«ELDERS® COURANT DE ZUIDERZEEWERKEN. TWEEDE BLAD UIT DE WIJDE WERELD BUITENLAND. 00ST-IND1Ë. BINNENLAND. VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1929 BELGIB. De Regeering en het Ylaamsche vraagstuk. Kabinetscrisis uavermlldelllk geacht De politieke toestand werd Woensdag geheel beheerscht door de vergadering van de katholieke Vlaamsche parlements leden, welke ook door de ministers Baels, Heyman, Van Caenegem en de oud- ministers Poullet en Vandevijvere werd bijgewoond. In deze vergadering, die den heelen middag in beslag nam, werd be sloten van het beginsel van volledige vernederlandsching van de universiteit te Gent niet af te wijken. Na afloop van de vergadering was de stemming in de wandelgangen van het parlementsgebouw zeer pessimistisch voor wat betreft het lot van het kabinet-Jaspar. Vrij algemeen is men van oordeel, dat aan de erisis moeilijk te ontkomen valt, daar de afstand tusschen de maximum concessie van de liberalen eenerzijds en de Vlaamsche katholieken anderzijds te groot blijft om met kans op succes te worden overbrugd. De ministers zijn tegen Donderdag ochtend half tien bijeengeroepen, teneinde over den toestand te beraadslagen. DUITSCHLAND. HET VOLKSREFERENDUM. Op 22 December? Naar de Börsenkurier meldt heeft de rijksregeering besloten het volksreferen dum over het plan-Young op 22 December te houden. RUSLAND. DE VROUW EN HET LEGER. Aan de krijgsscholen in de Sowjet-uxfie zullen thans ook meisjes worden toege laten. VEREENIGDE STATEN. Een rede van Hoover. Over de Amerikaansche vredes politiek. Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand hield president Hoover Maandag een groote rede over de Amerikaansche vredespolitiek„De weg tot de vrede, aldus spr. kan slechts voortgezet worden wanneer het land zich bevindt in staat van verdediging. De vooruitzichten voor den vrede zijn heden ten dage grooter dan een halve eeuw geleden, echter is de huidige vrede een gewapende vrede. Het aantal onder de wapenen staande troepen over de geheele wereld bedraagt met inbegrip der actieve reserves 30.000.000 of 10.000.000 meer dan vóór den wereldoorlog. Onder de ver schillende naties heerschen nog immer vrees en wantrouwen en tenslotte is er geen waarborg, dat de oorlog niet wordt herhaald. Met tevredenheid moet evenwel geconstateerd worden, dat het systeem MEVROUW ZOEBKOF. t Mevrouw Zoebkof, geb. prinses Victoria van Pruisen, is gisterenochtend om zeven uur te Bonn overleden. Victoria Zoebkof werd op 12 April 1866 als dochter van den toenmaligen Pruisischen kroonprins, den lateren Duit- schen keizer Friedrich en vaft prinses Victoria, een dochter van Koningin Vio- toria van Engeland geboren. In de jaren van tachtig gaf haar verloving met vorst Alexander van Bulgarije prins von Bat- tenburg aanleiding tot wrijving met de politiek van Bismarck, die van het voor genomen huwelijk conflicten met Rusland vreesde, en die zich derhalve sterk tegen het huwelijk verzette. De verloving werd in 1887 verbroken. Prinses Victoria trad toen op 1 No vember 1890 in het huwelijk met prins Adolf zu Schaumburg Lippe. Na het overlijden van haar gemaal in 1916 betrok zijn weduwe het paleis Schaumburg te Bonn, dat het eigendom is van haar neef en vroegeren prins van Schaumburg Lippe. In het jaar 1927 maakte zij kennis met den 23-jarigen Russischen vluchte ling Alexander Zoebkof, die na de revo lutie voor de bolsjewiki was gevlucht en na een avontuurlijk leven in Bonn was aangeland. Het kwam tot een verloving en ondanks het verzet van den ex-keizer en het hoofd van het huis Schaumburg Lippe trad s]j als 61-jarige op tl Neve«- der geheime politiek door vrije openlijke besprekingen is vervangen. Het sluiten van het verdrag van Kellogg is op dezen weg de meestbeteekenendestapmaar met den vrede kan men