Wie geen HHNP pepermunt gebruikt, laaf de rneesf verkwikkende versnapering aan zich voorbijgaan^ KONIJN/'^™2.2 bepaald tot de openbare aangelegenheden, thans willen wij stilstaan bij den eoono- mlschen toestand der Ingezetenen in het afgeloopen jaar. En dan herinneren wij ons aanstonds den zeer strengen winter in het begin van het jaar, die met korte onderbreking van Dec. '28 tot half Maart 1029 geduurd heeft, en groote schade toe bracht vooral aan landbouw en bloembol leut eelt. Geen gunstig Jaar voor den landbouw. De afwezigheid van sneeuwbedekking, ook in deze gemeente, is voor verschillen de gewassen hoogst schadelijk geweest, zoodat talrijke perceelen uitwinterden. Tarwe en gerst hebben wel het meest van de vorst geleden. Na afloop van de vorst periode was het weer evenmin gunstig, tengevolge waarvan de overgebleven per ceelen einde April nog zeer achterlijk stonden; omstreeks half Maart was de stand van het winterkoren beter dan begin April. Toch is de opbrengst dier perceelen nog betrekkelijk meegevallen. De rogge is over 'het geheel goed door den winter gekomen. De uitkomsten van den aard- appelenbouw zijn slecht geweest. Onzen uitvoer van vroege aardappelen werd de nekslag toegebracht door de concurrentie op de buitenlandsche, hoofdzakelijk Duit- sohe markten, voornamelijk door Italië, dat klimaat en bodem in dezen voorheeft en reeds met den aanvoer naar Duitsch- land kan aanvangen op een tijdstip, dat onze eerstelingen nog in den grond zitten en waarvan de kwaliteit op peil geraakt als het Nederlandsche product begint te komen. Waar het voor den export uit onze ge meente, zoowel wat de aardappelen- als de bloembollenteelt betreft, om thans wel genoeg bekende redenen een ramp zou zijn, indien de gevreesde aardappelen- wratziekte alhier geconstateerd zou wor den, stelde de gemeenteraad op voorstel van de Zaaizaadver. „Anna Paulowna" (Z.A.P.) op 80 Maart 1929 een verordening vast, waarhij de teelt van voor die ziekte het meest vatbare soorten (Bravo, Kam pioen, De Wet en Bientje) verboden werd. Krachtig werkte de Z.A.P. tot handhaving van die verordening mede, door het be schikbaar stellen van gezond pootgoed tegen lage prijzen'. Sindsdien is het voor- 'beeld, dat onze gemeenteraad gaf, in ver schillende gemeenten van ons land nage volgd. Vermelden wij onder „Landbouw" nu nog, dat ook in deze gemeente ver schillende gerstproefvelden werden aan gelegd voor het vinden van rassen, welke geschikt zijn voor brouwerijdoeleinden en concurreeren kunnen met de meest ge bruikte soorten. Een slecht Jaar voor de bloembollencultuur. Meer nog dan de landbouw, heeft de bloembollencultuur geleden. De strenge koude, gevolgd <foor een zeer droog zomer seizoen, heeft aan het gewas aanzienlijk grootere schade toegebracht, dan achter in het seizoen ook maar bij mogelijkheid was te voorzien. De Bond v. bloembollen- handelaren liet dan ook in de Britsohe vakbladen de mededeeling opnemen, dat de algemeene raap der Nederlandsche bollen een volkomen teleurstelling is ge bleken te zijn en de beschikbare hoeveel heden zeker niet voldoende waren om alle orders volledig uit te voeren. Alleen het gewas der hyacinthen heeft tegen ver wachting den winter zeer goed doorstaan. Enkele variëteiten in de vroege tulpen hebben geleden, dooh veel ernstiger was de toestand van de Darwin- en andere late tulpen. Van enkele verscheidenheden, zooals de William Copland,'is het grootste deel der in Holland aanwezige partijen vernield. Ook enkele narcissensoorten hebben ernstig geleden. De oogst van irissen en crocussen is een totale misluk king geworden. Voor de gladiolenkwee- kers is 'het afgeloopen seizoen evenmin gunstig geweest, vöoral voor hen, die het vorig jaar met deze teelt begonnen zijn. De prijzen van het plantgoed waren be duidend hooger dan die, welke de gladio len het afgeloopen seizoen opbrachten. Het einde van dit jaar 'bracht nog geen zeker heid aangaande de verhooging van de in voerrechten op bloembollen in de Ver, Staten, welke rechten, indien het ontwerp voor de nieuwe tariefwet aangenomen wordt, zullen bedragen voor