DERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. Hoe vestig ik het best de aandacht op mijn zaak? VAN D0NERD0AG14 NOVEMBER 1929. Op een later te bepalen datum is be noemd tot amanuensis aan de Zeevaart school albier, de heer J. F. Alexander, thans assistent instrumentmaker aan het Kon. Instituut voor de Marine. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN Den 26en November a.s. hoopt onze plaatsgenoot, de heer J. F. H. Kiene, hoofdconducteur bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier, den dag te herden ken, waarop hij voor 25 jaar als leerling- conducteur bij de voormalige H. IJ. S. M. ter standplaats Amsterdam in dienst trad. Sedert 1908 is de heer Kiene in de ge meente den Helder gestationneerd. Wij hopen, dat het den geachten jubi laris op dien dag aan blijken van belang stelling niet zal ontbreken. DE 8500ste SPAARDER DER NUTSSPAARBANK. Blijkens een in ons blad van heden voorkomende advertentie, is houder va» spaarboekje No. 8510 als 8500ste spaar der der Heldersche Nutsspaarbank inge- sohreven, op wiens spaarrekening een «xtra bedrag van 10 gulden is bijgeschre ven. VERSTEVIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Door bet Bestuur van bovengenoemde vereeniging werd van Z.E. den Minister van Defensie, bij schrijven d.d. 5 Novem ber, bericht ontvangen dat van het ge sprokene op de gehouden audiëntie de vereischte aandacht zou worden besteed. Daar op hetgeen op een audiëntie wordt behandeld nooit schriftelijk wordt terug gekomen, wordt dit antwoord voor de oud-gepensioneerden hoopvol geacht. HELDER S GEMENGD KOOR. (Directeur de heer F. v. d. Meij.) Men schrijft ons: Zaterdag 9 November gaf bovenge noemde vereeniging een uitvoering in Casino. Zij had zich de medewerking verzekerd van de muziekvereeniging D.O.K., directeur de heer J. v. Glabbeek. Door het koor werden een zestal num mers gezongen, te weten „Sneeuwklok jes" van Joh. F. Heleenders, „Serenade van een landsknecht" van Orlando Lasso, „Avondvrede" van W. v. Thienen, „Ons lied van de zee" van P. Hartog, „O, stille nacht" van W. F. Kpols, „Jan Willems vrijage" van P. Mart. Zijderlaan. Deze nummers werden- onberispelijk uitgevoerd. Aan nuanceer in g was de uiter ste zorg besteed, zooals wij dat van den heer v. d. Meij gewend zijn. Er werd be schaafd gezongen. Onder zeer groote be langstelling werden de liederen door de talrijke aanwezigen gevolgd. De adern- looze stilte onder de uitvoering der ver schillende zang- en muzieknummers, ge tuigt van grooter) vooruitgang. De Zater dagavonduitvoeringen in vroegere jaren gaven zoo vaak een ander beeld. De muziekvereeniging D.O.K. liet zich evenmin onbetuigd. Een vijftal nummers voor viool en mandoline met begeleiding van piano, werden uitgevoerd. Deze ver eeniging bestaat uit jeugdige personen maar de heer v. Glabbeek weet er weg mee. Wat hij met deze jonge lieden liet hooren, kon er wezen en getuigde van ijverige studie. Geen wonder, dat een toegiftje werd gevraagd. Na de pauze werd de één-acter „De Majoor of inkwartiering bij mobilisatie" opgevoerd. Het bal hield de aanwezigen nog eenige uren gezellig bijeen. Het was voor „Helders Gemengd Koor" een succesvolle avond. SCHULDMISDRIJF. -De rechtbank te Alkmaar heeft Dinsdag J. D. de Gr. in Den Helder, die onder De Kooy, op den Rijksstraatweg, een klein meisje met zijn motorfiets had doodge reden en daarna zoo snel mogelijk was doorgereden, wegens schuldmisdrijf ver oordeeld tot 400 boete subs. 100 dagen hechtenis en 150 schadevergoeding aan den heer Ruitenberg, den vader van het doodgereden meisje. De eisch was 200 boete subs. 60 dagen hechtenis. ITALIAANSCHE OPERA Faust Ons dunkt, beide partijen, die geïnteres seerd waren bij de voorstelling, die Dins dagavond door de Italianen hier gegeven werd van Gounod's opera, publiek zoowel als artisten, kunnen tevreden zijn. Het publiek, omdat het voor weinig geld de volledige opera kreeg, met koren, ballet, en zeer goed-verzorgde décors, de artisten, omdat