VOOR DE KINDEREN. VOOR DE VROUWEN. VAN DE GROOTEN DER AARDE. mm BABBELUURTJE OVER MODE. RAADSELS. w -to h9t hout' E EEN ANECDOTE OVER ROSA BONHEUR. Roea Bonheur, de beroemde schilde res, die in het jaar 1894 van ridder tot Of ficier in 't Legioen van Eer bevorderd werd, is de eenige vrouw, aan wie deze onderscheiding ooit verleend is. Op zekeren morgen in 1852 stond een man, klein van gestalte, met regelmatige trekken, een breed vierkant voorhoofd en een dichten haardos, voor een poort; zijn handen staken in den zak van zyn fluwee- len pantalon, en hij had niets anders dan een blauwen kiel aan. Eensklaps kwam een rijtuig, met twee mannen in groen en gouden jachtlivrei op den bok, om den hoek rijden en liét sohoone hoofd eener jonge dame ver scheen aan het portier. Het boertje keek zeer verwonderd en zelfs beangst, toen een der jagers omlaag sprong, regelrecht op hem afkwam en ruw vroeg: „Is je meesteres thuis, jongen?" In een oogwenk verdween de boer, en toonde den verbaasden knecht, de klein ste en sierlijkste voetjes in fraaie schoe nen van kalfsleer. Het boertje was Rosa Bonheur zelf, die om haar studiën te maken, zich dikwijls in mannenkleeren stak; dezen morgen stond zij voor de poort harer woning te By by Fontainebleau, en had tot haar schrik in de schoone daime keizerin Euge- nie herkend. Het rytuig reed het voorplein op; de keizerin, hare hofdame en een lakei werd binnengelaten in het atelier der groote kunstenares, die vyf minuten later terug kwam, het gelaat gloeiend van verlegen heid en nu in de kleeren van haar ge slacht, eenvoudig bestaande uit een zwarte japon, witten kraag en witte manchetten, 'terwijl een kleine streek aan het haar was gegeven, om het niet te manneiyk te doen schijnen. Eugenie kwam haar tegemoet en vrien delijk haar den eenen arm om het middel slaande, hechtte zij met den andere op haar borst het kruis van het Legioen van Eer, en gaf haar toen een hartelijken kus. B. geen simpel zwart zijden voerinkje, als ge naar de laatste mode gekleed wilt zijn. Neem een voering van crêpe de chine in twee tinten grijs. De lichtere kleur grijs vormt de eigenlijke voering, de doincer- grijze crêpe de chine de garneering. Deze bestaat uit een krans van groote ruiten, die, ongeveer ter taillehoogte, rondom in de voering zyn ingezet. Van elke ruitpunt gaat, zoowel naar boven tot aan den kraag, als naar beneden tot aan de zoom, een bies van dezelfde kleur. Bij een zwart fluweelen mantel met een gekleurde bontkraag zagen we een effen zwarte voering, tenminste wat het boven deel betrof. Want" aan den onderkant waé een breedé rand gezet van bedrukte zyde, met een zwart fond en figuurtje die dé- zelfde kleur van het bont hadden en, heel kundig, denzelfden vorm als de motiefjes van het japonnetje eronder vertoonden. IN DE BROEIKAS. In een groote broeikas kweekte een bloemist het heele jaar door allerlei ver schillende planten en bloemen. Altyd was er wat moois te zien en bijna dageiyks toonde de bloemist een van zyn goede klanten de bloemenweelde in zyn kas, waar hy met recht trotsch op kon wezen. Met welk een zorg en liefde behandelde hy zijn planten. Een moeder kon niet be ter voor haar kinderen zorgen dan de bloemist voor zijn planten. Op zekeren dag bracht hij weer een nieuwe aanwinst mee, een klein onoogelyk plantje, dat hy heel zorgvuldig in een potje zette. Toen de andere kasbewoners den nieu weling zagen, keken ze er minachtend op e naam er onder. Leuk hè, dat je dan ook n de krant mag schrijven, in jullie eigen icekje. Jullie hebt natuurHjk allemaal wel in de krant gelezen wie de prijzen hebben gewonnen en het speet je natuurlijk wel een beetje, dat je daar ook niet by was. Maar je begrijpt wel, dat ik niet aan alle kinderen een prijs kon geven, want dan zou ik gauw arm zyn. Maar iedere maand imaak je een kans en als je dus deze maand