Bij Gevatte Koude Csmamrin 00ST-INDIË. De vlucht over den Oceaan. ïnQeoanden Mododtoollns nrv Influenza, Griep en fptablett* w Koorts: Rheumatlek^z^ ^£7...T. Koorts; Rheumatlek Hoofdpijn en Kiespijn letter Wettig beecbermcftegen VervalschiogM Pri), 50 co 75 ct. Bi| Apoth. »n Dropicici tiebureau samengeschoold, riep hem luid keels de woorden „Ter dood, moordenaar!" enz. achterna. Tijdens het incident en alles wat erop volgde, was de plechtigheid op het .Graf van den Onbekenden Soldat voortgezet en had prins Umberto, die evenals burge meester Max en de andere autoriteiten zijn koelbloedigheid geen ©ogenblik had verloren, een groote krans met het wapen van het huis van Savoye en de letter U neergelegd. De koning bezoekt dien prins. Zoodra de koning van den aanslag hoorde begaf bij zich naar de Italiaan- sche 'ambassade, waar die prins logeert. De prins ontvangt de Itaiiaansche legatie. Een B.TJL-bericht meldt nog over den aanslag, dat de prins zeer kalm bleef en na afloop der plechtigheid naar bet Itaiiaansche gezantschap reed, waar hij de Itaiiaansche kolonie ontving. RUSLAND. OORLOGZUCHTIGE UITLATINGEN VAN DEN VOLKSCOMMISSARIS VAN OORLOG. Worosjilof, de Russische volkscom missaris van oorlog, heeft Donderdag in een bijeenkomst van jonge communisten het woord gevoerd over den militairen toestand. Wij zijn geen vegetariërs en geen Tolstojanen, riep hij uit. Door de schuld van de Ohineezen zijn sinds eenige maanden voortdurend botsingen voorge komen. Eiken aanval hebben wij met korte, maar harde slagen beantwoord. Tot ons leedwezen hebben onze bladen de gewoonte aangenomen alleen militaire berichten te pubiioeeren als de Ohinee zen ons aanvallen. Aldus ontstaat de in druk, dat wij, als men ons aanvalt, alleen antwoorden met een nota van Karaohan. Niets is echter minder waar. Elke slag der Ohineezen wordt met twee slagen van onzen kant beantwoord. Ons geduld is groot, maar wij zijn niet van plan ons bespottelijk te maken en indien de Ohi neezen niet inzien, dat dit geen zwak heid, maar gezond verstand is. dan zul len wij hun een practisch bewijs van de kracht van het roode leger leveren. Worosjilof zelde voorts, dat de Russi sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht eiken dag sterker en volmaakter worden. Wij zijn niet meer bevreesd, dat wij in moeilijkheden zullen komen, in dien thans de oorlog uitbreekt. Integen deel, wij voelen ons zeer sterk. De bol- Bjewiki, voegde de volkscommissaris er nog aan toe, zouden de botsing liefst uit gesteld willen zien tot hun Industrieel programma Is ten uitvoer gebracht, maar de botsing ls onvermijdelijk. Wij mach tige, jonge klasse, aldus besloot Woros jilof, zijn gereed, wt) hebben reeds een 'zesde deel van de aarde veroverd en ons is de toekomst. Wij weten, dat wy een toekomst hebben, maar de bourgeoisie gelooft ook, dat zij voort zal bestaan. Deze vyandschap zal tot een gewapend conflict moeten leiden. Het is in ons be lang den stryd1 uit te stellen, maar zelfs indien wy thans reeds zouden moeten stryden, dan zullen wy, daarvan zijn wy overtuigd, de overwinning behalen. Vrede tusschen ons en de bourgeoisie is een onmogeiykheid. PALESTINA. NASPEL DER ONLUSTEN. Tien Arabieren tot levenslang Haifa, 24 Oct. Tien Arabieren zyn in verband met die onlusten te Safed tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. AMOK TIJDENS PATROUILLE IN DE GAJOELANDEN. Bandoeng. Tijdens een patrouille in de Gajoe-landen (Atjeh) is een Menadonee- sche sergeant ernstig gewond door een aan de expeditie deelneimenden veroor deelde die amok maakte. