r\ M. NAUTA, BH Gevatte Koude C^Manjrin- r Radio-Programma D. J. BANSEMA (840) R*\ ^VVvH Influenza, Griep en ^|fl 1^* f*ta bi etter Koorts; Rheumatiek' Hoofdpijn en Kiespijn OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haas, 28 November. De nieuwe Praeeee. Minister Dannor's succes. Onze burgemeeetora. Onbewaakte overwegen. De luidspreker. Ook onder de overigens ln menig op zicht voortreffelijke leiding van president van Schaik duurt de breedsprakig - en praatlustigheid van de Tweede Kamer on verzwakt voort Ik herzeg: reeds thans heeft mr. van Schaik getoond, „the right man in the right place" te zijn, de volko men voor zjjn hoog en zwaar ambt bere kende figuur ais Voorzitter van ons La gerhuis. Hij is veel „soepeler", zachter in de leiding dan zijn voorganger, die thans nnn het hoofd van den Baad des Ministers is geplaatst. President van Schaik laat soms meer langs z'n kant gaan dan mis schien strookt met een zeer strenge op vatting van wat de „speaker", leider van de Kamer heeft te gedoogen. Hij duldt nogal eens interruptiön, vermaant niet tel kens tot 't uitsluitend tot hèm, praesee, het woord richten, en zoo meer. Misschien nadert deze manier van presideeren een enkele maal op bedenkelijke wijze slap heid van voorzitterlijk gedoê? Doch geloof ik, dat mr. van Schaik's gezag daar niet ondier zal lijden. De ver houding tusschen dezen President en de Kamer heeft een vriendelijker, gemoede lijker karakter dan sinds zéér lang het geval was. Dat mr, van Schaik waar 't werkelijk noodig is, weet „toe te tasten", in te grijpen, dat is reeds gebleken. Ik behoef eigenlijk niet te herhalen, dat in dezen tijd des jaara wel zéér veel wordt gevorderd van de kracht des Voorzitters. De heer van Schaik laat zich bij avond vergaderingen wel eens voor een brok van zoo'n zitting vervangen door den héér Schaper, den vice-voorzitter van de Ka mer. Dat is een zeer verstandige maat regel, want het vertoonen van presidiale „records" door na een middag van 1 tot 6 ure, vervolgens een avond en stuk-nacht van 8 of halfnegen tot twee, drie ure, of nog later te hebben doorgebracht in den monumentaïen voomzitterlijken fauteuil: geen enkel belang wordt door dergelijk© „kracht-toeren" ten slotte gebaat. Ook in zulke dingen is de heer van Schaik een man van sympathieken rustigen eenvoud. Over de Justitie-begrooting, die ten slotte den 22en October j.L werd goedge keurd met slechts de stem van den oom munist Wijnkoop tegen, oog slechts een enkel woord. Dat zoowel vrijz.- als Boo.-democrat5>n hun stem gaven1 aan Hoofdstuk IV der Rijks-begTooting voor 1930 was voor mi nister Donner zeker eene groote voldoe ning. 't Zal wel niet te boud gesproken zijn wanneer men zegt, dat mr. Marchant achteraf Ietwat spijt bad over zijn woord, dat de bespreking van de Gk-Nieuwk§rk- zaak zijn vertrouwen in den minister van Justitie had geschokt Vooral Exc. Don- ner's mededeeling dat de Rijksrecher cheur Do Jong buiten dienst was gesteld, in afwachting van verdere maatregelen, welke noodig kunnen zijn, toonde, dat men in deze niet „de doofpot" wenscht te hanteeren. Minister Donner had ver- verklaard, ook bij Giessen-Nieuwkejk slechts door zijn plicht te worden be stuurd, zonder aanzien des persoons te zullen handelen. Mr. Donner is een man van hoog karakter. Dat betwist ook mr. Marchant niet, die verklaarde, vóér de Justitie-begrooting te zullen stemmen uit achting, voor 's ministers groote gaven. Zoo'n „pluim", door den stekeligen vrijz.