CHINA. Helers peisuM sijn la wr. Sdwrt *1» zwarte zijde. Ztf Sw ook wit kunnen kie zen, gelijk bijv, koningin Victoria van Spanje deed, toen zij zes jaar geleden met koning Alfonso door den Paus ontvangen werd. Voor dames, die door den Paus ont- vangen worden is voorgeschreven hooge krrag, die van achteren tot onder de ooren reikt, lange rok met korte sleep en lange mouwen, die hall de handen bedek ken. Handschoenen worden bij een ont vangst «loor den Paus niet gedragen. Geschenken van den Parjg. Het geschenk dat de Paus den Koning bij zijn bezoek zou aanbieden is edft prachtig mozaiek uit de werkplaatsen van het Vaticaan, een reproductie van de Madonna della Seggiola van Raphaël, ge vat in een Iraaien gouden lijst, met onder- aan een monogram, waardoorheen de naam van den schenker is geslingerd. Het is een werk van prol- Lorenzo Oossio. De Paus zou den Koning voorts zijn por tret met handteekening schenken en de Koningin kostbare edelsteenen en een rozenkrans. Het volgend voorjaar zou Pius XI koningin Helena met den gouden roos willen begiftigen. De burgeroorlog. De muiterij breidt zich uit Reuter meldt uit Sjanghai, dat nieuwe troepen-aldeelingen uit Noord-Kiangsoe en Zuid-Sjantoeng zich hebben aangeslo ten bij de regeeringstroepen, die te Foe>- kou (aan den noordelijken oever van de angtse tegenover Nanking) aan het mui ten waren geslagen. De muiters aan den Poekou-Tientsin-spoorweg tellen thans 20.000 man. De voorzitter van het provin ciale parlement van Anhoei, Sji Heioe- san heelt zich aan hun hoofd gesteld. Tsjiang Kai-sjek heeft flrie van zijn besté divisies naar Poekou gestuurd om daar orde op de zaken te stellen. GEVECHTEN BIJ ITSJANG. De troepen, die onlangs in Zuid-Hoenau (China) zijn opgestaan, zijn in gevecht met Chineesche regeeringstroepen bq Itsjang. De Engelsohe kanonneerbooten Aphis en Ladybird zijn beschoten zonder dat er aan boord iemand gedeeld werd. Een derde kanonneerboot heeft last ge kregen naar Itsjang op te varen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN Surprises. Een WEDERZIJDS CHE VOLDOENING. Na het bezoek van het Italiaansche Ko ninklijk paar aan het Vaticaan zegende de Paus Italië, de koninklijke familie en het volk van Italië. Zoowel de koning als de koningin waren ten zeerste ingenomen met de hartelijke ontvangst, die hun ten deel was gevallen. Naar werd medege deeld, was ook de Paus ten zeerste bevre digd! door het bezoek en bij de verschil lende leden van het Huis van den Paus was deze tevredenheid duidelijk waar te nemen. Toen de koninklijke stoet van het Vaticaan naar het Quirinal terugkeerde, verscheen de Paus voor een der ramen van zijn apartementen om den stoet gade te slaan. DE SAMENSPANNING ONDER DE KOELIES OP KOTARL Medan, 4 Deo. De Landraad heeft uit spraak gedaan in d!e zaak van de vijftien koelies van de onderneming Kotari, die lid waren van een geheime vereeniging met extremistische doelstelling. Een der beklaagden werd vrijgesproken, de hoofd- beklaagde kreeg vier jaar gevangenis straf en de dertien overigen elk een ge vangenisstraf van twee jaren. WELKOME REGEN! Soerabaja, 4 Dec. Het alhier heerschend nijpend gebrek aan drinkwater is plotse ling geëindigd! door het invallen der regens. De regentijd is ingezet met een gewel dige bui, waarbij in twee-eri-een-half uur 250 millimeter regen werd geregistreerd. (De volksmond op Jiava, die zegt dat de regentijd begint precies op den Sint Nioo- laasdag, heeft dus alweer gelijk!....) VEREENIGDE STATEN. DE BELASTINGVERLAGING IN DE VER. STATEN. Wiashington, 6 December. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 218 tegen 17 stemmen de belastingverlaging met 160.000.000 dollar goedgekeurd. Week-kronlefc. Den Haag, 5 December. De parlementaire voelpraterf}. Landbouwklachten. Minister Verschuur*» plannen. Onnoodige moties. De openbare surprisis zijn hiermede vrijwel uitgeput. De nieuwe wethouder, benoemd in de plaats van den onlangs overleden heer von Frijtag Drabbe, kan men moeilijk een surprise noemen. Zijn benoeming op den vrijgekomen zetel der eere neemt thans mr. Kropman, R.K. partijgenoot van zijn voorganger plaats, stond reeds zoo goed als vast. Maar het kan later dan misschien nog wel een sur prise worden; buiten zijn engere partij verband en zijn arbeidsveld als advocaat weet men niet bijster veel van hem af en zoo kan dan zijn optreden als wethouder te een of anderen tijd mogelijk nog wel eens een kleine verrassing baren Een kleine verrassing bezorgde ons dan tenslotte nog de al reeds weer tamelijk in het vergeetboek geraakte Salomon Lieber- mann, wiens hypotheekbank-zaak dezer dagen in hooger beroep voor het Hof be handeld zou worden, een behandeling die evenwel tot half Januari is uitgesteld, doordat deze, naar zijn eigen zeggen ge niale" millioenengoochelaar", op het laat ste oogenblik een boekdeel-dikke „memo rie" inleverde die thans nog dient bestu deerd te worden. Intusschen blijft men benieuwd hoe pre sident Jolles, die na de Giessen-Nieuw- kerk-zaak populair werd als nooit een Amsterdamsch Raadsheer voor hem, nu dit juridische varkentje weer zal was- schan.... steeds Wybert-tableüen meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2