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De raad van justitie heeft de behande ling aangevangen van de zaak tegen ver dachte M. L., machinist bij de IJs-My. Petodjo, gedagvaard terzake dat hij in Maart j.1. in zijn woning op de vezelonder neming Modjogedang, een Javaanschen grassnijder van het leven zou hebben be roofd1 door dezen man, na bem vooraf aan beide handen met een stuk yzerdraad te hebben vastgebonden, gewelddadig op den grond te werpen, by nek en' keel vast te grijpen en met een yzoren hamer ette lijke slagen toe te brengen op hoofd en lichaam, tengevolge van welke het slacht offer ls overleden. De verdere behande ling is uitgesteld. aan hetgeen zyn ontwerp voorstelde, maar verklaarde elndeiyk, zich eventueel te zul len neerleggen by eene regeling als de heer Schoten wensohte. 'Zonder stemming werd aldus besloten. Dinsdag J.1. 22 October ls zeer lang ge delibereerd over de kwestie der begren zing van den grondslag van het beroeps- recht. Nadat Minister Donner biyk van toena dering had gegeven door t. o. van het Griffie-recht by ambtenaren-gereohten te bepalen, dat dit reoht zal worden terug gegeven, óók indien de klager sleohts ge deeltelijk In 't gelilk ls gesteld. Het Grif- fle-reoht is nu vastgesteld op 5.(resp. 10.— by den Oentralen Raad), waar- bi1 aan onvermogenden kosteloos bystand zal worden verleend. Art. 58 van het ontwerp opent slechts de mogelijkheid om beroep in te stellen tegen besluiten enz., welke feiteiyk of reohtens met de toepasseiyke algemeen verbindende voorschriften stryden. De nister betoonde ook hier zin tot toenade ring. Nam een amend.-Beumer over. 't Is nu aldus geregeld, dat ook gevallen in de wet zijn opgenomen, waarbij wel niet het geschreven recht wordt overtreden, doch onrechtvaardige toepassing in 't spel is. In het wetsontwerp wordt bezoldiging van ambtenaren voor de eerste 2000 per jaar of deel van dit bedrag voor inhou ding, beslag of korting vatbaar tot 1/4 en voor bet meerdere tot een-derde. Den héér J. ter Laan is dit te bar. Via amendement stelde hij voor, strekkend om eerst boven de 3000 het inbouden enz. van 1/4 mogelijk te maken. Dit amende ment was ten-doode gedoemd, 't Kan ech ter niet vóór Woensdag 23 dezer ter- aarde worden besteld, wyl het „quorum", gelijk ik hierboven reeds verduide lijkte, er niet was. Dus: „le combat finit, faude de combattants". In 't Hol- landsoh vrijelijk overgebracht: men moest uiteen, daar „de menschen" ver waren te zoeken, vereisoht om beslissing te nemen. Woensdagochtend duikelde het amende- mentje met de gewone meerderheid. Na melijk: als de soc.-democratische fractie geen anderen steun dan by het tweetal communisten vindt. Op den 23sten October j.1. is de Ambte naren-wet zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd. Op zeer laat namiddag uur! De klok wees reeds over zessen toen pre sident van Schaik slechts met een stevig hamertikje kon aanduiden, dat het ont werp, regelend den rechtstoestand der ambtenaren, voorzoover ons Lagerhuis betreft^was afgedaan. Voor de byzonderheden van dezen laat stee dag verwys ik naar het verslag. Daarin vindt men vermeld de reeks van nederlagen, welke de voorstellers van de soo.