VAN HET OUDE IN HET NIEUWE JAAR. VAN HET OUDE IN HET NIEUWE JAAR. 'I Oude Jaar Is weer afge schoten en voor eenwig neergeveld. Zoo de blaren, Die verdorden, Is bet nieuwjaar Oud geworden. God alleene, en menigvoud Altijd nieuw en Altijd oud, Zal van oude en De andere dagen, Die ge leeft, eena Reden vragen. Guido Gezelle. Het is een goede gewoonte en het ligt volkomen in den aard van den mensch, om aan het eind van een jaar, als een af gesloten tijdruim, te mediteeren over wat was en over wat komen zal. Men ziet nog eens graag achterom en men overdenkt, wat ons dit brok van ons leven weer heeft gebracht. En de herin neringen zijn als levende beelden, beel den van vreugde, van veel geluk, van veel smart en droefenis. Van veel gewin en veel verlies. De balans wordt opge maakt. En wij aanvaarden. En dan, dan laten we het verleden voor een wijle rus ten en vragen wat de toekomst voor ops heeft verborgen in haar schoot. We raadplegen niet meer de auguren, de wichelaars van het oude Rome. We gelooven biet meer in waarzeggers en voorteekenen. Wij aanvaarden, al wat God ons wil brengen. We doen niet meer als de oude Ger manen, die op het dak zaten, op den oude jaarsnacht, met een zwaard in de hand met tooverrunen erin, om de toekomst te zien. Dan luisterden zjj naar het rui- schen van den wind. Kwam de wind, als het nieuwe jaar was begonnen uit het Westen, dan zouden, in het komende jaar, vele vorsten en helden sneuvelen. Kwam hij daarentegen uit het Zuiden, dan zou den vele lieden uit het volk sterven. Uit het Oosten voorspelde hij veel sterfte on der het vee, doch kwam de wind uit het Heilige Noorden, dan zou het een geluk- kig én voordeelig jaar worden. Én wie niet op het dak wilden zitten, bang, dat hij eraf zou vallen, omdat hij, wat de gewoonte was in den eersten nacht van het Nieuwe jaar, veel had gedron ken, die ging bij een kruisweg zitten op een stierenhuid, om in den nacht, van de elfen, die, naar hij meende, in menigte ronddwaalden, het geluk te hooren voor spellen. Doch daar hij, zooals we hierboven reeds zeiden, zich niet onbetuigd had ge laten, op het nieuwe jaar te drinken, viel hij al spoedig in slaap en wat hij dan droomde, beschouwde hij dan als de pro fetie der elfen. De Germanen maakten er inderdaad een potje van.Met hun vrienden werd het nieuwe jaar met gast malen en drinkgelagen ingezet en men maakte zooveel mogelijk herrie. Dat was dan wel minder om hun vreugde te uiten. Hun luidruchtigheid en hun verlangen, om zooveel spektakel te maken, als mo gelijk, was om de booze geesten te ver drijven, die het nieuwe jaar zouden be derven. We hebben de gewoonte om herrie te schoppen aan het einde van het oude en het begin van het nieuwe jaar overge- nomen.... Al weten we waarschijnlijk niet meer, waarom de overgang van het oude en het nieuwe jaar, met zooveel luid ruchtigheid moet worden aangekondigd. In vroegere tijden was het zelfs de ge woonte, om in de kazernes de trom te roe ren en de trompetten te blazen. Ook in de middeleeuwen zette men de gewoonte, om in het begin van het Nieu we Jaar feesten te vieren, voort. De poor ters kwamen bij hun vrienden, de gilde- broeders in het gildehuis en het gemeene volk vond in de herbergen en kroegen volop gelegenheid. Ook had men de gewoonte, vermomd langs de straten te gaan, wat Decembei 1461 te Amsterdam werd verboden. Dan ging men met ketels rond, om herrie te maken, ketels, die later voor het buskruit plaats moesten