191-4SO-S.SO-E.SII-9.SO GEMENGD NIEUWS Voorkoming van wratziekte. Ter voorkoming van wratziekte onder de aardappelen hebben B. en W. een ver ordening ontworpen, waarbij het telen van bravo's, kampioen, de Wet en bintje- aardappelen verboden wordt. LATE HERFST. Het leven gaat voort.Nimmer wordt dit sterker gevoeld dan op dagen als ons bedrijf thans achter den rug heeft. Het is heden juist een week geleden, dat de heer De Boer overleed, en, weer raast het leven voort, in een perpetuum mobile, 'n eeuwige verwisseling en verandering. Even was het ons vergund, voor een korte poos het maatschappelijke raderwerk stil te zetten; even maar, om den overledene de laatste eer die hem kon worden bewezen, te bren gen, zijn de persen van de Koningstraat stopgezet, hebben de schrijfmachines ge zwegen en zijn de ramen bedekt ten teeken van rouwtoen ging het weer voort, het leven eischte de levenden op voor hun taak, het kent zelf geen respijt. Want de Natuur zelve kent geen rust, de dagen rijen tot weken, de weken tot maanden, de maanden tot jaren.... De seizoenen wen telen in den Kosmos en waar straks de zomerzon ons toelachte, zijn nu de na jaarsstormen komen aangieren en de re genvlagen slaan tegen de ramen. Voort gaat het leven, rusteloos, onbarm hartig en meedoogenloos, en het vordert ons op tot den arbeid. Weldra is October weder in den cirkelgang der seizoenen ver dwenen en over weinige dagen kondigt November zich aan, de maand der korte dagen. Bijna twee en een half uur minder daglicht krijgen we van November, en weliswaar wordt ons dat geleidelijk, 's mor gens en 's avonds, ontnomen, maar het is er niet minder reëel om. De belde laatste dagen hebben ons reeds een voorproefje gegeven van wat ons de eerste weken te wachten staat. Het was op straat dezen Zondag en Maandag buiten gewoon onaangenaam en wij hebben de warme intimiteit gewaardeerd van de huis kamer. Maar wij hebben geen klagen; heeft niet de zomer meer dan zijn plicht gedaan en ons uit den overvloed van zijn zonneschijn en zonnewarmte gul meege deeld? En wenkt niet de winter ons met zijn genoegens, die, weer op ander plan dan de zomersche, ons toch ook veel pret tigs brengen? De beloften van dezen win ter zijn waarlijk niet om geringschattend op neer te zien. Morgenavond al krijgen we een uitstekend Amerikaansch tooneel- stuk, en niet minder dan de volledige opera „Faust" staat ons te wachten. Dan, Zon dagavond, Inte Onsman's mooie tooneel- stuk „Het Licht in den Nacht", en ter af wisseling concerten, vocaal en instrumen taal. Als nu de publieke appreciatie maar In overeenstemming is met de gulheid, waarmede dit alles geboden wordt. Zoo staan wij thans aan den ingang van den winter, een winter, die ons korte da gen en de ruwheid van ons klimaat bren gen zal, maar dien wij weder als een goed vriend voelen naderen, als een vertrouwd kameraad. Velen zullen wij weer ontmoe ten,, van wie wij in de zomersche uitbun digheden waren gescheiden, vertrouwde gezichten, bekende geluiden komen weer opdoemen uit de duisternis der vroege avonden; het seizoen der gezellige avonden breekt aan. Moge het voor de lezers aan genoege- lijke winter zijn; een recht prettige tijd dien zij doormaken, ondanks