GEMENG NIEUWS vlakte voor schoolbouw niet geheel noo dig 1«. meenen B. en W., dat het toch wemwhelUk la het stuk grond ln zijn ge heel aan te koopen, omdat het niet bo- noodigde gedeelte gevoegelijk weer a bouwterrein kan worden van cte han u daan Voorzitter antwoordt, dat, als de toestand zoo blijft, de Commissaris der Koningin het met B. en W. eens is, dat geen veldwachter noodig ls. Wijzigt de toestand zich, doordat vele arbeiders zou- dan vertrekken, waardoor hier minder Rijksveldwachters geatatlonneerd zouden worden, dan meent apr., dat het noodig v®ld*aohter te benoemen, die g bijbaantjes heeft Spr. heeft er geen >ozwnar tegen, dat de te benoemen bode „Tm ïfrtt aangesteld als onbezoldigd veldwachter. Vorder wijst spr. er op, dat o werkzaamheden van den bode zeer zijn "cgenomen, zoodat deze vrijwel een dagtaak heeft. De ooncierge ls ook belast met hot schoonhouden van de raadzaal en o.a. ook van de politiecel. Texel. Uit het huis met de blauwe trap. Uitspraken van 10 December. B 'en W. rijn van oordeel, dat de door den eigenaar govraagden prljfi, n;l. o rniivermeerderd met de kosten van overdracht, kan worden aanvaard. Door de sterke vraag naar bouwterrein toch ls de prijs van den grond te Den Oever zoodanig gestegen, dat men niet veel goedkooper terecht zal kunnen ko men. Het bedoelde perceel is bovendien zeer gunstig gelegen. Mitsdien stellen zij voor tot den .aan koop als vorenvermeld tegen den ge- vraagden prijs te besluiten. De heer Lub vraagt of B. en W. nog pogingen hebben aangewend om tegen een lageren prijs klaar te komen. Voorzitter antwoordt, dat tot een vergelijk met den heer Bakker is geko men. Diens eerste prijs was te hoog, nu biedt hij het voor 12.500.aan. Verder is er door B. en W. rekening mede gehou den, dat op het uitbreidingsplan ook op dat terrein de school was geprojecteerd. B. en W. hebben gemeend zooveel moge lijk aan dat terrein te moeten vasthouden. De heer M. Kooy: Is het terrein 95 aren groot? Voorzitter: Ja, het is 1.80 per M2. De heer Jb. Lont zegt, dat de Voor zitter nog geen antwoord heeft gegeven op de vraag van den heer Lub. Voorzitter zegt, dat juist met het oog op de plaats op het uitbreidingsplan, welke voor de school was bepaald, B. en W. niet naar een ander terrein hebben omgezien. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Voorziening ln de behoefte aan kasgeld. Aangezien nog eenige tijd zal verloo- pen vóór ten behoeve van den school- bouw te Hippolytushoef eene vaste lee ning kan worden gesloten, zal de bij de N. V. Maatschappij voor Gemeenteerediet te Amsterdam opgenomen kasgeldleening van 100.000.voorloopig moeten wor den verlengd na 1 Januari a.s., op welken datum de tegenwoordige overeenkomst eindigt. De geldgeefster is daartoe bereid tegen eene rente van 5% 'sjaars (thans 4sli%). Aangezien deze rentevoet billijk is, stel len B. en W. voor hen te machtigen eene nieuwe leening tot gemeld bedrag met ge noemde maatschappij te sluiten voor den d enst 1930, af te lossen vóór of op 30 Juni 1930. De heer Kaan vraagt of deze leening verband houdt met de nieuwe school. Spr. zou willen, dat de Boerenleenbank dan ook in aanmerking kwam. Voorzitter zegt, dat het een kas geldleening betreft. De vaste leening komt later. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Regeling Jaarwedden van den bode en van dien conciërge. Na de beslissing van 20 Juli j.1., waar bij goedkeuring is gehecht aan het voor nemen om geen nieuwen gemeenteveld wachter te benoemen, heeft thans ook de. Commissaris der Koningin in deze pro vincie zich hiermede vereenigd, met dien verstande, dat deze eene definitieve be slissing zal nemen na een proeftijd van een jaar. Er zal dus thans eene nadere regeling moeten plaats hebben van de salarieering van den bode, omdat deze be trekking eene geheel op zich zelf staan de zal worden. Waren B. en W. aanvankelijk van ge dachte te moeten voorstellen de jaarwed de te bepalen op hetzelfde bedrag, dat de gemeenteveldwachter tot nu toe geniet, bij nadere overweging komt het hun juis ter voor en meer in overeenstemming met den aard der werkzaamheden, dit bedrag te splitsen en te bepalen op 1000 voor den bode en 200 voor een te be noemen conciërge, die tevens belast is met het schoonhouden van het raadhuis. Het ligt in de bedoeling beide betrekkin gen door één persoon te doen vervullen. B. en W. stellen voor, ingaande 1 Januari a.s.: a. de jaarwedde van den gemeentebode nader vast te stellen op 1000, met vier 2-jaarlijksche verhoogingen elk van 50 klimmende tot 1200; b. aan den bode toe te kennen eene toe lage van 25 per jaar voor het gebruik van een rijwiel; c. in te stellen de betrekking van con ciërge van het raadhuis en daaraan te verbinden eene vaste jaarwedde van 200 met het genot van vrije woning. De heer Jb. Lont kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Ged. Staten hebben aan het voorstel om niet opnieuw een gemeenteveldwachter te benoemen, niet hun fiat gegeven. Stel, dat er volgend jaar een veldwachter moet worden aangesteld, dan zitten wij met 2 personen voor de betrekkingen, die nu door een waargenomen worden. Spr. be rekent, dat elk aan een loon van onge veer 1800 zou komen, dat wordt dus 8600. De heer Kaan kan zich met het voor stel vereenigen, als de te benoemen bode en ooncierge ook belast zou worden met eenig politiewerk. Acht de Commissaris der Koningin later aanstelling van een veldwachter toch noodig, dan zou de bode als zoodanig benoemd kunnen worden En als de Voorzitter meent, dat hij het wel bulten een politieagent kan stellen, dan zijn de eischen toch niet zoo zwaar, dat hij er zulk werk niet zou kunnen bij doen. He heer Bakker ziet er van komen, <iat er later toch weer een veldwachter benoemd zal moeten worden. Als de ver-, houding met de Rijksveldwacht eens min der goed wordt, dan zit je er mee. "V oorzitter stelt zich voor, dat dan toch 2 personen voor die verschillende betrekkingen noodig zullen zijn. De heer Lub zegt, dat er hier wordt gesproken over een hoog salaris, maar spr. meent, dat uit het oog wordt ver loren, dat het verdiend wordt door man en vrouw samen. Het is een salaris voor twee personen.. De heer Oden vraagt of op de ge meentelijke verordeningen door de Rijks veldwacht voldoende toezicht wordt uit geoefend. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer Kaan kan met het voorstel meegaan, als de bode tevens politiedien sten doet. De heer Lub merkt op, dat een bui tengewoon politiebeambte toch ook sala ris vraagt. Met den vroegeren buitenge wóón-gemeenteveldwachter was dit ten minste wel het geval. Het voorstel van B. en W. wordt hier na in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de hoeren Oden, Bosker, Tijsen en Lub. Tegen de heeren Jb. Lont, Jn. Kooy, Kaan, Jn. Lont, M. Bakker en M. Kooy. Het blijkt echter, dat hierbij een mis verstand in het spel is, want nadat de Raad verneemt, dat het de bedoeling is den te benoemen bode een aanstelling te doen geven als onbezoldigd