IJ" yw a«8 Bvy1 Hl Gemeenteraad van Den Helder. 2. Probleem-oplossingswedstrijd. Men adresseere PLAATSBEPALING NIEUW TE BOUWEN O. L. SCHOOL IN HET TUINDORP. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij besluit van uwe vergadering d.d. 6 Augustus 1929 werd besloten de o. 1. school no. 11 aan de le Vroonetraat aan de sterkte te onttrekken wegens den slechten toestand van het schoolgebouw en verder om op een nader te bepalen plaats, in ol nabij het Tuindorp, een nieuw schoolge bouw te stichten. Alvorens u een gedetailleerd bouwplan voor deze nieuwe school voor te leggen, achten wij het gewenscht, dat thans eerst 1 een beslissing wordt genomen omtrent de juiste plaats. Niet alleen kan dan bij de verdere uitwerking der plannen zoo noo- dig met deze plaatsbepaling rekening worden gehouden, maar ook zal dan eerst de ingevolge art. 23 der L. O.-wet 1920 vereischte goedkeuring van Ged. Staten op het thans te nemen besluit kunnen worden verkregen. Het terrein, dat wij na rijpe overweging het meest geschikt achten voor het nieu we schoolgebouw bestaat uit kadastrale perceelen sectie C, nos. 7791 en 7792, ge legen tusschen de bebouwingen van den Brakkeveldweg, de Florastraat, de Anie- monentftraat en de Bloemstraat. Twee toe gangen zullen worden aangebracht, n.1. vanaf den Brakkeveldweg en vanaf de Anemonenstraat. Het geheele terrein is het eigendom, van het Grondbedrijf en hiervoor zou, evenals dit is gesdhied voor het terrein van het storthuis voor de reiniging en zal geschie den voor het terrein voor lichamelijke oefening aan den Ruijghweg, door de ge meente aan dat bedrijf een pacht kunnen worden betaald, gelijkstaande met de voor deze gronden geldende erfpachtscanon, waardoor voor den grond niet behoeft te worden geleend. Het behoeft geen betoog, dat aan dezer grond, die overigens voor bebouwing niet in aanmerking kan komen, zoodoende een goede bestemming kan worden gegeven, deel, achten wij de plaats alleszins ge- Afgezien echter van dit bijkomstige voor schikt voor een schoolgebouw, omdat de 'afsluitende bebouwing en de afstand van den rijweg, waarop het verkeer zeer zeker na opening van den nieuwe weg naar Ju- lianadorp nog zal toenemen, een rustige omgeving waarborgen. In de groote ste den ziet men dan ook juist dergelijke door bebouwing afgesloten terreinen bij voor keur gebruiken voor schoolbouw. Over het terrein, dat nu, althans nog ten deele aan particulieren wordt ver huurd, zal tijdig kunnen worden beschikt. Bij de behandeling van ons bovenaan gehaald voorstel en later ook door de Commissie van Bijstand voor het Onder wijs in haar bijgevoegd advies van 16 Augustus 1929 is er uitdrukkelijk op ge wezen, dat het bouwen van een nieuwe school in het Tuindorp gepaard moest gaan met het vinden van een gezonde op lossing voor de moeilijkheid, dat in het centrum van de gemeente feitelijk een ge-' wone openbare school moet gevestigd blijven. Nadien is nog ingekomen een adres, gedateerd 31 Augustus 1929, geteekend door ouders van op de o. L school no. 11 geplaatste kinderen, waarin mede wordt aangevoerd, dat in het centrum der stad een gewone openbare lagere school niet gemist kan worden. Wij hebben hierin aanleiding gevon den deze moeilijkheid ernstig onder de oogen te zien en meenen, dat tegelijk met uw besluit omtrent de juiste plaats der nieuw te bouwen school een beslissing zal moeten worden genomen omtrent de vraag, of inderdaad het behoud van een gewone openbare lagere school op de plaats, waar thans school 11 is gevestigd, noodzakelijk zal zijn, nadat het schoolge bouw in het Tuindorp in1 gebruik zal zijn genomen. Bij de beoordeeling van deze vraag moet men zich in de eerste plaats reken schap geven