TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Men deelt ons mede, dat het bestuur van de Mij. tot bevordering der Toonkunst thans als volgt is samengesteld: Dr. B. M v. talfsen, voorzitter; M. v. d. Horst, (Havenplein 21 a), secretaris; F. Zeilstra ('Buitenhaven 24), penningmeester; xnej. A. S. Schwantje. bibliothecaresse; ds. H. A. Enklaar, J. W. J. Schreuder (notaris), en F. W. Schreuder (tandarts), leden. Het voornomen bestaat in Januari een uitvoering te geven, waarop ten gehoore zullen worden gebracht: fragmenten uit „Die legende der heiligen Elisabeth" van Liszt, benevens den cyclus „Zigeunerlie- d-er" van Brahms. Voor het lidmaatschap 5, dat recht geeft op introductie met 2 dames op de uitvoeringen, gelieve men zich op te ge ven bij den secretaris. De repetities van het zangkoor worden hervat op Donderdag 28 Nov., daarna ge regeld weer 's Maandags te 8 u. in U.S.O. Nieuwe leden zijn zeer welkoim. Maand- leden betalen 0.40 per maand, leden van Toonkunst, alsmede hun kinderen, 'be talen geen contributie voor meezingen in het koor. TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. De 2e Abonn.-tooneelvoorstelling zal ge geven worden door Het Sohouwtooneel, Dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Het allernieuwste stuk van dit sublieme gezel schap „Elias weet het beter!" is voor Jan Musch na zijn terugkeer uit Indië een groot succes geworden. Dinsdag 8 December te half negen wordt 't hier op gevoerd met Jan Musch in de hoofdrol. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „MORGENROOD". ^Men schrijft ons: "Onder leiding van den heer F. v. d. Meij gaf .Morgenrood» Zaterdag j.1. een con cert in .Casino». Medewerking zou ver leend worden door ons Stedelijk Muziek corps. Wegens het plotseling overlijden van een der leden ging dit laatste niet door. Ter elfder ure werd de heer J. Bijster, violist, bereid gevonden eenige nummers te geven. Op het programma prijkte een keur van mooie liederen, nml.«Als d'avond daalt», van J. Paardekoper, »Bede«, van Dan. de Lange, .Jansen-Cantate», van A. Glaessens, »De laatste zonnestraal», van J. Paardekoper, .Vogelnestje», van Th. Senecaut, en .Aan den schoonen blauwen Donau», van Joh. Straus. De vereeniging beschikt over goede stemmen, voornamelijk onder de sopranen. Een aanvulling van eenige goede alten zou niet overbodig zijn. »Als d'avond daalt», van J. Paardekoper, met duo voor sopraan en alt, werd verdienstelijk ge zongen. De .Jansen-Cantate», welke wij wel eens voor mannenkoor hoorden, had ook hier veel succes. Jansen hier en Jansen daar, Jansen overal, en eoo is het. Een zestigtal Jansens heeft liet koor bezongen, en lezen wij de beroepen van al die Jansens, dan is die naam niet zonder beteekenis in het maatschappelijk lever. Dat begrepen de zangers en zange ressen maar al te goed, en daarom werd het met enthousiasme gezongen. »De laatste zonnestraal»,.van J. Paarde koper, is een schitterend mooi nummer en zeer aan te bevelen voor gemengde koren. Hierin kwam .Morgenrood» op haar best uit. Werkelijk zeer mooi werd dit nummer gezongen. En dan het be kende .Aan den schoonen blauwen Donau», van Joh. Straus. Geen gemakkelijk num mer, vooral voor de sopranen niet. Hier bleek, wat met ijverige studie bereikt kan worden. Het sloeg geweldig in, zoo zelfs, dat gebisseerd moest worden. De heer J. Bijster gaf een tweetal nummers voor viool, te weten Romanze, van Joh. S. Svendsen en Andantino, van Padre Martini. Zeer dankbare en voor het publiek be vattelijke nummers. Hij toonde zich een waardig meester op dit instrument en had een zeer dankbaar gehoor. Na de