veldwachter, wordt het voorstel met 9 tegen 1 stem, die van den heer Oden, aangenomen. Steun aan werkloozen in den winter 1929—1930. Van de Raadsfractie van de S.D.A.P. is een voorstel ingekomen inzake den steun aan werkloozen in den komenden winter. Dit voorstel behelst: a. een commissie te benoemen, welke beoordeelen zal of en zoo ja, tot welk be drag aan ongeorganiseerden steun zal wc den verleend, waarbij rekening zal zijn te houden met de grootte van het ge zin en evenals bij de Reorganiseerden een wachttijd zal dienen te worden gesteld. Een betrekkelijk belangrijk verschil in uitkeering zal, volgens het oordeel der fractie moeten blijven bestaan; b. aan georganiseerden vanaf den aanvang van de wettelijke uitkeering een toeslag te verleenen van 2.50 voor ge huwden plus 0.50 per kind beneden 14 jaar en van 1.50 voor ongehuwden. Naar aanleiding van deze voorstellen deelen B. en W. mede, dat de strekking daarvan over het algemeen hun instem ming heeft, behoudens het volgende. De in het voorstel gedachte regeling, waarbij eene gemengde Oommissie zal beoordee len of en zoo ja, tot welk bedrag aan on georganiseerde arbeiders steun zal won den verleend, is in strijd met de wet. Reeds meermalen is beslist, dat eene der gelijke steun slechts kan worden verleend met inachtneming van de bepalingen der Armenwet. De toepassing nu van het verleenen van onderstand draagt art. 30 van deze wet uitdrukkelijk op aan Bur gemeester én Wethouders, indien er geen burgerlijk armbestuur is. De beslissing kan dus niet aan eene Oommissie, als be doeld, worden overgelaten. Niettemin zijn ook B. en W. van oordeel dat een derge lijke Commissie nuttig werk kan doen, dooh dan uitsluitend met adviseerende bevoegdheid. Het voorstel zal dienover eenkomstig gewijzigd moeten worden, in welk geval zij gaarne van hare diensten gebruik zullen maken. Een tweede punt, waarover B. en W. eene opmerking wenschen te maken, is het bepalen van een wachttijd vóór tot ondersteuning van ongeorganiseerden wordt overgegaan en het stellen van deze ondersteuning op een lager bedrag dan die van georganiseerden. Ook deze be treffen maatregelen, welke een integree rend bestanddeel uitmaken van de be voegdheid tot regeling der ondersteuning, welke de wet in hunne handen legt. In dien de Raad echter door aanneming van een motie met die strekking een bepaalde uitspraak doet, zullen zij stellig met dat gevoelen rekening houden Ten slotte zouden B. en W., met be trekking tot de voorgestelde verleening van een toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkassen aan georganiseerde arbeiders iets minder ver willen gaari dan de voorstellers. Er is h.i. geen reden dezen toeslag op een hooger bedrag te stellen dan in den afgeloopen strengen winter. Zij geven dan ook in overweging den toeslag weer te bepalen op 2.ver meerderd met 0.50 per kind, voor ge huwden en op 1.—voor ongehuwden. Bovendien zouden B. en W. willen ge handhaafd zien de beperking, dat uit keering plus toeslag een bedrag van 5r— per week niet zullen overschrijden. De geldigheidsduur van deze regeling ware te stelen op een tijdvak van 1 Dec. tot 1 Maart a.s. Resumeerende stellen zij voor, met in achtneming der bovengenoemde wijzigin gen, de voorstellen aan te nemen. De heer Lub zegt, dat hij na kennis making van het prae-advies tot de mee ning ls gekomen, dat de Commissie wei nig reden van bestaan heeft, omdat B. en W. besluiten. Spr. trekt daarom namens zijn fractie het voorstel tot