Van SinisrkSaas en nog wai GEMENGD NIEUWS Sinterklaas, te paard gezeten, Laat aan alle kinderen weten, Dat hij, als verleden jaar, Hart jee 'heeft en gard jee klaar. „Er was geen feest, dat door jongelie den van allerlei standen, met zooveel ver langen werd te giemoet gezien, dan dat van St. Nicolaas." Zoo schreef dr. G. D. J. Schotel in zijn werk „Oud Hollandsch Huysgesin". Inderdaad, men zou kunnen zeggen, dat het St. Nioolaasfeest, een der belangrijkste volksfeesten van ons volk is. En men ver telt niet te veel, wanneer men beweert, dat het een hij uitstek Nederlandsoh feest is geworden. Door alle tijden heen. Reeds in de veertiende en vijftiende eeuw werd het feest, hier te lande, ge vierd. Het eerste bericht, daaromtrent, vinden wij in een oude Dortsche rekening van de stad zelf, van 1360, waaruit blijkt dat op „St. Nyclaesdach" de kinderen ver lof kregen om van school te blijven, terwijl ze geld kregen vanwege het stadsbestuur,, om zich te vermaken. Drie jaar later, juist op den zesden De cember, den naamdag van den Heilige, m 1363 dus, bevond zich Jan van Blois, Heer van Gouda en Barr van Frankrijk, op Si Nyclaesdach, te Gouda en was weldra om ringd door „scoelnuers", die hem vroegen om geld, om „hoechtijd van Si Nyclaes" te vieren. In de vijftiende eeuw kende men reeds het Si Nicolaasbrood of koek. In 1403 werd te Dordrecht, „ooninc-Claescoeck en taert aan die kynders op hunne patroon St. Nyclaes" uitgedeeld. „Neem amandelen, die eenen daoh en nacht in scoon water hebben gelegen, die also schoon gemaect sijn, alst mogelijk is, stoot die, altijd wat vers water inspren- gende, dat geen olie en worde. Dan neemt also veel goet wit zuyokers als amandelen, alst wai wel te saemen gestooten is en met rosewater gelengei So doeget te samen in een ydelen dop ende settet in een panne en latet backen in den oven ende hesprengt dit wel met zuycker en rooswater ghemenght, dat niet te seer ver- drooge. Ghy moget ooek backen in een panne over 't vuur, maer siest dat wel toe dat niet en verberbe." Reeds in de 16e eeuw was het gebruike lijk, dat kinderen bij vrienden of bloed verwanten des avonds een schoen of klomp brachten, of in den schoorsteen hin gen, waarin de „Heilige" des nachts zijn gave stortte. Bredero maakte er gewag van in zijn „Moortje". De kinderen vonden in hun klompen: „hiele peperhuysjes met suycker erretten, met kaheljausoogen en kapittel stocken,," benevens het noodige speelgoed. In d©17e eeuw werd het St. Nicolaasfeest wat al te luidruchtig gevierd. In 1600 en 1607 werd het verbod her nieuwd, waarbij het te Delft was verboden om op de markt te staan op den vijfden December, omdat daar goederen werden verkocht, waarmee men de Kleine kinde ren „dyets" maakt, dat St. Nicolaas ze geeft en dat werd strijdig gevonden met de goede orde en de „politye, waardoor de lieden worden afgeleid van den waren godsdienst, met als gevolg waengeloof en afgoderij enz. De vooravond van het St. Nicolaasfeest baarde de overheid veel zorg. In de „Camera Obscura", in het verhaal „De familie Kegge", vertelt Hildebrand, hoe men bijeen kwam bij den bakker, om de St Nicolaaspoppen met goud en zilver papier te beplakken. De versiering van de St. Nicolaaspoppen kende men reeds in de zestiende eeuw. De meiskens en de vrijers kwamen dan ook bij' den bakker om te plakken en na afloop werd gedanst, ge zongen en gedronken, wat de overheid met het oog op de zedelijkheid niet gaarne zag. Yan dien tijd stamt het versje of liever het liedje: Sinter Claesje, bisschop, Set je hooge muhts op, Geef de soete kynders wat En de stouten op hun Sinter Olaes, soet heyligh man, Trek je besten tabbert an, Rijdt er