De Volkenbond bestaat niet; er te slechte een regeertngen- trust Da Volkenbond ls er, zegt men, maar die bestaat niet, dat ls een phrase. Het eenige wat bestaat is een statenverbond, een regeeringentrust. Ontwapening, af- schafflng van oorlogen, phrases, meer niet. De Volkenbond voert integendeel nieuwe oorlogen in. Schr. heelt er uit voerig over geschreveu en moet daar naar verwijzen. De Volkenbond kent den gesanctio- neerden oorlog: den verdedigingsoorlog. Maar nog nooit is er één staat geweest (als men ze gelooven moet) die zelf aan gevallen heelt, het is louter verdediging. Het is trouwens zeer moeilijk uit te maken wie in de politiek aanvalt ol ver dedigt. In 1870 nam bijv. Bismarck den schijn aan dat Duitschland zich verde digen moest. Later bleek wel, dat het anders was. i De Volkenbond sanctioneert den verdedigingsoorlog. Doordat de Volkenbond verdediging oirbaar a "ht, 'zijn er legers noodig en bovendien voert de Volkenbond een soort heilige oorloè in, waarbij andere staten verplicht worden mede te doen. De oor log krijgt daardoor een „zedelijk" ka- ITdlc t©F» Spr. citeert uit een artikel van Paul Boncour, dat in de Telegraal heeft ge staan. Deze Boncour trachtte in Frankrijk een wet door te drijven tot mobilisatie van de geheele natie. Als giltig ongedierte krioelen en woelen de verschillende staten, die in Genève bijeenkomen, dooreen. Het kan niet an ders: als alles wat imperialistisch denkt bijeenkomt, moet daar al het imperia listische en militaristische ruil verzameld zijn. Het Keilogg-pa«t Maar we hebben het Kellog-pact, Hoo- ver moet niets van den Volkenbond hebben; wij moeten slechts gewapende sancties hebben, zegt hij. Maar Hoover vergeet er bij te zeggen, dat Amerika zelf gewapende sancties heelt. Spr. citeert in dit verband prol. Anema van de vrije Universiteit, In Genève woorden, woorden. Hoe is het in Genève Ben Chinees had Briand daar gehoord. Men vroeg hem hoe hij het vond. Prachtig I zei hij. Wat heelt hij daar gezegd? Niets, was het antwoord. Briand is bij uitstek de man om met zeldzaam redenaarstalent een imperialis tische politiek te voeren. Voortdurend is Frankrijk bezig zijn maoht uit te breiden. Onze eigen minister van Buitenlandscbe Zaken zeide het tot een groep journa listen ontwapening beteekent niot meer dan beperking van wapening. Het kan ook niet anders: er zijn in Genève diplo maten, vergezeld van militaire des kundigen, Paul Boncour bijv. stond in Genève onder dictatuur van het Fran- sohs militarisme. Prol. Anema wil samenwerking ln de wereldpolitiek. Wij zullen niet verder komen, tenzij wij positieve samenwerking krijgen in de wereldpolitiek, zegt prof. Anema. Het zou prachtig zijn als we niet te doen hadden met imperialistisch streven. Enge land beperkt zijn bewapening, Amerika breidt ze uit. De Franschen gaan door de negers te militariseeren. De Engelschen hebben aan Eng.-Indiö zelfbeschikkingsrecht be loofd, met gevolg dat zij gemilitariseerd worden. En nu zijn de gekleurde volken bezig dat recht zelf toe te passen en den blanke uit te drijven. Zelfs Ghandi neigt er toe aan dien drang van de Oostersche volkeren om zich tegen het Westen te wapenen, toe te geven. Verder dan ooit van dien wereld vrede al. Wij zijn verder dan ooit van den wereld vrede af, Alles in dienst van de defensie, terwijl toch ieder weet, dat het vaderland niet meer kèn worden verdedigd, dat ieder volk evenzeer onder een oor.og