WINTERJASSEN TWEEDE BLAD In goedkoops prijzen speciale opruimingsaanbieding HERMAN NYPELS BINNENLAND. BUITENLAND. VAN DONDEKDAG 19 DECEMBER 1929 B.-K. WERKLIEDENVERBOND. N ajaar «vergadering. Dinsdag is te Utrecht de najaarsverga dering gehouden van het R. K. Werk liedenverbond. De Voorzitter van het Verbond, de heer A. C. de Bruyn, meende in zijn openings woord te mogen zeggen, dat, misleiden sommige aanwijzingen niet al te zeer, wij voor ons land opnieuw staan aan het be gin van een sociaal vruchtbare periode of om de woorden van de blijkbaar zeer verontruste' „Nederlandsche Werkgever" te gebruiken: er schijnt „een lawine van sociale maatregelen" op komst, en wees- er verder op, dat door te werken aan de sociale vervolmaking van de Roomsch- Katholieke arbeidersbeweging tevens de godsdienstig-zedelijke belangen van het volk worden behartigd. Spr. deelde voorts mede, dat in de eer ste negen maanden van dit jaar het ledental van de aangesloten vakbonden toenam met 18.223 en daardoor kwam op 133.312, terwijl de diocesane bonden klommen van 100.365 tot 108.858. Het totaal ledental van het Verbond was op 1 Januari 1829: 133.306 en op 1 Auz 1.1 151.596. BESTELLERS P. T. T. De Gewestelijke Vakgroep Besteller P. T. T. in Noord-Holland b/n. het IJ van den Centralen Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, (C.B.P. T.T.), kwam 15 December 1.1. in zeer druk bezochte vergadering, te Alkmaar, bijeen. Op deze bijeenkomst werd met alge meens stemmen de volgende motie aange nomen: „De Gewestelijke Vakgroep Bestel lers in Noord-Holland b/n. het IJ, in uitstekend bezochte vergadering bij een op 15 December 1929 te Alkmaar; constateert, dat de bestellers nog al tijd een 8V»-urigen werkdag hebben met vroege en late diensten, een 51-urige werkweek met om de 2 of 8 weken dienst op Zondag, soms gedurende 8 a De wijze van opleiding van ambtenaren zal mede een punt van actie vormen in den komenden tijd. Breedvoerig werd gesproken over de salarispositie van de ambtenaren. De beschouwingen werden ten slotte samengevat in een motie, waarvan de hoofdinhoud luidde, dat de trage werk wijze, welke gevolgd wordt bij de uitvoe ringsmaatregelen, verbonden aan het op 1 November 1928 tot stand gekomen Bezoldigingsbesluit, zeer wordt betreurd. Het Bestuur ontving de opdracht, op bespoediging van deze uitvoeringsmaat regelen aan te dringen. In dit verband werd ook de rangschik king in den gecoinbineerden rang van klerk-adjunct commies besproken, waar voor ook de trage behandeling geldt, evenals voor de groepen van personeel, die magazijnwerkzaamheden verrichten en de bureelambtenaren bij den rijks waterstaat, de artillerie-inrichtingen en de rijkswerven, de amanuenses bij'het hooger onderwijs, het administratief per soneel bij de voogdijraden enz. Wat den gecombinecrden rang klerk-adjunct-com mies betreft, werd opgemerkt, dat het bevreemding er. ontstemming gewekt heeft, dat toen vcci de klerken bij de departementen van algemeen bestuur de rangschikking in den gecombineerden rang een feit was geworden, de klerken bij de buitendiensten moesten hooren, brengen wl] een mooie keus 12— ,15.-, 18.