-democratische amendementen hebben geleden. Iiy hun pogingen om het mate rieel ambtenaren-reoht volgens hun in zicht te regelen. Zij behaalden geenerlei suocès. Mnar aan het eind nam minister Don ner toch over zy 't met zekere restric tie een drietal amendementen-J. ter Laan c.s. Wat „pleister op de wonde" wasl. Een woord van waardeering mag niet achterwege hiyven voor den yver, den „ausdauer", taaie volharding, wederom bij deze gelegenheid door den heer J. ter Laan aan den dag gelegd. Maar: deze afgevaardigde is nog maals getuigd ook in ander opzicht van de „taaie soort". Ook wanneer hy beseft, dat een voorstel, door hem aanhangig ge maakt, geen schijn van succes heeft, handhaaft hij 't niet slechts, maar verde digt het met geen ziertje minder „animo dan alsof de mogelijkheid van succes ta melijk groot mag worden genoemd Zoowel de heer K. als zijn broeder J. ter Laan zijn echte mannen van het: „En re kent d' uitslag niet, maar telt het doel al leen!...." Groote bewondering is ook waard de meesterlijke wijze, waarop minister Don ner ook dit ontwerp in het Parlement be pleitte. Laten wij erkennen, dat deze mateloos rad en mateloos-zacht redevoerende be windsman eene marteling is voor: steno grafen en persmuskieten. Edoch: het slag vaardige van zijne verdediging, het gansoheiyk beheerschen der stof, tot in alle onderdeelen, wekte telkens aller bewondering. Dit brok wetgevend werk heeft de Hde Kamer met haar nu eenmaal ongeneeslijk schijnende breedsprakigheid behandeld, maar ook: met een ernst en eene toèwy- ding, die lof verdienen. Voor de zitting van Donderdag 24 Octo ber was allereerst aan de orde wijziging en aanvulling van enkele artikelen der Fensioenwet-1922. Ook daarop zyn amendementen inge diend. Ik denk aan het woord uit een oud- Hollandsche klucht: „Daar zal een fris- sche dronk op smaken", zei Sijmen, „en hy at alikruiken met braadvet!" ïïr. ANTONIO. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Do Hchtweek. Onze woningen en huren. Huldiging ex-wethouder Ketelaar. Ochtondbeurs. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-fcroniok. Den Haag, 24 October. Werk aan den winkel! Van die groote winter-campagne. De ambtenaren-wet Kranig» verdediging, dat nog geen 2 maanden oud is. Het be- De Kamer heeft voor de parlementaire week, die morgen, Vrijdag 25 Ootober ein digt - waarna zij, zooals reeds aangekon digd tot 5 November rust zal nemen, teneinde de BegrootingB-stukken „nog eens door te kijken," heel wat hooi op haar vork genomen. Twee interpellaties zijn nog op de agenda geplaatst. Die, waartoe de heer Wynkoop Donderdag j.1. 17 dezer verlof vroeg en den dag-erna kreeg, over de relletjes te Maastricht; botsingen tusschen politie en stakers, die de werkwilligen molesteerden, en eene, waartoe de soc.-demooratlsche medioa me vrouw De Vries—Bruins Dinsdag 22 de zer verlof ontving: over de verspreiding en behandeling van de pokken. Deze laat ste interpellatie zal natuuriyk den heer Kersten uit zyn tent en „in 't harnas" lokken en jagen. Wy zullen dan wederom worden verkwikt op de princlpieele pro- en oontra-betoogen, wat de vaccinatie be treft. Terwijl de tegenstanders van de ty- deiyke opsohorting van den zydelingschon vaccinatie-dwang zich evenmin onbetuigd zullen laten; De interpellatle-Wynkoop over de Maastritsche onlusten is er eene, die min stens een gansohen, waarschyniyk zeer langdurigen middag zal vorderen, 't Is zelfs de vraag, of de Kamer haar in éóne vergadering ten-einde zal brengen. Toen op voorstel vnn don President Dinsdag j.1; werd goedgevonden, deze belde Inter pellaties ook nog deze week af te doen, rees voor veler oog het schrikbeeld van eene onvermijdelijke avond-vergadering. De Kamer zou wel besefte men voor het alternatief worden gesteld van: het weekje rust vlak