tulpen 6, lelies 6, narcisssen 6, lelietjes van dalen 6, hya cinthen 4 en crocussen 2 dollar per 1000 stuks. Wel nam de Senaat reeds het ont werp aan, maar aan de totstandkoming schijnen nog vele en groote moeilijkheden in den weg te staan. Aankoop van bloem bollenland kwam in deze gemeente in het afgeloopen jaar niet zooveel voor, wat ook wel veroorzaakt zal worden door de ex pansie der bloembollencultuur naar Koe gras. Op 15 Mei 1929 werd ter gelegenheid van de opening van een nieuw hotel-pen sion te Huisduinen een officieel bezoek aan onze bloembollenvelden gebracht, waarbij talrijke autoriteiten en vertegen woordigers van de groote pers tegenwoor dig waren, en die te Breezand door het gemeentebestuur van Anna Paulowna ont vangen werden. Burgemeester Lovink sprak by deze ontvangst de welkomst rede uit. Plannen bestaan om in 1931 een volle- grondtentoonstelling van bolgewassen in de Donkere Duinen in de gemeente Den ^elder te houden, waarvoor door het Dep. en Helder en Omstreken van de Mij. voor Handel en Nijverheid met de bestu- en der verschillende vereenigingen, op et rcbied \cn bloembollencultuur-te Bree- nd, besi rekingen weiden gevoerd, welk n by die bespreking met instemming e d begroet. - 3 cultuur in belangrijkheid gedaald, hetgeen ook wel hieruit blijkt, dat het aantal schreven koeien bij het Onderlinge Vee fonds sinds 1916 tot op de helft rs gedaald, Werden in het vorig jaar de melk- en kaas- fabrieken „De Concurrent" en „Flevo opgeheven, dit jaar volgde ook de laatste melk- en kaasfabriek „Nooit Gedacht te Breezand, welke begin April door de V ei- ingvereeniging voor ruim 10.000 werd langekocht. Mond- en klauwzeer kwam hoegenaamd niet voor. Het weideseizoen ving als gevolg der vorstperiode en het daarop gevolgde koude en droge weer zeer laat aan. De hooioogst was niet gunstig. Arbeidersbevolking en werk loozenuitkeering. Tot leniging van den nood der arbei dersbevolking als gevolg van de abnormaal ,ange winterperiode keerde de gemeente een toeslag op de uitkeeringen uit de werkloozenkassen ten bedrage van 0.60 per dag en 0.50 per kind en per week, ioodat het meerendeel der arbeiders in totaal ontving 12 per week en per gezin, benevens eventueel kindertoeslag. Deze regeling kon gedurende de geheele vorst- oeriode gelden, omdat de duur der uitkee- L-ing uit de werkloozenkassen der verschil lende landarbeidersbonden herhaaldelijk werd verlengd. Later volgde ook nog een brandstoffentoeslag. De arbeiders, die niet tot een werkloozenkas waren toegetreden, ontvingen steun via het Burgerlijk Arm bestuur, dat zich evenmin onbetuigd 'heeft gelaten. Ook moeten wij melding maken van den steun; welke door de IJsclub „Eendracht maakt Macht" herhaaldelijk werd verleend. Van werkverschaffing, waarvoor eiken winter door den Anna Paulownapolder de gelegenheid wordt ge zocht en waarin de gemeente 50 der kosten bijdraagt, kon natuurlijk in den winter 1928/1929 geen sprake zijn. De besturen der verschillende landar beidersbonden verzochten, daar het in deze gemeente geldend standaardloon geduren de het uitkeeringstijdvak December tot en met April voor vaste arbeiders ten minste 20 per week bedraagt, deze gemeente in klasse C te rangschikken, waarin het be drag der uitkeeringen voor gehuwden 1.70 en ongehuwden 1.50 per dag be draagt. Aan dit verzoek gaf de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling met ingang van 1 Mei 1929 gevolg. fname van de veeteelt T>p yr gevolg di De Landarbelderswet. Constateerden wij in ons vorig jaar overzicht reeds, dat de Landarbeiderswet in deze gemeente steeds meerdere toepas sing verkrijgt, 1929 heeft in dit opzicht alle vorige jarén overtroffen. Niet minder ian 20 voorschotten werden in het afge loopen jaar verleend, zoodat thans in to taal verleend zijn 33 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van 107.276, terwijl nog verschillende aanvragen in behande ling zijn. Maatschappelijke steun en voorzorg. De Vereeniging „Ziekenzorg" bestond op 14 November 1929 15 jaren. Deze ver eeniging mag zich in grooten bloei ver heugen. Niet minder dan 1859 leden