het Instellen |der oommissie in en stelt de volgende motie voor: De Raad der gemeente Wleringen; Gehoord het advies van B. en W. be treffende het voorstel Lub e.a. inzake steun aan werkloozen in den komenden winter; Is van meening, dat ook voor ongeor ganiseerden een wachttijd moet worden ingesteld voordat tot steunultkeerlng wordt overgegaan en wel van minstens 14 dagen na het ontslag. De heer M. Kooy vraagt of dat tegen woordig niet gebeurt. Do Voorzitter antwoordt beves tigend. De heer Oden zegt, dat zijn fractie dit voorstelt, omdat ook een georgani seerde eerst na de tweede week steun trekt. De heer Jn. Lont vindt, dat eerat tot ondersteuning moet worden overgegaan, als er sprake is van een noodtoestand. Naast de Zuiderzee-arbeiders zijn er zoo veel anderen, die werkloos kunnen wor den en geen ondersteuning krijgen. De heer Lub Verleden jaar kwamen de visschers- toch ook. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het betreuren, dat de heer Lub zijn voor stel tot het instellen van een commissie heeft ingetrokken. Hoewel de commissie geen medezeggenschap krijgt, wordt op het advies door B. en W. hoogen prijs gesteld. Er zijn altijd menschen, die om ondersteuning komen en deze krijgen, waarvan achteraf vernomen wordt, dat zij het niet noodig hebben. Daarom zou den B. en W. gaarne ingelicht worden door een commissie van personen, die goed op de hoogte zijn. De heer Bakker vraagt of het Rijk ook vergoedt in de steunverleeniag aan ongeorganiseerden. De Voorzitter: Waarschijnlijk niet, want dat het Rijk bijdraagt is geen gebruik, maar behoort tot de uitzonderin gen. De heer Kaan vindt het op zijn zachtst uitgedrukt wat voorbarig om nu reeds een toeslag vast te stellen voor ge organiseerden. Ook de heer M. K o o y is deze meening toegedaan. De heer Lub vindt het juist noodig tijdig een regeling te treffen. Na nog eenige discussie wordt tot stem ming overgegaan. De Voorzitten splitst het voorstel in tweeën en wel: le. Om een toeslag te geven op de uit- keeringen aan georganiseerden. Dit voor stel wordt met 2 tegen 8 stemmen ver worpen. Voor stemmen de heeren Oden en Lub. Tegen de heeren J. Kooy, Bosker, Kaan, Jn. Lont, Tijsen, Bakker, M. Kooy en Jb. Lont. 2e. Tot het instellen van een commissie van advies. Dit voorstel wordt met 9 tegen 1 stem, die van den heer Oden, aan genomen. De Voorzitter benoemt tot leden van deze commissie de heeren Oden, Kaan en Jb. Lont. De heer Kaan meent echter dat hij te weinig met de arbeidersbevolking op de hoogte is om in de oommissie zitting te kunnen nemen. De heer Oden bedankt er feestelijk voor en de heer Jb. Lont zou ook haast bedanken, maar dan komen we niet ver der, zegt spr. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich dan nog wel eens met verschillende heeren in verbinding zullen stellen. Rondvraag. De heer Oden heeft in de krant ge zien, dat er bestratingswerk wordt aan besteed. Spr. stelt in verband hiermede voor, dat als er in de Belt voldoende steen overblijft, de bermbestrating aldaar door te halen tot het eind d.i. ongeveer 100 M. voorbij den Mekkentuinweg. Wethouder Tijsen zegt, dat hieraan zooveel mogelijk zal worden voldaan. De heer Oden zegt verder vernomen te hebben, dat de Voorzitter zou hebben geadviseerd niet met een lijst rond te gaan ten behoeve van Jn. Oldersma, wiens huis en inboedel onlangs door brand is verwoest, omdat hij van gemeentewege zou worden geholpen. Spr. vraagt of dit juist is en waarin die hulp zal bestaan. De