van de volgende omstandig heden, die zich, welke oplossing overigens ook zal worden aangenomen, zullen voor doen bij de opening van de rieuwe school: a. de nieuwe school zal bezocht worden door een belangrijk deel der schoolbevol king van de scholen nos. 5, 6, 7 en 8, welk deel wederom zal moeten worden aangevuld; b. ter plaatse van de tegenwoordige school no. 11 blijft slechts één schoolge bouw, n.1. dat, waarin thans school no. 14 (opleidingsschool) is gevestigd, ter be schikking. Met deze feiten voor oogen zijn er twee oplossingen denkbaar, n.1.: le. de leerlingen', die thans school 11 bezoeken, worden gedistribueerd over de scholen 5, 6, 7 en 8 en wel zoo, dat eener- zijds rekening wordt gehouden met de noodige aanvulling dezer scholen, ander zijds zooveel mogelijk wordt gelet op de woonplaats der leerlingen; 2e. de opleidingsschool no. 14 wordt verplaatst. School 11 kan dan als gewone 'lagere schpol ter plaatse blijven, terwijl het schoolgebouw, waarin school 14 wordt ondergebracht, zal moeten worden ont ruimd. Een andere gewone openbare la gere school zal dan moeten worden opge heven en dienst moeten doen voor de noodzakelijke aanvulling van bovenge noemde scholen. De laatste oplossing, waarmede tege moet zou worden gekomen aan de ge opperde bezwaren en die ook door de meerderheid der Commissie van Bijstand In haar meergenoemd advies in overwe ging wordt gegeven, heeft ons College na rijp beraad toch gemeend te moeten ont raden en wel op de volgende gronden. De eenige school, die naar onze meening in aanmerking /ou kunnen komen, om ten behoeve van de opleidingsschool no. 14 te worden ontruimd, zou zijn school no. 7 aan de Weststraat. Nu is vroeger herhaal delijk betoogd, dat de 7-klasslge school aan de Weststraat voor het openbaar on derwijs niet kon worden gemist, n.1. toen de Heldersche Schoolvereenlglng er om vroeg. Wij achten dit bezwaar iiog steeds van gewicht, maar daar komt nog iets bij. School 7 wordt bezocht door veel leerlin gen woonachtig aan de Binnen- en Bui tenhaven en Achter-binnenhaven. De woonplaats dezer leerlingen is niet ge schikt om ze te gebruiken voor aanvulling der scholen 6, 6 en 8. Deze aanvulling te betrekken van andere scholen zou een zoodanige algemeene verschuiving van leerlingen tengevolge hebben, dat het on derwijs daarvan groot nadeel zou onder vinden. Verder achten wii het met het oog op de plaatsen waar de bijzondere opleidings scholen zijn gevestigd, n.1. aan den Ka- iiiaalweg 011 aan do Vlamingstraat, niot gewenscht school 14 te verplaatsen. Wij vreezen n.1., dat deze verplaatsing een na- deeligen invloed zou hebben op het aantal leerlingen dezer school, dat toch al niet groot is. Wij zien de moeilijkheid vooral zoo, dat de min of meer centraal gelegen scholen 5, 6, 7 en 8 het best kunnen worden aan gevuld met leerlingen, die in het centrum wonen, m. a. w. met leerlingen, die thans school 11 bezoeken. Deze leerlingen zullen minder groote afstanden behoeven af t leggen, dan leerlingen van' welke andere school ook. Wellicht ten overvloede zij hierbij nog opgemerkt, dat de opening der nieuwe school gepaard moet gaan met de op heffing eener andere school, wil de ge meente niet een groot aantal boventallige onderwijzers voor haar rekening krijgen. Wij hebben op grond van bovenstaande overwegingen nagegaan, of een oplossing als onder le. is aangegeven, uitvoerbaar zal zijn, waarbij als eenige mogelijke grondslag de tegenwoordige schoolbevol king dienst kon doen. Ons onderzoek heeft ons tot de conclusie geleid, dat deze oplossing inderdaad mo gelijk is. De leerlingen van school 11 kunnen, zonder dat al te groote afstanden moeten worden afgelegd, worden verdeeld over de scholen 