WARME CROQUETTES bank o3 m., dat verdachte Béér groote be dragen onder zich had, aan groote ver leiding bloot stond en een matig loon had. Het gevonden kinderlijkje. De moeder voor de rechtbank. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft Dinsdag terechtgestaan de 28-jarige Duit- sche vrouw B. M. S., huisvrouw van S. M., geboren te Dortmund, aan wie ten laste was gelegd, dat zij op 4 November 1929 tesamen en in vereeniging met haar man het lijkje van haar twee dagen tevoren overleden zoontje Sigmund heeft verbor gen, weggevoerd en weggemaakt, met het oogmerk, het overlijden van het knaapje te verheimelijken. Een aantal getuigen is gehoord, o.m. een buurman (a décharge), die verklaar de, dat de vrouw iemand was van een goed en eerlijk karakter, dat het kind zeer zwak ter been was en dikwijls viel, en dat de man niet erg vriendelijk voor het kind was. Het O. M., waargenomen door mr. Ma» sink, bracht hulde aan de politie, die met sterke medewerking van de pers en het publiek deze geheimzinnige zaak met groote moeite tot opheldering heeft ge bracht. Op het lijkje is geen spoor van een gewelddadige dood gevonden. Het staat wel vast, dat hier geen sprake is van een misdrijf tegen het leven; daar om staat deze vrouw alleen terecht we gens inbreuk op de begrafeniswet Spr. wilde bij het elschen van een straf reke ning houden met de innig droevige om standigheden, waaronder het feit is ge pleegd; wjj hebben hier te doen met een diep medeljjdenwekkend drama. Spr. eischte een gevangenisstraf van 6 dagen, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. M. Vrij stelde ook de diepe tragiek van deze zaak in het licht en sloot zich aan bij het milde requisitoir. De rechtbank heeft Dinsdagmiddag uitspraak in deze zaak gedaan. Zij ver oordeelde de vrouw tot 5 dagen gevan genisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en gelastte haar onmiddellijke invrijheidstelling. Yreeselijk Auto-ongeval bij Maarsbergen. Twee Jongens uit Bussum levend verbrand. Hun vader zwaar gewond. In den laten middag van den Tweeden Kerstdag werd te Maarsbergen de vre dige stemming plotseling ruw verstoord. Een auto, die van het station Maarsber gen met een flinken gang in de richting Woudenberg reed, begon op dat gedeelte van den weg, waar deze langs het land goed „Andersteyn" draait, te glijden, als gevolg van de laag slik, ontstaan door den regen en sneeuw der laatste dagen. Op een gegeven oogenblik stortte de auto, die van den eenen kant naar de andere zijde van den weg slingerde, met donderend geraas in een greppel. Zoo he vig was zelfs de schok, dat de auto een salto maakte en in brand vloog. De dorpsveldwachter, die inmiddels was toegesneld, trachtte het vuur met water te blusschen. Tevens werden po gingen in het werk gesteld om de inzit tenden te bevrijden, hetgeen eohter niet mocht gelukken, ten gevolge van de fel uitslaande vlammen. Na eenigen tijd was het vuur echter zoo ver gebluscht, dat men verder handelend kon optreden. De eerst, dien men uit den nog smeu- lenden en rookenden wagen haalde, was mr. J. C. Post uit Bussum. Hij was zwaar gewond. Na door dr. Cramer uit Wou denberg verbonden te zijn, is hij naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Bij verder zoeken werden twee lijken gevonden. Het bleken de vreeselijk ver minkte lichamen te zijn van de 15-jarige tweelings-zoons van den heer Post. De lijken werden voorloopig op het landgoed „Andersteijn" geborgen. Groote brand te Enschede. Drie winkelpanden afgebrand. Een schade van eenlge tonnen. Den eersten Kerstnacht heeft over de daken van Enschede