— en 22— gld. Spotkoopjes In alle afdeellngen. Kleedingmagazijn Den Helder. willen regelen. Onmiddellijke aansluiting aan bestaande voorzieningen acht spr. vooreerst niet bereikbaar. Sectrisme van dat voor hen een wijdloopig onderzoek schoolbesturen van verschillende gezind- telande geen sprake kunnen zijn. De wegenbelasting in 1928 in het provinciaal diensten, die in het leven zullen moeten wegenfonds te storten een bedrag van worden geroepen, zijn. gemeentelijke272.746.21; een voorstel om Gedep. Sta- diensten. In deze regeling is geen sub- ten te machtigen tot het zoo noodig langs sidie vervat voor particuliere schoolart- den weg van gerechtelijke onteigening in sen. 't Subsidie van de provincie kan eigendom te verkrijgen van de percee- nooit strekken tot vermindering van hel;- len, benoodigd voor het graven van een geen de gemeente al betaalt. Geëischt zal kanaal van Hilversum langs Kortenhoef morden als schoolarts een vol ambtenaar, naar de Vecht nabij het Hemeltje; een en als zoodanig geen huisarts. Een der voorstel tot het verleenen van een bij oorzaken, dat in Utrecht de zaak mislukte drage aan de gemeente Terschelling ten is, dat Ged. Staten daar teveel hebben behoeve van het instellen van een onder zoek inzake de drinkwatervoorziening van die gemeente; een voorstel tot vast stelling van een tweede supplementoire zou wordeiwngesteldde gediplomeerde heid vreest spr. niet op grond van de er varing in de groote steden opgedaan. klerken in de buitendiensten achten zich ten deze zeer gedupeerd. Gevraagd werd, deze ook zonder onderzoek te bevorderen. Een gevaar werd overigens in dit onder zoek gezien, in zooverre dat bij het indertijd gehouden «schrijversonderzoek* normen zijn vastgesteld, welke thans dreigen noodlottig te worden voor de klerken. Aan het bestuur werd opgedragen, pogingen te doen, die te verwachten nood lottige gevolgen zooveel mogelijk, te keeren. Wat de al gemeene salarispositie betreft, betoogde de voorzitter, in een met cijfers gedocumenteerd betoog, dat het ambtena rensalaris nog niet op peil is. Naaf voren kwamen vooral <ie volgende punten: de vakman in 's rijks dienst heeft nog niet zijn redelijk loon; de loonen der rijks ambtenaren en -werklieden zijn niet over eenkomstig het algemeen welvaartspeil gestegen, hetwelk volgens ir. Bölgermet 11 pet. omhoog is gegaan. Ook de door de regeering ter verdedi ging van het huidige salarispeil steeds weer genoemde indexcijfer achtte de heer Perdok aanvechtbaar, hetwelk hij toe lichtte. De «inquisitie* vanwege de Centrale reorganisatie-commissie, welke in vele diensten onderzoek doet, werd door velen gehekeld. Besloten werd, in een binnenkort te houden speciaal congres het salarisvraag- stuk en de rechtspositie (materieel recht) 4 uren, waarbij meermalen 2 këêr peï "a voorafgaande schriftelijke voorberei- Zondag in dienst moet worden ge- ding opnieuw te bespreken. K0 Geklaagd werd, dat, hoewel het geor ganiseerd overleg betreffende de samen stelling van het nieuwe bezoldigings besluit een redelijke medezeggenschap aan de ambtenaren-organisaties had ver leend, zij over de uitvoeringsmaatregelen komen, terwijl in de vrije bedrijven in zeer vele gevallen 8 uur per dag en 45 uur per week wordt gearbeid; stelt vast, dat de bestellers nog steeds te zware rijwieldiensten verrichten; dringt er bij het Bondsbestuur van - den C.B.P.T.T. op aan, met alle tenitotaal «een zeggenschap konden uit- dienste staande middelen hun werk' gever te overtuigen, dat hun recht moet worden gedaan en besluit deze motie ter kennis te bren gen van den heer Directeur-Generaal, het Bondsbestuur en te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag". CENTRALE VAN VEREENIGINGEN VAN PERSONEEL IN 'S RIJKS DIENST. In de Dinsdag voortgezette vergade ring van het algemeen