HIT HUISJE IN HET RAVIJN KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER 's HauchmacberSmeerworst Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. RugpijnNieren Pillen1 Nr 6739 ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 57ste JAARGANG Zondag 8 4.17 Maandag 9 4.17 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De benoeming van dien gou- verneur van Curagau. De tweede Haagsche conferentie. Uit het Engelsch Buitenland. De Belgische kabinetscrisis opgelost Ontruiming van het bezette gebied. Een crisis in de Dultech- nationale partij. Koninklijk bezoek aan het Vaticaan. De toestand ln Rusland DUITSCHLAND. DE SCHEURING IN DB D. NATIONALE PARTIJ. Westarp motiveert zijn besluit HET FRANSCHE VLOOTPROGRAM. FOTOKAARTEN SALONFOTO ITALIË. 44) HET ITALIAANSOHE KONINKLIJKE ECHTPAAR BIJ DEN PAUS. SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Hoe die koningin gekleed was. Pas op voor Rheumatiek! EINDE. HELOERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant {1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa. Ned. O. en W. lndië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0 70 f r Modeblad rep, f 0.98, fi.ag.fi.a8,f 1.35. Losse nos. 4 cf; «r. P. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 41a Poat-Girorekeniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte alt redaction. takst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijtno. 4 at Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond: Z 8 12.44 22.45 7.53 15.47 0.42 13.06 M 9 12.55 23.59 7.54 15.47 1.31 13.59 D 10 13.07 7.55 15.47 2.30 15.04 W 11 13.18 1.14 7.56 15.47 3.40 16.15 D 12 13.31 2.32 7.57 16.46 4.49 17.19. V 13 13.47 3.54 7.58 15.46 5.46 18.11 Z 14 14.07 5.21 7.59 15.46 6.46 19.00 Licht op voor alle voertuigen 1 Zaterdag 7 Dee4,18 uur. Nu is de officieele benoeming, van den nieuwen gouverneur van Ourapau, afge komen. Wij schreven den vorigen keer reeds, dat men met het oog op den toe stand in onze West, er hij de benoe ming wel rekening mee mocht houden, iemand aan te wijzen, met iets van den heldenmoed der oude zeevaarders in zijn body. Welnu, de minister schijnt er ook zoo over gedacht te hebben en heeft een candidaat gezocht onder de militairen. Majoor B. W- F. van Slobbe is benoemd. De heer v. Slobbe moet een krachtige fi guur zijn en wanneer hij- dus ook als ci viel bestuurder geschikt is, zal hij blijken de rechte man op de rechte plaats te zijn. De nieuwe gouverneur is, evenals zijn voorganger, roomsch-katholiek. Op de fotopagina vindt men zijn conterfeitsel. Wederom zullen de diplomaten van de voornaamste Europeesche landen naar Den Haag trekken, om daar het probleem van de schadevergoeding en de ontrui ming nader te bespreken. Eln weer zal dus Den Haag komen te staan in de inter nationale belangstelling, zullen de kop stukken van het internationale politieke leven het cachet van wereldstad aan Den Haag geven. Een van hen, die dezen zomer een zoo belangrijke figuur op de conferenties was, zal nu worden gemist. FEUILLETON door Stresemann, die te vroeg heenging en I vrij' zal worden van de vreemde over- wiens verscheiden op de as. conferentie 1 heersohing. zeker zal worden gevoeld. De conferentie is vastgesteld op 8 Janu- arie a.s. De Belgische kabinetscrisis behoort al weer tot het verleden, en, laten we dit er meteen achter voegen, had niet behoeven plaats te hebben. Want.het ministerie is hetzelfde gebleven, met andere woor den, de koning heeft het ontslag niet aan vaard, waardoor de minister-president Jaspar, genoodzaak was, met zijn eigen ministerie voor den dag te komen en de zaken verder te behandelen. Wat men met dit Intermezzo gewonnen heeft is, dat het ministerie nu niet meer zal stranden op het talenvraagstuk en dat op zichzelf was wel zoo'n vertooning waard- Het programma van