pauze werd het komische zang spel in één bedrijf, »De muzikale huis knecht», opgevoerd. Vermelden we nog, dat de heer P. v. d. Haagen, een zeer bekwaam pianist, het piano-accompagnement had te ver vullen bij de verschillende zang- en muzieknummers en daarmee niet weinig bijdroeg aan het succes van dezen avond. DE H.D. 57 IN GEVAAR Te Terschelling binnengebracht. Een Heldersche motorbotter ligt met defecten motor dwars van de Noorder- gronden. Een Urker botter heeft hem reeds op sleeptouw gehad, dooh door het breken van den sleep bolder moesten deze pogingen om het schip weg te brengen worden opgegeven. De motorreddingboot Brandaris is nu uitgevaren en zal trach-| ten de botter op te pikken en haar de ha ven binnen te sleepen. Wij vernemen nader dat de botter de fl.D. 57 was, schipper E. Rais. De „Bran daris" is er intusschen in geslaagd het scheepje te Terschelling in veilige haven te brengen. De botter had een gebroken fcrufca#. DE ZIEKTEWET. Het Instituut voor Arbeldersontwikke- had Dinsdagavond in het Marine Bondsgebouw een lezing georganiseerd, waar als spreker optrad de heer M. J. Th. Vas Dias, voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, met als onderwerp: „de Ziektewet". De vergadering was goed bezocht en met groote aandacht werd de lezin? ge volgd. Nadat dr. Ketner de aanwezigen welkom had geheeten, gaf hij het woord aan den heer Vas Dias. Spr. begon met er op te wijzen, dat het onderwerp op verschillende wijzen kan worden behandeld. Men kan het vr.u tech nische zijde bezien, ook van politieke, geschiedkundige of medische zijde. Wanneer dit nu zou gebeuren, dan zou men hieromtrent Californische reuzen eiken kunnen opzetten en dit is vanavond het doel niet; de vragen hieromtrent zijn met groote energie in de Tweede Kamer behandeld. Ik geef, aldus spr., slechts practische wenken, ik wil trachten iets bij te dragen tot de kennis van een wet, die diep in het arbeidersleven zal ingrijpen. Het onderwerp is misschien nogal ver velend, doch het is nuchter, evenals het arbeidersleven zelf. Spr. doet daarom een beroep op het geduld der toehoorders, met de opmerking, dat ontwikkeling slechts met geduld verkregen wordt. Spr. merkt op, dat er over deze kwestie een geheimzinnige stilte is ingetreden, er wordt weinig meer over gehoord. Op 1 Maart 1930 treedt de wet in werking en we weten er weinig van af, misschien is dit wel een stilte tusschen twee stormen in, want met deze wet is een strijd afge sloten, want dit is een oude strijd in 1899 ook al gevoerd, tegen de uitvoering der verzekeringswetten door de> overheids organen. Tn 1920 heeft inen beweerd, dat er in dien strijd een nieuw element was inge treden, de samenwerking tusschen werk nemers en werkgevers. Spr. ziet daarin niets anders, dan dat de werkgevers hun strijd hebben voortgezet, aangepast aan de eischen des tijds, het resultaat daarvan is geweest, dat de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen met de invoering van de Ziektewet werden belast. De heer Vas Dias bespreekt hierna uit voerig den Inhoud van de wet. De verze kerde heeft alleen recht op ziekengeld en niet op de behandeling. Spr. wijst op het verband met de Ziekenfondswet. Alle arbeiders, die in dienst van een onderneming werkzaam zijn, zijn verze kerd; enkele beperkingen doen zich hier bij voor, b.v. wanneer een fabriek in eigen beheer wordt vergroot, en wanneer een arbeider 8000 of meer verdient; deze wordt dan als kapitaalkrachtig genoeg beschouwd. Toont de nieuwe wet ook al eenige ach teruitgang, er is ook vooruitgang, de losse arbeider valt onder de Ziektewet, hoe, dat zal