voor de groote winter-campagne prils te gevon of deze week extra-hard te werken. Van behandeling der Winkelsluiting vóór het Kerst-reces komt zoodoende niets, 't Laatste rostjo hoop, dnt men toch nog kans zou zien, haar vóór of op 25 Ootober voor den Senaat rijp te maken ls vervlo gen. Want wil staan thans vóór eene buiten gewoon zware November- en Deoember- onmpagne. De voorspelling, dat het Voorl. Verslag over Hoofdstuk I der Rljks- begrootlng voor 1080 een bijzonder lijvig stuk zou blijken to wezen was geenszins En do kritiek, op de formatie vuil noi ihans zittende extra-parlemen taire ministerie uitgeoefend, is Inderdaad scherper dan misschien ooit door de Ka mer werd uitgeoefend op een Ministerie, antwoorden van de vraag, hoe mr. Ruys de Beerenbrouck ertoe kwam om dade lijk nadat zijne poging tot vorming; van een parlementair Kabinet mislukt was, In koortsachtige haast (er waren niet meer dan drie dagen voor noodig I) een z.g. extra-parlementair ineen te timmeren, waarbij slechts aan personen uit de Recht- sche sfeer aanbod gedaan werd om eene ministerieele portefeuille te aanvaarden, deze taak is voor den premier aller minst eene van gemakkeiyke soort. By het groot-politiek debat van dit jaar zal heel wat stuurmanskunst noodig zyn om ongelukjes" te voorkomen. De positie van het Kabinet-Ruys IV Hjkt momenteel verre van sterk 1.... De Tweede Kamer, om tot haar te rug te keeren geeft ook in haar huidige samenstelling nog niet veel biyk van waarachtigen zin tot zelfbeperking. De Ambtenaren-wet telt 187 artikelen en eerst in den middag van 18 October j.1. kwam er wat „schot" In. President Van Schalk had zich blijk baar voorgesteld, het ontwerp Dinsdag j.1. af te doen, maar hü rekende daarbij buiten de breedsprakigheid van den zeker voiyverigen, edoch zeer „taaien" heer J. ter Laan. Toen de klok den 22en j.1. zes uur aanwees, moest men nog wóór eens hoofdeiyk gap stemmen over een nmen- dement-J. ter Laan, van beslissen bij zitten en opstaan moot de afgevaardigde doorgaans niets hebben!, en toen bleek het „quorum", minimum van 51 leden er niet te zyn, Zoodat de vergadering moest worden verdaagd. Misschien zon prneses Van Schalk verstandig hebben ge daan daar In den loop der zitting maar eens to „dreigen" met avond-vergadering. Dut wil nog wel eons baten!,,., Voor do behandeling vnn de artikelen on amendementen der Ambtenaren-wet l(nn Ik folteiyic volstaan met to verwUzon naar de verslagen, 't Grootste deel der zitting van Vrydag 18 dezer werd ln beslag genomen door do bespreking der kwestie, wie de leden van de ambtenaren-gereohten zullen nanwlj. zon. Hot ontwerp legde die taak op aan (ledop. Staten. Redding word tenslotte gebracht d'oor den sohrnnderen antl-revo- lultonalren Rotterdammer, don heer Schou ten, die ln overweging gaf, do hlerbedoel- de taak op te dragen aan den Minister van Justitie. Bso, Donner gaf annvnnkelUk voorkeur De oude attractie van het „lichies kij ken" heeft nog niet van haar sterkte ver loren! Dat mag, nu we al weer enkele da gen van de „lichtweek" achter den rug hebben, wel geconstateerd worden.. Zoo vol als het deze avonden in het centrum met ry- zoowel als voetverkeer was is het nog nooit geweest, op geen enkele konin ginnedag en zelfs niet met de jubileum. Duizenden en duizenden schoven vanaf zeven uur tot by middernacht door de hoofdstraten en langs de pleinen en de auto's vormden onafzienbare motorische slangen. Voor de politie is het ln zekere zin een koopje geweest: zy moest nood gedwongen op