mee naer Amsterdam, Van Amsterdam naar Spanje, Appeltjes van oranje, Appeltjes van de boomen, Daer woonen de rycke oomen, Daer woonen de rycke juffertjes, Die droeghen twee peer luffertjes, Die draeghen twee peer kousen. enz. In de godshuysen kregen de weesjes en de ouden van dagen op St. Nicolaasavond „sprenckvleys met jeus" of wel „witte- broodsop", een lekkernij in die dagen. In Rijnland waren de boeren gewoon op die dagen de koeien op het land te mel ken en al hun volk met „soete" melk en beschuit bij de koeien in de weide te ont halen. In 1777 werd door Jan van der Swam te Rhijnsaterswoude en O. Swaneveld te Leimuiden, het gebruik opnieuw inge voerd. Uitgenoodigd waren kinderen, be neden den 14 jaar en ouden boven de zeventig, om aan de kade van den Was- senaarschen polder te komen en ze ver orberden 7 groote melkemmers met ver warmde melk en 175 dubbele beschuiten gevuld. Dichters en schilders hebben dikwerf het St. Nicolaasfeest tot onderwerp van hun kunst genomen en ontelbaar zijn de volksliederen, waarin de loftrompet wordt gestoken van St. Nicolaas. Die wond're heilig, zoo vermaard, Die schoenen vult bij hoopen En liefst door schoorsteenpijpen vaart Al staan de deuren open. De heilige St. Nicolaas werd te Pan- thera in Klein-Aziö in de vierde eeuw ge boren. Zijn ouders waren bemiddelde lie den en toen zij stierven, lieten zij den jon gen man een groot vermogen na, dat hij werd hij de algameene kindervriend? hi) de algemeen© kindervriend? De legende vertelt ongeveer het vol gende: Hjj had de gewoonte in den nacht langs de huizen der armen te gaan, en dan zyn gaven in de huizen te gooien, zonder dat men zag, wie zoo weldadig was. Rn zoo was er ook een arme man met drie schoone dochters, lieve meisjes, maar die het vaak zoo arm hadden dat zij niet wisten, hoe rond te komen, ook Nicolaas vernam het en in den nacht ging hij langs het huisje van dien armen vader en wierp een' aan zienlijk bedrag door het venster. Dat be drag was een bruidschat voor de oudste dochter, die daarop gelukkig trouwde. Op een anderen nacht bracht de jonge Nicolaas opnieuw een groot geschenk voor de tweede dochter, die daarop eveneens huwde. Doch toen hij ook voor de derde dochter de bruidschat bracht, lag de vader op den loer en hij greep het kleed van den man, viel voor hem op de knieën en zeide: „O, Nioolaas, dienaar Gods, waarom ver bergt ge Uwe weldaden." Sinds dien tijd, aldus de legende, wordt St Nicolaas als de kindervriend bij uit nemendheid beschouwd, die 's nachts zijn gaven brengt Aan de grooten goud en aan de kinderen koek en andere „snoeperie en slickerdemick". Doch St. Nicolaas was ook de schutspa troon van de zeevaarders. Hiervan wordt het volgende verteld: Toen hij tot bisschop van Myra in KLein- Azië was benoemd, ging hij eerst naar het Heilige land, terwijl hij op zee was, stak een storm op, welke het schip, waarop hij zich bevond, geweldig teisterde. Alle opvarenden waren bang, behalve de bisschop. Een matroos viel over boord en verdronk. Hij liet het lijk opvisschen en maakte den man weer levend. Vandaar, dat hij als de schutspatroon van de zee varenden werd beschouwd en reeds in de l(te en 11e eeuw hingen de zeelieden, die van verdrinken waren gered, hun door weekte kleeren bij de beelden van dezen Heilige in de kerken op, als offerande. St. Nicolaas was ook het schutspatroon van Amsterdam en van Rusland. Hij werd ook dikwerf afgebeeld met een tobbe, waarin drie. kinderen. Hieraan is de volgende legende ver bonden: Bisschop Nioolaas had vernomen dat er een slager was, die kinderen ving en ze dan slachtte. Hij ging naar den slager, die niet in de stad van den bisschop woonde