E UIT DE WIJDE WERELD VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 9 OCTOBER 1929 DB BABCULEBRUG OVER DB BINNENHAVEN. Woensdag is het werk aan de bascule- brug over de Binnenhaven, gereedgeko men, zoodat de brug Donderdag weer voor het verkeer is opengesteld. MOTQRCURSUS. Evenals vorige jaren, is door den heer Heeroma een motorcursus georganiseerd, waarvan de advertenties eenige dagen terug in ons blad hebben gestaan. Daar de deelname voldoende is, vangt de cur sus a.s. Dinsdag aan in café „Centraal". NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Een groot aantal huisvrouwen had Woensdagmiddag gebruik gemaakt van de uitnoodiging, haar namens het bestuur der Huisvrouwenver. gezonden door de firma v. d. Berg (thans aangesloten bij deN.V. Margarine-Unie)de vervaardigers van het bekende raargarineproduot »Bluo Band.. Nadat de demonstrante verteld had,waar uit en hoe >Blue Band. gemaakt wordt, bakte zij met alleen in »BlueBand« bereido heerlijk riekende en lekker smakende biefstukjes. Iedere bezoekster kon deze biefstuk, die keurig geserveerd werd, proeven. Eenparig was het oordeel, dat het verschil mot biefstuk, gebakken in natuurboter, niet te constateeren was. Ook cake, gebakken met »Blue Band., werd door allen geprezen. Twee keurig opgemaakte, groote taarten werden daarna onder de aanwezigen verloot. Na de pauze werd de film vertoond. Daarin zagen wij eerst de copra en do aardnoten, waaruit de oliën, voor de ver vaardiging van »Blue Band« noodig, ge trokken wordt. Groote kudden Ameri- kaansch vee, waarvan de dierlijke vetten komen en Zeeuwsch vee, wat eiken dag de versche melk levert. Vervolgens werd de geheele fabricatie getoond en viel het allen op, hoe hygiënisch en zuiver de margarine behandeld wordt, zoodat men, smaken verschillen, desnoods liever na tuurboter mag willen gebruiken, doch het gebruik van »Blue Band» geenszins mag laten, omdat hét een onzuiver product is. Waar ook de prijs een groote rol speelt zal zeker menig huismoeder na deze demonstratie tot het gebruik van »Blue Band. overgaan. Donderdag 21 November demonstratie van de firma «Indanthrenhuis* met on- verschietbara en waschechte stoffen. DE FAUST-OFVOERING VAN DINSDAG A.S. Gisterenmiddag had de plaatsbespreking plaats voor deze opfoering, die thans in het teeken staat der algemeene belang stelling. Wij hebben reeds de meening weergegeven over het ensemble, „De Telegraaf". Ook het „Handelsblad" liet zich speciaal over de Faust-voorstelling uit. Dit blad schrijft Een zeer goede voorstelling van Gou- nod's „Faust" door de Italiaansche Opera in den Stadsschouwburg. Signorina Bar- delli (Margherita), Bellussi (Faust), Signo rina Palombini (Siebel), SignoriaSquar- zina (Martha) en Biasini (Valentino) heb ben hieraan allen heel loffelijk mede gewerkt. Maar deze voorstelling werd iets zeer bijzonders door den phenomalen bas Mei- nik. Ais zanger is hij op het oogenblik zeker superieur aan Sjaljapien; zijn om vangrijke en krachtige bas is nu absoluut iets unieks en als acteur is hij zeker niet de mindere van deo beroemden Rus. Het was b.v. verbazend, hoe hij zelfs van een gewone baspartij in een ensemble npg iets daemonisch maakt. Ook zijn soli waren verbluffend door de eenheid van zeld- GIFTEN VOOR HET UNIVERSITAIRE ONDERWIJS. In tien jaar hebben particulieren in de Ver. Staten bijna drie inilliard dollar ge- Èeven voor de universiteiten in de Unie. [et juiste bedrag is 2.987.000.000. Onder de mildste schenkers waren Edward S. Harkness die 12 millioen gaf aan Yale, de Rockefeller Fundatie 8.600.000 aan Yale, (mevr. Ray Thompson (bij testamen taire beschikking) 8.000.000 aan Yale. F. O. Austin 8.000.000 aan de Noord- Westelijke Universiteit. Ook waren er tal van giften van 2.000.000 en 1.000.000. EEN VEROORDEELDE MET „VERLOF". Daad van inenschllevendheld. Het W. B. meldt uit Berlijn, dat de juridische commissie vau den Hamburg- «chen Senaat zich het lot heeft aange trokken van den veroordeelde Theodor Weigün, die in 1903 wegens moord ter dood werd veröordeeld, doch zijn vonnis in levenslange tuchthuisstraf gewijzigd zag. Twee jaar geleden werd deze straf nogmaals in 40 jaar tuchthuis veranderd. Op allo eventueele spoed-reparatiën kan gewacht worden Tevens C.R.E.S.