E HERMAN NYPELS TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. bij Uw verrassingen Sinterklaas 1989 VAN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1028 De hoofdingenieur van den provincia len watewtnnt heeft verklaard, dat er geen aanleiding meer la voor eenlge on gerustheid Inzake den toostand van den zeedijk van den Willem Anna polder. TWEEDE KAMER. Rusland en China. noemde zijn z.g. instellingen om orde en rust te bewaren, doch het zijn contra revolutionaire Instituten, gericht tegen de groeiende macht der arbeidersbeweging, om rechtmatig verzet met geweld te keeren. De heer Duymaer van Twlet (A, R.) zegt dat de burgerwachten en de bijzondere vrijwillige landstorm ook de arbeidersbe weging helpen, waar deze bedreigd wordt door bet communisme. Handaohoenan gevoerd en ongevoerd, glacé, nappa, wildleder; tricot, zijde; Sjaals zijde, cacha, gebreid wol, tricot; zijden Zakdoekjes - pochetten; linnen- en baptist Zakdoeken wit en gekleurd; Overhemden wit en gekleurd, alle prijzen, geweldige sorteering; slappe en stijve linnen Boorden; luxe Overhemdsknoopen per stel; Fantasiesokken wol, zijde en fil d'écosse; Pullovers gemengd en heel wol; Truien staande en liggende kraag; wollen Vesten met en zonder mouw; •trlkjss gekleurd en zwart, veel gevraagd; Pyama's sephir en flanel; Parapluies - Wandelst >kten Bretelles - Sokhouders; Sportriemen leder en elastiek; Sportpetten Fantasiehoeden Broekenpers - Dassenpers; luxe Zeepen; Eau de Cologne Boldoot en Coty; Haarwaters - Tandpasta's; Handkoffers - Tasschen; Slobkousen diverse kleuren; Sport-en Voetbaltruien - Broekjes; Cachenez witzijde en gikleurü; Sportkousen. zijden Zelfbinders pracht-collectie; In al deze artikelen, zoowel in GOEDKOOPE als BETERE prijzen, een APARTE KEUZE 11 Heerenmodemagazijn - Den Helder. Prov. Staten van N.-Holland. ENGELAND. DE MIJNEIGENAARS EN DB REGEERING. Geen over een* temming bereikt Na een vergadering, die ruim drie uur geduurd' heeft, zijn de mijneigenaars en de leden der steenkoolcommissie uit het kabinet zonder resultaat uiteengegaan. Dit beteekent practisch, dat de eigenaars de regeeringsvoorstellen verworpen hebben. CHINA. Vergadering van Dinsdag 28 November. Aig. beeekOBirtagea De houding van Japan. De autoriteiten te Tokio zijn nog niet verontrust door de jongste gebeurtenissen in China aan de Russische grenzen; toch is het waarschijnlijk, dat Japan zijn hou ding zal moeten bepalen, want een voort zetting van het Russische offensief in Mantsjoerije zou op den duur tot ernstige verwikkelingen moeten lelden. De Japansche consul als be middelaar. Volgens een telegram uit Tsitihar was de Japansche consul-generaal te Mant- sjoeli, Tanaka, opgetreden als bemidde laar. HU wist de plaatselijke Chineesohe troepen er toe te bewegen, zich te laten ontwapenen, wijl de Russen de Chinee sohe troepen hadden omsingeld en hun den terugtocht hadden afgesneden. Inmiddels heeft Stimson, de Amerikaan- sche secretaris van Staat, den Japanschen gezant te Washington uitgenoodigd met hem te komen praten over den toestand in Mantsjoerije, al is Japan voor 't oogen- blik ook niet van plan tot welke actie dan ook. Rusland wil geen inmenging van den Volkenbond. Uit Moskou wordt gemeld, dat de te Moskou door den Duitschen ambassadeur von Dirksen overhandigde Chineesche nota, waarin de regeering te Nanking de Russische regeering beschuldigt van schending van het Kellogg-pact te Moskou groote verontwaardiging heeft gewekt. In goed ingelichte kringen wordt ver klaard, dat de Russische regeering de in menging van den Volkenbond in het Russisch-Ohineesohe conflict niet zal toe stemmen omdat Rusland niet tot den Vol kenbond is toegetreden. -Een onderhoud mei slr Erlc Drummond. De