bestuur van bo vengenoemde Centrale kwam in behan deling de saneering van het pensioen fonds der burgerlijke ambtenaren en het aanbrengen van technische wijzigingen in de Pensioenwet. De vergadering was ten deze voorge licht door het rapport van een studie oefenen. Er werd op aangedrongen, het bedrag van den huwelijksbijslag van f 200 ook te verleeuen aan ongehuwde kostwinners. Daarna deed de voorzitter verslag van den stand der werkzaamheden terzake van het regelen van de positie der arbeidscontractanten. Dë subcommissie uit de centrale com missie voor georganiseerd overleg heeft haar werk. na langei stagnatie hervat. De voorzitter had echter denindruk.dat deze kwestie thans voortgang zoujiebben. Prov. Staten van Noord-Holland. (Vervolg van het Eerste Blad.) Des midadgs werd de vergadering voortgezet. Dr. de Hartogh (lib.) zeide in het alge meen het voorstel ten aanzien van de re geling van het geneeskundig schooltoe- De motie-Sajet zouden Ged. Staten wel willen overnemen, mits zij bij gebleken onmogelijkheid ook anders mogen hande len dan in de motie is uitgedrukt. Spre ker gelooide, dat een provinciale steun van 25 pet. voor de gemeenten voldoen de aantrekkingskracht zal hebben. Na eenige discussie werd tenslotte ge stemd over het voorstel-Voogd. Het voor stel werd met 8222 stemmen aange nomen. Voorstel om Ged. Staten te machtigen, onder door hen te stellen voorwaarden, over 1929 aan de aideeling Terschelling van de Hollandsche Mij. voor Landbouw een bijdrage uit de provinciale kas te ver leenen van ten hoogste 1000, ten be hoeve van de stierenhouderiji op dit eiland. Goedgekeurd. Aanvrage van het bestuur van den Provincialen Bond van Pluimveehou- dersvereenigingen in N.-Holland om sub sidie uit de provinciale kas. Goedgekeurd. Voorstel om uit de provinciale kas een bijdrage van ten hoogste 1000 beschik baar te stellen ten behoeve van. de in 1930 te Enkhuizen te houden Zuiderzeevis- scherij-tentoonstelling onder voorwaarde, dat ook van andere zijde in naar het oor deel van Ged. Staten voldoende mate -in de kosten van de tentoonstelling wordt bij gedragen. Een voorstel van den heer Gravestein, om 5000 subsidie te verleenen werd met 408 stemmen verworpen. Een tussohemvoorstel van den heer Sta pel om 2000 subsidie te verleenen werd met 3122 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling het afwijzend prae-advies van Ged. Staten in zake het voorstel van de heeren G. A. Vader en D. Wijnkoop met betrekking tot oprichting van een fonds groot 200.000 voor nagelaten betrekkingen van redders aan de kust. De heer Vader (oomm.) bracht een woord van dank aan Ged. Staten voor het uitgebreide verslag inzake het red dingsmateriaal. Spreker wees op de nood zaak van de oprichting van het door hem en zijn partijgenoot beoogde fonds. Hij hoopte, dat Ged. Staten zich wel degelijk alsnog zouden, beraden, alvorens zij dit voorstel van dé baan deden. De heer Thomassen (s.d.a.p.) pro testeerde tegen een verkeerde voorstel ling van het werk van redders in over heidsdienst. begrpoting van ontvangsten en uitgaven van het provinciaal electricite'tsbedrijf voor 1929. sluitende op een bedrag van 5.145.000; een voorster tot vaststelling eener tweede supplementoire begrooting van ontvangsten en uitgaven van het pro vinciaal waterleidingbedrijf voor 1929. Oedep. Staten stellen voor 100.000 be schikbaar te stellen voor uitbreiding van het plaatselijke buizennet. Een voorstel tot vaststelling 'van een