- democratischen leider uitgereikt, is van waarde, daar de heer Marchant allerminst vriend van pluimstrijkerij islHier was hij' ongetwijfeld te hand van stapel geloo- pen. Tegenover een Procureur-Generaal staat de minister, had mr. Donner in herinnering gebracht, machteloos, daar zulk een lid van de staande magistratuur onafzetbaar is. Wat vermoedelijk lang niet „algemeen bekend" was in den kring onzer honderd Lagerhuizers.... Welke reden de heer Marchant had om den mi nister toe te voegen, dat deze zich niet door zijn jeugd (mr. Donner heeft de veertig nog niet bereikt), moet laten weerhouden om tegenover veel oudere, hooge positie innemende personen op krasse en straffe manier op te treden, als dit noodzakelijk blijkt, 't is niet makkelijk uit te visschen! Ook de soa-democratische afgevaardigden, nogmaals in herinnering gebracht, gaven1 hun stem aan Hoofdstuk IV. Slechte de communist Wijnkoop, zijn geestverwant-vijand L. de Visser was nog steeds lijdend; zou in den loop dezer week wederom ter zitting verschijnen, verdui delijkte even, dat (ook al had hij geen speciale grieven vanwege G.-Nieuwkerk enz.) hii, D. Wijnkoop, „natuurlijk" toch tegen de Justitie-begrooting zou hebben gestemd- De stortvloed van redevoeringen bij de Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw is dit jaar geloof Ik haast nog iets overvloediger dan vroeger. Minister Ruys de Beerenbrouck verstaat gelukkig de kunst om snel saam te vatten en op beknopte wijze van antwoord te dienen, in de perfectie. Z. Exc. is ook meester in de kunst om afgevaardigden te beantwoorden zonder eigenlijk »iets te zeggen* Ik bedoel daarmee wer kelijk geen verwijt jegens den bekwamen en ervaren bewindsman Hoe kan een minister, die pas bij de 'schriftelijke ge- dachtenwisseling tusschen hem en de Kamer (via Voorl. Verslag en M. van Antwoord) betreffende allerlei dingen heeft gemeld al wat hem mogelijk wa te berichten, te verduidelijken, op te helderen, te beantwoordenEn wien dan bij de discussie nogmaals precies dezelfde vragen en opmerkingen worden geëtaleerd, iets anders doen 1 Tal van afgevaardigden vragen naar »den bekenden weg*. Vragen óók, wanneer Z. Exo. met allen nadruk bericht heeft, omtrent eene of andere aangelegenheid voor 't oogenblik niets naders of niemand te kunnen bijbrengen. Waartoe zal allicht een vrager, die in het Binnenhofsche Jeruzalem nog wat »groen« is, dient dan eigenlijk die schriftelijke gedachten-wisseling "i Zelfs de alleroudste vossen op de par lementaire vlakte zullen niet bij machte zijn, op die volkomen rechtmatige vraag eenig bevredigend antwoord te doen volgen. Zóó zijn, en zullen vermoedelijk nog zeer lang blijven onze Binnenhofsche »manieren« Uit de rede waarmeé minister Ruys de Beerenbrousk Dinsdagmiddag 26 dezer zijn Hoofdstuk V !(Binnenl. Bestuur) ver dedigd heeft, eene enkele kant-teekening. Voor de katholieke afgevaardigde mej. Meijer zou 'teene vreugde geweest zijn te vernemen, dat de minister veel gevoelt voor haar denkbeeld om zich door eene Commissie te doen adviseeren betreffende maatregelen, te treffen tegen de gevaren voor de zedelijkheid, welke sommige (misschien vele) 'dancings* berokkenen. Voor het gansohe jaar 1930 behoeven de liefhebbers en vriendinnetjes van deze danserij zieh dus nog niet bezorgd te maken. Over hetgeen minister Ruys heeft ge zegd t.o. van burgemeesters-benoemingen zal nog wel in de pers nader worden bespiegeld. Z.Exo. betwistte, dat niet het geloof van een sollicitant naar burge meesterlijk ambt den doorslag geeft en nog veel minderzwaarder weegt dan de vraag der geestelijke geschiktheid. Neen aldus Z.Exc. men tracht per sonen te vinden, wier politieke overtui ging zooveel mogelijk overeenkomt met die van de Raadsmeerderheidalthans, van de sterkste politieke fractie in den Gemeenteraad. Vindt men dus bijv. in Drente (waar nog geen enkele sociaal democratische burgervader wordt gevon den) een S. D. A. P.er voor het burge meesters-ambt geschikt en heeft men te doen met eene gemeente, in wier Raad de S. D. A. P. 