1ELDEHE COURANT Derde Blad GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929. Buitenland. GEWELDIGE BB AND TE ROSARIA. SPRINKHANEN. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN EEN GIETERIJ, Zeven slachtoffers. DE ONTPLOFFING TE ESSEN. Een vierde dïoode. DRIE ARTSEN, AAN INFECTIE GESTORVEN. HET GEHEIMZINNIGE SCHIP. De zaak van die Falke. Menschonteerende woning toestanden op Curapao. In de krottenwijken van Willemstad. EEN WRAAKNEMING. Te Rosaria in Argentinië is een gewel dige brand uitgebroken, welke dreigde een geheel huizenblok te vernielen. Slechts met groote moeite kon men den brand meester worden. Blijkens officieuze inlichting zijn er, naar de Temps uit Italië verneemt, op Sicilië groote hoeveelheden sprinkhanen vernietigd. Het gewicht der gedoode in secten is meer dan 10 millioen K.G., d.w.z. dat er ongeveer 150 milliard sprinkhanen zijn gedood'. Deze geweldige zwerm bedek te een oppervlakte van 3800 H.A. Uit Oslo wordt gemeld, dat Woensdag in een gieterij te Floroe in Noorwegen een ontploffing is ontstaan, waarvan de geheele uit zeven man bestaande nacht ploeg slachtoffer werd. Door de ontplof fing raakte de kleeding der arbeiders in brand. Vier man wierpen zich in een in de nabijheid gelegen vijver, waaruit zij gered werden met zoo zware brandwon den, dat men hun toestand hopeloos acht. De drie andere arbeiders konden zich niet meer in veiligheid brengen en hun lijken werden naderhand onherkenbaar in de gieterij gevonden. De hevige ontploffing te Essen op de Weberplatz heeft thans ook nog een vier de slachtoffer geëischt. De ernstig ge kwetste Georg Loewenthal van wien beide beenen moesten worden afgezet is Woens dagmiddag in het ziekenhuis overleden. De toestand van zijn vader, den eigenaar van den winkel in huishoudelijke artike len, welke zich in het vernielde pand be vond, geeft nog steeds reden tot ongerust heid. In den toestand van de overige patiënten in het ziekenhuis is geen veran dering gekomen. Naar de Deutsche Allgemeine Zeitung meldt, kreeg dr. Brendeke uit Mettmann van het bacteriologisch instituut te Elber- feld zes weken geleden bij het verrichten van een sectie op het lijk van een aan typhus gestorven patiënt een infectie. Bij de typhus kwam longontsteking, waaraan dr. Brendeke thans overleden is. Twee jaar geleden stierf eveneens een arts uit Mettmann, dr. Köster, aan de gevolgen van een infectie door lijkengif, terwijl een zelfde lot een jaar geleden een jong ge neesheer, dr. Hastert geheeten, trof, die ook uit Mettmann kwam. De kapitein van het s.s. Falke, dat in dertijd wapens en munitie voor de opstan delingen in Venezuela heeft vervoerd, heeft thans tegen de bemanning van zijn schip, die hem de volle verantwoordelijk heid voor het gebeurde wijt, een proces wegens dienstweigering aanhangig ge maakt. Dit schijnt hij in overleg met de reederij, waaraan de Falke behoort, te hebben gedaan. De reederiji heeft volgens het Berl. Tagebl. althans geweigerd de leden der bemanning hun gage uit te be talen. Nu de raad voor de scheepvaart te Ham burg zich om formeele redenen onbevoegd heeft verklaard, de zaak van de Falke te behandelen, heeft de rijksminister van verkeer een rapport daaromtrent van den raad gevraagd, ten einde diens redenen van onbevoegd-verklaring te kunnen toet sen. Het is dus nog mogelijk dat de minis ter deze redenen onjuist zal bevinden en de zaak nogmaals naar den raad zal ver wijzen. Om te Willemstad op Curagao treurige, onhygiënische woningtoestanden te zien, hoeft men geen verre tochten te doen. Het kwaad is zoo erg, dat een ieder het in zijn omgeving heeft. Behalve de oude binnen stad vertoonen de betrekkelijk nieuwe wij ken Flor en Marie, Quinta en Domi, treu rige voorbeelden van woningellende. En de woningen, voor zoover ze dezen naam mogen hebben, zijn er niet alleen slecht, maar schandelijk duur. De redacteur van de Amigoe di Cura is ter verzameling van materieel op dit gebied de Punda eens in gegaan. Ditmaal onder geleide van den1 directeur van den Openbaren Gezond heidsdienst en een inspecteur, om van sanitair oogpunt de gribussen te beschou wen. In de Punda zijn de straten door elkaar genomen, 2 meter breed' en de huizen 12 TTT meter hoog. Zelfs onze felle tropenzon kan Voor de slachtoffers van het drama te Grootegast. W oensdag zijn op de graven van de veldwachters, die maar bleekjes doordringen, en de sterke gevallen zijn als slachtoffer van het drama te Grootegast, de monumenten onthuld. De commissaris der politie passaat ia niet bij machte de vuile stanken te Winschoten spreekt aan het graf te Groningen op de Esserbegraafplaats. weg te blazen. Het is dan ook overval vochtig van waschwater, overgebleven etensresten, maar van faecaliën vooral, waarin duizenden vliegen azen. En ga dan die gammele woninkjes en krotterige ver trekken binnen, waaruit de vieze lucht u tegenwaait. Het zijn geen