Chineesche gedelegeerde bi} den Volkenbond beeft een onderhoud met sir Brio Drummond ter bespreking van het geen door den Bond in het conflict met Moskou kan worden gedaan. EEN ARBEIDSWEEK DAGEN. VAN DRIE De Amst. Juweliersvereeniging heeft besloten van 8 December a.s. tot 4 Januari in de diamantnijverheid drie dagen per week te laten werken. WIJZIGING MARINE- EN OORLOGS- BEGROOTIN GEN 1928. Ingediend is een wetsontwerp tot wljzi ging van hoofdstuk VI der Staatsbegroo ting 1928, waarbij het eindbedrag met ƒ62.000 wordt verminderd. Voorts is Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VIII der Sfaatsbegrooting van 1928, waarbij het eindbedrag met 801.275 wordt vermin derd. Voor een deel is deze laatste verminde ring een gevolg van de omstandigheid, dat bij de infanterie, de wielrijders, de Na «en regeling van w<vrfr7-«i>Tnih«yiff[) en nadat over een verzoek van den heer Drop is beslist om te mogen interpelleeren over de staking aan de ookeslabriek te Sluis kil, worden de aig. beschouwingen over Binnenl. Zaken voortgezet. Da. Kersten bespreekt de burgemees tersbenoemingen, waaruit meer en meer de verroomsching van ons land blijkt, den stemplicht, het vrouwenkiesrecht en de uitbreiding van. het danskwaad. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) bepleit de zelistandigheid van kleine gemeenten, als mede een geval, dat zich in Tiel voordeed, waar een onwettige verordening is ge maakt. Dit laatste punt wordt ook door den s.d. van den Berg .ter sprake ge bracht. De heer Schokking (c.h.) brengt de burgemeestersbenoemingen ter sprake, de heer Beumer (a.r.) is niet bevredigd door 'sMin. standpunt inzake vogelbescher ming, en laakt het, dat in Franeker de A.J.C. officieel door den burgemeester is ontvangen. De heer Wijnkoop oefent kri tiek op de gestie van den Zaandamschen burgemeester, die een veel te groote poli tiemacht tijdens de staking heeft laten komen. Inzake den kiesrechtregel kan men niet ontkomen aan het feit, dat de eenvoudige vertegenwoordiging aan het perlementa- risme zijn beteekenis heeft ontnomen. Dat is ook de bedoeling van het kapitalisme geweest. En de heer Schaper komt op tegen het oordeel van den heer Beumer over de ontvangst der A.J.C., en verdedigt burge meester ter Laan tegen den aanval des heeren Wijnkoop. Het antwoord van dein Minister. Uit 's Ministers antwoord teekenen wij het volgende aan: Naar de resultaten van de bekende cir culaire van spr.'s ambtsvoorganger inzake de gemoedsbezwaren tegen het stemmen wordt een onderzoek ingesteld. Met bijzondere zorg zal de regeering nagaan wat ter verbetering van de kies rechtregeling kan worden gedaan, waarbij spr. ernstig het denkbeeld zal overwegen van dr. Vos om meer handteekeningen te eisohen voor de candidaatstelling. Samenvoeging van gemeenten. Spr. komt tot de quaestie van samenvoe ging der gemeenten en erkent, dat een klein aantal inwoners en geringe draag kracht der gemeente in den regel zullen samengaan. Zulke gemeenten staan ook in geestelijken zin volksontwikkeling, kunst en dergelijke bij andere ten ach ter. De samenvoeging der gemeenten Venhuizen en Wijdenes is niet volstrekt door spr. afgewezen; spr. heeft slechts verklaard, deze voorshands niet te wil len bevorderen. De laatste jaren hebben de gemeenten zich steeds meer afgewend van een samenvoeging als middel om moeilijkheden op te lossen. Spr. heeft er bezwaar tegen algemeene richtsnoeren aan te geven, die bij samenvoeging en splitsing van gemeenten zouden moeten gelden. Elk geval dient op zichzelf te wor den beoordeeld. Gedep. Staten moeten overigens bij hun adviezen volkomen vrij zij u. De houding van den burgemeester van Sleen heeft spr.'s aandacht. Voor afkeu ring van de ontvangst der