't sterkst is vertegenwoor digt, zoo zal de soc.-democratische solli citant aan H. M. worden voorgedragen. Ten opzichte van wijziging, in onze Kieswet aan te brengen, blijkt 't minister Ruys wel ernst te zijn. Vooral schijnt Z.Exc. gelukkig te gevoelen, dat maat regelen tegen de mogelijkheid van cari- catuur-candidaturen dringend noodig zijn. De wenk, door een Vrijheidsbonder dr. Vos gegeven, om namelijk veel meer handteekeningen dan thans noodig zijn te eiichen voor eene geldige lijst, zal vermoedelijk behartigd worden. De Rijks ontvangers zullen (bij de welhaast aan de orde komende herziening van de Ge meentewet) verkiesbaar worden gesteld voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad. Wij kregen in den laten middag van 26 dezer het gebruikelijke en onvermij delijke debatje over de Burgerwachten en den Vrijwilligen Landstorm, voor den heer Van Zadelhoff (weet men) „Ge- welds-instituten". De Kamer kon eerst Dp den 27e van Slachtmaand deze posten goedkeuren. Dinsdagmiddag ontbrak voor zulk votum „het vereischt getal menschen". Op dien Dinsdag heeft ons Lagerhuis van acht uur 's avonds wederom verga dert totdat de 27ste ^November reeds vijf kwartier oud was geworden. Minister Reymer zat aan de groene tafel. En 't ging over de afd. Spoor- en Tramwegen van de Waterstaatsbegrooting. Natuurlijk heb ik hier te verwijzen naar uw verslag. Ik stip slechts aan, dat de heer Duymaer van Twist een stapje verder in de rich ting vanvde h.h. Kersten en Zandt deed door te verklaren, dat had hij, generaal Van Twist, 't voor het zeggen, élle middelen van vervoer op den Zondag zouden worden stop-gezet. Intusschen,— ook de heer D. v. T. begrijpt, dat de over heid slechts over de publieke middelen van vervoer zeggensrecht kan doen gel den. Zet men die stop, zoo neemt het auto-verkeer toe. Dies zal de heer Van Twist genoegen nemen met 't uitscha- len van alle goedkoope extra-treinen op Zondag. Minister Reymer zal dien hfrte- wensch niet bevredigen. Wel wil Z.Exc. van Waterstaat zulke Zondags-treinen tot „groote uitzonderingen" doen worden. De minister verduidelijkte nog, dat van tariefs-verlaging bij de spoorwegen geen sprake kan wezen. O. a. voor stations moeten millloenen worden uitgegeven in nabije toekomst. De auto-bus is voor de spoorwegen een geduchte concurrent mag men ook niet vergeten. Over de onbewaakte overwegen is natuurlijk ook gesproken. Min. Reymer laat t. o. van deze zoo ernstige kwestie gelukkig een ander geluid hooren dan zijn voorganger. Z. Exc. erkent, dat het getal ongevallen niet gering is. In Augus tus en September heeft mr. Reymer toen hij nog Eerste Kamerlid was, be cijferd kwamen niet minder dan 38 ongelukken bij onbewaakte overwegen voor. Nergens is de kwestie opgelost. Allerlei proeven met automatische seinen e. d. worden schier dagelijks het depar tement aangeboden. Moge men weldra en te-langen-leste da „tooverformule vinden, welke aan de hier-bedoelde ellende een eind maakt 1... De 27ste van Slachtmaand zal een ge denkwaardige datum blijven in de geschie denis van ons Lagerhuis. Toen toch werden in de zaal der Tweede Kamer tijdens de openbare zit ting, proeven genomen met de luidsprekers Vóór het sprekersgestoelte was een microfoon aangebracht, bediend door den geëmployeerde van eene Haagsche firma, welke de te Hilversum gevestigde leve- rancierstef vertegenwoordigt. Op de tribunes stonden luidsprekers. Zoowel op de groote Pers-tribune als op de kleine, ter