alle raadsels goed oplost, doe je aan het eind van dé maand mee by de verloting en dan kan het dus gebeuren, dat je dan wèl een prijs wint. En nu we met een nieuwe maand beginnen moeten er nog veel meer vriendjes en vriendinnetjes by* komen, ook vooral vriendinnetjes hoor, neer, de rozen en lelies trokken hun neu- want (jje zyn er zoo weinig. En de jongens Gekleede namiddag japonnen van zijde en fluweel Het spreekt vanzelf dat, al is de wollen japon toegestaan als gekleed toilet voor de namiddaguren, de zijden en fluweelen japon daarom nog niet van 't appèl ver dwenen zyn. O, neen. Natuurlyk is de serd" van vorm en zal een ietwat mollige dame keurig kleeden om z'n strengere hj- nen. Dit was gemaakt van staalgryze crêpe-satin met alléén maar één heel fyne gesp van edel-metaal met twee-kleurige steentjes. Chique staan de schuine lijnen, de aangesneden das, het mooi vallende klokrokje en de nauw-sluitende mouwtjes- Is 't geen overdreven verfyning, die by- na alleen door de vrouw „uit het vak" te schatten is? Een mantel van eenvoudig uiterlijk: marineblauw laken met kraag en manchetten van wit bont, heeft een voe ring van licht-blauw bont, waarop een figuren-guirlande van -donkerblauw bont is aangebracht. Maar eenvoudig en toch werkelijk mooi is b.v. een blauwe kasha mantel die langs den geheelen omtrek met een smallen band donkerblauwe kasha is afgezet. De voering is eveneens van kasha, in de tint van den mantel, maar be drukt met nopjes in donkerder kleur blauw- Juist als de mantel is ze met een band donkerblauwe kasha afgezet. Er is over het algemeen veel verschei denheid op het gebied van voering. Nu eens is ze van dezelfde stof maar tegen gestelde kleur, dan weer is ze in de tin van den mantel maar met gekleurde mo tiefjes bedrukt. Alle fantasieën zyn ge oorloofd zoolang ze mooi en smaakvol blijven. Bont op japonnen. gekleede japon van zyden stof of fluweel noig even geliefd en en-vogue als voor heen, alléén de wollen jurk is er by geko men. Maar al is deze nu erkend als ge kleede japon, toch zullen er nog dames te over zijn, die zich daar niet mee willen vereenigen en absoluut vast houden aan de gewoonte hun visite's te maken en te ontvangen in japonnen van meer luxueuse stof- Zeer geliefd voor dezen winter zyn de zwarte japonnen voor de avondjapon nen zwart en wit gecombineerd 't Ligt voor de hand dat een zwarte wollen japon niet flatteus kan zyn, dus is het vanzelf sprekend dat hiervoor zijde of fluweel wordt gebruikt. De modellen zijn elegant, imaar byna zonder garneering: Het chique wordt uitsluitend in het model, in de lijn gezocht, zooals de teekeningen u trouwens laten zien. De japon met hoogen hals is zelfs zeer eenvoudig van opvatting, maar door haai' bewerking zeer gedistingeerd. Zy is van zwart crêpe-satin gemaakt. Het ïyfje is met aardige ooup-effecten gesneden en al de op den voorgrond tre dende lijnen zijn uitgebiesd met gecise leerd tres. Alléén het plastron is ter op fleuring met diamanten knoopjes (deze zullen nu wel niet van 't zuiverste water zyn) gesloten, maar dit geeft toch een heel aardig cachet aan de japon en het ongelijke klokrokje zorgt voor het overige elegante effect. Het hiernaast staande modelletje is van zwart velour-chiffon gemaakt en 'is heele- maal wat meer gemodelleerd dan de eer ste. Het rokje Is sierlijk gedrapeerd, het lijfje heeft aardige ooupe-ljjnen, het halsje vertoont maar een heel klein open halsje, hetwelk is afgewerkt met een beeldig fijn snoertje steentjes. De gesloten mouwtjes houden het toilet volkomen in stijl. De beide lichte toiletten zyn van crêpe- satin. Aardig jeugdig van vorm is het meest linksohe. Het heel licht beige kleedje is bijna sportief van vorm, ten minste aan den bovenkant, want onder aan het rokje zyn op ongelijke, hoogte aar dige flabbertjes van mousseline-de-soie geplaatst, Natuurlijk