VoodMilne 1 Op 10 Gulden bespaart U 7 Gulden. GEMENGD NIEUWS sr^scsrra DE 22ÜLITAIBE STAATSGREEP TAN CaUDAD REAL. Twee verdedigers in hechtenis. Madrid, 18 Deo. Kapitein Martinez Sastre en luitenant Corretur, twee van de verdedigers der artilleristen van Ciu- dad Real, die in hun pleidooien voor het hoog© militaire gerechtshof op de wettig heid van de regeering kritiek hadden ge oefend, zfln in de militaire gevangenis* opgesloten. PRIMO DE RIYERA EN DB DICTATUUR. De officieuze Spaansche Nacion publi ceert een interview met Primo de Rivera, waarin deze o.a. verklaart, dat de dicta tuur niet zoo heel spoedig zal kunnen verdwijnen. Hij vermoedt, dat dit tegen het einde van het volgende jaar het ge val zal zijn. Hij denkt er overigens niet meer aan een nieuwe Grondwet te doen aanvaarden, alhoewel hij dit nog onlangs als een hoofddoel beschouwde. Oost-lndië. ZEDEN SCHANDAAL TE BATAVIA. Een omvangrijk zedensohandaal, waar van een Europeesche weduwe, die ver dachte huizen exploiteerde, de hoofd figuur bleek, is te Batavia aan het licht gekomen. Europeesche, Chineesche en Inlandsche meisjes hehooren tot haar slachtoffers. (Aneta). HONGERSNOOD IN WEST-FLORES. Bandoeng. Het r.k. dagblad De Koerier publiceert een brief van den mis sionaris Wolfs te Manggarai op West- Flores, waarin de vreeselijke gevolgen be schreven worden van de voedselsohaarsch- te in dit gebied als gevolg van een veld- muizenplaag. Reeds in Mei was er voed-1 selgebrek en sedertdien is de ellende toe genomen. Kampongs stroomden leeg en de menschen leefden van boomwortels en vruchten in de bosschen met het ge-1 volg dat honderden aan bloedloop bezwe- ken. Wolfs beschrijft beelden van hart verscheurende ellende. Vooral pnder kin- deren en zuigelingen is de sterfte ontstel-1 lend groot. Van de 500 sinds Augustus gedoopte kinderen zijn reeds 50 over leden. De gezaghebber van het B. B. heeft, volgens Wolfs' mededeeling, op een dienstreis eveneens de gevolgen van den hongersnood vastgesteld. De overheid voorziet de bevolking van groote hoeveelheden bibit (plantaate- riaal) en van tweede gewassen. Het Volks raadslid Bruineman heeft er bij de regee ring op aangedrongen, dat indien de me- dedeelingen van missionaris Wolfs juist blijken, nog op andere wijze hulp zal wor den geboden dan door het verstrekken van zaaisel. WOOD-MILNB RUBBER LBDBR S'/a x Sterker dan leder Voordeeilg In prijs Als leder bevestigd Glijdt niet uit glMRteot w de reederij Doeksen PcCJRg töt dCCdölag te Rotter dam fmt b vanochtend uitgevaren met zware draden en ankers; zfl zal trachten een verbinding te maken, Boschwachter doodgeschoten. Gisterochtend werd in de gemeente Stoutmburg, nabij Amersfoort, op een binnenweg, ten Oosten van het bosch der Let op den naam: VOOD-MILNE :'k*" Verkrijgbaar engros en detail bij: H. J. BASTIAANSE, Spoorstraat 79, Den Helder. H. DE WIT, Brouwerstraat 61, Den Helder. LUCHTVAART. De postvluchten naar en van Indië. Postvliegtuig naar Nederland vertrokken. Gisteren is een postvliegtuig van het vliegveld Tjililitan vertrokken naar Am sterdam. Er wordt 811 kg. mail meege voerd. Het vfjfde postvliegtuig op den terugweg. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is bericht ontvangen, dat het vijfde postvliegtuig Woensdagochtend 5 u. 10 uit Bandoeng is vertrokken. 5 u. 55 te Batavia is aange komen, 6 u. 35, uit Batavia vertrokken, 0 u. 25 te Palembang, 10 u. uit Palem- bang, 16 u. 5 te Medan. Alles was in orde. Vandaag gaat de reis verder. Het achtste vliegtuig te DJask. Het achtste postvliegtuig naar Ned.