UIT DE WIJDE WERELD Uit de Land- en Tuinbouwwereld. EEN AFSTAMMELINGE VAN NAPOLEON. DE OUDSTE MAN TER WERELD. Een Turk, dié beweert 150 jaar te zijn. Uit het huis met de blauwe trap. HUMOR UIT DE GEEL VINCKB AAL WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN. GROOTE ZONNEVLEK. Met het bloote oog waar te nemec. Burgerlijke Stand van Den Helder wisseld werd met vertellen: „Een kindeke genaderijk" van Anna LamhrechtsVos. Mej. G. Zuidewlnd vertelde, "terwijl later mej. Dia Kievit nog een aardige kerstver telling gaf. Ook hier werden de kinderen rijkelijk getraoteerd en kreeg ieder een pakje meè naar huis. IJeze week werden verzonden: 12 var kens, 7 koeien, 10 kalveren en 2 schapen. Tot diaken bü de Doopsgez. Gemeente te Den Burg is gekozen de heer J. Bak ker D.Pz., en te de Waal de heer Herm. Keijser. Burgerlijke Stand van Texel van 21 t.m. 27 December. GEBOREN: Veronica Anthonia, d. v. Gerrit' Jan Logman en Trijntje van der Vis; Nellie, d. v. Siets Ellen en Maatje Cornelia Verbrugge; Jacobus Johannes, z. v. Cornelis Bakker en Anna Cornelia Witte. ONDERTROUWD: Antonius Wilhel mus Schouten en Maria Smit; Jan Brou wer en Marretje Bakker. GETROUWD: Meindert' Boogaard en Petronella Witvliet. OVERLEDEN: Hendrikus Wilhelmus Keesom, 80 j., geh. m. Neeltje Dijt; Jan nette Hendrika Bakker, 1 jaar. Gevonden: een kip, een sleutel, een halsketting en een handschoen. DEN BOER OP VOOR SPANJE. De koopman, die voortaan vee wil ver- koopen aan Spanjaarden, zal eerst wel eens een kijkje moeten nemen op ver schillende bekende landerijen. Bij koninklijk besluit zal de aankoop door Spanje van Hollandsch vee bij den inkoop direct op den boer worden aan gewezen. Genoemd besluit eischt, dat de beesten moeten zijn van Friesch-Hol- landsch ras. De invoer mag uitsluitend bestaan uit koekalveren, jonge koeien en jonge stieren, waarvan de moeder en de grootmoeder 6000 k.g. of meer melk heb ben gegeven, met een vetgehalte van 3.2 pet. of meer, tweede kalfskoeien, welke bij de taxatieperiode 4000 k.g. of meer melk hebben gegeven met 3.2 pet. vet of meer en koeien, die meer dan 2 maal hebben gekalfd, die 6000 k.g. melk of meer hebben gegeven met een vetgehalte van 3 pet. of meer. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN LEVENDE PLANTEN. Goede ultvoercljters over November. In November zijn 1833 ton bloembollen uitgevoerd ter waarde van 1,445,000, tegen 1493 ton ter waarde van 1,375,000, in November 1928 en 2521 ton ter waarde van 3,050,000 in October j.1. Groot-Bri- tannië nam 720 ton af. Duitschland 222 ton, Argentinië 99 ton, Frankrijk 97 ton, Cuba 33 ton en België, de Vereenigde Staten en Zweden ieder 20 ton. Van levende planten en plantendeelen bedroeg de uitvoer 3857 ton ter waarde van 1,790,000, tegen 3927 ton ter waarde van 1,701,000 in November 1928 en 3989 ton ter waarde van 1,632,000 in Oc tober j.1. Hiervan ging 2280 ton naar Groot-Britannië, 578 ton naar Duitsch land en 213 ton naar Frankrijk en 137 ton naar Zweden. UITVOER VAN EIEREN IN NOVEMBER. Bevredigende uitvoercijfers, zoowel voor versche als voor koelhuiseieren. In November zijn 1935 ton versche eieren uitgevoerd ter waarde van 2.295.000, tegen 1672 ton ter waarde van 2.085.000 in November 1928 en 3792 ton ter waarde van 3.918.000 in October j.1. De uitvoer van koelhuiseieren steeg van 1493 ton ter waarde van 1.394.000 in October tot 2372 ton ter waarde van 2.215.000 in November en overtrof daar mede den uitvoer in November van v. j. (2118 