in dezelfde kleur als de japon. Echt leuk staat de rij cristallen viergaatsknoopen. Het andere toilet is wat meer „gepo- Gedistingeerd staat dit grijze toilet, maar ook in zwart gehouden zal het wel heel mooi zijn. Corry Brens. PARIJSCHE MODEBRIEF. De rol van de voering. Aan de voering van een mantel of man- telcostuum werden vroeger geen hooge eischen gesteld zooals we eigenlijk aan geen enkel detail van het toilet byzonder veel aandacht schonken, een voering in de tint van den mantel, niet te duur liefst, en sterk bovendien dan was men tevre den. Misschien had men gelijk. Waarom zouden we ons meer zorgen aan het hoofd halen dan noodig is? In dezen tijd van luxe echter, Is de mon daine vrouw niet tevreden of de binnen zijde van haar mantel moet minstens even elegant en mooi zyn als de buitenzijde. Of ze sterk en duurzaam is, komt -er minder op aan. voering-gebied is er daardoor wer- kelyk een kunst ontstaan- Niet alleen w orden er bijzonder fijne stoffen voor ge nomen, maar bovendien wordt de voering met veel smaak versierd, prijkt met inge- doelen en borduursels, met fijne plooitjes en oontrasteerende biezen of is kunstig uit verschillende stoffen gecombi neerd. Ge hebt b.v. een lakenschen mantel met In den laatsten tyd wordt bont heel veel gebruikt als een versiering van de japon, Een wintertoilet krijgt iets rijks, iets warms, door zoo'n randje glanzend bont zoo flatteus in het gezicht. Op tal van manieren brengt men de bontgarneering aan, als een smal randje langs kraag of boord, ofwel dadelyk aan de halsopening. We beschikken verder over aardige bonten dassen, strikken en jabots, natuurlijk van heel fijn zacht en soepel bont. Bij een fluweelen japon staan een paar bonten armringen byzonder goed. Bont met kant tezamen vormt, juist door het groote contrast, een bijzonder aantrekkelijke garneering. Op onze twee de teekening ziet ge een bonten kraag en bonten manchetten afgewerkt met fyn kanten strookje. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames a-ls kinderen, raden wy dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad". Dit uiterst practische Nederiandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is by de uitgevers dezer Cou rant tegen sterk gereduceerden prys ver lengbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuw© Modeblad, 2 maal per maand verschy- nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts 0.95 per kwartaal, franco per post 1.25. Wormen. Een dokter behandelde alle zieke kin deren altyd volmaakt op dezelfde manier; allemaal hadden zy wormen. Op zekeren dag werd hy by een knaapje geroepen, dat zeer zyn hulp noodig had; maar voordat hy nog ge vraagd had, wat de arme jongen scheelde, greep hij diens pols, én, de moeder zeer aandachtig aanziende, zei hy: „Wormen mevrouw, wormen." „Neen, dokter," antwoordde de moeder, „er is hier geen sprake van wormen; de jongen is achter in den tuin op een hout- 'niijt gevallen, en heeft naar alle waar- schynlykheid zyn been gebroken. Praat dus niet langer over wormen, maar on derzoek het been zonder tydverlies, wat ik u bidden mag!" „Ah," zei de dokter, die zich niet zoo spoedig uit het veld liet slaan, „ik bedoel zen op en 's avonds, toen de kas geslo ten werd en de bloemen en planten als gewoonlijk begonnen te spreken, toen brak er een storm van verontwaardiging los- De rozen bogen hun trotsche hoofdjes ..omlaag en lispelden minachtend: „Foei, wat een onkruid heeft de baas nu toch hier gebracht. De anjelieren wiegden van verbazing heen en weer op hun stelen en zeiden: „Het is bepaald een vergissing. Zou de baas nu heusch gelooven, dat daar iets moois van groeit?" En de lelies lie ten kwijnend hun kopjes hangen en fluis terden: „O, wat ruikt dat ding sterk. Het overstemt geheel onze delicate geur!" De varens en asparagusplanten vonden dat het plantje