lijdt, overwinnaars zoowel als overwonnene. En de moderne chemische oorlog is nog veel minder in staat het vaderland te verdedigen. Toch is door den Volkenbond niet uitgesloten, dat ons vaderland in een oorlog betrokken wordt. „Neutraliteit is abnormaal" aldus zeggen de juristen het in hun taal. De aard der nieuwe oorlogen Hoe zullen de nieuwe oorlogen er uitzien De spr. deelt iets mede omtrent een bezoek "tm deskundigen aan het groote Edgwood-laboratoriuminAmerika. Tijdens de proeven, die men voor de bezoekers deed, kwamen verscheidene soldaten om het leven, en systematisch worden in Amerika proeven op diereu genomen be treffende de uitwerking op dierlijke or ganen. r Op bet in Frankfort gehouden congres werden dingen wetenschappelijk vastge steld, die de aanwezigen met ontzetting vervullen. De groote mogendheden zijn klaar met den ohemisohen, baoteriologl- schen en eleotrlsohen oorlog. Hnnltlefabrlkatle. Spr. heeft nog moer citaten. Reeds vóór 1914 fabriceerden de groote wapen fabrikanten munitie voor Teder, die het maar koopen wil, de pers werd omgekooht, Engelsche arbeiders vervaardigden rau- uitio, waarmede later do eigen tonen werden gedood. Hoe lang zullen de mensohen dit nog verdragen Wat deed de socialistische Internationale? De soelalistisohe internationale ls er nog, zegt men. Ja, maar wat ls ervan overgebleven toen de oorlog uitbrak? Ik verwacht niets van het werk van de soc. dem. Engelsche regeering. Heeft een eind trachten te maken aan de toerustingen voor den chemischen, bacte- riologtechen en electrischen oorlog Aan de Engelsche spionnage? Vlak na den wereldoorlog was er een stemming om den oorlog onmogelijk te maken. Door het feit, dat men stelsel matig het gerevolutioneerde Rusland heeft geïsoleerd, is het anti-militarisme daar meer en meer ontaard. Het lijkt wel of er een massa-waanzin is ontketend. Wat moeten we doen? Uit dit alles rijst deze vraag: wat moe ten wij dan beginnen Daar wij er langs den weg der indirecte actie niet komen, zijn wij verplicht tot directe actie over te gaan. Men zegt welwat beteekent individueele dienstweigering? Maar al zou uw daad geen invloed hebben op de maatschappij, dan was zij nog gerecht vaardigd. Volgende eeuwen zullen van dezen tijd spreken als van een tijdperk duisterder dan de middeleeuwen. Iedere staat heeft thans het recht van iederen burger te eischen, dat hij zijn medemensch ver moordt. Maar het is niet waar, dat de daad van den eenling zonder gevolg blijft, want bij elke dienstweigering zijn verscheidenen betrokken. Spr. wijst op Herman Groenen- daal en zijn daad. Tot in Berlijn toe is er over hem gesproken. Beteekent dat niets? Eén dienstweigeraar zet de heele kazerne op stelten. Eén dienstweigeraar wekt het geweten van het volk. In Enge land was het getal dienstweigeraars zóó groot, dat men ze niet meer durfde te fusileeren. Maatschappelijke en Industrieele dienstweigering. Militaire dienstweigering is op zichzelf onvoldoend*. Uitvoerig betoogt spr., dat deze moet gepaard gaan met maatschap pelijke en industrieele. Het allereerst noodige is zorg voor het onderwijs. De zorg voor het lichame lijk welzijn is niet het voornaamste, maar de geest van het onderwijs moet veran deren. De z.g. intellectueelen zijn door het onderwijs totaal verknoeid. De intel lectueelen hebben de gifgassen uitgevon den. Prostitutie van den geest is normaal geworden, alles is vergiftigd. Meer en meer wordt