5, 6, 7 en 8 en wel zoo danig, dat deze scholen weder behoorlijk op peil worden gebracht. Het is niet mogelijk deze verdeeling volgens vaste grenzen te doen plaats heb ben. Ook zal het in de toekomst niet mo gelijk zijn (dit geschiedde trouwens tot dusver ook niet) de leerlingen uit bepaalde straten naar eèn bepaalde school te zenden. Om de scholen voortdurend op peil te houden zullen de schoolgrenze» voortdu rend eenigszins moeiten verschuiven. Om de gedachte verdeeling echter eenigszins ,vast te leggen, hebben wij op bijgevoegde .schets-kaart in hoofdtrekken aangegeven op welke wijze wij ons de verdeeling den ken, en hoe deze verdeeling volgens de tegenwoordige schoolbevolking inderdaad mogelijk is, als de nieuwe school zal zij? geopend en school 11 zal zijn opgeheven. Onder mededeeling, dat de Commissie van Bijstand voor het onderwijs zich thans geheel met het vorenstaande kan veree- nigen stellen' B. en W. voor in dezen geest te besluiten. Uitgifte in erfpacht, verkoop, enz. Voostellen hebben den Raad berélkt tot uitgeven in erfpacht aan J. Wessel Sr. van een terrein aan de Krugerstraat, voor den bouw van twee woningen, ter grootte van 280 M.2 tegen een canon van 60 ct. den M. Dezelfde aanvrager vraagt in koop een terrein aan de Krugerstraat, groot 140 M.2, voor den bouw van een woning, terwijl L. A. N. van der Kraan een gelijk gedeelte van hetzelfde kadas trale perceel in koop vraagt. B. en W. stel len een verkoopsprijs voor van 8.— per M2. Verder wordt voorgesteld aan L. Klein te Huisduinen te verkoopen een stuk grond aan de Krugerstraat, groot pl.m. 685 M2-, voor den koopprijs van gedeel telijk 8.en gedeeltelijk 4. Voorgesteld wordt aan J. Geurts in erfpacht uit te geven een perceel aan den Ruyghweg, groot 28 M.2, voor den canon van 45 en 25 cent, aan K. Visser een ter rein aan den Ruyghweg, groot 181 M2, tegen den canon van 35 cent. Adhaesle-betulging. Het Comité der Vereenigingen van Bur gemeesters en Secretarissen in de Kantons Hoorn (waaronder Medemblik), Purme- rend, Alkmaar en Schagen verzoekt ad- heasie te willen betuigen aan een zoowel aan Z.E. den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen als aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver zonden adres houdende verzoek het daar heen te willen leiden, dat het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1928 in dien zin en zoover wordt ge wijzigd, dat daardoor meer waarborgen worden gegeven voor een gelijk peü van het onderwijs over alle deelen des lands, zoowel ten plattenlande als ln de steden. Afgescheiden van de vraag of een der gelijk adres wel in het belang van onze ge meente is, zijn B. en W. van meening dat een zoodanig verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeente behoort uit te gaan. Zij geven daarom in overweging het verzoek voor kennisgeving aan te ne men. Geen sluiting van Café's op Oudejaarsavond. De Heldersche bestuurdersbond ver zoekt den Raad het sluitingsuur voor de café's en dergelijke inrichtingen in deze gemeente op den oudejaarsavond te bepalen op 9 uur des avonds. De bond heeft gemeend dit verzoek te moeten doen, omdat bij inwilliging daarvan het perso neel, dat werkzaam is in ovengenoemde bedrijven en dat uiteraard iederen avond laat moet arbeiden,1 de gelegenheid zal krijgen om den oudejaarsavond in den fa- mieliekring door te brengen. Adressant is van oordeel, dat zijn verzoek des ta ge makkelijker kan worden ingewilligd, om dat het café-bezoek op den oudejaarsavond zeer weinig heeft te beteekenen. Ofschoon B. en W. het motief, dat adres sant heeft geleid tot indiening van het ver zoek, zeer sympathiek vinden, meenen zij toch, na gezette overweging, geen gunstig advies daaromtrent