t TWEEDE BLAD GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 7 DECEMBER 1929. Binnenland. KINDERVERLAMMING. ONJUISTE BELASTING-AANGIFTE. VERDUISTERING. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN. Eén doode en een gewonde. het drama in de faber van riemsdijkstraat in den haag. De uitspraak. het proces tegen de maffia te palermo. De zaak-Sklarek. Böss voor de commissie uit den Landdag. Het verdere verhoor van burgemeester Böss. De getuigenis van Böss. De controle-Instituten. Een bekentenis van Tetzner. GEARRESTEERD DOOR MIDDEL VAN EEN RADIO-FOTO. Te Roermond heeft zich Donderdag weetr een nieuw geval van kinderverlam ming voorgedaan bij een één-jarig kind van d> familie G. De Haagsche rechtbank heeft Donder dag iemand uit Delft, zonder beroep, we gens onjuiste aangifte voor de Inkomsten en (Vermogensbelasting tot 10.000. boete, subsidiair drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. Bij de Utreohtsche politie is aangifte ge daan van verduistering van 6000 door den directeur eener N.V. De verdachte werd- donderdagmorgen vroeg gear resteerd en overgebracht naar het hoofd bureau van politie aan de Ganzenmarkt, waar hij ter beschikking werd gesteld van den commissaris der eerste afdeejing. Nader vernemen wij, dat het hier een administratjeve quaestle betreft, zoodat een verder verhoor zal moeten uitmaken, in hoeverre van valsche boekingen sprake Donderdagmiddag om 6 uur zijn op den Vughtschen weg te 's-Hertoigenbosch, nabij de gemeente-gasfabriek, twee per sonen, die met een handwagen in de rich ting Vught reden, door een autobus over reden. Zekere Heesters, afkomstig uit Vught, is daarbij gedood. De ander, die aan het hoofd werd gewond, is naar het ziekenhuis in den Bosch overgebracht Volgens mededeeling van den chauf feur vaif de autobus, die behoort tot den dienst den Bosch—Vught, is hij door het schijnsel van de lichten van een naderen den vrachtauto verblind geworden, waar door hij den handwagen niet tijdig ge noeg had gezien. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 43-jarigen koopman m. B.,'wo nende te 's-Gravenhage, thans gedeti neerd, die terecht heeft gestaan terzake van moord, subs. doodslag, gepleegd in den namiddag van den 30sten Mei van dit jaar op zijn echtgenoote R. S. in hun wo ning aan de Faber van Riemsdijkstraat, door op haar uit een met scherpe patronen geladen revolver op korten afstand eenige schoten te lossen, door welke schoten zij zoodanig is getroffen, dat zij aan de gevol gen. daarvan vrijwel onmiddellijk is over leden. Meer subsidair was aan den ver dachte het veroorzaken door schuld van den dood van zijn vrouw tenlastegelegd door het hoogst roekeloos en onvoorzich tig te voorschijn halen van een met scherp geladen revolver en deze in haar richting te houden, zonder zich zekerheid te ver schaffen, dat die revolver op veilig stond en niet gemakkelijk af kon gaan, aan welk roekeloos en onvoorzichtig handelen het te wijten is geweest, dat die revolver plot seling is afgegaan, en dat zijn vrouw doo- delijk werd getroffen. Bet O. M.. waargenomen door mr. Blok, had, naar men zich herinneren zal, ter zake van doodslag 12 jaar gevangenisstraf tegen den verdachte geëlscht. De rechtbank, het meerdere ten laste gelegde niet bewezen achtende, heeft ver dachte „wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben" ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ze« maanden, met bevel tot opheffing van de voorloopige hechtenis. Buitenland. Voor het bijzonder gerechtshof te Pa- lermo eindigde Donderdag het proces tegen 242 leden der Maffia. Een 42-tal be klaagden werd vrijgesproken. De