en het huis van den slager binnentreden de zag hij, inderdaad een tobbe, waarin drie kinderen reeds in stukken gehakt. Bisschop Nicolaas was woedend op den slager, strafte hem en maakte de kinderen heel en levend en dadelijk zongen de kin deren, nog in de tobbe staande: Sinterclaes biscop, Settie hooghe mutse op. We zeiden reeds dat het St. Nicolaas feest, vooral, in Nederland wordt gevierd. Ook in Oostenrijk kende men een soort St. Nicolaas, maar hij. is zwart als Piet en hij rammelt met kettingen. Rome kent niet het St. Nicolaasfeest, doch daar komt zwarte Piet door den schoorsteen in den kerstnacht. Waarom door den schoorsteen? De schoorsteen was de koker, waardoor de gemeenschap werd onderhouden met de bovenwereld, die in de verbeelding van het voorgeslacht met allerlei geesten was bevolkt In de kinderlijke verbeelding bleef de goede Sint bestaan, die door den schoorsteen zijn goede gaven wierp. Reeds in de 17 e eeuw werd St Nioolaas afgebeeld op een wit paard, rijdende over de daken. De voorstelling, dat de heilige rijdt over de daken op een wit paard is nog over ge bleven, ofschoon gewijzigd, van de oude Germanen. Ook Wodan reed op zijn wit paard „Sleipnir" genaamd, en zooals de Germaansche landman iets liet achterblij ven op den akker voor Wodan's paard, zoo was het bij kinderen de gewoonte wat stroo in schoen of klomp te doen voor hét paard van den goeden Sint. En waarom „sinterklaasjes", in allerlei vormen Vroeger werd St. Nicolaas in koekjes afgebeeld, doch dit werd voor onze vroede vaderen verboden, daar men nu eenmaal de sinterklaasjes een vorm had gegeven, maakte men in plaats van den bisschop huizen, dieren, mannen en vrou wen enz., doch geen St. Nioolaas. En waarom harten van marsepein of banket? Omdat St Nioolaas ook was „hylik- maker", een soort huwelijksmakelaar en een hart, op St Nicolaasfeest aan een meisje gezonden, moesten de gevoelens yan den jongenman vertolken voor het jonge wicht. Doch het meisje, dat een pop van taai-taai kreeg, was niet erg in haar schik, want het voorspelde niet veel goeds. De kinderlijke verbeelding heeft het St. Nioolaasfeest gemaakt tot een feest met lieflijke herinneringen verbonden. In ons land, is het een familiefeest, waarop men gaarne komt en elkaar door middel van allerlei surprises tracht te ver maken en te verrassen. Dwingt het jaar getijde ons, in het koude Noorden, het feest in huis te vieren, ofschoon men vroe ger ook op de avonden vermomd rond ging, in Indië heeft het St. Nioolaasfeest, dat door de Hollanders nog altijd wordt gevierd, meier de luidruchtigheid van een volksfeest, dat op straat wordt gevierd. Soms zijn er momenten, als het wat laat wordt en men er aan denkt, zijn huis op te zoeken, welke aan den onvervalschten hartjesdag doen denken. In de hoofdstra ten,waar de café's met hun terrassen zich bevinden, krioelt een groote menigte meest indo-Europeesche jongelui, die schreeuwen, zingen en lawaai maken door middel van papieren toeters! Op de terrassen van de café's, waarvoor nu entree moet worden betaald, verdrin gen de pretmakers zich, bekogelen elkasr met serpentines, en veelkleurige sneeuw van oonfetti dwarrelt door de lucht. Boven alles een volk van stof, dat blijft Slakken op de gezichten, de bloote armen er dames, die ook gaarne meedoen. De Inlander, die nooit luidruchtig is, en die geen begrip heeft van het echte en ware St. Nioolaasfeest, kijkt dat alles aan met verbazing, verwondering, en vraagt zich af, of de toeans en nonja's niet een beetje van lotje getikt zijn. En de Europeaan, laat ons liever zeg gen: de Nederlander, die voor de eerste maal het feest in Indië bijwoont, verge lijkt het