ton ter waarde van 1.965.000). Voorts werden in November nog uitge voerd 621 ton kalkeieren en op andere wijze geconserveerde eieren, tegen 804 ton in November 1928. Hiervan ging 379 ton naar Groot-Britannië en 242 ton naar Duitschland. NIEUWE CONCURRENTEN OP DE WEST-EUROPEESCHE MARKTEN. Vroege aardappelen uit Marokko. Thans begint ook Marokko, aldus „De Tuinderij" in sterker mate een rol te spelen onder de koloniale landen, die als leveranciers voor de Europeesche af nemers van groenten in aanmerking komen. Eenige voorbeelden mogen duidelijk maken, welk een ontwikkeling de groen- tenuitvoer van Marokko in den laatsten1 tijd doorgemaakt heeft. In 1928 werd via de haven van Casablanca uitgevoerd 354 ton tomaten. In het eerste halfjaar van 1929 echter werden reeds 478 ton geëxpor teerd. Aan erwten verzond men via Casablan ca in het jaar 1928: 2.338.000 K.G. naar Frankrijk; 400.000 K.G. naar Engeland en 50.000 K.G. naar Spanje. Een groote rol zullen de aardappelen gaan spelen, die t.z.t. een sterk gewild artikel moeten worden, daar ze in een tijd komen, dat men in Europa nog ge heel niet aan vroege aardappelen denkt. In 1928 nam Frankrijk bijna geheel den Marokkaanschen aardappeloogst af, door d» uitbreiding der cultuur echter zullen de komende jaren ongetwijfeld ook an-| dere landen als afzetgebied in aanmer-i king komen. DROEVIGE TOESTANDEN IN DEN I HONGAARSCHEN LANDBOUW. Als een droevige karakteristiek van de tegenwoordige toestanden in de Hon- gaarsche landbouwkringen vermeldt .Pesti Tözsde, dat de vorige week bij eenige graanfirma's te Boedapest ver schillende bekende landeigenaars zijn verschenen om haar te verzoeken, hun als oude leveranciers, den oogst van 1930 af te koopen, respectievelijk een voorschot te geven op de nauwelijks ontkiemde ge wassen. Het spreekt vanzelf, dat een der gelijk voorschot met hooge kosten aan rente is verbonden. Hoewel de officieele handel in October- tarwe pas in Januari begint, zijn er, na tuurlijk buiten de graanbeurs om, reeds nu verschillende posten voor in October 1930 te leveren tarwe gesloten. DE NOORDHOLLANDSCHE PROEF VELDEN. Geenszins ligt het in onze bedoeling iets in onderstaande te zeggen ten nadeele van het bekende Superfosfaat, doch in het bizond'er _de aandacht vestigen op het feit, dat op min of meer zure gronden of kalkarme gronden het slakkenmeel de aangewezen fosforzuur- mc-sti s, omdat deze meststof niet alleen geen zure werking heeft, doch bovendien ook nog SO% kalk bevat, waarvan ongeveer 15% als ongebluschte kalk en de rest in opneembaren vorm voorkomt. Nu weten wij wel, dat bij een bemesting van 1000 K.G. slakkenmeel slechts een matige hoeveelheid kalk wordt ge geven, maar ook hier geldt: „Alle beetjes helpten". Hooiland-proeven. Proef bij den heer J. Appelman te Hens broek op veengrond. Veen is in 'den regel zuur, dus slakkenmeel als fosforzuur, ook wanneer geïerd wordt, doch dan het slakkenmeel geruim en tijd van te voren uitstrooien. Bij den heer A. waren drie perceelen, die alle per H.A. ontvingen 800 K.G. kali-zout 20% en 200 K.G. Zw. Ammoniak en 200 K.G. Chilisalpeter, laat ons zeggen een zeer ruime stikstofbemesting voor grasland. Pbrc. 1 ontving 600 K.G. slakkenmeel, perc. 3 ioóo K.G. en perc. 2 bleef zonder fosforzuur. Noodgedwongen door de langdurige droogte moest de proefnemer in het begin eenigen tijd vee op de perceelen laten grazien, waar door de opbrengst heeft geleden. De oogstcijfers waren als volgt: Perc. I (600 