11 IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad 12 KANNEWASSER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE «li HUISJE IN «EI RAVIJN FOSTER'S MAAGPILLEN 3 N r. 6734 DINSDAG 26 NOVEMBER 1929 57ste JAARGANG BUITENLAND. Georges Clemeneeau overleden FOTOKAARTEN SALONFOTO Saluutschoten tijdens de teraardebestelling. Kabinetscrisis in België. Waf BREIEN!!!!!!!!!! De strijd in Mansjoerije. COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 26 Nov. Woensdag 27 4.26 uur. 4.25 ENGELAND. DE WET OP DE WERKLOOSHEID- VERZEKERING. In tweed© lezing aangenomen. De wet op de verzekering tegen werk loosheid is gisteravond in tweede lezing met'299 tegen 238 stemmen aangenomen. DUITSCHLAND. VEROORDEELING WEGENS SPIONNAGE. Het rijiksgerechtshof heeft te Leipzig Zaterdag vonnis geveld in de zaak met ge sloten deuren wegens luchtvaartspien- nage. De 28-jarige regeerings-architect Ludwig kreeg 6 jaar tuchthuis, de 45-ja- rige monteur Schübe 6 jaar en de 39-ja- rige fotograaf Huttinger 3 jaar en 1 week. Een jaar en 5 maanden wordt we gens voorloopige hechtenis afgetrokken. Zij, verliezen voorts gedurende 5 jaar hun burgerlijke rechten. FRANKRIJK. Op 88-jarigen leeftijd is Frankrijk's groote premier uit de oorlogsjaren, Zon dagmorgen overleden. Gedurende het laatste stadium van den doodsstrijd was de grijsaard vrijwel bewusteloos geweest. Tot het laatste toe, en getrouw aan zijn onbedwingbaar ka rakter, hadden zijn lichaamskrachten weerstand geboden aan den naderenden dood. Zijn groote pijnen droeg hij met de kracht en de waardigheid, die hem zijn Igeheele leven gekenmerkt hebben. Allen, die hem op zijn laatste ziekbed gezien hebben, erkennen, dat zijn moed hem geen oogenblik verlaten heeft. Groote menigte In afwachting van het doodsbericht Den geheelen nacht stond bulten, in FOTO E1SELIN POLDERWEQ 60 per dozijn f 1 50, 1 2 00 en f 2. Vergrootingen naar ieder or gin Setnl-emaille art kelen ■■Bi Opnamen vo r handel en Industrie wind en regen, een wachtende menigte. oen om 2.16 do kleinzoon zwijgend op het bordes verscheen, wist men dat alles voorbij was en eerbiedig ontblootten de wachtenden het hoofd. Défilé langs het sterfhuis. Den geheelen Zondag trok een dichte menigte voorbij 't sterfhuis, eerbiedig, aan de overzijde der straat. Talrijke voor aanstaande personen gaven hun kaartje af, het eerst president Doumergue, In de omgeving van Moucliamps op 32 K.M. afstand van Roche sur Yon zou hedenochtend de begrafenis plaats heb ben. De grafsteen, die een geschenk is van Grieksche vrienden van den over ledene, bevindt zich reeds verscheidene jaren daar ter plaatse. Bij de begrafenis zullen slechts de bloedverwanten en eenige vooraanstaande medewerkers van Ci menceau tegenwoordig zijn. Op het oogenblik dat bet stoffelijk over schot ter aarde wordt besteld, zal het kanon van den Wapenstilstand eenzelfde salvo lossen als op den llden November 1918. Tegelijkertijd zuilen in geheel Frankrijk door batterijen artillerie en scheepskanonnen salvo's worden afge vuurd. Groote ontroering ln België. Het bericht van Clemenceau's over lijden heeft in België begrijpelijkerwijs groote ontroering gewekt. Met ontelbare herinneringen wordt de figuur van den grooten staatsman geteekend. „Met hem", aldus minister Hymans, verdwijnt een der roemrijkste figuren van onzen tijd." Duitsche persstemmen. Voor Duitschland zal de Tigre vooral blijven leven als de vader van het ver drag van Versailles. De radicale „Welt aim Montag" schrijft, dat Clemeneeau, die den oorlog van '70 als man meemaakte, steeds een grooten afkeer voor Duitschland heeft behouden. Maar het blad bestrijdt de legende, dat hij beweerd zou hebben, dat er 20 mil- lioen Duitschers te veel waren. De „Montagmorgen" zegt, dat Clemen eeau steeds een fanaticus was, imaar dik wijls een fanaticus voor een goede zaak. Engeland eert den grooten doode. De Engelsche- regeering