bij K.B. worden geregeld, dat weten we nu nog niet De mogelijkheid om an dere personen onder de wet te brengen is opengelaten door ervaringen met de Inva liditeitswet en tevens kunnen dan arbei ders in persoonlijken dienst, worden ver zekerd. Vanaf het oogenbiik dat de arbeider in dienst komt is hij tegen ziekte verzekerd: met het einde van de verzekering is dat niet het geval. Het einde van de dienst betrekking beteekent wel het einde van de verzekering, maar niet het einde van de verzekeringsaanspraken. Nog een maand kan men zijn aanspraken doen gel den; er is gepoogd hiervan zes maanden te maken, maar dat is in de Tweede Ka mer mislukt. Het- doel der wet is verzekering van geldelijke uitkeering bij ziekte. In de wet vindt men echter nergens wat men onder ziekte verstaat. Bestaat hierover mee- nin'gsverschil bij de risicodragers, dan be staat er beroep bij den Centralen Raad van Beroep. Met ziekte wordt zwangerschap van een gehuwde vrouw gelijk gesteld; hierover zijn scherpe discussies geweest in de Ka mer, men wilde de ongehuwde moeder ook gelijkstellen. Diverse gevallen van ziekte worden uit geschakeld. Een ziekte die men krijgt tengevolge van een ongeval, daarvoor is men verzekerd bij de Ongevallenwet; zekere letsels'staan gelijk met ongevallen, b.v. een rietdekker, die 's winters bij het uitoefenen van zijn bedrijf bevroren han den krijgt. Een beroepsziekte staat gelijk met een ongeval, daarom wordt er naar gestreefd, 'de 70 ziekteuitkeering ook te brengen op de 80 van de Ongevallenwet. Verschillende moeilijkheden kunnen zich bij de uitkeering voordoen, daarom is een scherpe controle noodig, die wel veel geld zal kosten, maar toch haar geld wel zal opbrengen, omdat er dan gewaakt wordt tegen het moreele verval van de arbeiders klasse. De arbeiders moeten bewaard blij ven voor het feit, dat ze geld zouden aan nemen, waarop zij geen recht hebben. De uitkeering is 80 van het loon, maximum 6.40 per dag. Ze begint op den derden dag na den dag waarop de ongeschiktheid aanving en duurt ten hoogste zes maanden. De mogelijkheid is geschapen, dat voor kapitaalkrachtige Ra den van Arbeid deze 3 dagen worden ver minderd, dit schept echter gevaarlijke precedenten. Bij de zwangere vrouw gaat het tijdstip in 6 weken voor de bevalling en eindigt 6 weken daarna, waarbij de volle 100 loon wordt uitgekeerd; dat is mede be doeld als moederschapszorg. De 3 dagen f 1.50, f 2.—, 2.50 Modern Fotowerk Engelschei sohetsen le klas reproductiewerk. Foto's voor Industrie. EEN MOOIE FOTO IS EEN WELKOM ST. NICOLAASCAOEAU I «Éfc Foto: E IS E LI N - Polderweg 60 worden hierbij niet in acht genomen, om dat de ziekte hier niet gesimuleerd kan worden. Nog is van belang, dat de arbeider wordt buitengesloten van uitkeering wan neer de ongeschiktheid opzettelijk is ver oorzaakt. De opzet is evenwel bijna nim mer te bewijzen. Voor de uitkeeringen, vermeerderd met de administratiekosten, zijn er belangrijke wijzigingen aangebracht. Vroeger was de verzekering individueel; voor eiken arbei der werd bepaald, hoeveel premie hij zou betalen; nu echter wordt er een vast per centage van zijn loon voor premie bere kend. Wanneer een arbeider evenwel bij den R. v. A. is verzekerd, moet de R. v. A. hem individueel inschrijven, andere over heidsorganen behoeven dit niet te doen. De premie is voor alle verzekerden het zelfde, het is echter mogelijk dat een fabriek slecht is ingericht, zoodat de pre mie moet worden verhoogd, het is moge' lijk dat de premie wordt verhoogd voor een bepaald beroep of een bepaalde on derneming, dit is slechts uit te maken door statistieken