Voor de Kinderen ïi VOOR DE VROUWEN, xxxxxxxxxxxxx Het Nieuwjaar-schieten Ben andere gewoonte welke nog we' bestaat, doch in veel mindere mate dan vroeger was het schieten in den nactil van het Oude op het Nieuwe jaar. Vooral de jonge dochters waren op dat schieten ln vroeger jaren nogal gesteld. Want ieder meisje wist in den regel aan het aantal schoten de graad van liefde af te meten van.zij wist wel wie! In verschillende streken werd de ge woonte volgehouden om bij het schieten zichzelf in zonderlinge pakken te steken soms in potsierlijke mantels maar ook wel, en niet het minst in beestenvellen. Zoo ging men dan in de dorpen rond. x In later jaren werd dit voortijdig car naval door diverse stadsbesturen afge keurd almede om de baohanalen, welke eruit ontstonden. Zoo liet de Antwerpsche overheid in het jaar 1566 op 81 December door den stadsomroeper bekend maken: „Datte niemand 't 's avendts off 's nachts soude mogen gaen vermommen, noch in 't nieuwe Jaer luidop singhen of spelen met èenigh spel...." Hiervan was uitgesloten het blazen te middernacht door den torenwachter. Van lieverlede werd uit deze gewoonte geboren het gebruik van jongeren en ou deren om op Nieuwjaarsdag zingende en soms joelende /langs de huizen te gaan in schijn om goede wensohen te geven in werkelijkheid om zooveel mogelijk fooien en lekkernijen op te halen. De rijmen, die gezongen werden, waren ln don regel van het slag als hieronder: Nieuwe Jaerken 'k sta hier buiten, 'klleb 'ri korfken en 't wil niet sluiten, 'k Heb 'n mesken en 't wil niet snyen 'kTTob wat boter en 't wil niet brayen! Tc Zie 'n koekjen en 'k kan 't niet koopen Geef me 'n stuiver en laat me loopenL. Oarol Brensn. VAN DE GROOTEN DER AARDE. GENIALE LANGSLAPERS. Den mensch is lui! Edison heeft verklaard, dat vier uur slapen per dag voldoende is. Denkelijk volgt de grijze uitvinder zelf dit systeem. Er zijn echter geniale langslapers ge weest, die voor het tegenovergestelde van deze uitspraak een overtuigende reclame min kon. Itosslnl kwam soms heel© dagen zijn bod niet uit. Zijn zakon deed hij in bedl af, en „do Barbier van Sevilia" werd onge veer geheel en al in bed geschreven. De drukker wachtte ln een antichambre op de aria's en koren die af waren.' Had Rosalnl volgens zijn eigen Idee lang ge noeg geschreven, dan viel hij weer ln. slaap. De directeur van hot Theater wöar- voor hij zijn opera's schreef, bevreesd dat .het werk niet af kwaoi, maakte hem op gezette tijden./ weer wakker en Rossilnl schreef weer verder.in bed. Tsjltserln ligt ook lang te bed.over dag. Des nachts werkt li»,. Ais zoo veel anderen, die met het hoofd' werken, is hij de oieonlng toegedaan, dat de beste in spiratie des nachts komt. Napoleon kon wakker worden op welk uur hij wilde, maar was woedend wanneer mon hem zonder grondige redon uit zijn bed haalde Een bekend woord van hom ltiidt: .,Ik wil alleen gewekt worden voor slechte berichten, de goede hoor ik altijd laat genoeg." x De beroemde Engelsche rechter Dorville weigerde zijn bed te verlaten. Hij liet de partijen in zijn kamer komen en sprak daar recht. Helaas vermeldt de historie (liet of de rechtspraak beïnvloed werd door de omstandigheid of Dorville wel of niet goed geslapen had. In zijn testament verzocht hij: met bed en al' te worden begraven. Hot bed is oorzaak geweest van oen destijds opzienbarende uitvinding- Paul Singer, de