de vervlaam- sching van de Gentsche universiteit zal nu vrijwel in zijn geheel worden uitge voerd. Deze week zijn de laatste Fransche troepen uit de tweede zone van het Duit- scbe bezette gebied vertrokken. Elf jaar hebben zij, met de Belgen en Engelschen, een groot gedeelte van West-Duitschland bezet en men kan zich indenken, dat er groote vreugde was, toen de laatste Fran sche manschappen wegtrokken. Want wel is het als een last gevoeld, deze bezetting, als een drukkende last voor de l1/» mil- lioen bewoners van deze streek en het dankwoord van Hindenburg, voor het moedige dragen van dit juk, was dan ook wel op zijn plaats. In het bijzonder hebben Aken en Ko- blenz feest gevierd en voor het eerst na elf jaar kon men weer uit volle borst door de straten zingen: „Deutschland, Deutsch- land über alles", welk lied tijdens de be zetting verboden was. Wij herinneren ons althans nog heel goed, dat, toen wij voor eenige jaren, met een reisgezelschap in 't bezette gebied waren, en op een avond in een overmoedige bui dit lied door de stra ten van Dietz hadden laten klinken, wij den volgenden dag van den leider een scherpe reprimande kregen. Maar nu kan en mag het weer gezongen worden en hoopt men alleen nog maar dat ook de derde zone, waarin twee en half millioen Duitschers wonen, spoedig ontruimd zal worden, zoodat Duitschland weer geheel Het is drie jaar geleden dat de eerste zone, waaronder Keulen, ontruimd werd. In de Duitsch-nationale Volkspartij is een crisis uitgebroken, die al lang dreig de. De oorzaak hiervan is dat men zich niet langer wenscht te onderwerpen aan den leider Hugenberg. Een tamelijk groot aantal Rijksdagafgevaardigden heeft de partij verlaten en deze week is graaf Westarp, als voorzitter van de Duitsch- nationale rijksdagfractie afgetreden. Het bewijs, dat dit optreden uitsluitend te wij ten is aan het feit, dat men niet langer Hugenberg als leider wenscht, is wel, dat graaf Westarp wèl bedankte als voor zitter van de rijksdagfractie, doch uit drukkelijk verklaarde in de partij en fractie te willen blijven. Men kan den toestand in de Duitsch- nationale partij op 't oogenblik als uiterst verward beschouwen, doch dit alles zal misschien leiden tot verheldering van den politieken toestand en tot zuiverder verhouding der partijen. Want een en ander liet den laatsten tijd nogal wat te wenschen over. Voor het eerst heeft de Koning en Ko ningin van Italië een bezoek gebracht aan .het Vaticaan en ook voor den Paus was het het eerste koninklijke bezoek dat hij ontving, na het herstel van zijn wereld lijke macht. Deze St. Nioolaasdag was dus én voor het Vaticaan èn voor Italië Pen dag van bs- teekenis. Onder het buitenland vindt men nog verschillende bizonderheden omtrent dit bezoek. is sinds de vorige week wel een weinig verbeterd, doordat men een basis schijnt te hebben gevonden, waarop onderhande lingen tusschen Rusland en China plaats kunnen hebben. China heeft trouwens zijn goeden wil, tot bijlegging van dit gewa pend conflict wel getoond, door zeer vriendschappelijk te antwoorden op de herinnering, van verschillende groote mogendheden, aan de verplichtingen, verbonden aan de onderteekening van het pact van Kellogg. Al is het conflict dan ook op heden nog niet bijgelegd, er is toch alle hoop, dat het binnenkort tot het verleden zal be- hooren. Was dat ook maar te zeggen van de eeuwigdurende burgeroorlogen in het Chineesohe rijk. Doch helaas, daarmee is en blijft het treurig gesteld. Berlijn, 5 Deo. Naar de „D. Alllg. Ztg." meldt, heeft graaf Westarp in de gisteren gehouden zitting der D.