K ANNE WASSER KOmU's SCHOUDER HUM STER-TABAK HET HUISJE IN HET RAVIJN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. OOST-INDIË. W aarschuwingen RugpijnNieren Pillen' Nr. 6724 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 57ste JAARGANG Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij V/h O. DE BOER JE. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Glrorokenlufc' No. 16066. Nov. op: ond.: op Z M W D V Z 3 9.17 17.08 4 10.31 17.37 5 11.37 18.17 6 12.32 19.09 7 13.14 20.12 8 13.14 21.22 9 14.07 22.35 oud: v.m.: n.m.: 5.56 16.27 9.32 21.48 6.57 16.26 10.05 22.22 6.59 16.24 10.39 22.57 7.01 16.22 11.15 23.84 7.03 16.21 11.54 7.06 16.19 12.16 0.38 7.07 16.17 13.03 1.33 Zaterdag 2 Nov4.59 uur. Zondag 8 4.57 Maandag 4 4.66 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Belastingverlaging. Dat woord heeft voor on® een aange name klank. We zijn er de laatste jaren zoo al aan gewend geraakt, dat de belas ting verhoogd werd en wij aanvaardden óók dat, zij het murmureerend; nu er ech ter een bericht komt over belastingverla ging, in den vorm van een afschaffing van de verdedigingsbelasting II, die we aan den oorlog hadden te danken en die zou voortduren tot 1934, verheugen we ons daarover uitermate, omdat dit betee- kent een vermindering (zij het een ge ringe) van den zwaren druk op onze fi nanciën' door het object belasting. Deze verdedigingsbelasting werd alleen geheven van de inkomens hoven de 1200 gulden, voor hen dus, die- een belastbaar inkomen hebben beneden dit bedrag, geldt deze verlaging niet. Maar ook voor hen hebben we, of liever heeft de Minister, een verblijdende mededeeling en wel de afschaffing van de suikeraccijns, waar door de suikerprijs zal worden verlaagd. Vooral de huismoeders, met groote gezin nen, zal dit een genoegen doen, want wan neer zij alle „suikercenten" van het ge- heele jaar eens optellen, zal straks blijken, dat deze verlaging hun menig guldentje bespaard heeft. Portverlaglng. Een tweede verrassing was deze week de officieele aankondiging van de port- verlaging, met ingang van gisteren, waar van voor ons het voornaamste is de ver laging van het briefport, dat terugge bracht is van 71/, op 6 cent. Begrijpelij kerwijs profiteeren het meest van deze verlaging zij die een drukke post hebben, dat zijn de zakenmensohen. Het eigen aardige bij deze verlaging is het feit, dat men brieven, die zwaarder wegen dan 20 gram, doch beneden de 40 gram, goed- kooper naar Ouracjao en Suriname kan verzenden, dan b.v. naar Amsterdam. Het verschil is wel niet groot, want voor een FE UILLETON brief, van b.v. 30 gram zwaar, naar Am sterdam betaalt men 12 cent en voor een naar West-Indië 11 cent. Maar merk waardig is het toch. Toch een rechtsch kabinet In de memorie van antwoord op de Algemeene Beschouwingen der Tweede Kamer, opgenomen in ons nummer van Donderdag, is gesproken over het karak ter van het Kabinet. Minister de Geer zegt positief: „dat het tegenwoordig kabi net, op elk terrein van wetgeving, zal uit gaan van zijn beginselen, levende in de groepen der rechterzijde", m. a. w. dus, dit kabinet, dat in naam is een extra-parle mentair-kabinet, ia metterdaad 'n rechtsch kabinet, steunende dus op de beginselen, welke leven in de rechterzijde. Van rechtsche zijde wordt deze verkla ring natuurlijk toegejuicht, omdat men nu zeker is van samenwerking, zij het dan niet bij afspraak, van de rechtsche par tijen en dus een doorvoering van de chris telijke beginselen op staatkundig gebied. Buitenland. De Fransche kabinetscrisis. De vorming van een Fransch kabinet gaat niet voorspoedig. Aanvankelijk leek het, dat men, evenals vorige keeren, spoe dig een kabinet in elkaar zou hebben, doch op het oogenblik is men nog net zoover als de vorige week, toen Daladier, van den Franschen minister-president op dracht kreeg, voor de samenstelling van een kabinet. De socialisten hebben zijn pogingen doen mislukken. Daladier had hun steun noodig en toen de Nationalen Raad der socialistische partij, met 1590 tegen 1451 stemmen besloot om geen mi nisters aan zijn kabinet te leveren, was de kans vooor Daladier verkeken en heeft hij zijn opdracht neergelegd. Dit besluit van den Nationalen Raad der socialisten is echter