K.G. Slak.) 5760 K.G. hooi; perc. 2 (zonder Slak.) 4640 K.G. en perc. 3 (1000 K.G. Slak.) 5940 K.G. hooi. Deze cijfers spre ken voldoende, maar zouden nog beter uitko men, indien niet vooraf geweid was. Proef bij P. Vlaar te Hensbroek, eveneens op veengrond. Ook hier waren drie perceelen, die een zelf de bemesting van kali en stok stof ontvingen als' bij Appelman. Perc. 1 kreeg 600 K.G. slakkenmeel en perc. 2 geen fosforzuur en perc. 3 1000 K.G. slakkenmeel. Doordat hier niet voorgeweid was waren de verschillen- grooter: perc. 1 gaf 5800 K.G. hooi, perc. 2 (zonder Slak.) 3556 K.G. en perc. 3 6750 K.G. De meer-o-pbren-gst der met slakkenmeel bemestingskosten bedroegen voor de perceelen 1 en 3 31.en 35-Stellen wij het hooi op een waarde van 60.per 1000 K.G., wat zeer zeker niet te hoog is, dan vinden wij voor de meer-opbrengsten een waarde aan hooi van resp. 134.en 191. zoodat een zuivere winsti s gemaakt op perc. 1 van ƒ113.en op perc. 3 van 156. Een berekening leert ons, dat bij den heer Appelman deze cijfers waren 46.en 43. Aardappel-proef. Deze werd genomen bij den heer S. Vlaar te Heerhugowaard op kleigrond. Veelal ge bruikt men' op klei superfosfaat. Dat ook het slakkenmeel dienst kan doen bewijst deze en de volgende proef. Het proefveld bestond weder uit drie per- ceelbn, die per H.A. ontvingen 800 K.G. patentkali en 300 K.G. Zw. Ammoniak en 200 K.G. Chilisalpeter. Perc. I kreeg 600 K.G. slakkenmeel en perc. 3 1000 K.G.; perc. 2 bleef zonder fosforzuur. Van den oogst zijn ons alleen de groote aardappelen bekend. Perc. I gaf 29333 K.G. perc. 2 24666 K.G. en perc. 3 35750 K.G. Alzoo door slakkenmeel een meeropbrengst van resp. 4667 K.G. en 11084 K.G., die een waarde had den (tegen 2.80 per 100 K.G.) van 130. en 310.Na aftrek van de fosforzuur-be- mestingskosten werd- een zuivere winst ge maakt van resp. 109.-en 275.niet te versmaden dus. Aardappelproef, met voederbieten. Proef bij den heer G. Deen t'e Heerhugo waard ook op kleigrond. De bemesting en1 de indeeüng was als bij proef nemer S. Vlaar. (zie boven). Wij kunnen dus volstaan met de oogstcijfers. Deze waren voor de aardappelen: Perc. 1 10075 K.G.; perc. 2 11300 K.G. en perc. 3 17975 K.G. Door 600 K.G. slakkenmeel werd de oogst vermeerderd met 8775 K.G. en door 1000 K.G. slakkenmeel met 6675 K.G. ter waarde van resp. 245.en f 187.De zuivere winst was dus 224 en 152. De voederbieten, die na het rooien der aard appelen nog een extra gift van 200 K.G. Chi lisalpeter ontvingen, leverden perc. 1 35875 K.G.; perc. 2 43000 K.G. en perc. 3 46625 K.G. Dat perc. 1 zoo ten achter was, werd veroor zaakt, doordat de bieten zeer veel geleden had den van het zware loof der aardappelen. P. September 1 Idem van Lourens Bot en nog een dergelijk voertuig behoorende aan Oornelis de Heer, allen te Den Helder. De eerste getuige, oen marinier le klas, bad zijn rijwiel In" de vestibule van het Militair Tehuis geplaatst. Toen hij de fiets weer in gebruik wilde nemen, was het karretje spoorloos verdwenen. Even zoo was het den timmerman L. Bot ver gaan. Diens rijwiel stond onbeheerd voot het café Bakker In de Spoorstraat in den avond van 24 September en werd even eens door verdachte ontvreemd. Einde lijk miste de heer O. de Heer, stoker 2e klas K. N. M., een rijwiel in den avond van 21 Sept. Dit was het eigendom van zijn stiefvader en getuige had het ge plaatst voor het café van M. aan den Ka- naalweg. Door den verdachte werden al deze feiten edelmoedig