maken. Men zou kunnen zeggen, dat de ge woonte, om het nieuwe jaar te begroeten met luidruchtigheid, spektakel en lawaai, over de geheele wereld is verspreid. Wie bijv. in Indië het Nieuwjaar der Chinee- zen heeft meegemaakt, weet, dat voor duizenden en duizenden guldens aan vuurwerk wordt afgeschoten. Ook de Indo-Europeanen houden van het afste ken van veel vuurwerk en men wil het misschien niet gelooven, doch het is een feit, dat menigeen het vuurwerk op afbe taling koopt, elke week van het jaar wat afbetaald, om aan het einde van het jaar zich opnieuw in schulden te steken, alleen om het genot te hebben, het nieuwe jaar met het geknal van voetzoekers, bom men enz. te kunnen begroeten. Reeds vroeg is men te keer gegaan, tegen deze gewoonte. Ook van de zijde van de Kerk. We vinden bijv. vermeld, dat Bonifacius, de apostel der Duitschers, zich bü Paus Zacharias, die van 741 tot 752 paus was, beklaagde, omdat hij de Christenen niet kon afhouden van die herriemakerij, ook al, omdat ze wisten, dat men er in Rome, dus onder de oogen van den Paus, ook een handje van had. In 1024 werden degenen, vervloekt, die het Nieuwsjaarsfeest vierden op de wijze der heidenen. Evenals bij elk feest, waren aan de vie ring van het Nieuwe Jaar tal van gebrui ken verbonden. Het was reeds vroeg de gewoonte, zin gende door de stad te trekken, en om koe ken, en als het kon, geld op te halen. Men zong bijv. het oude liedje: „Nu singhet en clinghet met groot Volgens Van Schalk's „Tafereelen uit het Drentsche boerenleven", at de Drent- sche boer op oudejaarsavond moessie- avond genoemd fijngehakte boeren kool met rijst en schijfjes worst, door heip „moessie" genoemd. In Gtoor, het kleine plaatsje in Overij- sel, werd, zoodra de klok twaalf uur had geslagen en daardoor het nieuwe jaar aankondigde, een optocht georgamseei d. Met den stadstrommelslager, den klep perman, den nachtwacht en zijn helpers voorop, ging het volk met rateltjes, fluit jes door het dorp. Op andere plaatsen klonk in den nacht klokgelui. Op Westerlandsföhr, hadden de Noord- Friesche meisjes de gewoonte, op Nieuw jaar op het kerkhof te dansen om de gees ten op de vlucht te jagen. In Naarden werd op Nieuwsjaarsmorgen het jaartal met krijt op de deur geschreven, waar schijnlijk om te zorgen, dat men zich niet vergiste. In Amsterdam trok men zingen de door de stad, maar tijdens de refor matie, werden deze gebruiken door de ge meentelijke autoriteiten verboden. Op 31 December 1578, toen men er op rekende door de stad te trekken, werden de. burgers uitgenoodigd voor het stad huis te komen en werd van de stoep van het stadhuis, het volgende bekend ge- maakt: „Alsoo mijne heeren, van den gerechte verstaen, dat in voortijden vele onge regeldheden gebeurt sijn met singen ende spelen van 't nieuwejaar bij de straeten ende voor der goede luyden deuren, der door gritote vergaderinge van volck kwam te vallen op de straeten, 't welck, mijne heeren, niet willende lijden, interdiceren ende verbieden daeromme eenen igeli- cken, jonck ende oud, 't nieuwejaar te singen of spelen bij de straeten, noch voor de goede luyden deuren, op poene van 't overste kleed te verbeuren, 't welck des heeren dienaars ende de wacht deser 3tede geautoriseert word eenen igelicken van degenen, die bevonden zullen worden te singen ende spelen, af te mogen nemen". Maar toch was er den volgenden dag van „stadsmuzikanten", muziek, terwijl alle nachtwachts mochten