- Indië is gisteren om 7 uur 40 uit Bagdad vertrokken en om 12 uur 15 te Busjir aaiï- gekomen. Om 12 uur 30 vertrok men van daar en om 15 uur 40 was men te Djask. Alles was wel; vandaag wordt de vlucht voortgezet. OOSTES VERBETERD HET RECORD GESLOTEN VLUCHT. De vliegers Costee en Codos, die Zon dagmiddag op het vliegveld Istres zijn opgestegen voor een verbetering van het wereldrecord in gesloten vlucht, hebben Dinsdagochtend acht uur dit record gé- slagen. Zij hadden toen reeds ruim 8000 K.M. afgelegd, terwijl het record met 7666 K.M. ten name stond van de Italianen Ferrarin en Del Prete. Costee en Codos hebben hun vlucht voortgezet totdat hun brandstoffenvoorraad geheel was uitgeput. Door den wind daartoe genood zaakt, hebben zij hun oorspronkelijk par cours verlaten voor dat van Nimes en Toulouse, waarheen de officieele controle in den nacht van Maandag op Dinsdag werd verplaatst. Ook dit wereldrecord heeft Costes ver overd met zijn toestel het Vraagteeken. dat evenwel voorzien werd van een nieuwe motor. Om 13.24 uur gelaud. De beide vliegers zijn Dinsdagmiddag 18.24 op het vliegveld Istres bij MarseÜle geland, nadat zij 52 uur en 40 rein, in de lucht waren geweest en een afstand van 8100 K.M. hadden afgelegd. Om 11.82 uur hadden zij het wereldrecord reeds ver beterd. Oostes heeft met dit zoo begeerde we reldrecord de regeeringsbelooning van een millioen franken verdiend. ZEILVLIEG-SPORT IN NEDERLAND. Het vliegen zonder motor het zoo genaamde zeilvliegen wordt sinds jaren in Duitschland beoefend, hoofdzakelijk in het Rhüngebergte (Wasserknuppe). Zooals men herhaaldelijk heeft kunnen lezen, hebben verschillende bekende vlie gers met motorlooze vliegtuigen groote prestaties te zien gegeven. De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart is van plan het zeil vliegen in Nederland ter hand te nemen en te propageeren. De vliegtocht Engeland—Kaapstad. Onverwachts vertrokken door gunstige omstandigheden. Het besluit van de vliegers Williams en Jenkins om Dinsdagmorgen eens klaps van het Cranwellterrein in Lin- colnshire te vertrekken, stond in ver band met het feit, dat het des nachts zoo hard gevroren had, waardoor het ter rein zoo hard was geworden, dat de vlie gers 200 gallons benzine meer konden meenemen dan ze verwacht hadden. Zij vlogen dus nu met 5100 liter benzine aan boord weg en waren om 2 uur boven Mar- seille en tegen 4 uur reeds in het gezicht van Sardinië. De route loopt verder over Tunis, Douëla in de Fransche Sahara, Kameroen naar Benguela in Portugeesch West-Afrika, waar ze het wereldrecord geslagen zouden hebben. Zij moeten de 4912 mijl van Costes en Bellontes met 62 mijl of 100 K.M. slaan om erkenning van den nieuwen afstand als wereldrecord te krijgen. Het vliegtuig is voor dezen tocht uitge rust met een korte golf-radio-installatie, waarmee ze om de vier uur hun positie zullen aangeven. Zij zenden op een golf ,van 33.7 meter. Zij zijn niet in staat om berichten te ontvangen. Voor het geval de vliegers in een onherbergzaam oord een noodlanding moeten doen, zijn zij uitgs- rust met de noodige wapens. Ook hebben zij jachtmessen bij zich om zjch zoo noo- dig een weg door het oerwoud te banen. Tot twaalf uur gisterenmiddag had men te Londen nog niets naders vernomen van het vliegtuig dat op weg naar Zuid- Afrika is. Het laatste bericht kwam 5.0 mijl ten N.W. van Sardinië, waar het toe stel zich Dinsdagmiddag om vier uur be vond. In officieele kringen maakt men zich nochtans niet ongerust en merkt men op dat het vliegtuig nu buiten bereik van de draadlooze ontvangposten in het binnen land moet zijn. De twee vliegers hebben met hetzelfde toestel in April den tocht van Engeland naar Kwrachl gedaan. Een bericht? De Engelsche draadlooze dienst meldde gisteravond, dat het departement van luchtvaart gisteravond medegedeeld had, dat een niet-bevestigd bericht uit Tunis was ontvangen, dat inboorlingen ten Zui den van Tunis een groot vliegtuig zou den hebben zien neerkomen. Er zijn da delijk maatregelen genomen om het be