die over eenige jaren zullen moeten worden verzameld. De premies dienen, behalve voor uit keeringen en onkosten, ook om een re serve te vormen, voor tijden, wanneer de uitkeeringen grooter zullen zijn dan de ingekomen gelden, b.v. in tijden van epi demieën, 5 van het ontvangen bedrag moet worden gereserveerd, hoogere be dragen zijn echter toegestaan. Wanneer er geen reserve is, is dit ook nog niet zoo erg, de Staat is onder alle omstandigheden garant voor de uitkeeringen. Verschiillende andere kassen zijn er nog, die uitvoerig worden besproken. Een belangrijk punt is de organisatie van de ziekteverzekeringen, een groote taak hebben hier de bedrjjfsvereenigingen te vervullen. Vooral de bedrijfsvereeni gingen van werknemers moeten goed wor den bestuurd. Bij die van de werkgevers kunnen bekwame personen worden ge kocht, bij de arbeiders moeten die perso nen uit hun midden komen en bet is de vraag of het groote aantal knappe koppen, dat hiervoor noodig is, disponibel kan zijn, om zich met nooit verflauwende energie aan dit werk, dat onverdeelde aandacht eischt, te kunnen geven. Welke beteekenis men ook aan alle wet ten hecht, toch is de Ziektewet zeer be langrijk, omdat ze diep ingrijpt in het arbeidersleven. De heer Vas Dias eindigde met den wensoh, dat de invoering zoo moge zijn, dat ze het moreel en het physiek der ar beidersklasse moge versterken. Onder groote belangstelling werd de lezing gevolgd. Verschillenden maakten van de gelegenheid tot debat gebruik. vlot gaat, en over het algemeen was dat hier wel het geval. Zooals steeds was de hankleeding, als mede costumeering en grimeering uit stekend. Voor deze laatste mag de kapper wel een speciaal complimentje hebber), dunkt ons, want hij had kostelijke typen gemaakt, in het bizonder van den profes sor en Frangois. De aanwezigen hebben van deze Tavenu- opvoering weer ten zeerste genoten. Een bal, onder leiding van den heer Jac. Polak, hield hen nog lang bijeen. „KUNST AAN HET VOLK". Een mooie uitvoering. Gisterenavond kwam de arbeiders-zang- vereeniging „Kunst aan het Volk" voor 't voetlicht met een concert, waar mede werking verleenden de beide zusters Sok, welbekend van andere concerten, de heer Arie van de Weg, alsmede een bariton uit Haarlem, de heer Luc Lauman. Hoewel de eene der zusjes in de strik ken van god Hymen verward is geraakt, en het vrij gezellineleven verwisseld heeft voor eigen huiselijken aard, is zij geluk kig aan de zangkunst trouw gebleven. Anders dan Marie Baron, de zwemster, die al bij voorbaat de sport vaarwel zeide toen zich de min aanmeldde. Wij het Heldersche publiek hebben er niet dan winste van, want het sopraantje van Lies Sok pardon mevr. E. Boerdijk- Sok, heeft ons weer, tezamen met de sombere alt van haar zusje, genotvolle oogenblikken bezorgd. Genotvol om de fraaie stemmen, den geschoolden zang en de beschaafde uitspraak. Én hun zang viel dan ook bij de aanwezigen zeer in den smaak. Wij loopen de zaak vooruit, want daar was nog voor we begonnen, de opening. „Kunst aan 't Volk" is welhaast volwassen het volgend jaar viert zij haar 20en ver jaardag. Voor die gelegenheid staan grootsche feestelijkheden op 't programma. Verder was daar nog een jubilaris, n.1. de heer Van de Weg, die zijn 70en ver jaardag herdenkt en die nog juist precies een paar lessen kan gebruiken. Daar houdt de lezer dus wel rekening mee, nietwaar? Tenslotte zijn daar Kinderkoor en Strijkorkest, die natuurlijk ook niet verwaarloosd mogen worde3. De zangvereeniging begon met het prachtige „Morgenrood'" zonder welk nummer een concert nu eenmaal niet compleet is, en zong