Voorzitter antwoordt, dat jaren geleden verzocht is toe te zien, dat wat minder met lijsten zou worden geloo- pen. Oldersma krijgt een uitkeering van de verzekering en B. en W. willen weten, hoeveel zijn nieuwe inboedel moet kosten. Oldersma heeft hierop echter nog niet ge-' antwoord. De heer Oden vraagt ten slotte of reeds een nadere beslissing is genomen aangaand© den weg. De Voorzitter zegt, dat dezen win ter alleen basalt erop wordt gebracht. Om den weg met een stoomwals te bewerken werd door den Raad niet voldoende ge acht. Deze wil de zaak liever in eens goed aanpakken. De heer Oden: En wanneer denkt U te beginnen met die „aanpakkerij". De heer Kaan wil wat boomen doen planten bil de nieuwe school. De V o o r z i 11 e r is ook hiervoor. Er is al over gesproken. Eerst gezegd van beuken, doch deze zijn niet tegen het kli maat bestand. Spr. voelt er voor ze door de kinderen te doen planten. De heer Jn. Lont wil het hek van heï Stroe'er kerkhof verbeteren door het plaatsen van een hek van betonnen palen met harmonicagaas, terwijl aan het huisje op het kerkhof, nu de brandzeilen er in ziln opgeborgen, een slot behoort te wor den aangebracht. Zal voor worden gezorgd. Hierna wordt overgegaan in oomité. OUDESCHILD. OUDERAVOND. Dinsdagavond werd in de O. L. school een Ouderavond gehouden, welke door ruim dertig ouders werd bezocht. De Voorzitter der Oudcroommlssle, de heer J. Beumkcs, heette allen hartelijk welkom. De heer Krüger, het hoofd der sohool, gaf daarna een les ln handen arbeid aan de jongens van de 5e en 6e klas, welke door de ouders met belang stelling werd bhgewoond. Na een uurtje vertrokken de kinderen en worden de no tulen van den vorlgen Ouderavond voor gelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd. De heer Krüger bracht mevr. Mets- Bakker hartelijk dank voor de keurige notuleering. Hierna gaf de heer Zoete een korte beschrijving van het schoolreisje, dat dezen zomer is gehouden. Nadat nog eenige vragen gesteld waren door ouders, welke beantwoord werden door den heer Krüger, werd de Ouder avond döor den Voorzitter gesloten. Tot diaken in de Doopsgezinde Kerk te Oosterend is gekozen de heer Jac. Eel- man Dz. Voor den Burg is er herstemming tus- schen de heeren Jac. Keijzer Dz. en J. Bakker p.Pz. Voor de Waal herstemming tusschen mevr. A. DrosRab en den heer Herm. Keijzer Dz. LANDARBEIDERS WERKZAAM BU DE ZUIDERZEEWERKKEN. De oorrespondent van de Tel. te Fin- sterwolde schrijft: Vele stakende landarbeiders, die in den afgeloopen zomer naar de Zuiderzeewer ken trokken, om aldaar arbeid te vinden, hebben doorloopend een zeer goed loon verdiend en zijn thans* bijna allen weder terug. Velen zijn voornemens er het vol gende jaar weder naar toe te gaan. Jph. Adr. de O., zwervend, (ln voor- jrrnst). Dlofstal bij herhaling, 8 maanden gevangenisstraf. L. J. A. Zljpe. Diefstal in dlenstbetr. en valsohheld in gesohrlfte. Hervnttlng on derzoek op 7 Januari 1980. Teunis A., zonder vaste woonplaats, (gedetineerd). Diefstal, 1 maand gev. met aftrek 1 maand voorarrest en ter beschik king der regeering gesteld. Dinsdag 24 Deo. volgonde zitting. Buitenland. VOOR DEN POLITIERECHTER. Openbare strafzitting van Maandag 16 December. Diefstal van een rijwielbelastingmerk. De eerste zaak contra den scheep makersknecht P. J. V. te Den Helder, ver dacht van diefstal hierboven gemeld, werd met gesloten deuren behandeld, aange zien het hier betrof een vordering tot omzetting eener voorwaardelijke straf, in verband