heeft helt volgend© telegram van rouwbeklag aan de Fransche regeering gezonden: „Met diepe droefenis heeft de Engel sche regeering het bericht van den dood van Clemeneeau vernomen. Zijn vriend schap en langdurige trouw in dagen van beproeving geven hem het recht op de blijvende dankbaarheid van Engeland, waar zijn dood betreurd en zijn nage dachtenis geëerd zal worden." „Geen Engelschman," zoo schrijft de „Times", „die den grooten oorlog heeft medegemaakt, kan zonder ontroering de 'tijding vernemen, dat Clemeneeau (ge storven is. In hem verliest Frankrijk een groot Franschman en Engeland een wijs en trouw vriend, van wien men niet weet i wat meer te bewonderen is, de geweldige energie, den bijtenden geest of de stand- vastigheid, waarmede gedurende zijn ge- heele lange loopbaan deze groote strijder zich gewijd heeft aan het belang van zijn land. In zijn jong1» jaren werd hij ge vreesd als een vernietigende kracht in de Fransche politiek, doch toen de oorlog kwam, werd deze vurige patriot door zijn onbedwingbaren moed en onveranoeiae physieke en geestelijke energie tot den aangewezen leider van zijn landj' Nederiandsche deelneming. Aan Harer Majestèit's gezant te Parijs is opdracht gegeven, aan de Fransche re geering de deelneming der Nederlandsche regeering te betuigen bij het overlijden van den heer Georges Clemeneeau. EX-KROONPRINS WILHELMS BEWONDERING. Uit een lnterticuw op Wleringen. De Parijsohe editie van de „Chicago Tribune" publiceert een verklaring, die de ex-kroonprins van Duitschland tijdens zijn verblijf op het eiland Wieringen over Clemeneeau tegenovèi een medewerker van het blad aflegde. „Clemeneeau", zoo verklaarde de kroon prins, „was de werkelijke oorzaak van onze nederlaag. Het waren niet de 14 pun ten van Wilson, niet de toetreding van Amerika tot den oorlog en niet de Brit- sohe 'vloot, die ons bedwongen hebben. Het was de kleine grijsaard, die op het Parijsche ministerie van Oorlog troonde, de man die zicli nimmer gewonnen wilde verklaren, die ons overwon. Toen in 1017 mijn leger het groote Fransche offensief had afgeslagen, toen Frankrijk ontzetten de verliezen had geleden, en geen ander politicus den oorlog zou hebben voort gezet, was Clemenceau's eenige antwoord aan hen die wilden ophouden: „Vechten, vechten en overwinnen!" Toen een jaar later onze troepen op .100 K.M. van Parijs stonden, en de eene overwinning op de andere volgde, bleef Clemenceöu onwrik baar. De benoeming van Foch tot opper bevelhebber der geallieerde troepen was voor ons een zware slag; het was een daad van Clemeneeau. De ontmoediging die, van onzen opper sten generalen staf uitgaande, zich van onze troepen meester jnaakte, vond haar werkelijke oorzaak in de overtuiging, dat geen macht ter wereld ooit den Tigre zou kunnen doen bukken. Eens zal het Fran sche volk inzien, dat het den man, die de overwinning bevocht, anders had dienen t ebehandelen. Indien Duitschland een Clemeneeau had gehad zou ik nu niet op dit kleine eiland zitten; dan hadden wij den oorlog nimmer verloren." BELGIË. sident Jaspar gedaan, zouden worden in gediend. De vergadering duurde verschei dene uren en werd omstreeks 6 uur des avonds geschorst Geen overeenstemming. De ministers hervatten Maandagavond eve nna negen uur hun besprekingen. Ongeveer een uur later verlieten zij: allen het kabinet van minister-president Jaspar en werd den journalisten een communiqué verstrekt, meldende, dat in den minister raad geen accoord! was bereikt omtrent de opportuniteit van het indienen, heden Dinsdag, van de voorstellen tot verneder- landsching van de rijksuniversiteit te Gent. De vergadering had dan ook beslo ten den koning het ontslag van het kabi net aan te bieden. De liberale ministers deelden van hun kant mede, het voorstel betreffende de Gentsohe universiteit niet te kunnen onderteekenen, omdat zij bij de liberale opinie