publieke en gereser veerde. Nogmaals: 't gelden proefnemingen. Lukken ze, blijken ze de hooge ver gadering te bevallen, dan worden er ook bij de Regeerings-tafel en het presi diaal Bureau aangebracht. In de zaal scheen men van de geluids versterking nog niet zoo heel veel te bespeuren. Des-te-meer op de tribunes I President Van Schaik, die de nieu wigheid met energiek-doortastende vlug heid heeft doorgevoerd, liet zelfs de leiding der vergadering even over aan mr. Beumer, den tweeden vice-voorzitter, om op de tribunes even te komen luis teren. Als nu de dames en heeren afgevaar digden maar gelieven te komen rede voeren bij het spreekgestoelte I Dien Woensdag 27 November hebben heel- of half-fluisterende leden als mr Rutgers van Rozenburg en Kampschoer ervaren, hoe hun anders vrij onverstaan bare speeches helder en duidelijk te vol gen waren tot ln de verste uithoekjes der zaaL Voor minister Donner opent zich het vergezicht, dat 't zelfs den persmannen van de kleine tribune een welbehagen zal zijn, is de microfoon bij de groene tafel aangebracht, zelfs zijne in aller snelst »tempo« voorgedragen rede, te volgen. Zal de toekomst ook nog brengen, dat via radio de parlementaire discussiën door het gansche land, in groote en allerkleinste gemeenten zullen worden gehoord, terwijl ze op het Binnenhof worden uitgesproken Zoodat slechts de parlementaire overzichtschrijvers zul len gehandhaafd worden Verheugen wij ons in hetgeen den 27e November in 'slands Raadszaal heeft gebracht. Hopen wij, dat ds proef zal worden doorgevoerd. De bespiegelingen over de Begrooting van Binnenl. Zaken en Landbouw namen Woens'dag en Donderdag een omvang aan, grooter dan misschien ooit in bud get-periode is doorleefd. Ik verwijs naar de verslagen. Kom op enkele hoofdpunten in mijn volgende weekkroniek nog even terug. Mr. ANTONIO. Hilversum, 1071 M. (van 11.16—6.00: 298 M.). LELIE' Geschikte St. Nlcolaas-Cadeaux: BREEWATERSTRAAT 16 Accu. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Radio-Rubriek. KANAALWEG 131. Ruime keuze Goud en Zilver, Tafelzilver, Ringen, Horloges enz. Extra zwaar verzilverde Bonbon-, Broodschalen en Tafelcouverts. Tngewmifen MededeeHng. ivsvWi wl Koorts: Rheumatisk^^ Wettigbeschermd tegen Vervalachingei PriK n "e. 8d ApodL D«>9«« lui. r Weefekranlek. •ii ZONDAG i DECEMBER. Hilversum, 1071 M. 9.00 VARA. Toespraak. 9.15 VARA. Concert. Orgel en viool. 9.45 VARA. Lezing. 10.00 VARA. Lezing. 10.15 VARA. Voortzetting concert. 10.30 VPRO. Kerkuitz. vanuit de Vrije Ge meente te Amsterdam. i2.oi12.40 AVRO. Lezing door Dr. C. HL Sluiter over: De afstanden- in het onmete lijke rijk der sterren. 12.402.00 Concert door het AVRO-Octet. Solo-viool: Boris Lensky. 2.002.30 AVRO-Boekenhalfuurtje. Johan Ko ning bespreekt Alie Smeding'* „De ontmoe tingen van Rieuwertje Brand". 2.30 Concertgebouw te Amsterdam: „Samson en Dalila". Opera in 3 bedrijven van Ferd. Lemaire. Muziek van C. Sain-Saëns. Koor van de Mij. tot bevordering der Toonkunst )Afd. Amsterdam), het Concertgebouw-Or kest. Leiding Pierre Monteux. Daarna: Sportuitsl. In de rustpoozen: Gramofoon muziek. 5.00 (golfl. 298 M.) VARA Wekel. nieuws. 5.15 VARA. Kinderuurtje. 6.00 VARA. Orkestconcert. 7.30—8.00 Bridgepartij door het AVRO- Bridgekwartet. 8.00 Tijdsein, pers- en sportnieuws. [8.15900 Kamermuziek door het Concertge bouw Trio. 9.00 Studio-opvoering van „Huibert Comelisz Poot" of „Dichter en Boer". Zangspel in 2 bedrijven, gedicht door: Enander. Muziek van René de Clercq. Na afloop: Gramofoon- muziek. 12.00 Sluiting. Huizen, 1875 M. 8.259.20 NCRV. Morgenwijding. 10.00t2.oo KRO. Uitzending van de Hoog mis uit de Dominicanerkerk te Zwolle. 