niet rekenen als met een absoluut vaststaand feit. Amerika is bij alle methoden geïnte resseerd die geschikt zijn om kwesties langs vrtedzamen weg te regelen. De Europeesche staten zijn in het Volken bondsverdrag overeengekomen, hun ge schillen door vrijwillige arbitrage te be slechten. Amerika heeft geweigerd dezen weg te bewandelen, maar de wereld heeft thans het pact van Kellogg. De aanvallers moeten in de toekomst in het zoeklicht der wereld staan en alle wrijvingvlakken moeten ter zijde gesteld worden". De President kwam vervolgens tot de bewapening ter zee. Hij hoopte op een werkelijke vermindering der vlootsterkte. De vrees de gevaarlijkste van alle nationale sentimenten kan slechts over wonnen worden door lange jaren van nationaal fatsoen en niet voor de publieke opinie der wereld vele proefjaren heeft doorgemaakt. Een voldoende landsver dediging eischt een militaire sterkte die in overeenstemming is met de landen. Amerika wil de sterkte van zijn vloot in evenredigheid met andere landen ver minderen. Het staat nu aan de anderen op te geven, hoeveel zij verminderen willen. Voor Amerika is geen getal te laag. Een punt van mogelijke conflicten wordt gevormd door de z.g. vrijheid der zee. In deze kwestie wil hfl het volgende voorstel doen, dat in feite geen officieel voorstel vormt aan een of ander land. Hij zou alle schepen, die uitsluitend met levensmiddelen zijn geladen, willen gelijk stellen aan hospitaalschepen. De tijd is gekomen, dat men vrouwen en kinderen niet meer mag laten uithongeren. Dit wapen moet in de toekomst worden uit geschakeld. De vrees voor een afsnijding van de levensmiddelentoevoer over zee is een machtige factor voor de vlootont- wapening van exporteerende en impor- teerende landen geworden. Het is daarom in het belang van den vrede, wanneer men in de toekomst de uithongering als oorlogswapen uitschakelt. AANVAL OP ASSISTENT IN DELL De mandoer van de onderneming Boekit Melantang heeft den assistent Teunisse aangevallen en hem met een pisoblatti een vrij ernstige wond, 8 cM. diep, in den rug toegebracht. De dader toonde, reeds langen tijd geestelijke afwijkingen en was aanhoudend [bevreesd voor een aanval door koelies. Om die reden was hem toe gestaan naar Java terug te keeren. Zijn vertrek was vastgesteld op 14 November, doch de mandoer vroeg verlof om reeds Zondag te mogen vertrekken, waarom de assistent en de mandoer naar den admi nistrateur gingen. Onderweg heeft de mandoer zijn daad volvoerd. Hij had hier toe besloten, indien de assistent niet dadelijk het verzoek om Zondag te mogen vertrekken, inwilligde. DB ONTSPORING BIJ UITGEEST. Hevige vrind oorzaak van hef ongeval. De oorrespondent van „De Telegr." schrijft aan zijn blad: Omtrent het spoorwegongeluk kunnen wij nog melden, dat een formeel onder zoek is ingesteld, waarbij het volgende is komen vast te staan; Dinsdagochtend om halfzes is er een wagon gelost op bet station. Deze wagon is leeg weggezet op een zijspoor, terwijl men de remmen vastzette. Later is men met een gedeelte van een trein aan het rangeeren gegaan en heeft den wagon vermoedelijk vastge haakt, die daardoor vrij kwam van de remmen. Daarna duwde de sterke wind den wagon op naar het station in de rich ting Gastricum, waar de passagierstrein uit Alkmaar er mee in bosting is geko men. Den machinist van den trein ia bet ber 1927 in het paleis Schaumburg te Bonn in het huwelijk met Zoebkof. Het huwelijk werd volgens Russische gebrui ken voltrokken. De afloop van het huwelijk tusschen de 61-jarlge prinses en den jongeman was te voorzien. Zoebkof bracht het vermogen van de prinses er door. Toen hij in het jaar 1928 als lastig vreemde ling uit Duitschland gezet werd was het vermogen van de prinses, dat vroeger op 12 millioen geschat werd, verdwenen. Aan het