tevens oorzaak, dat er verdeeldheid in de socialistische partij is ontstaan, omdat verschillende leden gehoopt hadden op een ministers portefeuille en die zich nu zagen ontgaan. Als opvolger van Daladier werd aange wezen Clémentel, van de radicale groep, wiens pogingen eveneens mislukten. Ea nu is Tardieu aangewezen om het zaakje op te knappen. Of het hem zal gelukken? Sowjetmethoden. De ontdekking van een samenspanning tegen het staatsgezag in de Sowjet-Unie, is niet nieuw, doch de krachtige leiding van Stalin en de zijnen hebben tot nog toe steeds deze opstanden weten te smo ren, zij het dan ook in het bloed van de samenzweerders. De gemakkelijkheid, waarmee men in dit land van „vrijheid, gelijkheid en broederschap" omspringt met een menschenleven, is zeker wel een van de oorzaken, dat het huidige regime nog aan het roer staat. De vorige week is weer zoo'n samenzwering ontdekt en naar men meedeelde, was het een groote monar chistische organisatie, die haar zetel had in een afgelegen dorp, in den noordelijken Kaukasys. Twee oud-officieren, van bet Tsaristische leger, en alle leden van een raad van twaalf, zijn onmiddellijk, zonder vorm van proces, ter dood veroordeeld, terwijl het vonnis gelijktijdig werd vol trokken. De overige samenzweerders werden tot zware straffen veroordeeld en zullen naar een concentratiekamp, waarschijnlijk er gens ver in Siberië, worden gezonden. Wij hebben bij vorige gelegenheden al eens in het licht gesteld, dat deze strenge straffen er op wijzen, dat de Sowjet-auto- riteiten bang zijn voor de ondermijning van hun gezag en zij op deze manier trachten het bewind eronder te houden. Het werpt andere wel een eigenaardig licht op den heilstaat. Het feit ook, dat het Rusland is, dat zich het hardst voor bereidt voor een eventpeelen gasoorlog, geeft ook te denken en doet weer eens voor de zooveelste maal zien, dat er nog immer een groot - Is tuaschen theorie en praktijk. beid mej. Bondfield, dat op 21 October 102.000 meer werkloozen op het register stonden dan op 10 Juni. De rest van haar rede was onverstaanbaar door het gelach van de oppositie en geroep van „Oh!" Lady Astor vroeg, of de werkloozen volle ondersteuning kregen. Zij kreeg hierop geen antwoord. FBANEBIJEL Ook Clémentel bedankt Havas meldde Donderdagavond uit Parijs, dat Clémentel bedankt heeft voor de opdracht tot vorming van een kabinet Nader wordt gemeld, dat Clémentel zioh om 20 uur naar het Elysée heeft begeven om Doumergue mede te deelen, dat hij wegens de moeilijkheden, die 'hij onder vond bij de bezetting van het departe ment van biimenlandsche zaken voor de vorming van een kabinet bedankt Tamdlen bij Doumergue. De president der republiek heeft Tar dieu opdracht gegeven een kabinet te vormen. ITALIË. STAATSTOEZICHT OP ELKEEN. Controle op het particulier© leven van de leden der fascis tische partij. Het N. T. A. imeldt uit Rome, dat krach tens de voorgestelde wijziging van de statuten der Fascistische Partij het poli tiek secretariaat niet slechts toezicht zal oefenen op de politieke werkzaamheden der leden, doch ook op hun moraliteit in het particuliere leven en op hun midde len van bestaan. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 u. 03 te Soerabaja Goebeng kan aanko men en dus het overnachten te Bandoeng of Djokja niet meer noodig is. De rit SoerabajaBatavai duurt ongeveer even lang: te 6 u. 09 uit Soerabaja vertrek kende, arriveert het slachtoffer te 7 u. 16 aan het station Koningsplein te Welte vreden. (HbL) DE VLIEGPOST DIE NIET DOORVLIEGT. Per trein van Batavia naar Semarang. Wij lezen in de Locomotief: Het vliegtuig vertrok 12 September uit Nederland, en wij schrijven nu 24 Sep tember. Onze mail is dus nu slecht® 12 dagen oud. Een woord van warme hulde, aan hen, die dezen dienst organisoeren, is op zijn plaats. Daarom is het zoo jammer, dat toch een opmerking moet worden gemaakt. Het is deze: ENGELAND. TOENEMENDE WERKLOOSHEID. In antwoord op een vraag in het Lager huis zei Donderdag de minister van ar U/aarde voor ye/d DE AMERIKAANSCHE LEGER- VLIEGDIENST. De begrooting van den Amerikaan- schen leger-vliegdienst is voor het loo pendie jaar met 6,500,000 verlaagd. Daardoor zal het program van aanbouw van vliegtuigen, door