WARME CROQUETTES sas Bloemenmagazijn „DE LELIE" *w Ontvangen KERSTBOOMEN, HULST met BESSEN en KERSTARTIKELEN. ZIET DE ÉTALAGES I Stoomvaartberichten. Marineberichten. Legerberichten. -Radio-Programma- TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN Nieuwe Uitagven. Sport. KONIJN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 Burgerlijke Stand van Den Helder van 17 en 18 Deo. 1929. BEVALLEN: A. Jongen-Kanzen, r.: A, O. v. Koningzbrugge-v. Hearen, d.: M M. Zljp-Koanen, d. OVERLEDEN: H. Duinker-Prln» 54 j. ONDERTROUWD: A. W. Nebbellng en A. de Ruljg; B. J. H. v. d. Blom en M. Bakker; O. Spijkerman en N. Haagsma. Haven van Nieuwedlep. Visscherijberichten. Marktberichten. Kaas. 25 st. fabriekskaai f 49; 3 »t. boeren kaas 52; 1 st. Goudsche kaas 48.50, alles per 50 kg. In totaal 29 stapels aangevoerd, we gende 22,000 kg. Handel matig. 1402 kg boter 1.70—2.25 per kg. Radiografisch Weerbericht naar waarnemingeti verricht in den morgen van 19 December. Laagste stand 732.8 Accurairie. Zwakke tot matige O. tot Z.-wind, neve lig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des naohts, overdag dooi. Laatste Berichten ONGELUK BIJ EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Eén dood©. Hedenmorgen kwam een vrachtauto, geladen met kalveren van de Spootrvee- markt te Zwolle, in de richting Dalfsen op een onbewaakten overweg, juist op het oogenblik dat de sneltrein uit Groningen naar Zwolle passeerde. De trein greep de auto. Van de drie inzittenden werd er één gedood, terwijl de twee anderen zwaar gewond werden. De trein had 20 minuten vertraging. DE MOORD OP DEN JACHTOPZIENER TE AMERSFOORT. Nader wordt gemeld, dat het slachtof fer een vrouw en 2 kinderen achterlaat. DE TWEEDE HAAGSOHE CONFERENTIE. In verband met officieele berichten uit Londen, dat de 2e Haagsche Conferentie, eerst op 6 Januari zal aanvangen, schrijft het „Journal", dat het een weinig voor barig is, dit uitstel der opening der Haag- sche Conferentie, reeds als een fait ac- oompli te beschouwen. Een dergelijk voorstel ls wel door de Belgische regeering gedaan, doch tot nu toe niet door alle mogendheden aanvaard. Waarschijnlijk zullen de mogendheden het voorstel aannemen, daar de &e Jan. een Vrijdag is, en men met het begin der werkzaamheden op den volgenden Maan dag niet veel tijd zal verliezen, te meer, daar de deskundigen reeds op 8 Januari aanvangen met de voorbereiding van hun werkzaamheden. «a- O. J. BANSEMA, Bree waterstraat 10 Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, 17 Dec. v. A'dam. Riouw, t., 7 Dec. r. Djeddah. Mapia, t., 16 Dec. te Belawan. Johan die Witt, t., 16 Dec. v. Sabatvg. Kambangan, t., 17 Dec. te Liverpool. P C. Tooft, t., 17 Dec. te Sabang. Christiaan Huijgens, t. 18 Dec. te Geiroa. Koningin der Nederlanden, u., 18 Dec. te Port Said. Poelau Tello, 18 Dec. te A'dam. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Bacchus, 16 Dec. te New-York. Bennekom, t., 14 Dec. v. Iquique. Clemenceau, f6 Dec.' v. Genua. Deucalion, 17 Dec. v. P. of Spain. Eos, 16 Dec. v. Lissabon. Hebe, 17 Dec. te Tarragona. Ilos, 16 Dec. v. Cadix. Jaaon, 16 Dee. v. Algiers. Merope, 6 Dec. v. R'dam. Minerva, 17 Dec. te Bourgaa. Nereus, pass. 16 Dec. Dungenest. Orlon, pass. 17 Dec. Gibraltar. Tellua, 17 Dec. te A'dam. Vulcanua,i6 Dec. v. Alexandrli. Fauna, 17 Dec. v. A'dam. Orpheul, 17 Dee, v. A'dam. Orpheua, 18 Dec. v. A'dam. Berenice, 16 Dec. tc Colomata. Breda, i.. 16 Dec. v. Curaqao, Brion, 16 Dec. v. Porto Rleo. Erato, 17 Dec. te A'dam. Irene, 26 Dec. v. Port-au-Priaee. Nero, 17 Dee. te A'dam. Proteu», 17 Dec. te Kopenhagen. Rhea, u., pan. :6 Dec. Anorea. Zeui, 17 Dec. te Patlse. Ajex, 18 Dec. te R'dem. Bodegraven, paai. 18 Dec. Vliislngen. Boikoop, u., 17 Dec. v. Crlitobal. Arladne, 18 Dec. v. A'dam. Euterpe, 18 Dec, v, A'dam. Pluto, 18 Dec. v. A'dam. Pollux, 15 Dec. v. Kingston (Ja.), Ganymedei, 18 Dec. te A'dam verwacht. Hebe, 27 Dec. v. Taraigona. Luna, t., 17 Dec. v, Havrr:; Mara, 16 Dec. v. Curac>i. Nereus, 18 Dec. te A'dam. Nickerle, t.t, paaa. 17 Dee. Oueaaint. Peraeua, 17 Dec. te Danzig. Saturnus, 17 Dec. v Samoa. Thetia, 17 Dec. v. Lissabon. Amsterdam, u., 17 Dec. v. Arlca. Kon. Holl. Lloyd. Flandrla, u., 26 Dec. v. Lissabon. Zaanland, u., paaa. 17 Dec. Oueiaant. Drechterland. t., 17 Dec. te Santander. Delfland, u., 17 Decè. v. Lissabon. Maasland, t., paai. 16 Dec. Flniaterrs. Zeelandia, t., 17 Dec. v. Llaaabon. Kon. Paketvaartmaatachappij. Nieuw-Zeeland, 16 Dec. v. Melbourne. Tasman, 17 Dec. v. Singapore. Holland—Afrika Lijn. Aldabi, 17 Dec. v. R'dam. Billiton, u., 16 Dec. te Beira. Klipfontein, 17 Öec. v. R'dam. Meliikerk, u., 16 Dec. v. Suez. Nijkerk, u., 16 Dec. te Belra. Nieuwkerk, 26 Dec. v. R'dam. Rijperkerk, t., 27 Dec. v. P. Soedan. Glekerk, u., 27 Dec. v. Kaapstad. Springfontein, t.,26 Dec. te Eaat London. Klipfontein, 28 Dec. v. R'dam. Rietfontein, t., pass. 28 Dec. Dakar. Sumatra, t., 28 Dec. te Antwerpen. IJatroom, u., 27 Dec. v. Dakar. Holland—West-Afrika Lijn. Orestes, 27 Dec. v. A'dam, Kennemerland, t., 2g Dec. v. Takor. IJatroom, u., 26 Dec. te Dakar. Amatelkerk, 28 Dec. te A'dam. HollandAmerika Lijn. Delfdijk, 25 Dec. te PoTtland (O.). Drechtdijk, past. 26 Dec. Azoren. Maasdam, 16 Dec. v. Havana. Noorderdijk, 26 Dec. te Boston. Veendam, 27 Dec. te R'dam. Bllderdijk, 27 Dec. v. R'dam. Eemdijk, paaa. 27 Dec. Seilly. Leerdam, 27 Dec. v. Bilbeo. Lochgoil, 24 Dec. v. Cristobal. Nebraska, 2g Dec. v. Los Angelea. Aldebaran, u., 27 Dec. te Fremantle. Arendskerk, u., pass. 16 Dec. Sagres. Narvia, 16 Dec. te Livrpool. Binnendijk, 27 Dec. v. Philadelphia. Nictheroy, 25 Dec. v. Lo» Angele». Statendam, 28 Dec. te New-York. Nieuw Amsterdam, 28 Dec. v. Boulogne. HollandBritsch-lndië Lijn. Hoogkerk, t., paaa. 28 Dec. Vlissingen. Sommelsdijk t., paaa. 25 Dec. Gibraltar. IJaelkerk, 27 Dec. te R'dam. Bovenkerk, 27 Dec. v. R'dam. Stadidijk, u., 28 Dec. te Rangoon. Ridderkerk, u., 28 Dec. v. Genua. HollandAustralië Lijn. Arendskerk, u., pass. 27 Dec. Gibraltar. Aagtekerk, t., 28 Dec. v. Antwerpen. Aldebaran, u., 17 Dec. te Fremantle. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, 18 Dec. te R'dam. Oostkerk, t., 27 Dec. te Chefoo. Ouderkerk, u., 18 Dec. v. Shanghai. JavaNew-Vork Lijn. Breedijk, 25 Dec. te Boston. Eurylochus, 25 Dec. v. New-York. Madioen, pass. 27 Dec. Point die Galle. Garoet, pass. 27 Dec. Gibraltar. Sembilan, 27 Dec. v. P. Said. Karimoen, 17 Dec. v. Belawan. Beemsterdijk, 27 Dec. te New-York. JavaBengalen Lijn. Bali, 27 Dec. te Java. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 27 Dec. v. Singapore. Java—China—Japan Lijn. Tjltond&ri, 26 Dec. v. Shanghai. Rotterdamsche Lloyd. Kota Gede, 27 Dec. v. R'dam. Tjerimal, wordt ao Dee. te A'dam verwacht. Indrapoera, u., paaa. 27 Dec. Gibraltar. Sltoebondo, u., 28 Dec. te Antwerpen. Vlieland, t., 27 Dec. v. Pondlcherry. Kota Baroe, t., paaa. 27 Dec. Pt. de Galle. Kertosono, 28 Dec. v. Middleabro. Palembang, t„ 28 Dec. te Suez. Patria, t., paai. 27 Dec. Perlm. Samarlnda, u., 28 Dec. te Suez. Tapanoeli, t., pasa. 27 Dec. Finlaterre. Slamat, 28 Dec. v. Batavia. Toba, u., 28 Dec. te Soerabaio. Marken, tt., pas». 28 Dec. Gibraltar. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aleyone, t., 26 Dec. v. Las Palmaa. Alphaea, t., 26 Dae. v. Victoria. Dec. v. Rlo Jantiro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurybates, 27 Dec. te A'dam. Idomeneua, 25 Dec. v. Shanghai. Peiaander, 17 Dec. v. Belawan. Peraeua, 27 Dec. v. Singapore. Laertea, 25 Dec. v. P. Soedan. Calchaa, 25 Dec. v. Maraeille. Automedon, 25 Dec. v. Pt. Said. Aeneaa, 28 Dec. v. R'dam. Eurypylua, paaa. 28 Dec. Lizard. Phrontis, 27 Dec. v. Padang. Ajax, 28 Dec. v. A'dam. Emzetca Lijn. Jonge Jacobus, pass. 26 Dec. Ouessant. Jonge Maris, 26 Dec. te Sevilla. Hr. Ms. politiekruiaer Triton ia, onder bevel van luitenant ter zee 2e kl. der marine-reserve j. M. Moerdijk, van het toezicht op de vis scherij in de Noordzee op 's Rijkswerf te Wil lemsoord teruggekeerd, om buiten dienst te worden gesteld. Luit. ter zee 2e kl. J. A. P. van Resevelt en H. Isbrücker worden onderscheidenlijk 20 Jan. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en 23 Jan. aan boord van Hr. Ma. Schorpioen. Bij beschikking van den miniater van defen sie is de off. van den M.S.D. der ae kl. R. de Bruijn den 7en Jan. geplaatst aan boord van Hr. Mi. Medusa. 0 Bij Kon. besluit van 26 dezer zijn, met ln gang van den datum van dit besluit, de heeren H. L. J. Swaab, A. Print, L. J. Fritz en E. Bakker benoemd tot offlcier-zeewaarnemer der 3e klasse bij de Koninklijke mtrine-reierve De tot off.-vlleger je kl. benoemde luit. ter cee 3e kl. bij de marine-reeerve A. F. Coplni en L. M. Goedhart blijven geplaatst bij het vliegkamp de Kooij. 26 Jan,: echlpper G. L. Vrijhof van Wacht schip Willemsoord near van Speljk. 24 Jan.: aerg.-hofm. M. C. de Kieviet van O.zeed.kaz. naar Kon. Inatituut. 9 Jan.: «erg.-bottelier P. J. J. v. d. Kolk van v. Speljk naar Mar.kaz. Willemsoord. 24 Dec. per 1.1. Prins der Nederlanden uit O.-I. In Nederland teruggekeerd: Metrozen ie kl. W, A. v. d. Graaf, F. A. Colllgnon, J. B. van Hoek, P. Rijen, C. P. Severijnee, C. Braum, G. J. Klabberi, R. Veld man, J. W. van Been, matr. ae kl. L. Velrolj, F. Wolff, W. v. d. Hoeven, J. Delcour; korp.- mach. J. Smit, A. Duine en mar. 2e kl. B. Wleraema. De 2e luitenant G. C. Boich van het regi ment kuit-artillerie li met ingang van 26 De cember 1929 overgeplaatat bij het ae regiment onbereden artillerie te Naarden. De dienstplichtige E. L. Heijne van het regi ment kust-artillerie is bij Kon. besl. van 24 Maart 2929, no. 37. benoemd en aangesteld tot officier van den Marine Stoomvaartdienst 3e klasse. r /I VRIJDAG ao DECEMBER. 