echtscheidingsproces, hetwelk mevr. Zoebkof onlangs tegen haar man aanhangig had gemaakt, is nu door haar dood, een gevolg van longgrlep, een einde gekomen. ondanks krachtig remmen niet gelukt, den trein tot stilstand te brengen. DE TWEEDE CONFERENTIE IN DEN HAAG. Zeven December? Volgens de Matln is als datum, waarop de tweede conferentie in Den Haag "3n zal komen,, in beginsel 7 Decemb af gesteld. Het blad deelt voorts mede, dat de jongste besprekingen van Briand en Von Hósoh hebben aangetoond, dat er omtrent den datum van ontruiming van bet Rijn land geen verschil van meening beboeft te ontstaan. De Fransche overheid meent in de eerste zes maanden van bet volgend jaar den tijd te vinden om over te gaan tot bet terugtrekken van de troepen uit de derde zone. BESMETTELIJKE ZIEKTEN, Encephalitis na Inenting. In de week van 8 tot en met 9 Novem ber werd 1 geval van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezioht op de Volksgezondheid gebracht. Variola minor (Alastrtm). In de week van 8 tot en met 9 Novem ber zijn in Rotterdam geen gevallen voor gekomen. Wel werd 1 patiënt uit Hille- gersberg in de barak opgenomen. Een der reeds vroeger opgenomen patiënten, die in Rotterdam logeerde, maar in 's-Gravenhage woonde, is overledea In 's-Gravenhage breidt de ziekte zlöh nog verder uit. Hier werden in de week van 8 tot en met 9 November waargeno men 22 ziektegevallen; 1 patiënt, afkom stig uit Rijswijk, is overledea Het BnlgzandkanaaL Aan bet driemaandelijksch bericht be treffende de Zuiderzeewerken ontleenen wij bet volgende: Het Balgzandkanaal, dat van Van Ewijcksluis naar Oostoever bezuiden Den Helder loopt en dat door de schut sluis aan de Kooij verbonden is met het Noord-Hollandsch kanaal, beeft aanvan kelijk slechts gediend voor de afwatering van den Anna Paulownapolder, welke door den aanleg van den afsluitdijk van het Amsteldiep werd belemmerd en voor de scheepvaart, welke door dien dijk werd gestremd. Het kanaal is intussohen nader bestemd om het water af te voeren, dat thans langs de westzijde van de Wierin- germeer op zee loost en door het langs de kust in aanleg zijnde kanaal op het Am- stelméer zal worden gebracht en verder om toegang te geven voor de scheepvaart naar de achter de bedijking van de Wie ringermeer gelegen havens. Ten einde het kanaal aan zijn nadere bestemming te doen beantwoorden moest de tijdelijke verbin- dingsdam aan het zuidelijk einde worden verwijderd en door het Balgzand een ver bindingskanaal worden gebaggerd naar het diepere gedeelte van het Amstelmeer. Alvorens de verbindlngsdam met den daarop gelegen toegangsweg niaar Wierin- gen kon worden opgeruimd, moest, ten behoeve van het gewone verkeer de over brugging van het Balgzandkanaal met de wederzijdsche toegangswegen gereed zijn, welke werken deel uitmaken van den toe- komstigen weg over de afsluiting van de Zuiderzee. Deze nieuwe overbrugging werd 18 September j.1. voor het verkeer opengesteld. Het oostelijk stel uitwateringssluizen in den afsluitdijk kwam nagenoeg gereed, behalve het metselwerk van de sluisvloe- ren. Bij het middelste stel kwamen de bruggen van gewapend beton gereed en zijn de torens nog in uitvoering, terwijl bij het westelijk stel de uitvoering van de bruggen is begonnen. De pijlers en landhoofden van de draai bruggen zijn nog in uitvoering. Eiland op het Breexand. Het middengedeelte van den afsluitdijk van de Zuiderzee is op zoo grooten afstand van de uiteinden verwijderd, dat het noo- dlg is aldaar over een steunpunt te be schikken van waaruit de dijksbouw naar beide zijden kan plaats hebben. Ook bij vroegere plannen werd op den aanleg van een dergelijk steunpunt gerekend. Het steunpunt is ontworpen op de west zijde van het Breezand nabij de oostelijk ste geul van de Javaruggen en bestaat