huizen, maar minderwaardige en overbevolkt woon plaatsen, waar voldoende lijf- en bedde- goed ontbreekt, de tleeren gewasschen en gedroogd, het eten gekookt, en verschil lende personen te slapen liggen, alles in een en dezelfde beperkte ruimte. Een woning van 4 meter bij 3.50 en 2 meter hoog. Daarin woont een heel gezin; vader, moeder en acht kinderen, 's Is hun heele huis. Ze zitten er, koken er en eten er; ze slapen en zijn er ziek, worden er ge boren en sterven er. Als wij er komen ligt de moeder ziek op den vochtigen steenen vloer; en door de met vodden dichtge- stopte rattegatten van de zoldering lekt het water van de bovenburen, die daar aan het wasschen zijn. Een volgend krot. 2 Meter lang en 50 c.M. breed; en toch doet dit hok nog 7 gid. per maand huur. Een hygiënische keuken?: 1 meter breed in meter lang. De open naden zijn dicht gespijkerd met de planken van een jeneverkist, maar zóó dat de ratten nog vrijen toegang hebben. Een logement: 4 meter bij; 6; door een papieren schot is de kamer in tweeën ver deeld, waarin dan aan den eenen kant plaats voor zes mannen, aan den anderen kant plaats v'oor zes vrouwen. Eenige huizen verder, in een soort kel der, een Ouragaosch eethuis, waar de etensresten nog op tafel liggen en nu dienen voor eén grooten zwerm vliegen. De keuken is er alleronzindelijkst. Den hoek om, een der Chineesche eet huizen, de privaten overal nog op geen meter van de kookplaats. Met halsbreken de toeren komt men langs een gammele trap in de opiumkit. Veertien van die zeden- en gezondheidsloopende zaakjes telde de redacteur van de Amigoe er, waarvan uitsluitend gebruik gemaakt wordt door de Chineezen. In dezelfde steeg een krot met als eenige ventilatie een deur; huurprijs 10 gld. per maand; een ander 25 gld. per rnannd. Nog een dito: 8 hij 4 meter; dezelfde huurprijs; bewoond door een vrouw, twee katten, twee honden, een jonge geit, vier kippen en zes duiven; en de eenige venti latie is een klein raam, dat 's nachts zorg vuldig gesloten blijft om vreemd onge dierte buiten de deur te houden. Een ijsfabriek, stikdonkere benedenver dieping, tevens slaapplaats voor 4 man nen; eenige maanden geleden had de ge- zondheidspolitie hier een vat koffiedik la ten opruimen, dat daar van alle mogelijke huizen verzameld werd, om „mocca-ijs" te maken. Er gebeuren hier wat ongerechtigheden op hygiënisch gebied; en de ééne inspec teur, die ook buiten de Punda nog heel wat werk heeft, komt werkelijk eenige licha men te kort. Het is wel duidelijk, dat de hygiënische toestanden in de Punda diep treurig zijn. Prof. Sleeswijk, die op hygiënisch gebied n De Belgische Minister-President Jaspar, wiens kabinet in verband metdeministerieele orisis afgetreden heel wat heeft gezien, kon zich alleen van de Balkan een dergelijken toestand herin neren. Intusschen zijn op last vfcn het gouver nement de sloopers met hun mokers en houweelen reeds druk bezig, heel wat aan het licht te brengen van die besmeukte in- terieuren, waar ontucht en andere narig heid jaren lang verholen hebben voort-ge tierd. Toch is de Punda, misschien wèl het ergste, niet het eenige onhygiënische broeinest in het Curacaosche leven. Er zijn in de stad en naast omgeving nog heel wat plekken, waar streng de aandacht op moet gevestigd blijven om voor Cura^ao den naam van een gezond ei'and te hand haven. Donderdagmorgen tegen zes uur is op de boerderij van den landbouwer Strat- man te Dolberg bil Dortmund plotseling op verscheiden© plaatsen tegelijk brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich snel en weldra waren het woonhuis, alle schuren met de oogstvoorraden en talrijke machines geheel vernield. Men denkt sterk aan brandstichting door een 29-jari- gen knecht, die eenige dagen geleden is ontslagen. De schade, welke door ver zekering is gedekt bedraagt ongeveer 80.000 mark. Ritmeester Labouchere is Woensdag te Amersfoort bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum ge> huldigd. In den namiddag werd in de omgeving van Amersfoort een slipjacht gehouden. In h«' Stadion te Amsterdam heeft het Nederlandsche elftal Woensdag een proef- wedstrijd gespeeld tegen het Westelijk Elftal. De keeper van het Westelijk Elftal in actie. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Clemenceau heeft te Mouchamps in de Vendée in alle stilte plaats gehad. Slechts de familieleden en enkele autoriteiten waren er bij tegenwoordig. De lijkkist, nadat ze in de groeve was neergelaten. Bescherming tegen gasaanvallen. Onder leiding van len luit. v. d. Linde, van het regiment der wielrijders worden in de Vughterheide bij den Bosch voor burgerlijke en politioneels autoriteiten lessen en demonstraties gegeven in de bescherming tegen gasaanvallen en het benutten van bom- en scherl- vrije schuilplaatsen. Een gefingeerde gasaanval wordt gedemonstreerd.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9