versohillende punten extra verkeersposten uitzetten en daarby nog hulptroepen requireeren die met transpa ranten waarop: verkeer gestremd naar de zyde van.... het een-richting-verkeer hier en daar moesten helpen organiseeren. Geslaagd, in den zin van belangstel ling wekkend by het groote publiek, mag men dus zeker deze lichtweek noemen. Maar de kinderhand van het groote pu bliek is nu eenmaal waar het „iets byzon- ders" betreft, gauw gevuld, vooral als dat bijzondere iets met „licht" te maken heeft. Eln geslaagd in den zin van propaganda voor een permanente avondverlichting waarbij het stadsbeeld, de architectuur van groote gebouwen, enz. beter en sohooner uitkomt dan tot nu toe het geval is, kan men m.i. deze week niet noemen. Zeker, er waren enkele zeer geslaagde punten, zooals, om de voornaamste te noe men: het Damrak, de Dam, met de licht- zuil die in Naatjes plaats kwam te staan en die, evenals haar voorgangster ook al dadelijk in den volksmond een bynaam kreeg, n.1. die yan: Liohte-kool, het Leidsohe plein, met de uitstekende in directe verlichting van het Hirsoh-gebouw (we kenden het al van vorige illuminaties) en lest bost, misschien het Munt-gebouw, waarvan de a-giorno-verliohting met gloei lampjes de sohoone lijnen van dit coquette bouwwerkje op z'n voordeeligst liet uit komen, zóó voordeelig, dat men eiken avond op den Singel een geheel heirleger van amateur-fotografen kon aantreffen, die hen, deze HJnen, op do gevoelige plaat wensohten vast te leggen.... Het geheel echter was niet van dien aard dat het overweldigend mocht hoeten of haten zal afwerpen voor de toekomst. Het zou zeker een goed ding zijn als we ook des avonds wat meer van den aanblik van onze grachten, schoone gevels, enz. zou don kunnen genieten. Maar dan moet zulk een aanblik toch anders bereikt worden dan door middel van enkele, op tegenover gelegen daken of hoornen zlohtbaur opge-i stelde sehflnworpers. 't Eenige wat iets voor een wat meer pormanente toekomst zou kunnen beloven is die Indirect» verlichting zooals Hlrsoh die gebruikt, maar die we tenslotte ook zonder doze lichtweek reeds kenden. Beschouwt men evenwel deze feestweek uitsluitend als een huldiging van den grnoten uitvinder Edison, dan mag zij een aardig gebeuren worden genoemd, waar aan geheel Amsterdam (speciaal ook het jonge geslaoht) en een goed stuk „provin de", die hier tijden* deze dogen eveneens in ruime mate vertegenwoordigd waz, veel plelzler beleeft heeft, Naast de algemeone verlichting behoe ven de andere, meer speciale programma punten zooals de gondelvaart, de verlichte auto-tocht, enz. en de vergaderingen van het verlicthtings-genootschap niet uitvoe rig gememoreerd te worden: de eersten hadden, nuchter bezien, niet zoo heel veel om het lijf en de tweeden hadden voor het groote publiek weinig interesse. Interesse van het groote publiek heeft wèl nog altyd het.... woningvraagstuk, al is het probleem niet meer zoo nijpend als een tiental jaren geleden, toen duizen den er mee overhoop lagen en de „huur- oommissie" een der drukst-beklante in stellingen was. Naar men weet heeft ons nieuwe college van *B. en W. op de herziene begrooting voor het volgend jaar wederom een post uitgetrokken voor den bouw van een groot aantal woningen van lagen huurprüs, en in verband daarmede is 't wel interessant even mee te deelen wat wethouder De Miranda my eenigen tyd geleden, by wijze van interview, over het genoemde probleem, als zyn inzicht deed kennen. „Er is," zeide hy, „in onze stad een bouwprobleem, en