uit een eiland gevormd door een vak van den afsluitdijk met een haven omgeven door de noodige terreinen, zoowel aan de noord als aan de zuidzijde. Met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken ,<$werd gesloten aanne mingsovereenkomst No. 17 voor het ma ken van een 1000 M. lang gedeelte van den afsluitdijk van de Zuiderzee, met twee werkhavens op het Breezand met bijko mende werken voor een bedrag van 3.700.000. Toen bleek, dat het maken der werken zeer snel1 voortging, werd een aanvulllngsovereehkomst gesloten voor het in oostelijke richting bouwen van nog een gedeelte van den afsluitdijk lang 500 M. voor een bedrag van f 860.000. De werken zijn met groote kracht uit gevoerd, zoodat het grondwerk, behoudens het aanbrengen van den bekleedings- grond nagenoeg gereed kwam. De beide westelijke sluitgaten van den afsluitdijk zijn ontworpen in de geulen genaamd 'het Gaatje, loopende langs de oostzijde van Wieringen en de Vlieter. Van het daartusschen gelegen dijkvlak is thans in uitvoering genomen het westelijk vak gelegen tusschen de geulen het Gaatje en het Zwin, lang 1100 M. Voor de uitvoering van dit werk werd met de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken een aannemingsover eenkomst gesloten voor een bedragvan 1.966.000. De uitvoering van dit werk heeft reeds krachtigen voortgang gevonden. Indijking van de Wieringermeer. Omtrent de indijking en droogmaking van de Wieringermeer lezen wij het vol gende: Het herstel van de tijdens de stormer in de tweede helft van November 1928 ontstane schade in den proefpolder nabij Apdijk, zoomede de in verband daarmede aangebrachte verbeteringen aan den dijk kwamen gereed. De werkzaamheden voor den aanleg van den dijk WieringenMedemblik hadden een gunstig verloop; de sluiting van het gat nabij Medemblik werd den 8den Juli tot stand gebracht, terwijl hier, zooals ook de uitkomsten der berekeningen deden verwachten, geen noemenswaardige last van de optredende stroomsnelheid werd ondervonden, noch wat betreft uit schuring vair de keileem of van den zee bodem, noch wat moeilijkheden met het materieel aangaat. Op 27 Juli werd een poging gedaan om de Noordelijke opening te sluiten, hetgeen echter mislukte van wege een diep gat, dat zich nog vlak voor het sluitgat had ge vormd. Na aanvulling van dit gat werd ds sluiting op 29 Juli j.L tot stand gebracht door het boven water brengen van der. keileemdam. De baggerwerken in het Balgzandkanaal nabij Van Ewijcksluis, moesten in ver band met de in gebruikneming der nieuwe overbrugging worden uitgevoerd en we) binnen een zeer kort tijdsbestek, aange zien het niet kon aanvangen vóórdat de damwand rondom de fundeeringsput van het zuidwestelijk landhoofd der brug vol doende ver was opgeruimd. De uitvoering geschiedde binnen enkele weken, hoewel de beperkte ruimte, waar binnen gewerkt moest worden, groote be zwaren opleverde. Na de doorbaggering van den verbin dingsdam is de Wieringermeer thans in verbinding gebracht met het Balgzand kanaal en wel langs de nog in stand ge houden buitengeul te Kolhorn, het kanaal KolhornOostpunt en het Amstelmeer. Er is een aanvang gemaakt met het ge leidelijk zoo laag mogelijk afspuien van de Wieringermeer door de Oostoeversluis. De werken van het kanaalvak Kolhorn cus van de vermeerdering der inkomsten mededeeling deed. De gedupeerde meende er nu met de vaststelling der vervalsching at te zijn, doch hem werd gewezen op de bepaling, dat de belastingplichtige te allen tijde het verschuldigde moet betalen, zelfs al is zijn klacht gegrond. Pas later wordt hem event. het te veel betaalde gerestitueerd. Zoo moest de ongelukkige er aan ge- looven. De bewuste „vriend" heeft hij af geschaft. EEN PIJNLIJKE GRAP. Dezer dagen ontving een bekend en ge acht zakenman te Nice een belasting