daarna, alles onder leiding van den heer Rusting, twee num mers van 01. Kasp, n.1. »Des Morgens'" en „Marcia Funèbre", laatstgenoemd van den heer Leewens, welbekend. Het koor zong die zuiver en juist. „Kunst aan 't Volk" beschikt over uitstekend materiaal ook de verdeeling der verschillende SINT NICOLAASi TOONEELVEREENIGING TAVENU. SPECIALE FOTOKAARTEN FOTO EISELIN, POLDERWEG 60. Dinsdagavond gaf de Heldersche Too- neelvereeniging „Tavenu" voor haar leden en donateurs eene opvoering van een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Een groote Nul", door Gustav Schefranek, in de vertaling van Jac. de Vos. De heer Kottmann, die den aanwezigen het welkom toeriep, deelde mede, dat de heer Schellinger door zijn steeds toe nemende werkzaamheden zich genood zaakt had gezien het voorzittersehap, dat vele jaren door hem bekleed was, neer te leggen. Spr., die tot nu toe vice-voor- zitter was, heeft de functie van voorzitter nu van den heer Schellinger overgenomen, terwijl deze laatste vice-voorzitter werd. Een der ijverigste werkende leden der vereeniging, namelijk mevr. Bruckmann, was helaas dezen avond verhinderd door een ernstige ongesteldheid aanwezig te zijn. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat een schilderstuk van den heer Jaarsma in de pauze zou worden beschikbaar ge steld. Wat nu de opvoering betreft de heeren Ekkers en S. Schellinger hadden de beide hoofdrollen, van twee dokters- compagnons, die beide leden aan hetzelfde euvel, namelijk gebrek aan patiënten. Hun levenslust was er niet minder om, en zoowel de heer Ekkers als zijn com pagnon zorgden er voor den ganschen avond allerlei groteske onzin op het too- neel uit te halen, waardoor het publiek in een doorloopend lachstuipje bleef. De beide jongelui werden flink geholpen door den landeigenaar Hellwich (die in den heer Daalder een uitstekend vertolker vond), Helene, de manzieke weduwe (niet maanziek, zettermevr. Dijkshoorn Thieman, alsmede de beide snoesjes Katchen (mej. A. O. Roggeveen) en Hertha (Mejuffrouw M. Smit). Verder was er nog als huishoudster van de beide jonge dokters Therese Winkler, die in mevr. A. SchellingerPasman een aller leukste vertolkster vond. Eenig was, wat grime betreft, prof. Lorenz (J. H. Wijker), en niet minder Francois (F. A. Ooster hout), die een keurige kellner was ge worden. Tenslotte was aan mejuffrouw Klcinbloesem een rolletje van Anna het dienstmeisje opgedragen, waarvan zij zich mede zeer goed kweet. Niet alle medespelenden waren even rolvaster waren er, die op de souffleur speelden. Nu is dat niet erg, als het maar en stemsterkten leek ons wel goed. Twee andere nummers voor koor waren „Herfst' van C. van Hoorn en „Lentezang" van den directeur zelf, een mooi nummer, waar de solostemmen goed tot hun recht kwamen. Een zeer mooi, bijzonder nummer was „Arbeidersbod" van Klaus Pringsheim door het mannenkoor. De begeleiding werd hier gevormd door groote en kleine trom hetgeen, bij de donkere melodie, een sterk-suggestieve werking had. De vele moeilijkheden van „de Stal" door O. van der Linden (woorden van Adama van Scheltema) waren helaas niet alle over wonnen. Dit werd weder door het gemengd koor gezongen en zullen wij bij een andere gelegenheid nog wel weer eens hooren. Behalve dit Arbeiderslied gaf het mannenkoor nog een tweetal coupletten van Olman's „Het daagt"; sterke, mooie zang, die eveneens zuiver gezongen werd en ten zeerste voldeed. De heer Louman (Haarlem) bleek te beschikken over een krachtig, mooi bari tongeluid. Hij zong een drietal nummers van Kor Kuiler, gevolgd door een Fran- sche compositie