-nat. rijksdag fractie zijn besluit, om als voorzitter te bedanken, toegelicht in een rede, waaruit bleek, dlat hij de actie omtrent het royeeren van vooraanstaande fractieleden afkeurt. Hij zeide, dat hij na het uittreden van twaalf fractieleden niet meer in staat was aan het hoofd der fractie te blijven. Hij wees op de groote overeenstemming in gezindheid tusschen hemzelf en de uit- getredenen, welke in parlementaire krin gen veelvuldig als een soort solidariteit werd beschouwd. Hij, voegde er echter bij, dat hij lid der party en der fractie zou blyven. FRANKRIJK. Het Fransche vlootprogram van 1 Jan. tot 31 December 1930 omvat het op stapel zetten van een kruiser van 10.000 ton, een mijnenlegger, zes torpedobootjagers, zes duikbooten eerste klasse, een duik- boot-mynenlegger en nog eenige kleine schepen. FOTO E1SELIN POLDERWEG 60 per 1/1 dozijn f 1.50, (2 00 en (2.50 Vergrootingen naar leder origineel Seml-emallle artikelen Opnamen voor Handel en Industrie ÏÏEADON HTTX Heotcxr'k verhaal van wat er gebeuré was, nadat hy en Bessie war in opgeslo ten was eenvoudig genoeg. Hy had Mapleton's ultimatum aangenomen, om dat hem dit de eenige mogelijkheid had geschenen op dat oogenblik, maar hy had het niet gedaan zonder hoop. Tyderrs zyn gesprek met den effecten-vervalscher had hy opgemerkt dat er in den muur van hun gevangenis heel wat losse stee- nen zaten en dat de grond ervoor met puin bedekt was. Met zyn geoefend op merkingsvermogen had hy zich de ver moedelijke beteekenis daarvan snel ge realiseerd. Er moest daar oorspronkelijk een Ingang zyn geweest, die naar een ander deel van de groeve leidde. Waar- achdjniyk had Mapleton, die hier zijn „bedrijf reeds uitoefende voor Lord Purbeck met het zyne begonnen was, dezen toegang door een ontploffing versperd, toen de marmergroeven weer in gebruik waren genomen. Als dit vermoeden juist bleek, meende Hector, dan was het allerminst huiten- gesloten, dat hy erin zou slagen om een gat te maken, waardoor zy zouden kun nen ontsnappen naar het deel der groe ven dat in gebruik was of dat hun ge roep de arbeiders van Zyn Lordschap zou kunnen bereiken. Gelukkig had hij een lamp en voldoenden tyd. Het was even na middernacht toen Mapleton hen verliet en hy zou niet terugkeeren voor hy zijn onderhoud met Lord Purbeck had gehad. Hector gaf Bessiie de lamp om by te lichten en begon met zyn handen het puin weg te ruimen. Het was moeilijk werk dat niet hard opsohoot; eenige ma len werd de avbeld van een uus te aie Het Italiaansohe koninklijke echtpaar heeft Donderdagochtend by stralenden gedaan door een nieuwe instorting. Uit de manier waarop het puin lag, leidde Hector af, dat er tweemaal een ont ploffing moest zyn geweest; de eerste, waarschyniyk toen het bekend werd dat de groeven zouden worden heropend, scheen niet afdoende te zyn geweest. Wellicht was hier het punt wel, waar Cassidy door Mapleton was neergescho ten, op een moment dat de Ier trachtte door de puinhoop, veroorzaakt door de eerste ontploffing, heen te dringen. Naar Hectors schatting waren ze hier niet ver verwyderd van de rotsopening aan den zeekant. Dat zou dan ook de ver klaring zijn van het feit, dat hy het lichaam van den Ierschen werkman in het water gevonden had. Hector werkte als een razende; aange vuurd: door het Instinct van lyfsbehoud. De uren sleepten zich moeizaam voort, nu eens leek het of zyn heldhaftige poging falen zou; dan weer had hy alle hoop op succes. Den volgenden morgen, omstreeks acht uur, bleek de lamp leeggebrand; het was pikdonker in hun kerker en af en toe by gelicht door het vage schijnsel van een lucifer, zwoegde hy verder. Maar na drie zware uren van verder- ploeteren, kwam het eerste teeken van de overwinning: hy voelde een koude tocht en er was een opening waar hij zyn hand doorheen kon steken! Weer een uur later was de opening zoo groot, dat hy er Bessiie doorheen kon helpen! Zoodra ze veilig aan den anderen kant was geko men, was het uitgeputte meisje bemiste- loos in elkaar gezakt. Op datzelfde oogenblik hadden