2072 M. (van 22.00—6.00 n.m. Hilversum, 298 M.) 20.00—20.25 Morgenwijding. 22.252.00 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.052.45 Uitzending voor scholen. 45—3-00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak het zelf curaua. 4.304-40 Gramofoonmuziek. 4.405.00 Causerie over de Vredes- en Vol kenbondstentoonstelling te 's-Gravenhage, door Ch. G. J. v. d. Mandere. 5.00—6.30 Concert door het Omroeporkest. б.30 Vas Dias: Koersen. 6.457,25 Spaansch: Beginners. 7-157-45 Radio-cursus vanwege het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: C. A. M. C. van Kasteel. 8.028.25 Gramofoonmuziek. 8.25 Oratorium-uitvoering: „Die Jahreszeiten", van Jos. Haydn. De Philips' Oratorium Vereen, o.l.v. Johan Winnubst. Solisten: Jo Vincent, Louis van Tulder, Tom Denijs. Be geleiding: Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Aan den vleugel: Mevr. J. F. van Lonkhuy- zen. Uitzending vanuit het Philips' Ontepan- ningsgebouw te Eindhoven. Na afloop: Peraber. Daarna Gramofoonmuziek. 22.00 Sluiting. Huizen, 2875 M. 20.30—22.00 Ziekendienst NCRV. 11.0011.25 NCRV. Voor de jeugdige zieken. 21.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. KRO. 12.15—1.154 KRO. Concert door het KRO-Trio 2 252.30 KRO. Gramofoonmuziek. 4-oo5.00 Gramofoonmuziek. NCRV. 5.006.30 NCRV. Concert door het Holl. Harpkwartet. 6-307.00 KRO. Lezing over: „Inkoop voor Handel en Industrie". 7.00—7.30 KRO. Cursus Schriftverbetering. 7.35 VPRO. Persberichten. 7.40 VPRO. Lezing over: „Pilatue". 8.25 VPRO. Piano-recital. 8.25 VPRO. Lezing over. Het Vrijz. Prote stantisme. 9.30 Voortzetting piano-recital. 10,00 P"Preking van Keratllteratuur. 20.20 VPRO. Voortzetting plano-recital. ZATERDAG ax DECEMBER. Hilveraum, 2072 M. (voor 6 uur 298 M.) 20.00—2-0.25 Morgenwijding. 23,25—2.00 Concert door het AVRO-Kwartet. 3.00—2.30 Fllmpraatje door Max Tak. 2.30—4.00 Aanal. van het Tuachinsky-Theater te Amsterdam. 4.30—5.00 Sportpraatje door H. Hollander. 5-OO—5.3° Gezondheldahalfuurtje. Spreker: Lo. W, Schut arts over taak. III. atenaar en zangeres. 26.00 ca. VARA. Persberichten. Ns «floop van het concert: VARA-varia en gramofoon muziek. Huizen, 2875 M. Uital. KRO-Uitz. 22.30—22.00 Godsdienstig halfuurtje. 22.252.25 Concert door KRO-Trio. 2.252.00 Gramofoonmuziek. 2.00—j.25 Kinderuurtje. 4004.30 Cursus Esperanto. 4 305.00 Cursus Engelsch. 5.00—5.40 Gramofoonmuziek. 5.40—6.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.027.30 Concert door Cinema-Orkest. 7.308.00 Lezing over: „De zorg voor moeder en kind tijdens de zwangerschap". 8.019.00 Orkertconcert. 9-0010.00 Vroolijk programma. 20.0022.00 Voortzetting Orkeatconcert. 12.00—22.00 Gramofoonmuziek. 