A. J. C. door den burgemeester van Franeker was geen reden. Omtrent het optreden van den burgemeester van Zaandam heeft spr. niets toe te voegen aan hetgeen de heer Schaper gezegd heeft. Burgemeesters-benoemingen. In haar algemeenheid kan spr. moeilijk de stelling aanvaarden van den heer Hiemstra, dat personen die een bedrijf uitoefenen niet moeten worden benoemd tot burgemeester. Maar spr. wil wel ver zekeren, dat als van twee even geschikte candidaten de eene wel, de andere niet een bedrijf uitoefent, de tweede zal wor den gekozen. Dancings. Aan den wensoh om een uniforme rege ling van de afgifte van bewijzen van zede lijk gedrag zal spr. de aandacht schenken. Wat het dansen betreft, hier staan we voor een vraagstuk van zedelijke betee kenis. Spr. behoudt zich nadere over weging voor van de denkbeelden van hospitaalsoldaten en de intendance-troe- mej_ Meijer. Wel gevoelt spr. voor het he pen der lichting 1928, minder manschap pen in werkelijken dienst zijn gehouden dan waarop bij' de begrooting was gere kend (hoofdzakelijk vrijgestelden en afge- keurden). Gerekend was op plus minus 18000 man, in werkelijken dienst zijn ge komen, plus minus 11.800 man. noemen van een commissie die zal hebben te overwegen of er grond ls voor de Re- geerlng om maatregelen te nemen. NA DEN MOORD OP DE VIER VELDWACHTERS TE GROOTEGAST. Onthulling van gedenkteekens. Gisteren heeft de onthulling plaats ge had van de gedenkteekens gewijd aan de nagedachtenis van de vier verdwachters, die in Januari van dit jaar te Grootegast zijn vermoord. De onthulling is met eenige plechtig heid geschied. „TTr XT Bij de artikelen 79 (vrijwillige burger- DE DIJK VAN DE WILLEM ANNA wachten, bijzondere vrijwillige landstorm POLDER en militaire politie) spreekt de heer Van Zadelhoff (S. D.) er opnieuw zijn afkeu- Geen reden tot ongerustheid, ring over uit, dat aan deze geweldsinsti- De correspondent van de Nw. Rott. Ort.1 tuten opnieuw honderdduizenden guldens te Middelburg seinde gisteravond: worden weggesmeten. De belde eerstge- Dlerenbeschenning. De technische opmerkingen over de Trekhondenwet zal spr. overwegen. Parti culiere vereenigingen doen op het gebied der dierenbescherming voortreffelijk werk. Wat de vogelbescherming aangaat, deelt spr. mede, dat met betrekking tot de kooivogelvangst maatregelen worden overwogen. De quaestie is zeker buiten gewoon veelzijdig. Spr. hoopt, dat het thans met deskundigen en betrokkenen gepleegd overleg spoedig tot het resul taat moge lelden, dat door ons allen wordt beoogd. „Geweldslnstituten". De heer Wijnkoop (O. P.) zegt dat deze instellingen inderdaad gebruikt worden tegen de strijdende arbeidersbeweging. De heer Van Zadelhof! heeft echter niet het recht om zoo te spreken als hij deed. Want de sociaal-democraten wenschen het geweld tegen de stakers te gebruiken, zooals de heer Schaper deed uitkomen. Goedkoope Instituten. De Minister zegt dat de vrijwillige land storm en de burgerwacht ook aan de sociaal-democraten en een deel der com munisten ten goede komt. Immers het is in het belang der gemeenschap dat de ontwikkeling der arbeidersbeweging langs rustige banen gaat. Wie toetreedt tot deze instituten stelt zich in dienst van de wettige overheid en geeft deze de be voegdheid om in moeilijke tijden over hem te beschikken, niets meer en niets minder. Omdat er wel eens iemand is die zijn boekje te buiten gaat, schaft men ook de politie en de marechaussee niet af. Vooral in moeilijke tijden zijn de twee in stituten, de burgerwacht en de vrijwillige landstorm, goedkoope instituten in han den van de overheid. Des avonds Waterstaats begrooting (af dee ling Spoorwegen). Hiervan valt te vermelden, dat de heer Krijger (Chr. H.) aandringt op verlaging van