daarover tot dusver niet den noodigen steun hadden mogen vin den. RUSLAND. Nieuwe moeilijkheden over het Vlaamsche vraagstuk. Brussel, 25 November. De ministerraad kwam Maandagmiddag bijeen ter behan deling van de sociale en fiscale wetsvoor stellen en van het regeeringsvoorstel tot volledige verneder] andsching van de Rijksuniversiteit te Gent, die Dinsdag in gevolge een toezegging door ministerpre- FEUILLETO* Wij BREIEN en RF.PAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en *>okken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251 DE DUITSCHE EXODUS. Naar uit Moskou wordt gemeld, is Vrij dagavond de eerste trein met 1200 Duit sche kolonisten in de richting Duitschland vertrokken. Waarschijnlijk zou de tweede trein Zaterdagavond vertrekken. De Duit sche kolonisten zijn van plan te Konings bergen te blijven. De waarnemende ge zant te Moskou, von Twardowski heeft bij het commissariaat van buitenlandsohe zaken verdere stappen ondernomen om de emigratie der Duitsche kolonisten uit de sowjetuni© te bespoedigen. Het ver-- bod der gepeoe voor het afgeven van pas poorten, ten behoeve van de Duitsche ko lonisten is op bevel van den raad van volkeommissarissen opgeheven. HET PROCES DER FEDOROFTSEN. Zestien doodvonnissen. In het proces te Woronezj tegen de Fe- doroftsen, de leden van een monarchis tische oontra-revolutionnaire organisatie, die onder een religieusen dekmantel werk zaam was een proces dat eenige weken geduurd heeft is de groep der leiders, zestien man met Dimitri Parchomenko, gewezen commandant van een regiment van de witte garde, aan het hoofd, ter, dood veroordeeld. Van de groep der mede-1 plichtigen zijn 23 tot gevangenisstraffen veroordeeld en drie zijn vrijgesproken. POLEN. TEGEN DE COMMUNISTEN. Volgens berichten in de Poolsche bla den is de centrale van de communistische partij te Warschau ontbonden. Meer dan 60 afdeelingen van de Poolsche geheime politie hebben tegelijkertijd 42 huiszoe kingen gedaan om de leden van de com munistische centrale verassen. In het geheel zijn 50 communisten gearresteerd; 19 hunner zijn naar de gevangenis ge bracht. Bij de huiszoekingen is ongeveer 1000 K.G. communistische propaganda materiaal in beslag genomen. Belangrijke arrestaties. Bij de razzia tegen de communisten is de politie op het spoor gekomen van bet centrale comité van de Poolsche communistische partij. Alle leden daar van, ten getale van veertig, zijn thans volgens een bericht van de politie achter slot. SPANJE. HET ONTSLAG DER ARTILLERIE OFFICIEREN. Een telegram van de Spaansohe grens in ons nummer van Zaterdag heeft ge meld, dat in Spanje de publicatie wordt verwacht van een koninklijk besluit waarbij alle thans in dienst zijnde artille rie-officieren worden ontslagen. Een bericht uit Madrid meldt nader, dat in politieke kringen de opvatting be staat, dat er in de plaats van de officieren, wier ontslag wordt verwacht, vrijwilli gers en officieren van andere wapens zullenworden benoemd. Men weet, dat er in de kringen der artillerie-officieren herhaaldelijk samen zweringen tegen de regeering zijn ontdekt. CHINA. Een Russische offensief met 29.000 man. Uit Charbin in M-antsjoerij© wordt ge meld, dat de Russen met 20.000 man een algemeen offensief zijn begonnen op de grens, die de Chineesche posities hebben aangevallen. Naar het heet hebben de Chineezen zware verliezen geleden en van andere zijde komt het bericht, dat een derde deel van de Chineesche troepen gevangen of gedood is. Het consulaire corps te Charbin neemt maatregelen voor de eventueel© evacuatie van alle vreem delingen uit het district. Uit het door HEADON HJLL. 88) Ik begrijp er ook niets van Martha, zei ze, ik kwam u vragen of u iets was gewaar geworden over Bessie. Maar nu het eene raadsel zich op het andere stapelt, zal ik Budge maar eens gaan op zoeken. Mijnheer Yeldham en hij' zijn dikke vrienden nu, zooals