leelyke blaadjes en een knoestigen stengel had; niet een van de kasbewoners kon iets moois aan den nieuweling ontdekken, die van verdriet en door hét overplanten treurig de blaad jes liet hangen en wijselijk zweeg. Den volgenden ochtend kwam de bloe mist zijn planten verzorgen. Ze kregen alle water, de een veel, de ander weinig. Hier en daar werd een dor blaadje of een verwelkte bloem afgeknipt, een hangend takje met raffia gebonden. Daar kwam de bloemist ook bij de nieuwe, dia ér nu wat frisscher bij stond dan den vorigen avond. „Ha, ha!" zei de man: „Dat gaat wel goed. Ik ben benieuwd, hoe je het doen zult, chrysanthemum De bloemen en planten hoorden met verbazing welk een prachtige naam het onooglijke plantje droeg en 's avonds vroegen ze: „Zeg nieuwe, hoe heet je ook weer?" Het plantje antwoordde bescheiden: „Ik heet chrysanthemum. „Wat een mooie naam! Je komt zeker uit een vreemd land", vroegen de nieuws gierige rozen „Ja, ik kom uit Japan," antwoordde het plantje. „Dat wil zeggen, niet ik zelf, maar myn voor-ouders. Ik ben maar een stekje, maar ik ben bly, dat jullie myn naam tenminste mooi vindt- Ik wou, dat ik ook zulke mooie bladeren of bloemen had als jullie!" „Misschien komt dat nog wel!" haastte de mooie moederplant, die in een grooten hanger hing. Doe je best maar om te groeien Misschien kryg je ook nog wel eens uitloopers zooals ik!" „Ph, of dat het mooiste is, wat er be staat!" spotte de anjelier, maar niemand lette er op, want ze mochten de moeder plant allen graag lijden Het kleine plantje deed zyn best en het groeide als kool, doch veel fraaier werd het niet. De stengel werd al knoestiger en de blaadjes waren grof en ruw. De an dere kasplanten waren dan ook alle ver wonderd, dat de baas zooveel tijd aan het vreemde, leelyke ding besteedde. Telkens werd het in een beetje grooteren pot ge zet, nauwkeurig van mest en water voor zien en opgebonden, toen de plant wat erg lang werd. Op zekeren ochtend riep de moeder plant, die dicht boven de chrysanthemum- plant hing: „Weet je wel, dat je knoppen krijgt. Ik zie ze zitten, maar ze zyn nog heel klein. Wie weet, hoe mooi je nog zult worden. Jammer, dat de rozen en anjers nu uitgebloeid zyn en het niet meer kunnen zyn!" „O, ik zal het al heel prettig vinden, als jij het kunt zien. En och misschien wor den mijn bloemen heelemaal niet mooi. Misschien worden ze even grof en knoes tig als mijn stengel en bladeren!" „Dat denk ik niet," zei de moederplant. „Ik heb nog nooit van leelijke of grove Dloemen gehoord. Doe je best maar, dat je knoppen groeien en openspringen!" En de nu groot geworden plant deed weer zijn best tot groote vreugde van den bloemist^ Weliswaar knipte de baas hier en daar 'een knopje weg, maar daardoor groeiden de anderen des te harder. Ge weldig, wat werden ze groot! Vol span ning wachtten alle planten en bloemen in de kas niet het minst de chrysanthé- mum zelf het oogenblik af, waarop de eerste knop zou splyten. En o! Wat waren allen verrukt over de groote kroesig witte bloem met de ontelbare teere paars- geaderde lintjes! En hoe buitengewoon mooi was het, toen alle zeven knoppen geopend waren en de chrysanthemum trillend van vreugde haar koninklijke bloemen omhoog hipf, om ze den moeder plant te toonen. kunnen toch niet beter de raadsels oplos sen dan de (meisjes? Dus Thee-doen hoor imeiejes! Alle jongens en meisjes dus, die van vandaag af beginnen met het oplos sen en inzenden van de raadsels, doen, als zij ze de heele maand goed hebben opge lost, mee aan de verloting, en komen dus in aanmerking otrn een van de vier boeken te winnen. Denk er vooral om dat de raadsels Woensdagsavonds vóór zes uur Ingezonden moeten zijn, aan ons kantoor Brg c zyn. benieuwd Verras- Beste jongens en meisjes! Hebben jullie een prettige Sint Nico- laas gehad, of zijn er onder mijn raadsel- vriendjes