koude neuzen en voeten! Een periode van aangename herinneringen! October j.L gehouden, het thans uitermate gewenscht acht, dat het voorzitterschap in i andere handen worde gelegd; verzoekt u met den meesten aandrang 1 onmiddellijk het voorzitterschap neer te leggen. Men meldt uit Leiden: Het beleid van oud-minister Westerveld oogst ook onder de LeidsChe luisteraars groote afkeuring. Namens verontwaardigde luistervinken is Westerveld telegrafisch gesommeerd het voorzitterschap van de A.V.R.O. neer te leggen, nu is komen vast te staan, dat de belangen van de A.V.R.O. in zijn handen niet veilig zijn. Minister Donner heeft ingegrepen. Amsterdam, 28 October. Naar Het Volk verneemt, heeft de minister van Justitie t,l ans ingegrepen met betrekking tot de „nieuwe vondst" in de Culemborgsche moordzaak. Het was die minister, die door ,ttit. Roobol werd bedoeld met den „Voor aanstaand Nederlander", wien hij van den gang van zaken volledig op d!e hoogte had gebracht. Minister Doimer heeft n,l. de Officier van Justitie te Tiel als zijn wensch ken baar gemaakt, diat aan den politiescheikun- dige dr. Hesseiink te Arnhem opdracht zal worden gegeven, het schrift- en ander onderzoek naar den shrijver van den anoniemen brief, welke op den dag van de ontdekking van het misdrijf tot den commissaris van politie te Culemborg werd gericht, aan te vangien. Die opdracht heeft dr. Hesselink thans bereikt. NAPPA met wol-voering NAPPA met bont-voering Wildleder - Astrakan - Glacé PRIJZEN MODE-MAGAZIJNEN DEN HELDER WETENSCHAPPELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR EEN OUD-ZEEOFFICIER. Dr. J. J. v. Laar ontvangt de Ba&hnys Roozeboom-medaille. In een plechtige buitengewone zitting van de Natuurkundige af deeling der Koninklijke Akademie van Wetenschap pen, is Zaterdagmiddag in bet Trippen huis te Amsterdam aan Dr. J, J. van Laar, te Tavel sur Olarens (Zwitserland), de Bakhuys Roozeniboom-medaUle, der Koninklijke Akademie van Wetenschap pen, uitgereikt Het Roozeboomfonds werd ln 1911 ge sticht ter herinnering aan prof. W. Bak- huys-Roozeboom. Sedert dien tijd is de medaille, die wordt toegekend voor weten schappelijke verdienste, slechts tweemaal uitgereikt, en wel in 1916 aan prof. Schreinemakers to Leiden en In 1923 aan prof. dr. Gustav Tammann te Göttingen. Dr. v. Laar ontvangt hem voor zijn groote verdienste op het gebied van de Chemie. Dr. v. Laar is in marine-kringen bekend, dhar hij eenige jaren als lui tenant ter zee heeft gediend en zich daarna aan zijn wetenschappelijke stu dies is gaan wijdén. Legerberichten. Laatste Berichten. WESTERVELD EN DE A.V.R.O. Onmiddellijk ontslag geëisebt Het gewestelijke bestuur Noord-Holland der A.V.R.O. heeft in vergadering bijeen een motie aangenomen en besloten deze ter kennis te brengen van oud-minister Westerveld, voorzitter der A.V.R.O. Deze motie luidt als volgt: Het gewestelijk bestuur Noord-Holland der A.V.R.O., reeds langen tijd de meening toegedaan zijnde, dat het voorzittersohap der Algemeene Vereeniging Radio-Om roep niet berust in handen van iemand, die doelbewust en zonder omwegen den weg wijst, dien de A.V.R.O. dient te be wandelen ter verkrijging van een goed geconsolideerde