zingen. In Coevorden verzocht op 31 December 1770 de kerkeraad aan de Regeering om „aan dat oudt en slegt gebruik dat op den Nieuwjaarsdag lange heeft plaats gehadt, met betrekking tot het uitdeelen van zoo genoemde „nieuwjaars- of ijzerkoeken" aan straatloopers te verbieden en af te schaffen". Over ijzerkoeken gesproken.... Onder ijzerkoeken verstond men oblieën, oudtijds oblaten of offerkoeken geheeten. Omdat de oblieën tusschen twee ijzers worden gebakken. Het bakken van oblaten was ook al een oud gebruik. De koeken werden door een oude vrouw gebakken. Werden de koeken dik, d.w.z. rezen ze goed, dan voorspelde dit een gelukkig nieuwjaar. Dat koekbakken bleef een gewoonte van burgers en vorsten. En ze waren op gerold, als een zinnebeeld van het nieuwe jaar dat ingewikkeld komt en zich gelei delijk ontwikkeld. De toekomst van het nieuwe jaar lag, om zoo te zeggen in dé windsels Was de herriemakerij verboden, dan wist men zich schadeloos te stellen door het afsteken van vuurwerk. Het was zoo erg, dat in den Amsterdamschen ge meenteraad, October 1868, er over werd gesproken. Misschien heeft men pogin gen gedaan, om het af te schaffen Het kan zijn, maar dan zijn die pogingen mislukt Bij het begin van het jaar, hadden de jongelieden de gewoonte om stukken wat ten tegen elkaar te blazen. Dat was ook, om iets van de toekomst te vernemen Maar dan in verband met de liefde, de 'ongeman en het meisje, waaraan de wat- :en bleven zitten, werden een paartje. En een andere methode, was het lood- gieten en het plaatsen van brandende caarsen in notedoppen. Deze doppen met jrandende kaarsen, liet men drijven. Men blies dan tegen den doppen. En de jon- ten en het meisje wier doppen tegen elkaar stootten werden man en vrouw. Of fit steeds is opgegaan, wetèn we natuur- ijk niet. Wanneer de kaars werd uitge blazen, beteekende dit ongeluk. De Chineezen hebben de gewoonte, bij bet nieuwe jaar elkaar kaartjes toe te eenden met de wenschen voor nakome- ingschap, staatsbetrekking of lang leven. De wensch voor nakomelingschap wordt voorgesteld door een kind, voor een staatsambt door een mandarijn en die voor het lange leven door een ouden man, naast een zwaan, den vogel, welke als het zinnebeeld van lang leven wordt beschouwd. Bij de Japanners worden voor het Nieuwe Jaar de huizen grondig schoon gemaakt en dan de gevels met pijnboom- takken versierd. Boven de deur wordt een guirlande aangebracht, waarin een knoop is gevlochten, aan welke knoop een zee kreeft wordt gehangen, zinnebeeld van lang leven en zeewier, als een vertolking van den wensch om vele nakomelingen. Tegen het nieuwe jaar zendt men elkaar kaarten, „takerabune", waarop een schaduwschip, met zeven geluksgo- den aan boord, is aangebracht. Hier is de Hoofdgedachte de wenschen voor een ge lukkig nieuwjaar. De oude Romeinen gaven op Nieuw jaar aan de senatoren, onder wier be scherming zij stonden, geschenken. Al thans volgens de geschiedschrijvers Suetonius.en Tacitus. Deze gewoonte, om elkaar geschenken te I In een schoolboek, dat in 1815 uitgege ven, door de Maatsohappij tot Nut van het Algemeen, werd verteld, dat het Nieuwe jaar op 1 Januari eerst in 1576 in ons land zou zijn ingesteld, door Requesens, den Spaanschen stadhouder. Want vroe ger zou men met Paschen zijn begonnen. Al moet worden toegeven, dat in ver schillende landen, het begin van het Nieuwe Jaar met Paschen begon, reéds vroeg, bij het begin van het Christendom, vierde men, ook hier het nieuwe jaar op 1 Januari. Eerst was hat nieuwe jaar vastgesteld op 25 December, doch daar van werd afgeweken. De koningen van Frankrijk, van Engeland, de hertogen van Brabant, de graven van Vlaanderen en Holland, vierden op hun eigen houtje het nieuwjaarsfeest met Paschen. 