HELDERSCHE COURANT van DONDERDAG 31 OCT 1929 Callanisoog. Anna Paulowna. Gemeenteraad van AnnaPaulowna Breezand Van Ewijcksluis. Wieringen. HOUT AANGESPOELD. Dinsdagavond is weer een partij ribben en planken aan het zeestrand aangespoeld en geborgen. Vermoedelijk is dit hout afkomstig van het Belgische houtschip „Concor", dat zijn deklading heeft verloren en gisteren in de haven van Nieuwediep aankwam. GEBOREN: Jan, z. v. J. Drijfhout en I-I. J. Boller. ONDERTROUWD: Arie van der Stelt, oud 26 jaar, bloemistknecht en Wijtske Jeeninga, oud 22 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Anna Paulowna. In het gezin van C. L. Kraak is een ge val van roodvonk geconstateerd. V er lor en: een bruine deken. Gevonden: een grijs jongensjasje en een autoband met velg, merk Ford. Inlichtingen ter Secretarie. Door P. Voorthuijzen Jzn. is een aan vraag ingediend ingevolge de Landarbei- derswet ter bekoming van een plaatsje aan den Middenweg. van Woensdagmiddag 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer Lovink; aanwezig alle raadsleden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voorleest, welke on veranderd worden goedgekeurd. No. 1 van de mededeelingen behelst, dat na gehouden aanbesteding de levering van brandstoffen voor de o. 1. scholen en voor het raadhuis, is opgedragen aan den heer J. Muntjewerf te Anna Pau lowna als laagste inschrijver. De heer Muntjewerf schreef in voor anthraciet I en II voor resp. f 2.54 en f 2.64 de 100 K.G. en voor korte en lange turf voor resp, 87 ct. en f 1.53 de 100 stuks. De tweede inschrijfster was de Coöp. Verbruiksvereeniging »De Tijdgeest«, welke noteerde voor 1000 K.G, anthraciet f 26.40 en f 32,40, en voor korte en lange turf 85 ct. en f 1.20 per 100 stuks. De heer Keuris wenscht tegÉfcn of dit Hollandsche productie is, ^Rwordt op dit punt gerustgesteld. b. Van de heeren de Vries, Kooiman en de Wilde is schriftelijke mededeeling ingekomen, dat zij hun benoeming tot leeraren bij het vervolgonderwijs aan nemen, de heer Kramer heeft dit niet schriftelijk gedaan. c. Mej. Diepgrond heeft hare betrek king als onderwijzeres aan school III aangenomen, terwijl de heer Cornelissen de benoeming ook heeft aangenomen, doch in verband met zijn tegenwoordige betrekking pas 7 November in functie kan treden. Voor punt d. en e. van de mededee lingen, verwijzen wij naar de agenda welke in de Heldersche Courant van Zaterdag j.1. is opgenomen. f. De voorschotten verleend tot het verschaffen van plaatsjes als bedoeld in de Landarbeiderswet bedragen aan L. van Waggendorf van Rijn f 3175 en aan G. Nieuwenhuizen f 3430. g. Bij beschikkingen van Ged. Staten d.d. 9 Oct. j.1. zijn vernietigd de forensen aanslagen opgelegd aan P. Kramer en A. J. L. Volker. De eerste heeft niet in de plaats gewoond, bij den tweede had een persoonsverwisseling plaats gehad. h. Verzoek van de centrale esperanto propaganda commissie tot invoering van een cursus voor deze hulpwereldtaal. De heer K o o r n voelt er wel iets voor doch vraagt of het juist van gemeente wege moet gebeuren, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit op den weg van particulieren ligt. De heer Keuris meent, dat dit een taak voor het gemeentebestuur is, een andere vraag is evenwel, of iemand ge vonden kan worden om er les in te geven. Hij is er wel voor dat hier zoo'n cursus zou komen, wanneer er een leerkracht was. Nu stelt hij voor om het stuk voor m kennisgeving aan te nemen. De heer Stammes is er ook wel voor, hij meent evenwel, dat een aparte leerkracht te kostbaar zal worden. Het is misschien wel mogelijk, dat in het kanton Schagen verschillende gemeenten zich voor dit doel vereenigen. De heer Keuris wijst nog op den gestadigen voortgang van het esperanto; volgens de gezonden circulaire kunnen degenen, die slechts een jaar les hebben zich althans met een handboek goed ver staanbaar maken. Het stuk wordt tenslotte voor kennis geving aangenomen. i. Proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ont vanger. Mededeeling van de saldi. Benoeming. Aan de orde komt vervolgens de be noeming van een hoofd der o. 1. school I. Er waren 10 sollicitanten, waaruit het volgende drietal werd opgemaaktNo. 