overi gen werden veroordeeld tot kerkerstraf fen van 38 jaren. In totaal werden 710 jaren kerkerstraf opgelegd. De Sklarek-oommissie heeft Donderdag haaronderzoek voortgezet met het ver hoor van den Berlijnschen opperburge meester Bösa Hij deed mededeeling om trent den beruohten bontjas. In den zo mer van het vorig jaar wilde zijn vrouw een bontjas hebben. Het ging er slechts om, waar hij deze koopen zou. Böss her innerde zich toen, dat een der Sklareks, die hij bij een vorige gelegenheid had leeren kennen, hem een bontjas te koop had aangeboden. De burgemeester had daar toen geen gebruik van gemaakt, om dat hij geen bontjas noodig had. Hij her innerde zijn vrouw aan de Sklareks en zij bestelde een bontjas en informeerde tege lijkertijd, hoeveel dez zou kosten. Men kon haar geen prijs noemen, doch de bontjas werd bezorgd en de rekening liet zeer lang op zich wachten. Nadat ver- schilende malen om de rekening was'ge vraagd, kwam tenslotte een nota van. 350 mark. Dit bedrag was natuurlijk be lachelijk en daarom schreef mevrouw Böss naar Sklarek, dat zij het pijnlijk vond de bontjas te accepteeren, aangezien de prijs haar te laag scheen. Om het geringe be drag te oompenseeren, had zij een kun stenaar geholpen met een bedrag van 1000 mark. De burgemeester heeft dezen kunstenaar persoonlijk bezocht en zich ervan overtuigd, dat de man inderdaad in behoeftige omstandigheden verkeerde. Desgevraagd verklaarde Böss, dat van de zijde der gebroeders Sklarek nooit eenige ppging was gedaan om invloed op hem te oefenen. Op een vraag van den oom- munistischen afgevaardigde Obuch, hoe de burgemeester dan de levering van zulk een goedkoope jas had opgevat, ant woordde Böss, dat hij er een zekere op schepperij van de Sklareks in had gezien, die wilden toonen, hoe goedkoop zij wel een jas konden leveren. Op de gedachte, dat Sklarek op deze wijze op ambtenaren invloed wilde oefenen, was hij niet ge komen. De commissie uit den Pruisische n Land dag voor de zaak-Sklarek zal na het ver hoor van burgemeester Bu3s eerst „Ober- magistratsrat" Schalldaoh en vervolgens den kassier Erich Heinricht en den pro curatiehouder Sommermeier verhooren. Burgemeester Böss heeft intusschen de beschikking van B. en W. over de be voegdheden binnen het dagelijksch be stuur aan de commissie overhandigd. Ook Donderdagmorgen was er zoowel van het publiek als van de pers veel be langstelling. De Duitsch-nationale rap porteur afgevaardigde Könneoke deelde bij de opéning van de zitting mede, dat hy van den officier van justitie inzage van de acten van het tegen Novarra aan hangig gewezen proces had gevraagd, doch ten antwoord heeft gekregen, dat deze acten reeds vernietigd zijn (hoort hoort). Een vertegenwoordiger van het minis terie van justitie verklaart hierop, dat in beginsel bij processen, die gestaakt wor den, de acten van den officier van justitie na vijf jaar automatisch worden vernie tigd. Hierna neemt burgemeester Böss weer op de getuigenbank plaats. Als de opper-burgemeester weer in de bank der getuigen heeft plaats genomen vraagt de afgevaardigde Obuch (comm.) inlichtingen over de werkzaamheden en bevoegdheden der hoofd-controle-commis- sie of van de andere organen, wier taak en plicht het was de uitgaven der stad te toetsen. Böss antwoordt, dat de hoofd- controle-commissie gevormd was naar het beeld van de rekenkamer, zoodat zij voor de financiën der stad was, wat laatstge noemd lichaam voor den Staat is. Gedurende den oorlog en de eerste jaren van het sluiten van den vrede bestond nog een bijzonder controleerend lichaam, dat o.a- het recht had waarnemers naar de