reizigerstarieven, in het bijzonder op reductie voor groote afstanden. Ook de ta rieven voor kolenvervoer dienen verlaagd te worden. De heer Van Braambeek (S. D.) be toogt de noodzakelijkheid van uitbreiding van de bemoeiing der spoorwegen met autobusdiensten enz., welke de spoorwe gen een logisch supplement vormen. Spr. zou voorts het vertrouwen van de directie in den Personeelraad vergroot willen zien. Waarom mag deze dienst niet deelnemen aan het onderzoek inzake be langrijke ongevallen, enz.? Wat is er op tegen, dat aan dit instituut, dat opgeko men is uit het personeel zelf, meer be voegdheid wordt toegekend? Ook inzake winstvorming en winstverdeeling, zieken- oontrole, enz. zou van den personeelraad de medewerking kunnen worden ge vraagd. De heer Brautigam (S. D.) acht de plaatsruimte voor passagiers in de derde klasse te klein. In plaats van tien moesten er niet meer dan acht personen worden toegelaten. Ook is het in den tegenwoor- digen tijd niet meer toelaatbaar dat de derde klasse houten banken heeft. Waar om kan men daar niet, gelijk hij de meeste tramwegen, verenzittingen op aanbren gen. De heer Boon (L.) behandelt de quaestie van de onbewaakte overwegen. De voor ganger van dezen Minister zag daarin een opvoedend element. Spr. huldigt die op vatting niet en hij wijst op het ontzettend gevaar, dat deze overwegen opleveren. Waarom voert men geen automatische sei nen in? Waarom neemt men geen proe ven met toestellen, die automatisch het sein op onveilig zetten wanneer een trein nadert? Ds. Zandt bespreekt en bepleit de Zondagsrust; hij zou alle openbare imid- delen van vervoer het liefst stopzetten. De heer W ij' n k o o p wijst op de schrik barend lange arbeidstijden van het spoor wegpersoneel'. Het antwoord van dien minister. Hieraan ontleenen wij het Volgende: Financiën spoorwegbedrijf. Wat de exploitatie-uitkomsten van het spoorwegbedrijf betreft, wijst spr. erop, dat verschillende aanbevolen maatrege- belangrijke financieele gevolgen zullen hebben. Van algemeene tariefsverlaging kan op bet'oogenblik nog geen sprake zijn; wel kunnen plaatselijke of partieede verlagingen worden overwogen. Aan de klacht over gebrek aan wagons voor land- en tuinbouwproducten zal spr. aandacht wijden, evenals aan de uitbrei ding der edectrificatie. Dat dè toestanden voor de derde klasse zoo ongunstig zijn, kan spr. niet beamen. Intussohen zal spr. ook hieraan zijn aandacht geven. Personeelraad. Wat den personeelraad aangaat, ver nam spr. met genoegen de erkenning, dat de verhouding tusschen directie en per soneel op het oogenblik goed ls. Dat eenlge uitbreiding van bevoegdheden aan den personeelraad wensohelijk is, geeft spr. toe, doch deze moet blijven buiten de bedrijfsleiding, terwijl er geen aanlei ding bestaat den puersoneelraad een ver tegenwoordiging te geven in den raad van oommlssarissen. deze oadaaulljtti Woensdag. nog tot 150 werd geheven. De hoofd oorzaak schijnt echter te moeten worden Woensdagmiddag is men weer present, gezocht in veranderde drinkgewoonten De artikelen betreffende de burgerwach-van 0na volk. ten, de bijzondere vrijwillige landstorm en de politietroepen worden aangenomen. Omtrent <ie verdere besprekingen van nooidstuk V (Binnl. Zaken en Landbouw) valt nog te vermelden, dat het z.g. per soonskaartenstelsel, dat de minister wil invoeren, bestrijding ontmoet. uver oit nieuwe stelsel op het oogen- olik wordt voor den burgerlijken stand het gezinskaartenstelsel gevolgd wordt nog van gedachten gewisseld. Maar de Minister zal den memoriepost terugnemen. De heer* Rutgers van Rozenburg be spreekt de kwestie der nakeuring voor bioscopen. Ds. Van der Hielde, zelf lid van de keuringscommissie, zegt, dat de klach ten over bekrompen opvattingen bij de keuring schromelijk overdreven zjjn. Van de 8000 films, sedert de inwerkingtreding der wet gekeurd, zijn er 27 afgekeurd. De Minister zegt, dat hij niet als opper-censor wenscht op te treden. Bij de afdeeling Werkverschaffing en Steunverleening komt de heer Van der Heide (s.