9.30 ca. Nieuwsberichten. Revue der Sporten, 16 Dec. Revue-intef- views: R. de Waal over de Ned. hockeywereld, M. J. Adriani Engels vertelt hoe „Antwerp" traint. Heeft de reorganisatie in de K.N.A.U voldaan? vraagt P. H. van Dosburg in een ingezonden stuk, en de heer Strengholt ant woordt hem in de bekende taal van de aporta- lui onderling: kernachtig en ondiplomatiek. Maar de Inzender zegt dan ook, dat de reor ganisatie mislukt is en dat mag blijkbaar niet. „Jubelklanken na rouwmisbaar" zijn pers- opinies' over NederlandBelgië vergeleken met dito's over NederlandNoorwegen. Er is voorla van Groothoff een beschouwing over den plaataelijken wedstrijd te Tilburg. Pot loodkrabbel! over den Kon. N.V.B., V.S.V, op Houtruat door Adriani Engels, het Jubi leum van den secretaris de Haan, Athletlek commentaren: Leeraar of Coach?, nogmaals de Anti-ruwapel-actle en ten alotte een be schouwing over de jaarvergadering A.T.B. Actueel Wereldnieuw» en Sp. 1. B. (Indll), 26 November. De ssnkomit van het vijfde postvliegtuig li gekiekt, boven Tjllllltan. Èen volgende bladzijde bevat nog kieken van de bestuurden, de mail, «ns. Aardig la een bij drage omtrent Amerikaaneche toeristen, die op hun wereldreis In-dlë „even" nemen. Het seizoen voor Indlë ie thans aangevangen. Er 1» een opname van de aankomat van zoo'n loerletenachip te Tandjong Prlok. In zijn moederlandsche correspondentie verhaalt de briefschrijver (Barbarotaa?) vin de golf van mlidaad, die over one kalme, hartatochtlooze land gaat. Er is veel luchtvaartnieuwe. en er zijn fraaie afbeeldingen van de R 202, de groote Dornler D O X, waarmede men van plan is den Atlantlschen Oceaan over te ste ken. Mevrouw van HuutKardoi, de weke- lijksche teekenaarster, draagt ditmaal bij een teekenlng van een Javaansche vrouw, haar kind zoogend. Het is e$n houtskoolscheta, en komt ons voor verdienstelijk werk te zijn, al valt er wel wat af te keuren. Zoo Is bijvoor beeld de hand van de vrouw beeliat té groot. Indisch en Europeeach nieuw», en sportnieuws ln woord en beeld ia er weer in menigte. Sport ln Beeld, 27 Dec. De vóórplaat is een photo van het beatuur van den Ned. Cricket bond, wiens secretaris gehuldigd is. Blnnen- pagina's zijn gewijd aan nieuwe auto'a en de Noord-Holl. Motorclub is er eveneens ver tegenwoordigd, alsmede de schermsport. Leo I.auer begint nieuwe verhalen over honden. Aan de voetbalaport, alamede veldloop van R.K. athletk-k-vreendging zijn afbeeldingen gewijd, verder aan de biljart- en bokaaport. Canada ala land van de winteraport la ver tegenwoordigd in eenige opnamen. Herdach't wordt de tienjarige vliegtulgfabricage van Fok ker ln woord en beeld. Marle Brnun is er ala portret van de week. Een artikeltje (met afbeeldingen) over het alaan van Spörtme- dallle» de fllmaterren-rubrlek vormen den ver deren inhoud, met en benevena de gewone ru brieken, het Dagboek enz, Verschenen bij A. J. G. Strengholt te Am sterdam: „De Landlooper" door Ivana. Ivans noemt zijn boek „een boek voor eiken leeftijd" en zegt in een voorwoord, dat het in het bijzonder geschikt is voor jongens om en bij den leeftijd, waarop zij eindexamen H.B.S. doen, daar ook de held van het verhaal juiat zijn eindexamen gedaan heeft. Maar schrijver hoopt, dat ieder ander het boek eveneens met belangstelling zal lezen en dan legt hij den nadruk op de in het boek voorkomende karak ters, die aan het leven zijn ontleend. Het komt ons voor, dat „De Landlooper" niet "belangwekkend genoeg ia, om een karak terroman genoemd te worden. De figuur van