dit besef wakker, ook onder de katholieken. De mensch 11» zedelijk sterker dan hU zelf weet De menschen kunnen veel meer dan zij zelf weten. In den wereldoorlog zijn moedige daden verricht, van lieden, die niet wisten dat zij dien moed bezaten, maar wij zijn zoo ontaard, dat we niet meer weten, welke zedelijke krachten wij hebben. Er komt gelukkig gisting ten opzichte van deze dingen. Meer en meer worden de grenzen van het vaderland weggewischt. Interessant debat Van de gelegenheid tot debat werd al lereerst gebruik gemaakt door den heer Kalt, die als s.d.a.p,-er alleen in mas sale actie heil ziet. Het kapitalistisch-militarisme gaat ver dwijnen. Ook het onderwijs gaat wel in goede richting. Individueele dienstweige ring is prachtig, maar we schieten er niet mee op. Spr. wijst op opvoedende instel- lingeft als het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het gaat in de goede rich ting; er is geen reden de zaken donker in te zien. De heer Groenendijk is de, tweede debater. Hij beschouwt de kwestie der ontwapening uit orthodox-godsdienstig oogpunt. Er is een goddelijke wet, waar aan wij allen onderworpen zijn. De ont wikkeling der dingen, zooals die thans geschieden, kan men in den bijbel reeds geprofeteerd vinden, voor spr. is er maar ééne oplossing: het volgen van Christus. Derde debater is ds. Van der Poel, die meent, dat voor het Christendom nog wel een taak is weggelegd ten opzichte van de geestelijke bevrijding van den mensch. Maar er moet inderdaad een nieuwe mensch komen. Hef antwoord aan de debaters. Het doet spr, goed, dat de eerste spre ker optimist lc. Dat ls spr. ten slotte ook het ware optimisme ontstaat, doordat men de dingen tot op de kern belioht, maar spr. betwijfelt of de eerste debater de dingen wel aldus beziet, want spr. heeft ten slotte niets anders dan feiten weer gegeven. Spr. gaat nog nader op de directe actie in en zet zijn bezwaren tegen de sociaal democratische politiek u(teen. Daaren tegen willen wij een eenheidsfront tegen den oorlog, maar dat komt niet vanzelf. Dat de tweede spreker zijn meening gezegd heeft, was moedig, maar spr. kan haar niet aanvaarden. Spr. ziet dat anders De geest van het Oude Testament is anders dan die van het Nieuwe. En juist de oude Christenen hebben door massale dienst weigering invloed geoefend op de Ro- meinsohe gesohiedenls. Ds. van de Poel antwoordt spr., dat er Inderdaad een nieuwe mensohheld moet komen. En om den vrede te verwerven, wordt een gansoh leven vereischt. Met een woord van dank voor de prettige wijze van debatteeren werdde vergadering gesloten. De door den spr. geciteerde werken zijn Otto Lohmann—Russbüidt, Die blutige Internationale der Rüstungsindustrie, Fackelrelter Verlag, Hatnburg-Bergedorf. Die modernen Kriegsmethoden und der Schutz der Zivllbevölkerung. Herausge- !;eben von der Arbeitsgemeinsobaft der nternatlonalen Frauenliga für Friede und Freiheit. HIRSTON IN CASINO. Men schrijft ons: De bekende illusionist Hirston, welke onlangs 14 dagen achtereen in het Rika Hopper-theater te Amsterdam met groot suooes een serie voorstellingen gaf, zal a.s. Zondag een gast-voorstelling geven in Casino. Hirston, de beroemde fasoinateur, met zijn mysterieuse experimenten en mo derne wonderen, zal dien avond een zeer interessante demonstratie geven van ooculte wetenschappen, hersentraiiüng, oatalepsie enz. De pers schrijft over Hirston: „De Telegraaf": Het is in één woord verbluffend. .