en vriendinnetjes, die de gard hebben gehad, inplaats van de koek. Je weet wel, de gard kryg je, als je nou niet zoo erg je best hebt gedaan in het afgeloopen jaar, als je byvoorbeeld va der of moeder veel verdriet deed, doordat je vaak mopperde, als je boodschappen voor moeder moest doen, of als je vader op een Zaterdagmiddag eens moest hel pen, juist als je zelf wilde gaan spelen. Of ook natuurlyk, als je op school zoo slecht oplette en zoo ondeugend was, dat je met een heeleboel vieren op je rapport thuiskwam. Maar ik hoop maar dat de Sint julhe huis niet voorbij is gereden en ik zou het wel leuk vinden, als jullie me eens schreven wat je hebt gehad en hoe je het ln de Koningstraat. Ik ben eri hoeveel er Woensdag zullen sen jullie me? Joh. D. J. en Joh. Gr. G. te Oallantsoog, jullie raadsels zyn nog op tijd gekomen hoor, en je hebt beiden by de verloting meegedaan. Annie v. d. Br. Je hebt geiyk hoor, Annie, dat het feest van Sinterklaas het heerlijkste feest is voor alle kinderen, die oed hun best doen. Heb jy een prettig interklaasfeest gevierd? Jan A. Nu mag je zeker wel weer in de voorkamer komen, Jan want nu is Sin terklaas weer voorby. Nu je vertelt me maar eens hoe heerlijk het was. Jaoob T. Dat was een aardig raadsel, Jacob, en het zal ook wel geplaatst wor den, maar ik kan niet zeggen wanneer, hoor, want we hebben er nog zoo veed. Dus je let maar eens op. O ja, jongens en meisjes, dan moet ik jullie nog wat zeggen, Simon Duynker, die woont in de Koningstraat 22, te Hip- polytushoef op Wieringen, heeft zyn raad sels heelemaal op ryim Ingezonden. Ik vond dat zoo knap en zoo leuk (jullie ook wel, denk ik) dat ik het hier laat volgen: Mijnheer! Het heeft mij moeite gekost, Maar toch heb ik uw raadsels opgelost, No. i. Zingt men als de boot van Spanje naar hier komt stoomen. 't Is: Zie de maan schijnt -door de boomen. Het volgende schrijf ik hier neer, Dat viel niet mee, mijnheer! No. i. Is 't woordje: wezel, No. 2. Is: huwen, vader zegt: wie dat -doet, Is een ezel. No. 3. Is: stank, dat lang niet lekker is, No. 4. Is: arren, als de boeren dat doen, is het buiten frisch. No. 5. Is: een veter, die past in een schoen, No. 6. Is: een steen, die, als hij je raakt, veel pijn kan doen. No. 7. Is: een kopje, voor koffie en thee. No. 8. Is: een Fries, die woont aan de Zuider zee. No. 9.-Is: een zweep, al voor het paard. No. 10. Zijn: de loten, waar men mee winnen of verliezen gaat. Het geheel is iemand, die men gaarne ziet, Dat is onze lieve, fijne: Zwarte Piet. Knap hè, van die Simon? Nu, dag hoor, tot volgende week. Kindervriend. Oplossingen der vorige raadsels. I. Zie de maan schynt door de boomen, Makkers staakt uw wild geraas. II we z el huwen stank arren veter steen kopje g r I e k zweep loten Nieuwe raadsels. L Het geheel is iets, dat honderden kinderen Donderdag en Vrijdag geroepen zullen hebben. Het bestaat uit 8 woorden of 19 letters. 5 2 9 13 19 3 doet een hond, die niet in zyn schik is. 4 14 6 8 is een grondsoort. 18 16 is een bevestiging. 1 15 3 7 11 9 is een aangenamebezigheid. 10 12 19 17 dient tot garneering. II Welke ambachten staan hieronder? 1. nimammert. 2. leemstraa. 3. t e e r d i o 1 o g. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: A. A.; J. A.; J. B.; J. de B. (Koegras); J. B.; J. B. (Den Burg); A. v. d. B.; J. 0. D.; S. D. (Wieringen); J. G. G. (Oal lantsoog); C. v. d. H.; J. D. J. (Oallants oog); J. de J.; P. K.; H. K.; T. K.; H. K.; G L.; H. de M.; K. M. v. N.; H. B. N.; W v. d. P.; J. J. p.; J. s.; J. K. S.; P. 8.; K. J. S.; J. T.; Sj. Tr.; A. V.; G. V.; J. en w. Geraden. „Heb jy je kleermaker al betaald?" „Neen, £k sta met hem in rekening- courant!" „Dat wil zeker zooveel zeggen, dat hij let je zal ik dan in de courant zetten, met je'achterna moet loopen."

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8