u weet. Madge liep om het huis heen naar den tuin, gevolgd door Doggie. Dubbel onge rust nu, beklom ze het tamelijk steile pad tusschen de kool- en aardappelakkers, zonder eenige aandacht te schenken aan haar omgeving, tot de foxterier luid be gon t blaffen en dd oude koestal inren- de. Ze riep en floot hem, maar daar hij niet naar buiten kwam, ging ze de bouw vallige deur binnen. Achter in de schuur stond het dier verwoed te krabben in een hoop puin en nu en dan stootte hij een klagend geluid uit. Kom Doggie, we hebben nu geen tijd voor ratten, riep ze. Kom, weg daar! Haar stem klonk gebiedend en het dieT gehoorzaamde met tegenzin. Toen hij bij haar was keek hij naar haar met iets smeekends in zijn oogen, -maar zij be greep hem niet en de hond sukkelde achter haar aan met zijn staart tusschen zijn pooten. Omringd door een groepje mannen stond Budge op de rots en keek imet zijn verrekijker uit over zee. Toen hij Madge's stem hoorde, haastte hij zioh naar de poort en opende deze. Ik was juist van plan zijn lordschap op te hellen, zei hij. Er komt een stoomboot naar de pier. Het lijkt de „Mohawk" wel, die den vorigen keer hier was. I)an hebben ze een voorspoedige reis gehad. Als het inderdaad zoo is, kun nen we met een dubbele ploeg werken en morgen bij het aanbreken van den dag klaar zijn. Dan lachen we dien vent, dien afperser uit. We hebben tot morgenmid dag tijd. Madge staarde naar het blauwe rook wolkje dat den waarsohijnlijken triomp van haai' vader aankondigde, maar ze voelde niets van de verrukking, die ze een maand geleden gevoeld zou hebben. De overwinning was te duur gekocht. Het interesseerde haar op het oogenblik maar weinig of de regeering een gevoe lige les zou krijgen en bet zou haar ook verder niets kunnen schelen, indien de dappere jonge man, die hun eerst tegen zijn geweten in, uit liefde voor haar ge spaard had, er het slachtoffer van zou worden. Ze was er zich bewust van dat in den laatsten tijd haar verlangen naar een goeden uitslag van de onderneming zeer versterkt was door den wensch dat H ctor Yeldham er de vruchten van zou kunnen plukken. En dan Bessie! Het was een vreeselijke gedachte dat het arme kind op de een of andere manier den dood zou hebben gevonden ten gevolge van haar vaders hartstoohtelijken ijver voor zijn overtuiging. Plotseling werd Madge tot de werke lijkheid geroepen door Budge, die haar toesprak op den welmeenend-gemeenza- men toon van een oude getrouwe der familie. U der kt aan andere dingen Lady Madge, zei hij. Hij kon wel vermoeden wat het was, want hij was dien morgen bij Martha geweest, en had gehoord van Hector's afwezigheid. Je hebt gelijk John, zei Madge, ik dacht er over hoe roekeloos zelfzuchtig vader en ik zijn geweest Oassldy is dood, Bessie Calloway misschien ook en nu is mijnheer Yeldham vermist. Die ellendige Mapleton probeerde gisteren hem te ver giftigen. Misschien heeft hij later meer succes gehad. Mijnheer Yeldham was hem op het spoor en had geloof ik, ge hoopt hem vannacht te ontmaskeren. Om de een of andere reden was hij ervan overtuigd, dat Mapleton Bessie gevangen houdt, misschien is hijzelf ook wel in de val geloopen. Hm, bromde de reus, mijnheer Yeld ham loopt niet zoo gauw ln een val. Maar gisteren heeft alleen een toeval hem het leven gered en hij is zoo vol van de zaak, dat hij misschien te veel heeft ge waagd. De theorie, dat Bessie in Londen zou zijn, hebben we moeten opgeven. Maar waar kan Mapleton haar hier in de buurt gevangen houden? Budge fronste zijn wenkbrauwen en schudde het hoofd. Alleen in de groeven hier en daarin is niemand die er niet in hoort. Er is een oud verhaal dat er nog een geheime gang moet zijn die geloopen zou hebben van Martha's huisje naar de groeven, maar niemand weet waar die gang begint of eindigt. Er is geen opening in de groeven en ik heb ook nooit gehoord, van een in gang in Martha's huis