VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 't Zand. Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. PREDIKBEURTEN Bij het op 28 Nov. te Amsterdam ge houden examen voor apothekersassistent slaagde onze stadgenoot, de heer F. J. V ermoten. Bij het op 1, 2 en 3 October j.1. te 's-Gravenhage gehouden examen voor het Staats-p raktijk-diploma van Handel en Administratie slaagde onze plaatsgenoot, de heer A. Köhn. Genoemde heer was leerling van den heer J. Boon, Cronjéstraat No. 1, alhier. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het mailschip Insulinde werd gisteren morgen 6 uur te Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd Rapide vertrok 11.50 van Marseille. Aankomst hedenochtend in Den Haag H.S. 9.19. DEPARTEMENT HELDER DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Aangemoedigd door het groote .succes heeft het Nut weder besloten gedurende den winter 1929/80 een houtcursus te hou den. De cursus duurt drie maanden en het lesgeld bedraagt 2.50. Jongens van 10 tot en imet 15 jaar kunnen zich aan melden op Maandag den 2en December a.s. des namiddags tussohen 7 en 8 uur bij den heer Kottman, Binnenhaven 87. KERKOON GERT. Nieuwe Kerk, Zondagavond. Morgenavond zal door het Hervormd Kerkkoor, directeur Toon de Hoogh, een concert worden gegeven in de Nieuwe Kerk. Hierbij zal mevr. van de Poelde Haas medewerking verleenen door eenige nummers zang, en de heeren W. Bakker en M. Luca, resp. voor orgel en viool. Het programma vermeldt voor koor o.a. „Sanc- tus" van Palestrina, „Stil in God'! van Julius Röntgen, „Avondvaart" van Men- delssohn, enz. Voor orgel, viool en zang is er Mozart's „II re pastore" en César Franck's „Panis Angelicus". Verder zijn er nog nummers voor orgelsolo en viool en orgel. Ds. van de Poel zal een openings woord spreken, ds. Einklaar een slotwoord. Aanvang 8 uur. SINT NICOLAAS IN ONZE STAD. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren heeft 'St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, besloten „Hel ders Fanfarecorps" Zondag 1 Dec., met bezoek te vereeren. De goede Sint zal, gevolgd door de kinderen, ten 1 uur pre cies vanaf het repetitie-lokaal aan de Jonkerstraat vertrekken. De volgende route zal worden genomen: Jonkerstraat, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg tot aan Casino, alwaar ter zijner eere door bovengenoem de muziek-vereeniging een groot kinder feest «zal worden gegeven. Aankomst in Casino te 1 uur 30 min. Bij ongunstig weder zal St. Nicolaas zich echter direct naar Casino begeveq, zoodat de ouders dan verzocht worden hun kinderen voor 1 u. 30 m. in Casino aan het aldaar aanwezige personeel af te geven. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Blijkens een advertentie in dit nummer spreekt C. v. d. Lende Dinsdagavond 8 u. in het Marine Bondsgebouw over „De socialistische taak van de vakbeweging". Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik willen maken om den be kenden voorman van de moderne vak beweging te hooren. VOOR DE KINDEREN. Meneer van Emmen is er weer, jongens en meisjes! Hi1 kwam Vrijdagmiddag plotseling aan vliegen met de „Pegasus", julie zaten na tuurlijk allemaal ijverig in school met den neus in de boeken, anders had je hem moeten zien. En hü bracht een heele boël boekjes mee, die jelui weer voor 40 cent kunt krijgen. Dus schop de deur niet ka pot, hoor, bij het binnenkomen! En kom ze vanmiddag en Maandag maar weer weghalen. Dag allemaal 1 Ook die puzzle- en spelboeken zijn er weer! Ook de puzzle- en spelboeken zijn er weer en a 15 cent per stuk verkrijgbaar. KERSTGAVE VOOR DE WERKLOOZEN. Het bestuur van den Helderschen Be- stuurdersbond heeft een adres