HELIERSG1E MUIT Vierde blad BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATtROAG 30 NOVEMBER 1929 Bemaling en indeeling van de Wieringermeer. Onder groote belangstelling is deze ver Prov. Staten van N.-Holland. TWEEDE KAMER. C. KOOPMAN alleen Emmastraat 2 Het Russisch-Chineesch conflict. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Onder dezen (titel bevat JDe Telegraaf" van gisterenavond een en ander over de nieuwe gronden. Wij ontleenen aan dit artikel eenige bizonderheden: De eerste étappe, welke leidt naar den eersten Zuiderzee-polder, is nu afgelegd: op 29 Juli 1929 werd bet laatste gat aan gevuld, van den ongeveer 18.000 meter langen dijk, welke den nieuwen Wierin- germeerpolder afsluit van het overig deel van de Zuiderzee. De tweede phase in die droogmaking zal bestaan in het afmalen van den nu verkregen ongeveer 19.500 H.A. grooten waterplas en verkaveling van de droogvallende gronden. Voor die afmaling en de latere bemaling van den polder zijn in aanbouw twee krachtige bemalingsinstallaties, waarvan de een zich bevindt bij Medemblik en de andere nabij Den Oever. Het gemaal te Medemblik zal gedreven worden door eleotromotorén; met het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland is overeenstemming verkregen ten aanzien van de levering van de hiertoe benoodigde electrische energie, welke door een 50.000 voltsleiding van Oterleek naar Medemblik zal worden aangevoerd. Ter seconde zal een watermassa van 20 M'., wegende ruim 20.000 K.G., over een hoogte vanongeveer 7 M. worden opgevoerd en in de Zuiderzee later IJselmeer ge perst worden. Het nabij Den Oever te stichten gemaal zal bevatten twee door Dieselmotoren gedreven centrifugaalpom- pen, met een normale wateropbrengst elk van 250 M'. per minuut. De verkaveling. Wat de verkaveling van den Wieringer meerpolder betreft, lag het aanvankelijk in de bedoeling deze geheel te doen ge schieden volgens het daaromtrent door de commissie-Lovink aangegeven stelsel. Deze commissie, in 1922 benoemd, tot het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de batèn, welke van de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee mogen verwacht worden, rekende in de toekomst in hoofdzaak op bedrijven in de nieuwe polders van 40 60 H.A. voor akkerbouw en gemengd bedrijf en van 20 40 H.A. voor weidebedrijf. In verband hiermede meende zij als meest gewenschte kavelgrootte 20 H.A. te moeten stellen, met kavels van 800 M. bij 250 M. In hoofdzaak is het stelsel der com- missie-Lovink gevolgd; in enkele gedeel ten echter is een verkaveldiepte tusschen 500 en 1500 M. toegepast, waardoor een inzicht kan worden verkregen in de voor dooien, welke zulk een op ruimere scheep- vaartmogelijkheden gebaseerde verkave- lingswijze voor de ontwikkeling van den polder zou kunnen opleveren. Tevens is aan de ligging der toekom stige woningcentra aandacht geschonken. Doelmatig wordt geacht, dat deze op on derlinge afstanden van ongeveer 4 K.M. over den polder verspreid, zullen voorko men. Grooter dan de Haarlemmer meer, maar ook duurder! De Staatscourant van Juli 1852 verkon digde, dat de Haarlemmermeer droog was: 80 jaar later zal de mare door het land gaan, dat de Wieringermeerpolder is ver kaveld! Moge de hoedanigheid van de grond soort niet onderdoen voor die van den Haarlemmermeerbodem. Dan zal de eerste Zuiderzeepolder een waardevolle aanwinst zijn van Nederlands grondgebied en eenigszins compenseeren het groote finan- cieele offer, dat wij ons voor die inpolde ring moeten getroosten. In dit opzicht bestaat er éen groot ver schil tusschen de droogmaking van de Haarlemmermeer en die van de Wierin germeer. Het verkoopbare land in de eerstgenoemde bedroeg gbljna 17.000 H.A., dat in den Wieringermeerpolder zal wel licht een paar honderd Hectaren meer be dragen. De kosten van droogmaking en verkaveling van den Haarlemmermeer polder bedroegen, met inbegrip der rente der geldleeningen, rond 18.7 millioen gul den, die van den Wieringermeerpolder