de roode haan ge kraaid en zijn felle kleur zette den hemel boven de stad in een rossig helleiicht. Des nachts te ruim 2 uur werd een be woner van het bovenhuis Haverstraat 3, de heer Holl, gewekt door het vuur, dat naast hem, in het schoenenmagazijn van de firma Presburg, op den hoek Haver- straat-Langestraat, zijn vernielend werk was begonnen. Hij kleedde zich snel eenigszins aan, vloog de s traat op en waarschuwde de politie, die oogenblikke- lijk de brandwaar alarmeerde. De vlammen loeiden door de gespron gen spiegelruiten en sloegen over naar den overkant van de Haverstraat, waar gevestigd is het kleedingmagazijn van de fa Brenninkmeijer. Reeds vatte een der opgerolde zonneblinden vuur, maar het gelukte, het brandende scherm te verwij deren. Door de verzengende hitte spron gen echter nog een drietal spiegelruiten en de wassen étalagepoppen smolten weg als boter in de zon. deele verdampt was, nog vóór het de vlammen had berellrt. Het werd toen voor de belendende per- ceelen zeer gevaarlijk. De vonken spat ten wijd in bet rond en groote stukken brandend hout werden in de lucht geslin gerd en vielen op de daken der belenden de perceelen en tot zelfs in den tuin van het gemeentehuis. Nadat de brand twee uur geduurd had. vatte ook het huis van de IJ muider Vischhal, van dén heer Glasstra, staande aan de Langestraat, vlam. Ook daar was een zeer brandbare winkelvoorraad aan wezig. Op het bovenhuis woonde de heer A. Nijenhuis, die nog bijtijds gewekt kon worden en zich in veiligheid stelde. Hoe wel de brandweer nog alle moeite deed, althans een deel van dit perceel te be houden, mocht dit al evenmin gelukken. Eerst werd het daje aangetast; het stort te brandende in en zoodoende kon het vuur zich voortplanten van het winkel huis, waar manden en kisten met visch lagen. In een groot aquarium zwommen karpers rond, te midden van de branden de massa. Dit aquarium bleef wonder ge noeg, gespaard, en nadat het vuur daar was geloofd bleven de visschen nog rus tig in hun glazen bassin voortzwemmen. Drie groote winkelpanden had het vuur nu reeds verwoest, over een oppervlakte van pl.m. 500 M2„ en nog was het gevaar niet geweken. Drie motorspyiten van En schede en een van Lonneker, die op ver zoek van den Ensohedeschen burgeanees!- ter was gekomen om hulp te verieenen, wierpen uit 14 straalpijpen groote mas sa's water in den vuurpoel. Maar toen bleek dat daaraan toch niets meer te red den viel, legde de brandweer zich toe op bescherming van de belendende percee len en slaagde men er in andere huizen aan de Hofstraat voor ondergang te be waren. Drie uur was men bezig geweest met blusschen, en pas toen kon men zeg gen, dat het gevaar bezworen was. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen. De schade wordt op 3V» ton geschat. Alle penden en inventarissen waren verzekerd. HEVIGE BRAND TE HAARLEM. Winkelhuis in de onde stad prooi der vlammen. Een ang stig avontuur. Te Haarlem heeft in den Kerstnacht .een hevige uitslaande brand gewoed, die het perceel 30 in de Barteljorisstraat, waar de N.V. Het Handelshuis in geves tigd is, totaal heeft verwoest. Met moeite is een der bewoners gered; de anderen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Deze buitengewoon felle brand had plaats in één der hoofdstraten van de oude stad. Het is een uiterst gunstige plaats voor een brand, want de perceelen zijn dicht op elkaar gebouwd en de tal rijke nauwe openingen er tusschen, vor men evenzooveel tochtgaten. Een der bewoners had tot diep In den nacht boven zitten werken. Ten slotte dommelde hij op zijn stoel in. Toen