f 85.00 f 68.00 Derde Blad BÜITENLAND. BINNENLAND. VAN ZATERDAG 26 OCTOB'R 1929 ENGELAND. DE WERKLOOZEN STEUN. Geen ondersteuning aan hem, die werk afslaat Volgens de „Evening Standaard" heeft de parlementscommissie, die de quaestie der ondersteuning van de werkloozen heeft bestudeerd, zich Donderdag uitge sproken ten gunste van het stelsel, waarbij ondersteuning wordt geweigerd aan ieder, die het aanbod van werk, dat hij zou kun nen verrichten, afslaat en aan ieder, van wien kan worden bewezen, dat hij geen behoorlijke pogingen heeft gedaan om ander werk te vinden. DE KOSTEN VAN DE SOCIALE MAATREGELEN. Een medewerker van de Morniing Post stelt de ontzaglijk kosten in het licht die de sociale maatregelen van de belasting plichtigen vergen. Als men de 8 millioen voor de nieuwe uitbreiding van het weduwenpensioen erbij rekent, komen de kosten van de zoogenaamde „sociale diensten" de natie jaarlijks op 417 mil lioen te staan of het equivalent van 10 shilling^' 6.in de week voor eiken ar beider in Engeland. BELGIË. DE VORSTELIJKE VERLOVING. De datum van het huwelijk nog nog niet vastgesteld Brussel, 24 Och De datum van het hu welijk van prinses Marie José en prins Humberto is nog niet vastgesteld. Moge lijk wordt het huwelijk aan het einde van het jaar gesloten. De prins en de prinses ontvingen heden morgen de Italiaansche kolonie. Een alliantie tusschen België, Frankrijk en Italla bepleit Brussel, 24 Oct. De bladen publiceeren uitvoerige berichten over de jeugdjaren van prinses Marie-José en den Itaiiaan- schen prins in verband met hun verloving. De „Nation Beige" bepleit een nauwere verstandhouding tusschen de Latijnsche volkeren, waartoe zij ook België rekent. De „Nation" meent, dat een alliantie tus schen België, Frankrijk en Italië de ze kerste waarborg voor den vrede van Europa zou zijn. De mislukte aanslag op Prins Humbert. De verklaringen van den ge arresteerden Italiaan. De „N. Rott. Crt." schrijft: Enrico de Rosa, de dader van den aan slag op den Italiaanschen kroonprins, ge pleegd op liet oogenblik van diens bezoek aan het graf van den Belgischen onbeken- t den soldaat, is in den loop van den dag door het parket van Brussel tweemaal on dervraagd. Hij kwam op zijn eerste verkla ring terug en bekende wel degelijk naar Brussel te zijn gekomen met het inzicht prins Humbert te dooden. Hij zeide geen berouw te hebben over de door hem ge pleegde daad. De Rosa heeft zijn domicilie te Parijs, Boulevard Barbes 51, maar woont in werkelijkheid in den omtrek van de Fransche hoofdstad te St. Gratiën bij Enghien. Hij verklaarde verder sedert 1928 student in de rechten te zijn aan de uni versiteit te Parijs en sedert lang reeds het voornemen te hebben gehad een aanslag te plegen, hetzij op Mussolini of een van de leden van de Italiaansche koninklijke familie. Dinsdag kwam hij met dit inzicht naar België, maar had voorzichtigheidshalve te Parijs een kaartje genomen tot Antwerpen. In het bezit gevonden van een paspoort met verstreken visum 6n van een Fran sche identiteitskaart moest hij bij aan komst van den trein in het station te Brus sel wegens het niet in orde zijn van be doeld paspoort een boete betalen. Men liet hem vervolgens echter doorreizen naar Antwerpen, waar hij een plattegrond kocht van Brussel en daarop aandachtig het Congresplein en omgeving bestudee.-de. Eerst dacht hij er aan een aanslag te pla gen in het Brusselsche Noorderstation bij de aankomst van den prins, maar alleen rh vrees iemand van de Belgische koninklijke familie te treffen en niet den Italiaanse een kroonprins, deed hem van dit plan afz'en. Het blijkt thans, dat De Rosa beweert geen communist of anarchist,, maar socia list te zijn, behoorende tot de tweede inter nationale. Hij verzekerde ook alleen den aanslag te hebben beraamd en er met nie mand over te hebben gesproken. De Indruk In Italië. De aanslag werd te Rome in de vroege middaguren door extra edities van de kranten bekend. De