toegegeven. Het schijnt dat hij nog van meerdere diefstallen wordt verdacht, doch deze waren hem niet ten laste gelegd. Twee der gestolen rijwielen had K. verkocht, ten einde zich lijfgoederen te kunnen aanschaffen. Hij is dienstbaar geweest bij de Ko ninklijke Ned. Marine, is gehuwd en heeft een kind. De echtelieden leven geschei den, doch de vrouw heeft zich geneigd getoond weer met verdachte samen te willen leven. Verdachte zeide ernstig be rouw te hebben en zijn best te willen doen, als men hem behulpzaam wil zijn, zich weer in de maatschappij op de been te brengen. De reclasseering is bereid, zeide hij, hem in zijn voornemen te steunen. Hij wenschte te gaan varen op een Rijnaak-motorboot en hoopte alsdan er weer in te slagen den kost voor gezin te kunnen winnen. De rechtbank werd daarop eenige oogenblikken geschorst, ten einde den verdediger gelegenheid te geven, het re- classeeringsrapport te bestudeeren. Na heropening werd gehoord de inmid dels gearriveerde heer Wiggers, ambte naar der Reclasseeringsvereeniging van het genootschap. Deze bevestigde de con clusie van zijn rapport, dat het met dezen jongen man was te wagen, hem voorwaar delijk te veroordeelen. De oorzaken van zijn afdwalingen zijn misschien wel eenigermate toe te schrijven aan den omgang met verkeerde vrienden. In zijn nadeel pleitte het feit, dat hij in 1927 van een makker 25 leende onder schoonschijnende voorwendsels, welk geld hij echter nimmer heeft geresti tueerd. De verdachte toonde zich heden vol komen bereid, zich te stellen onder toe zicht van het Leger des Heils. De heer officier, het woord verkrijgen de, achtte de materieele feiten als vast staande en bewezen en toonde zich overi gens niet bepaald een bewonderaar van verdachte en evenmin van het rapport. Hoewel de officier dus feitelijk verdachte niet een geschikte candidaat voor een voorw. veroordeeling kon noemen, wilde hij toch zijn medewerking niet onthou den en requireerde spreker alzoo een voorw. straf, die echter uit den aa-rd der zaak zeer ernstig moest zijn en wel 1 jaar ;gev. met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. Mr. Sluis meende, dat ondanks de ern stige feiten, een voorwaardelijke straf hier misschien nuttig kon zijn en wenschte zich dus bij het requisitoir aan te sluiten. Met het oog echter op nog te nemen maatregelen, werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 7 Januari 1930. Daarna sluiting. dat zijn instrumenten de mooiste van Europa waren. De prachtige toon van zijn violen werd toegeschreven aan het vernis, dat hij gebruikte. Het heette dat hij het geheim van het vernis der oude viool-makers ontdekt had. Hij heeft het nu met zich in het graf meegenomen. Toen hij op zijn sterfbed lag, heeft At- kinson nog moeite gedaan om het recept van de bereiding aan zijn zoon mee te deelen, maar de inspanning was te groot voor hem. Vroeger woonde Atkinson te Tottenham, maar hij was naar Paglesham verhuisd, omdat de luoht daar, naar hij dacht, beter was voor het drogen van zijn instrumen ten. We lezen in een buitenlandsch blad, dat er te Stains, een voorstad van Parijs, een oude dame woont, van wie wordt ge zegd, dat zij een directe afstammelinge van den grooten Napoleon is. De vader toch van deze vrouw, mevrouw Mesnard Leon, was een in 1806 geboren zoon van Napoleon en van Eleonora de la Plaigne. Deze zoon kreeg den titel van graaf de Leon, hij moet militaire instinkten van zijn vader hebben geërfd en heeft een avontuurlijk leven