eertijds zoo bekende socialis tenleider, lag te bed. en droomde.van zlju naaimachine, die zijn geheele denken in beslag nam. In droomtoestand zag hij een Ulaan, die met uitgestrekte lans hem wilde doorboren. Het vlaggetje, dat do lans sierde, wapperde uit een opening, die daartoe aan de punt van het wapen, ge maakt was. Singer ontwaakte; het moei lijke probleem was opgelost. Het oog be hoorde aan de punt van de naald en niet zooals bij gewone naalden aan bet andere einde. Tartini, do geniale componist en violist, dankt den slaap zijn meest verheven schepping. Op zekeren nacht droomde hij, dat de duivel hem een viool-sonate voor speelde. Ontzet ontwaakte Tartini en schreef uit het geheugen de sonate op, welke hij dien nacht gehoord had: De Duivelstriller sonate werd de wereld ge» schonken. babbeluurtje over mode. PRESENTEN GEVEN! Ais „St. Nioolaas" en „Kerstfeest" ach ter den rug zijn, wordt er nog veel nage praat over de gekregen en gegeven pre senten. Dan komt het pas uit, hoe moeilijk het is een geschikt cadeau te be denken. Hoe men uren langs en in alle soorten winkels is moeten gaan om op de hoogte te raken met alle mogelijke voorwerpen en tenslotte daaruit dan een keus te maken. Niettegenstaande al die moeite en dat bedenken waren hier en daur do ontvan gers van de cadeaux soms tooh nog te leurgesteld en hadden ei goelijk graag wat anders gehad. Dit wordt wel niet aan den gever of do geefster medegedeeld, maar deze merkt bot soms aan eon klei nigheid. Het is ver van gemakkelijk inderdaad om het iemand met presenten echt naar den zin te maken tenzij men die iemand eerst eens even heeft kunnen „polsen". Ook met presenten geven is het goed met de mode rekening te houden en den geest des tijds in aanmerking te nemen. zoudt ge haar dan niet zoo'n hyper moderne ceintuur geven waar in het slot een klein klokje (no. 2) verborgen zit? Mocht haar wensch uitsluitend naar een ceintuur uitgaan, dan zijn ze er waarin u een monogram (no. 8) kan laten gravee- ren of een portretje tusschen de opklap bare gesp kan schuiven (no. 4). Wie aan een jongedame een armband wil geven, kan dan even goed zoo'n raooien, modernen, breedon Egyptischen band geven van fraai gekleurde steenen (no. 5). Dan zijn er nog zoovoel andere moder ne dingen als: handschoenen van leer geschikt voor do auto, die heerlijk oim de mouw geregen kunnen worden (no. 6) of rijn suéde handschoenen met fraai ge borduurd kapje (no. 7). Of eon boeldtg sport-tasohje in hel le tinten leer met automatlsohe sluiting (no. 8). Als nieuwste voor „wandel"-tasch geldt dat vnn antilopenhuld met metaal en galalith afgewerkt (no. 9). En hebt u wol aan een fijne doos poeder of een flesohje bijzondere parfum ge dacht (no. 10). Iets zoer ohto's op dat ge bied i.H een I/vim doosje Inhoudende 8 flacons met diverss parfums voor ver schillende doeleinden (no. 11). Als het soms een parapluie moet zijn, dan zou men kunnen bedenken dat de nieuwste 14 en 16 banen tellen en zoo kort zijn dat ze bijna in een acte-tasch gebor gen kunnen worden. Ook de heel sierlijke sandaal „Aladin" (no. 12) zal aan een koket jong meisje of vrouwtje zeer welkom zijn. In Parijs is op 't moment een nieuwe vinding voor een klok zeer in trek. Het leeft geen gewone wijzerplaat meer, in plaats daarvan zijn een hoeveelheid Was vroeger een jong meisje erg geluk kig met een dozijntje geborduurde zak