met het hiervoren aangeduid delict. Voorw. straf werd op grond „her haling van misdrijf" ten uitvoer gelegd. Een messentrekker te Den Helder. De los-werkman, Pieter B., te Den Hel der werd in den nacht van 12 op 13 Oc- tober, minder aangenaam geliefkoosd door zekeren Teunis K., die hem met een mes een wond aan de hand toebracht. Volgens verdachte, die heden niet was verschenen, doch voor de politie een ver klaring had afgelegd, zou B. begonnen zijn door hem een slag toe te brengen. B. beweerde echter dat hij K., die in be schonken toestand verkeerde, niet had aangeraakt, wel had hij K. aangeraden zijn huis binnen te gaan, omdat hij ge vaar liep door de politie te worden inge rekend. De heer Teunis K., een 33-jarige visch- knecht, is eenigszins abnormaal en maakt veel misbruik van spiritualia, wat zijn psychisohen toestand niet tot voordeel strekt. Eisch 50 boete of 50 dagen. Vonnis 1 maand gev. ten doel hebbende hem wat meer respect voor de strafwet bij te bren gen. Venijnige dSamosconversatle. Een bewoonster van het schiereiland Wieringen, mej. Maria Oath. T., huis vrouw van Jan K., bezetelde heden de verdachtenbank naar aanleiding van het op 27 October aldaar voor gevallene inci dent, dat zij, getuige, haar buurvrouw mej. Grietje Gnodde, huisvrouw van Al- bert de Vries, een welgevoegelijkheids- halve niet te publiceeren scheldwoord had toegeslingerd. Volgens verdachte had deze getuige ook haar op dergelijke wijze beleedigd en was zij, met een stok gewapend, met weinig vredelievende bedoelingen, achter haar kinderen heen getrokken. Requisitoir 10 boete of 10 dagen. Uitspraak 5 boete of 5 dagen, welk bedrag direct werd voldaan door de niet bepaald teleurgestelde verdachte. Losbandig heer. De niet versohenen verdachte, Nic. Thomas Gr., had zich moeten verantwoor den wegens mishandeling van den ge tuige A. Blauwboer, welk feit 'was ge pleegd ter gelegenheid van den op 11 October te Schagen gehouden paarden markt in het café van den heer Boontjes aldaar en de oorzaak van deze geweld pleging moest worden gevonden in oen onderhandeling over den koop van een paard, waarin verdachte zich tegen de usance mengd.e. Blauwboer verklaarde dat hij van den forsohen verdachte een stomp kreeg tegen zijn gelaat, dat hij su biet achterover sloeg en zijn tanden hem los in den mond stonden. Met bloedenden mond moest hi1 zich, daar hij op geen stukken tegen dezen geweldenaar was opgewassen, utt het café verwijderen. Tegen verdachte, nimmer veroordeeld, werd gevorderd 25 boete of 25 dagen. Vonnis 40 boete of 20 dagen. Ging nle<t door. De laatste zaak, oontra Frans M., met getuige Boon, bleek te zijn Ingetrokken en du» voor behandeling niet vatbaar. Daarna sluiting. TEGEN GEVAARLIJKE AUTOMOBILISTEN. Zes jaar gevangenisstraf. In Mexico is Zondag een nieuwe straf wet van kracht geworden, die o.m. straf fen tot zes jaar gevangenis .oplegt aan automobilisten en motorfietsrijders, die voetgangers overrijden, zoo dat dit den dcod tot gevolg heeft. Bij wijze van protest tegen deze wet zijn de taxi-chauffeurs te Mexico (stad) tien minuten in staking gegaan. INBRAAK IN EEN WARENHUIS. In den nacht van Zondag op Maandag is in een warenhuis te Rotterdam een geraffineerde inbraak gepleegd. De in brekers hebben zich via een liftkoker toe gang verschaft tot het kantoor, waar zij een brandkast open braken. Zij gingen er met een buit van ongeveer 100.000 Mk. vandoor. Twee jongelieden werden van deze daad verdacht. ARME SCHAPEN. Een sneltrein Straatsburg-Metz is Maan dagmiddag op ongeveer een kilometer af stand van het station Brumath in een kudde schapen gereden toen deze over den spoorweg trok. Er zijn tachtig dieren doodgereden en de machinist heeft ver klaard eerst toen hij het station binnen reed iets van het gebeurde te hebben be merkt. GROOTE FABRIEKSBRAND TE BINGEN. Schade op 2 müUioen mark geraamd. Dinsdagmorgen vroeg is brand uitge broken in de tabaksfabriek van Karl Graff te Bingen, welke een frontbreedte van 200 M. beslaat. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en spoedig stond het geheele complex in vlammen. De brandweer kon niets meer doen dan de belendende gebouwen beschermen. Alle gebouwen zijn uitgebrand en groote voor raden zijn verloren gegaan. Menschen- levens zijn niet te betreuren. De schade wordt op twee millioen mark geraamd; er waren 600 arbeiders in de fabriek werk zaam. KUNST EN ARMOEDE Te Berlijn wonen op het oogenblik 40 kunsthistorici die na hun promotie aan de uiversiteit noch in musea, noch in den kunsthandel, noch aan bibliotheken een beseheiden positie kunnen verwerven. De redacteur van het Berliner Tage- blatt heeft een discrete enquête ingesteld, hoe die dames en heeren eigenlijk rond komen en op navraag o.a. de volgende antwoorden gekregen: Van een dame: Ik schrijf alle dagen ar tikelen voor de bladen waarvan een klein deel aangenomen wordt. Als mijn wo- ninghuur vervalt breng ik mijn oorsiera den naar den lommerd waarop ik van 35 tot 45 mark voorschot krijg. Zoodra de' kranten betalen los ik ze weer intot den volgenden eersten van de maand. Kolen kan ik voorloopig niet aanschaffen. Ik zit daarom tot 10 uur 's avonds in de goed verwarmde gemeentelijke biblio theken. Een andère dame schrijft: Den vorigen winter had ik een vriend die mij materi- eele hulp verschafte, maar ik heb die be- trekkingen nu afgebroken omdat ik ze in nerlijk niet verantwoorden kon. Ik kan dus nog niet zeggen hoe ik den winter zal doorkomen. In geen geval zal ik geld ge noeg hebben om kolen te koopen, want als ik met rondleiden in een museum of zoo, iets verdien dan gaan zooveel andere dingen vóór brandstof. Eén heer schrijft: Den vorigen winter was ik 's avonds nooit thuis zoodat ik geen kosten van vuur en licht had. Ik werkte toen aan een boek, dat intusschen verschenen is en waardoor mijn naam ten minste éénmaal in couranten en tijd schriften genoemd is. Overdag werk ik nu als sandwichman en 's avonds laat deel ik reclamepapiertjes aan het publiek uit... voor een nachtlokaal. Dat brengt me tien taark op. Hoe ik dezen winter zal doorkomen weet ik housch niet. Ik heb een paar les sen verloren, omdat ik mijn leerlingen niet ln mijn onverwarmde kamer kon ont vangen.... Een ander schrijft: Ik eet alle dagen ln de gemeentelijke middenstandskeuken, wat goed en goedkoop is maar als ik denk aan de steeds nijpender levensomstandig heden zal ik dit wel niet kunnen volhou den. In den vorigen, erg strengen winter hebben een vriendin uit mijn studiejaren en ik een gemeenschappelijke woning ge nomen om kosten van vuur en licht te sparen. Zl| had bovendien een betrekking bij een uitgever maar bil een algemeene afvloeiing van persqneel raakte ze die weer kw(it. Z11 trekt nu 24 mark van den steun en ik speel in een bioscoopje piano en maak teekeningen voor een hu moristisch blad die nog al eens aange nomen worden. Ik hoop alleen dat het dezen winter niet zóó koud zal worden.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11