het Congres goed gekeurd, niet kunnen worden uitgevoerd. Vit het Bngelioh door HEADON HUI». Ik zou graag eens met Jem Carter willen praten, zei hij. Ik wil probeeren uit hem te krijgen, hoe hij er toe kwam te veronderstellen, dat ik de oorzaak was van Bessie's verdwijning. Hij is zeker in de groeve? Ik zal Budge opbellen en hem op dracht geven u binnen te laten wanneer u wilt. Nog iets? Ja, wanneer Budge of u een of andier vermoeden hebben omtrent de wijze waar op Caasidy om het leven is gekomen, mij dat te willen meedeelen. Hij is doodge schoten vóór hij in zee werd' gegooid. Misschien is het niet onmogelijk, dat hij zijn leven heeft verloren bij een poging uw geheim1 te verdedigen. Wij hebben ook gedacht aan een spion, antwoordde de Graaf. Maar wie? En tot vandaag hebben we nog nooit gemerkt dat iets van ons geheim was uit gelekt behalve u dan! Dan moeten we het zonder die ge gevens zien te redden, zei Heotor en daarmee nam hij afscheid. postkantoortje in het dorp, achter de Abbey en verzond een heele serie code- telegrammen aan verschillende leden van de redactie van de Lynx. Het langste was dat aan den hoofdredacteur en gaf Hec- tor een heerlijk gevoel van opluchting, dat hij weer volkomen onbevangen tegen over Laurance WraxalT stond. Hij moest vrij. lang op de antwoord telegrammen wachten en toen deze hem verzekerden, dat al het mogelijke zou worden gedaan, richtte hij zijn schreden naar die groeven. Hij bad zoo goed en kwaad dit ging in het dorp geluncht, in den tijd dat hij op de telegrammen wachtte, zoodat hij niet eerst weer naar huis hoefde. Toen hij bij de groeven aankwam, zag hij John Budge al in de poort staan, met een vriende lijken grijns op zijn gezicht Kom binnen, mijnheer, zei hij, bijna hartelijk. Ik had u al' verwacht Ik hoop dat u niet weer een van uw Japan- sohe kunstjes op me zult probeeren van daag. Neen Budge, we vechten nu aan dén zelfden kant, zooals je wel zult hebben gehoord, antwoordde Hector en zijn in tuïtie deed hem zijn band uitsteken. De reus John Budge greep zijn band en be krachtigde een vriendschap die ze zeer noodig zouden hebben in do komende dagen. Hector keek vol belangstelling om zich heen, toen Budige, nadat hij de poort ge sloten had, hem voorging naar zijn kan toor, langs een groep kleinere gebouwen, ,die voor het meerendeel onbewoond wa ren, ofschoon hij bij enkele een glimp van stoere gestalten, die lagen te Detestive werk. I*etea op m draf m jfapen in ruwe kooien, terwijl hier en daar Iemand zat ts rookea ot beaig was stjn potye ts koken. We hebben een échte marmerh«ü- del ook, maar op kleine schaal, verklaarde Budge, diie de belangstelling van den ander opmerkte. De echte arbeiders zijn nu daar beneden aan het werk. Die manneen daar behooren tot die nacht ploeg, zij zorgen voor hetgeen hier 's nachts wordt aangevoerd. Ze mogen niet uit de keeten overdag, als men zou zien dat ze niets deden, zou dit argwaan kunnen opwekken. Bijna zoo erg als in een gevangenis, was Hectors opmerking. Niet wanneer u bedenkt wat ze be taald krijgen voor hun werk, zei Budge, terwijl hij een stoel voor zijn gast aan sleepte en zelf op de tafel ging zitten. Nu mijnheer Yeldham, ging hij voort, ik ben heelemaal in het vertrouwen van zijn lordschap en in zijn telefoonge sprek vertelde hij mij van uw vermoe dens aangaande Bessie Oalloway. Voor u aan het werk gaat, zal ik u iets vertellen, dat ik nog aan niemand verteld heb, om dat ik bang was haar moeder ongerust te maken en ook omdat heit lijkt dat het onmogelijk met Bessie In verband kan staan, omdat haar beste kleeren allemaal weg waren. En de opzichter vertelde hoe hij gehoord had van dien kreet vlak na middernacht Ik heb de heele baai af gezocht mijnheer, maar ik heb geen spoor van haar gevonden. Misschien staat die kreet in geen enkel verband met het arme kind, maar ik dacht dat u het toch be hoorde te weten nu u ons komt helpen naar dien schurk te zoeken, die zijn Lord- schaps plannen in de war dreigt te sturen. Hector nam zijn pijp, stak deze aan en rookte een tijd zwijgend. Vertel me een* Budge. zei htf einde- Ijjk, waj u ook va* aueeai*g dat lk de DE EENDAAG5CHE VERBINDING BATAVIA—SOERABIA. Gisteren, den eersten November 1929, i« de ééndaagsche S.S.