doekjes, zoo zou het nu kunnen gebeuren dat ze hoogst waarschijnlijk een sigaret- tekoker (no. 1) meer op prijs zou stellen. Ge weet dat uw aankomende dochter graag een horloge zou hebben. Waarom Ivoren plaatsjes; waarop minuten, uren en cijfers, alle afzonderlijk zijn aange geven. Deze vallen door palletjes steeds op tijd om, gereguleerd door hét uur werk, dat in den voet van 't klokje aan gebracht is.... Is'zooiets niet mooi voor een heer voor 't bureau? Reden tot blijdschap. de pessimist, voor vreugde in dezen Helaas, zuchtte mij bostaat er geen vrooiy ken tijd. Sssst, sssst, zeide de optimist, dat moogt ge niet zeggen. In ieder leven is er wel een zonnestraaltje te vinden, als men er maar naar zoekt. Neen antwoorde de pessimist. Ik heb gee.n enkele vriend, en geen familie, waarmee ik op goeden voet sta. Des te beter, zei de ander, ©n er was een zweem van jaloezie in zijn toon. Dan hoef je ook geen Kerstgeschenken te koopen. R Beste jongens en meisjes! Hebben jelui èen prettig Kerstfeest gehad? Ik denk bet wel, want ik heb zooveel kerstboomon zien staan en heb zooveel blije kindergezichten gezien, dat jullie daar vast wel bij bent geweest. Enfin, juffie mogen me wel weer een op- stelltjc sturen, hoe je het gevierd hebt, dan zal ik bet in de krant opnemen. Na tuurlijk niet allemaal, als er veel opstel len ingestuurd worden, dan zal ik er om loten wat er in komt. De raadsels van deze week zijn weer de laatste van de maand, jongens en meisjes. Dus nu; nog flink je bést gedaan, met het oplossen, dan doe je mee bij de verloting en sta je misschien volgende week Zater dag wel bij de prijswinnaars. Denk er om dat jullie nu weer voluit je naam en adres bij de oplossingen schrijft en ook je leef- Deze week waren er verscheidene kin deren, die voor de oplossing van het tweede raadsel geschreven haddon „de punt van de naald", al was dit niet de oplossing, zooals je hieronder ziet, ik heb het toch voor goed gerekend, omdat dit ook wol juist was. Jaft A. Ja, Jan, jij' mag een zelfgemaakt raadsel inzenden, hoor, on als het aardig Is, dan wordt het wel geplaatst ookjMuar 11c kan je niot beloven wanneer, want er zijn zooveel Ingezonden raadsels. Hieronder laat ik nog een aardige op lossing, van het raadsel, op rijm volgen, vun oen van imijn vriendjes vnn buiten. M1A EN SINT SYLVESTER. om half aoht in bed net of er niets bij zonders was. Ze kon niet in slaap komen vond het heel onrechtvaardig, dat zij nu vroeg naar bed moest, omdat Breor haar plaagde. Vervelende jonggn. Was ze maar altijd alleen gebleven. Dan was Moeder nu niet zoo naar tegen haar! Mia schreide en snikte totze opeens eens ernstige stem boord© vragen: „Maar kindje, zoo'n verdriet op mijn verjaardag. Wat is er gebeurd?" „Op uw verjaardag?" vroeg Mia ver- baasd. „O, dan is u Sint Sylvester en Va der wilde niet eens van u vertellen en ik moest vroeg in bed, omdat Broer me zoo plaagde!" „Zoo, zoo, dat is naar," antwoordde Sint Sylvester. „Die Broer is dan zeker heele- maal niet aardig!" „O, nee,"1 zei Mia weer. „Hij doet nieta dan plagen en Vader en Moeder vinden hem veel liever dan mij en ik wou, dat hjj nooit gekomen was!" „Kom imaar eens mee, Mia," zei de oude mian met de lange zilverwitte baard. Hij: nam Mia bijl de hand en zweefde om hoog met haar, zoomaar door het dioht© raam naar bulten, waai? hij zich neerzette op de vensterbank van Vadier's