verontwaardiging on der de bevolking was zeer groot. De open bare gebouwen staken terstond de vlaggen uit en de menigte hield in de straten open bar» vreugdebetoogingen. De paua heeft verklaard zeer geschokt te zijn door den aanslag en heeft zijn voldoening uitge sproken over de mislukking ervan. Nederlandsche sympathie betuigingen. Hr. Ms. gezant te Rome heeft opdraoht ontvangen, tegenover de Italiaansche re geering uiting te geven aan de gevoelens v an sympathie der Nederlandsche regee ring naar aanleiding van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins. FRANKRIJK. De kabinetscrisis in Frankrijk Daladier kabinetsformateur. Parijs, 25 Oct. Daladier verliet het Elys- see om half twee en deelde aan de jour nalisten mee: President Doumergue heeft mij verzocht de nieuwe regeering te wil len samenstellen. Ik heb den President verzocht overleg te mogen plegen met mijn politieke vrienden en hem Zaterdag- dagmiddag om drie uur mijn antwoord te mogen meedeelen. DÜITSOHLAND. OPNIEUW ONTSLAG BIJ KRUPP. Men meldt uit Berlijn: De firma Krupp deelt mede, dat zij1 zich wegens gebrek aan bestellingen genood zaakt ziet opnieuw 900 arbeiders te ont slaan^ Zooals gemeld, zijn eerst voor kor ten tijd 1000 arbeiders opgezegd. RUSLAND. Weer een complot in Rusland. Negen doodvonnis voltrokken. Naar via Kowno uit Moskou gemeld wordt, maakt de Gepoeé bekend, dat Woensdag in de stad Krassodar (Koeban) een tegen de sowjets gerichte organisatie is ontdekt. Aan het hoofd stond de voor malige Russische minister van justitie Sawitsjki, die in de jaren 1920 en 1921 met generaal Denikin samenwerkte. Er werden wapenen en machinegeweren ge vonden. De Gepoeé heeft zonder vorm van proces het doodvonnis uitgesproken over de leiders der organisatie, in totaal 9de vonnissen werden onmiddellijk vol trokken. De overige leden der organi satie zijn naar Siberië verbannen. STEEDS MEER EXECUTIES IN SOWJET-RUSLAND. Honderd twee en veertig In de laatste dagen. De Gepeoe heeft in den loop der laatste dagen niet minder dan 142 doodvonnissen voltrokken. Te Rostof aan den Don werden dertien leden van een godsdienstige monarchis- tisch-gezinde vereeniging geëxecuteerd; de secte had haar hoofdkwartier in een oude Tartarenvesting aan de Zwarte Zee. De leiders noemden zich „Christus en de twaalf apostelen". Voorts werden te Kras- nodar twintig, te Petrowsk drie en te Sa- mara zes contra-revolutionnairen doodge schoten. VEREENIGDE STATEN. EEN POGING TOT EEN AANSLAG OP HOOVER? Louisville (Kentuckie, V. St.), 24 Oct. Een mogelijke poging tot een aanslag op Hoover is Woensdagavond verijdeld. Er bevond zich een auto op de rails, die maar net verwijderd was toen d'e trein met den President erin voorhij daverde. Een misrekening van twee negers, Louisville (Kentucky), 24 October. Ge meld wordt, dat twee negers hebben be kend dat zij de automobiel op de spoorlijn zetten, ten einde van de spoorweg-maat- Bchappij geld los te krijgen wegens haar vernieling. CHINA. Het Russisch-Chineesch conflict. De Chineesch© regeering wendt zich tot de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg. Reuter meldde gisteravond uit Nan king, dat het departement van buiten- landsche zaken aldaar de Russische re geering beschuldigt in Mantsjoerije tot agressieve daden te zijn overgegaan, die niet geprovoceerd waren. Wanneer een oorlog zou voortkomen uit de voortdu rende provocaties van Russische zijde, dan moeten de Russen daarvan de ver antwoordelijkheid dragen. De Chineesche regeering heeft deze mededeeling ook aan de onderteekenaars van het verdrag van Kellogg gezonden, waarbij zij de aandacht vestigt op de Russische invallen in Mantsjoerije. dubbele buizencirculatie dubbel kleppenstel fijn geslepen prima gemoffeld groote capaciteit zwart of bruin Er zou niet zooveel ondankbaarheid worden gevonden, als er niet zooveel dank gezocht werd. DE GOUVERNEUR VAN CURA^AO Het stoomschip „Venezuela", met den gouverneur van Curaqao aan boord, is