1 Januari werd de „jaerdaoh", ook soms „heylige jaersdach of jaermisse of jaarfeest genoemd. Het Germ^ansche joelfeest, dat van voor Kerstmis tot na Nieuwjaar duurde, was tevens het Nieuwjaarsfeest. Dan klimt de zon weer hooger. De nacht voor den aanvang van het feest, was de „moe dernacht", omdat in dien nacht het nieuwe jaar begon. Ze was de moeder van 365 kinderen. Óf 1 Januari van het joel feest der Germanen of van den Janusdag der Romeinen afkomstig is, weten we niet. De schrijver H. W. Heuvel beweert, dat de dag van de Romeinen afstamt. De hervorming hield zich niet aan de viering van den Nieuwjaarsdag. Wel werd er een vrije dag van gemaakt, zoo als de overheden hadden bepaald. Eerst in 1618 vierde men het Nieuwjaar als den dag van de besnijdenis des Heeren. Doch aan het einde der zeventiende eeuw, geraakte deze viering op den ach tergrond en werd het meer het feest van het Nieuwe jaar. Om de herrie op straat tegen te gaan, werd een avonddienst op Oudejaars avond ingesteld. In de Katholieke landen en onder de Katholieken is de laatste dag van het jaar aan den Heiligen Sylvester gewijd, die van 314 tot 335 Paus was en op 31 Decem ber van het laatst genoemde jaar stierf. In de eerste jaren van Sylvester, als Paus, was keizer Constantijn de Groote een erge Christenvervolger. Hij leed aan een ongeneeslijke ziekte, waarvoor hij zich baadde in het bloed van kinderen der Christenen. Toen kwam Sylvester naar hem en deze zeide den vorst, dat hij water had, het wijwater, dat hem van zijn doodelijke kwaal zou genezen. Hij doop te Constantijn, die geheel herstelde en daarop den Paus een deel van zijn bezit tingen in Rome gaf, als een „Patrimo nium Petri", het erfdeel van Petri, en daarmede den grondslag legde voor het wereldsche gezag der Pausen. Laat ons eindigen met den wensch uit te spreken, dat het Nieuwe Jaar een ge lukkig jaar voor de menschheid moge zijn, een jaar, vrij van rampen, tegen spoeden, vrij van oorlog en strijd. In de doos van Pandora is, gelukkig, de hoop achtergebleven. De hoop is het, die voor velen stut en steun is, die ons geyass«p, doet verder gaan, al hebben we het moei- Aan deze tentoonstelling te verbinden lijk op ons levenspad. eene verloting van vee, landbouwartikelen, Moge al wat men hoopt en verwacht, enz-> terwijl tevens enkele feestelijkheden van het nieuwe jaar, in vervulling gaan. er aa'n' verbonden zullen worden. De voor- I bereidingen zullen binnenkort ter hand egBHBB-i-» worden genomen en de koninklijke goed- keuring voor de te houden verloting wor- t Zand. den aangevraagd. GETROUWD: Geert Sohoonbeek en Anna Mulder; Remmert Blankevoort en Auguetlna Catharina Ellsabeth Webeling; Simon de Vries en Maria Polet; Gerhard de Vries en Jannetje van Zandwijk. OVERLEDEN: Pieter Visser, oud 62 j., echtgen. van H. A. Mulder; Servaas Verbrugge, oud 70 j., echtgen. van J. Karelse. Ingekomen: M. Cardol uit Alkemade; E. M. Roomeijer uit Den Helder; E. de Jong uit Dantumadeel; J. H. Goossen en gezin uit Wieringerwaard; C. W. Zuil- hoff uit SassenheimG. Stins uit Haarlem A. Ots uit Amsterdam; T. Rentenaar Kater en dochter uit Zijpe; Mej J. Ham uit DantumadeelM. Peute—Kuijper uit TerschellinhH. Kuijper uit Terschelling; Mej. C. de Wit uit ZwammerdamJ. D. Blaauboer uit Velsen; G. 