-verbinding Bata via—Soerabaia v.v. geopend, waardoor een die hitte en het kolengruis niet tel lende reiziger met doorzettingsvermogen, die 's morgens om 6 u. 10 uit Weltevre den vertrekt, nog denzelfden avond te 7 Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. ln glazen verpakking 4 f 1.75 p. flacon. oorzaak was van Bessie's verdwijnen? Neen mijnheer Yeldham, was het ant woord van Budge, maar ik had wel vermoedens tegen dien anderen huurder, die glibberige pad. Hij was in bed) vóór Bessie naar boven ging en hij kwam pas beneden nadat haar moeder ontdekt had dat het meisje er niet was. En sedert dien tijd heeft hij het huis nauwelijks verlaten. Iemand kan niet op twee plaatsen gelijk zijn. U begrijpt wat ik bedoel? Ja, ik begrijp wat u bedoelt, zei Hec tor nadenkend. Maar als ze nu eens een afspraak hadden gehad, als ze beide eens uit huis waren geslopen, alleen of samen en de man alleen zou zijn terug gekomen, dian zou dat de verklaring kun nen zijn van den kreet. Maar niet van het feit dat haar Zon- dagsche kleeren weg zijn, mijnheer. Ze zou die toch niet aantrekken voor een ont moeting aan het strand een meter of wat van hun huiis? hield Budge vol. Misschien niet, stemde Hector toe, of schoon hij aan een andere verklaring dacht voor het feit dat haar Zondagsche kleeren vermist werden, een verklaring, die hij voorloopig voor zich hield, Heeft u gehoord wat Jem Carter gis terenavond heeft uitgehaald? vroeg Hec tor, plotseling van onderwerp verande rend. Lord Purbeck heeft het me verteld, mijnheer. Mijn handen jeukten om dien kwajongen eens een flink pak ransel te geven. Het is geen onaardige jongen maar hij is stapelgek op Bessie. Hoe hij het in vredesnaam in zijn hoofd heeft gehaald d'at Lady Madge u bedoelde, is mij een raadseL Wilt u hem spreken, mijnheer? u er niet bij is, Budge. U heeft soms iets in uw optreden dat niet heel geruststel lend is voor een jongen man die iets ©p zijn kerfstok heeft. De zwaar gebouwde opzichter sprong van de tafel en glimlachte grimmig. Ik ben niet zoo kwaad als ik ér uit zie, maar deze onderneming zou nooit hebben kunnen gelukken zonder discipli ne. Ik zal u naar hem toebrengen en u met hem alleen laten. Maar weiest u voor zichtig. Hij weet niet dat hij verdacht wordt op u geschoten te hebben. Hij is slecht gehumeurd en'somber en kon u wel eens te lijf willen gaan. Ga maar voor, zei Heotor, ik ben niet bang voor mijnheer Jem. Ze liepen naar den ingang van den groeve een meter of acht achter het kantoor. Deze ingang bestond1 uit een ruw getimmerd af dak over een scherp hellende tunnel die, verder op, zich spiraalgewijs als een reus achtige kurketrekker nu eens naar boven dan naar beneden slingerde. Hier en daar wierpen olielampen een somber schijnsel en nu en dan passeerden ze donkere, spe lonkachtige openingen, die, zooals Budge uitlegde, voerden tot diep onder de heu vels. Plotseling stootte Budge deze open. Hij stond op den drempel van een geriefelijk ingerichte kamer, verlicht door olielam pen aan den muur. Om een groote tafel stonden stoelen en een divan. Een prach tig tapijt lag op den grond en de rotswan den waren met gele zijde bespannen. Dit is de kamer van Lord Purbeck en daarachter is een slaapkamer, zei Budge. Als er een boot aankomt, dirigeert hij den boel altijd) zelf en brengt dan een "root deel va* zijn tijd hier door. (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant fi.50; voor Koegra9, Anna Paulowna, Breezand en Wieringeri f 1.65: binnenland fa. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.io, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70, fo.70, f r Modeblad rcsp. f 0.95, f 1.25. f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). ADVEBTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). logee, meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m S regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. D Licht op voor alle voertuigen i VEEEENIGDE STATEN. 2») HOOFDSTUK lYHX Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is. of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Ja en liefst alleen, zei Hector. Ik dank dat ik waar uit kam zal krijgen al*

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1