zij, naast een volle zaal. tevens een enthousiast en dankbaar gestemd publiek hadden, dat hen enkele •open doekjes* gaf en zich over 't algemeen zeer voldaan toonde. Zeker, er waren geblaseerden onder het publiek, die in grootere steden dan Den Helder de Faust hadden gezien, en die nu gingen verge lijken. Maar dat is onbillijkmen ver- gete niet, dat een werk als de Faust en in het algemeen kan dat van elke opera worden gezegd het voor een zeer groot deel van uiterlijke aankleeding hebben moet. Hoe meer menschen men dus heeft, en hoe grooter tooneel, des te pompeuser kan men zoo'n opvoering maken. Als Gounod zelf omtrent den Walpurgisnacht voorschrijft, dat zich op een teeken van Mephisto de rotswand opent en men een reusachtig paleis ont waart, in het midden waarvan Cleopatra met haar slaven gezeten zijn, en men heeft de beschikking niet over alle hulp middelen, die voor een dergelijke scenerie noodig zijn, ja. dan valt het tegen. Maar dan beoordeelt men toch zeer onbillijk In ieder geval, voor verreweg het meerendeel der bezoekers viel het ten zeerste mee. De decors, door het gezel schap medegebracht, waren zeer goed en bleken voortreffelijke hulpmiddelen om ons de illusie van de werkelijkheid te geven. De studeerkamer van Faust stelde in dat opzicht al heel weinig eischen, maar de kermis in het tweede bedrijf, de kerkgang, ook de tuin waren met de be schikbare middelen zeer goed geënsce neerd. Ook de costuums waren verzorgd; wel was alles wat erg bont en druk naar onzen smaak, maar we moeten bedenken, dat we het moeten beschouwen in de lijst van tijd en omgeving, waar het verhaal speelt. Viel dus de mise-en-scene zeer te loven, ook het ballet onder leiding van Gerrie Folmer, was met zorg ingestudeerd en in scène gezet. De scènerie was uit den aard der zaak ietwat primitief. Zoo had men bijvoorbeeld ook uit technische oor zaken en «misschien ook wel om den tijd de beide eerste tooneelen uit de vierde acte weggelaten, die in Margaretha's woning spelen, terwijl het vervolg der acte op straat, voor de kerk speelt. Maar nogmaals, dit alles was van weinig beteekenis. Hoofdzaak was o. i., dat we hier een goede opvoering kregen van den Faust, die, zoowel wat zang be treft, als wat uiterlijk décor, verzorgd was. En dat we de heeren Polak en van Twisk dankbaar mogen zijn, dat zij het risico voor een dergelijke uitvoering hebben gedragen. Want dat er veel van zal overblijven als alle onkosten straks betaald zijn, gelooft wel niemand, die eenigen kijk heeft op dergelijke dingen. Tenslottehetallerbelangrijkstede zang en de muziek. De solisten warenG. Traverso, Faust, een heldere, mooie stem, die evenwel niet steeds op dezelfde hoogte bleef. De zanger was als acteur ietwat houterig. L. Balzan, Mephisto, zwaar, donker geluid, goed acteur, dfe den gan- schen avond zichzelf gelijk bleef. S. Marchi, Yalentijn, eveneens een mooie bariton, F. Franchi, Wagner, die als bas geen groote rol heeft te vervullen, doch ook wel kon voldoen. Verder de dames Bardelli als Margaretha, die wij gaarne wat sterker' van geluid hadden gehoord, Balboni als Siebel (travesti), een zuiver, glashelder geluid (mezzo sopraan), nog niet op volle ontwikkeling naar het ons voorkwam. Tenslotte siga. Squarzina als Martha, dieniet alleen voortreffelijk zong, maar ook even goed acteerde en in haar kleine rol zeer de sympathie van het publiek verwierf. Het orkest Het Heldersche publiek is verwend en misschien viel klank en volume wat tegen. Maar men toonde zich in dit opzicht ook dankbaar en voldaan en riep den dirigent ten tooneele, die de hulde van het publiek had te aanvaar den. Dat er nog verscheiden open doekjes waren, vermeldden wij reeds. Er waren vele menschen uit de om geving; van de gelegenheid met den extra-trein, waarmede hetjgezelschap was gekomen, mede te reizen, hadden een twin tigtal personen uit Schagen en een achttal uit den polder gebruik gemaakt, eerstge- noemden op een gezelschapskaart. Verder waren er velen met