telde zij op 1 Juli j.1. De Vereeniging „Huis zorg" gaat nog steeds met haar hulpver leening voort. Tot stijving harer kas zag zij zich genoodzaakt dit jaar een verloting te houden. Op 1 Jan. 1929 bedroeg het aantal leden 505. Het voornemen der Ver. „Helpt elkaar" om een begrafenisvereeni- ging in deze gemeente op te richten, kwam aan het einde van dit jaar nog n-et tot uit voering. Openbare Gezondheid. Op het gebied der openbare gezondheid willen wij het volgende mededeelen. De algemeene gezondheidstoestand der bevri- king is goed geweest; besmettelijke ziek ten kwamen zoo goed als niet voor. Van verschillende zijden is reeds herhaaldelijk aangedrongen op meerdere watervoorzie ning ten plattelande. Zoo is in deze ge meente van de ongeveer. 1200 huizen moer dan de helft van waterleiding verstoken. In Prov. blad, No. 110, van dit jaar is door Ged. Staten een regeling vastgesteld be treffende van provinci9wege te verstrek ken bijdragen tot dekking van de kosten, rechtstreeks verbonden aan het aansluiten van niet-rendabele gebieden «au het bui zennet van het Prov. Waterleidiog-Bedry Het zou te veel plaatsruimte vugeo de regeling op te nemen. Alleen zij vermeld, dat ook de gemeente hiervoor haar steen tje moet bijdragen, waarover dan ook reeds besprekingen worden gevoerd. Een plan is in voorbereiding tot invoering van een gemeentelijken ophaaldienst van vuil nis in de bebouwde kommen der gemeente. Invoering hiervan zal velen welkom zijn. De afd. Anna Paulowna van het Witte Kruis telt thans reeds meer dan 1000 leden. Het door haar gesticht zwembad werd aanmerkelijk verbeterd. Het werd uitgebaggerd, waarna ongeveer 300 M". rivierzand daarin gestort werden. Einde Augustus werd gelegenheid gegeven een diploma van bedrevenheid In het zwem- sport zoowel met het oog op de persoon lijke veiligheid als openbare gezondheid in deze gemeente toeneemt. Op verzoek der hoofden der o. 1. scholen is het zwemon derwijs voor het 5e, 6e en 7e leerjaar ver plichtend gesteld zoolang het zwembad van het Witte Kruis geopend is. Alleen de leerlingen, die een doktersverklaring kunnen overleggen, - waarin verklaard wordt, dat zwemmen nadeelig is voor hunne gezondheid, worden daarvan vrij gesteld. De Raad besloot de kosten van vervoer der kinderen naar en van het zwembad voor gemeenterekening te nemen en bovendien de af deeling van het Witte Kruis voor het gratis beschikbaar stellen van het zwembad een subsidie te verlee- nen van 300 per jaar. Het is een lust om te zien hoe verschillende scholieren onder de goede leiding van badmeester Snijders de zwemkunst reeds meester zijn. We kunnen de afdeeling van het Witte Kruis zeer dankbaar zijn, dat zij deze mooie ge legenheid gemaakt en nadien nog aanmer kelijk verbeterd heeft. De IJssport heeft dit jaar flink haar deel gekregen. Allerlei wedstrijden wer den door de actieve IJsclub „Eendracht maaktMacht" georganiseerd, welke wel geculmineerd hebben in de Nationale Hardrijderij op 27 Januari, waarin niet minder dan 42 deelnemers uit heel ons land uitkwamen. De paardensport mag zich ook in steeds grootere belangstelling verheugen 11 Augustus werd door „Sportlust" de groote handicapdravery gehouden, ondanks het minder gunstige weer onder groote be langstelling. De Ryvereeniging „Anna Paulowna" (R.A.P.) kreeg bij den heer G. W. Waiboer een nieuwe buitenmanége, welke op 27 October door Burgemeester Lovink werd geopend. Kerkelijk leven. Op kerkelijk terrein deden zich ook het afgeloopen jaar enkele te vermelden feiten voor. De toenemende bloei der Gerefor meerde Gemeente had reeds geruimen tijd de behoefte doen gevoelen aan een grooter kerkgebouw, waarvoor ongeveer half Juni de eerste steen gelegd werd en waarvan reeds op 16 October d.a.v. onder groote belangstelling de opening plaats vond. Het is een fraai gebouw geworden, waar mede deze gemeente met recht blij mag zijn. In Augustus mochten Pastoor Vinck en Ds. Vorstman beiden hun 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Onderwijs. Het R.-K. Kerkbestuur te Breezand be sloot tot de stichting van een R.