12.301 30 KRO. Concert door KRO-Trio. 1.302.00 KRO. Lezing over: „In het land der Boschnegertf en Magiërs". 2.002.30 KRO. Lezing over: „De figuur van Paul Claudel, Fransch Dramaturg". 2.30—4.00 KRO. Concert m.m.v. Dameskoor, Mandolineclub en pianiste. 4.005.00 KRO. Ziekenlof uit Bloemendaal. 5.00 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Julianakerk) te Veenendaal. 7.307.55 KRO. Lezing over: „Het Boeddhis me. L.Zijn leer". 7.55—8.00 KRO. Voetbaluitsl. 8.01-8.05 KRO. Voetbaluitsl. 8.058.15 KRO. Praatje door den KRO-Voor- zitter. 8.15—8.20 KRO. Intenties. 8.2010.45 KRO. Concert Orkest, vocale soliste. 10.4511.00 KRO. Epiloog door bet Klein Koor. MAANDAG a DECEMBER. 10.0010.15 Morgenwijding. GYNERIUM- en UFAPLANTEN. Manie Arnold 11.1511.45 Lezing door J. Stamperlus over: Wat zullen de Kinderen kzen? 12.152.00 Concert door bet AVRO-Kwartet. 2.002.45 Kookpraatje door P. J- Kws. 2.454.30 Aansl. van het Rembrandt-Tbeater te Amsterdam. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6.016.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 AVRO-Boekenhalfuurtje. Verhoeven Schmidtz bespreekt Ulitz' „Oproer der Kinderen". 7.157.45 Engelse b voor beginners. 8.018.45 Concert door het Omroeporkest. 8.45110.00 Studio-opvoering van Den Spiegel •der saligheyt van „Elkerlyc" o. 1. v. Kom mer Kleyn. io.ooPersber. 10.15 Concert door het Omroeporiceat Daarna Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. 1875 M. Uitsl. NCRV-uitz. 8.159.30 Morgenconcert. 10.30ii.oo Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. lectuur. 11.3012.30 Concert, zang, viool, cello en plano 12.301.45 Orgelconcert. 2.002.35 Uitzending voor scholen. 2.453.15 Lezing over: „Onze kamerplanten 3.153.45 Cursus Knippen. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert,, zang, viool' en piano. 6.307.00 Muziekpraatje. 7.008.00 Uurtje voor de Rijpere Jeugd. 8.00 Uitzending vanuit de Geref. Kerk te Zaandam. Sprekers, orkest, koor en vocale solisten. Daarna: Persberichten. DINSDAG 3 DECEMBER. Hilversum, 1071 M. (van 13.00—6.00 n.m 298 M.) 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVROLKwartet. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Knipcursus. 4.00500 Microfoon-debutanten. Piand en zang. 5.306.30 Concert door het AVRO-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.457.15 Engelsch: Conversatie. 7-157.45 Engelsch voor gevorderden. 8.01—9.00 Vereenigingsuurtje uit Apeldoorn. „Gemengd Koor" en het Sympihonie Or kest „Jan Kwast". 9.009.45 AVR O-Nutslezingen over Indië: Het Animisme. Spreker: Prof. Dr. J. B. B. de Josselin de Jong. 9-4511.00 Concert door het Omroeporkest. 10.00 Persher. Na afloop van het concert: Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen, 1875 M. Uitsl. KR O-Uit*. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15;—fl.15 Concert door KRO-Trio» 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.303-30 Kniples. 3-304.00 School uitzending. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.00—6.05 Beursberichten. 6.056.15 Gramofoonmuziek. 6.156.30 Nieuwsber. in 't Esperanto. 6.30—17.00 Lezing over: „Het Openbaar Mi nisterie". 7.007.30 Cursus Kerklatijn. 7.308.00 Lezing over: „La hollande hospi- taliere: Souvenirs de jeunesse". 8.0110.44 Orkestc'oncert. 