worden, volgens mededeeling van den Mi nister van Waterstaat in Mei j.1. gedaan, begroot op 80 millioen. Bij verkoop brach ten de gronden in den Haarlemmertneer- polder gemiddeld 478 per H.A. op, de verkoopwaarde van de onbebouwde gron den in den Wieringermeerpolder werd door de commissie-Lovink geschat op 2500 per H.A. Zelfs b ijzulk een hoogen prijs zal de inpoldering van de Wieringer meer nog een verlies opleveren van rond 87 millioen gulden. „WE8TER LICHT**. Onder leiding van den heer P. van der Esch, Voorzitter der Classicale Afdeeling der Federatie van Diaconieën, te Alkmaar, had Vrijdag 28 Nov. eene vergadering plaats van de Diaoonieën in de Classis Alkmaar, ter bespreking van de statuten der Vereeniging van Diaoonieën in de Ned. Herv. Kerk „Westerlicht" ten doel hebbende de stichting van een Tehuis, waarin, zoowel valide als invalide perso nen algéheele verzorging kunnen verkrij gen. gadering door 22 diaoonieën van de classis bijgewoond, waarvan zich direct 13 diacol nieën bij de vereeniging hebben aange sloten. De overige 8 diaooneën hadden nog geen volmacht tot toetreding, doch moeten vóór 1 Januari 1930 hunne beslis sing hebben medegedeeld. Het was voor de Diaconieën in de clas sis Alkmaar een gewichtige dag, waarop een nieuw tijdperk werd ingeluid, wat be treft haar diaoonalen arbeid in deze classis. Moge de overige Diaoonieën in de clas sis zich bewust worden, dat zij verplicht zijn mede te moeten helpen aan dezen arbeid. Donderdagmorgen is de vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland voort gezet. De heer Bruch (a.r.) beantwoordde als lid van Ged. Staten de gemaakte op merkingen over de prov. bedrijven, ging de finantieele politiek na en besprak de wijze van aflossing, die naar hij uiteen zette het gunstigst is voor de provincie. Het is echter noodzakelijk nog een re serve te vormen. Het P.W.N. staat op goede basis, maar de tijd voor tariefs verlaging is nog niet gekomen. Er moet echter bij uitbreiding van het net tot niet- rendabcle gebieden steeds worden gelet op bedrijfszekerheid. Daarom houden Ged. Staten vast aan hun standpunt dat het bedrijf niet moet worden belast met de kosten voor aansluiting van che ge bieden. Ten aanzien van het P.E.N. geldt ook dat, al gaat het goed, toch de uiterste voorzichtigheid moet worden in acht ge nomen. Spr. geeft oo kvan dit bedrijf nog eens in cijfers den stand van zaken weer en zegt, dat aan tariefsverlaging ook hier nog niet kan worden gedacht. Dat het tarief niet te hoog is blijkt wel hieruit dat tal van gemeenten nog een behoor lijke winst maken. Dat ook de afnemers moeten betalen aan een wijziging van het net is billijk, omdat die wijziging ook ge schied is ten behoeve van die afnemers. Den heer van der Wal gaf ,spr. toe, dat de arbeidsregeling wat de vacantie be treft een herziening behoeft, Ged. Staten zullen daarnaar een onderzoek instellen en -met nadere' mededeelingen komen. Nederlandsen fabrikaat. Ten aanzien van het Nederlandsch fa brikaat zegt spr., dat Ged. Staten zich niet wensohen te stellen op een dogma tisch standpunt, maar zij willen elk con creet geval beoordeelen en zullen, indien het binnenland even goed als het buiten land maakt, aan het binnenland al voor keur geven. Malaria-bestrlj'ding. De heer M i c h e 1 s (s.d.), lid van Ged. Staten, beantwoordt de opmerking over de malariabestrijding. Er is gezegd dat na vijf jaar de bestrijding practisch over bodig zou zijn, doordat de malaria dan zou verdwenen. Spr. heeft dit nooit ge loofd. Het rijk heeft tijdens de campag ne een nieuwe oommissie benoemd, de oude is geliquideerd; de bestrijding ging nu aan het Rijk over en dit zou dus ook de kosten betalen. Chirurgische hulp voor de eilanden is door Ged. Staten nog niet overwogen. Spr. betwijfelt of de eilanden daarmede een dienst zou worden bewezen. De oplossing moet in deze richting gezocht worden, dat voor spoedgevallen een veroenmiddel aanwezig is. Ged. Staten zullen inmiddels deze zaak nader