met de stille feestviering in Hol land, herinnert zich het intieme, het huise lijke, dat het feest tot een echt familie feest maaktEin zeker komt dan de her innering aan het ouderlijk 'huis, waar voor de kleinen nog aan de geheimzinnige sfeer van 't geloof aan de komst van St. Nicolaas in den nacht heerschte, hij zal zeker voor zijn geestesoog de beelden van zijn ouders halen, die den St. Nicolaasdag voor hem tot een kinderfeest hebben gemaakt. Gelukkig de kleine mensch, die in zijn naieve verbeelding steun vindt bij zijn ge loof aan het bestaan van den ouden Hei lige, die nooit sterft, omdat goedheid, wel dadigheid en vriendelijkheid tegenover kinderen nooit sterven. Gelukkig degene, die het geloof aan den goeden Sint nog niet heeft verloren. Hij ziet nog niet de wereld, zooals de grooten haar zien. Het zien van de werkelijkheid komt vroeg genoeg. Niet alleen voor de kleinen is het feest, doch ook voor de grooten.-.. het St Ni oolaasfeest is een feest van de verrassin gen, der surprises en ook zij, die niet meer naief in het leven staan en weten wat er in de wereld te koop is, houden van een ver rassing, die aan het leven kleur geeft. Niet het geven, zoo maar, van de hand in de hand, van het geschenk, brengt de ge- noegelijkheid, doch het onverwachte, het niet dadelijk weten wat men krijgt. En wij grooten, ook wij haken naar een verras sing, naar iets anders dan het dagelijk- sche. Ook wij, wij zijn in wezen, nog echte kinderenop St. Nioolaas. Moge voor al onze lezers de goede Sint het goede en het lang-begeerde en lang verwachte brengen. Binnenland. De moord te Valkenburg. De moord te Valkenburg, die Zondag avond is gepleegd, is geschied na een twist tusschen de gebroeders M. en A. Cur- vers, eenerzijds en 6 personen uit Schim melt; anderzijds. Van deze laatste zes had één aan A. C. om vuur gevraagd, doch vóór hij dit gegeven had, hadden de an deren hem reeds de sigaar uit den mond geslagen. De gebr. C. zijn daarop wegge gaan, doch op eenigen afstand hebben zij •steenen opgenomen, en daarmee naar het zestal geworpen. Deze zes zjjn daarop op de twee broers afgestoven en een hunner, M. C., kreeg een steek in het hart van on geveer 7 cM. diepte. Hij was onmiddellijk dood. Toen de zes zagen wat er gebeurd was, zijn zij gevlucht en in een gereed staande auto gestapt en naar hun woon plaats Schimmert vertrokken. Daar zijn zij Maandagochtend door marechaussees ge arresteerd en vandaar naar Valkenburg overgebracht. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat vier hunner niet aan den moord schuldig zijn. Deze zijn Maan dagavond in vrijheid gesteld. De gebroe ders R. blijven nog in voorloopige hech tenis en zijn Dinsdag naar Maastricht overgebracht. KLOPJACHT TE DEVENTER. Dinsdagmorgen vertoonde de gemeente politie, de marechaussee en de militaire politie te Deventer een groote activiteit. Men maakte zich op om jacht te maken op twee Duitschers, die hadden willen inbre ken. In de Noordenbergschstraat had men n.1. in een antiquiteiten-winkel van den koopman Berg het begin van een inbraak ontdekt. De politie trof daarbij in een na burige gang een Duitscher aan, die be weerde ziek te zijn. Hij had' echter kans om de vlucht te nemen. Later is hij weer elders waargenomen en ontstond een schietpartij, waarna een klopjacht begon. De Duitscher vluchtte op zijn kousen in het Noorderplantsoen met zjjn achtervol gers op de hielen. Tal van schoten werden op den man gelost, die echter voorloopig wist te ontkomen, totdat men hem op den Brinkgeversweg heeft gegrepen- Hij' ont kende iets met de inbraak uitstaande te hebben. Het was de 29-jarige Duitscher K. uit Hamburg. De politie zoekt