autobussen of luxe auto's gekomen, zoodat een onderneming als deze opera-voorstelling ook uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer ver dient te worden toegejuicht. DE FANOY-FAIR VOOR DE WEDUWEN VAN OUD-GEPENSIONEERDEN. Vrijdagmiddag geopend. Mevrouw van Vliet—Wickel heeft reeds oen- en ander maal de aandacht gevestigd op de fancy-fair, die Vrijdag a.s. geopend wordt ten bate van behoeftige weduwen van gepensioneerden. Door die berichtjes zijn de goede gaven van alle kanten toegestroomd en daar een dames comité ook ijverig bezig was aan de ver vaardiging van allerlei dingen, welke op een goede fancy-fair onmisbaar zijn, is langzamerhand (of misschien is het beter te zeggen in een oogwenk, want het was verbazend zoo spoedig zich de gaven opeenhoopten), het woonhuis in de Hoog straat omgetooverd in een pakhuis. Huis- en voorkamer liggen vol met goederen, op het aanrecht staan, in plaats van de aardappelen en bloemkool, doozen bon bons, postpapier en sigaren. Op de tafel liggen de goederen opgehoopt, welke de Ambachtsschool ten geschenke gaf, een strijkplank, een mouwenplankjo, thee doekrekjes, closethangers, voetenbank, vuilnisblikken, kolenkit, broodplank, en een jonge poes zocht haar vermaak op de sofa, die opgestapeld ligt metik weet bet niet meer. U moet het Vrijdag in Musis Zelf maar uitzoeken. Dit alles, bergen sjaals, spreien, kinder goed, theewarmers, tafelkleeden, kussens, meters hoop opgestapeld, biscuits, ver pakte koffie, thee, en andere artikelen, is bestemd voor de fancy-fair, die morgen middag 4 uur geopend wordt in Musis Sacrum in de Koningstraat. De baten daarvan komen ten goede aan behoeftige weduwen van oud-gepensioneerden van alle categorieën, niet alleen dus van onderofficieren. En wij doen bij deze een beroep op de Heldersche huismoeders om de laatste drie dagen van de week hun oenoodigdheden op deze fancy-fair te koopen. De verschillende artikelen zijn tegen matige prijzen verkrijgbaar, en wat de verbruiksartikelen betreft, tegen ge wone winkelprijzeA. 6 FOTOKAARTEN SALONFOTO LBO, 2.—, f 2.50 Modern Fotowerk Engelsche schetsen le klas reproductiewerk. Foto's voor Industrie. EEN MOOIE FOTO IS EEN WELKOM JS» ST. NICOLAASCAOEAU I m. Foto: EISELIN - Polderweg 60 De opening is reeds Dinsdagavond per radio bekend gemaakt via Hilversum. U denkt er dus om, morgenmiddag vier uur begint de verkoop voor het goede doel. TWEEDE GASLEZING. Gisterenavond zette de heer Dürst Britt, in de cantine van de Marinekazerne, zijn lezing van 30 October, over gasaan vallen en afweermiddelen, voort. Onze burgemeester was in de zaal aanwezig. Nadat kolonel H. O. Louwerse een kort openingswoord had gesproken, gaf de heer Dürst Britt eerst een overzicht van zijn eerste lezing, waarna hij met het tweede gedeelte aanving. Verschillende landen beloven niet van gifgassen gebruik te zullen maken; wan neer het echter oorlog wordt zijn deze beloften niets waard; in China vecht men nu ook op moderne wijze, met gif gassen, tanks en vliegmachines. Er is aanmerking op gemaakt (Ds. Hugenholtz), dat het Roode Kruis zich beschikbaar heeft gesteld, voor het uit oefenen van verplegingsdiensten tijdens gasaanvallen, in het oefenen in vredes tijd ziet men ook militairistische ten- denzen, als zoodanig wordt het Roode Kruis afgekeurd. Spr. leest eenige vragen voor, die door een luitenant aan Ds. Hugenholtz zijn gesteld en diens ant woord daarop, waaruit blijkt, dat het Roode Kruis door dik en dun wordt af gekeurd. Spr. komt nu tot den ontsmettings- dienst. Wanneer het gas in dampvorm wordt gebruikt, is het »eenvoudig* ge noeg; dan heeft men alleen maar de zorgen voor goede ventilatie en krach tige luchtbewegingen om het gas te doen verspreiden. Gevaarlijker wordt het wanneer het z.g. mosterdgas wordt gebruikt. De ontsmettingspersonen moeten allen van beschermende kleeding worden voor zien waar deze niet aanwezig is, moeten rubber handschoenen worden gebruikt en de andere deelen met vaseline worden