-d.) op tegen de strooming om de werkverschaffing zooveel mogelijk in te krimpen, omdat zij niet economisch zou zijn. De heer Hiemstra acht 's Ministers antwoord op de verlangens ten aanzien van de bestrijding en de loonen niet erg bemoedigend. Wij moeten van werkver schaffing af, zegt hij en komen tot werk verruiming. De liberale dr. Vos bepleit verruiming van de vakopleiding, de regee ring moet contact zoeken met de Neder- landsche industrie om die te decentrali- seeren en te vestigen, daar waar behoefte bestaat. De heer Van den Tempel (s.-d.) wijst er op, dat, hoewel de werkloosheid in de laatste jaren afgenomen is, zij in abso- luten zin volstrekt nog niet gering is. Het is zeer goed mogelijk, dat zij zich weder zal uitbreiden en zijn wij dan voorbereid? Men kan nog wel 15 h 20 jaar doorgaan met ontginning van woeste gronden. Hij bepleit nog allerlei andere maatregelen, die z. i. kunnen worden genomen. Nog andere sprekers voeren het woord over dit onderwerp, de heer Wijnkoop staat op het standpunt, üat de werkeloosheid binnen het kapitalisme niet te bestrijden valt, en thans permanent is. De vergadering wordt hierna verdaagd tot hedenmiddag. De Minister heeft nog een aanvang gemaakt met zijn rede. De Tabaksbelasting. De moeilijkheden, die ziqh nog voordoen bij de uitvoering van de tabaksbelasting nemen geleidelijk af naarmate het publiek en de ambtenaren met de uitvoering voj> trouwd raken. Eten wijziging der Tabakswet is in over weging, waardoor binnen het vigeerende stelsel enkele knellende bepalingen dier wet zouden kunnen worden verzacht. Wegenbelasting. De vraag, of er reden bestaat, de be woners der eilanden geheel of gedeelte lijk van de heffing der wegenbelasting vrij te stellen is reeds bij de gedachten- wisseling over het ontwerp wegenbelas tingwet onder de oogen gezien. Ook thans is de minister nog van oordeel, dat die vraag ontkennend moet worden beant woord. Ernstige klachten over de wijze, waarop het toezicht op de naleving der wegen belastingwet wordt uitgeoefend hebben den minister niet bereikt. Centralisatie kantoren. van belasting- Door de centralisatie van belastingkan toren te Amsterdam wordt, naar de mee ning van de regeering een jaarlijksche be zuiniging verkregen van, ongeveer 90.000 De te Amsterdam genomen proef met combinatie van werkzaamheden heeft niet geheel aan de verwachting beantwoord' sn is met ingang van 16 Oct. j.L beëindigd. De Pensioenwet 1922. Een generale herziening van de Pen sioenwet 1922 kan de minister niet in uit zicht stellen. Nlenwe bankbiljetten van f 25. De Ned. Bank is met haar studie over een wijziging van het uiterlijk der bank biljetten van 25 thans zoover gevorderd, dat zij de uitgifte van een eenigszins ge wijzigd model in uitzicht kan stellen, waar bij het verschil met het biljet van 10, door een roode kleur sprekender zal zijn. Onbewaakte overwegen. Ten aanzien van de onbewaakte over wegen bestaat er eenlgermate misver stand. Nergens is de kwestie der over- wegbewaking reeds opgelost. Overigens is ook bij bewaakte overwegen het aantal ongevallen niet gering. Zondagstrelnen. Ten aanzien van de Zondagsrust acht spr. het loopen van goedkoope treinen op Zondag minder wenschelijk; door de regeering zal dit zeker niet worden uit gelokt. De vergadering wordt te 1 u. 10 (des nachts!) geschorst. BEGROOTING VAN FINANCIËN. Veilingsvereenigingen en dividend en tantièmebelasting. Blijkens de memorie van