nu nog naar een anderen Duitscher, die Maandagavond op het spoorwegemplacement aldaar is ge zien en daarna spoorloos is verdwenen. Men heeft de wegen in den omtrek afgezet teneinde den anderen Duitscher aan te houden. DE ONERVAREN ROEIBOOT. In aansluiting op een bericht in het nummer van Dinsdag kan worden gemeld, dat bij de politie aangifte is gedaan, dat van een bij de Steenplaat te Rotterdam liggend schip worden vermist, sedert Maandagavond, de 33-jarige J. de V. uit Malden en de 22-jarige E. V. uit Sluiskil. Zij zjjn Maandagavond samen per roei boot naar de stad gegaan. Men heeft de be neden de Willemsbrug gevonden roeiboot herkend als te zijn de boot, in welke deze twee mannen Maandagavond hebben ge varen. Vermoed wordt, dat beide personen zijn verdronken. Het dreggen heeft nog geen resultaat gehad. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Encephalltls na inenting. In de week van 24 tot en met 30 Novem ber werd een geval van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent dit geval wordt een nader onderzoek inge steld. Vfirtola minor (alastrim). In de week van 24 tot en met 80 Novem ber zijn te 's Gravenhage waargenomen 4 gevallen. DE „VORST" VAN GELEEN. In arrest gesteld. De heer Leurkens, zich noemende vorst van Geleen, enz., op wiens huismeubelen wegens belastingschuld beslag is gelegd, is naar het gemeentehuis gegaan, heeft daar een ruit vernield en verder de aan kondiging van den executorialen verkoop aan flarden gescheurd. De politie heeft hom toen gearresteerd. Er werden twee processen-verbaal tegen hem opgemaakt. ALASTRIM T£ HILLEGERSBERG. Ten huize van de familie M. aan den Kleiweg te Hillegersberg is bij een één jarig kind alastrim vastgesteld. De familie weigert het kind in de barak te laten op nemen; er is nu een vaste politiepost voor de deur geplaatst. Buitenland. De zaak Sklarek. Geschenken ln beslag genomen- De rechter van instructie te Berlijn heeft bij burgemeester Schneider twee zilveren lichtkronen in beslag laten nemen, ter waarde van ca. 2000 mark, een geschenk van de Sklareks aan Schneider, die dezer dagen zal worden gehoord over de aan leiding tot dit geschenk. In de kamer van den rechter bevindt zich reeds een groote collectie kostbare voorwerpen, die de Sklareks aan hun vrienden onder de amb tenaren hadden geschonken. Uit de commissie van onderzoek. Aan het verslag dat de rapporteur afg. Könnecke (D.-nat) gisteren in de „Skla- rekcommissie" van den Pruisischen Land dag heeft uitgebracht, ontleenen wij het volgende: Könnecke zeide o. a., dat geen enkele balans van de Kleiderverwertungs-Gesell- schaft melding maakt van de credieten der gemeente Berlijn, die o.a. in het eerste jaar na de inflatie van 53.000 M. gestegen wa ren tot ruim 1.7 millioen. De onkosten bedroegen volgens de boeken 45 pet. van den omzet! Omtrent de Berliner Anschaïfungs-Ge. sellschaft zeide spr., dat burgemeester Scholz reeds in Dec. 1927 van balansver- valsching bij de B-A-G. had gesproken, en ofschoon het controlebureau van bedrog sprak, verklaarde de magistraat: bij de B.A.G. is alles in orde. En ofschoon Scholz met deze ernstige beschuldigingen op de hoogte was, want hij parafeerde het rap port, werd geen vervolging ingesteld tegen den directeur Kieburgl Vervolgens bracht de officier van justi tie, dr. Weissenberg, rapport uit. Hij deelde mede, dat de Sklareks, die uit Rus land afkomstig zijn, begonnen zijn met een bontzaak. Zij werden tijdens den oorlog gearresteerd onder verdenking met rit meester v. Kleist tegen betaling van 12.000 M. te hebben meegewerkt, om jon gelieden van den militairen dienst vrij te houden, doch uit gebrek aan bewijs wer