Fred. Hollema'a Indischen Oom Karei is aterk gechargeerd en geen mensch zal zoo'n opge- bazenheidje au sérieu9 nemen, zoodat de be wondering van „Tante Werda" voor haar broer ook wel wat belachelijk wordt. Wat de geachiedenis zelf betreft, spanning zit er wel in, doch lang niet zooveel ala bij Ivan»'_ beroemde detectiveroman», die als ont- apanningalectuur veel hooger staan dan „De Landlooper". Bij -de N.V. van Loghum Slaterua' Uitg. Maatsch. te Arnhem is verschenen een studie van de hand van onzen stadgenoot, dr. C. H. Ketner, getiteld „Miensch en Wereld", eene inleiding tot het Psychisch Monisme. Het boek is, zooals de schrijver in zijn voorbericht zegt, geschreven met de bedoeling om de theorie van het Psychisch Monisme, zooals die door prof. Heymans is uiteengezet, in ruimer kring be kend te maken. Wie de geschriften van dr. Ketner kent, weet, dat hij bij uitstek de kunst verstaat een moeilijke stof te populariseeren en begrijpelijk te maken voor velen. Wat het psychisch monisme is? Het ps. mon., volgens het prospectus, dat dit werkje vergezelt, „kan in vele opzichten de voor dezen tijd meest passende wijsgeerige wereld beschouwing genoemd worden; eenerzijds vin den de resultaten der modern* wetenschap er ongedwongen een plaats; aan den anderen kant kunnen de modem-religieuse aspiratie» daarin een hechten wijageerlgen grondalag vinden." Dr. Ketner had, naar hij zelf ln zijn voorbericht zegt, aanvankelijk het over dit wijggeerig begrip handelend ln het Duitach ge schreven standaardwerk van onzen landgenoot prof. Heymana, ln het Ned-erlandach willen vertalen. Overwegende dat de moeilijkheid be treffende dit werk niet zoozeer in de taal ge legen is als in de wijze van behandeling, meende de achr. liever een verkorte en popu laire bewerking ervan te moeten geven. En blijkens de afgedrukte verklaring GYMNASTIEK- EN EXERCITIE-VEREEN „PRO PATRIA". Zaterdag 24 December J.l. gaf bovenge noemde vereeniging in „Casino voor een volle zaal haar eerste uitvoering in dit seizoen. De voorzitter, de heer F. A. Oosterhout, opende met een kort woord van welkom aan de aanwezigen. Spr. merkte op, dat het wei een ongewone tijd was voor een P.P. uitvoering. In Oetober kon echter de propa- ganda-avond niet worden gegeven in verband met de viering van het 45"iar^> jubileum, zoo dat deze tusschentijdsche uitvoering moest worden ingelascht. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met h«t programma. De nummers werden vlug afgewerkt zonder één onderbreking, zoodat alles om ruim tien uur was afgeloopen. Een woord van hulde aan den directeur voor de vlugge wijze van afwerking van het gymnas tisch gedeelte. De eerste nummers, kettinggang met hup penden schotscben pas, rhytmische dansen en evenwichtslatten, waren voor meisjesklasse A, die bijna zonder uitzondering keurig werden uitgevoerd. De ouders, die met welgevallen de oefeningen volgden, waren zeer voldaan, want de kleintjes kregen een donderend applaus. Het is dan ook een alleraardigst gezicht te^zien, met hoeveel ernst die meisjes hun „taak" op' vatten. Vrije oefeningpen en paard van de jongste jongensklasse vielen goed in den smaak. Een viertal keurige standen werden door jongens