positie; de overtuiging hebbende, dat de des avoueering van het algemeen bestuur der 'vu (*00r ^en voorzitter, betrekking nebbende op de redevoering van den heer Vogt, voor de microfoon op Maandag 21 b«g» gepiuut. Marineberichten. Stoomvaartborlehten. Binnenland. De moord op den Oostzeedijk te Rotterdam. Verdere behandeling van de tegen den procuratiehouder G. J. y. 0„ die terecht staat, verdacht van moord, subs. doodslag op den heer P. O. Lans. Verder zjjn vnlsch- heW ln geschrifte, verduistering, subs. oplichting ten laste gelegd. Zaterdagochtend is de rechtbank voort gegaan met de behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder G. J. v. O., die verdacht wordt, behalve van een reeks verduisteringen ten nadeele van de zaak, waarin hij werkzaam was (de naaml. vennootschap Adr. de Haas Jr.'s Handel Maatschappij aan den Oostzeedijk te Rotterdam) van moord, subs. doodslag op den directeur dier onderneming, den heer P. O. Lans, gepleegd op 29 November 1928. Deze zaak heeft aanvankelijk gediend op 11, 12 en 17 Juni. De rechtbank heeft haar toen teruggewezen naar de instructie. Op 22 October is het onderzoek hervat- Op dien dag en den volgenden hebben de nieuwe getuigenverhooren plaatsgehad Naar de president, mr. Canes, Woens dagavond mededeelde, lag het in de be doeling, Zaterdagochtend nogmaals de psychiaters te hooren, waarna het woord zou zijn aan den vertegenwoordiger van het O. Mmr. J. A. de Visser, voor het nemen van zijn requisitoir. De belangstelling was Zaterdag morgen grooter dan ze tot nog toe geweest is, zoowel op de publieke tribune als in de zaal. Reeds te half tien stond er eqn lange flle van menschen op de binnen plaats, wachtende om binnengelaten te worden. De banken met belangstellénden in de zaal waren geheel bezet; ook van de zijde der advocaten werd groote be-1 langstelling getoond. Nog werden eenige nieuwe getuigen verhoord, waarna de vertegenwoordiger van het O. M. zijn requisitoir aanving. Hij schetste uitvoerig de gepleegde moord op den heer Lans en kwam daarna tot Het motief van de daad. v. O. was in de zaak gekomen en bad f 10.000 gestort. De bepaling was ge-> maakt, dat v. O. mede-directeur zou wor den deze bepaling is nooit uitgevoerd, ook omdat de heer Lans v. O. niét ge- schikt achtte. Dat moet%. O. natuurlijk gegriefd hebben. De heer Lans, die de zaak had opgewerkt, heeft gemerkt dat ze achteruitging en toen een accountant in den arm genomen. Op 29 Nov. te half vijf was de accountant Melis genaderd tot de plaats, waar de malversaties aan het licht moesten komen door vergelijking met de kasboeken. Een paar uur later was de heer Lans een lijk. Het O. M. is nu van meening, dat de bedoeling van den moord geweest is, niet alleen de malversaties te camou- fleeren, maar ook directeur te worden. Dat laatste heeft verdachte onmiddellijk na den möord hier en daar gepropageerd. Was hij directeur geworden, dan had hjj het onderzoek van den accountant kunnen stop zetten. Bij verschillende gelegenheden heeft hij over dat directeur schap gesproken. Zelfs heeft hij geraden, dat mevrouw Lans haar aandeelen uit de zaak zou nemen. Het motief ligt er dik op; niemand dan v. O. had een dergelijk belang bij