. Voor de Fransch-Duitsche onderhandelin gen verwacht men in toonaangevende kringen van het aftreden van dit kabinet geen bijzondere veranderingen. Het waar schijnlijkst lijkt een kabinet van een re- publikeinsch oentrum onder leiding van Tardieu dat de groep van Maginot en de socialistische radicalen zal omvatten. Engelsche persstemmen. In Engeland heeft de val van Briand veel consternatie gewekt. Hoewel de nete lige positie van het kabinet wel bekend was, had men toch gehoopt, dat het Briand zou gelukken de Haagsche overeenkom sten onder dak te brengen. Officieel of officieus heeft men in En geland zjjn houding nog niet bepaald, maar men kan gemakkelijk raden, dat met het oog op de tweede Haagsche Conferentie en de vlootconferentie te Londen de val van Briand hier buitengewoon betreurd wordt. Blijkbaar bestaat echter hoop, dat in een nieuw ministerie toch dezelfde mi nister van buitenlandsche zaken gehand haafd blijft. Slechts enkele ochtendkranten schrijven uitvoerig over den val van Briand. Dultsche persstemmen. Voorloopig wordt de verrassende val van het kabinet Briand slechts door een deel der Berlijnsche bladen uitvoerig be sproken. De Börsenzeitung schrijft: De gang van zaken in de Fransche Kamer zpi ongetwijfeld den strijd om de macht in de binnenlandsche politiek van Frankrijk verzekeren totdat een zekere consolidatie naar de middenpartijen zal tot stand ko men, die misschien niet zonder invloed zal zijn op de buitenlandsche politiek. DE VOORLOOPIGE BEGROOTING. Verhooging der militaire uit gaven met een milliard frs. Het eerste gedeelte van het rapport der financieele Kamercommissie over do voor- loopige begroeiing 1930 is in de Kamer rondgedeeld. In "vergelijking met het voorafgaande jaar zijn de uitgaven voor militaire doel einden met frs. 1.008.000.000 verhoogd, waar tegenover staat een verlaging der lasten van de openbare schuld met frs. 500.000.000. Het inkomstenoverschot be draagt volgens het ontwerp 244 millioen frs. CLEMENCEAU. De zuster, die Maandagnacht bij: Ole- menceau heeft gewaakt, heeft vanochtend om half zeven diens woning in de Frank- linstraat veriaten. Zij heeft gezegd, dat de patiënt een uitstekenden nacht heeft ge had, met rustigen slaap en dat er in zijn toestand een groote verbetering was inge treden. Fransche persstemmen. De Fransche ochtendbladen van gisteren geven uiting aan hun groote verrassing over den val van het kabinet-Briand, daar allen het erover eens waren dat het Briand niet moeilijk zou vallen de Kamer te be wegen eerst de begrooting te behandelen en de interpellatie over 't Youngplan tot later uit te stellen. Alle bladen zijn van meening dat de nieuwe kabinetscrisis van langen duur zal zijn en tot ernstige bin nen- en buitenlandsche politieke gevolgen leiden. KQADON TTTLL. Het was onmogelijk hier iets tegen In te brengen. Wat denk jezelf dan, Martha? vroeg Hector. Ik weet niet wat ik er van moet den ken, was het antwoord, vergezeld van een vloed van tranen en onsamenhangende woorden, welke Hector alleen kon stuiten door te zeggen dat hij doornat was, daar hij van het jacht van Lord Purbeck was gevallen, toen ze landden. In haar angst dat hij ziek zou worden, liep ze weg oan warme kruiken voor hem te maxen en ze stond er op dat hfj dadelijk naar bed zou gaan. Hij voelde ook dat hij niet in staat zou zijn de zaak verder uit te den ken, voor hij eens flink gerust had. 