er is ook een huur- probleem. Het eerste is op te lossen door te bouwen. Wat zou daaraan in den weg staan? Er is kapitaal te over, van mate rialen is schier overvloed en arbeider^ zijn te kust en te keur te krygen. Het tweede probleem is echter, op zichzelf be schouwd, niet oplosbaar. Het houdt ver band met den welstand der bevolking, met hot inkomen der groote massa en ook wel met het algemeene beschavingspeil. Wat dit laatste betreft, hoe hooger dit peil is, hoe eer men geneigd zal zyn een grooter deel van het inkomen ten behoeve van een goede woning te besteden. In den ouden tijd, toen een groot deel der arbei ders een 1.25 per week aan huur be taalde, hingen zy, een groot stuk van den vryon tyd in de kroeg. Wat aan den be lastingambtenaar en aan den huisbaas werd betaald, werd beschouwd als te zyn naar den duivel gebracht. In andere dan ln arbeiderskringen dacht men er net zoo over. Dit ls thans anders. De wo ning noemt een. breedo plaats in te mid den van nlle andere voor het gezin nood zakelijke ultguven. In het algemeen wordt aangenomen, dat een zesde, desnoods een vijfde vun het Inkomen aan huur mag worden besteed. Voor een arbeidersgezin dat van 80.— per week moet leven, be- teekent dit, dat de huur van zyn woning moet liggen tussohen 5.— en 0.— per week. Een behooriyice woning is onder dozen prijs niet te krygen. Eln van de «[roep woningen met een huur beneden 850.por jaar staan ln de geheclo stad pl.m. 250 bruikbare woningen leeg, Voor do groepen, welke daarboven lig gen, gaat het iets beter en voor de hoog ste groep boven 1000.— huur per jaar staan er te kust en te keur woningen leeg, Dooh om dit bedrag te verwonen moet het vaste inkomen allicht 0000. - per jaar zUn. Veilig mag men zeggen, dat bil het tegenwoordige in onze stad opgosohroef- de huurpell een zeer groot deel der be- volklng zorgeiyk leeft, omdat de huur een te groot deel van het Inkomen opelsohi En waar men dit vermydt, en wie ver- langt niet van periodiek terugkeerende zorgen bevryd te zyn, moet men zloh tevreden stellen met een te kleine woning. Wie de tegenwoordige bouwerij beschouwt vraagt zich af: maar waar krijgen de ge- zinnen, besterad om de woningen te be- trekken van 000.— tot 000.— per jaar, hun inkomen vandaan? Deze wonin gen worden in massa gebouwd. Breidt de middenstand zloh inderdaad zoo uit? Nie mand kan ontkennen dat deze woningen grifweg verhuurd worden. Moet het ant woord niet lulden, dat men, aangelokt door al het nieuwe en het betere er toe overgaat een grooter, een te groot deel van zijn inkomen aan huur te besteden? Voor vele gezinnen is dit deel al reeds een vierde. Er zyn er stellig die al reeds, om den „stand" zelfs tot een derde gaan. En het bouwkapitaal lacht kan tegenwoor dig lachen. Om de groote massa, die niet meer dan 6— per week betalen kan, bekommert het zich niet meer. Inderdaad op dit terrein valt niets te verdienen. Dus werpt het zich op het andere. Het bouwt licht en dicht en klein, maar voorzien van alle gemakken. Dagelüks klinkt het voor de tenten van Nieuw-Zuid en West: warm watervoorziening, centrale verwarming, glas in lood, vaste waschtafels, badkamerÉn dan volgen de entree- prijzen: 700.800.900.enz. En de boeren, burgers en buitenlui treden binnen.... Doch velen zün bekocht!" Ziet hier dus in 't kort, in de „originee- le" woorden, waarom wethouder De Mi randa en zijn medestanders als een der eerste eischen die zy voor hun deel neming aan het stadsbestuur stelden, een groot crediet voor den bouw van duizen