het verdwijnen van den heer Lans als hij. Het karakter van verdachte. Naar de kundige psychiaters hebben verklaard was verdachte iemand van groote zelfbeheersching, die iets geheim zinnigs over zich had en op het kantoor zelfs de rubberhak werd genoemd. Zoo ver ging zijn zelfbeheersching, dat hy er zich op beroemd heeft, den dag, dat hij ontslagen was, dat niemand iets aan hem heeft gemerkt. Hij was een apathieur, die op een gegeven oogenblik in een be paalde situatie tot een gewelddaad is gekomen. Spreker heeft zich verwonderd over de vraag of verdachte physiek in staat was Lans te vermoorden. Waren er inder tijd psychiaters geweest, dan hadden ze wuarschijnlijk gezegd, dat David niet in staat was Goliath te vermoorden. Dr. van Woerkom acht psychisch verdachte wel in staat tot een .moord, dr. Scholtens spreekt een non liquet uit. Een reconstructie van het feit Het O. M. stelt zich de zaak zóó voor, dat Lans, naar beneden is gegaan en v. O. hem met de vjjl in de hand is gevolgd. Terwijl Lans lager stond dan v. O., heeft deze hem met de vijl op het hoofd ge slagen. Lans heeft daar beneden weinig bloed verloren, ook doordat de hoed op het hoofd is blijven staan, en is naar boven geloopen om te telefoneeren, Verdachte is hem gevolgd en heeft daar kans gezien hem nogmaals te slaan. Lans is waarschijnlijk toen naar het fonteintje gegaan om zich te wasschen en heeft tegen den wand gesteund. Hij heeft zich niet|staande kunnen houden, is achterover gevallen en de dader heeft het mes genomen om zijn slacntoffer den bals af te snijden. De dade5 behoefde niet bebloed te raken. Dr. Hulst heeft zelfs in de literatuur gevallen gevonden, waarbij de dader niet met bloed bespat weed. Een woordenwisseling op het kantoor tusschen Lans en v. O. heeft bij den laatste de angst doen ontstaan voor de gevangenis. Moord acht het O. M. niet bewezen, het kalme voorafgegane beraad is niet komen vast te staan. Er heeft hier doodslag plaats gehad, eenernstige doodslag, vooral gezien het feit, dat Lans verdachte uit medelijden hield. De dader van dezen moord moet voor langen tijd uit de maatschappij worden verwijderd. De doodslag is wettig en overtuigend bewezen, het O. M. voelt de zware verantwoordelijkheid, die op hem rust als het dit zegt. Er is geen enkele verzachtende omstandigheid. Elsch: 20 Jaar gevangenisstraf. Als na dezen eisch, die op de tribune eenige beweging veroorzaakt, de president verdachte voorroept, blijft hij eenige oogenblikken diep onder den indruk zitten. Hij staat dan op en zegt eerst met tranen in de stem, die allengs aan helderheid wint, den moord niet te hebben gepleegd en er ook op geen andere manier aan schuldig te zijn. De zitting wordt daarop geschorst. Na de heropening wordt nog een ge tuige gehoord, die v. O. van een photo herkent als een van een tweetal personen, die hij op den avond van den moord gezien heeft. De politie heeft van deze mededeelingen bij de instructie geen ge bruik gemaakt, omdat de getuige aan vankelijk v. O. er niet van herkende. De verdediger, mr. Kokosky, wijst er op. dat deze verklaring ontlastend is voor den verdachte, en protesteert er voorts tegen dat na het requisitoir nog weer een getuige wordt