klasse B te zien gegeven; ook hun vrije oefe ningen waren feoed verzorgd. Afdeeling A van meiajeaklasse B gaf een fraai atel knotaoefeningen te zien; ook daaraan was zorg beateed. De bankoefeningen dóór de oudste melsjea- klaase (afd. A en B) uitgevoerd, verdienen oen extra vermelding, het waa geen wonder dat zij een donderend applaua ln ontvangst hadden te nemen. Die oefeningen warsn zoo gekozsn, dat zoowel been- als bulk- en rugepleren in werking werden geeteld. De heer Ven Hoolj- donk, die deze oefeningen zelf eamenetelde, heeft dit op zeer deskundige wijze gedaan. Vervolgen» weren het de damei, dit oefe ningen aan barren uitvoerden. Hoog opge voerde oefenstof werd verwerkt, het we» eome bijna mannenwerk. De heerenafdeeling kwam met tremplln- paard op de planken, de dlverie oef. verliepen vlot. Een zeetel heeren voerden een keurig atel ataafocfenlngen uit, die lang niet gemakkelijk waren en getuigden van regelmatig trainen. Lenigheid»- rn rhytmlache oefeningen van melajeiklaiie B waren zeer aantrekkelijke nummer», geheel volgens de nieuwe richting samengesteld. Lenigheid en sierlijkheid waren hier hoofdfactoren; het waa een lust te zien hoe gracieus die oefeningen werden ultgeverd. Het applaua waa zeker verdiend. De begelei dende muziek en het speciaal voor deze ge legenheid vervaardigde costuum verhoogden het geheel in niet geringe mate. Het laatste nummer van het gymnaatiach gedeelte n.1. staafoefeningen, waa voor de dameaafdeellng. Onder volkomen stilte in de zaal werden de oefeningen schitterend uitge voerd. Ook hier waren speciale costuumpjes vervaardigd. Het wa» jammer, dat een deel van het pu bliek, door luid te (preken, voor de liefheb bers en niet het minst voor den dlretceur, hin derlijk werd. Het is te hopen, dat hierin een volgenden keer verandering komt. Na de pauze werd een aardige éën-acter „Vergissen la menschelijk" opgevoerd. De ver gissingen waren dolvermakelijk; vooral die tusschen het Hoofd der School (de heer A. Veen) en Brechtje (mej. B. Fela). Mej. B. Thijsaen ala onderwijzerei en de heer A. Quak ala huwelijkacandidaat konden on» wel voldoen. Een „Jan", die oorzaak wa» van alle vergissingen, bleef op het eind toch nog buiten schot", want het liep goed af: „ze kregen elkaar". De lachsalvo's waren niet van de lucht, zoo dat de apeler» dikwijls even moeiten stoppen, ilvorens verder te kunnen gaan. De avond werd besloten met een gezellig bal. prijzen ala volgt waren: 70—80 kg. 20.40— u.20, 6566 9.509.80; 6364 99.70; 60—62 8.60-9.30; 58—59 8.40—9.30; 36—57 f 88.40; 5355 6.507-70; 30—52 6—6.90; 15—49 5.50—6. Schagermarkt van Donderdag 29 Dec. 4 paarden 100200; 23 geldekoeien magere f 180—280; 205 idem vette 250530; 7 kali- koeien 280360; 120 vaarzen 220220; g «raskiuveren 70—200; 33 nuchtere kalveren f 12—30; 50 achapen vette 38—43; 2058 overhouden 26—34; 5 bokken en geiten 7 12; 28 varkens magere 3045; 54 idem ^ette p. kg. 0.80—0.84; 173 biggen 2030; 36 konijnen 0.503.00; 237 kippen 0.75— 2-75; 3t eenden 2.103.00; haantjes 12; 78 kg. boter 22.2a Eierveiling. 