ingesmeerd, en alles wat daarvoor verder in aanmerking komt met dikke vetten. Een voornaam ontsmettingsmiddel is chloorkalk. Met mosterdgas besmette kleederen moeten gestoomd worden, of 12 uur in stroomend water worden ge legd of totaal vernietigd worden. Voor besmette steden heeft men groote hoeveelheden chloórkalk noodig20 KG. chloorkalk neutraliseert 1 KG. mosterd gas. Het is dus bijna niet doenlijk. Sproeiwagens kunnen ook worden ge bruikt, doch overal is het beste chloor kalk aan te wenden. Het verbranden der voorwerpen moet met een gunstigen wind geschieden. Vereischten zijn vooral om de ont smettingstroepen te oefenen, ontsmet tingsmateriaal op te slaan en de bevol king in couranten tijdschriften en op de onderwijsinrichtingen voor te lichten. De heer Dürst Britt was er in geslaagd eenige lichtbeelden mede te nemen. O.a. zagen wij luchtafweergeschut, brandbommen, bommenwerpers, gaswol- kenaanvallen, gasmaskers, ontsmettings- pakken, enz. De dieren in den oorlog worden ook tegen het gas beschermd. De paarden dragen zakken, gevuld met hooi, ge drenkt in een neutraliseerende vloeistof; om de pooten zitten lederen kappen ter bescherming tegen het mosterdgas, de honden dragen ook maskers. Na de pauze bespreekt de heer Dürst Britt het werk der verschillende com missies, die op dat gebied werkzaam zijn geweest. Door het Roode Kruis zullen inter nationale prijsvragen uitgeschreven wor den om te komen tot gasmaskers voor de burgerbevolking, het beste middel om mosterdgas te ontdekken en het inrichten van schuilplaatsen tegen gasaanvallen. Verschillende chemici, die deelnamen aan die congressen (Nederlanders namen er ook aan deel), bleken nogal van meening te verschillen. Was de een van oordeel, dat het aantal gassen niet grooter zou worden, de ander zag het pessimis tischer in. Verschillende vraagstukken omtrent het ontsmetten van eten en drinken werden door hen onder de oogen gezien. Spr. ging hierna over tot de behande ling der gasmaskers. De eerste gasaanvallen der Duitschers bij Yperen hadden tot gevolg dat in September 1915 de eerste gasmaskers werden gemaakt. Dit type, A, was nog zeer primitief. Spr. demonstreert de types E en F. Dit laatste houdt alle bestaande gassen tegen. Ter verduidelijking zet de heer Britt de gasmaskers op. Het voornaamste der gasmakers is de bus, gevuld met chemische preparaten. Type F is gevuld met heel fijn ver deelde koolstof met een weinigje van een ander mengsel, noodig voor een speciaal gas, dat door de koolstof niet wordt op genomen. In de bus bevindt zich tevens nog een ruimte, ook nog voor een schei kundig samenstelsel tegen een eventueel nieuw te ontdekken gas. Een drietal aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik om vragen te stellen, waarna kolonel Louwerse den heer Britt voor zijn lezingen dankte. Bovenstaand is natuurlijk zeer beknopt. Er was nog veel meer over te schrijven, maar de schaar en het blauwe potlood van den redacteur zijn gevaarlijke dingen. BRAND. In den nacht van Zondag op Maandag is brand ontstaan in de woning van den heer L. v. d. Werff, Oostslootstraat 20. De brand werd door de bewoners ont dekt, die 's morgens om 6 uur wakker werden, door een verstikkenden rook. Toen de heer v. d. W. zich met spoed naar beneden begaf vond hij de woon kamer vol rook en daarin verschillende nog smeulende voorwerpen. Het tafel kleed, het vloerkleed eu zeil waren reeds verbrand. Ook was een wieg ten prooi van het vuur geworden, terwijl verschil lende papieren, in een kastje, waarvan de lade op een kier openstond, verbrand waren, w.o. een bankbiljet van 10 gulden. Alle ruiten waren in de kamer gespron gen door de hitte. Met emmers water werd de brand gebluscht. De oorzaak van dezen brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. DE BINNENBRAND OP DE ZUIDSTRAAT. De binnenbrand, ontstaan in de bier bottelarij op de Zuidstraat, is niet ver oorzaakt door het doorbranden van een haard of kachel van de bovenbewoners, daar dezen op