van Jules Granier „Ho- sannah", en de dames Sok (mag ik ze nog zóó noemen gaven ons een groote schoonheidsontroering met drie duetten, die subliem werden vertolkt, met groote muzikaliteit, gevoel en beschaving. Vlot werd een en ander afgewerkt, zoodat al vroegtijdig met het groote num mer kon worden begonnen, een compositie van Niels W-Gade, „Elfenkonings Doch ter", voor koor, sopraan-, alt- en bariton solo en piano. Mejuffrouw Truus Sok, de alt, had hier de grootste solopartij met den bariton; de sopraan, mevr. BoerdijkSok, trad, jammer genoeg, slechts in het midden-gedeelte op. Het koor toond'e zich in dit nummer tegen zijn taak opgewassen, zoodat we een zeer goede vertolking kregen van deze omvangrijke, in zijn afwisseling veelzijdige compositie van den Noorschen componist. Alles tezamen: een geslaagd concert, dat bewijs gaf van ernstige studie, en van serieuse opvatting en dat bovendien getuigde welk uitstekend stemmenmate- riaal „Kunst aan het Volk" bezit. De dames Sok kregen elk een bloem stuk, maar de heer van de Weg werd ook naar voren gehaald, want zijn taak was gansch niet licht. Een zeer mooi nummer was dat van den heer Rusting, die wel meer mooie koornummers heeft geschreven. FEESTAVOND IN HET GEBOUW VAN DEN R.-K. VOLKSBOND. Men schrijft ons: De avond van Dinsdag gehouden in 't gebouw v. d. R.-K. Volksbond mag voor denVrouwenbondin alle deelen een succes genoemd worden, eerstens door de uit voering zelve, die uitstekend geslaagd is en ten tweede door de flinke opkomst van belangstellenden. Er heerschte boven dien van het begin tot het einde een prettige stemming. De avond werd geopend door dan voor zitter, die een hartelijk woord van welkom sprak. Daarna werd met de muzikale afwerking van het programma begonnen. Vooreerst werd door den heer Dito de sonate in A-dur van Mozart op talentvolle wijze ten gehoore gebracht, gevolgd door een Romanoe van Beethoven en een Andantino. De herinneringen aan den »Pius-avond« liggen nog versch in 't ge heugen, de capaciteiten zijn destijds vol doende besproken, zoodat we nu kunnen volstaan met mede te deelen, dat het auditorium het gepresteerde zeer wist te waardeeren en het aan een welverdiend applaus dan ook niet ontbrak. De heer Dito werd begeleid door mej. Annie Hoogenboscb, beter hier ter stede bekend als zangeres en leidster d6r Volkszang klassen, dan als pianiste. Zij kweet zich echter uitstekend van haar taak en on getwijfeld heeft dit tot het succes mee gewerkt. Reeds bij het begin kon men merken, dat èn violist èn pianiste elkander in opvatting etc. begrepen. Beiden hadden dan ook met een hartelijk woord van dank door presidente gesproken, bloemen in ontvangst te nemen. Daarna werd door de zangklas B een Cbineesche rei op correcte wijze uitgevoerd. De aardige melodie, gelijke rythmische bewegingen, keurige costuumpjes en mooie belichting maakte het tot een aardig geheel. Een hartelijk applaus was dan ook wel ver diend. Het programma bood elk wat wils en hiernavolgde het tooneelstuk»De list van Liesje», klucht in drie bedrijven. Hierover uit te wijden zou ons te ver voeren. Het was alleraardigst en dat de menschen er van genoten, kon men con- stateeren uit de geweldige lachsalvo's, die zoo nu en dan opstegen. De woorden van £ank tot mej. D. v. Amesfoórt ge sproken, die als leidster de zorg op zich genomen had en tevens de hoofdrol speelde, waren zeker op hun plaats en de bloemenhulde welverdiend. Vermelden wij nog dat de meubelen voor dit tooneelstuk geheel belangeloos door den heer de Vries, Koningdwars straat, werden disponibel gesteld. Alles bijeen genomen was het