41,227 kipeieren: bruine 7.508.70, witte 6.508.50, kleine witte 5.506.50; 273 eendeieren 7.508. WARMENHUIZEN, 18 Dec. Gewone uien 2.70, grove uien J.50, drie lingen 2.5a peen 2.80, kleine peen 2.20, roode kool 5.605.90, ae aoort 3.20—5.10, gele kool 3.40—3, ae aoort 3.50a.8o„ Deenache witte kool 1.30—a.ao, ae aoort 2.ao, alles per 200 kg. 28 Dec. 2929. Aangekomen van Harllngen en vertrokken naar Londen Eng. a.s. „Groningen". Vertrokken naar IJmuiden aleepboot „Drente" van Bureau Wijsmuller. Aangekomen van Hariingen en vertrokken naar Brugge Duitach a.s. ,S*nssl". 27 Dcc. .Airgebracht door aardljnvijschera: 80 manden aardijn p. m. 24.00—22.50 28 Dec. Aangebracht door sardijnviaschera: 20 manden sardijn p. m. 23.0022.00 Duor haringvisschera: 23 tal haring p. tal ia.008.50 5-306.00 satie - - van prof. De achoolarta en zijn 1 Heymana zelf in het werk, is dr. Ketner daarin ten volle geslaagd. Duitach: Gevorderden en conver- We behoeven hieraan weinig toe te voegen; zoekende geesten zullen zich hieruit finr m r l j n. *ccaixn zuuen zien nierun een o.ot—7.45 Loncert door het Omroep-orkest voor hen passende levensbeschouwing kunnen s«'vi'DiaV Zee (Harmonica-virtuoos), opbouwen, die uiterst bevattelijk en helder is 0.00 VARA. Concert. Orkest, voordrschtkun-1 uiteengezet. AMSTERDAM, 28 Dec. Veemarkt. Aangevoerd: 375 vette koeien,. 2e kw. 2.242.34 (een enkele iets hooger); at kw. 2.241.24; 3e kw. 1.022.22 per kg., levend gewicht; 52 nuchtere kalveren 24—22; 730 varkens: vleeschvarkens (90220 kg.) 0.96—0.97; zware varkens 0.95—0.96; vette varkens 0.940.95 per kg., slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Dec. Bloemkool 2e s. 23.30—15; bloemkool 2e 9. 2.50—4.80 per 200 stuks; peen 2.60— 2.20; roode kool 2e 9. 2.50—5.80; roode kool 2e s. 2.30—5.50; gele kool 2—5.60; Deen- 9che witte kool 2.402.40; uien 2.30-^2.50; drielingen 2.30—2.70; nep 3.30, alle» per 200 kg. NOORDSCHARWOUDE, 28 Dec. Aanvoer: 5200 kg. uien: uien 2—2.40, drie lingen 2.902.20, nep 3.30, grove 2.90 3.20: 3600 kg. peen: 2e soort 2.10—2.40, kleine peen 2.20; 204,800 kg. roode kool 3.io5-6o; 24,400 kg gele kool 4.305.40; 20,200 kg. Deensche witte kool 2.20—2.40; 1100 kg. kroten 2.40, alles per 100 kg.; 2100 stuks bloemkool 9-90—12; 2200 stuks Chi- ncesche kool 24 per 200 stuks. PURMEREND, 27 Dec. Vee. 325 stuks runderen, w.o. 385 vette 0.80—2.28 per kg.; 25 stieren, handel matig; 36 paarden 100—aoo, handel vlug; 29 vette kalveren 1.40—2.60. .handel matig; 222 stuks nuchtere kalveren: slacht 23-40; fokkalve- ren 28 32, handel vlug; 443 stuks vette varkens voor de zouterij f 0.76-0.78. voor de slacht 0.760,83 per leg, handel vlug; 45 magere varkens 30—45, handel vlug; 296 big»en 3028, handel vlug; 313 schapen 10T,4S' "ovei,h°uders 30, handel stug; 30 bokken; 66 ganzen 4.50—5.50; 230 zwa- nen j.50—9.30; piepkuiken» 0.75—3; kip eleren 7—8.50; eendeieren 7. Eierveiling. 24,231 stuks kipeleren a 7— 9.20; 5330 atuka kipeieren b 5.50—6.50; 483 atuks eendeieren 7.30. PURMEREND, 27 Dec. Coöp. Centrale Eierveiling. (Weekber.) 23492 stuks eendeieren 7.50—7.80 per 100 en 47496 stuks kippeneieren aangevoerd, waarvan de Medegedeeld door het Kon- Nederlandscb Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 780.7 Hannover. Verwachting!

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 12