10.0011.30 Gramofoonmuziek. Is alles aangesloten' zoo het behoort en bo ven aangegeven dan wordt nog gecontroleerd of de accu en plaatspanningapapraat in orde zijn. De beste controle op den accu is meting van het zuur. Dit geschiedt met een z.g. euur- weger, een glazen buis met gummiballoo bovenaan, waarin een glazen drijvertje met cijferachaal. Het zuur uit den accu wondt op geheveld en het drijverje zakt nu mtn of meer in de vloeistof weg. De accu is goed geladen, wanneer het drijvertje met het scial 1.26 ge- lijk staat met de oppervlakte. Hoe lager het getal hoe meer de accu ontladen ls; lager dan 1.14 mag men niet gaan. Nu is 't mogelijk dat er zich ergens in de gloeidraadlelding van het toestel een los contact bevindt. Om na te kunnen gaan of op de lampvoetjes ook de volle gloeispanning staat word gebruik ge maakt van een zaklantaaxnlampje. Dit wordt achtereenvolgens op de gloeidraadpennen van alle lampvoetjes gehouden; als het licht helder brandt is de spanning goed. Het schoonechra- pen en uitbuigen van de lamppennen kan ook nog aanbevolen worden. W. P. DEFECTEN EN GEBREKEN AAN RADIOTOESTELLEN. Storingsonderzoek voor leeken. Er zal wel geen luisteraar zijn die nooit eens „ongemak" aan z'n radio heeft gehad; we weten dan ook ailemaal welken last daar van ondervonden wordt. Wie eenmaal een toe stel heeft kan er niet meer buiten, geen avond, geen uur, en bij den installateur of radiohan delaar wordt men niet steeds vlug geholpen. Ook de „Radio-dokter" van een der radio- bladen laat wel eens een paar dagen op ant woord wachten. Daarom zullen we in een serie artikelen de meestvoorkomende gebreken uitvoerig en dui delijk voor ieder bespreken, zoodat er bij een volgende gelegenheid zelf „geradiodokterd" kan worden; het is eenvoudiger dan men wel licht denkt. Controle verbindingen. As het toestel voor het eerst aangezet wordt, bestaat de mogelijkheid dat er een ver keerde verbinding gemaakt is met de hulp- apparaten of wel een draad vergeten. We kij ken dus of de volgende verbindingen juist zijn aangebracht. 1. De antenne (aan bovenkant antennespoel of spoelaftakking). 2. De aardverbinding (aan onderkant onder kant antennespoel). 3. De luidspreker (tusschen plaatpen van de laatste lamp en de hoogste anodespanning). 4. De accu (tusschen accu-schakelaar en een der gloeipennen der lampen). 5. Het plaatspanning-apparaat (de minpool gaat naar de gloeidraadaansluiting der lampen; de detector-aftakking naar O.P. (resp. P. 1. P. o. 1. P. B S. P.) van> den len L.F. transformator; de aftakking van de hoog ste anodespanning naar een der verbindingen van den luidspreker en bij een 4-lampstoestel ook nog naar O.P. van den 2en L.F. transfor mator). 6. De roosterspanningbatteri^ (de pluspool zitaan de „aarde" of „min accu"*, de minpool aan I.S. (resp. 1. S. o. S. S. o. E. S. Fil. C) van den L.F. transformator; bij een 4-lampstoestel komtde minpool aan I.S. van den aen L. F. transformator en I. S. van den ien L. F. transformator wordt verbonden met een aftakking op de rooaterapanningbat- terij plu* en min in). Sport in Beeld, 26 November. De voorplaat is gewijd aan Young Stribbing, die met vtouw en kind een bezoek bracht aan Volendam. En al dadelijk zitten we even verder weder mid- I den in de autoa, waaronder een geweldige autobus, zooals we die hier niet kennen. Maar die vervoert dan ook 150 chorusgirls (koor meisjes) van een revue. Er is voorts een dubbele plaat gewijd aan allerhande sport, alt portret van de week is er de biljarter Dom- merlng, en een fraai portret van Billie Dove, die er ook heelemaal als een duifje uitziet. Veel tekst in dit nummer: Karei Lotsy schrijft over de sterrit van Barcelona, met zeer mooie kieken, een beschouwing gewijd aan „Den strijd tusschen een reusachtigen Oer-mensch een een bokser, waarmede de wedstrijd Primo CarneröYoung Stribbling bedoeld wordt. Verder de gewone rubrieken, de dagboekbla den, het feuilleton, enz. Revue der Sporten, Onder den titel: Het ééne been van den eenbeenigen voetballer worden allerlei sportnieuwtjes vermeld. G. A W. schrijft zijn potloodkrabbel over een wereldkampioen in het.. pijprooken en steekt daarmede fijntjes den draak met al die we- '1 reldkampioenschappen-maniën van onzen tijd. j De Ruwspel-enquete wordt voortgezet; ver- li schillende vooraanstaande Nederlanders zijn i| wederom aan het woord, waaronder W. J. H. Muiier, dë vader van Nederland's voetbal, C. F. van der Meulen, de secr.