onderoeken. Schadevergoeding bij uitbreiding. Er is beduchtheid uitgesproken door den heer de Jong Schouwenburg, ge steund door den heer Miedema, over schadevergoeding aan grondeigenaren bij uitvoering van uitbreidingsplannen. Wij hebben hier te maken, zegt spr., met par ticulier grondbezit. De taak van Ged. Sta ten is te dezen opzichte niet gemakkelijk. Zij- zijn zeer gebrekkig toegerust. Elk ge val moet afzonderlijk worden bezien en behandeld. Spr. vraagt zich af wat er tegen de vaste commissie voor uitbreidingplannen is. Hij kan de voldoening van den heer Miedema niet begrijpen bij bet constatee- ren van oppositie ook van andere zijde. Waterschappen, ontginning en werkverschaffing. De heer Kooiman (V.D.), lid van Ged. Staten, beantwoordt verschillende opmerkingen. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer Kupers, dat B. en W. van Amsterdam voornemens zijn een vennoot schap op te richten tot het droogmaken van plassen en ontginning van woeste gronden als werkverschaffing kan spr. meedeelen, dat Ged. Staten met Amster dam en de Minister in overleg zijn ge treden. Zeer binnenkort zal hierover een bespreking plaats hebben. Den heer v. d. Wal antwoordt spr., dat Ged. Staten er nooit hun medewerking toe zullen verleenen om bijdragen voor werkverschaffing te geven, als normaal voor een normaal loondaaronder wordt binnengesmokkeld. Verder deelt spr. mede, dat het de be doeling is voor de wegen en kanalen een oommissie te vormen; zeer binnenkort zullen uitnoodigingen tot de aanstaande leden van deze commissie worden gedaan, waarin ook Statenleden zitting zullen hebben. In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering der Prov. Staten van Noord- Holland deed de heer Kooiman (V.-D.) mededelingen betreffende het kanalen- plan en wegenonderhoud. Hij bestreed het voorstel-Guépin. De motie-Reinalda - aan Ged. Staten te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om naast aanbesteding ook door stichting van een overheidsbedrijf of gemengd bedrijf uitvoering te geven aan den wegenbouw zijn Ged. Staten bereid over te nemen met een kleine toevoeging. De heer Ger- hard (S.D.) bespreekt namens Ged. Sta ten het georganiseerd overleg en zet de regeling daarvan uiteen, en de Voorzitter beantwoordt de opmerkingen betreffende de werkwijze van Ged. Staten. Het voorstel-Guépin, in stemming ge bracht, wordt tenslotte verworpen met 83 tegen 8 stemmen. De motie-Reinalda wordt door Ged. Staten overgenomen. De verschillende begrootingen worden goed gekeurd, en de vergadering verdaagdi tot Dinsdag. VERGADERING VAN DONDERDAG. Landbouw. Werkverschaffing. Voortgegaan wordt met de alg. be schouwingen betreffende de afdeeling Werkverschaffing. Minister Ruys ver schouwingen betreffende de afdeeling klaart aangenaam te zijn getroffen door de waardeerénde woorden, aan zijn ambts voorganger gewijd. Er is geenerlei reden te vreezen, dat de tegenwoordige het werk van dien voorganger zou willen liquideeren. Spr. meent den juisten mid denweg te bewandelen, zal evenwel alle adviezen nauwgezet overwegen. Hij zal ook overleg plegen met zijn ambtgenoot van Waterstaat betreffende het denkbeeld, om bij rijkswerken de aannemers te ver plichten een zeker aantal werkloozen daarij te werk te stellen. Het standpunt van zijn voorganger om bij de werkver schaffing in de venen uitsluitend toe te laten hen, die niet rechtstreeks aan de staking hadden meegewerkt, acht hij juist. De heer Van den Tempel, die vrees de, dat de regeering niet voldoende paraat was hij eventueele uitbreiding der werke loosheid, kan gerust zijn. Er kan voldoen de werk worden verschaft en mocht er meer noodig zijn, dan zullen credieten worden aangevraagd. Ten opzichte van de afdeeling Land bouw meent de heer Fleskens (r.-k.), dat meer modene handelspolitiek noodig is. Ook de tarievenpolitiek moet worden her zien. De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) wenscht een rijksfonds voor bloemcul- tuur, de heer Ament (r.