te kunnen uitbrengen- De overgroote meerderheid van de café houders toch heeft geen personeel in dienst. Deze meerderheid nu zou, bij in williging van het verzoek, verplicht wor den om haar inrichtingen op den oude- i aarsdag des avonds om 9 uur te sluiten. B. en W. achten een dergelijken maat regel onder de gegeven omstandigheden te zeer ingrijpend in het burgerlijk ver keer. De commissaris van politie, wiens oor deel omtrent deze aangelegenheid is inge wonnen, komt tot dezelfde conclusie. B. en W. geven mitsdien in overweging op het verzoek van den adressant afwij zend te beschikken. Verkoop en uitgifte In erfpacht van grond- B. en W. stellen voor aan F. M. F. Fels en mej. J. Joustra alhier in erfpacht te geven een terrein aan den Brakkeveldweg, voor den bouw van 6 woningen en twee winkelhuizen. De erfpachtscanon is 25 ct. Bij raadsbesluit van 18 Juli 1922, werd aan de N. V. „Huurkoop" te Laren, NJEL, ten behoeve van den bouw van 20 wonin gen, in erfpacht uitgegeven een terrein aan den Ruyghweg, tegen een canon van 25 cent. Bij notarieele acte is deze grond gesplitst in verschillende perceelen, welke dd. 8 Dec- 1924 werden overgedragen in erfpacht aan Joh. Verfaille, die thans ver zoekt den grond, aan hem te verkoopen. De gevraagde grond heeft een totale op pervlakte van 314 M'., waarvoor de koop prijs van 4.— moet gelden. B. en W. stel len voor bedoelden grond te verkoopen. De kosten van de Reorganisatie dier Gemeente-reiniging. Slechts 4872.— boven die raming. B. en W. schrijven aan den Raad (van redactiewege verkort) In de maand April van dit jaar werd het storthuis der gemeente-reiniging op geleverd. Met deze oplevering was de reorganisatie der gemeente-reiniging ge heel voltooid. Vorig jaar deelden wij U mede, dat de kosten van deze reorganisatie, met uit zondering van de kosten van toezicht en die van een auto-vuilniswagen, aanvanke lijk begroot op f 87632.tengevolge vaii daarin omschreven omstandigheden, moesten worden verhoogd tot een bedrag van f 94542. Aan het slot uitten wij evenwel reeds de veronderstelling, dat de kosten van bet storthuis zeer waarschijnlijk ver hoogd moeten worden met f 1000. wegens prijsstijging van materialen, en f 1480.voor het maken van een extra bordes langs den .bunker van het stort huis enz. Ten aanzien van den post ad f 1000. deelen wij U méde, dat deze is ontstaan tengevolge van een prijsstijging van ver schillende materialen, benoodigd voor het storthuis en van eenloonsverhoogingvan het personeel der vennootschap. (Dit wordt in de bijlage 145 toegelicht). De extra-uitgaaf van f 1420.— is nood zakelijk geworden, eensdeels tengevolge van het aanbrengen van een extra-bordes en van contra-gewichten aan de kleppen van het bunkerstuk en anderdeels door verlenging van een wand van het stort huis. (Ook dit is in de betrekkelijke bij lage nader omschreven). In vei'band met het bovenstaande heeft de N.V. Stork-Hijsch dus thans nog een vordering op de gemeente van f3080.— Behalve de bovenbedoelde onvoorziene uitgaven, zijn nog enkele posten van onderdeelen der reorganisatie min of meer belangrijk overschreden. Ten einde den Raad een juist beeld te geven van de begrootte en de werkelijke kosten der geheele reorganisatie der ge meente-reiniging geven B. en W. het volgende overzicht De oplossing vsn het probleem van Kohtz en volgen K„7:, #b8, SM, F»«t. Hiermee Is hetKrt. «t d. »ltte tors? SS5TLÏÏ«rM:"isWet. T. M woj. van deontpennlng gehr,,,! direct ontpent. ue ureiging is uun jl>boT. T B+ gemaakt, Td4f. Ook Dh2f geeft een torenzet als antwoord J. Kohtz en O. Kockelkorn Das Indische Problem. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kb3, Tc6, Lf4 en g6, pi g2. Zwart: Kd4, pi d5 en g4. De volgende partij toont den echten stijl van Spielmann. Zij werd gespeeld het tournooi te Karlsbad. B. Spielmann. E. Grünfeld. d4 1 d6 c4 2 a efl Pc8 8 dc4 Men Is het nog steeds niet eens over het aangenomen damegambiet. Wit krijgt het centrum. e4 4 c6 Pf8 6 cd4 Pd46 a6 Lc47 Ld7 op Na Lc5, Le3, Pbd7, 0-0, Pf6 kan Le6: volgen. 0-0 8 Pc6 Pf3 9 Dc7 Na Pf6 zou e5 volgen. De2 10 Ld 6 Tfdl 11 Pe7 iNa Pf6 kan nu Td6:, Dd6:, e5. Echter kon wel Pe5, Le5g3 en Tc8. Le8 12 Pe5 Pe5: 13 Le5 g8 14 Lc8 bc315 Pg6 Om Lf4 te verhinderen. Lb8 16 0-0 Ld4 17 b5 Hier was e5 beter. De8 18 Lc6 h41 19 Db7 De storm op de rochadestelling begin Zwart moest hö spelen. h5 20 Pe7 Lg721 Kg7 Zwart had direct Dg5 verwacht, dan kon 16 nog. Dg51 22 Pg6 h6f! 23 opgegeven. Er volgt mat in twee zetten. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. DAMMEN. es o id eb Zoodat dus voor deze reorganisatie nog een bedrag van f 5990.54 f 1118.19 f 4872.30 moet worden geleend. B. en W. stellen thans voor een en ander door raadsbesluiten te bekrachtigen. -(o)- Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: G. L. GORTMANS Param ariboplein 30 Amsterdam. Hieronder nog een interessante stelling uit den wedstrijd in de Heldersche Dam club Zwart1 sch. op 80. Wit 3 sch. op 12, 27 en 36. De heer D. Dissel, met Wit, forceerde hier als volgt dé winst 1. 8. 4. 5. 6. 7. (a.) 8.,89—48; 4.29-881,43X21; 6. 86-311 Een heel leerzaam eindspel 1 Wit kan van uit den diagramstand ook als volgt winnen 1. 12—81 30-84; 2. 8-8, 84—39; 8. 3-25, 39-444. 25-48,44-495.43-821 enz wint. Wit. Zwart. 12—7! 80—34 (gedw.) 7-1 34—39 1-291 89-44 (a.) 29-38 44—49 (gedw.) 88-33 49X35 82-19 85X81 36X271 lossing mist valt onmiddellijk uit. De laatst overblijvende is overwinnaar. Wij stellen voor dezen laatst overblij venden oplosser een prijsje beschikbaar van vijf gulden. Het eerste probleem volgt hieronder: Probleem van S. Slort, Den Helder, PP 'fei m IJ In de volgende rubriek zal ik een partij uit dezen wedstrijd plaatsen. 'mv, mm. m m m y/m i MM//. Üf lf Wit wint hier een sohljf of de partij. 1. 48-42! Dreigt door 81-27 enz. een schijf te winnen en indien Zwart dat wil verhin deren, dan volgt: 1. 11-10? 2. 29—2811 18X29 8. 38X24 22X44 4. 24—20 18 X24 B. 43-39 44X38 6. 88X7 2XU 7. 82-27 21X82 8. 87X28 26X48 9. 40—34 48X80 10. 85X21 gewonnen. Een mooie slagwending ln natuurlijken stand. Op verzoek schrijven wij een probleem- oplossingswedstrijd uit. Het wordt een afval-wedstrijdeen Inzender, die een op. Wit speelt en wint. Zwart 9 sch. 12/14, 17/8, 28 5, 80. Wit 8 sch. 21, 27, 82, 86, 89, 42, 47/8. Oplossingen moeten ons uiterlijk 18 dezer bereiken. Niet-gepublioeerde pro blemen van locale problemlsten zijn ons ter opgave in den wedstrijd zeer welkom. UITSLAG WEDSTRIJD HELDERSCHE DAMCLUB. Klasse I. gesp. gew. rem. verl. pnt J. Stoll 8 8 0 0 16 L. F. van Loo 7 8 0 4 6 J. C. Kossen 6 2 0 8 4 S. Slort 5 1 0 4 2 D. v. El 1 0 0 1 0 D. Dissel 2 0 0 8 0 Klasse n. P. Kwast 7 5 2 0 12 A. J. José 8 6 0 2 12 M. Kwast 7 4 1 2 9 A. J. Bezemer 9 4 1 4 9 A. A. Bremer 5 4 0 1 8 J. Burger 8 4 0 4 8 P. H. O. Groene- meijer 6 8 0 8 6 P. J. Arends 6 2 1 8 5 A. Bosman 8 1 2 5 4 O. Ottevanger 9 1 2 6 4 H. G. Fonteijn 7 1 1 5 8 Klasse III. J. Bremer 10 9 0 1 18 W. Wieren 9 5 0 4 J0 B. v. Proosdij 8 4 0 4 8 J. Baas 7 8 1 5 7 F. Isakson 9 8 1 5 7 P. Slort 7 8 0 4 6 G. F. Glotze 8 1 0 7 2 aan de Redaotle alle Stukken betreflende den inhoud van de krant; aan da Administratie alles aangaande' abonnementen, advertentiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres seeren, dit kan stoornis en groote ver traglng tengevolge hebben. l

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6