den zij weer vrijgelaten. Men kreeg van de Sklareks steeds den indruk, dat zij zeer vermogend waren en er waren steeds voor millioenen aan wissels op hun naam in omloop. Spr. vertelt verder, hoe handig de Sklareks met behulp van anderen met chèques wisten te goochelen om den in druk, dat zij groote zaken deden, nog te versterken. Omtrent de gratificaties deelt de rappor teur mede, dat wethouder Gabel die in de boeken Gabriël werd genoemd we kelijks 300 mark ontving, wethouder Dege- ner (Dolch)) 2500 mark per maand- Verder ontvingen de directeuren van de Stads bank, Schmidt en Hoffmann, voortdurend toelagen, van Schröder is dit tot dusver niet geconstateerd. Behalve oostuums ont ving Schmidt nog een zilveren servies van 700 mark en 3651 mark, alsmede drie bont jassen voor minder dan de halve waarde. Ook de wethouders Kohl en Benecke, de ambtenaren Kieburg, Liebert, Sakolofski e. a. ontvingen van de Sklareks geregeld toelagen. Een schietende waanzinnigen. Marseille werd Maandag in beroering gebracht door een krankzinnige. In ver volg op wat daarover in het nummer van Dinsdag vermeld is, nog het volgende: Een jonge man, die kortgeleden uit het krankzinnigengesticht ontslagen was, drong gewapend met een karabijn het po litiebureau binnen, waar hij een agent neerschoot. Met een tweede schot ver wondde hij een vrouw, die zich op het bu reau bevond. Vervolgens stelde hij zich op een plein achter een fontein op waar vandaan hij het vuur op de voorbijgangers opende. Als eerste offer viel een Duitsch soldaat van het vreemdelingenlegioen, die zwaar ge troffen neerviel en spoedig aan de beko men verwondingen is overleden, Nog zeven andere personen werden Verwond. De politie, die inmiddels op het tooneêl verschenen was, verschanste zich achter een vrachtauto en opende met revolvers het vuur op den krankzinnige. Toen dienö munitie opraakte, poogde hij te vluchten, doch zakte door een revolverkogel getrof fen in elkaar. Een woedende volksmenigte heeft het lichaam van den gewonde letterlijk ver trapt, ondanks de pogingen van de politie om hem te beschermen. Een masse-moordenaar. In het dorp Pierustfütz in het district Pleschen in Polen is volgens de Nachtaus- gabe een verschrikkelijke massamoord ges »u /^S>*SplJ«v»rterlng«rtorlngen 26ü«r. Bullrlch-Zout Sr fl n» en £1. 1,10. Slecht* echt ln blauwe R. M BRl*- *m Oi*. l.l**#**SS*rSW*S 1' beurd, waarvan 7 leden van één gerin het slachtoffer zijn geworden. De familie van den jongen boer Czelaw Koneczny ver zette zich sterk tegen diens huwelijk met de zuster van een Duitsohen onderwijzer. De boer heeft herhaaldelijk gedreigd, dat zijn wraak op de familie verschrikkelijk zou zijn- Zondagnacht is hiji eerst in de slaapka mer van zijn moeder gedrongen en heeft hij haar met een groote bijl doodgeslagen. Daarna heeft hij achtereenvolgens zijn 24-, 22- en 18-jarige broers, en zijn 18- en 7-jarige zusters van het leven beroofd. Een 20-jarige broer werd bijtijds wak ker en vluchtte. Ook zijn vader werd le vensgevaarlijk gewond, deze is naar het ziekenhuis te Pleschen1 gebracht. Er be staat weinig hoop, hem te behouden. De moordenaar is gearresteerd. DE ZWENDELAAR HARTUNG. Het proces tegen den zwendelaar Karl Hartung, die te Keulen verschillende per sonen had opgelicht door te vertellen, dat hij een onwettige zoon van prinses Her mine, de echtgenoote van den gewezen keizer was, kwam heden in tweede instan tie voor de Keulsohe rechtbank- In April jL was Hartung tot dertien maanden veroordeeld, maar in hooger be roep gegaan. Tijdens het eerste proces werd geconstateerd, dat hij inderdaad financieel door prinses Hermine was ge steund en ook eenige malen als