's Morgens bij: het ontbijt was Martha iets kalmer, ofschoon ze nog niets had gehoord over Bessie. Hector ondervroeg haar en beloofde haar alles te doen wat hij kon om het geheim op te lossen. Hij stemde toe, dat het feit, dat zij haar beste kleeren had meegenomen, erop wees, dat zij vrijwillig gegaan was en dat het daar om misschien raadzamer was nog niet die politie er in te mengen. Het was niet meer dan natuurlijk dat het geval van Bessie Calloway hem op het oogenblik niet zóó in beslag nam, ais anders het gerval zou zijn geweest, als hij zelf niet het middelpunt was geweest van zulke vreemde gebeurtenissen, dia cul mineerden in den aanslag op zijn leven den vorigen avond. Om rustiger te kun nen denken wandelde hij 's middags naar de baai. Het eerste dat hij opmerkte, toen hij het strand bereikte was, dat de Meermin vertrokken was. Nergens zag hij eenig teeken vani leven. De rij' leege trollies stond verlaten op de pier en de opening van de rots, waar de lantaarn had gestaan, gaapte nu ledig. De vloed kwam op en hij ging op een hoog rotspunt zitten. Hij was bitter ge stemd. Tot vóór zijn vaoantle was zijn werk alles voor hem geweest. Toen plot seling, was er aan den horizon van zijn bestaan, een meisje opgedoemd en ze had zijn eerzucht verlamd en zijn trouw aan zijn courant doen verslappen, een meisje dat ver boven hem stond in maatschap pelijke positie, maar dat betrokken was in een schandelijke onderneming. Hij voelde zijn verontwaardiging groeien, terwijl hij daar zat te kijken naar de golven, die de slingers zeewier aan den steiger op en neer deden deinen. Terwijl hij overdacht wat er gebeurd was, scheen het hem niet moeilijk het verband te zien tusschen den aanslag van den vader en dien van de dochter. Zij moesten zijn gangen zorgvuldig na gegaan hebben. Lord Purbeok had een telegram gekregen dat hij Hector naar Londen was vertrokken. Lord Pur beck had hem daarop na middernacht op zijn kamer opgezocht en hem geïnvi teerd, eerst voor de lunch en later voor het zeetochtje. Alles met het vooropge zette doel den man tot zwijgen te brehgen, die te veel van zijn ongerechtigheden Contra revolutionairen in de .legerindustrie. Het Russische telegraaf agentschap meldt, dat de Gepeoe een contrarevolu- tionnaire organisatie in de legerindustrie van de Sowjetunie ontdekt heeft, welke verzwakking van de weerbaarheid en on dersteuning van buitenlandsche interven tie door sabotage en spionnage ten doel had. De organisatie bestond hoofdzakelijk uit voormalige hooge officieren van het tsaristische leger. De voormalige gene raals Michailof, Wysotsjenski, Dyman, Dechanof en Sjoelga zijn ter dood veroor deeld, de anderen zijn in een concentratie kamp geïnterneerd. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. SABOTAGE BIJ DE TELEGRAFIE. Het Vaz Dias-bericht, dat we Dinsdag onder het opschrift „contra-revolutionnai- ren bij de posterijen te Alma-Ata" opge nomen hebben, blijkt een onnauwkeurige weergave te zijn geweest van de berichten in de Russische pers. Wij lezen dat den laatsten tijd op som mige groote telegraaflijnen gevallen voor kwamen van lange storingen, het ontijdig afbreken van slechte verbindingen, slor dige reparaties, ontbreken van technisch toezicht op de controlestations enz. Deze gevallen droegen een duidelijk misdadig karakter, met gevolg dat telegrammen, zelfs de belangrijkste regeeringsdepêches tot vier etmalen toe werden opgehouden. Dergelijke gevalen kwamen voor te Is- koetsk, Alma-Ata en Tasjkent. Wegens sabotage zijn de chef van den technlschen dienst van het station Swerd- lofsk, Kosjkarski, en een mecanicien, Iwanof, van hetzelfde kantoor tot opslui ting in een concentratiekamp veroordeeld voor vijf en drie jaar. Te Alma-Ata en Tasjkent zijn een aantal arbeiders ont slagen. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 ITALIË. EEN SCHOONE GIFT. Een echtpaar, dat onbekend wensebt te hlilven, heeft een som van 200.000 Ure ge schonken voor het nationale werk voor moederschap- en kinderverzorging. den aanslag in de Skoeptsjina betrokken zijn geweest De straf van Ratsjitsj, die in eerste instantie was veroordeeld tot 60 jaar gevangenissraf werd verlaagd tot 33 jaar en 8 maanden. De vrijspraak der overigen werd gehandhaafd. Een practi- sche beteekenis heeft de strafverminde- ering van Ratsjitsj niet, daar volgens de Zuid-Slavische wet elke veroordeelde, di 20 jaar gevangenisstraf heeft ondergaan in vrijheid wordt gesteld. OHILL EEN MISLUKTE AANSLAG OP IBANEZ. Dinsdag werden op Ibanez, den presi dent van de Chileensohe republiek, toen hij per auto huiswaarts keerde, voor zijn woning, drie schoten gelost, die echter doel misten. De dader, een 18-jarige anar chist, werd onmiddellijk gearresteerd. CHIN A. AFGA NISTAN. HABIROELLA GEVANGEN? Geruchten van verschillende rilden. Telegrammen uit Moskou maar ook van de Perzische grens behelzen dat Habiboel- la zich met zijn eersten minister Said Hus- sein aan de troepen van WalU Chan zou hebben overgegeven, en reeds onder ge leide naar Kaboel onderweg is. Hij heeft zijn volledige onderwerping aan het gezag van Nadir Chan aangeboden. DE BALKAN LANDEN. DE AANSLAG IN DE SKOEPSJTINA. Het hof van beroep te Belgrado heeft Dinsdiag vonnis geveld in bet proces tegen Punitsj en de overige personen, die bij HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. Volgens een officieel Ohineesoh bericht hebben sowjet-troepen Dinsdag Taheiho, een Chineesohe stad tegenover Blago- wesjtjensk bezet. Bijzonderheden ontbre ken nog. Opnieuw huiszoeking in het Russisch consulaat te Charbln. Reuter meldt uit Tokio: Volgens een bericht uit Charbln heeft de Chineesche politie aldaar huiszoeking gedaan in het Russische consulaat-gene raal. Het onderzoek duurde 4 uur en er werden 8 zich in het consulaat bevinden de Russen gearresteerd. Het Chineesche communiqué zegt, dat de huiszoeking geschiedde ten gevolge van ontvangen inlichtingen, volgens wel ke de communisten een complot hadden gesmeed' om te Charbin onlusten te orga- nisearen met het oonsulaat als basis. Na de huiszoeking zijn er 18 Russen gearresteerd, waaronder de waarschijn lijke leider. Het oonsulaatsgebouw was sedert het vertrek van den Russischen consul geslo ten en stond! onder bescherming van den Dultschen consul. Mantsjoerfle wil rechtstreeks met Moskon onderhandelen. Naar Reuter uit Peking meldt, heeft men daar uit geloofwaardige bron te Moekden vernomen, dat op de bijeen komst van de Mandsjoerijsche hoofden de gouverneur van de Krirn verklaard; -heeft, dat de onderhandelingen van de regeering te Nanking met Berlijn inzake het geschil met Rusland over den Chineeschen Oos terspoorweg mislukt zijn en dat Rusland waarschijnlijk ernstige maatregelen zal nemen. Mandsjoerije heeft de regeering te Moekden opgedragen buiten Nanking om met Moskou te onderhandelen over de oplossing van het geschil. VRAAGT SPOOR1/ MOSTERD afwist. Was het hierbij gebleven, dan zou Hector met zijn nuchterheid van journa list, dit alfes beschouwd hebben als geva ren, die nu eenmaal noodzakelijkerwijs, aan zijn beroep verbonden waren. Mis schien zou hij zelfs wel eenige bewonde ring gevoeld hebben voor een tegenstan der, die zich zoo knap wist te verdedigen. Maar zijn diepste gevoel was gekwetst en zijn hart was gewond door de wijze waarop men hem onschadelijk had wil len maken. Als die sluipmoordenaar de waarheid had gesproken, had Madge St Aidhem, uit liefde voor wie hij zijn positie en zijn eer in de waagschaal had gesteld, haar vader geholpen bjj dezen laatsten aanslag op zijn leven. De Graaf moest haar per brief op de hoogte gebracht heb ben, voor de Meermin was