richt te controieeren en de identiteit van het vliegtuig vast te stellen. DE VLIEGTOCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Onfortuinlijk einde. Rio de Janeiro, 17 Dec. De vliegers Challe en Larre-Borges zijn met hun vliegtuig bij Maracajas in de provincie Rio Grande do Sul gevallen. Een der vliegers is hierbij zwaar gewond, maar wie van de twee het is, staat nog niet vast. Het vliegtuig is eveneens zwaar be schadigd. Borgeti ernstig gewond. Uit Rio die Janeiro wordt gemeld, dat Larre Borges bij de noodlanding van het vliegtuig bij Maracajas ernstig gewond is. De noodlanding. Het schijnt, zegt een Reuter-bericht, dat de vliegers na de kust te hebben be reikt, een noodlanding moésten doen tusschen mi dernacht en 3 uur op 60 mijl afstand van de kust. Zij werden gevonden door ruiters, die zich naar de kust begaven. Daar het een afgelegen streek was, duurde het ver scheidene uren voor het bericht van de noodlanding te Nat al was aangekomen. De vliegers moesten pljm. 36 uur in de lucht geweest' zijn. Den geheelen tocht niet tegen wind te kampen gehad. Nader wordt gemeld: De vliegers Chalte en Larre-Borges hebben op hun heelen tocht met tegen wind te kampen gehad. Zij waren na 36 uur volkomen uitgeput. Zij hadden 8600 mijl afgelegd, toen de nacht aanbrak en daar de benzine op raakte, besloten zij te landen. Het uitzicht was echter zeer slecht, waardoor het toestel bij de landing omsloeg. Chall© is licht gewond. Binnenland. Een man schiet op de familie Tan ztyn vrouw en op agenten. Een moeilijke arrestatie. Gisteren is een gedeelte van den Lin ker Maasoever in rep en roer gebracht door een beschonken café-houder van de Maashaven Oosthaven. Deze caféhouder, De nian was des nachts wakker gewor- kend. Dezer dagen heeft zijn vrouw den door schoten buiten. Hij was er op hem verlaten, nadat zij weeT was mishan- uitgetrokken om de vermoedelijke stroo-deld. Zij was zooals zij gewoonlijk deed pers te achterhalen. naar de woning'van haar moeder aan De marechaussee heeft de zaak in han- (de Schildstraat gegaan, en gisterochtend den. kwam haar man haar daar halen. Hij werd buiten de kamer gehouden. Hij behalve zijn vrouw ook zijn schoonmoeder en zijn schoonzuster aanwezig waren. De Dingdag omstreeks kwart voor één zijn caféhouder schoot met een revolver door twee mannen gekomen in den vischwinkel het paneel heen. Hij is daarna weggeloo- van P. T. aan de Weste Wagenstraat no. pen en op straat heeft hij op zijn schoon- 11 te Rotterdam, om bokking te koopen. zuster, die hem was gevolgd, geschoten. Zij werden geholpen door een 16-jarig Inmiddels schoten menschen toe en ook zusje van den winkelier. De mannen, op een van hen, die den man nazette, die beiden beschonken waren, bezigden loste hij, gelukkig evenals de vorige kee- minder nette uitdrukkingen tegen het ren zonder resultaat, een schot./ meisje, waarop de winkelier en zijn vrouw De politie, die intusschen was gewaar- ook in den winkel kwamen en den mannen schuwd, trof den man aan bij den hoek verzochten heen te gaan. De mannen van de Wapenstraat. Ook- op de politie- gingen inderdaad naar buiten, maar een mannen richtte de caféhouder zijn revol- hunner zei: «Nou kom er dan maar uit.» ver, waarop ook de agenten van hun wa- Aan dit verzoek is niet voldaan. pens gebruik maakten. Terwijl de mannen nog buiten stonden Tijdens dit korte gevecht, waarbij kwam van de Raambrug de 55-jarige zooals later bleek een kogel in de re- koopman D- W. T., de vader van den volver van den caféhouder is blijven ha- winkelier aanloopen. Hij hoorde den twist ken, en waarna hij het wapen heeft weg en toen hij het merkte, waarover het ging, geworpen, is de man gewond geraakt. Hij zei hij tegen de mannen, dat het geen kreeg een schot in den rechtervoet en Man doodgestoken. pas