aan dert Raad gericht, waarin o.m. gezegd wordt: dat zij zich tot den Raad wenden, met het verzoek, met de a.s. Kerstdagen, aan alle werkloozen eene Kerstgave te ver strekken; dat eveneens daarvoor in aanmerking komen, allen welke steun behoeven; dat de werkloozen de Kerstgave middels de besturen hunner respectievelijke vak- vereenigingen en de anderen, steunbehoe- venden, door tusschenkomst van het Bur gerlijk Armbestuur, Kerkbesturen of Diaconieën, ter hand gesteld zal worden; dat voortsde Kerstgave zoo ruim moge- hik gesteld zal worden en op milde wijze Z£d worden toegepast. AMENDEMENTEN OP DE VOORGESTELDE „WACHTGELD VERORDENING". Bijlage no. 153 (1929). Art. 1. Voorstel. Onder ambtenaar wordt in deze veror dening verstaan hij, die den leeftijd van 20 jaar heeft bereikt, in een betrekking, waaraan een salaris van 400.of meer is verbonden, in vasten dienst der Ge meente werkzaam is en in geval van ont slag, als bedoeld in artikel 5, niet aan een andere regeling aanspraak op wachtgeld kan ontleenen. Amendement. Onder ambtenaar wordt in deze veror dening verstaan hij, die in Gemeente dienst werkzaam is, enz. enz. Toelichting. Daar B. en W. zelf erkennen, dat het recht van wachtgeld feitelijk niet aan een bepaalden leeftijd is gebonden, komt het ondergeteekende voor, dit standpunt te doen handhaven, daar het een onbillijk heid blijft, iemand die b.v. één dag na zijn ontslag, den 20-jarigen leeftijd zal berei ken en dus niet in aanmerking komt voor een wachtgeldregeling. Art. 2. Kostwinner. V oorstel. b. Weduwnaars1, weduwen en geschei den eohtgenooten, die één of meer wettige of wettelijke erkende kinderen of stief kinderen te verzorgen hebben. A m e n d e m e n t. b. Weduwnaars, weduwen en ge scheiden eohtgenooten, die één of meer kinderen, 't zij, wettige of wettelijke, 't zij stief- of pleegkinderen te verzorgen heb ben. Toelichting. Het komt ondergeteekende voor, dat wanneer de kinderlooze weduwe of weduwnaar, bij haar (zijn) ontslag, zich aangetrokken gevoeld om een kind tot zich te namen, hij of zij,, volgens letter b van dit artikel, verstoken zou zijn van die rechten, welke het voorstel in zich sluit. Art. 7. Bedrag van het wachtgeld voor kostwinnaars. Voorstel. 2. Onder gelijk voorbehoud bedraagt bedoelde wachtgeld gedurende de daarna volgende zes maanden voor ben, die op den dag van het ontslag kostwinnaar zijn van een gezin: Wanneer zij op dien dag den leeftijd van 26 jaren nog niet hebben bereikt, 85 van den laatstgenoten wedde; voor 26-jarigen 85 dier wedde. Amendement. Te lezen: Onder gelijk voorbehoud enz. enz. Daarna 85 dier wedde. Toelichting. Ondergeteekende ziet niet in, waaruit de noodzakelijkheid blijkt, om wanneer iemand den leeftijd van 26 jaar n o g n i e t heeft bereikt, hij 85 krijgt en wanneer dezen leeftijd wel is bereikt, dus één dag daarna, 851/'* terwijl de zorg van deze eerstgenoemde zwaarder kan zijn, dan van laatstgenoemde. Art. 8. Bedrag vah het wachtgeld van niet-kostwinnaars. Voorstel. Voor de berekening van het wachtgeld voor hen, die op den dag van het ontslag geen kostwinnaar zijn van een gezin, vindt art. 7, tweede tot en met vierde lid, overeenkomstige toepassing, met dien ver stande,, dat de gevonden bedragen met 10 worden verminderd. Amendement. Te lezen: Voor de berekening enz. enz, met 20 worden verminderd. Toelichting. Het komt ondergeteekende toch onver dedigbaar voor, het verschil tus&chen kost- en n i e t-kostwinnaar vast te stel len op 10 daar het levensondeihoud van eerstgenoemde aanmerkelijk hooger zal zijn, dan dat van laatstgenoemde. Men heeft hiervoor alleen maar in aanmerking te nemen, dat de kostwinnaar in vele ge vallen heeft te zorgen