de kamer al vol rook stond, schrikte hij wak ker. Hevig ontsteld, niet wetende wat er aan de hand was, sprong hij op en be- merkte toen, bij nader onderzoek, dat be neden een felle brand woedde en het zaak was zich onmiddellijk in veiligheid te stellen. Snel liep hij daarom naar de trap, doch tot zijn ontzetting zag hij dat deze reeds in brand stond. Ontvluchten op deze wijze was dus onmogelijk. Hij be hield echter zijn tegenwoordigheid van geest en rende, nu hij zich den pas zag afgesneden, naar de bovenvoorkamer. Daar opende hij de ramen van den erker, doch hij werd door de weinigen, die op dat oogenblik ter plaatse waren, niet be merkt. Angstig keek hij rond, daar hij niet durfde springen. In zijn radeloos heid liep hij weer terug in het huis, doch daar dreigde een zekere dood. Weer liep hij naar het raam en gelukkig...', vanaf de straat bespeurde men hem thans. Een der politie-agenten bleek een goed lasso werper te zijn. Een touw werd door hem naar boven geworpen en de radelooze voor het raam greep het. Hij bond dit aan een raamkozijn vast en liet zich er lang zaam naar beneden zakken. Voor de tóe schouwers in dit nachtelijk uur waren het spannende oogenblikken. Juist op hét nippertje kwam de man in veiligheid, want even later sloegen de vlammen door den vloer van de bovenverdieping heen, die met donderend geweld naar beneden stortte. Inmiddels was de brand in hevigheid toegenomen. Fel laaiden de vlammen op en sloegen weldra over de geheele breed te van de straat. Met twaalf stralen werd het vuur be streden en ten langen leste vermiderde het, zonder de naburige perceelen noe menswaard aan te tasten. EXCELLENTIE, LAAT MIJ WERKEN! Een inzender schrijft in De Vrijheid: In een onzer Zuidelijke liberale bladen, slaakt een middenstander naar aanleiding van 't eerstdaags in werking tredende Werktijdenbesluit voor winkels deze ver zuchting: „In een oud Boek staat deze wijze spreuk: „Werk zoolang het dag is". Vermoedelijk is dit bedoeld in geeste lijken zin. Ik geloof, dat het tijd wordt, dat we die spreuk gaan lezen zooals het er staat. Ik zou er haast een wandtekst voor willen laten maken en in de werk kamer van den Minister van Arbeid, H. en N. op laten hangen. Echter dan ge wijzigd in de bede. „Laat mij werken zoolang het dag is". Het is toch wel teekenend voor onzen de Haagsche Bouw-Maatsohapplj en de drie in verband met deze zaak als ver dacht van heling aangehoudenen, zijn Dinsdag ter beschikking gesteld van de justitie en in het huis van bewaring in Den Haag opgesloten. BRANDENDE BARK BIJ HOEK VAN HOLLAND. „President van Heel" sleepbooten uitgevaren. en twee Het Dinsdagavond binnenkomende Fransche s.s. „Capitaine Luigi" heeft te Hoek van Holland gerapporteerd, dat Westelijk van den Waterweg een bran dende bark is waargenomen. De stoomreddingsboot „President van Heel" en de sleepbooten „Humber" en Kijkduin'" zijn onmiddellijk uitgevaren ten einde te trachten hulp te verieenen. Zij verlieten om 10 uur Rotterdam. KINDERVERLAMMING. In het gezin van J. v. A. in de J. P. Coenstraat te IJmuiden heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst heeft onmiddellijk maatregelen genomen om uitbreiding tegen te gaan. Buitenland. BANKROOF. Maandagavond tegen sluitingstijd ver sohenen twee jonge mannen per auto voor het eenige bankfiliaal in het dorpje Refrath bij Keulen, gingen naar binnen en hielden den kassier en een assistent onmiddellijk een revolver voor de neus. Een der jongens deed een greep uit de kas en maakte 3000 mark aan bankpapier buit, waarna beiden zonder herkend te zjjn, met den auto verdwenen. HUIS