„Maasbode": Hirston brengt een gezellig-griezelige avond. „De Tijd": Hirston brengt 't beste wat tot nu toe werd vertoond. „Handelsblad": Leefde Hirston in de middeleeuwen, werd hij van toovenarij beschuldigd. „Het Volk": On gelooflijke handigheid, toch leerzaam. „Cetem": Sensatie van begin tot eind. Het cabinet van dr. Cagliari onverklaarbaar. Een handig illusionist. KLEUR-OREOSOOT-VERF. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een advertentie in dit nummer, be treffende een nieuw soort creosoot-verf, die zich volgens verschillende bladen als: Chemische Courant, Vraag en Aanbod, e.d. onderscheidt door een groot bederf werend vermogen voor hout. Het product, dat in diverse kleuren geleverd kan worden, is volkomen be stand tegen water en licht, dekt en kleurt evenals verf, waarvoor slechts éénmaal be strijken voldoende is. Het hout is na de bewerking en na droging volkomen reuk loos. Niet slechts voor de bouwvakken is dit van belang, ook voor de kassen der tuin derij, omdat eenige schade aan planten is buitengesloten. Het chemische preprjsmt, voor diverse doeleinden geschikt, zal zijn wtg wel vin den. HANDELSONDERNEMING J. ZIJLSTRA HZ. In de afgeloopen week is de uitbreiding dezer zaak begonnen met nieuwe winkels in Haarlem- en Oosterbeek, welke al da delijk na de opening een groot succes bleken te zijn. Thans volgen kort achter elkaar nieuwe Zijlstra-winkels in Harder wijk, Nijkerk, Zeist en Delft, terwijl over eenige maanden Alphen, Heemstede Utrecht en Apeldoorn zullen volgen. Bo vendien zuilen deze maand in Utrecht 5 winkels van de aldaar sedert 1837 geves tigde firma H. Vlaanderen worden op genomen in het groot-winkelbedrijf der vennootschap. Hierdoor zal het aantal Zijlstra-kruidenierswinkels binnen kor ten tijd tot 76 zijn gestegen. Ter gelegenheid van deze uitbreiding wordt in alle winkels een alleraardigste ballon-reclame gehouden. Ieder kooper van Zijlstra thee, -koffie of -cacao ont vangt namelijk een leuke en bovendien leerzame „wereldbol-ballon" voor de kinderen. WETENSCHAP EN TECHNIEK IN DIENST DER HYGIËNE, Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende artikeltje: Het is meer dan 100 jaar geleden, dat de scheikundige Runge ontdekt heeft, aan welke stof de nerveuse verschijnselen te wijten zijn, die zich na het gebruik van koffie voordoen in den vorm van hartklop pingen, slapeloosheid en veelvuldige sto ringen der functies van het menschelijk organisme. Deze onderzoeker is na lang durige proefnemingen er in geslaagd, de coffeïne van de koffieboonen af te schei den; dit was in het jaar 1820. Er verliepen echter nog ruim 90 jaar, totdat deze ont dekking in den dienst der hygiëne ge steld kon worden. Eerst na vele tegen slagen hebben de wetenschap en techniek in het jaar 1906 het procédé gevonden, om de coffeïne aan de ruwe koffieboonen te onttrekken, zonder dat het uiterlijk der koffieboonen of de smaak- en aroma- gevende stooffen eenige verandering on dergaan. Deze feiten zijn van bijzondere betee- kenls, wanneer men beseft, dat koffie door arm en rijk, jong en oud dageMjke in meer of minder groote hoeveelheden gebruikt, niet altijd even goed bekomt. Hoe vaak ziet zich de geneesheer genoodzaakt, het kopje troost uit de lijst der dagelijksche genoegens te schrappen, wanneer zijn pa tiënt niet langer de geregelde opzweeping der functies van hart en zenuwen kan ver dragen. In alle deze