die plaats geen stookge- legenheid hadden. De oorzaak van den brand moet dan ook gezocht worden in het feit, dat een kachelpijp, uit de bier bottelarij, door het plafond wordt gevoerd en deze te groote hitte heeft veroorzaakt. HAAI GEVANGEN. Door de bemanning van de Ghri-stiaan Cornelis, opleidingsscheepje voor Hr. Ms. Van Speyk, is onder de Texelsche kust een spierhaai gevangen. Het dier had een lengte van 2.10 M. en werd na groote in spanning levend gevangen door middel van bootshaken en lijn. Het werd daarna opigeheschen in de joltakel en is zoo bin nengebracht. Het dier is hedenmorgen naar het Zoölogisch Station gebracht. LEZING B. DE LIGT. De afdeeling Winkel van de Inter nationale Anti-militaristische Vereeni ging (I.A.V.) had gisterenavond eene vergadering belegd in de vóórzaal van Casino, waar de bekende ex-predikant B. de Ligt zou spreken over »Vaderland en Oorlog*. De vergadering was vrij goed bezocht, uit Winkel waren een aantal personen naar hier gekomen per autobus en ook vele Helderschen waren tegen woordig. De vergadering werd geleid door den heer Vergaaij uit Breezand. Wapenstilstandsdag. Wij hebben weer den dag gehad van den wapenstilstand, aldus de spr., en ver schillende pacifistische leuzen gehoord. En oppervlakkig bezien, zou men zeggen wij leven in een betere wereld, men hoort alom over vrede spreken, we zijn op den goeden weg. Maar als men wat verder ziet, bemerkt men, dat men nog altijd de oude leuzen dient»Vaderland en Oorlog*. Is er sedert den oorlog wel ooit wapenstilstand ge weest? Altijd zijn de wapenen in bewe ging gebleven. Neem bijvoorbeeld den enormen uitvoer van wapenen naar China, die men hier niet meer kan gebruiken. De z.g. burgeroorlog in China was niets anders dan een imperialistische oorlog, door het westen geïnspireerd. In China VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Donderdag 14 Nerv. Filmavond Arb. Jeugd-Centrale, Tivoli 8 uur. Vrijdag 15 November. Fancy-fair Indische feesten, „Musis". Zaterdag 16 November. Fancy-fair Indische feesten, „Musis". Zondag 17 November. Fancy-fair Indische feesten, „Musis". Maandag 18 November. Feestavond Bond van Politte-persontsl» Musis Sacrum 8 uur. Dinsdag 19 November. Missie-tentoonstelling, R.-K. Volksbond. Woensdag 20 November. Casino, 8 u., Concert Kunst aan bet Volk, Zaterdag 23 November. Feestavond Bond van Oud-O.offioieren Musis Sacrum 8 uur. Zondag 24 November. Uitvoering Tooneelver. „Excelsior", R.K. Volksbond 8 uur. Donderdag 28 November. Feestavond Friesche Ver., Musis Sacru* 8 uur. Zaterdlag 80 November. Feestavond Gron. Ver., Müsli Bsoruat 8 uur. Zondag 1 December. Kerkconeert, Nieuwe Kerk 8 uur. Woensdag 4 December. Marineooncert, Casino 8.16 uur. met zijn eeuwenlange pacifistische be schaving wordt nu het westersche impe rialisme geïnfecteerd. De bekende min. van der Velde heeft gezegd: de vrede van Versailles was slechts een dictaat door den overwinnaar aan den overwonnene opgelegd; het was geen vrede. Europa thans gebalkaniseerd». Door den vrede van Versailles is ge heel Europa gebalkaniseerd, en thans voeren de groote mogendheden in landen als Polen, Tschecho-Slowakije, enz. impe rialistische politiek. En ook elders rusten de wapenen nietin Marokko bijvoorbeeld zijn de Franschen met de Spanjaarden samengegaan. De Amerikaansche pers vermeldde er de gruwelijke bijzonderheden van; de Europeesche pers niet of nauwelijks. Heit zelfbeschikkingsrecht Ja, zal men zeggen, maar Wilson ls toch met zijn leus gekomen omtrent het zelfbeschikkingsrecht. Maar welke staat is er, die nog over zichzelf kan beschikken? Er is er nog maar éénde Vereenigde 'Staten en die beschikken thans over de zelfbeschikkin g van En geland ten opzichte van zijn ontwapening. Wat was MacDonalds reis naar Amerika anders dan een tocht naar Canossa Een aantrekkelijke etalage. Pakkende reclame. De reclame heeft zich in den loop der tijden tot een der machtigste schakels tusschen den producent en den consument gemaakt en is nu