uitgevaren, en zij was het geweest, die alles voor den aanslag in de vallei had geregeld, mis schien hem zelfs op touw gezet. Deze gedachte wekte een eerlijke woede bij hem op. Hij was verward geraakt in de strikken van een slechte vrouw, die er niet voor was teruggedeinsd om een reusachtig bedrog tegen de Regeering en een vroegeren moord, te dekken door een nieuwen moord. Hij zou haar niet verder ontzien. Dit was het eind van zijn verliefde dwaas heid. Hij zou teruggaan naar Martha's huisje, ziin kleeren inpakken en met den eerstvolgenden trein naar Londen terug- keeren. En den volgenden morgen zou den heel wat kolommen van de „Daily Lynx" gevuld zijn met sensationeel nieuws over „Het mysterie van de Duivels Kloof'. Hij stond op van de rots om zijn plan uit te voeren en bevond zich plotseling van aangezicht tot aangezicht tegenover Lord Purbeck. Hij was gekleed in een oude jas, korten broek en slobkousen; de stoere edelman zag er goedmoedig en ge zond uit. Hij glimlachte terwijl hij rijn hand uitstak. Goeden morgen Yeldham, zei hij. Na uw melo-dramatisoh afscheid giste renavond had' ik behoefte u even op te zoeken om te zien of het bad u geen kwaad had gedaan. Juffrouw Calloway vertelde me, dat u naar dé baai was gewandeld en dus ziet u me hier. Mijn waarde Yeldham, kunnen we deze zaak niet eens kalm samen be praten? Hector deed alsof hij de uitgestoken hand niet zag. Het speet hem dat hij on gewapend was. Zoover hij kon zien, waren ze all'een, maar dat beteekende niet, dat niet plotseling een groep arbeiders te voorschijn zou kunnen springen. Ik geloof dat wij verder niets samen te bepraten hebben, Lord Purbeck, zei Hector vinnig. In ieder geval weet ik nu dat u mij in uw jacht lokte; om een onaangename onthulling te voorkomen, waar u bang voor was. En u moet al heel dom zijn om niet te begrijpen, dat ik lie ver naar het strand zwom dan opgesloten te worden in uw zoogenaamde steengroe ven, die niets anders is dan een smokke- laarshol. De tergend sarcastische glimlach van den Graaf was niet bevorderlijk voor Hector's kalmte. Dus spelen we eindelijk open kaart? vroeg de edelman op een toon van gemoe- delijken spot. Ja volkomen open kaart, antwoord de Hector heftig. Zonder eenig voor behoud en geen troefkaart achterhouden in den vorm van een gehuurden sluip moordenaar met een geweer. Lord Purbeck's toon was een en al koude trots toen hij antwoordde: Nu ben ik er zeker van dat ik u niet begrijp, mijnheer Yeldham; u zult me een dienst bewijzen door uw sensationeele toe speling duidelijk te willen toelichten. Dat Lijkt me volkomen onnoodig, ant woordde Hector stijf. Na wat hij ondervonden had, voelde hij niets dan verontwaardiging over dit plot selinge vertoon van hooghartige minach ting. Hij dacht er geen oogenblik aan, dat hij geheel en al afging op de woorden van zijn onbekenden aanvaller, en een beschul diging uitsprak, welke hij onmogelijk kon volhouden, zonder het getuigenis van een man, wiens gezicht hij niet gezien had en wiens naam hij niet kende. Maar de ter- gend-trotsche houding van Lord Purbeck, hinderde hem en hij barstte uit: Uw onwetendheid op dit punt, my- lord, maakt de zaak dan nog, erger. Want die bsteekent dat uw dochter zonder door u ertoe geïnspireerd te zijn, het plan heeft bedacht om me gisterenavond in de vallei te laten doodschieten, wanneer uw plan om me op te sluiten, eens mocht mishik- kep.. De man, die op me schoot, kreeg en vroeg gratie omdat hij handelde op order van Lady Madge St. Aldhelml vervolgd) HELDERSCH COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag - - Licht op voor Auto's en Fietsen 26)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1