geleid en vooral heel veel duels gehad. Bonaparte moet heel goed voor dezen zoon van hem hebben gezorgd en ook in het op St. Helena ge maakte testament werd graaf Leon niet vergeten. v Mevrouw MesnardLeon ia jarenlang bij het onderwijs geweest en leeft nu teruggetrokken te Stains. Af en toe doet deze kleindochter van Napoleon van zich hooren, wanneer schrijvers onjuistheden debiteeren over graaf Leon, haar vader. „Met Napoleon tot vader kan men moei lijk verwachten, dat hij een gewoon man zou zijn geweest," meent zij. Mevrouw Mesnard heeft in den oorlog een zoon verloren. Zij heeft nog een dochter, van wie leden van een bepaal de tak van de familie Bonaparte zich het lót aantrekken. sinds 40 jaar in een schamel uit takken en rijshout opgetrokken huisje, een klui zenaar, die dezer dagen zijn lOOsten ge boortedag herdacht. De man luistert naar den naam va* „Mbah Glmbal" (Grootvader met de sa mengegroeide haren 1) en staat in seer hoog aanzien bij de dessalleden uit wij den omtrek. Zelfs uit de verafgelegen streken komt men dezen grijsaard en zonderling con- gulteeren in allerlei affaires. Hij la een zonderling, want in de nabijheid van zijn onooglijk hutje, verrijst het kapitale hui» van zijn kinderen, waarin zelfs een com plete gamelan niet ontbreekt. De oudste man ter wereld schijnt een te Oonstantinopel wonende Turk te zijn, die beweert 150 jaar te zijn. Hij gaf on langs aan een interviewer de verzeke ring, dat hij zich volkomen gezond voelt; slechts zijn gehoor is niet meer zooals het in 'zijn jonge jaren was. Hij zeide, de laat ste jaren herhaaldelijk uitnoodigingeni uit Engeland en Amerika te hebben ont vangen om een bezoek aan deze landen te brengen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. (Meerv. strafkamer). Het lag vermoedelijk in het voornemen der rechterlijke macht den zich in voor- loopige hechtenis bevindenden verdachte imet name Chrlstiaan K., geboren te Am sterdam, 5 Juni 1915, wonende te Gorin- chem, eigenlijk zonder vaste woon- of verblijfplaats, nog vóór het einde van het loopend jaar in de gelegenheid te stellen, zich te kunnen vergewissen, wat hem eventueel te wachten staat. Althans was het de eerste en ook eenigste zaak, die heden op de reohtbankrol voorkwam. Bovengemelde heer, ambtshalve ver dedigd en als raadsman bijgestaan door mr. D. Sluis, advocaat-procureur te Alk maar, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een drietal rijwielen te Den Helder en wel 21 Sept. 1 rijwiel eigen dom van den heer Reiner ae Vries, 24 EEN SCHENKING VAN ROCKEFELLERf Aan de universiteit te Parijs. Naar verluidt heeft de Amerikaansohe millionnair Rockefeller een bedrag van 150.000.000 francs ter beschikking gesteld van de Parijsche universiteit voor het bouwen van een nieuwe medische kli niek, mits de Fransche regeering dan een evengroot bedrag, en den grond ter beschikking stelt. VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL. Te Breslau. Op den eersten Kerstdag-zijn in een lokaal te Kleingandau, een voorstad van Breslau, bij een Kerstfeest 26 menschen door kooloxyde vergiftigd, sommige zeer ernstig. Brandweerlieden hebben hen naar een ziekenhuis vervoerd. Op den tweeden Kerstdag hebben 14 jnénsohen het ziekenhuis kunnen verlaten. Bij de overigen bestaat geen levensgevaar. DE NIEUWE DRAADLOOZE INLICHTINGENDIENST VAN SCOTLAND YARD. Een succes (gebleken. Tengevolge van het succes van den draadloozen Inlichtingendienst van Scot- land Yard en de in Londen