-k.) bepleit uit breiding van land- en tuinbouwonderwijs, insgelijks de heer Van den Heuvel (r.-k.). Men denke toch niet, dat de ernstige landbouwcrisis van thans vanzelf in orde komt. Hij vraagt den minister voorts of er, nu de suikeraccijns zal worden ver laagd, geen aanleiding is de helft daarvan te bezigen voor bescherming van de sui kerindustrie. De c.-h. heer Bakker con stateert, dat de landbouw in zeer zorgwek- kenden toestand verkeert. Dit zal zich langs natuurlijke wegen moeten herstel len, meent hij. Het economisch leven moet omhoog worden gebracht en daarmede de koopkracht der massa. Hij geeft verschil lende. verbeteringen aan, en wil, dat de uitvoering der Landarbeiderswet bij één departement worde ondergebracht. De heer Lovink (c.-h.) wenscht een directeur- generaal van Landbouw, de heer Hiem- stra (s.-d.) meent dat de kwalificatie „zorgwekkend" wel wat erg somber ge- teekend is. Alles dient te worden gedaan de opbrengst van den bodem te verhoo- gen. De heer Weitkamp (c.-h.) meent dat de landbouw het slechtst betaalde en meest miskende bedrijf is geweest. Maar de mentaliteit van den hoer is totaal ver anderd; hij is zich zijn waarde als mensch bewust geworden en heeft leeren inzien hoe slecht hjj werd betaald. De wereld is vol socialerigheid en de boer kan al die strijdmiddelen van de moderne democratie niet aanwenden. Spr. is voor een gezonde, christelijk-sociale politiek. Waterstaat Verblijven van schepeling aan boord. De heer Brautigam (s.-d.) klaagt over ongunstige verblijven van schepelingen schepen. De logiesruimte is voor zeelieden aan boord van passagiers- en handels- aan boord wel zeer gebrekkig en van het vrijwillig toezicht komt weinig terecht. Bemiddeling der Scheepvaartinspectie heeft zoo goed als niets opgeleverd; die inspectie moge technisch knap zijn, zij is a-sociaal, zij is gespeend van sociaal in zicht. Voorts betreurt spr., dat op de interna tionale conferentie, in het voorjaar van 1929 te Londen gehouden, tot herziening van de conventie ter beveiliging van men- schenlevens op zee, de schepelingen-orga nisaties niet in de Nederlandsche dele gatie waren vertegenwoordigd, terwijl het daar toch mede om hun belangen ging. Wel was het reederselement vertegen woordigd. De Minister antwoordt, dat de reeder er uitsluitend als deskundige zitting in had. Spr. is niet voor regeeringsingrijpen ten aanzien van verblijven voor schepe lingen. Op de nieuwere schepen is bereids veel in deze verbeterd, zegt hij. De heer Droo (s.-d.) wenscht, dat ge zorgd zal worden voor volledige uitkeering aan de nagelaten betrekkingen van de be manning van het verongelukte vlssehers- vaartuig R.O. 42, waarvan na de scheeps ramp bleek, dat die bemanning onverze kerd was. Minister Reymer meent dat de betrok kenen overeenkomstig de Zeeongevallen wet zijn behandeld en dat zij de volledige BLOFMEN MAGAZIJN „FRFSIA" EMMASTRAAT 2 Ziet onze speciale St. Nlcolaas étalage Bloemen zijn altijd een welkom cadeau. Schitterende Azalea's en Cyclamen. Alles tegen de U bekende LAGE PRIJZEN - uitkeering hebben ontvangen. Spx. zal dit echter nader onderzoeken. Bij afdeeling Mijnwezen wordt o. a. be sproken de Contactcommissie, waarvoor de heer Hermans (r.-k.) wettelijke regeling bepleit. De heer Drop (s.-d.) is verheugd over de denkbeelden betreffende verkorten arbeidsduur voor de mijnen, die thans ook van rechtschen kant worden geuit, en dringt er op aan, dat in den mijnraad het arbeiderselement beter zal worden verte genwoordigd. De heer Smeenk (a.-r.) sluit zich in verschillende opzichten bij enkele sprekers aan. De Minister antwoordt, dat de toestanden niet zoo ongunstig zijn als de heer Drop voorstelt. De arbeiders kun nen hun grieven kenbaar maken aan den hoofdingenieur. De heer Van de Bilt be pleit bij een volgend artikel verlaging der "'erfpachtcanons voor industrieele terrei nen, opdat deze meer in verhouding ko men te staan tot de waarde van plaatse lijke industrie-terreinen in het algemeen. Ds. Lingbeek wil hoogere rente op zijn postspaarbankboekje ontvangen; het kan best lijden, zegt hij. Verbinding Ams ter dam-Rijn. De c.