reeds Donderdagavond te Amsterdam aangekomen. De heer Fruytier en zijn familie begaven zich onmiddellijk van boord. Te IJmuiden is de gouverneur vriend schappelijk begroet door den commandant van de „Kortenaer", dien hij van een bezoek aan Curagao kende, en welk schip, dat Amsterdam heeft bezocht in verband met de Edison-lichtweek, toevallig tegelijk in de sluizen lag. PROF. P. J. BLOK. f In den ouderdom van ruim 74 jaar is Donderdag te Leiden overleden Prof. Dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de Vader- landsche Geschiedenis aan de Universi teiten te Groningen en Leiden. Prof. Dr. Blok werd den lOden Januari 1855 te Den Helder geboren waar zijn vader Hoofd eener School was. Hij; stu deerde aan de Latijnsche School te Alk maar en liet zich den 22sten September 1873 aan de Leidsche Universiteit als stu dent in de letteren inschrijven. Hij pro moveerde 21 Juni 1879 op proefschrift tot Doctor in de Klassieke Letteren. In 1884 werd hij benoemd tot Hoogleeraar in de Nederlandsche Taal en de Vaderlandsche Geschiedenis te Groningen en den 21sten Mei 1891 in gelijk ambt te Leiden. Zonder twijfel zal dit berieht in breeden kring in ons land en ook daarbuiten ont roering wekken. Want prof. Blok, of schoon óók geleerde en man van de stu deerkamer, was iemand, een mensch, die gaarne in het volle leven stond, die zich op velerlei terrein bewoog en aan velerlei belang zich gaf en wiens studiën hem voortdurend in aanraking brachtten en hielden met de practijk des levens. Daar toe met menschen omgaan, was zijn ge liefkoosd werk: een propaedeuse, die hij onvoorwaardelijk noodig achtte voor een vruchtbare beoefening v.d. wetenschap der historie, die immers metlevende menschen werkt. Ook wilde hij met zijn persoonlijk heid en zijn wetenschap het leven dienen, vóór alles het nationale leven, dat van zijn land en zijn volk, die hij zoo lief had. Twee eigenschappen, zoeken van con tact met den levenden mensch in historie en eigen omgeving èn zich willen geven met geheel zijn kennen en kunnen aan vaderland en volk, kenmerken van jongs af Blok's leven. In hart en nieren was hij Nederlander, door afkomst en geaard heid. Bij de zee werd hij groot, zeelui en boeren waren zijn voorouders, zijn moeder was eene De Ruyter. Het liefst wat hij als jongen in Den Helder deed, was: rondzwerven aan zee en in zijn gretige jongensoogen en hart toen reeds vol van onze oude zeeglorie opnemen de pracht der Hollandsche zee met al haar vertier van in- en uitzeilende vloten en booten. Scheepsdokter wilde hij worden 1 Zijn slechte oogen beletten hem dit maar de drang naar verkeer, naar het volle leven en naar arbeiden, ook aan de welvaart van zijn land, Is nooit in hem gestorven. Wij zullen geen opsomming geven van zijn geschriften, de lijst zou te groot worden en onze lezers zouden er ook weinig aan hebben. Een standaardwerk is zijn «Geschiedenis van het Neder landsche Volk«, dat alleen reeds in staat is hem een blijvendon naam te geven. Men zal zich herinneren, dat het prof. Blok was, die bij de onthulling van het Monument «Voor hen, die vielen» op het Havenplein, de redevoering uitsprak. Prof. Blok ontving tijdens zijn leven een groot aantal eerbewijzen, ook van buiten- landsche regeeringen. Als een bizondere onderscheiding en ook als zoodanig door gem gevoeld en geschat was zijn benoeming tot leermeester van onze Ko ningin. Vier jpar lang gaf hij twee lessen per week en het was hem een eer die gewichtige taak objeotief en met volle toewijding te verrichten. Voorts was hij commandeur in de Orde van de Kroon van Italië, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur in de Oranje Nassau Orde in Mei j.1. werd hij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nederlandsch Historisoh Instituut te Rome, waarvan hij de oprichter was, bevorderd tot Groot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van prof. dr. P. J. Blok zal plaats hebben Maandag op de begraaf plaats in de Ruïne te Warmond, des na- mdidags half drie. OPHEFFING VAN BELASTING KANTOREN. In Noord-Holland. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B. der Staatsbegrooting 1929 (belasting beta len) zegt de minister van Financiën o.m„ dat gegevens over het geheele land over de opheffing van belastingkantoren nog niet kunnen worden verstrekt. Slechts kan voor wat betreft de provincie Noord-Hol land, met uitzondering van net Gooi, wor den medegedeeld, dat kan worden opge heven het kantoor o.a. van Anna Pau- lowna. Te behouden zijn de kantoren te Alkmaar, Den Helder, Scbagen, Texel. Het aantal dwangbevelen, dat in het pro vincie Noord-Holland uitgevaardigd moet worden, is ten gevolge van de postbeta- ling belangrijk verminderd. RAADSLID NIET TOEGELATEN Alkmaar, 25 Oct. In de gisteren gehou den gemeenteraadszitting besloot de raad overeenkomstig het advies van de com missie van onderzoek der geloofsbrieven tot toelating van drie nieuwe leden, doch tot niet-toelating van den heer Van Dru- nen (s.d.a.p.), die reeds raadslid was ge weest, doch in 1927 had bedankt, en eenige dagen later bericht had gezonden, dat hij geacht wenschte te worden onder op de lijst van benoembare leden te worden ge plaatst. Dit besluit werd met 15 tegen 3 stemmen genomen. Verwacht mag wor den, dat het niet toegelaten lid van deze beslissing bij Ged. Staten in beroep zal gaan. (TeL) DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. De nieuwe schutsluis te IJmuiden is thans bijna gereed. De deuren zijn ge plaatst, en men is nu bezig, den laatsten dam tusschen de sluis en de buitenhaven weg te graven. Voetgangers en wielrijders moeten, om van IJmuiden naar de hoog ovens en Velsem-Noord te komen, nu over de nieuwe sluis gaan. In aanbouw zijn nu nog het adminis tratiegebouw en de sluismeesterswooing. Het zal wel voorjaar worden, aleer de sluis wordt geopend. DE GROOTE REIS VAN DE NEP. REIS VEREENIGING. In de dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden vergadering van het hoofdbestuur van de Nederl. Reisver. is besloten, dat in 1930 de groote reis van die vereeniging zal gaan naar de Harz., in het laatst van Juli of begin Augustus. Te Harzburg zijn reeds voorbereidingen getroffen. Gere kend wordt op een deelneming aan deze reis van 700 leden. DE LIBERALEN ELSCHEN 10 VAN DEN ZENDTIJD. Hoeveel wenschen de V.-D.P Het dagelijksch bestuur van de Vereeni ging van. Liberale Radio-amateurs heeft zich met het navolgende telegram tot den Radioraad gewend: „Naar aanleiding van de publicaties in zake de voorgenomen verdeeling van zenduren, wenscht het dagelijksch bestuur van) de Vereeniging van Liberale Radio amateurs, welke door haaf eerste uitzen ding op 6 April 1929 als zendörganisatie werd erkend, onder de aandacht van uw college te brengen, dat naar zijn inzicht het liberale volksdeel aanspraak mag ma ken op minstens één tiende deel van den totaal beschikbaren zendtijd der beide zenders. Wanneer niet tot de instelling van een algemeenen nationalen omroep, doch tot verdeeling van den zendtijd over de verschillende groepen wordt overge gaan, kunnen de liberalen naar billijkheid recht doen gelden op een evenredig deel van den zendtijd." ZUIDERZEEFONDS. Voorlooplg Verslag. Verschenen is het voorlooplg verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting over inkomsten en uit gaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1930. De door de regeering verleden jaar gegeven cijfers en voorstellingen met betrekking tot het overschrijden van de ramingen achtten sommige leden niet zeer overtuigend. Zij vroegen, of niet veel te voorzien was, althans als-mogelijk was aan te nemen en of, gelet op de mate van zekerheid, waarmede meermalen over den flnancieelen opzet werd geschreven en gesproken, niet mocht worden aange nomen, dat in de ramingen daarop ook was gerekend. Deze leden meenden, dat de belangstelling voor dit groote en grootscbe wérk niet moet worden geschaad door een verklaarbaar wantrouwen in de flnancieele gevolgen. Dezelfde leden zouden het op prijs stellen indien de Kamer over den flnan cieelen opzet in verband met de verhou ding tusschen kostprijs en waarde van het land zoodanig werd ingelicht, dat daarover een vruchtbare gedachtenwisse- ling kan plaats hebben. Enkele leden verwachten de instelling van een oommissie van deskundigen om PREDIKBEURTEN DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststraat). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. van de Poel. Onderwerp: „De ware rust". Donderdag 31 October. 's Avonds 8.15 uur, Herdenkingsdag der Kerkhervorming. (Uitgeschreven door de Evang. Maatschappij, afdeeling N Den Helder). Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: Voorspel der Hervorming. Ds. H 'A. Enklaar. Onderwerp: Luthers Daad. Het Kerkkoor zal enkele liederen zin gen. Wee ter kerk (Wcstoieim. Geen dienst. Gerei. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. B. Bouma, van Dirkshorn. 's Avonds 5.80 uur, Cand. H. J. Winter, van den Oever. (Militair Tehuis, Kanaalwegj 's Morgens 10 uur, Cand. H. J. Winter, 's Avonds 5.80 uur, Ds. B Bouma. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uur Leesdienst. Ohr. Gerei. Kerk (Steeagracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Herst Evang. Luth. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Donderdag 31 Oct. 8 uur, Ds. P. H. Borgers, Herdenking Kerk hervorming. Met medewerking van het zangkoor. Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. R. O. W. J. Hoek. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur. Ds. R. O. W J. Hoek. Herdenking Kerkhervorming. Licht beelden. Koorzang, Leger des Heils. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdiensten 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. Ned. Herv. ftem. Geen dienst. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »Een verstandig mensch.» Zendingsgebouw „Ster fier Hope". 's Morgens 10 en 's avonds 7 uur, de heer Akse van Beverwijk. BREEZ A ND. Evangelisatie (Ned. Herv. GemJ. '«Morgens 10 uur, de beer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. Avonds 7 u., De. M. A. 9. Vorstman. Gered. Kerk. Morgens 10 uur en 's middags 2.30 uur, Leeedienst WEBRINGEN. Den Oever. Gerst Kerk. 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Ds. J. H. Jonker, van Werkendam. Voor- en namiddags busdiensten vanaf den Poelweg, Westérland. Gebouw „Land ln zicht". 's Morgens 10 uur, de Heer R. O. Franek. Hulpprediker. Hippolytusüoot Nedl Herv. Gem 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Genv). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Doopsgezinde Gem. 's Middags 8 uur, Ds. P. J. Smidts, van Den Helder. OnterUnilI. Ved. Herv. Gein. Donderdag 31 October. 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Kerkhervorming. Lichtbeelden. de kosten en de flnancieele gevolgen van de drooglegging grondig te onderzoeken. Andere leden achtten ^en zoodanige com missie vooralsnog overbodig en wenschen eerst het antwoord op de gevraagde in lichtingen af te wachten. Hun gedachten gingen veeleer uit naar een met de alge- meene leiding te belasten directie, waarin naast het technisch element vertegen woordigd zouden zijn het algemeen eco nomisch element en het sociaal-econo misch element. Ook andere vragen om trent de leiding met het oog op andere dan technische vraagstukken werden gesteld. Voorts werd gevraagd, welke onder deden van de Zuiderzeewerken aan de beurt zullen komen na den afsluitdijk en of daarvoor reeds maatregelen zijn ge troffen. Gevraagd werd ook of de mi nister daarbij rekening wil houden met de wenschelijkheid om ten behoeve van de afwatering der Zuiderzeeprovincies de periode, gedurende welke het peil van het IJsselmeer moet worden verhoogd in het belang der defensie, tot een zoo kort Reclame Volhaard Emaille Vulhaard ZONDAG 27 OCTOBER Hulpkerkdienst

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9