gehoord. De president geeft de moeilijkheid toe, maar zegt niet anders te kunnen doen dan dezen getuige hooren. Mr. J. H. van deï* Meer behandelt uit sluitend de gepleegde, en door verdachte toegegeven, malversaties. Mr. F. A. Kokosky is de verdediger telzake den moord. Alleen op aanwijzingen iemand voor twintig jaar uit de maatschappij te verbannen, noem ik, zegt spr., een mis daad. Pi. oefent scherpe kritiek op het totaal onvoldoende vóóronderzoek uit. Daardoor is het den verdachte onmoge lijk gemaakt thans zijn onschuld aante- toonen. Op verschillende punten toont de verdediger het tekort schieten aan. Hij geeft een reconstructie van de feiten, waarbij hij twee daders aanneemt. Hij concludeert op grond van het niet ge leverde bewijs, tot vrijspraak. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op Zaterdag over 14 dagen. J li-.--' J Zal er eindelijk licht koinen ln de Cutemborgsche moordzaak? Prima qualitelt, elk paar gegarandeerd Herman Nypels je luit. N. P. P. van. Ho^ru, van het reg. kust-art. re Den Helder, is vaa jn ditachee- ring op het verdedigingswerk: te IJmuiden in zijn garnizoen teruggekeerd. Aan den dienstplichtige A. Kip van het reg. kust-art. is bij beschikking van den minister vam defensie d.d. 23 Oct. 1929 Vlle Afd. No. 201 V met ingang van 26 Oct. 1929 voor goed vrijstelling van1 den dienstplicht verleend we gens kostwinnerschap. Bij Ministerieele beschikikng van 19 Oct. 1929 Ille Afd. B. No. 37 is ter kennis van de landmacht gebracht, dat de aanneming als vrijwilliger voor het korps rijdende art. tot nader order is gesloten. Bij ministerieele beschikking van 16 Oct. 1929 Vle Afd. B No. 153 is de rantsoen- prijs voor de maanden Nov. en Dec. 1929 voor het garnizoen den Helder vastgesteld op 0.46 per rantsoen. De vergoeding wegens ge mis van levensmiddelen gedurende de maan den Nov. en Dec. 1929 is vastgesteld op 0.48 per rantsoen. Gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning. Met ingang van I Jan. 1929 zijn de bepalin gen, vervat in het Kon. besluit van 26 Oct. 1923 (St.bl. No. 494) met de daarop gegeven uitvoeringsbepalingen mede van toepasing op personen, ingevolge burgerrechterlijke arbeids overeenkomst werkzaam bij het Departement van Defensie en de daaronder ressorteerende instellingen, met dien verstande, dat aan spraak op gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning slechts bestaat, indien de arbeidsovereenkomst gedurende een aaneen gesloten tijdvak van tien minste 12 maanden, voorafgaande aan den datum van opkomst in werkelijïcen diienst, van kracht is geweest. VAARPLAN HR. MS. „VULCANNUS". 2328 Oct: Den. Helder. 28 Oct3 Nov.: Politietoezicht 38 Nov.: Den Helder. 814 Nov.: Politietoezicht 1418 Nov.: Yarmouth. 1823 Nov.: Politietoezicht 2327 Nov.: Den Helder. 27 Nov.3 Dec.: Poltictoezicht 37 Dec. Den Helder. 