-h. heer Krijger dringt er bij den minister op aan vóór 1 Febr. a.s. eene be slissing te nemen betreffende deze scheep vaartverbinding en te bevorderen, dat na het Kerstrecès het betreffende wetsont werp wordt ingediend. De v.-b. heer Vos vraagt een verklaring van den minister ten opzichte hiervan, o. a., dat hij bereid is gelden aan te vragen voor gronden, noodig voor den aanleg van de sluis te Wijk bij Duurstede. Over dit onderwerp, dat voor Amsterdam natuurlijk van* zeer groot belang is, wordt nog door verschil lende sprekers van gedachten gewisseld. De post, waarover hier gesproken wordt, is trouwens slechts een memoriepost. De Minister zegt toe, dat hij voortgang met de zaak zal maken. De begrooting wordt te middernacht aangenomen. VERGADERING VAN VRIJDAG. Betreffende de verdere besprekingen inzake de begrooting landbouw valt te vermelden, dat de heer Bierema (v.d.) den noodtoestand bespreekt van land- en tuinbouw en middelen ter verbetering beraamt. De heer van der Sluis (s.d.) zegt, dat de maatschappelijke orde de schuldige is en dat bijv. aan een redelijke verdee ling van de opbrengst zoowat alles ont breekt. Ds. Kersten betoogt, dat in veie landbouwbedrijven thans met verlies wordt gewerkt. De v.d. heer. Eb els dringt aan op het verschaffen van indexcijfers voor den landbouw. Verdere sprekers zijn de heeren Loerakker (r.k.), Vos (r.k.), van Rappard (v.b.) en Wijnkoop (cornm). Ook de heer Floris Vos, die het heeft over de kwaliteit van onzen zuivelexport, waaraan zoowat alles ontbreekt. Minister Ruys zegt toe met 'alle hem ten dienste staande middelen te zullen trachten den bloei van den landbouw te bevorderen. De regeering zal streven naar een gezonde christelijke politiek. Het denkbeeld van den heer van den Heuvel (opbrengst suikeraccijns te beste den) zal de minister met zijn ambtgenoot van financië bespreken. De Landbouw- uitvo-erwet 1929 zal spoedig in werking treden. Nieuwe exportregelingen voor melkproducten en eieren zijn in voorbe reiding. De belasting van de uitkeeringen van de opbrengst van veilingen zal op houden. Bij, de artikelen bepleit de heer van der Sluis (s.d.) de aansteling van een directeur-generaal van landbouw. De mi nister moet er niets van hebben. Hoewel 'er nog wel belangrijke onderwerpen wor den behandeld o.a. een uitbreiding en uitbouw van de Wageningsche Landbouw hogeschoolis er speciaal voor onze lezers toch weinig belangrijks meer te vermelden. BELGIË. DE KABINETSCRISIS. Jaspar belast met de vorming van een ministerie. De koning verzocht gisterenimiddag Jaspar, zich te belasten met de vorming van een kabinet. Jaspar verzocht den ko ning hem toe te staan, zijn antwoord uit te stellen totdat hij den toestand ter dege zal hebben onderzocht. CHINA. Een proclamatie van den Rus- slschen bevelhebber. Volgens een Havas-bericht heeft de be velhebber van het Russische leger in het verre Oosten de volgende proclamatie uit gevaardigd: Wij hebben de Chineezen op twee fronten verslagen. Wij hadden den vijand tot Charbin kunnen achtervolgen, maar wij hebben er ons mee tevreden git- steld China een les te geven, die onze kracht en onze vastbeslotenheid toont om de controle over de spoorwegen te hand haven. De toestand zal slechts door volledige uitvoering van de verdragen van Moskou en Moekden kunnen veranderen. Als China een nieuwe les wil vermijden, moet het zonder talmen den vroegeren toestand op den Oosterspoorweg herstellen, de Rus sische gevangenen in vrijheid stellen, de concentratiekampen openen, de wit-gar- disten ontwapenen en de troepen van de grens terugtrekken. Elke aarzeling zal een uitbreiding van onze aotie ten gevolge hebben. Bedreigingen. Dertien Sowjet-vliegtuigen hebben Don derdagmiddag boven Boetsjatoe gevlogen. Zij bombardeerden het Ohineesche mili taire hoofdkwartier. Later vlogen nog 8 andere Russische vliegtuigen boven de stad, maar deze