- en Rublin-herstellingen Schoenen verven in alle kleuren, volgens nieuw spuitsysteem. Beslist goed Modernste Elec. Schoenmakerij Schoenhandel, zamen zang en duivelsche actie. Jammer, dat hij in enkele details, speciaal in de tuin-scène, iets te kluchtig deed, o. a. door Martha als een bos stroo over het tooneel te sleuren. De koristen waren heel goed; Parenti wist in het zolderkamertje met hen een prachtigen climax te maken en het a cappella stukje aan het eind van het 3de bedrijf klonk buitengewoon zuiver, wat om het subtiele pianissimo des te knap per was. Misschien, dat wij door de Edisonweek wat verwend zijn, maar ik vond de licht effecten van Barterra te veel op het duister ingesteld, behalve zonderling genoeg in het ballet, hoewel overigens veel goeds in zijn regie was te waar- deeren. Het ballet, onder leiding en met solo optreden van Gerrie Eolmer, was veel beter dan anders bij dit gezelschap. En Parentie liet het orkest gaaf en sonoor spelen. O. H. Hoewel de voorverkoop der kaarten reeds zeer druk is, zijn er nog uitstekendo plaatsen beschikbaar. Wij schrijven dit, omdat velen in de meening verkeeren dat het reeds uitverkoeht zou zijn. (Zie de advertentie.) VEREENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Mem verzoekt ons plaatsing van het volgende Den len November werden door het dagelijksch bestuur van „Pensioenbelang" in audiëntie bij Z.E. den Minister' van Koloniën de belangen bepleit dor oud marinemannen. Poor Z.E. werd beloofd dat hij die be langen zou onder de oogen zien en zou onderzoeken in welk stadium van ont wikkeling dit vraagstuk zich bevindt, in verband met hetgeen door zijn ambts voorganger op dit gebied zou zijn ver richt. Den 6 November j.l„ werd een bezoek gebracht aan Verschillende Kamerleden van de meest uiteenloopende fractie's. Bij monde van den heer Suring, als woordvoerder van de Katholieke fractie inzake oud-gepensionneerden werd mede gedeeld, dat dit vraagstuk in de volle belangstelling zijner partijgenooten stond. Er zouden pogingen worden aangewend om, op een voor beide partijen (m. a. w. Regeering en oud-gepensionneerden), be vredigende wijze tot oplossing van deze zaak te komen. Yan socialistische zijde werd door den heer K. ter Laan medegedeeld dat, wat deze fractie betreft, de strijd om ver betering in het lot der oud-gepension neerden, met kracht zou worden voort gezet. De heer Colijn was, daar door hem momenteel het woord gevoerd werd in de Kamer, in de algemeene beschouwingen, niet te bereiken. Door Pensioenbelang werd bovendien nog een adres ingediend aan de Tweede Kamer. Van dit adres werden afschriften toegezonden aan den Minister-President, de Ministers van Financiën, Defensie en Koloniën, alsmede aan elk lid der Tweede Kamer. HANDELSVOORLICHTING WEST-AFRIKA. Op Woensdag den 18en November a.s. van 24 uur, zal de heer M. J. Fontein, Nederlandsch consul te Lagos (West- Afrika) in het kantoorgebouw der Kamer van Koophandel, Oudegracht 182 te Alk maar, zitting houden, teneinde belangheb benden kosteloos in te lichten omtrent den handelstoestand in West-Afrika en de export-mogelijkheden naar dit gebied. Exporteurs, die hun export naar West- heeft den rug heeft en 48 jaar oud is, thans een jaar „verlof" gekregen. Hij zal zijn straf niet behoeven uit te zitten, wanneer hij zich gedurende dit tijdverloop goed gedraagt. Voorloopig is hij in een doorgangshuis ondergebracht, tot er gesckikte arbeid voor hem is gevonden. EEN MERKWAARDIG MILITAIR PROCES. Veroordeeld omdat hl] generaal Heye had