een heerlijke avond. HELDER'S MANNENKOOR CDlr. A. J. Leewens.) Het le concert dat bovengenoemde Liedertafel in dit seizoen op Maandag a.s. in Casino geeft, kenmerkt zioh doör het optreden der altzangeres Mevr. Vic toria Binnendijk te Groningen. Genoem de zangeres zingt voor de pauze aria's van Glüok en Bruch, benevens liederen van Mahler en Kuiler, terwijl na de pauze Holl. liederen van Zweers en Rennes worden vertolkt. Het koor zelf zingt de beide nummers „Sanctus" en „De Gravers", waarmede op 30 Juli te Rotterdam een 2e prijs werd behaald, alsmede „De Uitwijkelin gen" van Gevaert en eenige kleine wer ken; alles capella. Den bezoekers wacht dus een interes sante en genotvolle -avond, temeer daar onderstaande recensies de kwaliteiten der altzangeres weergeven. ST. NICOLAAS BIJ VROOM EN DREESMANN. En Pieterman-knecht die maar lachte. Drie hoog zat Woensdagmiddag Sint- Nicolaas op zijn troon en rond hem stonden dé kinderen, meest allen vergezeld van de nog jonge moeders of van een ouder zusje. De Sint zag er vriendelijk en goed moedig uit, hetgeen niet wegnam, dat er onder zijn jeugdige bezoekers nog een paar waren, die allererbarmelijkst gingen huilen en door moeder toen maar haastig werden meegetroond'naar wat lager regi onen. Maar verreweg het meerendeel der kinderen was den Sint vriendschappelijk gezind, wilde wel een handje geven, een versjo zingen zelfs en vond het heelemaal niet erg als-ie hen eens door het gezichtje streek, Toch, wie meenen mocht, dat we hier den echten Sint niet hadden, vergist zich leelijk; het was de goede, oude Bis schop, in hoogst eigen persoon en in vol ornaat en hij had voor elk kind een praatje klaar en een handje. Nu al eenige jaren komt Sint-Nicolaas bij Vroom ec Dreesmann en de groote toevloed van kindertjes maakte, dat extra regelingen daar voor noodig waren. En zoo had dan nu elk kind een volgnummertje en bij troepjes van 5 werden ze toegelaten FOTOKAARTEN 8 FOTOKAARTEN -f SALONFOTO Boekenlegger met portret f 1.-. FOTO EISELIN, POLDERWEG 60. voorzien van Kerst-Nieuwjaar opdruk. Per '/a dozijn f 2. Per '/i dozijn f 3. Het Overijselsch Dagblad schrijft o.a.: -Mevr. B. die n-a het Mannenkoor zich liet hooren, heeft geboeid door haar heerlijk ge luid, dat zoowel in de hoogere als in de lagere registers altijd van eene bijzondere bekoring was. Mevr. Binnendijk heeft een zeldzaam gelijkmatig getimbreerd-e altstem, waar ze in alle registers wonderen mee verricht. Boven dien zijn haar techniek en voordracht boven alle kritiek verheven. Op de zuiverheid en de dictie, de uitspraak van alle klinkers, nergens hebben we iets aan of op te merken- gehad. Het Groninger Dagblad: Deze zangeres heeft van nature een wel luidende altstem van een zeer persoonlijk, sonoor timbre. De Prov. Groninger Couran-t schrijft o.a.: Als soliste trad- op onze bekende stadg-e- noot-e Mevr. Victoria Binnendijk. Ze zong met haar fraai geluid liederen,, met orkestbegelei ding. Het Groninger Dagblad schrijft over het jubileumconcert van de Volksstem: De zangeres, die wij bij andere gelegen heden om haar uitnemende kwaliteiten reeds geprezen hebben, oogstte een groot en wel verdiend succes. Het Volk: Mevr. Binnendijk zong een achttal liederen jéèt pianobegeleiding en met piano en cello begeleiding. Zij heeft een zuivere stem, een aangenaam timbre en een goede voordracht. Zeer mooi werden door haar gezongen „Piëta Signore" van Stradella, „Ave Verum" van Mozart en liederen van Kor Kuiler. Salonfoto of Kalender. Per i dozijn fl.50, f2.— en f2.50. FOTO EISELIN, POLDERWEG 60.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9