eerste supplementoire begrooting van ontvangsten en uitgaven van de provin ciale waterleidingbedrijven voor 1930. Gedep. Staten stellen voor 85.000 be schikbaar te stellen voor de verbindings lijn SpanbroekAbb'enbroek. Een voor stel om 5500'subs'die te verleenen ten behoeve van het restaureeren van het kerkgebouw en de pastorie van de oud- katholieke gemeente Zaandam; een voor stel tot vaststelling van een derde sup plementoire begrooting voor de provin- c'ale inkomsten en uitgaven voor den dienst 1928, en een voorstel tot vaststel ling van een tweede supplementoire be grooting der provinciale uitgayen en in komsten voor den dienst 1929, tot het aangaan van een geldleening en tot heft doen van betalingen uit de post voor on voorziene uitgaven voor den dienst 1929. De zitting was hiermee geëindigd. TWEEDE KAMER. commissie. Volgens dit rapport is de ,£«h' "el!f "'d.f'i.ïfn regeering in gebreke gebleven het pen sioenfonds zoodanig te saneeren, dat de ambtenaren daaromtrent gerust kunnen zijn. De eisch ran de commissie-van Vuuren om jaarlijks 84fc millioen door den staat in het pensioenfonds te doen storten, was door de Volksvertegenwoordiging teruggebracht tot 81' millioen; het aan stellen van arbeidscontractanten in aml - De schoolartsen zullen over klinieken moeten besch.kken, om doeltreffender He werken. Het voorstel der soc. dem. wilde spr. echter steunen. Hij gevoelde eveneens voor districtsgewijze indeeling, doch sprak de hoop uit, dat verschillende be Vergadering van Dinsdag, Na een regeling van werkzaamheden en vaststelling van eenige interpellaties van den heer Wijnkoop, worden verschil lende kleine wetsontwerpen behandeld. Daarby is er een, beoogende afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns z. h. s. aangenomen. De heer Oud had liever verlaging ge zien van indirecte belastingen en dient een motie van voorkeur in voor afschaf fing van den accijns op het geslacht. De minister heeft in den loop der be raadslagingen naar aanleiding van een opmerking van den heer Van den Heuvel toegezegd te zullen overwegen de op centen op de grondbelasting „bij een vol gende gelegenheid" te zullen afschaffen. De minister merkte hierbij op, dat dit niet een uitsluit ad irxfinitum is. De motie-Oud werd verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Een amendement-Van Poll, strekkende om de 10J millioen, die ,komt te vervallen als bate van het Lee- De reddingsmaatschappijen ningsfonds, over te brengen naar de In- hebben ook personeel in vasten dienst. k0nistenbelasting, teneinde de Regeering Verandert de aard van dit personeel plot seling als het in overheidsdienst komt? Overheidsbemoeiing te dezer zake ligt volgens spreker op den weg van het rijk. Voortgaande wijdde de heer Thomassen woorden van waardeering aan het adres van den heer de Booy, secretaris van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingsmaat- schapptj. De heer Verschure (Ged. Staten) zeide dat allen, die in een redd-ingsfooot stap pen, verzekerd zijn bij de Zee-ongevallen of Kamer in staat te stellen den suiker- of vleeschacdljnsop te heffen, wordt eveneens verworpen. Des avonds worden de beraadslagingen omtrent de Defensiebegrooting voortge zet, waarbij nog eens weer de kwestie van ontwapening in den breede bespro ken wordt. De heer Van Dijk (a.