-K. School voor gewoon lager onderwijs met onder- wijzerswoning, waarvan de uitvoering werd gegund aan de firma Doedens en Schilder te 't Zand, de school voor 29.972, de woning voor 9449. Het ligt in de be doeling de school zoo mogelijk 2 Januari 1930 reeds in gebruik te nemen. Het hoofd der o. 1. school I, de heer A. Kramer, werd m. i.v. 1 Januari 1930 als hoofd eener school te Den Helder benoemd; in diens plaats benoemde de Raad den heer G. 't Hart van Den Helder. Wij mogen niet nalaten hier te memoreeren, dat onder de goede leiding van den heer Kramer het onderwijs aan school I op hoog peil is ge bracht. te adviseeren Wieringen in te deelen in de 5e klasse van de salarisregeling. Be- sloten werd tot het aaideggen van gedeel ten rioleering in de Hofstraat te Den Oever en in de Klieftstraat te Hippoly tushoef. De jaarwedde van den gemeen te-opzichter werd verhoogd en gebracht van 1000 op 2000. Het aantal stem- districten werd met 2 vermeerderd. Be noemd werden tot onderwijzeres: te Oos terland mej. M. G. Dekker en mej. E. F. de Wit en te Hippolytushoef mej. E. M. Mulders. 8 Maart. Deze spoedeischende ver gadering was belegd om een steunrege ling te treffen voor de z.g. vorstwerkloo zen. De fractie van de S.D.A.P. stelde voor een toeslag te verleenen op de uit keeringen van de georganiseerden van 2.50 per week voor gehuwden en 1. voor ongehuwden. Na een kleine wijzi ging, waarbij de toeslag voor ge-huwden werd bepaald op 2.per week, ver meerderd met 0.25 per kind beneden 14 jaar, werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 6 April. De verordennig op de keu ring van waren werd gewijzigd en aan gevuld. Aan de vereeniging „Bouwat" werd voor 1929 een subsidie verleend van 100.Besloten werd tot het aangaan van een geldleening bij de gemeentelijke Zeegras-exploitatie, groot 13.269,67 41/* In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen van de school te Westerland werd besloten tot den aan bouw van een 4e lokaal aan die school Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van de plaatselijke inkomstenbe lasting dienst 1929—1930 werd vastge steld op 0,6 tegen 0,8 in het vorige jaar, Besproken werd de wenschelijkheid van het bouwen van een 6e lokaal aan de school te Oosterland. In verband met de plannen tot stichting van een bijzondere school te Den Oever werd echter besloten eerst advies in te winnen of het bijzonde re schoolbestuur eventueel genoegen zou moeten nemen met de aanwijzing van een gedeelte van een nieuw te stichten school gebouw, waarin tegelijk een opehbare schooi zou kunnen worden gevestigd. Ten einde in de noodige schoolruimte te kun nen voorzien werden een 3-tal hulploka len gehuurd en wel het kerkgebouw en catechisatielokaal te Oosterland en een zaal in het café van den heer H. Koster, aldaar. Verder werd besloten tot het aan stellen van drie tijdelijke leerkrachten. Ten slotte hadden nog verschillende be noemingen plaats van leden der commis sie van toezicht op het lager onderwijs, enz. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat tot opzichter bij den school- bouw te Hippolytushoef was aangesteld de heer M. Deutekom tegen een salaris van 200.per maand. Hierop werd nogal eenige critiek uitgeoefend, daar verschillende leden deze functie aan iemand van Wieringen hadden willen zien opgedragen. Kunst, Amusement. Zondag 8 December j.1. ving de door „Ormenio" georganiseerde tooneelwed- stryd aan met de opvoering van „Dolle Hans" door „D.I.U." uit Haarlem. De Ge meenteraad kende voor dezen wedstrijd een gouden medaille toe. De Ver. „T.A. G.O." besloot in verband met dezen wed strijd dezen winter geen lezingen e. d. te doen geven, doch evenmin contributie te heffen. Diversen. Op 28 October 1929 bracht de Commis saris der Koningin een bezoek aan onze gemeente, waarbij een autorit door Bree zand werd gemaakt. 