gaf, een meisje van 16 jaar »in de maling» te nemen. Hierover ontstond weer twist tusschen hem en de beide mannen. Volgens een van de getuigen heeft een van de mannen daarop een mes getrokken en daarmee T. in het zitvlak en in den rechter bovenarm gestoken. T. riep: »ik ben gestoken» en liep weg in de richting van de Hofstraat. Daar is hij bij de brievenbus van het postkantoor op de stoep gaan zitten, waar hij even later, door een besteller is gevonden. Deze waarschuwde dadelijk den geneeskundi gen dienst, die den man naar het zieken huis aan den Coolsingel overbracht. Bij aankomst aldaar, bleek de man reeds tengevolge van hét vele bloedverlies te zijn overleden. Vermoedelijk is in den rechterarm een slagader geraakt. Inmiddels waren de winkelier en enkele omstanders de beide mannen nagegaan, van wie de een de vermoedelijke dader naar den Coolsingel ging, waar hij door een paar agenten is gearresteerd. Hij is in den post aan de Raadhuisstr. opgesloten. Bij fouilleering is een be bloed dolkmes op hem gevonden. Hij ontkent de steken te hebben toegebracht en zegt het mes van een onbekende te hebben afgenomen tijdens den twist. Onmiddellijk heeft de inspecteur van den justitieelen dienst in de eérste afd., de heer E. W. Beekman, den verdachte en een aantal getuigen gehoord. De kleeren van het slachtoffer, dat op het Noordplein te -Rotterdam heeft gewoond, en het dolkmes zijn in beslag genomen. Een van de getuigen heeft nog ver klaard, dat vóórdat er is gestoken, het slachtoffer den verdachte een klap heeft gegeven. De verdachte heeft bij zijn verhoor voorts gezegd, dat hij zich vrij wel niets meer kan herinneren van het geen er is gebeurd. In aansluiting op bovenstaande berich ten kan nog worden gemeld, dat op de handen van den vermoedelijken dader den vannacht opgesloten 43-jarigen koop man H. v. d. Z. bloedsporen zijn aan getroffen, en dat hij een kleine versche snijwond «an den linkerpink heeft. Hij heeft het in beslag genomen dolkmes herkend als te zijn zijn eigendom. Voor het overige beweert hij, zich niets te kun nen herinneren, omdat hij beschonken is geweest. Een ernstig ongeluk tusschen Driebergen en Doorn. Twee dooden. Gisterenmorgen even na zeven uur had tusschen Driebergen en Doom een ern stige botsing plaats tusschen een vracht auto en de Electrische tram. Op het rechte weggedeelte voor het landgoed de „Horst" te Driebergen raakte vermoede lijk de stuurinrichting van de auto defect waardoor deze pardoes tegen de in volle vaart zijnde tram opreed. De auto werd versplinterd en de beide inzittenden de ongeveer 35-jarige landbouwer J. de Lan ge uit Doorn en de ongeveer 27-jarige chauffeur K. Mandersloot uit Langbroek werden op slag gedood. De auto geraakte in brand, maar werd door vrijwillige brandweer uit Driebergen spoedig ge- bluscht. Van de vier varkens waarmede de auto geladen was bracht een drietal het er levend af. De slachtoffers waren beiden gehuwd en laten vrouw met kinderen achter. De wagenbestuurder en de passagiers van de tram bleven ongedeerd. een in de rechterzijde. Nadat de café houder gewond was en nadat zijn wapen onklaar was geraakt, heeft hij zich zon der verzet naar het politiebureau laten overbrengen. Terzake poging tot doodslag is proces verbaal opgemaakt tegen den arrestant. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Encephalltts na Inenting. In de week van 8 tot en met 14 Decem ber zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Variola minor (alastrlm). In de week van 8 tot en met 14 Decem ber is in Nederland, en wel te 's-Graven- ïage, slechts 1 geval waargenomen. Buitenland. Werkloozen-betooging te Frankfort a. d. M. Ernstige relletjes. Dinsdagavond zijn in de binnenstad van Frankfort a. d. M. betoogingen van werk- loozen gehouden, die een bedenkelijken omvang aannemen. Zij beoogden druk uit te oefenen op den gemeenteraad die een voorstel tot steun aan werkloozen met Kerstmis behandelde. De betoogers, dui zenden in aantal, trokken in gesloten op tocht naar het raadhuis en kregen toe loop van talrijke nieuwsgierigen. Het raadhuis en de omgeving ervan waren ge heel door politie afgezet. De werkloozen raakten in botsing met de politie en aan beide zijden vielen ge wonden. De gemeenteraad van Frankfort a. d. M. heeft Dinsdagavond na een stormach tige zitting besloten, met Kerstmis aan de werkloozen 20 mark en voor eohtge- noote 5 mark uit te betalen. De kosten van deze Kerstgave bedragen 900.000 Mark. De zaak Sklarek. Over een bedreig van 10 millioen mark. Het verhoor van de heeren Schmitt, Hoffman en dr. Lehmann, directeuren van de Berliner Stadtbank stond Dinsdag op de agenda van de oommissie-SklarekJ uit den Pruisischen Landdag. De drie directeuren hebben den gebroeders Skla rek het crediet van 10 millioen mark be zorgd, een bedrag dat Berlijn als verloren kan beschouwen. Schmitt was het eer»t aan de beurt. In de boeken van de Skla- reks .stond hij als „Schimmel" vermeld. Hij las in een razend tempo een lange verklaring voor om zich te verdedigen. De voorzitter verzocht hem tenslotte zich wat in te toornen daar anders geen lid der commissie in staat zou zijn iets te verstaan Obuch uitte tevens den wensch dat het voorlezen van dergelijke plei dooien voortaan niet meer zou worden ge duld, Schmitt trachtte aan te toonen dat de credieten aan de Sklareks eigenlijk zijn te beschouwen als voorschotten op reke ningen van geleverde waren, die door verschillende Berlijnsche districten waren besteld. Op de rekeningen werd tot 85 pet. voorgeschoten. Eerst in Augustus j.1. heeft Schmitt vernomen dat de Skla reks hetm niet de origineele rekeningen HET GEVONDEN KINDERLIJKJE TE maar sin<is 1025 steeds copieën hadden AMSTERDAM. De vader resteerd. van het kind gear- DE BENWYVTS, Van Terschelling meld: Het stoomschip Benwyvis is zwaar lek, doch krachtige bergingsmotorpompen kunnen de lekkage bijhouden. Men is be zig den bodem met cement te dichten; de dubbele bodem zit vol zand. Een ber- Gisterenavond omstreeks acht uur is de politie te Dortmund er in geslaagd, |in een barakkenwoning aan den z g. werd gisteren ge-»Fredenbaum« té Dortmund, Ferdinand Mathias te arresteeren, die zooals men j weet ernstig wordt verdacht van moord 'op zijn zoontje Sigmund, wiens lijk des- voorgelegd. Verantwoordelijk hiervoor waren de leiders van het Credit-controle- bureau. Schmitt ontkende uitdrukkelijk steekpenningen van de Sklareks te heb ben aanvaard, of reducties te hebben ge kregen bij het koopen van pakken. Een der Sklareks heeft eens voor hem tijdens een zomervacantie vier honderd mark uitgegeven, maar dit bedrag heeft hij hem zoodra mogelijk terugbetaald. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat men hem, die sinds veertig jaar ambtenaar is, kan betichten zijn plicht niet te heb- tijds aan den Zuiderzeedijk bij Amster- ben gedaan. HU heeft zelfs voor de ere dam werd gevonden. dieten van de Bklareka een kwart procent tneer provial# twrakand daa gebruikelijk WSSS—.-LZS'Mi 9PAW3% U hel nieuwe loolmeterleal, dat tuitte enorme voordeden biedt, dat het gewone eoollcder er door verdrongen tal worden. T Geeft geen tranepireerende voeten Verkrijgbaar tn drie dikten (3, 4 en S m.M.) bij alle moderne Schoen' makers, iu Schoen- en Lederwinkels. Heêrlijkhêid Stoutenburg het lijk gevon-J die voortdurend misbruik van sterken den van den 28-jarigen boschwachter J. drank maakte, en in dien toestand her- Tuit; een kogel was hem door den hals haaldelijk kijn vrouw mishandelt, staat in gegaan. de buurt waar hij woont, ongunstig be-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6