voor woninghuur, terwijl de n i e t-kostwinnaar die bij. an deren inwoont, daarvan vrij! is. Dit be drag alleen, verschilt zeer zeker al 10 Art. 9. Bijzondere regeling van het wafihtgeld). Voorstel. Burgemeester en Wethouders zijn bei voegd om, op verzoek van en na ver kregen overeenstemming met den be langhebbende, het bij dit reglement vast gestelde wachtgeld te vervangen door een uitkeering in eens, of door het tref fen eener bijzondere regeling. Amendement. Te lezen hetzelfde artikel met als aan vulling mits, dat hij twee so lide borgen stelt. Toelichting. Het komt ondergeteekende voor, dat het onverantwoordelijk zou zijn, c'at wanneer een Gemeente-ambtenaar of -leambte, die geen snars verstand zal blijken te hebben om bij zijn ontslag, een of anlere zaak op te stellen, bij het Gemeentebestuur zou kunnen aankloppen, om' een jitkeering in eens te mogen ontvangen, «n daarmede te trachten een bestaan te rinden. B. en W. geven dan ook zelf al iJ hun toelich ting toe, dat het niet uitgesbten is, dat de kloppen om steun, bewerende dat de Vrouwen, schadevergoeding te gering is geweest. Aanvragen kwamen in om: J116™111 voor de Gemeente te 5 dagdienstboden, 15 dagmeisjes ben. 18 grodt om dat in de praktijk toe te passen jaar, 2 dienstboden intern, 1 dienstbode intern, ben. 18 jaar, 4 huishoudsters, 1 keukenmeisje, 1 mangelmeisje ben. 18 m dat in de praktijk toe te passen jaar zonder waarborg, n.1. twee solide borgen }nter daaraan toe te voegen. Hoogachtend, J. J. SOHOEFFELENBERGER. Den Helder, 29 November 1929. NIEUWE WINKEL IN HET TUINDORP. jaar, 2 tweede meisjes, 1 waschvrouw, 12 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 46 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 dagmeisjes, ben. 18 jaar, 7 dagdienst- boden, 7 dienstboden intern, 1 dienstbode intern, ben. 18 jaar, 1 buffetjuffrouw, 2 huishoudsters, 3 bulpen in de huishou- In Heerenmodeartikelen en ding, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 Manufacturen. In het blad van Donderdag werd reeds medegedeeld dat de Coöp. Verbr. en Prod. Vereen. „Helder" U. A., naast de aldaar door haar onlangs geopende krui denierszaak aan den Brakkeveldweg, een filiaal van haar afdeeling Heerenmode artikelen zou gaan vestigen. Abusief heette het in dat berichtje dat deze nieuwe winkel óók dien dag zou wor den geopend. Juist is, dat heden,dus Za terdag dit fiaal zal worden geopend, en wij wekken elkeen op, daar eens een kijkje te gaan nemen. (Het spijt ons, dat door een abuis be doeld berichtje, bestemd voor het nummer van heden, reeds Donderdag werd ge plaatst. Redactie). EEN MOOIE RECLAME. Firma H. Spruit geeft prachtige prenteboeken cadeau. De firma H. Spruit, de bekende mantel zaak, die thans aan den overkant van haar perceel bezig is een nieuw winkel keukenmeisje, 2 noodhulp-dienstboden, 1 waschvrouw, 17 werksters. Totaal 46 personen. Geplaatst werden: 3 dagdienstboden, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 dienstbode intern ben. 18 jaar, 2 keukenmeisjes, 1 tweede meisje, 1 waschvrouw, 11 werk sters. Totaal 23 personen. Naar wij vernamen heeft de heer H. Over zijn boerderij, gelegen aan de Oost zijde van het Noord-Hollandsch Kanaal al hier verhuurd aan A. Renooij, Langevlief, Julianadorp. WONINGBOUW. Het door den aannemer P. Tuin alhier te bouwen woonhuis met opslagplaats voor brand- en kunstmeststoffen ten behoeve van P. de Wit Cz. alhier, nadert thans zijn voltooiing. Dat hier een aardig bergplaatsje wordt pand op te trekken, dat een aanmerke- opgetrokken kan men zich indenken als ljjka verfraaiing zal worden van dezen hoek, heeft een mooie en kostbare reclame voor haar clientèle bedacht. Iedere koop ster, die