INGESTORT. Drie dooden. In het dorp PierreSégade bij Toulou- se is Maandagmiddag een in aanbouw zijnd huis ingestort waarbij zeven arbei ders die op de steigers stonden onder het puin bedolven werden. Drie werden er dood, de vier anderen zwaar gewond uit te voorschijn gehaald. De rots, waartegen het .huis gebouwd werd bleek, na het on derzoek, door de hevige regens der laat ste weken het huis van zijn plaats gedrukt te hebben. GEEN KINDEREN BIJ STIEREN GEVECHTEN. De Spaansohe regeering heeft Dinsdag een decreet uitgevaardigd, waarbij het bezoek aan stierengevechten voor kinde ren onder 14 jaar verboden wordt op straffe van 100 peseta's boete en hechte nis bij herhaling. POSTDIEFSTALLEN IN ENGELAND. Naar Reuter uit Durban meldt, zijn er op het station Verulam postzakken ge stolen, die 4200 pond sterling inhielden. KOUDE IN BULGARIJE. Hongerige wolven. Tengevolge van de sneeuw is het plot seling erg koud geworden in Bulgarije. Er zijn menschen omgekomen van de koude en in den omtrek van Sofia zijn wolven verschenen, die de huizen der menschen op het land naderen om aan voedsel te komen. DE OPGRAVINGEN TE PAESTUM. Volgens een bericht uit Napels hebben de jongste opgravingen te Paestum prach tige resultaten opgeleverd. Ook de muren en de belangrijkste monumenten van de stad zullen geheel vrij worden gemaakt. De oude, blootgelegde stad zal worden omgeven door een weg, die een prachtig overzicht zal geven op de opgegraven ruïnes. Paestum vormt met zijn drie tem pelruïnes het indrukwekkendste over blijfsel van de Grieksche bouwkunst op het Italiaansche schiereiland. De stad is door een muur van 41/* K.M. omgeven, die nog vrijwel in zijn geheel bewaard is. BRAND IN EEN MIJN BIJ SAARBRÜCKEN. De brand in de vetkolenmijn Clarenthal bij Saarbrücken heeft zich Maandag zoo sterk uitgebreid, dat de bestrijding van het vuur moest worden gestaakt. Daar de haard van den brand zich in de tweede schacht bevindt worden thans de mijn gangen onder water gezet. De mijnwer kers konden Maandag niet meer afdalen. DE BEDELENDE BARONES. De politie te Boedapest heeft dezer dagen een bedelares opgepakt, die een geboren barones bleek te zijn, die twin tig jaar geleden tot de gevierde schoon heden van de uitgaande wereld behoorde. Het meisje was tegen den zin harer ouders getrouwd met een ritmeester der huzaren en daarop door haar vader ver- stooten. Na een paar jaar werd haar hu welijk door echtscheiding ontbonden en leefde de vrouw verder van de uitkerin gen van haar gewezen iman. Toen die stierf bleef ze zonder middelen van be staan achter. Haar ouders waren inmid dels gestorven en haar vader had zijn heele, aanzienlijke vermogen voor lief dadige doeleinden nagelaten. Een tijd lang heeft een der begunstigde liefdadig- heidsvereen'igingen de barones gesteund, doch deze onderstand was een paar jaar geleden ingetrokken, waarop de vrouw verder met bedelen getracht had haar levensonderhoud op te halen. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlefc. Den Haag, 26 December. Met vacantle. Door samenwerking bereid. Taaie „Ausdauer". Minister Terpstra. Heil en Zegen Terwijl ik dit ga schrijven, hebben wij al den Eersten Kerstdag achter ons. Is „tante Pos" reeds overladen met werk, vooral berokkend doordien Sylvester- avond en de geboorte van 1930 nog slechts vijf dagen van ons verwijderd liggen. De Tweede Kamer is op Vrijdag 20 dezer met Kerst-rèces uiteengegaan. Tot 11 Februari, als wanneer de Indische Begrooting en die van Suriname 't eerst in openbare behandeling komen, ge volgd door: Winkelsluiting, herziening van de Drankwet