gelui den Mapleton's terugkeer aangekondigd. Hector was teruggekropen en had juist de grendels van de deur geschoven, toen de sleutel in het slot werd omgedraaid. Het licht van de electrlsche lantaarn speelde door de grot en Mapleton slaakte een kreet van woede, toen hij naar hy meende de rotskamer leeg vond. Want Hector had zich met zyn revolver in de hand tegen den muur achter de deur gedrukt. Toen ontdekte de boos doener het gat, waardoor Bessie was beengekropen. Nauweiyks ademhalend bespiedde Hector rijn tegenstand*» door het sleutelgat; hiji wilde Mapleton gevan gen nemen. Alles hing er thans van af, of Mapleton een van de kamers zou bin nengaan of zyn heil zoeken in een over haaste vlucht door den tunnel. Hector durfde niet te schieten, want de I schelm had weer de dynamietpatroon in zyn hand voor het geval Yeldham hem met een pistoolschot zou hebben begroet. Plotseling, na den uitgang te hebben onderzocht, scheen het tot Mapleton's be sef door te dringen dat, als zyn gevange- nen do hoofdgroeven bereikt zouden heb- j ben, hy geen tyd te verliezen had en tot Hector's groote vreugde liep hij naar de deur van zyn „laboratorium". Hy scheen van plan zyn valsche papieren in veilig- i heid te brengen voor hy de plaats ver-1 liet, waar de grond nu wat al te warm1 was geworden. Hector merkte ook op, dat hy onder 'n eenen arm een pak met kleeren had., i et raadsel van Bessie's verdwenen gar derobe was opgehelderd! In den nacht tor gekneusd en half verdoofd naar den anderen kant van de grot had geslingerd. Toen John Budge en zyn arbeiders waren komen aanloopen, was hy weer vol doende by bewustzijn om te schreeuwen en na korten tyd hadden ze hem uit het puin gewerkt Mapleton's „opgraving" was een veel minder eenvoudig „karwei", daar hy zich in het centrum van de ontploffing had be vonden. Toen men hem eindeiyk had be reikt, was hy by'na stervende. Ze droegen hem naar de kamer van Lord Purbeck en hy bracht zyn Laatste uren door met snoeven op zyn misdaden. Uit zyn ge- de ge schiedenis van al wat hy in de „Duivels- broken zinnen was het mogelyk de van haar verdwyning had Mapleton haar kast geplunderd en haar Zondagsohe kleeren meegenomen. Het zien niervan stelde Yeldham heel dankbaar, dat het meisje tenminste uit Mapleton's klauwen was gered. Het feit dat deze de kleeren had meegebracht be wees, dat hy de hoop nog niet had opge geven haar te bewegen of te dwingen om met hem mee te gaan. Wat zyn plannen ten opzichte van hemzelf waren, daarover maakte Hector zich gteen Illu sies. Op de een of andere wyze zou Maple ton trachten hem te verhinderen de grot lovend te veriaten. Steeds vloekend, ontsloot Mapleton de deur en trad zyn werkkamer binnen. In zijn gejaagde angst deed hy iets dat hem noodlottig werd: hy liet den sleutel in het slot zitten! Voor hy nog de eerste lamp had aange stoken, was Hector naar de deur geslopen, had deze gesloten en don sleutel, omge draaid. Ik heb je in de val, Mapleton!, schreeuwde Hector. Een stilte volgde. antwoord gekomen in den vorm van een donderend lawaai en een schok, die He©- zonneschyn zyn bezoek aan het Vaticaan gebracht, waarmee de verzoening van het Huis Savoye met den Paus voor het oog van de geheele wereld bekrachtigd is. Het plein voor de Pieterskerk was ge heel afgezet door Pauselijke gardisten en gendarmes, terwyi aan de grens van de Vaticaansche stad Palatynsche garden de eerewacht vormen. Het Koninkiyk paar werd door mgr. Borgoncinl Duca ontvan gen en onmiddeliyk in het vertrek van den Paus geleid. Het bezoek heeft 20 minuten geduurd. Naar Vaz Diaz zich Woensdagavond uit Rome heeft laten seinen, zou koningin Verwaarloos nooit de geringste aanval van rheumatiek. Deze kan u mettertijd onnoemelijk veel last en pijn bezorgen. Ofschoon velen bij vochtig weer hinder hebben van rheumatische