7'ii Dec.: Politietoezicht. De politiekruiser Vulcanus, commandant de luit. ter zee ie kl. C. Meijer, heeft gisteren 's Rijks werf verlaten, om het toezicht op die Noordzeevisscherij te hervatten. De torpedohooten Z 5 en Z 6 zij-n tiaar 's Rijks werf gedirigeerd, om verschillende voorzieningen te ondergaan. Hr. Ms. opnemingsvaartuig Eilerts die Haan i9 op '9 Rijkswerf te Willemsoord aangeko men,- om buiten dienst te worden gesteld' en aldaar in conservatie te worden opgenomen. HR MS. „VAN QALEN". Hr. M». torpedobootjager van Galen is, on der bevel van luit. ter zee ie kl. H. Nieuwen- huijs, van Rotterdam te Nieuwediep aangeko men tot het houden van oefeningstochten. Ondervolgende officieren, allen dienende aan boord! Heemskerck, worden bij uitdienststel- ling van dien bodem geplaatst als hieronder is aangegeven: Kap.-luit. ter zee J. T. Furstner te Den Haag, teneinde zich voor te bereiden voor de betrekking van Directeur der H. M. K.; luit. ter zee 2e kl. T. Tis®ot van Patot Mar.kaz. Willemsoord en belast met de betrekking van hoofd van het onderwijs aan de kaderschool; id. A. J. E. Bik O.zee.d.kaz.; id. K. W. Born- kamp v. Speijk als oudste officier; id. P. A. Mufock v. d. Vlies Bik ter beschikking; id. E. C. Wessels Mar.kaz. Willemsoord1 en toe gevoegd aan het hoofd onderwijs kaderschool; off. M.S.D. ie kl. J. Walrave Rijkswerf Wil lemsoord eni toegevoegd aan den Chef Afd. werktuigbouw; off, van gez. ie kl. S. G. Rensing Mar.-hospitaal; off. van adm. 2e kl. A. A. Wijt gepl. te Willemsoord afwikkeling administratie Heemskerck en voorbereiding adm. Schorpioen. Luit. ter zee ie ld. L. A. C. M. Doorman wordt den 4en Nov. geplaatst te Willemsoord teneinde zich voor te bereiden voor de betrek king van Chef T.A. Willemsoord. De id. J. W. G. van Hengel, thans Chef T.A Hellevoetsluis, wordt den ren Nov. be last met het bevel over Hr. Ms. Z 5. De id. J. C. H. H. Mackaij wordt den ien Nov. gepl. aan boord Wachtschip Willems oord onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. Z 3. Bij beschikking van den Minister Van De fensie is de luit. ter zee ie kl. marine-reserve B. F. A. Fohrsn dsn 4en Nov. 1929 bij de Hoogere Marine KrijgMebool te '«-Graven- Bij beschikking van den Minister van De fensie is de off. van den M.S.D. der 2e kl. W, van Leeuwen Hzn. den 25 Oct. 1929 geplaatst aan boord Hr. Ms .van Meerlant, W. J. Da- linghaus ondier intrekking van zijn plaatsing aan boord Hr. Ms. van Meerlant den ien Nov. 1929 geplaatst aan boord Hr. Ms. Z 5, W. F. H. Riecker den 1 Nov, 1929 ter beschikking gesteld'; is de luit. ter zee ie kl. jhr. W. Boreel den Nov. 1929 belast met de betrekking van chef van het torpedo-atelier te Hellevoetsluis. Met 24 Oct. j4. is de off. van den M.S.D 2e kl. L. de Wilde geplaatst bij de Marine kazerne te Willemsoord. 1 Nov.: luit. ter zee 2e kl. J. A. de Gelder van Mar.kaz. Willemsoord naar O.zeed.kaz. De off. van adm. 2e kl. L. P. v. Boven wordt den 31 Oct. geplaatst te Willemsoord er. is bestemd voor de betrekking van secre- tari» van den Zeekaijgsri.au, De id. P. Smit wordt geplaatst te A'dam op den 31 Oct. teneinde zich bij de gem. Univer siteit te bekwamen voor de rechtswetenschap pen. De luit. ter zee 2e kl. Jhr. A. van Foreest en T. F. Walma van der Molen worden den 4en Nov. tijd. geplaatst te Rotterdam bij afbouw en gereedmaking Witte te With. De luit. ter zee 2e kl. G. Y. C. Fraser, W. H. Zadelhof en J. M. Madsen worden den 4en Nov. geplaatst ibij den Radiodienst te A'dam. De luit. ter zee 2e kl. H. Tichelman wgrdt den 4en Nov. belast met den dienst van oudste officier aan boord' Z 5 en de id. H. L. van Bo ven van dien dienst aan boord Brinio. De luit. ter zee 2e kl. J. A. Rauws per part. gelegenheid uit W.