verschillende bureaux te zenden en accountants voor speciale gevallen te be<- noemen. Bij de afvloeiing van het te groö't geacht aantal ambtenaren is ook dit laat ste instituut opgeheven, ofschoon de on kosten niet groot hebben kunnen zijp. Wanneer en op wiens bevel dit precies is geschied kan getuige zich niet meer her inneren. In den loop van den nacht van Woens dag op Donderdag heeft, naar B. Z. om M. meldt, Tetzner een bekentenis afge legd. Hij heeft het lijk in de auto ver brand om in het bezit van de verzeke ringssom te komen. De politie arresteerde onder verden king van medeplichtigheid een juffrouw uit Regensburg. Z|j was op 18 November met Tetzner uit Regensburg mee gegaan naar Leipzig en woonde sindsdien bij mevrouw Tetzner. De politie onderzoekt thans öf Tetzner voor eenige jaren ook zijn schoonmoeder, mevrouw Boehm om het leven heeft gebracht om in het bezit van een verzekeringssom te komen. Het verminkte en verbrande lijk van den onbekende, die als Tetzner ter aarde be steld is, zal opgegraven worden om de identiteit van het slachtoffer te kunnen vaststellen. Reeds zyn eenige sporen ge vonden. Mevrouw TetzneT heeft verder hekend, dat haar man reeds e,enigen tijd bezig was met het plan een groote verzekeringssoim in handen te krijgen. Hij heeft zijn plan nen uiteengezet en wilde een landlooper laten verongelukken, waarna hij over de grens zou vluchten om in het buitenland op zijn vrouw en de verzekeringssoan te wachten. Nader wordt gemeld: Het lijk van den in den auto verbran den man kon tot diusverre nog niet ge ïdentificeerd worden. Vast staat evenwel reeds, dat de man dood was, toen de wa gen in brand gestoken werd. Verdere ar restaties zijn, in tegenstelling met de ge ruchten, die de ronde doen, nog niet ge daan. Het is ook niet juist, dat Katherine Nagel uit Regensburg in arrest zou zijn genomen. Bovendien is nog niet komen vast te staan, dat Tetzner van moord op zijn schoonmoeder beschuldigd kan wor den. Tetzner zal waarschijnlijk zeer spoe dig aan Duitschland worden uitgeleverd. Zijn te Leipzig gearresteerde echtgenoote is reeds naar het huis van bewaring over gebracht. Donderdagmorgen kreeg Scotland Yard te Londen een radio-foto van het hoofd bureau te New York doorgestuurd met verzoek den voorgestelden persoon te willen arresteeren wegens oplichting voor een groot bedrag. De foto werd onmiddel lijk vermenigvuldigd en onder de voor naamste inspecteurs van den Vreemde lingendienst en de havenpolitie gedistri bueerd en Donderdagmiddag om zes uur gelukte het een rechercheur te Harwich den gezochten misdadiger te arresteeren, die van plan was naar Hoek van Holland te vertrekken. 25 Jaar Draadlooze Telegrafie. Op 9 December a.s. zal het 25-jarig bestaan herdacht worden van den Radiodienst der Marine op het Marine-Etablissement te Amsterdam. Het exterieur der gebouwen. De eeuwenoude Nederl. Hervormde Kerk te Onsler- hesselen, die men van plan is binnenkort te restareeren. In „Tuinwijk" te Utrecht is dezer dagen de eerste boom- plantdag voor de jeugd gehouden, waarbij onder leiding van Dr. v. d. Hoeve, 47 boomen geplant zijn. Drie jeugdige tuiniers nemen een oogenblikje rust. De heer B. W. F. Slobbe, Ma joor van den Generalen Staf, die onoemd is tot Gouverneur van Curagao. Het Belgische koningspaar zal zich per speclalen trein naar Italië begeven ter bijwoning van het huwelijk van kroonprins Umberto met prinses Marie Jose. Een kijkje ln den spjjs wagen. Het zilveren Jubileum van den Radiodienst der Marine. Een kijkje in de radiowerkplaats, het centrum van het groote radiostation.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5