koerier tusschen Doorn en een aantal bekende Duitsch-nationale leiders zooals Hugen* berg en graaf Westarp had diénst gedaan. Hartung schilderde voor de rechtbank weder zijn bewogen levensloop. Hierbij ontstond een heftig incident, toen hij na melijk uitweidde over zjjn lichamelijk lij den, riep de vertegenwoordiger van het O. M.: allemaal tooneelspel. Op opgewon den toon protesteerde de verdediger tegep deze woorden. Hij beriep zich er op dat beklaagde een paar maal een zware opera tie had ondergaan. Op dit oogenblik kreeg Hartung een zenuwtoeval, waardoor de zitting moest worden onderbroken. HET ONGELUK AAN BOORD VAN DE „CELTIC". Een vierde werkman, die in een ruim van do «Celtic* in Queenstown afgedaald en daar door vergiftige gassen bedwelmd was, is bezweken zonder dat hij bij be wustzijn gekomen is. De «Celtic» ligt sedert December van het vorige jaar op de rotsen voor d» haven. De passagiers en de bemanning zijn er toen afgebracht, maar alle pogin gen om het schip vlot te brengen mis lukten. Eenige maanden geleden is het wrak aan een Deensche sloopersflrma verkocht die, samen met een firma te Dover, doende is, het schip met behulp van samengeperste lucht te lichten en van de rotsen te krijgen. Men was met drievierde van dit werk klaar, toen het ongeluk Vrijdag gebeurde. Men was aan het werk in ruim 3 waar graan lag dat inmiddels droog geworden was. Daar moet zich een vergiftig, gas, vermoedelijk zwavelwaterstof, ontwikkeld hebben. De eerste helpers wilden de slachtoffers, die bedwelmd van een ladder waren gevallen, boven brengen, maar werden toen zelf door het gas overmand. De lijken van twee mannen, die nog in het ruim lagen, zijn pas Zaterdag door duikers gevonden en boven gebracht. EEN DUIVELSCHE MISDAAD. Om verzekeringsgelden. Enkele dagen geleden werd op een straatweg in de nabijheid van Regensburg een geheel verbrande auto gevonden, waarin het verkoolde lijk van een man lag. Uit het onderzoek bleek, dat de auto aan den koopman Tetzner uit Leipzig had toe behoord. Tetzner had zijn leven zeer hoog verzekerd en om zijn vrouw aan de ver zekeringssom te helpen, schijnt hij een duivelsch plan te hebben gesmeed. Hij reed met zijn auto naar Beieren. In de buurt van Regensburg noodigde hij een landlooper uit mede te rijden. Nadat de man was ingestapt, vermoordde hij hem, waarop hjj den auto in brand stak. Hij wilde zoo het vermoeden doen ontstaan, dat het lijk, dat in den auto was gevonden, het zjjne was. Tetzner schijnt na zijn mis daad naar het buitenland te zijn gevlucht- LOONSVERHOOGING BIJ FORD. Aan 140.000 arbeiders van de Fordfa brieken te Detroit, is met ingang van 1 December een loonsverhooging toegekend. Zij geldt alleen voor arbeiders in de Ver- Staten. De post loonen bij Ford wordt hierdoor met ongeveer 20 millioen ver hoogd. MEER THEE, MINDER BIER. Uit de fiscale statistieken over het jaar, eindigend op 31 Maart, blijkt dat de be lasting op bier in Engeland 76 millioen pond heeft opgeleverd of 71/* millioen pond minder dan de raming. Daarentegen is er in Engelpnd voor een waarde van 418 millioen thee ingevoerd of 6 millioen meer dan het vorig jaar. DE ELLENDE ONDER DE BOEDAPESTER DOKTOREN. Aan de officieele cijfers omtrent de in komstenbelasting ontleent de Uj Nemze- dék, dat van de 2858 Boedapester dokto ren 9.2 pet. in het geheel geen inkomen heeft, 68 pet. hebben een inkomen van Tn een oud kookboek uit de 17e eeuw vond men voor de Si Nioolaaskoek het volgende recept: la slnda 100 lMr onovertroffen het beite middel Tabletten fl.0. porlret van den uitvinder. Monster* grot'1frHnco T d «rjgenwoordeer

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 12