gevallen vormt de Koffie HAG een uitkomst, omdat deze koffie gegarandeerd coffeïnevrij is, over eenkomstig de voorschriften der Neder- laindsahe Warenwet, en omdat ze tevens aan de elsohen van den meest verwenden fijnproever voldoet. Dit voordeel vloeit voort uit het feit, dat de coffeïne aan de ruwe koffieboonen wordt onttrokken, ter wijl de smaak en aromagevende stoffen (caféonen) zich eerst bij het branden ont wikkelen, onverschillig of de koffieboonen coffeïnevrij zijn of niet. Burgerlijke Stand van Den Helder van 12 en 18 Nov. 1929. ONDERTROUWD F. M. van der Grijn en O. J. Gal jé; J. Ree on O. Gorter; W. M. Raadgors en A. M. Pomper; P. T. Dijkstra en Th. H. Koning; J. Groot en J.'van Rossum8. Veenstra en 8. Groenen dijk; W. Holl en M. Vink: P. A. Smit. en N. Krijnen. BEVALLENM. A. Sinnige—Heddes z. J. Mejjst—Koorn z. Wandeling. Een achtermiddagwandeling in dezen tfld van het jaar kan wel eens van een bij zondere bekoring zijn. Het weer is niet te warm, niet te koud. Je kunt er een fijne spurt in zetten, zonder dat ge last zult hebben van transpiratie, je flanelletje te moeten uitwringen. De lust tot een ferme wandeling kan je wel eens bekruipen, vooral als je vroeger daarvan zoo het genot hebt gekend. Dat was in de dagen toen een fiets eigenlijk nog een luxe-artikeltje was en als je dan niet al te dik in je slappe was zat, was het „taboe" voor je. Het afbetalingssysteem bestond zoo goed als nog niet en omdat het systeem den menschen nog niet zoo was opge drongen als in den tegenwoordigen tijd, waren er velen, die huiverig van deze koopwijze waren en liever de dingen niet in hun 'bezit hadden, dan te weten, dat hun bezit eigenlijk niets dan een fictie was. Zelf ben ik ook het slachtoffer van het fietsbezit geworden en het behoort tot de zeldzaamheden, dat de beenen, op een lan gen marsch, gerekt worden. Maar op eens kwam de looplust over me. Het schijnt er mee te gaan als met zooveel andere dingen. Je hebt b.v. in tijden geen pijp gerookt en opeens krijg je een onbedwingbare lust in een pijpje varina's; je hebt in tijden geen middag dutje gedaan en opeens....;- je hebt ln tijden geen bioscoop bezocht én opeens en zoo zouden er vele dingen zijn op te noemen. Desgelijks was het ook met mijn lust tot loopen. Het kwam plotseling op en toen 's morgens van den afgeloopen Zondag de zon nog af en toe scheen, stond het vast, dat ma den eten de beenen er aan zouden moeten gelooven. Maar vanaf den Polderweg zagen we al dat er iets dreigde ln de lucht. Het wolkenfloers had het blauw van den 'hemel geheel en al weggedoezeld en over de duinen hing een vaalgrauwe tint, die het blanke zand, dat, in zonneschijn, zoo heerlijk kan schitteren, in sombere kleuren zette. Eigenlijk was het te proeven, dat bet spaak zou loopen met het weer en dat het daarom meer gewensdht was terug te kuieren naar huis en je daar, met een boekske in een hoekske, onledig te houden. Maar een mensch heeft soms een starre kop, net zoo star als twee ramlammeren hebben, die maar steeds niets anders doen dan hpn harde koppen tegen elkaar te boksen uit louter lust het niet voor elkan der te willen opgeven. Eigenlijk gaat dat schijnbaar onbewust, doch het was of de starre kop zei: door zetten. Laat je door zoo'n sombere lucht nu toch niet in een hoekje drukken. Vooruit ging het dus. Op het sJeperige welland stonden de meeuwen hun tarantella-dansen en hun kleppermarschen te houden om de wor