-pennLngmeester 1 van den Gron. Voetbalbond, scheidsrechter S. 1H. Boekman, scheidsrechter dr. Kruizinga, de oud-internationaal de Korver, de A.V.B.-voor- zitter Gosschalk, oud-aanvoerder Dirk Lotsy, en Adriani Engels bespreekt den wedstrijd Blauw Wit—H.V.V. 11. Over ditzelfde on- 'derwerp schrijft Meerum Terwogt, die eenige middelen aangeeft om dit euvel den kop in te drukken. C. J. Groothoff schrijft over de twee doelpunten van P.S.V. Aan de afbrokkeling in de Friesche gymnastiekwereld is tenslotte een beschouwing gewijd. Tooneelgids, geïllustreerd maandschrift, No vember. „Roma locuta est!" is het eerste ar tikel van Jan Grosfeld, gewijd aan de ophef fing van het verbod voor gemengd spel voor katholieke dilettanten wetenswaardig nieuws, verhaalt van ervaringen „langs de wegen". „Hoe een Provinciaal ons tooneel ziet" is een bijdrage van Jan Grosfeld. Verder allerlei voor katholieke dilettanten wetenswaardigs nieuw*. Verschenen bij N.V. van Holkeroa Wa- rendorfs Uitg. Mij. te Amsterdam het eerste nummer van een nieuw tijdschrift: „Nieuwe Wegen in Vrouwenhandwerk" onder redactie vain Elis M. Rogge en L. P. J. de Jager Mee- zenbroek-van Beverwijk. In een inleiding zegt de redactie, dat zij zoo zuiver mogelijk den geest van den tijd zal volgen, dat zij elke nieuwe kunstuiting, elke nieuwe richting in de kunst, die in vrouwen handen berust, zal toonen; dat zij het moderne artistieke werk van jonge meisjes of van haar, die reeds naam hebben gemaakt, zal publi- ceeren, om de ontwikkeling van onze Neder- landsche vrouwelijke kunsten te bevorderen en te doem zien, wat de cultuur van onzen tijd brengt. De redactie vraagt verder inzending van ontwerpen en werkstukken van handwerkende vrouwen en van meisjes van Kunstnijverheida- en Industriescholen. Dan volgt een artikeltje over een Haarletn- schen kunsthandel: „De Kerkuil" aan den Sint Bavo gelegen1. We vinden een paar inte rieurfoto's, afbeeldingen van gemakkelijk na te maken lampen, benevens eenige voorbeel den van kunstnaaldwerkproducten uit dezen kunsthandel. Dan volgen tal van voorbeelden van bor duurwerk, weefwerk. leerwerk, achalboon- schildenng, kantkloswerk met geheel nieuwe patronen, breiwerk, naaldwerk, enz. enz. ATs bijlage vinden we een patroon voor een acha- blone. Een tijdschrift, dat ons veel zal leeren en dat veel kunstnijveraarsters gelegenheid zal geven hun talenten te doen kennen. Het zal elke maand verschijnen en kost 6:50 per jaargang. Losse nummers 1.5a Bij dezelfde uitgeefster verscheen het No- vember-nummer van „Onze Aarde". A. v. d. Zee opent dit nummer met een heel interessant artikel: „Een zwerftocht door Beieren" met teekeningen van den schrijver, o.a. een heel mooie gekleurde plaat. Dan bespreekt Henriëtte Barbe het mooie „Corsica" met zijn hartelijke bevolking. Antoinette van Hoytema vertelt van Marra- kech, een 8ta»d in liet Zuiden van. Marokko» waarna J. F. Boer van Hemmersnell een ar tikel schrijft over „Sienna, waar de tijd bleef stilstaan/en dat nog een middeleeuwschen indruk maakt. Mr. W. J. van Balen voert ons verder van huis naaT Midden-Amerika terwijl G. Splgt c ns,1,°"5„een artikel w'idt aan: Jacht naar Snelheid GRAVEEREN GRATIS.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2