-I. teruggekeerd wordt 4 Nov. geplaatst bij den R. D. te A'dam. 31 Oct. serg.-macht. C. W. Franken van Heemskerck naar 0.zeed.kaz. 1 Nov.: serg. -koest. L. Popp, D. J. M. v. d. Vijver, serg.-monteur M. Staats, en serg.- kok de Graaf van Heemskerck n. Wachtschip Willemsoord. De korp.-schrijver A. van Haarlem en de korp.-ziekenverpl. J. P. v. d. Hoek vertrekken per s.s. Stuijvesant den ien November a.s. naar W.-I. en zijn bestemd voor plaatsing aan boord H. Hendrik aldaar. Ondervolgende leerlingen-monteur zijn met ingang van den 30en September 1929 bevor derd tot koi;p.-mc«iteur: P. J. Bosdijk, C. B. Niel, A. Lenstra, AL Nijwening, T. A van Driel, J. Pleit, H. P. de Vries, K. Wagenaar, A. J. F. van Arnhem, W. H. Wijsman, W. J. Ie Granse, H. C, van Waa9 en A. van den Berg. Stoomvsart Mij. Nederland. Borneo, 28 Oct te A'dam. Johan de Witt, u., pass. 28 Oct. Gibraltar. Poelau Roebiah, 27 Oct. te Batavia. Poelau Laut, 26 Oct. v. A'dam. Roeepat, t„ 26 Oct v. P. Said. Saleier, t., 26 Oct. v. Marseile. Simaloer, t., 25 Oct. v. Colombo. Prins der Nederlanden, 26 Oct. to Batatvia. Riouw, 26 Oct. te Batavia. Karimata, t., 27 Oct. te Suez. P. C. Hooft, t., 27 Oct. v. Algiers. Singkep, 28 Oct. te Antwerpen. Chr. Huygens, u., pass. 26 Oct. Perim. Poelau Bras, 26 Oct. v. Batavia. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, 24 Oct. v. San Domingo. Alkmaar, u., 26 Oct. v. Coquimbo. Berenice, 27 Oct, te Barcelona. Deucalion, 28 Oct. te Lissabon. Doros, 26 Oct. v. R'dam. El Libeertador, 23 Oct. te La Guyara. Eo®, 25 Oct. v. Lissabon. Euterpe, 26 Oct, te Kopenhagen. Ilos, 27 Oct. te Catacolo, Iris, pass. 28 Oct. BrunsbutteL Jacon, 26 Oct te R'dam. Nereus, 27 Oct. te Musel. Nero, 25 Oct. v. Bordeaux. Oberon, 26 Oct v. Constantinopel. Odysseus, 26 Oct. v. A'dam. Orpheus, 27 Oct. te A'dam. Proteus, pass. 27 Oct. Brunsbuttel Straibo, pass. 26 Oct Brunsbuttel. Theseus, 26 Oct. te A'dam. Venus, 27 Oct. v. R'dam. Vesta, 26 Oct. te Mutzuna. Vulcanus, 26 Oct. te Patras. Zeus, pass. 25 Oct. Gibraltar. Ajax, 26 Oct v. Genua. Amsterdam, 27 Oct. te Antwerpen. Bennekom, u., 26 Oct. te Curagao. Boskoop, 27 Oct. te Duinkerken. Calypso, 25 Oct. v. New-York. Cottica, 26 Oct te Paramaribo. Erato, pass. 26 Oct. Holtenau. Hebe, pass. 27 Oct. Gibraltar. Hermes, 28 Oct. te Alexandrië. Irene, 26 Oct v. Napels. Juno, 26 Oct. v. Lissabon. Lotte Relth, 27 Oct. te A'dam. Neptunus, 28 Oct. te A'dam. Onion, t„ pass. 27 Oct Azoren. Palanga, 26 Oct. v. A'dam. Perseus, pass. 27 Oct Holtenau. Pluto, 27 Oct. tïe Torreviega. Pollux, 26 Oct. y. Hamburg. Poseidcm, t., pass. 27 Oct. Azoren. Stella, 23 Oct. v. Smyrna. Stuyvesant, 28 Oct. te A'dam. Tellus, 26 Oct. .v. R'dam. Triton, 27 Oct. te Bremen. Bodegraven, t., 26 Oct. v. Antofagasta. Hercules, u., pas». 