den nieuwe goedkoope woningen noem den. In het bovenstaande heette het o.m. ook dat er „kapitaal te over" zou zyn. Het i is voor een leek op finantieel terrein moei- ïyk te beoordeelen in hoeverre deze uit- 1 spraak met de werkeiykheid klopt. Eén ding doet echter dien leek overhellen tot I de opvatting dat het inderdaad zoo moet zijn. Het feit n.1., dat men biykens de on langs ingestelde proef met een, voorloopig nog officieuse „ochtend-beurs" (een proef die veel instemming vindt en die, nu al wel reeds, geslaagd mag heeten), niet meer genoeg heeft aan de tot nu toe ge bruikelijke middag-beurs-uren. De effec tenhandelaren hebben biykbaar meer tyd noodig om de diverse „affaires" af te i wikkelen. En dat kan toch niet alleen z'n oorzaak vinden in een eventueel sterk toegenomen drang tot speculeeren (een toename waarvan verder geen teekenen te bespeuren vallen), maar moet voor een groot deel toch ook voortvloeien uit een groei van het „belegging zoekend" kapi taal. x Maar laat ons verder als niet-deskun- dige niet naar dieper verklaringen gaan zoeken. En alleen het feit constateeren. Dat feit is verheugend, a1 was 't alleen maar omdat, wordt deze ochtend-beurs een vaste instelling (en daar bestaat groote kans op) het aantal arbeidskrachten nood zakelijk in deze branche zal moeten wor den uitgebreid en zoodoende de werk loosheid (die het laatste jaar tooh, geluk kig, ook al iets aan het minderen isT> dit keer -onder het kantoorpersoneel, een categorie die sterk onder het euvel te leiden heeft, wederom wat zal afnemen. Men heeft deze week, dit dan tot slot, op een avond den afgetreden wet- hoflder voor Kunsten en Onderwijs, de heer Ketelaar, gehuldigd voor al hetgeen hij in zijn ambtsperiode voor het onder- wils en de kunst gedaan heeft. Vele ver- eenigingen op beide genoemde gebieden waren daarbij vertegenwoordigd. Het was een verdiende hulde eneen typisch Aimsterdamsche hulde in haar eenvoud, goedmoedigheid en „huiseiykheid". Wat ook moeilijk anders kon, want typisch Amsterdammer is en blijft de heer Kete laar voor alles en als zoodanig ls hy onder welhaast alle rangen en standen en par tijen populair. En als hü niet meer op het stedelijk regeerdersgestoelte terugkeert (hetwelk nog te bezien staat) dan zal het niet liggen aan z'n populariteit, maar uit sluitend en alleen aan de doolhof-wegen der politieke „techniek!" LUCHTVAART. HET TWEEDE RETOUR VLIEGTUIG. Donderdag te Akyab aangekomen. De K.L.M. meldt: Het tweede retour- vliegtuig is Donderdagochtend te 0 uur 10 uit Bangkok vertrokken en arriveerde te twaalf uur te Akyab. Nog geen bericht van Dlteman. Van den Ainerlknanschen vlieger Dlte man zyn ook ln den loop van Woensdag nacht geen berichten ontvangen. De vlle- ger, die Dlteman eerBt voor betrekkeiyk korten tyd leerde vliegen, gaf zyn ern stige bezorgdheid te kennen, daar Dite- men, ondanks het feit dat hij een brevet hoeft, weinig moer dan een vlieger- leerling la Het vliegveld te Oroydon was gedurende den nnoht verlloht. Van geen eriol radlo-statlon, nooh van oenlg sohlp op den Atlantlsohen Oceaan zijn berlohton ontvangen. Dlteman hoeft, naar het sohilnt, voor de vluoht denzolfden eendekker gobrulkt, als waarin In Juli van dit Jaar de Amerlkaansche vlieger Zlm- meriey ln zestien uur in Texas naar Wln- nlpeg vloog e<n daarmede vior dit soort vllogtulgen een duur-reoord behaalde. Hoop ls het punt, waarin alle Uohtstra- lsn des levens zich vereenigen. iTffi'y— JM. .1-1- (840)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2