antwoord in zake het Vlle hoofdstuk B der Rijks- begrooting 1930 (dep. v. Financiën) is de minister ten aanzien van de dividend- en tantièmebelasting bij nadere overweging tot de conclusie gekomen dat er termen zijn en het ook in den geest der wet is, de veilingsvereenigingen voor de toekomst tegemoet tc komen. De minister is vodrnemens voorschrif ten te geven volgens welke voortaan de veilingsvereenigingen terzake van betaal de restitutiën niet in de dividend- en tan tièmebelasting zullen worden aangesla gen. Gedistilleerd-accijns. Uit verschillende gegevens, die den minister hebben bereikt, blijkt, dat de in- voer-fraude van gedistilleerd na de accijns verlaging belangrijk is afgenomen. Ook de clandestine fabricage vermindert, naar valt af te leiden uit daaromtrent ver strekte gegevens. Het drankmisbruik is na de verlaging van den accijns niet toegenomen. De gevolgen van de verlaging, voor zoo ver die thans kunnen worden overzien, zijn geweest, dat het gebruik van ver accijns gedistilleerd (wel te onderschei den van het wezenlijke gebruik) is toege nomen met circa 33 pot. en dat de smokke larij een zeer belangrijke vermindering heeft ondergaan, die zich echter niet in cijfers laat uitdrukken. Door de verhooging van den gedistil leerd aocijng had indertijd een verplaat sing van het gebruik plaats: dat van ge distilleerd nam af, dat van bier en van zuidelijke wijnen nam toe. Deze beweging is na de verlaging van den gedistilleerd accijns vrijwel tot staan gekomen, doch een verplaatsing van het gebruik in omge keerde richting is uitgebleven. Dit is mede een oorzaak van de sterke daling van de opbrengst; een daling ver beneden wet de accijns vroeger opbracht, toen hij Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Sta ten van Noord-Holland bijeen. Voorlezing werd gedaan van het voorstel-Guëpin tot belastingverlaging, dat wij hebben ver meld. Bij de nu volgende behandeling der begrooting kwam ter sprake de samen stelling van het Ooilege van Gedeputeer den, waarin de Vrijheidsbond is buiten gesloten, zooals de heer Asscher op merkte. Deze spr. merkte voorts op, dat van Ged. Staten geen krachtige leiding uitgaat; de geheele geest van de begroo ting ademt een besluiteloosheid; men leest beschouwingen over de toekomst, waaraan geen touw is vast te knoopen. Ten opzichte van het wegenplan consta teert hij een onhandige, onzakelijke wijze van berekenen en ramen. Ten opzichte van de Prov. Ziekenhuizen vraagt hij of de vakbonden hier eigenlijk niet meer in vloed hebben dan Ged. Staten en de direc teur. Tenslotte maakt hij nog eenige op merkingen over de reorganisatie van de P.E.G.E.M. De heer Dekker (r. k.) acht het niet juist, dat de uitvoering van het wegen plan geheel aan de provincie komt en licht dit nader toe. De heer Polak (s. d.) bespreekt, evenals de vorige sprekers, ook de samenstelling van het College. Hij meent, dat de finantleele toestand der provincie gunstig is, er is een mogelijk heid voor het volgend jaar 3 ton te kun nen reserveeren. Ook bij de bedrijven ziet men een streven tot het maken van reserve. Deze gunstige toestand geeft de s.d.n.p. niettemin geen reden mee te gaan met h&t voorstel tot belastingverla ging Er komt nu wijziging in het be lastingstelsel en daarom is het gewenscht voorzichtigheid in acht te nemén en voor eenige reserve te zorgen. Men zal binnen niet al te langen tijd moeten denken aan tariefsverlaging van het electrioiteitsbe- drijf want er bestaan in verschillende plaatsen misstanden. Ook met het Water leidingbedrijf gaat het goed; de tekorten, die werden voorzien, blijven uit en er wordt zelfs gereserveerd. Ook -hier acht spr. tariefsverlaging gewensoht

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5