hebben geen bommen geworpen. Men meent hier, dat de bedoe ling van de Russen is de Chineezen door schrikaanjaging de Russisch» «iseh«n t» doen aanvaarden. Russische mandaten. De Ohineesche commissaris van pö-6 litie te Ohalanor, die hier is aangekomen, heeft medegedeeld, dat toen Chalanor op 18 November door de Russohen werd in genomen 700 menschen, waaronder 800 mijnwerkers in de mijnen vluchtten. Er werd' door de Russen een-cordon om de mijnen getrokken en 12 menschen, die poogden te ontvluchten, werden neerge schoten. Den volgenden dag gaf de Rus sische bevelhebber order, dat allen de mij nen moesten verlaten, daar ze anders hou den worden doodgeschoten. Nadat aan dit bevel was voldaan, werden alle Russen, die in het bezit waren van een Chineesche pas, gefusilleerd. Amerlkaanache diplomatieke actie. Stimson heeft de Amerikaansche diplo matieke vertegenwoordigers in Engeland. Japan, Frankrijk, Italië en Duitschland opgedragen de regeeringen in die landen te wil'zen op den ernstigen toestand in Mandsjoerije en de mogelijkheid te bespre ken van een gemeenschappelijke actie. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat Rusland en China beide behoo- ren tot de onderteekenaars van het ver drag van Kellogg, maar naar verluidt is geen enkel concreet Amerikaansch voort stel gedaan. Het doel zou zijn besprekingen te hou den, voordat de vijandelijkheden in Mand sjoerije zich op groote schaal uitbreiden. Aan alle zes mogendheden wordt verzocht in dit verband voorstellen tot samenwer king te doen. Russlsch-Chlneesche onder handelingen. De Chineesche regeering stelt de Russi sche voor de onderhandelingen op 14 Dec. te Charbin te openen. De vroegere minis ter van buitenlandsche zaken Wellington Koo zal als gevolmachtigde van China op treden. Nieuwe bombardementen door Sovjetvllefetulgen. Uit Charbin wordt gemeld, dat gisteren middag wederom Sovjetvliegtuigen boven Boetsatjoe vlogen. Zij bombardeerden het station en het munitiedepot, dat werd ge troffen en met heillooze gevolgen in de lucht vloog. De stad Jaloe Mitsjemin, tus- Mantsjoeli en Charbin, werd ongeveer te- zelfder tijd aangevallen door vier vlieg machines, die het vooral op den spoorweg gemunt hadden. De Chineezen zijn vol komen gedemoraliseerd en zijn thans op den terugtocht. De Sovjet-regeering heeft de voorstellen der regeering van Nanking, inzake rege ling van het conflict in Mandsjoerije, afge wezen. Het 7e vliegtuig te Belgrado. De K. L. M. deelt mee, dat het 7e post vliegtuig gisteren te 7 uur 40 uit Weenën en 10 uur 30 uit Boedapest is vertrokken en te 12 uur 80 te Belgrado is aangeko men. Alles was wel aan boord. Vandaag wordt de tocht voortgezet. Binnenland. LIJK AANGSPOELD. Ter hoogte van het wrak van de Hoydal is aan het Kooger strand op Texel aan gespoeld hpt lijk van een vrouw van on geveer 28 jaar. STOOMTRAWLER GESTRAND. Gistermiddag is tusschen paal 84 en 85 de stoomtrawler IJM. 80 gestrand. De reddingboot van Egmond heeft gis terenmiddag 6 man van boord gehaald. Er zijn nog-vier man aan boord. Om 7 uur gisterenavond is er een sleep boot van IJmuiden naar de plaats van de stranding vertrokken. MEISJE OVERLEDEN. Het slachtoffer gedood. Gisteravond omstreeks 9 uur is te Eind hoven een doodelijk ongeluk geschied. Toen de stoomtram uit het station zou ver trekken liep op den draai van de Dommel straat het 17-jarige meisje M. Vennix, dat blijkbaar in gedachten verzoken was; zij werd door de tram overreden en vermor zeld. GEEN PRATER, MAAR EEN DADER. Aan het Noordeinde der gemeente Graft bestaat een tol, tot .groot ongerief van de personen, die dagelijks voor zaken langs rlien weg moeten. Met 1 Januari a.s. loopt de pacht van den tegenwoordigen pachter teneinde. Daarom had voor enkele dagen eene nieuwe verpachting plaats. Pachter werd de heer C. Suswerda, veearts te De Rilpe, voor 755 per jaar. Deze heeft te kennen gegeven, dat er voortaan geen tol moer geheven zal worden.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 13