1. G. 't Hart te Den Helder. No. 2. J. Lief hebber te Heerhugowaard en No. 3. J. P. Wage te Den Haag. Na gehouden discussie wordt tot stem ming overgegaan, waarbij op den heer 't Hart 0 en op den heer Liefhebber 2 stemmen worden uitgebracht, zoodat de heer 't Hart benoemd is, en hem verzocht zal worden met 1 Januari a s. in functie te treden. Subsidie-aanvragen. Adres van de Commissie voor den Leg- wedstrjjd te Westgraftdijk om een jaar- lijksche bijdrage. De Voorzitter zegt, dat er wordt voorgesteld om op het verzoek afwijzend te beschikken, omdat het hier een alge meen belang en niet een speciaal ge meentebelang geldt. De heer Rezelman is er voor om een subsidie te geven; hij ziet er een groot belang in, al was het alleen om die beweging op gang te helpen. Wanneer er later genoeg belangstelling is van be langhebbenden, dan kunnen die de kosten dragen, nu vindt hij het nog beter dat de gemeente een deel van de kosten draagt, men zou ook kunnen beginnen om de subsidie voorloopig voor één jaar te verstrekken, b.v. f 15. De heer Kuiken merkt op, dat inden omtrek de pluimveeteelt den laatsten tijd erg vermindert, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit ook het motief is ge weest van B. en W. om het verzoek af te wijzen. De heer Keuris zegt, dat in de ge meenten die subsidie verleenen, groote eendenfokkerijen zijn en staaft dit met eenige voorbeelden. De hr. Komen ondersteunt het voorstel. De gemeente moet zich volgens hem er niet geheel aan onttrekken, nu de boel achteruit gaat. Tenslotte wordt besloten een subsidie van f 15.te verleenen. No. 5 Verzoek van de Gymnastiekver- eeniging D. O. K. E. V. om een subsidie groot f 150.voor aankoop van een brug. De Voorzitter deelt mede, dat aan D.O.K.E.V. een brief geschreven is met verzoek om inlichtingen omtrent den fi- nantieelen toestand. Uit het antwoord blegk, dat er te Kleine Sluis een tekort wl^van f 20.95, te Breezand een over- Sfchot van f 43.20 en te van Ewijcksluis een tekort van f 38.09, dus een totaal tekort van f 15.84 per 1 Juli. B. en W. zijn geneigd om de brug te geven, onder voorwaarde dat bij ontbin ding der vereeniging de brug weer aan de gemeente vervalt, De heer Kuiken informeert hoe het mogelijk is, dat zoo'n vereeniging op zwart zaad komt te zitten, waarop de heer Keuris antwoordt, dat de kosten zoo hoog zijn, omdat men begonnen is met het onderwijs aan jonge krachten. Vroeger bestond de vereeniging uit oude krachten en toen kon men rondkomen, men had toen eenige honderden guldens in kas, die nu zijn weggesmolten. De heer Van der Ham wenscht te weten of de subsidie ook wordt gebruikt om het gat te stoppen, doch de voorzitter antwoordt, dat een subsidie is aange vraagd tot een maximum van f 150.--; de rekening wordt bij de gemeente ge presenteerd en betaald. Het voorstel wordt daarop aangenomen. Het verzoek van het Bestuur der afd. Noord-Holland der vereeniging vanNed. Gemeenten om een bijdrage van '/4 cent per inwoner voor aankleeding van de bestuurskamer van het gebouw dier ver eeniging wordt aangenomen, hetgeen een bedrag van f 12.50 voor de gemeente beteekent. Van punt No. 7, verzoeken om voor schot ingevolge de landarbeiderswet wor den twee verzoeken wegens onvolledig heid niet in behandeling genomen; aan den heer P. Voorthuyzen wordt een voor schot van f 3450.verleend. Vermindering van aanslagen. Verzoek om vermindering van den aan slag van het schoolgeld van A. J. Kaan. Dit wordt ingewilligd, de aanslag wordt van f 2 25 teruggebracht tot f 1.35. Het verzoek om vermindering van den aanslag in de belasting op de honden van N. Scheltus wordt ingewilligd, daar er een hond verkocht is. Hiermede was de agenda afgehandeld. Rondvraag. Bij den rondvraag wijst de heer Van der Ham er op, dat er een nieuw kruis- pnnt is ontstaan bij den Nieuwen Straat weg en den Stoomweg. Het is misschien voorbarig, maar hij wil er toch op wijzen, dat hier de ver lichting nog ontbreekt. Daar het hier een zeer