men in den -weeken grond naar boven te doen komen. Groepen kieviten stonden onbewegelijk op de velden, tot er plotseling, met broe den wiekslag, één hunner opvloog. Ter stond was de geheele groep dan op de wieken en het zeilen van de prachtige wit- zwarte vliegers begon, zoodat het een ge wemel van ranke zeiltjes in het luchtruim was. Best vertegenwoordigd zijn ook de bonte kraaien. Eigenlijk domineerden ze het ge heel. Zonder veel ophef scharrelen ze van de eene mestvaalt naar de andere en slechts een korte, rauwe kreet klinkt als er vermoedelijk kans op gevaar ontstaat. Want hoe ze elkaar ook elke kluif mis gunnen, toch is er zooveel ras-saamhoo- righeid onder hen, dat het waarschu- wingsseln voor dreigend gevaar luid op klinkt, zoodat de geheele horde op zijn qui-vive is en daarmede zijn voordeel doet. Troepen spreeuwen trokken reeds naar hun pleisterplaatsen in de stad; een en kele houtduif zweefde driest voorbij en, de musschen niet meegerekend, die im mers alom tegenwoordig zijn, vertoonden zich geen andere gevederde vrienden, hoe wel er toch zeker nog wel ettelijke leeuwe rikken en lijsters hier zullen rondzweven. Grauwer en grauwer werd de lucht en inderdaad zag het er dreigend genoeg uit, hoe meer we Huisduinen naderden. De paarden, die mede rustdag hielden, stonden, met neergedropen staarten, het aahterwerk in den wind en den kop om laag, te dommelen en te droomen, zwijg zaam afwachtend de buien* die zeker moesten komen. De huizen en de villatjes, hoe vroolljk ze anders schijnen, zagen er triest en somber uit en (het was of hun muren en die uit overladen lucht, hun beurt niet ramen huilden, want de enkele druppels, hadden kunnen afwachten, plakten als tranen op muur en ruit. En vóór we het Huisduiner kerkje reeds gepasseerd waren, was het al klaarheid, die ons tegemoet voer. Het was nog geen regen, doch het was de drenzige klam heid, die Je in het gezicht sloeg. ®oven op den dudnriahel gekomen, bij het badhotel, zag Je de drenzige klamheid zweven over de zee, zoodat zelfs de mast °P,,n, Nazenden Bol aan bet oog was onttrokken. Verlaten stond het badhotel, verlaten lag het strand. Eer. enkele w&ndelaar, een enkele fletser, een enkele automobiel. Groote, wit gekuifde golven zwierden over de steenen dammen en sloegen krul lend en spottend op bet strand. Een en al mleserigheid en sombertield, die in mineur toon werd begeleid door het monotoon bulderen der zee. Op zee geen beweeg van zeilen of boo ten. Slechts enkele duikeendjes schom melden in zachte wleglng en deden of al ^en Keen zier aanging. Bij de ronding van den dijk, bij den „ringmuur" waar het water altijd ln hsf- tlge beroering is, Jompten ds bruinvis, schsn over en door elkaar. Enkele groote exemplaren, doch nee*! „haringkatten" zooals de vletterlui de Jonge bruinvissdhen noemen. En de regen begon te vallen; het mie zerig sauzen had plaats gemaakt voor de regendruppen, die door den feller aan- blazenden wind, je stevig in je gezicht mepten en je Zondagsdhe hoed weldra tot een lekgoot promoveerden. En toen begon het huis met de warme kachel te wenken en we haalden de beenen in rad tempo naar ons toe. Het looprudiment werd tot zijn vroe gere arbeidzaamheid gewekt en alle vezels en spieren en scharnieren schenen nog niet geheel verstard te zijn, want als van ouds, schoof het in een aardig vaartje over den weg. Lekkend uit de jas, lekkend van den hoed, lekkend uit de schoenen