rondkrulsen- de politieauto's, die elk oogenblik berich ten kunnen opvangen, zijn vele misdadi gers naar provinciesteden gedreven. In het nieuwe jaar zullen alle belang rijke hoofdbureaux van politie in het land door de draadlooze met elkaar verbonden worden. HET GEHEIM VAN EEN OUDEN VIOOLMAKER. Deze week ls te Paglesham, in Essex, de 78-jarige Thomas Atkonson overleden. Hij was een brievengaarder en hield in het postkantoortje een koomenijswinkel. Maar in zijn vrijen tijd maakte hij violen en, volgen» de Daily Herald, gelooft men DE HONGAARSCHE GIFTMOORDEN. Gisterenochtend heeft het gerechtshof te Szolnok vonnis gewezen tegen Maria Csabai, die beschuldigd werd van moord door vergiftiging. Zij werd veroordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, en 10 jaar eer verlies. Zoowel beklaagde als het O. M. gingen in hooger beroep. Gisterenochtend is tevens het proces tegen twee andere gifmoordenaressen ge opend. De belangstelling van het publiek was zeer verminderd. Op de beklaagdenbank zitten Frau Est her Takazs en de weduwe Zsabal. Eerstgenoemde wordt er van beschuldigd, haar schoonvader vergiftigd te hebben. Zij zou haar man, die zenuwziek is, slechts gehuwd hebben om het vermogen van haar schoonvader te erven. Daar het bewijs voor haar schuld bij de behande ling der zaak niet werd geleverd, werd zij vrijgesproken, hoewel de ambtenaar van het O. M. de doodstraf had geëischt. De weduwe Zsabai bekende haar man vergiftigd te hebben. Het vergif had zij van de beruchte tante „Susi" betrokken. Het vonnis tegen haar zal later worden bekend gemaakt. (O) DE MAN, DIE IN GEEN TWAALF JAAR GESLAPEN HEEFT. Sedert jaren reeds, zoo ontleent de Boe- dapester oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. aan de Uj Nemzedék, bevat het Boe dapester politierapport twee of drie maal in de maand het bericht, dat de chemicus Séndor Endrei op straat is ineengezakt. Oorzaak: algeheele uitputting. Dit jaar, op den dag voor Kerstmi» ls het precies 12 jaar geleden, schrijft het blad, dat Séndor Endrei, die toen vaan drig was aan het Italiaansche front, door een kogel aan het voorhoofd werd getrof fen. De kogel werd uit het hoofd verwij derd en zijn leven werd daarmede gered. Van dat oogenblik af echter heeft de on gelukkige geen oog meer dicht gedaan. Reeds in het ziekenhuis kon men hem slechts met de allersterkste dosis morphi ne of veronal een paar uur slaap ver schaffen en later zou hij dusdanige dosis hebben moeten innemen, dat zijn gestel er in een paar jaar door verwoest zou zijn geworden. Daar Endrei een man met een krachtigen wil is, verdraagt hij liever de slapeloosheid. In een chemische fabriek kreeg hij na het sluiten van den vrede een goede posi tie. Van den vroegen morgen tot den laten avond werkt hij daar iederen dag in de stille hoop, dat het hem eenmaal ge lukken zal, zich dusdanig te vermoeien, dat hij 's nachts ten minste een half uüï zal kunnen slapen. Steeds tevergeefs, 's Avonds, wanneer hij doodmoe naar huls komt, gaat hij naar bed en moet tot den anderen morgen lezen, om niet van vertwijfeling over zijn slapeloosheid krankzinnig te worden. Op eene vraag, die het blad, naar aan leiding hiervan tot den directeur van hel Boedapester krankzinnigen- en zenuw- lijdersgesticht richtte, verklaarde deze, dat de meest voorkomende zenuwziekte tegenwoordig slapeloosheid ls. In de me dische practijk kwamen gevallen, dat een zieke vier, vijf, zelfs ook meer jaren vrij wel zonder slaap doorbracht, wel