druk kruispunt betreft zag hij gaarne I dat B. en W. hieraan hun aandacht schonken, hetwelk door den voorzitter wordt toegezegd. De heer Koorn bespreekt den toe stand van de overdekte speelplaats van school I. Bij nat weer is het een groote troep, alles staat dan onder water, terwijl de boel aan het verrotten is. Met droog weer gaat het wel. De Voorzitter begrijpt niet, dat het hoofd der school hierover dan niet heeft geklaagd. Hij zegt evenwel een onder zoek toe. De heer Komen vestigt de aandacht op de verordening voor bladziekte van aardappelen; volgens hem moet de ver ordening strenger worden, de boete die nu f 25.— is, moet hooger worden. Aan den Plantenziektenkundigen Dienst moet gevraagd worden de verordening met eenige variëteiten aardappelen aan te vullen. Hij wijst er op, dat, wanneer men een flink perceel uitzet men een boete van f 25.— wel wil riskeeren. De voor zitter zegt, dat het gewas niet vernietigd kan worden, wel kan overwogen worden om het gewas in beslag te nemen. In Zuid-Holland is hieromtrent echter een proces bij den Kroon loopende, waar men eerst de uitslag van wil afwachten. De heer Keuris komt met een oude klacht, dat wegens overbelasting, vooral in dezen tijd, het electrisch licht lang niet zoo is als het zijn moet. De voorzitter antwoordt, dat met het P.E.N. reeds over een nieuwen transfor mator is gecorrespondeerd. De heer Keuris vraagt eenige in lichtingen omtrent de bouwterreinen, die indertijd in Breezand zijn gekocht, waar op door den voorzitter wordt geantwoord. Betreffende dit onderwerp zou reeds eerder eene vergadering zijn geweest, doch alles was nog niet geheel geregeld Een der deskundigen, die over dit on derwerp was geraadpleegd was buitens lands. Deze deskundige is echter nu hier aanwezig, zoodat de heeren Keuris en van der Ham, die hieromtrent ook iets had gevraagd in de besloten zitting kon den worden ingelicht. De openbare vergadering was hierme de afgeloopen; de raad ging vervolgens over in besloten zitting. Ten behoeve van Th. P. Hoogeveen zal aan den Zwarteweg een burgerwoonhuis worden gebouwd. J. Hoep, aannemer al hier, is met den bouw belast. EEN ONGELUK DAT GOED AFLlÈ?P. Dinsdagmiddag, toen op het werk van de firma Klos een aanvang zou worden gemaakt met het aanvoeren van klei, noodig voor afwerking van het langs den afsluitdijk in uitvoering zijnd werk- gedeelte en een locomotief met werk- treintje zich met dit doel langs het aan gelegde werkspoor op het bovendek van het op het wad aangebrachte kleidepot waagde, bleek aldra, dat die bodem nog niet voldoende stevigheid bezat, om zich daarover 'reeds met dergelijke zware voertuigen voort te bewegen, want het bedoelde spoorlijntje zonk in de brei- achtige substantie weg, met gevolg, dat de locomotief al spoedig begon over te hellen en overzij viel. Hoewel men on middellijk met vereende krachten trachtte het stalen ros weer in de gewenschte positie terug te brengen, was natuurlijk het ontbreken van een stevigen onder grond ook voor het weer overeind bren gen een niet te onderschatten bezwaar. Toch wist men, met behulp van ver schillende materialen, waarbij een op den berm v.d. afsluitdijk geplaatste lier wel als voornaamste krachtwerktuig gold, de machine in den loop van Woensdag weer uit hare ongewenschte positie te bevrijden, zoodat dit ongeval nog be trekkelijk gunstig afliep. HERVORMINGSDAG. Heden (Donderdagavond) 8 uur zal de heer J. K. Lofvers, cand. t. d. H. D. in het gebouw „Land in zicht" te Den Oever, over de hervorming; spreken. WONINGBOUW. Aan den aannemer, den heer J. C. de Vries alhier, is onderhandsch opgedra gen voor rekening van den heer C. Ruijs te Den Helder, aan den Mekkenstuinweg een burgerwoonhuis te bouwen. Het schil derwerk is opgedragen aan den heer J. S. Nieuwbuurt alhier. EEN WATERPAS-INSTRUMENT GESTOLEN. Ter waarde van eenige honder den guldens. Men meldt ons dat bij de Amsterd. Ballast Mpij., afd. sluisbouw, te den Oever uit een der directiekeeten een waterpas-instrument is ontvreemd. Hoewel deze diefstal vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. moet