en Moe- der's slaapkamer, waar ook Broertjes bedje stond. „Ktjl Sint S; Een voordeeiig Kerstgeschenk. Mevr. de Bruin: liet is toch niet waar, dat je je man ieder jaar een das als Kerstgeschenk geeft? Mevr. Jansen: Zeker. En de arme jongen merkt niet eens, dat het ieder jaar dezelfde is. Boven zijn macht Waarom Vriendelijke oude heer: huil je ventje? Oudste van de Kerstliedjes-zingende kinderen: Hij huilt niet mijnheer, hij probeerde bas te zingen en toen begon zijn neus te bloeden. Ze was jaren lang eenig kind geweest en wel een klein beetje verwond door Vader en Moeder en ook door ooms en tantes, want ze was zoo'n leuk vroolijk ding, dat niemand haar gemakkelijk iets weigeren kon. Maar toon Mia zeven jaar was, had ze een broertje gekregen. Snoe zig vond ze het kereltje als hij met rose wangetjes lag to slapen, eon duimpje in zjjn«kleine mondje, of als Moeder hem in het bad deed en hfj kraaide van 'pret. En later, toen Broertje in bet loophek speel de, dan kon Mia soms wel een uur b: hem zitten. Maar toen Broertje zoo goe/ kon stappen, dat het loophek opgeborgen werd, toen kon Broertje Mia wel eens wat plagen, door aan haar speelgoed te ko men en wat stuk te maken, wat Mia al lang zuinig bewaard had. Moeder was dan natuurlijk wel wat boos op Broertje, maar Mia nog veel meer. „Ba, nare jon gen," zei ze dan tegen het kleine ventje: „Het was veel prettiger, toen jij1 er nog niet was." „Foei Mia," zei Moeder dan. „We zijn allemaal zoo blij: met dien kleinen schat. Je meent er niets van. Denk je soms, dat "1 nooit iets vernield hebt toén je zoo eln was. Broer zal het heusch wel aflee- ren, als hij wat grooter wordt!" Mia mopperde dan wat tegen en- het duurde meestal een heel poosje, eer ze weer „goed op Broertje" wilde zijn. Het werd Kerstvaoantie en daar bet meestal slecht weer was, moest Mia zlóh veel in huis vermaken. Broer vond het heerlijk, dat Mia niet naar school hoefde en steeds bij hem in de speelkamer was. En Mia bemoeide zich de eerste dagen ook veel met den kleinen kerel. Maar toen dat haar wat 'begon te vervelen en ze ook eens spelletjes met haar pop wilde do,en, meende Broertje, dat hij nu wel met Mia mee zou kunnen spelen. Doch dat was heelemaal niet Mia's bedoeling. „Nee Broer, wegl" zei ze telkens. „De poppen zijn niet van Broertje. Daar mag Broertje niet aankomen!" En of Broer nu al heel geestdriftig riep: „Pop, dag pop. Beetjes pop!" Mia liet zich niet vermurwen en duwde Broertje op zij. Moeder zei dan wel eens: „Kom Mia, geef Broertje dan zoolang een oude pop. Je hebt er zooveel en h{j ls er zoo dol op," maar Ml)a antwoordde: „Hè, nee Moes. Ik hou van allemaal evenveel. Ik kan er geen aan Broertje geven." Moeder vond dat gekibbel van Mia en het gehuil van Broer telkens erg ver velend en toen het op Oudejaarsdag zelfs zóóv-er kwam, dat Mia den kleinen vent een harde tik gaf, toen zei Moeder boos: „Nu je nog zóó klein bent Mia, mag je vanavond ook niet langer opblijven en luisteren naar Vader's verhaal over Sint Sylvester!" Mia huilde even hard als Broertje, doch Moeder gaf niet toe en 'b avonds lag Mia k eens goed naar binnen," zei zacht Wvester. Mia keek en zag.dat Broertjes bedje leeg was. „Is Broer nog op?" vroeg ze verbaasd. „Welnee," antwoordde Sint Sylvester. „Je weet toch wel, dat hij tegelijk met jou naar bed ging vanduagr „Is hij <lan ziek? Heeft Moeder hean naar boneden