geschreven. Gisteren werd voor de rechtbank te Koningsbergen het hooger beroep be handeld van korporaal Reimus tegen zijn veroordeeling tot 5 maanden gevangenis straf en ontsag uit den militairen dienst wegens het schrijven van een brief aan generaal Heye, den opperbevelhebber der rijksweer. Begin Juni was de generaal in Konings bergen op.inspectie en bij het afscheid nemen van de eerste devisie zeide hij tof de soldaten: „Als jullie iets op het hart hebben, kom het mij persoonlijk vertellen of laat het mij weten". Eenige dagen later schreef Remus op aansporing van zes of zeven kameraden een brief waarin hij verschillende klach ten over onrecht, onderdrukking en. mis handeling te berde bracht en zich op het afscheidswoord van den generaal beriep. De brief eindigt: „Sommige kameraden weten w desea brief ai veer welke la- Afrik a willen uitbreiden of daar een af zetgebied willen zoeken worden ten zeer ste aangeraden van deze zeer bijzondere gelegenheid tot het verkrijgen van waardevolle inlichtingen, gebruik te ma ken. De Waterleiding in den winter. Door middel van een in dit nummer voorkomende advertentie worden de aan geslotenen bij het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordbolland herinnerd aan hun verplichting tot het nemen van maatregelen, teneinde bevriezing der meters en leidingen te voorkomen. In dit verband kunnen wij onzen lezers de volgende wenken en informaties geven. Probeer elk jaar vóór half November of de hoofdkraan, de andere afsluitkra- nen en de aftapkraantjes goed werken. Bescherm elk jaar vóór half November zoo goed mogelijk de leidingen en water meters, die kans loopen te bevriezen hooi, stroo, oude dekens, zakken, kranten, papier e.d. zijn voor afdekking bruik baar. Zorg echter, dat de hoofdkraan en de meter steeds gemakkelijk te bereiken zijn. Sluitl en ledig bij het invallen van de vorst alle leidingvakken, welke overdag zouden kunnen bevriezen. Sluit en ledig tijdens vorst des avonds zoo mogelijk de geheele leiding. Om een leiding te ledigen is het niet voldoende het aftapkraantje te openen men moet alle aftapkranen openzetten en de stortbakjes der privaten ledigen, om het toetreden van lucht te vergemak kelijken en to voorkomen, dat water in de leiding blijft hangen. Het laten doorloopen van kranen, z.g.n. om bevriezing te voorkqpiien,i» verbo den. Overtreding stelt eigenaar of ver bruiker bloot aan boete-oplegging. Hulp bij het ontdooien van bevroren tuin- en binnen leidingen wordt door de Waterleiding over het algemeen niet verleend. Men rioht zich hiervoor tot een particulieren loodgieter of fitter. De kosten, verbonden aan de herstel ling van bevroren watermeters, worden door de Waterleiding steeds ten laste van den geabonneerde gebracht. „OM HET OUDE GELOOF". De roman van Levy Grunwald ln het Dultsch vertaald. Onder handelingen over een Engelsche vertalinlg. De roman „Om het oude Geloof", van onzen stadgenoot Lévy Grunwald, maakt opgang. Reeds versobeen bij den uitgever, Joachimsthal, te Amsterdam, de 3e druk en niet aleen blijkt het boek van den heer Grunwald in ons land graag gelezen, doch het is reeds in het Duitsch vertaald. Den bekenden vertaler, Dr. Heinz Caspari, is dit werk opgedragen door de redactie van het „Israëlitisches Familienblatt". Dit blad verschijnt in Duitschland, Oosten rjjk en de Oostzeelanden. De redactie er van schrijft o.m. over dit boek (vrij ver taald Red. Held. Crt.). „Het .geheim van den opgang van dit boek ligt niet zoo zeer in zijn literaire kwaliteit, als wel in zijn ethische waarde en stemmingsfeer. Niet voor niets hebben de katholieke bladen in Nederland, die waarachtige godsvrucht eeren, het zoo buitengewoon geprezen. „Het is betrekkelijk eenvoudig en onge kunsteld verteld, het werkt echter juist door zijn eenvoud en door den steeds weer te voorschijn tredenden humor van den schrijver, die zelfs de meest tragi- sohe