28 Oct. Azoren. Mars, pass. 27 Oct. Gibraltar.' Palanga, 28 Oct. te Hamburg. Proteus, 28 Oct. te A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, u., 27 Oct. te Antwerpen. Orania, 27 Oct. te B. Ayres. Amstelland> t., 27 Oct. v. Las Palmas. Delfland, t., 28 Oct. v. Santos. Drechterland, u., 25 Oct. te Santos. Flandria, u., 28 Oct. v. Bahia. Gelria, 28 Oct te A'dam. Montferland, 28 Oct. te A'dam. Soestenberg, u., 27 Oct. te Pernambuco. Zeelandia, 28 Oct. te IJmuiden verwacht. Salland, u., 28 Oct. te Rio Grande. HollandAfrika Lijn. Aldabi, t., 25 Oct. v. Beira. Grijpskerk, t., 25 Oct. v. Beira. Heemskerk, u., 26 Oct. v. Port Natal. Meliskerk, t., 25 Oct v. Marseille. Nieuwkerk, u., 28 Oct. te Port NataL Nias, t., 24 Oct v. Dar es Salaam. Nijkerk, 25 Oct. te Antwerpen. Rietfontein, 28 Oct. te Zanzibar. Giekerk, 17 Oct. v. Rotterdam. Randfontiein, t., 28 Oct te Kaapstad. Nias, t., 27 Oct v. Tanga. Sumatra, 27 Oct. v. Pt Natal. Holland—West-Afrika Lijn. Haarlem, u., 25 Oct. v. Dakar. Helder, 26 Oct. te Hamburg. Maaskerk, u., 23 Oct. v. Duala. Maasland, u., 25 Oct v. Freetown. Orestes, u., 25 Oct. te Benin. Ustroom, t., 25 Oct. v. Winnebah. Eemstroom, u., 26 Oct. v. Las Palmas. HollandAmerikaLijn. Edam, pass. 27 Oct. Ouessant. Eemdijk, 25 Oct te San Francisco. Grootendijk, 24 Oct, v. Cristobal. Nictheroy, pass. 27 Oct de Needies. Nieuw Amsterdam, 27 Oct v. Halifax. Spaarndam, 25 Oct te Vera Cruz. Volendam, 25 Oct. v. New-York. Burgerdijk, 25 Oct. te Baltimore. Gaasterdijk, pass. 27 Oct. Lizard. Glamorganshire, 24 Oct. te San Francisco. Narenta, 27 Oct. te Londen. Delftdijk, 17 Oct. te Swansea. Noorderdijk, 27 Oct. te Londen. HollandBritsch-Indié Lijn. Bovenkerk, t, 26 Oct. v. Port Said. Hoogkerk, u., 26 Oct. v. Suez. Stadisdiik, 23 Oct te Hamburg. Veendijk, u., ,28 Oct. v. Suez. Vechtdijk, u., pass. 25 Oct, Ouessant. Ridderkerk, t., 27 Oct. v. Algiers. Holland—Australië Lijn. Aldebaran, 27 Oct. te Hamburg. Abbekerk, u., 27 Oct. v. P. Said. Kieldrecht, 26 Oct. v. Calcutta. Koudekerk, 26 Oct. te Hamburg, Sommelsdijk, u., 28 Oct. v. Rangoon. HollandO.-Azië Lijn. Gemma, t., 27 Oct. v. Fovehow. Ouderkerk, 26 Oct. v. Amtendam. Alderamin, 28 Oct. te R'dam. JavaNew-York Lijn. Djember, pass. 24 Oct. Point de Galle. Krakatau, 26 Oct. v. Oran. Blammersdijk, 26 Oct. v. New York. Boschdijk, pass. 26 Oct. Perim. Deli, 28 Oct. te Padang. Madoera, 26 Oct. v. Batavia. Merauke, 25 Oct. v. Norfolk. JavaBengalen Lijn. Jacatra, 25 Oct. te Calcutta. Mapia, 26 Oct v. Calcutta. JavaChinaJapan Lijn. Tjïsalak, 25 Oct. v. Manilla. Tjimentang, 25 Oct. v. Shanghai. Rotterdamsche Lloyd. Djainbi, t., pass. 26 Oct Sagre». Kertosono, t., 27 Oct. te Barcelona. Kedoe, u., pass. 26 Oct. Ouessant. Kota Radja, 28 Oct. te Rotterdam. Madioen, u., 26 Oct. v. Bombay. Patria, u., pass. 27 Oct. Kaap del Axmi. Samarinda, t., 26 Oct. te Marseille. Tambora, 26 Oct. te R'dam. Temate, 26 Oct v. Batavia. Toba, 24 Oct. te Hamburg. Tabanan, t., 25 Oct. v. Singapore. Kota Baroe, u., pass. 26 Oct. Perim. Menado, u„ pass. 26 Oct Perim. Bandoeng, t., pass. 27 Oct. Sa gres. Buitenzorg, u„ pass. 27 Oct. Vlissingen. Indrapoera, t., 27 Oct. v. Port Said. Menado, u., pass. 26 Oct. Perim. Tabanan, t, 28 Oct. v. Sabang. Tjerimai, u., 27 Oct. v. Colombo. RotterdamZuid-Am erika Lijn. Alcyone, 26 Oct te B.-Ayres. Aigenib, u., 26 Oct. v. Santos. Algorab, 28 Oct. te Rotterdam. Alwaki, 26 Oct. v. Rotterdam.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6