en de Wegenwet. Voor de afdeelingen, aldus president Van Schaik op 20 dezer vlak-voor het scheiden der parlementaire markt, zjjn momen teel geen ontwerpen aan de orde, waarop ik in 't bijzonder de aandacht heb te rich ten. De agenda voor 11 Februari a.s. van ons Lagerhuis is zeker belangrijk genoeg. Maar de zware druk, waaronder de Twee de Kamer gedurende de jongste weken heeft gewerkt, is nu verdwenen. Terecht bracht de Voorzitter Vrijdag middag den afgevaardigden, zonder eenige uitzondering! dank voor hun medewerking waardoor 't bereikt is, dat Ook op Vrijdag 20 dezer leed de soc.- democratische afgevaardigde 'n reeks van nederlagen in de Tweede Kamer. De be handeling van het Defensie-budget had geduurd tot 3 ure in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Minister Deckers' rede, welke 31/» uur in beslag nam, had ongetwijfeld indruk gemaakt. Ook door den frisschen, de aandacht tot 't slot boei- enden vorm ervan. En voor de vrienden van de eenzijdige ontwapening bracht zij contra-argumenten, waarmeê niet te spot ten valt. Dat mr. Marchant niet repliceer de, was wel zeer opmerkelijk. Laten we maar aannemen, dat de vrijz.-democrati- sche leider een groot, zwaar offer heeft gebracht op het altaar der samenwerking om met den parlementairen arbeid tijdig gereed te komen. Ik wees erop, de moties-Ter Laan duikelden alle op den 20en dezer. Vrijzin nig- en sociaal-democraten steunden ze eendrachtiglijk. Evenals deze beide groe pen zusterlijk stemden tegen den post ge heime uitgaven en tegen de geheele De fensie-Begrooting. Over het Wegenfonds is weinig gespro ken. De heer Hiemstra kreeg belofte, dat voor 1930 en dertien Bedrijven- en Fonds- begrootingen voor Kerstmis zijn afge daan. De communist Wijnkoop was dus ook begrepen onder de erkentelijkheids betuiging van Praeses op 20 December. Wat dezen afgevaardigde betreft zou men dat mogen opvatten ais een: ,,'t had erger kunnen wezen!"De heer Wijnkoop had via telkens hoofdelijke stemming vragen een soort van obstructie kunnen voeren, waardoor het plan om vóór Kerst gereed te zijn in ernstig gevaar zou zjjn gekomen. Of: de Kamer genoopt ware geworden, in de periode tusschen Kerst en Nieuwjaar nog een paar zittingen te houden. Dat "hij een en ander achterwege liet, daarvoor komt den heer Wijnkoop tenslotte toch een woordeke van waar deering toe. Men weet, de heer K. ter Laan had bij de behandeling van de Defensie-be- grooting allerlei moties ingediend: ver mindering van het contingent, afsterving van onze weermacht, noodmaatregelen ten behoeve van de mobilisatie-slachtoffers. Sinds jaar en dag is de -heer Ter Laan, thans ook Zaandam's burgemeester, ge- v t woon allerlei moties en amendementen tijd van sociale wetgeving en dwangmaat- j ™aken, vooral bij de mi- alle Hoofdstukken der Rijksbegrooting over verlaging van de Rijwielbelasting regelen, dat bovengenoemde nijvere mid denstander moet gaan smeeken: Excellentie, laat mij werken!.... DE VERDUISTERING VAN ACHTTIENDUIZEND GULDEN. De geldlooper L., verdacht van ver duistering van 18.000 ten nadeele van litaire Begrootingen, waarvan hij be seft, dat ze geen schijn van kans op succes hebben. Zulk een „Ausdauer" verdient toch wel zekere -bewondering!.. De heer Ter Laan is meer dan iemand misschien bewonderaar van de overbekende woor den, waarmeê Tollens" „Tocht naar Nova- Zembla" eindigt: „Maar telt het doel alleenl" tusschen de ministers van Financiën en Waterstaat overleg zal worden gepleegd. De afgevaardigde dreigde wederom met eene motieDoch allicht zal hetgeen Exc. Verschuur onlangs over moties heeft