meer dan f 1.50 besteedt, ont vangt namelijk een fraai prentenboek cadeau. Deze boeken, die in drie soorten verkrijgbaar zijn, zijn vervaardigd door den bekenden teekenaar van »de Tele graaf* Jo Spier, die daarmee bewijst een buitengewoon knap teekenaar te zijn. De drie boeken zijn getiteld »HetDorp«, »De Kermis*, »De Rivier* en zij geven alle drie in een reeks van teekeningen een beeld van hetgeen de titel zegt. We zouden er eigenlijk een heele beschou wing over moeten houden, om te laten zien, wat er eigenlijk het aardige en geestige in "is. Want dat is de fout in deze boeken: de groote menschen zullen ze meer op prijs stellen dan de kinderen, ook al omdat er geen tekst bij is. Niet temin zijn ze ook voor kinderen aller aardigst, maar dan moeten vader of moeder er de noodige verklaringen en uitleggingen bij geven. Het riviergezicht lijkt erg veel op Zalt-Bommel. In *Het Dorp* zien de kinderen den deftigen burgemeester (let op het geestige groene hoedjeden auto van de freule, de muziektent, de uitspanning, enz. In »De men weet dat de grondoppervlakte hier van 500 M2 bedraagt- Ongeveer half December a.s. hoopt de heer De Wit alles in orde te hebben, waar na wij op een en ander nog even terug zullen komen. OUDE MAN ONDER DEN TREIN. Gisteravond te ongeveer 7 u. 40 m. had op het station Anna Paulowna, bij binnen komst van den trein, welke 7 u. 20 m. van den Helder vertrekt, een droevig ongeluk plaats» De 65-jarige heer Rentenaar, afkomstig van Oude Sluis, welke zich daarheen wilde begeven en in de meening verkeerde, dat deze trein op het 2e perron zou binnen rijden, werd in het eerste spoor door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood. P. BRUUL UIT DEN POSTDIENST. Ingang 1 December a.s. is aan den heer P. Bruid, werkzaam aan het tegenwoor Kermis* vinden ze al de heerlijkheden, 1 dige hulp-post-, telegraaf- en telefoon die we hier in den Helder ook kennen,kantoor, te Hippolytushoef, eervol ont- terug, de schiettent, de koekhaktent, de slag verleend, wegens het bereiken van poffertjeskraam, de geheimzinnige tent 1 den pensioengerechtigden leeftijd. Voor met een of anderen magnetiseur. Voor ongeveer 14 jaar geleden werd de heer de Heldersche jongens en iheisjes zal wellicht »De Rivier* het minst vertrouwd zijn, maar daarom is dit boek ook het leerzaamst voor hen. Kortom, het is een mooie reclame, waarvan de firma Spruit genoegen zal beleven. GERRIT DE VROOME AANGERAND. Onze bekende stadgenoot G. de Vroome is weer een ervaring betreff ende de snoodL heid zijner medemenschen rijker. Gerrit de Vroomerfiep met zijn wagen op de Binnenhaven, toen hij plotseling aange rand werd en eenige klappen opliep. Ge:rit riep om hulp, waarop de aan rander de vlucht nam. Gerrit werd niet verwond, terwijl de aanrander er evenmin in slaagde iets te stelen, zoodat dit best is afgeloopen. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND OCTOBER 1929. Mannen. Aanvragen kwamen in om: I ass. opzichter, 4 bankwerkers, 1 be- tonvlechter, 1 broodbakker, 8 bO'llenpel- lers ben. 18 jaar, 1 chauffeur, 1 contro leur, 1 electricien, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 4 grondwerkers, 1 helm planter, 2 kantoorbedienden, 3 ketelbik- kers, 39 lease-werklieden, 1 pakhuis knecht, 1 schilder-halfwais, 1 smid, 1 steen- bikker, 18 transportarbeiders, 2 timmer lieden, 3 timmerlieden-halfwas, 1 zwak- str oommonteur. Totaal 91 personen. Aanbiedingen kwamen in van: II bankwerkers, 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 controleur, 3 chauffeurs, 1 electricien, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 5 grondwerkers, 1 helmplanter, 3 rantoorbedienden, 2 kellners, 3 ketelbik- kers, 2 