8 Mei herdacht het echtpaar Cornelis- senCrum het zeldzame feit van een 60- jarige echtvereeniging. Wij meenen hiermede dit overzicht te kunnen besluiten. DE GEMEENTE WIERINGEN IN 1929. De Gemeenteraad. In de samenstelling van den Raad is in het afgeloopen jaar geen verandering S'ekomen. In het geheel is 10 maal ver gaderd. Hieronder volgt een opsomming van de voornaamste besprekingen en be sluiten: !Ten te vererven, hetgeen door ruim 30 fünLT d<5Z5 *®m«e"te/is dames en heeren werd behaald. Het is toeneming van de bloembollen-1 een verblijdend verschijnsel, dat de zwem- 26 Januari. In deze vergadering hield de itorzitter de gebruikelijke nieuw jaarsrede, waarin hii o.a. de aandacht ves tigde op den sterken groei der gemeente. was n.1. toegenomen van .i!L3 tot 4510 inwoners. Behandeld werd de door Ged. Staten voorgestelde salaris herziening voor de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Na een uitvoeri ge bespreking werd besloten Ged. Staten 7 Juni. In deze vergadering was o.m. ingekomen de afwijzende beslissing op de aanvrage om subsidie voor de uitbrei ding der school te Oosterland; verder werd mededeeling gbdaan dat het bestuur eener bijzondere school niet verplicht is tot aanvaarding van een eventueel aan bod van de gemeente tot het in gebruik nemen van een gedeelte van een te stich ten schoolgebouw, waarin tegelijk een openbare school zou ktinnen worden ge vestigd. De oude onderwijzerswoning te Hippolytushoef werd verhuurd aan den brigadier der Ryksveldwacht C. Witvliet toor 200.— per jaar, waarbij werd be paald, dat de hem toegekende jaarlyk- sche gratificatie van 50.— niet langer zou worden verleend. Vastgesteld werd een verordening, houdende voorschriften omtrent de oprichting van ter tijdelijke bewoning bestemde keten enz. Een voor stel tot aanvulling der instructie van den gemeente-ontvanger beoogende het aan tal zitdagen met den Donderdag uit te breiden, werd na eenige bespreking in getrokken. Ten behoeve van den ahn- bouw van een 4e lokaal aan het school gebouw te Westerland, werd de noodige grond van het Kerkbestuur der Ned Her vormde gemeente aldaar gekocht.Door B. en W. was een voorstel ingediend tot verhooging van het salaris van den cor respondent der arbeidsbemiddeling Dit voorstel werd echter met op 2 na alge meene stemmen verworpen. Besloten werd tot verkoop der oude handbrand spuiten en de daarvoor aanwezige brand spuithuisjes. Benoemd werden: tot on- derwyzeres te Westerland mej. M S A Glaser; tot onderwijzeres te Hippólytus-' Onot j 4' t°t onderwijzer te Oosterland de heer F. H. T. Jasperse en ÏÜJ5 °^er-v6r1d be8l0ten den nftrek voor noodzakelyk .levensonderhoud voor de plaatselijke inkomstenbelasting te ver- hoogen en te brengen voor gehuwden op J 890. en voor ongehuwden op 600. r IJ6 v eZln* der leden van de Tweede Kamer, ten einde tegemoet te Bestelt tijdig uw oroquets, Oudejaarsavond 9 uur gesloten leend tot de helft, met een maximum van 300.— per jaar. De ophaaldienst van huisvuil te Den Oever werd uitgebreid in verband waarmede de vergoeding voor den ophaler met f 50.— werd verhoogd Besloten werd tot het doen uitvoeren van eenig watorverfwerk en eenige bui tengewone herstellingen aan de school te Westerland, waarvoor een crediet werd verleend van 660.Het verzoek van de afd. Alkmaar der Nederl. Vereeniging van Staatsburgeressen om voor benoe ming van een lid van het College van Regenten voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar als no. 1 op de voordracht een vrouw te plaatsen, werd niet ingewil ligd. Verder werd afwijzend beschikt op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs om de gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere lagere school te Den Oever. Voor het aanbrengen van een bestrating op den Gasthuisweg en de. gedempte Gasthuissloot te Den Oever werd een crediet verleend van 10.200.