gezegd, hem wat minder scheutig hebben gemaakt met 't indienen ervan. Althans, de heer Hiemstra bleek vooralsnog ge noegen te nemen met minister Reymer's belofte inzake de Rijwiel-heffing. Het opbloeien van de z.g. reeès-stem- ming viel in den middag van 20 December samen met de behandeling van een ont werp, dat nogal „beweging" bracht in de parlementaire atmosfeer. Te weten: de aanvrage van een ton gouds bijdrage voor de op te richten triootage-fabriek „Tree beek", gedaan in de Begrooting voor het bedrijf van de Limburgsche Staats mijnen. 't Was vooral de Vrijheidsbond, die tegen dat voorstel in oppositie kwam. Werkverschaffing, Lc. aan 150 a 200 meisjes is het doel van de hier-bedoel- de regeling. De oppositie was vooral ge grond op het bezwaar, dat met Rijksgeld concurrentie zal worden gewekt voor par ticuliere ondernemingen, die 't al zwaar genoeg te verantwoorden hebben. Vooral de soc.-democratische afgevaardigde Ir. v. d. Waerden heeft het voorstel met vuur en met talent bepleit. Minister Rey- m-er deed niet minder zijn best, het te ver dedigen. De heer Kersten had, het be- strijdend zelfs van „Staats-socialisme" gerept haar zware - winter-taak gereed is ge- komen. Bij gelegenheid van eene inter pellatie-aanvrage des heeren Wjjnkoop heeft de President herinnert men zich échec geleden. Maar zoowel de Kamer als mr. Van Schaik namen dat geval niet zeer zwaar op. Men kan naar waarheid getuigen, dat ons Lagerhuis en zijn tegenwoordige leider „best met -elkaar kunnen opschieten". Ik noteer nog, dat het Treebeek-voor stel, hierboven genoemd, den 20en j.1. werd goedgekeurd met 5421. Toen kon de Voorzitter de gebruikelij ke Kerst- en Nieuwjaars-wenschen uit spreken. Stroomde de zaal leêg. De oude, gewezen danszaal der Stad houders, waar thans ons Lagerhuis zijn openbare vergadering houdt. En waar men thans druk-bezig is alles in gereed heid te brengen voor de bijeenkomst van de tweede Haagsche Herstelconferentie, die -er den 3en Januari a.s. hare eerste plenaire vergadering zal houden. Nog moet ik even in herinnering bren gen het „blij-eindend slot" der behande ling van de Begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Minister Terpstra's eerste Begrooting is in den middag van Donderdag 19 dezer zonder stemming goedgekeurd. En toen de presidiale hamertik dit had bezegeld, spoedden zich tal van afgevaar digden naar de groene tafel om den be windsman de hand te drukken. Echt-har- telijk en welgemeend! En dr. Nolens, de katholieke leider, was een der eersten, die Exc. Terpstra de hand tot geluk- wensch toestak. Toen mr. Terpstra zijn allereerste speechje in de Tweede Kamer uitgespro ken, had voltooid, zullen er niet velen geweest zijn, die zulk een voor Z.Exc. alleraangenaamsten afloop durfden pro- feteerenl Het oordeel over Exc. Terpstra In den middag van 19 dezer was wel heel anders! Hij heeft zijn „plankenkoorts" weten te overwinnen. Vestigde bij allen de over tuiging, dat de nieuwe bewindsman iemand is, deugdelijk op de hoogte van de hem door de Kroon toevertrouwde be langen; een volkomen betrouwbaar, ook wel sympathiek, kundig en bescheiden man. Minister Terpstra kon tenslotte mét voldoening terugzien op de wijze, waarop de Kamer de eerste door hem verdedigde Begrooting heeft ontvangen. Ik teeken nog aan, dat bij de afdoening der Begrooting voor het Zuiderzeefonds c.a. minister Reymer heeft aangekondigd, dat eene wijziging van de Zuiderzee- steunwet bij den Raad van State aanhan gig is. Ook de nieuwe minister van Waterstaat heeft een uitstekenden indruk op de geheele Kamer gemaakt. Zijn kloeke voortvarendheid, energieke zin tot J „aanpakken" wekken bij alle groepen vertrouwen. Na de sleur- en slender-pe- riode, onder mr. v. d. Vegte meêgemaakt, is dit thans bij Waterstaat den toon aan gevend beleid eene ware herademing. 