en stuitende scènes door zijn humor overglanst, van de. eerste tot de laatste bladzijde spannend en verfrisschend. Nog kunnen wij meedeelen, d'at door den uitgever onderhandelingen gevoerd worden over een Engelsche vertaling. FAMILIE-WAPENS. Het Wapenkundig Instituut van Frank rijk, ingeschreven bij de Vereeniging van Geleerden, bericht ons door zijn officieel orgaan „Le Blason", dat hij van plan is een „Armorial Général Universei iet Offi- ciel" uit te geven en kosteloos een be schrijving der wapens van allo bestaande houd ik met mijn geheele persoon borg blijf. Mijnheer de generaal ik ben de zoon van een predikant en ,al mijn voorouders waren predikanten en imijn bet-overgroot vader was igeneraal-superintendant van Oost Pruisen.Als jongen in het oadet- tencorps heb ik het soldaten-leven leeren kennen en ik weet wat kameraadschap en dienstijver beteekenen. Maar nu ik in de harten mijner kameraden een blik heb geslagen, heb ilc slechts mismoedigheid, onverschilligheid en vaak zelfs verbitte ring gevonden in plaats van dienstijver, offervaardigheid en vaderlandsliefde. Daarom schrijf ik U, want ook in dit op zicht wil ik voor het welzijn van mijn va derland mijn laatsten druppel bloeds vedl hebben. En hiji onderteekende „in trouw, ge hoorzaamheid, en den hoogsten eerbied". De brief werd beantwoord met een aan klacht van hoogerband en den 4den Juli werd Remus, op staanden voet uit het leger ontslagen. In het proces is hij daar op tot 6 maanden gevangenisstraf boven dien veroordeeld „omdat hij. militaire din gen met kameraden overlegd en bespro ken had en zich een oordeel had aange matigd over de gedragingen zijner meer deren". Remus, die elf jaar bij de Rijksweer ge diend: heeft en door zijn ontslag broodeloos Is gemaakt, heeft nochtans hooger beroep tegen zijn veroordeeling kunnen aantee- k«a»B en ii«h van wj» uitmuatend var- families te geven. Ten einde een volle dige opgaaf te verkrijgen, wordt ieder, die wenscht dat zijn wapens erop voor komen, verzocht per brief aangiftte te doen en er zoo spoedig mogelijk een be schrijving van te zenden aan het „Insti- tut Héraldique de France, 27 Quai de Bourbon, Paris 4°", me vermelding van naam en adres, zeer leesbaar geschreven, een volledige beschrijving der wapens, korte geslachtsjjst, land of provincie van oorsprong. DALING VAN INDU STRIEELE FONDSEN. In de laatste weken hadden aan de Amsterdamsche Beurs groote dalingen plaats van industrieele aandeelen, zooals Philips, Margarine-Unie, e. d. die in de geldwereld den toon aangeven. Zij leidden tot een crisis op de Beurs en tot groote verliezen voor bezitters dier fondsen. Ook dezer dagen nog hadden nieuwe dalingen plaats, die zich slechts ten deele herstelden. Wij hebben er niet te veel aandacht aan gewijd, omdat onder onze lezers wel weinigen zullen zijn, die zich met derge lijke speculatieve fondsen inlaten. De oorzaak dier dalingen ligt op de New- Yorksche beurs. Amerika is het land, dat nu eenmaal den toon aangeeft voor Europa op finantieel gebied en de crisis van thans is niet meer dan een terugslag op gebeurtenissen, welke na den oorlog Lü—J J. leidden tot een duurder worden van het geld. Men heeft natuurlijk een regel matige schommeling ln de belegging- stukken. en de huidige Is noodig geworden om tot meer normale verhoudingen in het economische leven terug te keeren. Natuurlijk is de daling zeer onaangenaam voor de betrokkenen, maar in het algemeen behoeft zij, ook ten opzichte van de ge wone beleggingsstukken als staatsie#- ningen e.d., niet de minste ongerustheid te wekken. GEMEENTERAAD. Vergadering van Dinsdag ff Nor, (Vwvolg van ons nummer van Donderdag). Deze voordracht wordt conform het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Monhemius is het eens met het beginsel om voor een jaar te verpachten, doch teleurgesteld over de resultaten, Spr. had verwacht, dat door do gemeente nog