pijnen, behoeft dit niet in zoo erge mate liet geval te zijn. Immers rheu matiek wordt vaak veroorzaakt door urinezuur, dat als gevolg van trage of verzwakte nieren in het bloed achterblijft. Laat geen kostbaren tijd verloren gaan. Begin onmiddellijk met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, als gij reden hebt om aan te nemen, dat uw nieren verzwakt zijn, door verschijnselen als rheumatische pijnen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, of onaangenaame urinestoor- nissen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. kloof" had misdreven te reoonstrueeren, Hy bekende dat hy Cassldiy had doodge schoten en pochte op de duizend valsche banknoten en effecten, die hy in zyn hol had gefabriceerd. Hy had er een boos aardig genoegen in, dat de ontploffing een onderzoek tengevolge zou hebben, dat te- geiyk Lord Purbeck's smokkeibedryf aan het licht zou brengen. Ze vonden het niet noodig hem zyn laatste illusie te ontnemen door hem te vertellen dat de heele smok- belonderneming binnen enkele uren vry- wil'lig zou worden opgeheven. Met op de lippen een betuiging, van leedwezen dat Hector zyn lot niet deelde, stierf hy: om acht uur, 's avonds. Intussohen lag de „Mohawk" gemeerd aan de pier en den heelen avond waren Budge en zyn mannen bezig het schip te lossen en de smokkelwaar in de holle marmerblokken te verladen. Om tien uur vertrok de laatste vracht. De mannen wer den betaald en ontslagen, de politie werd in kennis gesteld met de gevolgen van de ontdekking van het hol van den beruoh- ten vervalsoher en de Graaf, Lady Madge en Hector vertrokken met elkaar den vol genden morgen naar Londen, waar dien zelfden middag een verbaasd hoofdamb tenaar van het Ministerie van Financiën van een boodsohappen-boy een cheque ont ving ten bedrage van drie millioen pond, waarby een kort briefje van Lord Pur en toen was het beek gevoegd was met een mededeeling over de herkomst van het geld. Een gedetailleerd verslag bereikt» de buitenwereld door de „Daily Lynx" den volgenden morgen een even groot suc ces voor Hector als voor zyn courant een dubbele triomf eigeniyk, daar hy het geheim had ontdekt van Dempster Le grand, „terwijl hy op verzoek van Lord Purbeck bezig was een onderzoek in te stellen in de steengroeven met het oog op dit verslag". Deze laatste zin in het sensationeele ar tikel bracht op handige wyze de politieke tegenstanders tot zwygen, die wellioht zouden kunnen beweren dat de restitutie van het .groote bedrag alleen had plaats gehad naar aanleiding van de ontdekkin gen van den „Lynx-redacteur". Zoo han dig had Hector de heele zaak ingepikt, dat de Regeerig uitgelachen werd en niet de excentrieke edelman, die zoo dapper een lans had gebroken voor de opheffing van een verkeerde en wat hy noemde, een misdadige zuinigheid. Drie weken later, toen de voornaamste acteurs in dit drama weer byeen waren op de Abbey en Juffrouw Campion, Mad ge, de Graaf en Hector op het terras ge noten van ©en mooien zomeravond, zei de oude dame plotseling op haar m&est sar- castlschen toon: Het schijnt me toe, zwager, dat je nog 'grooter succes hebt al» huweiyksma- kelaar dan als smokkelaar. Wc weten al- lemaal dat het met Hector en Madge ho peloos mis is en nu heb ik vandaag weer gehoord dat John Budge voor goed van plan is zijn tenten op te slaan in Martha's huisje. En om de maat vol te maken zal de volgende Zondag de huwe-, lyksafkondiging worden gedaan van Bes sie en Jem Oarter. Lord Purbeck nam zdjn sigaar uit zyn mond weg en keek de zuster van zyn over leden vrouw peinzend aan. Ja, Drusdl- la, als er vroeger iemand geweest was, die een weinig romantiek in jouw leven had gebracht, dan zou je nu niet. Een gelukkige oude vrijster zyn, snauwde Tante Drusilla terug.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1