meer voor. Het geval in kwestie achtte de direc teur toch echter een record, dat bijna aan het wonderbaarlijke grensde. - De tijd, dat men voor een spiegeltje en wat kralen alles kon koopen in Nieuw- Guinea, begint tot het verleden te behoor' en. Overal waar schepen komen is dan ook het begrip „boleh tawar" even goed ingeburgerd als hier in Weltevreden, aldus het „Bat. Nbld.". Als bewijs hier van moge de volgende geschiedenis dienen, welke het blad van een marine-officier hoorde, die aan boord van een opnemings vaartuig een groot gedeelte van de Geel- vinckbaai in kaart hielp brengen. Op een der plaatsjes aan de Noord kust van Nieuw-Guinea was met de K.P.M. boot een rasechte Amerikaan uit New York city gearriveerd. Type: „Babbit" met schildpadden bril en Wrigley's kauw gom. Talrijke prauwen omringden het schip eq onze toerist zag in een van die vaar tuigen een pagaai liggen met prachtig bewerkt handvat. Gelukkig was de zende ling van het plaatsje aan boord gekomen om het laatste nieuws uit de bewoonde wereld te hooren en kon zijn diensten als tolk aanbieden, ten einde de ruilhandel tusschen de Amerikaan en de Papoea mogelijk te maken. Eerstgenoemde had nl. al zijn zinnen gezet op de pagaai en jood daar een pakje tabak voor. De grinnikende Papoea moest er echter een zilveren gulden voor hebben, maar de bewoner van de Vereenigde Staten wou en zou de pagaai voor een pakje tabak koopen. „Een pak tabak", zei de Amerikaan. „Een zilveren gulden", herhaalde de Papoea. Say missionary, zeg hem dat hij de pagaai er maar voor moet geven, dan zal ik in Amerika zeggen hoe knap die Papoea's zijn om zoo iets moois te kun nen maken." Waarop de zoon van het kroesharige ras het volgende, niet verwachte, ant woord richtte tot de zendeling: „Zeg hem dat het goed is, maar dat hij een zilveren gulden moet geven: dan zal ik aan de andere Papoea's zeggen hoe royaal de Amerikanen zijn" Er is op de zon thans een vlek te zien van zeer groote afmeting. Reeds met het bloote oog is die vlek tegen zonsonder gang waar te nemen. Maandagmiddag zijn eenige zooge naamde zonnevlekken-coplexen, dank zij eenige uren opheldering, in den kijker goed waarneembaar geweest De met het bloote oog zichtbare vlek ligt links, op pijn. 1/6 diam. Z. van den rand af; een enorm complex is daaronder gelegen; dit bestaat uit een verzameling van 4 groe pen met 19 20 kernen; dti complex be slaat ongeveer 1/10 der zonsoppervlakteu Rechts bevinden zich nog 3 vlekken met zeer donkere kernen: verder nog een groep met lichtere kernen, bijna op het midden der schijf; alles is gelegen in de normale equatoriale zone. Ook vertoonden zich aan den zonsrand, in de omgeving der vlekken, buiten gewoon heldere z.g.n. fakkels. Het zal zeer zeker interessant zijn, de verplaat sing en ook de veranderingen in deze verschijnselen te volgen. EEN HONDERD-JARIGE KLUIZENAAR. In de dessa Ngembal (Wadjak) In het Malangeche, woont volgen» bet Soer. EbL van 26 en 27 December 1929. ONDERTROUWDJ. E. Oohen en E. van Praag; D. Kiekebos en A.Vlaming; D. A. de Wijn en F. Mallet; E. A. van den Enden en J. van Willigen; W. 8e.e- boldt en O. de Beurs. GETROUWDM. Zegel en A. Kooy G. de Leeuw en B. FreekeW. Gode en J. van Til. BEVALLEN G. K. Rondevan Els- wijk, d.G. de Böckvan der Plas, z. M. E. Veer—Sturk, z. OVERLEDENA. A. KorsmanHen- drikse, 78 jaar; T. Smitwed. G. van Twuijver, 84 jaar; A. O. Beukers— Tesselaar, 42 Jaar.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 15