kwamen we binnen en de pareltjes stonden onder den hoed. En tooh, en toch.... van de wandeling geen spijt gehad. „Ja, hou je maar zoo hoor ik scham- peren. tJ Julianadorp. EEN STORM-ONGELUK. Met gevolgen. In den stormnacht van Maandag op Dinsdag j.1. woei een watermolentje, staande in het land van den heer G., aan de Doggersvaart om. Daarachter had een paard echter beschutting gezooht en het dier bekwam daar het onder het mplentje geraakte, zulk letsel, dat het later moest worden afgemaakt. OPVOERING VAN „NOU MOET JE EERLIJK WEZEN". Zondag a.B. geeft het gezelschap van den heer Boelens, uit Den Helder, in de zaal van den heer Beuneman, alhier, een opvoering van de met veel succes in Den Helder vertoonde revue „Nou moet je eerlijk wezen". Het café „de Blauwe Keet" dfrt eenigen tijd is geëxploiteerd geworden door den heer H. Ernst, wordt thans verder voortgezet door den heer P. Kossen. Door den heer J. Marees Dz. is dezer dagen zijn nieuwgebouwde krui denierswinkel met woonhuis en autogarage aan de Blauwe Keet in gebruik genomen, waardoor die buurt weer in aanzien heeft gewonnen. Wieringen. DE STORM VAN MAANDAG. De storm van j.1. Maandag op Dinsdag heeft hier gelukkig weinig ongelukken veroorzaakt. Enkele afgewaaide dakpan nen en gaten in rieten daken benevens wat omver gewaaide en omgewaaide hoo rnen was alles wat de geleden schade be treft. De visschersvloot h'ad geen averij van beteekeiüs verkregen, zoodat alles goed te afgeloopen. Nader vernamen wij, dat aan den dijk van „Polder Waard Nleuwland" nog een modderbak (onderlosser) was aangespoeld. EEN GESTOLEN RIJWIEL. Dat spoedig terecht was. Door den heer P. K. was bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van één zijner huurrijwielen. Het gelukte de politie spoedig het vehikel op te speuren en wel te den Oever. Vermoedelijk heeft iemand aldaar een boodschap gehad en de fiets meegenomen. Van den dader geen spoor. Laatste Berichten. EET VERTREK VAN HET ZESDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDIË. Amsterdam, 14 Nov. Hedenmorgen is het 6e postvliegtuig van Schiphol naar Indië vertrokken. Om 7.18 startte het vliegtuig. Het ls bemand door de vlieger® Smtroof en Hondong en den mechanicien Kotte. Het heeft 206 K.G. poet en 7 K.G, vraohtgoed aan boord. Behalve de direc teur van de K.L.M. behoorde ook tot de aanwezigen de Directeur-generaal P.T.T., ir. Da mme, en de directeur van het post kantoor Amsterdam Beura Niettegenstaande den stroomenden re, gen waren er nog een 100-tal belangstel lenden, die getuige wilde zijn van het ver trek. Voor dit plaats vond, heeft de direc teur der K.L.M., de heer Plesman, de be manning toegesproken, die de 8 personen een behouden aankomst in Indië en be houden terugkomst in Nederland toe- wenschte. DE VLOOTBASIS TE SINGEPORE. Stopzetting van het wertc. Partijgenoot Alexander, minister van Marine, legde gisterenavond in het Lager huis de volgende belangrijke verklaring nf: ,Jn afwaohting van de vlootkonferen- tie, die in Januari te Londen zal bij oen- komen, zal alle arbeid aan de vlootbaate te Singapore zooveel mogelijk worden op gehouden. In geen geval zal er nieuw werk worden aangepakt," Op een vraag van de oppositie deelde de minister meae, dat de dominions over deze kwestie waren geraadpleegd. De liberalen verklaarden het met de houding der Arbelderaregeerlng esns te ri^n. Roblnson.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10