—. Een blanco crediet werd toegestaan voor een onderzoek naar de kosten eener al- geheele herziening van den ligger der wegen. Tot lid-werknemer der commissie van advies voor de werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling werd benoemd de heer O. Tysen Pz. De Voor zitter deelde mede, dat de gemeente-veld wachter C. G. Post den dienst met ont slag zal verlaten en stelde voor den Com missaris der Koningin te adviseeren, deze betrekking onvervuld te laten, daar er hier voldoende toezicht is van de Ryks veldwacht. Bovendien zou te Westerland een rijksveldwachter worden gestation- neerd. In de huishuur van laatstgenoem den rijksveldwachter werd een toeslag van gemeentewege verleend van 1. per week. 13 September. De Voorzitter deelde o.a. mede, dat de winst, gevallen op den verkoop van den zeegrasoogst 1928 heeft bedragen 0,49525 per pak van 50 K.G. tegen 0,48084 het vorige jaar. Verder, dat in de door de gemeente betaalde kos ten van steunuitkeering gedurende den afgeloopen winter door het Rijk een sub sidie is verleend van 60 dezer kosten. Aan C. G. Post werd op zijn verzoek met ingang van 30 December 1929 ontslag verleend als bode der gemeente. Aan de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland werd voor 1930 een subsidie verleend van 45; aan het Hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland van 25.— en aan het bestuur der afd. Wieringen van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken van 20.Op een aanbod van C. Tijsen Jbz. te Den Helder tot kostelooze overname van grond voor het aanleggen aldaar van bestrating en rioleering, werd niet ingegaan. De ge meenterekening werd vastgesteld met een nadeelig saldo van 1610,54, wat bë- treft den gewonen dienst en met een na deelig saldo van 8972,99, wat betreft den kapitaaldienst. Toegestaan werd een cre diet van 4564,voor verbetering van verschillende straten. De algemeene po litieverordening werd aangevuld met een bepaling, waarbij het den eigenaars wordt verboden hun honden los te laten loopen. De bijdragen voor de school bibliotheken werden in totaal met 40. verhoogd. Vastgesteld werd een wyziging der verordening op de heffing van keur- loonen voor vee en vleesch. 5 October. Na een korte bespreking werd besloten tot het stichten van een openbare lagere school te Den Oever. Een voorstel om den verhoogden aftrek voor noodzakelyk levensonderhoud nog niet toe te passen voor het belastingjaar 19291930 werd verworpen. Verder werd nog besloten tot het aangaan van een kasgeldleening bij de plaatselijke Boeren leenbank tot een bedrag van 27.000.—. *4In de «°^en van onderwijs uiL f 7°ntje van C- in de J. P. 2 fwSÜi v°or achterlijke kinderen te Oosterbeek, werd een bijdrage ver- 9 November. De Voorzitter deed mededeeling van een ingekomen bericht van den Minister van Waterstaat, dat geen aanleiding bestaat om den hoofd weg te Wieringen in beheer en onder houd van het Ryk te nemen en dat toe kenning van een bijdrage uit het Wegen- ronds niet mogelijk is, nu de weg niet in het Riikswegenplan is opgenomen. B. en W. stelden voor, ten behoeve van de in 1930 te Enkhuizen te houden Zuiderzee- visscherytentoonstelling een subsidie be schikbaar te stellen van 100.en in het garantiefonds deel te nemen tot een be drag van 250.De Raad besloot alleen een subsidie van 100.toe te staan. Een uitvoerige bespreking had plaats over een voorstel van den heer Kaan be treffende het vergoeden van rente aan de gemeente door de Zeegras-exploitatie van het in het bedrijf gestoken kapitaal en tot het in eigen beheer nemen van het persen van gemaaid zeegras. Béide voor stellen werden tenslotte verworpen. Be sloten werd de winst van den zeegras- oogst 1929 wederom aan de maaiers uit te keeren. Voor het doen aanbrengen van een klinkerbestrating in de Elft werd een crediet verleend van 5140.—. B. en W. werden gemachtigd tot het verlengen van de overeenkomst met het rijk inzake de pacht van de wierwaarden in de Zuider zee. De begrooting van de Zeegras-exploi tatie en do gemeentebegrooting werden vastgesteld, de gemeentebegrooting, wat betreTt den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 123.487,95. Ten slotte werd een crediet verleend van 740.— voor het aanschaffen van een Lips brandkast voor den gemeente-ont vanger. bi (Wordt vtrvolgd op pag. 1 van hat ia De Sport, £o °we7;iTer Hippolytushoef de er de Jong. Op voorstel van den rrn7 dunb 7e,ze (sP0edeischende) ver gadering was alleen belegd in verband met de instelling van een 6e stembureau zeearbeiders h62™11 Van de Zuidei" warm thuisbezorgd.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 12