't Was voor de derde maal mr. Rink, de voorzitter van de senatoriale Vrij heidsbond-fractie, die zich den 23en met hand en tand kantte tegen de verlen ging der hier-bedoelde opschorting. Niemand betwijfelt een oogenblik, dat de waardige en zeer-kundige oud-minis ter Rink in deze slechts wordt gedreven door liefde voor ons volk. Maar: zijn op- zichzelf volkomen begrijpelijke bewonde ring voor de onvolprezen zegeningen, door de vaccinatie tegen het pokken-ge vaar gebracht, verblindt den heer Rink nu eenmaal voor dat andere gevaar, namelijk: van de encephalitis (hersen ontsteking) als mogelijk gevolg van de in enting. 't Kostte minister Verschuur niet veel moeite te verduidelijken, hoe de Staat niemand mag dwingen tot eene operatie, waaraan volgens alle deskundigen levens gevaar is verhonden. Den arts daartoe 'te noodzaken ware gelijk onze zoo be kwame en welsprekende minister van Ar beid, H. en N., onderstreepte, den medi cus te nopen tot iets, hetwelk in strijd is met zijn ambts-eer en -eed, ook: met zijn geweten. Is „de boosdoener", zei Exc. Verschuur, de verwekker van de encephalitis eenmaal gevonden; kan de zqdelingsche vaccinatie-verplichting vei lig worden hersteld, dan zal (werd prof. Van Embden op eene vraag, door dezen tot de Regeering gericht, te verstaan ge geven) ook door de jaarklassen der krachtens de opschorting niet-ingeënte leerlingen „het pokkenbriefje" btf 't ter schole komen moeten worden overgelegd Wanneer dit tijdstip zal aanbreken, dit ligt, helaas, nog verborgen voor des kundigen zoowel als voor leeken. Moge 1930 deze kostelijke „surprise" brengen! Met alle verdere denkbare heil en zegen voor mijn lezerekring!.... Mir. ANTONIO. Ausdauer, volharding. Plenair, voorbereidend. Sanctie, goedkeuring. Quorum, het voor de stemming noodige aantal leden. KONIÜN'S SPOORSTRAAT TELEFOON 339 A Intusschen werd de vuurgloed' steeds feller en de vlammenzee steeds grooter, zoodat binnen het uur het geheele win kelpand van Presburg totaal vernietigd was. Maar het vernielende element had rog lang niet uitgewoed. De vlammen sloegen langs het dak over naar het hoe- 'enmagazijn van Gebr. Oostvogel aan de 'Taverstraat, waar eveneens een groote hoeveelheid zeer brandbare koopwaar lag opgetast. Ook dit gebouw werd in zeer korten tijd aan twee zijden door het vuur ingesloten. Winkel, magazijn en boven woning, alles brandde tegelijk, als een reusachtige fakkel, en zoo hevig was de warmte, dat het bluschwater reeds ten 7 AAT1 1 QQH O VI /j O1 rin ÏD A/I Lr aw LAa/3ri f 11aci aVi avi a wt 1 /iM l „En rekent d'uitslag niet, Aan het stevig en toch zoo rustig en vriendelijk beleid van mr. v. Schalk is 't stellig voor een goed deel te danken, dat de Kamer vóör de Kerst-vacantie met Onze Senaat kwam in den middag van Maandag 23 j.1. bijeen tot het rijp-maken van een bundeltje „Kleingoed" voor de Koninklijke sanctie, alsmede de bespre- kin van het ontwerp, strekkend tot ver lenging voor een jaar van de opschorting van den zijdelingschen vaccinatie-dwang. Er kon Maandag j.1. te c.a. 4 ure niet ge stemd worden, daar het „quorum" er niet was. De Eerste Kamer zal dus a.s. Maan dag 30 December het wetje met over- groote meerderheid goedkeuren. Dan komt de Senaat wederom bijeen om eenig „spoedwerk" af te doen voordat 1929 ter- aarde wordt besteld.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2