-r.), sprekende over het materiaal van de zee macht, zegt, het jammer te vinden, dat de minister thans nog niet het oogenblik P6Q*' l»L gekomen acht om zijn plannen ten aan- wet. Buiten die mtke ring woidtld1 ozien van <j.e vloot uiteen te zetten; wij nog een uiik - z,^jen daarom hebben te wachten tot de ™«n"iog »ude'i "worden weggewerkt. 'r?™SSÏÏ M Dr. Droog (r.k.) wilde speciaal de aan- een ongeval van twee zijden gesteund ^8Chlnrln®J®rteilen het stJeds dacht vestigen op het tandbederf onder worden.. Op dezelfde wijze,als hier ^ordV veminderen van c?e vlooSterkte. Uitbrei- f j jioo J> l i, i in amr- ónderen, wenschte den tandarts aan het reddingswezen in Duitschland tenarenfuncties brengt het pensioenfonds het schooltoezicht verbonden te zien. I Ernnlrrttlr beschouwd. Het kan nlei ook veel schade toe. Aan het bestuur werd opgedragen, op saneering van het pensioenfonds en op Frankrijk beschouwd. en Het kan niet als De heer Colijn (a.r.) zeide dpnkbaar te een vak beschouwd worden, zijn, dat de uitvoering niet tot stand; komt door de provincie, doch door be. Ten aanzien van het reddingsmate riaal merkte spr. op. dat er momenteel 8 spoedige^ publicatie van de balans^Van m;ddelinK yan de Nederlandsche Ver-1 motorbooten, 28 roei- en zellbooten, 20 - - eenjg]ng van Gemeenten. Voor sprekdr lijn werktuigen en één motorboot in aan- het pensioenfonds aan te dringen. Deze balans had reeds in 1927 moeten worden gepubliceerd. Voorts werden de voorstellen van de desbetreffende commissie, tot het aan brengen van teohnische wijzigingen in de Pensioenwet, door de vergadering goedgekeurd op herstel van de rechten, oorspronkelijk in de Pensioenwet 1922 neergelegd, behoudens het wachtgeld pensioen, zal worden aangestuurd zijn echter tal van vragen gerezen. Spr. is tegen de motie-Sajet. Wat denken Ged. Staten ervan, indien het Rijk een derde en provincie en ge meenten ook een derde bijdragen in plaats van 50 pet.? De heer Klaas de Vries (v.d.) dankte Ged. Staten, dat zij ten aanzien van deze voordracht Ingegaan waren op een circu laire van de Ver. Volksonderwijs, waarin \oor de rijkswerklieden zal pension-een en ander bepleit was. neering op 60-jarigen leeftijd op econo mische gronden bepleit worden. De heer van de Vall (s.d.) zeide, dat men op dit terrein rekening heeft te hou- Daarna kwam herziening van de wacht- den met twee dingen, n.ï. conservatisme geldregeling ter sprake, met het gevolg, eri financieele onmacht. Wanneer platte- dat het bestuur opdracht kreeg, pogin- ian(js gemeenten met geringe draag- gen te doen, de tegen 1 Juli 1930 drei- kracht geholpen kunnen worden en het gende vermindering van wachtgeld tegen ryk dit instituut zal steunen, acht spre- te gaan Herplaatsing op een hooger ker het zeer wel mogelijk, dat een school- salaris dan het minimum zal voor de artsen-instituut ten plattelande tot stand wachtgelders worden bepleitenkele komt. technische wijzigingen werden voorge- De heer Michels (Ged. St.) zeide, dat steld. Voorts wérd besloten, er voor te Ged. Staten erkentelijk zijn voor de woor- ageeren, dat bij de regeling van het den van waaröeering. Toch wilde spr. ook zomerverlof voorde ambtenaren en werk- stilstaan bil de geoefende critiek. Van een lieden eenigszins rekening gehouden volledige organisatie op het gebied van wordt met den leeftijd. gezondheidszorg zal voorloopig ten plat- bouw zijn. In stemming gebracht werd het voor stel van de heeren Vader en Wijnkoop met 458 stemmen verworpen. De vergadering werd daarop verdaagd tot Woensdagmorgen. Vergadering van Woensdag. Gisterenmorgen werd de vergadering voortgezet. Goedgekeurd werd: een voorstel tot wilziging van de verordening houdende beperkende bepalingen betreffende het maken van een uitweg naar en het bou wen langs primaire wegen; een voorstel inzake het van de Provincie Noord-Hol land overnemen van een aantal wegen voor doorgaand verkeer en het overdra gen van een weg die niet voor doorgaand verkeer is bestemd, de Zesstedenweg van Hoorn naar Enkhuizen tusschen den Na dorst en de Koepoort in Enkhuizen: een voorstel om a. uit de opbrengst der wegenbelasting in 1927 in het provinciale wegenfonds een bedrag te storten vari 261.517.04, en b. uit de opbrengst van de ding is noodig, vooral voor Indië. De derde kruiser is noodig o.m. omdat op den langen duur vervanging van de beide andere kruisers niet kan uitblijven. De opheffing van de werf te Hellevoet- sluis zal spr. betreuren; hij hoopt althans, dat de betreffende commissie niet bij voorbaat zal zijn georiënteerd op ophef fing. De heer Schaepman (R.-K.) be handelt de verhouding tusschen den mi nister van defensie en den commandant van de zeemacht in Ned.-Indië. Spr. gaat de geschiedenis hiervan na. Hij verschilt van inzicht met dén minister, waar deze in de memorie van antwoord zegt, dat de eigenlijke bevelvoering is opgedragen aan den commandant van de zeemacht. Deze laatste is aldus spr. ambtenaar in den vollen zin des woords en aan den minister van Koloniën verantwoording verschuldigd, zoomede aan den gouver neur-generaal. Wat de Marine in Denemarken betreft, over de huiszoekingen' bij de Oomm. Per- tij. De dag zal nader worden bepaald. Voortgegaan wordt met de behandeling der begrooting. Aan de orde is de vast stelling van hoofdstuk VI (onderwijs). Een voorgesteld subsidie aan het theoso fisch lyceum te Naarden ontmoet veel be strijding; een amendement van mej. Wee- terman (v.b.) wordt aangenomen, waarbij wordt uitgesproken, dat de Kamer dit subsidie niet wonscht. De heer Korten- horst bepleit urgentie van de uitbreiding van het Nijverheidsonderwijs, waarbij de heer Gerhard zich aansluit Mejuffrouw Westerman vindt het ergerlijk, dat wfl voor de industrie krachten uit het buiten land moeten leenen, terwijl er hier wer- keloozen zijn. Mejuffrouw Groeneweg bestrijdt o.a. het voorgestelde subsidie aan de fabrieksschool van Philips, op grond van het eenzijdig onderwijs, dat daar wordt gegeven. Andere leden voeren nog het woord. Uit het antwoord van den minister zq aangeteekend, dat hij bereid is te over wegen op welke wijze het stop-artikel door een andere bepaling ware te ver vangen. Als de finantieele toestand het toelaat, zal hij geleidelijk aan alle wen- schen tegemoetkomen. Een suppl. begroo ting wil de minister niet geven. De finan- tiën laten niet toe den niet-bevoegden leeraren hetzelfde salaris van de bevoeg den te geven. Lager onderwijs. De heer van Zadelhoff zal hieromtrent de daden van den minister afwachten, zijn verwachting is evenwel niet groot. Het ia maar de vraag of de minister wat w i 1 doen. Hij versohuile zich niet achter den man op den achtergrond, den minis ter van finantiën. Er is op het stuk van het lager onderwijs nog heel wat te doen. De afbraakperiode hebben we nu zoowat achter den rug; maar er moet nog heel wat worden ingehaald en van uitbouw is nog op het gebied van het lager onder wijs geen sprake. Wij vragen den Minis ter uitvoering van de Onderwijswet in de eerste plaats. De toestand is thans niet houdbaar. De onderwijzers moeten op een andere plaats in het Bezoldigingsbesluit komen. Een ander punt is de quaestle van den 7-jarigen leerplicht. Spr. is den Minister dankbaar dat hil heeft toegezegd scherp te zullen toezien op de naleving der Leerpliohtwet. Hit moet van den 7- jarigen leerplicht een stuk levende w kelijkheid maken en de Leerplichtwet niet te soepel toepassen. Aan den arbeid van leerplichtige kinderen moet een einde komen, speciaal op het jilatteland. De Mi nister moet ook iets doen voor de zeggen schap der onderwijzers ln de school en de opleiding. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) verheugt zich erover dat de Minis ter verklaard heeft in beginsel geen tegenstander te zijn van meer vrijheid voor het onderwijs. Spr. wil een lans breken voor meer vrijheid in de inrich ting van het onderwijs. Er moet gelegen heid zijn voor paedagogen hun inzichten te verwezenlijken op onderwijsgebied. De heer Suring (r.k.) bepleit twee z. i. urgente wijzigingen in de Lager onderw wijswet; betreffende de regeling van dé heffing van schoolgeld door de gemeente besturen. De heer T i 1 a n u s (c.h.) bepleit een verruiming van het z.g. Bouwbesluit. De heer M o 11 e r (r.k.) meent, dat men niet moet ingaan op het denkbeeld van den heer Snoeck Henkemans om onder wijs in een vreemde taal op de lagere school op het gewone lesrooster mogelijk te maken. Mej. Westerman (lib.) zegt, dat in 154 aaneensluitende gemeenten in Lim burg thans geen openbare scholen meer zi.jn, zoodat niet-Katholieke gezinnen daar niet kunnen wonen. Hier en daar een „vluchtheuvel" is wel wenschelijk. De heer Z ij 1 s t r a (a.r.) constateert dat de Minister zelf de subsidieregeling van het buitengewoon onderwijs onvol doende acht. Er moet een definitieve regeling komen, waarbij met de pacifi- catiegedachte volledig rekening wordt gehouden. De heer Gerhard (s.d.) sluit zich aan bij den aandrang van den heer T'la- nus op verruiming van het Bouwbesluit en bij het gesprokene over het buitenge woon lager onderwijs. De heer Wijnkoop (c.p.) zou willen dat in, alle Nederlandsche gemeenten openbaar onderwijs wordt gegeven. Hi1 handhaaft zijn bezwaren ook tegen de s.d.a.p.-scholen, die niet anders zijn dan sekte-scholen. Spr. aoht 80 leerlingen per klasse ook voor de lagere school aan den hoogen kant. 24 a 25 mag hoogstens 9e maatstaf zijn. De bezoldiging der onder wijzers laat alles te wenschen over. De heer Ketelaar (v.d.) sluit zich geheel aan bij den heer Tilanus Inzake de schoolgeldregeling. De Minister kan er zeer weinig aan doen, dat thans in 1/4 van de gemeen ten van ons.land geen openbaar lager on derwijs meer wordt gegeven, wanneer al thans de wet behoorlijk wordt uitgevoerd en beantwoordt de gemaakte opmerkin gen. Hedenmiddag voortzetting. BELGIË. EEN MOTIE VAN VERTROUWEN. Met 100 tegen 72 steimimen aangenomen. «KM -SJiSffa SSTn ÏMTeTn inkrimping sprake. Het voorbeeld van Denemarken is dus volstrekt geen voor beeld van ontwapening. Vergadering van Woensdag. Toegestaan wordt het verzoek van den heer Wijnkoop te mogen interpelleeren onthouding een motie van vertrouwen in de regeering-Jaspar aangenmen. Eveneens met 100 tegen 72 stemmen werd een ontwerp aangenomen, waarin het legeroontingent voor 1980 wordt vast gesteld op 65.000 man. Dit contingent is 2000 man sterker dan dat voor 1829. spreekt haar ontevredenheid uit over het feit, dat de bestellers nog steeds buiten het Bezoldigingsbesluit Burger lijke Rijksambtenaren staan;

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5