wel meer zou kunnen worden bereikt, en wel f 3000. V er warming&installati# Handels school De heer Ds Boer merkt op, dat de vooruitzichten voor de vorwarming der De Zuiderzeewerken bij Wierlngen. De groote uitwateringssluizen beoosten Wieringen naderen met grooten spoed hun voltooiing. Gezicht op een groep van 5 uit wateringssluizen. Er zijn 6 doorstroomingskokers van elk 12 M. wijdte. Hierover ligt een gewapend betonbrug ter dikte van 1.70 tot 8 Meter. De torens op het complex sluizen zijn heftorens voor de op- on neergaande schuiven, waarmede de sluizen worden af gesloten. Bij Wieringen komen 3 complexen van elk 6 sluizen, dus in totaal 180 Meter sluiswijdte. Over deze sluizeneomplexsn komt de spoorlijn naar Friesland. Bouw van een schutsluis beoosten Wieringen. Ten dienste van de scheepvaart tusschen Waddenzee en IJs(elmeer wordt even bezuiden den afsluitdijk een schutsluis gebouwd voor schepen van 2000 ton met daarnaast een dokje voor het repareerea van deuren. De sluis is bijna gereed. dodiger voorzien. Dit hooger beroep be gon gisteren. Om een erfenis van 70.000.000 fres. Valschl testament in het spel? Veel belangstelling wordt gewekt door een quaestie om een testament betreffen de een nalatenschap van 50 tot 70 millioen francs. Verleden jaar stierf in het Italiaansche ziekenhuis te Alexandrië een bejaarde dame, mevrouw Lekhaïh Pasja, die in be scheiden omstandigheden in een pension gewoond: had. Zij liet een aanzienlijk ver mogen na bij banken te Londen, Alexan drië, Weenen, Berlijn en Parijs, waar zij ook haar juweelen had gedeponeerd. Er waren zeven neven en nichten: de graven Patrice en Michel van Zogheb; barones Oppenheim te Parijs, de gravinnen Alice en Daghmar van Zogheb, markiezin Sacho de Reverseaux (verwant aan een vroegeren Franschen ambassadeur te Weenen) en barones Claire de Saint- Vincent. Er werd geen testament gevonden en .de erfgenamen wild'en reeds de verdee ling van de nalatenschap eischen, toen de jeugdige secretaris van de overledene, zekere Menelioli, ten tooneele verscheen, een Grieksoh burger van Roemeensch# afkomst, dl# ▼#rM*and« dat «v testa ment was, dat in de brandkast van #sn bank was gedeponeerd. Dit stuk werd ge vonden en er bleek uit dat den secretaris een legaat was vermaakt van 25000 Egyp tische ponden (3 milLioen francs). Over de wettige erfgenamen werd in het testament niet gerept. Dezen waren begrijpelijker wijs verbaasd, temeer daar de secretaris slechts enkele maanden ln dienst der erf laatster was geweest. Het testament werd' aan twee deskun digen, dr. Locard te Lyon en prof. Bl- schoff te Lausanne, voorgelegd, die on afhankelijk van elkaar tot de slotsom kwamen dat het valsch was. Menelioli was echter niet uit het veld geslagen en ver klaarde in een valies een tweede testa ment gevonden te hebben, waarbij graaf Patrice van Zogheb tot universeel erfge naam werd benoemd. Toen protesteerden natuurlijk de andere erfgenamen, die het tweede testament lieten onderzoeken, dat eveneens valsch verklaard werd. Er werd huiszoeking gedaan bU Menelioli en daar bij vond' men een brief waarin hij een aanbod van graaf Patrice van de ha»d wees om hem 25000 Egyptisohe ponden te betalen als h;j een testament vond te zijnen (Patrice's) gunste. De secretaris had er toen maar een gemaakt. Het geval wordt nog samengestelde* door de omstandigheid, dat Menellcli als Grieksch burger alleen kan vervolgd worden in Egypte met hulp van het Grieksche consulaat, dat hst voor zijn landgenoot opa##mt Weigün, die 2S jaar tuehthuis aehter Speciaal Spek Sohoen- Ago gelijmde i reparatie Genaaide r xolen. mot Houtgepende BIJ CORN. C. DITO, Brakkeveldweg l34cood, Tuindorp Bedenk, dat tijdens de vorst het Water leidingbedrijf de handen vol heeft en u niet zoo vlug kan helpen als vóór het in vallen van den winter. Tolgelden pontonbrug.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13