loopknechts, 65 losse-werklieden, Bruul, wegens overlijden van zijn vader, aangesteld als brievengaarder, aan bet voormalige hulppost- en telefoonkantoor, hetwelk hij gedurende 5 jaar, tot volle tevredenheid van het publiek, waarnam en bij aftreding door Hippolytushoef's burgerij werd gehuldigd en 's avonds, met muziek van „Harmonie", in 't hotel Lont, een blijvend aandenken werd geoffreerd. Het destijds bestaande hulpkantoor, werd omgezet in een hoofdkantoor en de heer Bruul ging mee als locale kracht in het nieuwgebouwde kantoor, welk kantoor thans weer in een hulpkantoor is omgezet. Dé steeds toenemende dienst, als post, telefoon, ongevallenwet, raad van arbeid, belastingen, van allerlei aard, enz., enz., bracht mee, dat men den heer Bruul niet kon missen, zoodat hiji nog bijna 9 jaar in dienst bleef. Met den heer Bruul gaat thans de oud- ,ste z.g. locale kracht hij den dienst der P.T.T. in Nederland, d. w. z. ambtenaar ter plaatse opgeleid en werkzaam, heen. Zijn heengaan zal op het kantoor zeker nog een geducht verlies zijn, aangezien de heer Bruul als goede en behulpzame werk kracht, tevens met vele plaatselijke toe standen, enz. bekend, zoodoende vooral in den beginne van het nieuwe postkantoor voor den toenmaligen directeur en amb tenaar, een onmisbare vraagbaak was. Schrijver dezer vermeent dan ook, dat vanaf deze plaats den heer Bruul, voor zijn groote hulpvaardigheid, gedurende de laatste 14 jaar, het publiek beto.ond, in zijn kwaliteit als postambtenaar, een woord van hulde en dank toekomt en wij wenschen hem verder een genoegelijke rustperiode toe. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Neemt de welvaart in ons land toe Ziedaar een vraag, waarop alleen een antwoord gegeven kan worden in verband ZONDAG 1 DECEMBER DEN HELDER, Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), Geen dienst. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u.,Ds. H. A. Enklaar. Onderwerp: »Zie, uw Koning komt!* Geref. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u., Ds. B. A. Knoppers, van Amsterdam O. Geref. Kerk (Hulpkerkd. dhr. Mil. Tehuis) 's Morgens 10 uur, Ds, B. A. Knoppers 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's middags 6.30 u., Leesdienst. Donderdagavond 7.80 u., Ds. de Jonge van Kampen. Bevestiging N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur, Ds. P. J. de Bruin, van Veeuendaal. Bediening H. Avondmaal. Herst. Evang. Luth. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers. Doopsgez. Gem, 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgeus 10 uur, Ds. E. R. Damstó. 's Avonds half zeven J. J. van Kempen van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. E. R. Damstó. Leger des Heils. 's Morgeus 10 u., Heiligingsdienst en 'sav. 8 u. Verlossings-samenkomst. Ned» Herv. Gem. Geen dienst. HUISDUINEN. JULIANADORP. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendlngsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7 u„ de heer J. Sevensma van Amsterdam. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur, de heer Boon. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. Vorstman. Geref. Kerk. 's Morgens 10 u., en 's middags 2.80 u., Ds. Haitma, van Oldekerk. WIERINGEN. Ned. Herv. Gein. (Oosterland). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gein. (Westerland). 's Avonds 7 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. Gebouw „Land ln zicht" (Den Oever), 's Morgens 10 u., de heer R. C. Franck, Hulpprediker. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur en 's middags 3 uur, Ds. Smilde, van Nieuw Vendorp. Voor- en namiddags busdiensten vanaf den Poelweg, Westerland. „uitgekochte" ambtenaar ater bij' her haling bij het Gemeentebestuur komt aan- 1 machinist, 1 nageljongen ben. 18 jaar, 2 i met andere vragen en de daarop geldende opperlieden, 2 pjjpfittens, 1 schilder, 1" x steenbikker, 1 smid, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 6 stokers, 9 timmerlieden, 2 tim mermansleerlingen ben. 18 jaar, 57 transportarbeiders, 2 winkelbedienden. Totaal 185 personen. Geplaatst werdén: 1 ass.-opzichter voor uitzending naar Curagao, 4 bankwerkers, 1 betonvlechter, controleur, 1 electricien, 1 electriciens- leeling ben. 18 jaar, 4 grondwerkers, 1 heknplanter, 1 kantoorbediende, 3 ketel bikkers, 39 losse-werklieden, 1 pakhuis knecht, 2 pijpfitters, 1 schilderij-halfwas, 1 steenbikker, 18 transportarbeiders, 1 timmerman, 1 timmerman voor uitzending naar Curagao, 3 timmerlieden-halfwas, 1 zwakstroom-monteur. Totaal 80 personen. antwoorden. Een dier vragen is, neemt het vleeschgebruik toe? En meer in 't bijzonder neemt het gebruik van rund- vleesch toe Wij kunnen uit het antwoord op die vraag vrijwel vaststellen, hoe de toestand bij de meer gegoede klasse in de burgerstand is, daar de werklieden meer in 't bijzonder van spek en varkens- vleesch gebruik maken. Voor de toename van rundvleesch zijn wij aangewezen op den accijns op het geslacht. Daarvan heb ben wij afdoende cijfers en de opgaven, die de regeering op bepaalde tijden om trent onze belastingen maakt. De laatste opgaven omtrent de ontvangsten van de accijnsen luiden: in October j,l. bedroegen die f 1.161.969.87 tegen f 1.049.365.47 in October 1921. Gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar bedroegen de accijnsen f 10.192.825.06 en in hetzelfde tijdvak van 1928 f9.092.859.37. De opbrengst in October van dit jaar bedroeg f 112.604.40 meer dan in Oct. 1928, en over de eerste 10 maanden van 1929 f 1.099.965.69 meer dan in de eerste 10 maanden van het vorige jaar. De gevolgtrekking make men zelf. MARKTOVERZICHT van Donderdag 28 November 1929. „Vooltjesmarkt" 28 Nov., de dag waarop de vrouweni en dochters der boe ren mee naar Schagen komen met hun mannen en vaders. Deze dag is meer een feestdag dan een zaken- of handelsdag. De dames doen inkoopera voor St. Nicolaas en gaan te dansen, want in de voornaamste café's is dansen. Men begrijpt, dat onder de gegeven omstandigheden van handel weinig komt, temeer wanneer men van de markt wordt afgeregend en het binnens huis aanlokkelijker is dan buiten. Om dan met den hoofdschotel te be ginnen, met de „feestvarkens", n.1. de paarden, was de handel hierin niet beter en niet slechter dan wij gewend zijn, de hoogste markt was 400. De handel in gebruiksvee is hoog ge stemd, dure beesten gaan er van de hand en de verwachting, dat het van den winter zoo zal blijven, is voor ons ook een vast staand feit, geldekoeien gingen tot 310, kalfkoeien 340, vaarzen tot 180. Voor den vleeschhandel is de toestand hetzelfde, n.1. duur, prijzen tot 405. De graskalveren brachten ons weer de prijzen van verleden week, n.1. tot 90; hetzelfde geldt voor de nuchtere kalveren, die door de geringe aanvoeren goed aan den prijs zijn en wel tot 36. Voor den wolveehandel prijzen hetzelfde, overhou- ders gingen tot 34. De vette varkens waren stug prijshoudend, de markt ging wel tot 40V2 ct. per pond, maar het ging traag. Voor de magere varkens en biggen is de vraag heel goed. Magere varkens tot 50, biggen tot f 28, hoewel de stij ging van de voerprijzen roet in 't eten zullen gooien. De politiek der groote voerhandelaren was goed gezien om de animo tot mesten op te wekken met de imaïsprijzeil en nu men aan het mesten Is, scheidt men er niet dadelijk mee uit.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 21