ge pleegd zijn en de politie er mee in kennis is gesteld, heeft men tot heden nog geen enkele aanwijzing kunnen krijgen. Het voornoemde instrument behoorde aan de directie der Zuiderzeewerken en vertegenwoordigde een waarde van 3 a 400 gulden. JEUGDIGE BOEFJES. Dinsdag j.1. kwam de autobus van Prins van Den Helder in zijn tweeden dienst te den Oever aan. Toen de chauffeur de postzakken in het hulpkantoor aldaar bracht hadden eenige belhamels de bruta liteit om in de bus te gaan en ont vreemdden, uit een in de bus liggende geldtasch, eenig geld. Het ontvreemde bedrag schijnt 5 a 6 gulden groot te zijn. Onmiddellijk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Jaarlijksche vergadering van de Ver. tot bevordering van het Onderwijs in het Oostelijk deel van Wieringen. Dinsdagavond had in de zaal van den heer Jurrie Lont bovengenoemde verga dering plaats. De voorzitter, de heer C. D. Godde- froy, opende de vergadering met een welkomstwoord en gaf vervolgens een verslag over het werk der vereeniging in het afgeloopen jaar, waaraan wij het volgende ontleenen. In den loop van het jaar heeft het bestuur een door pl.m. 200 gezinshoofden onderteekend petitionnement aan het Gemeentebestuur overhandigd, terwijl drie leden dit petitionnement nader heb ben toegelicht. Het resultaat daarvan is geweest, dat thans aan de school te Oos- terland twee lokalen zijn bijgebouwd, terwijl ook twee leerkrachten meer zijn aangesteld. In bedoeld verzoekschrift werd o.m. ook gevraagd om de schoolkinderen van Den Oever en andere van Oosterland verwijderd liggende plaatsen kosteloos per autobus naar de school te brengen dit voornamelijk in den winter. De vroede vaderen hebben dit verzoek evenwel van de hand gewezen. De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik mede te deelen, dat tot dusver geen officieel ant woord op het petitionnement van het Gemeentebestuur is ontvangen. Er is, aldus de Voorzitter, gepleit om de school zoo goed mogelijk te krijgen, om zoodoende een splitsing t^e voorko men. B. en W. wenschten echter zoo weinig mogelijk te doen, »omdat men een splitsing verwachtte«. Voorts werden twee succesnummers op het programma van het afgeloopen vereer.igingsjaar gememoreerd, n.1. het St. Nicolaasfeest van 1928 en de school reisjes van 1929. Het St. Nicolaasfeest mag als buitengewoon goed geslaagd worden genoemd, dank zij de financieele medewerking van de M.U.Z., Trio, fa. v. d. Valk, fa. Bosker, de Vereeniging tegen Drankmisbruik en verscheidene ingezetenen, die allen hartelijk hun steun verleenden. Ook was veel te danken aan de Muziekvereeniging »Apollo« en de Mandolineclub voor hunne muzikale me dewerking, o.m. bij de opvoering van het tooneelstuk »Repelsteeltje«, hetwelk door kinders in hèt ontspanningsgebouw werd opgevoerd. Uit al deze medewerking blijkt ten volle, dat de Wieringer bevolking zeer sympathiek tegenover de vereeniging staat. Aangezien de voorzitter en secretaris hun functies wilden neerleggen, werden candidaten opgeroepen voor de vervulling der zoodoende ontstane vacatures. Nie mand van de aanwezigen voelde zich echter geroepen daarnaar te reflecteeren, zoodat ten slotte besloten moest worden dat beide functionarissen aan het bewind zouden blijven tot na het eerstvolgende St. Nicolaasfeest, hetwelk, het zij terloops opgemerkt, nóg beter zal worden ver zorgd dan voorheen. Er werden nog drie nieuwe bestuursleden benoemd, nl. de heeren Jacob Kool, Volkert Koorn JVzn. en G. Kuiper, ter verlichting van de werkzaamheden der reeds in functie zijnde bestuursleden. Ver-der werd een financieel verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit wij de volgende cijfers overnamen: Uitgaven schoolreisjes f 471.64, idem St. Nicolaasfeest f 458.05. Thans nog in kas voor reisjes f 225.61 en voor het St. Nicolaasfeest f 65.26. Ten slotte werd op deze vergadering nog besloten, dat voor het komende St. Nicolaasfeest gevraagd zal worden om samenwerking met de school voor Natio naal Christelijk Onderwijs te Den Oever.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9