inderdaad een der on misbare middelen geworden voor het doen van goede zaken. De veronderstelling, dat goede wijn geen krans behoeft, heeft practisch geen waarde meer en behoort tot het verleden. Zoo staan b.v. de Philips-artikelen be kend als solide en toonaangevend, maar zonder de enorme reclame over de ge- heele wereld zou het bedoelden fabrieken onmogelijk zijn geweest een dergelijk afzetgebied te verkrijgen. De middelen, die den zakenman ten dienste staan om zijn product door middel van de reclame bekendheid te geven, zijn legio. Ten eerste ls veel bereikbaar door een werkelijk goede étaleering van de te verkoopen artikelen, O.l. een zoodanige samenstelling, dat de voorbijganger zich voor een oogenblik aangetrokken gevoelt en blijft staan, wat. in vele gevallen tot verkoop kan leiden. Vooral ln het buitenland wordt dit systeem ver doorgevoerd en in sommige gevallen veroorzaakten winkeliers zelfs verkeers-opstoppingen. Tijdens de laatstgehouden Messe ln Leipzig wist een handig zakenman de aandacht van de voortschuifelende me nigte wel op een zeer origineele manier te trekken. Hij had zijn étalage in een slaapkamer veranderd. Door de ramen van deze kamer zag men de sneeuw in dikke vlokken neerdwarrelen. In het midden van de étalage stond een bed, waarin een man met hoogrood gelaat lag te puffen onder een enormen stapel dekens. Op die dekens stond een bord met: (naam van een firma) dekens houden de griep buiten. Waarlijk uiterst origineel! Den geheelen dag stond er een dichte groep toeschonwers voor den winkel en velen, die anders waren doorgeloopen, bleven staan en merkten den naam der dekens op, wat wellicht tot verkoop heeft geleid. Een Leipziger banketbakker wist op een even aardige wijze de voorbijgangers te lokken. In zijn étalage liet hij aardige meisjes ekeeolade-kookjes fabrieeeren, met gevolg, dat er veel publiek voor zijn winkel bleef staan, om naar de koekjes en (of!) naar de aardige meisjes te kyken. In ieder geval had de bakker geen handen genoeg om zijn klanten te bedienen. De middelen voor het maken van een succesvolle reclame zijn inderdaad legio. Zoo kan bijv. de reclame op het witte doek in de bioscopen genoemd worden en de licht-reclame's die in de groote steden den nacht op de vlucht jagen en waartegen de maan met haar zacht, romantisch licht niet kan concurreeren. Zelfs kwamen vooruitstrevende zaken lui op het idee de vliegmachine voor reclame-doelfeinden te gebruikeq, n.1. om door het uitlaten van een bepaald soort gas, met handige manoeuvre'» reuzen letters in het luchtruim te schrijven. Op den duur zal men nog tot een ver pachting van het luchtruim moeten over gaan, daar Iedere zakenman zfln reclame liever boven Amsterdam dan boven de Zuiderzee ziet hangen. Misschien wordt het nog een voordeeltje voor den fiscus! Een manier van reclame, die nog steeds als de beste kan worden beschouwd, is ongetwijfeld het adverteeren ln couranten. Een courant wordt in vele gevallen niet alleen om haar redactioneelen inhoud, maar ook om de advertentlën gelezen. Het succes van een advertentie hangt meestal af van de oplage der courant of van een specialen lezerskring, maar, en dit wordt nog dikwijls over het hoofd gezien, ook de manier waarop de adver tentie ls gesteld en gezet, heeft een groot aandeel in haar succes. Dikwijls weegt het succes van een groote, met plompe letters gezette advertentie niet op tegen dat van een werkelijk geestige of aan trekkelijke annonce op kleine schaal. Een advertentie moet meer zijn dan een nuch tere opsomming: ze moet spreken. De Nederlandsche adverteerder ls op dat gebied nog niet zoo ver gevorderd als zijn buitenlandsche collega's en kan nog veel leering van hen opdoen. Uit een en ander blijkt wel, dat de reclame te veelzijdig is en te veel bij zonderheden bezit, om ze in één artikel samen te vatten. Wij stellen ons voor, binnenkort nog eens op hetzslfds onder- werp terug te komea. WÊÊÊÊ

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9