biljet, waaruit hem bleek dat de fiscus hem voor het driedubbele van het vroeger door hem betaalde bedrag in de inkom stenbelasting had aangeslagen. Hij ging zioh beklagen, zeer tot verbazing van den belastingambtenaar, die hem mededeelde thans tot zijn verbazing dat de aan slag was berekend volgens de door hem zelf gedane opgaven. De zakenman pro testeerde hevig, hit had nooit opgave ge daan van een verhoogd inkomen, dat hij trouwens ook heelemaal niet genoot. Toen bleek dat een van zijn vrienden de „aar digheid" had gehad een gefingeerde brief te sturen met de onderteekening ▼u den rekenman, waarin deaa dem fis DE SCHOOLJONGENS VAN ST. CATHERINA. En dan wordt er nog wel eena over de schooljeugd geklaagd I De schooljongens van St. Catherine-bJJ- Atrecht ln het departement Nauw van Calais zijn model-leerlingen, al staken ze dan nu. Wat staken ze eigenlijk? Het werk niet, want de grief van deze onbe grijpelijke jeugd schijnt juist te zijn, dat hun onderwijzer hen niet laat werken. De jongens van St.Catherine-bij-Atrecht sta ken, laat ons het dan zoo zeggen, staken het naar school gaan, omdat ze van mee ning zijn, dat ze bij hun onderwijzer niets leeren. De ongelukkigen! De schooljon gens van St. Catherine-bij-Atrecht had den een ideaal-meester, een oude man, die na een lange pedagogisohe loopbaan tot het Inzicht was gekomen van de nutte loosheid der kennis, die het zijn plicht was ln de hoofden van de aan zijn zorg toevertrouwde leerlinge* 1* te stampea Bullrlcti~Zout en bij gevolg bracht hij heel wat tijd zoek met de voortreffelijkheid der zelf-opvoe- ding te loven. Wie van de ouderen onder ons zucht niet van spijt, wanneer hij dit school-paradijs vergelijkt met eigen vroegtijdige ondervindingen. Die ver schrikkelijke kinderen van St. Catherine- bij-Atrecht schijnen niet alleen niet be grepen te hebben, dat hun oude meester reeds lang tot professor in de opvoed kunde had benoemd moeten zijn, maar heusch te denken, dat een onderwijzer, zelfs een oude man, met heel veel ken nis van kinderen, onderwijzen moet. On derwfizen dan zooals zij meenen, dat het moet geschieden. En zoo hebben de school knaapjes hun leien en sponzen-doozen, hun kokers en boeken ln hun tasschen gestopt en de school verlaten. De meester, zeggen zij, maakt wel veel leven, maar hij leert ons niets. Ondankbare kleine scha vuiten! Niemand minder dan de prefekt van het departement bemoeit zich nu met de zaak. o UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. Te Columbus, in den staat Ohio, zijn Maandag twee misdadigers uit de gevaiv genls ontsnapt. Een veroordeelde, William Miller, had werktuigen in handen weten te kijgen en daarmee een gat geboord in de zoldering van zijn cel. Hij en twee makkers klom men door het gat op het dak. Die anderen waren Arthur Brooker (een tot levenslang veroordeelde) en Guy Tennent. Het was klaarlichte dag toen dit allee gebeurde. Oostpunt werden krachtig voortgezet en nagenoeg voltooid. Het kanaal kwam over de volle lengte op diepte. Door bet voor de uitvoering van dit werk zeer gunstige weder, kon het bag- gerweirk tot vorming van het kanalennet in de Wieringermeer goeden voortgang maken. Het net van hoofdkanalen, waar uit 9.000.000 is thans nagenoeg voltooid. Er bestaat groote waarschijnlijkheid, dat het net van kleinere tochten vóór het droogmalen van den polder volledig ge reed zal komen. De te maken terp in de Wieringermeer kwam ln hoofdzaak gereed. Verkaveling. Tenslotte bevat het overzicht enkele mededeelingen over de nadere vaststelling van het plan voor de verkaveling van de Wieringermeer. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de verkaveling geheel volgens het daarom trent door de „Comnfissie-Lovink" aange geven stelsel te doen geschieden. Volgens dit stelsel worden de kavels omstreeks 20 H.A. groot met een lengte van ca. 800 M. en èen breedte van 250 M. Aan hun korte zijden worden de kavels begrensd door een verharden weg en door een voor klei ne vaartuigen bevaarbare tocht, terwijl langs de lange zijden der kavels als regel droge slooten ter diepte van ten minste I.40 M. beneden terreinshoogte voorko men, waarin de voor ontwatering der ka vels te maken greppels en draineeringen zouden uitmonden. Inmiddels werd van andere bevoegd landbouwkundige zijde op de mogelijkheid gewezen, dat ook andere wijzen van verkaveling voor de Zuiderzee polders doelmatig zouden blijken. De naast het stelsel der „Commiasie- Lovink" aanbevolen verkavelingswflze, wijkt in hoofdzaak hiervan af, omdat hier bij een ruime gelegenheid aanwezig is om met vaartuigen van 80 100 ton laadver mogen zóó nabij elk perceel te komen, dat de afvoer van industrieel te verwerken landbouwproducten rechtstreeks van het land naar de fabriek mogelijk is. Langs de lange zijden der kavels zouden hiertoe vaarten van voor schepen van ge noemde grootte voldoende afmetingen te leggen zjjn, welke met de hoofdkanalen ln verbinding moesten worden gebracht. Een vermeerdering van de breedteafmetlng der kavels tot c.a. 500 M. werd door de voor standers van dit systeem, dat kostbaarder wordt uit te voeren, naarmate de kavels smaller zijn, geen bezwaar geacht bij het verkrijgen van een voldoende detailontwa tering van het land. Nog werd in het algemeen de aanvan kelijk aangenomen doorvaarthoogte der bruggen van 2.60 M. ontoereikend geacht en op de wenschelijkheid gewezen de door vaarthoogte der bruggen in het algemeen op 4 M. te brengen. Zooveel mogelijk ls aan het laatste tegemoetgekomen. Terwijl nu de polder ln hoofdzaak vol gens het stelsel der „Commissie-Lovlnk" verkaveld is gedacht, geschiedt de verka veling van enkele gedeelten op hiervan ln bovenaangegeven zin afwijkende wijze. Mede is op grond van hieromtrent gehou den beschouwingen voor sommige ge deelten van den polder een kaveldiepte, afwijkend van de door de Commissie-Lo- vink aanbevolen© van 800 M. toegepast. De kaveldiepte varieert thans in het plan tusschen 500 en 1500 M., terwijl ook in de breedteafmetdngen der kavels als proef nog afwijkingen voorkomen. Zonge/y Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Een bewaker, die de vlucht bespeurde en die wilde beletten, werd met zijn eigen wapens machteloos gemaakt en de drie mannen ontkwamen. Een hunner, Broo ker, werd, levensgevaarlijk gekwetst, in een naburig huis gevonden. De beide an deren zijn nog op vrije voeten. Ook een bewaker is gekwetst. Men had hem een klap op het hoofd gegeven, die geducht was aangekomen. EEN SPRONG IN DEN AFGROND. Van 1500 Meter hoogte. Ben N. T. A.-berloht uit New-York be helst, dat op het Cartiss-vliegveld, op Long Island (bij New-York (stad) een meisje op een niet alledaagsche manier zelfmoord had gepleegd. Zij huurde een vliegtuig en verzocht den piloot tot 1500 meter te stijgen. Boven gekomen opende zij de deur van het vliegtuig en sprong er uit. —o EEN ZINNEBEELDIGE BRUG. De „brug der ambassadeurs". Maandagmiddag werd te Detrolt de grootste ooit ter wereld vervaardigde hangbrug officieel voor het verkeer open gesteld. Deze brug, die „Brug der Ambas sadeurs" genoemd wordt, is over de rivier de Detroit opgehangen en wordt be schreven als een monument van de steeds grooter wordende vriendschap tusaokam Oanada en de Vereen igde State*. xorg voor een goWh spijs vertering door Slndi 100 Jaar onovertroffen bij moeilijke «pljiver» tering, maagpijnen em 250 gr. fl. 0,80 Tabletten ff. 0.25 en fl. 1,20. Slechte echt ln blauwe verpakking met het portret van den uitvinder, Monalerg gratie en franco van den hoofdvertegenwoordiger

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5