maar het is na tuurlijk niet onmogelijk dat die gang nog eens ontdekt wordt. Bestaat er geen oude plattegrond van de groeven? Nooit van gehoord. Tot uw vader de groeven weer in gebruik liet nemen, was er in geen honderd jaar iemand beneden geweest. Als er een oude kaart bestaat moet die in de Abbey in het archief zijn, Er zal wel niet veel kans zijn dat het wat geeft, zei Madge, maar ik zal er naar zoeken. ia die nare hooldpijn, prikkel- baarheid en gedruktheid. S Foster's Maagpillen S hebben naam gemaakt j~ als het laxeermiddel bij uitnemendheid ÏE f 0.65 p. flacon. De oppasser groette en keek het fris- sche figuurtje van zijn jonge meesteres na met een ernstig gezicht, toen ze den heuvel afliep met Doggie op d© hielen. Er komen misschien moeilijke tijden voor de arme meid, mompelde hij, terwijl hij de poort sloot. Vergifl Ja, tegen iemand die met vergif werkt, kun je niet vechten, zooals mijnheer Yeldham tegen miji vocht. Als Martha gelijk heeft en die twee houden van elkaar, misschien nog zonder dat ze het zelf weten, dan kan er nog wel eens een ellendige tijd voor haar komen. Hij liep weer naar den rand van de rots en na nogmaals een heele poos door den kijker te hebben getuurd, liep hij naar de telefoon in zijn kantoor. Intussohen haastte Madge zich door de vallei naar huis. In de oprijlaan stond ze plotseling tegenover een vreemde, die snel naar den uitgang liep. Hij wendde zijn gezicht af, maar Madge had er toch een glimp van opgevangen en onder drukte met moeite een uitroep van ver bazing. Ze versnelde haar pas en liep naar het huis. Ze vond haar vader in de bibliotheek schijnbaar in opgewekte stemming. Len je een man tegengekomen in de oprijlaan? vroeg hij, terwijl ze ademloos de kamer binnenstormde. Ja. antwoordde ze, en weet u wie het was? Hij- gaf geen naam op maar hij wordt gestuurd door dien afperser, of hij is zelf de schrijver van die anonieme brieven. Hij liet zich in zeer bedekte termen uit maar hij gaf te kennen, dat er zioh omstandigheden hadden voorge daan, die het noodzakelijk maakte dat ik mijn besluit nog vandaag zou nemen. Hij vroeg of ik niet kon beloven dat het geld morgen op de bank zou worden ge stort. Ik heb hem eenvoudig de deur ge wezen en gezegd dat hij maar moest doen waar hij plezier in had. Hij1 bad geen erg gunstig oogenblik voor zijn bezoek gekozen, want twee minuten voor hij kwam telefoneerde Budge me dat de „Mohaw'k" in zicht is en dat hij- morgen vroeg de lading gelost kan hebben. Dus ik kon me de luxe veroorlooven dat rep tiel met de vereischte minachting te be handelen. U schijnt Bessie en mijnheer Yeld ham vergeten te zijn, zei Madge op ver wijtenden toon. Maar hoe nam die man uw weigering op? Niet bijster vriendelijk. Hij zag er boosaardig uit toen hij werd binnenge laten, maar het leek wel een monster toen ik Pickford beid© om hem uit te laten. T-oeri -hij wegging mompelde hij zooiets dat ik wel spijt zou krijgen van mijn besluit. Maar waarom zouden we ons zoo ongerust maken over Yeldham? Dit bezoek van daarnet bewijst dat onze jonge vriend het mis had ten opzichte van Mapleton en dat tante Drusilla's theorie over de biscuits ook onjuist was. Yeldham is naar alle waarschijnlijkheid zoo veilig als een pasgeboren kind en bezig den onschuldigen Mapleton achter de vodden te zitten. Ten slotte is die melk nog niet soheikundig onderzocht. Misschien is de kat een natuurlijken dood gestorven. U maakt deze conclusie alleen maar omdat ze op het oogenblik past bij uw zonnige stemming in het vooruitzicht van uw succes, vadertje, antwoordde Madge. En, ging ze ernstig voort, er is een nieuwe complicatie vader! Den man dien ik daarnet in de laan ontmoette, is nie mand anders dan de beruchte v rvalsehe-r van waardepapieren, wiens portret mijn heer Yeldham mij eens heeft laten zien en dien hij moet opsporen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1