gehaald?" vroeg Mia nu angstig. ,Nee Mia, ook dat niet," zei de ernstige stem woer. „Maar ik heb je wensoh van dezen dag vervuld. Je bent weer het eeni e kind van je Vader en Moeder!" af een lulden schreeuw van schrik. Daar klonk Moeders steun: „Wat Is er kindje? Droom je?" „O, Moeder, Broertje is weg! Sint Syl- vester, ik wil hom'weer terug hebbeni! Ik wil niet eenig kind zijn!" Mia barstte in onbedaarlijk snikken uit on Vador imoest haar naar Broertjes bedje dragen, om haar te laten zien, dat het kleine kereltje snoezig lag ta slapen. „Morgei i krijg je twee poppen van me, 1 hoor, om' altijd te houden," fluisterde Mia. raadsels. Oplossingen dier vorige raadsels. De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. IL De draad, die er door gaat. bedde raadsels Goede oplossingen van ontvangen van: J. A.; J. B.; P. B.; J. de B. (Koegras); S. B. (Breezand); J. B.; O. B.;' A. D.; J. D.; S. D. (Wieringen); B. v. H.; I. J. H.; N. v. IL; B. H.; G. v. d. H.; D. R. Lj J. de J.; P. K.; H. K; J. K. (Wieringen); L. M. v. d. K.; T. W. K.; K. en J. K. (Texel); H. K.; S. K; J. K.; A. M.; J. J. P.; O. en D. R.; O. R.; J. K. S.; J. 8.; T. S.; P. R; J. T.; S. T.; A. V.; B. en G. V.; G. V. en u. en P. W. Nieuw raadsel: Deze keer krijgen jullie maar één raad sel, omdat het nogal moeilijk is. ©p de kruisjeslijnen komt de naam te staan van een bekend „heilige", wiens naam in dezen tijd van het jaar genoemd wordt. Op de le rij komt een medeklinker. 2e 8e 4e 5e 6e '7e 8e 9e „10e „11e „12e 18e metaal. viervoetig dier. de naam van een soort visschersvaartuig. een kostbaar versiersel, een handgereedschap bij een soort sport in gebruik, komt het gevraagde woord. een man, die m6t een handkar door de straten loopt, om vruchten te verkoopen. de naam van een stad in Noord-Holland, esn ander woord voor onder wijzeres. een jongensnaam, een hoofddeksel, een medeklinker. Zelfgemaakte raadsels ontvangen van: Barend v. H.; Nellie v. H.; Dick R. I- en Piot K. Dick, wil jij Je zelf gemaakte raadsel den volgenden keer nog eens inzenden, want je had je oplossing er niet bij g6" daan. jan asm mm m. Kindervriend. Wel,- wel mijnheer, Wat wa» Ik vanmorgen ln <lc weer; Ik ging me erg haasten, Want ik kreeg een' paar nieuwe schaatsen. Rn toen de baan op en neer, Want het was daar heel mooi weer. Mijn broertje wou het ook loeren, Die' ging het achter <lc stoel probeeren, Maar het haantje Whs nogal glad, Dat die viel vank op zijn gat. Ma ar ik had het al een jaar of wat gedaan, Dub Jk blocf op de schaatsen staan; Maar toen het donker werd daar buiten, Tikte mijn vader op de ruiten, Toen was het met de pret gedaan, En zijn wij maar haar huis gegaan. Moeder zei: „Nu moeten jullie eten," Maar ik dacht: „Ik heb de raadsels nog ver geten, Dus toen maar flink aan de gang, En het duurde 'dan ook niet lang Of ik had de eerste daarvan. En als ik het góed heb bekeken1, Is het eerste: „De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. En het tweede, misschien heb ik het mis, Ik denk dat het de draad, die er door moet, is. En verder deel ik u nog mee, Dat we van de Heldersche Courant worden abonné. B roe zand (N.-H.) L. Borst Lz. „Dan mag^ jij nu toch even mee naar beneden, om" naar Vaders verhaal te luisteren en een lekkere appelflap te eten," zei Moeder, waarop Mia weer door haar tranen heen lachte.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8