't Hart en ge zin uit Den Helder; Mej. J. v. d. Leek uit Den Helder; J. L. en A. W. Captein uit Zoeterwoude. Vertrokken: A. KossenBijvoet en dochter naar Sint Maarten; J. H. Alting en A. op 't Ende naar VlagtweddeN. Lont naar WieringenA. Herder naar SmallingerlandMej. I. A. de Jong naar Amsterdam; W. C. Waterdrinker naar Heerhugowaard; H. J. Burger en gezin naar Den Helder; K. Schuiling en gezin naar ZaandamR. Veen naar Steenwijker- wold; S. en F. Sietsma uit Dragten; Mej. M. Tijsen naar Nieuwe Niedorp; L. Win ters naar Steenwijkerwold; C. Haijette naar Boschkapelle en W. E. A. van Ros malen naar Den Helder. In de maand December werden de vol gende bouwvergunningen verleend: Aan G. Hollander en J. Th. Vroomen tot het bouwen van een woonhuis met bloembollenschuuraan Th. P. Hooge- veen tot het bouwen van een woonhuis aan J. Koole tot het bouwen van een woonhuis met schuur; aan H. de Boer tot het bouwen van een dubbel woonhuis en aan J. Hooimeijer tot het verbouwen van een bakkerij. Breezand. Voor rekening van den heer P. Zeeman zal aan den Middenweg een woonhuis worden gebouwd. Aannemer E. Muntjewerf is met den bouw belast. Wieringen. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Naar men ons mededeelt, zal vanwege onze afd. der HolL Mij. van Landbouw, op een nader te bepalen datum, in de maand September 1930, een afdeelings-tentoon- stelling worden gehouden voor rundvee (geregistreerd en ongeregistreerd), paar den, schapen, varkens, pluimvee, enz., eniz., benevens in een daarvoor nader aan te wijzen lokaal voor land- eoa tuinbouw- EV EEN BENARDE POSITIE. Door de bocht bij het z.g. „blauwe hek" BRAND TE HIPPOLYTUSHOEF. Door onbekende oorzaak is jj. Zondag- d.i. even voorbij de Ko'lkshiis bij "den av«nd het dubbelwoonhuis van den heer weg welke de rijksweg langs het Noord- Uraan, staande aan de Klieftstraat, Holl. Kanaal met de Langevliet verbindt n'abö Hippolytushoef, verbrand. te kort te nemen, raakte de heer O. van Het b"is werd door 2 arbeidersgezinnen hier jl Vrijdag met de dop van het linker- bewoond. De bewoners konden zich bij- voorwiel zijner auto de daar ter plaatse tÜds met hun kinderen in veiligheid bren- staande brugleuning waarna dit voertuig £0TL Van de inboedels kon slechts weinig met een smak in den hangenden kant der gered worden. slootberm terecht kwam. Verzekering dekt de schade. De motor- De positie van het voertuig was hierbij spuit wist de belendende perceelen te be- zóó wankel dat de heer O. door geheel houden, over één kant te gaan zitten tijdelijk kon verhinderen dat een en ander in de diep te stortte. BLOEDDORSTIGE HONDEN. De predikanten', die aohtereenvolgene zullen optreden en die allen deze zaak van harte aanbevelen, zijn: Ds. R. C. W. J. Hoek, Ds. J. H. Vaandrager, Ds. B. Bou- ma, Ds. E. R. Damsté, Ds. F. Tollenaar, Ds. P. H. Borgers. VERGADERING R.K. VOLKSBOND. Op Zaterdag 28 Deo. te Hippolvtua- hoef (Wieringen). Te ruim 8 uur opende de 2e voorzitter de heer N. Engel, de vergadering, op dè gebruikelijke wijze en heette allen har telijk welkom, in 't bijzonder den spre-. ker, den heer Jongeneelen, inspecteur der Centrale Volksbank. Na deze korte inleidling verkrijgt de tweede secretaris gelegenheid tot het voorlezen der notulen die zonder op of aanmerkingen werden goedgekeurd. De tweede secrearis brengt hierna een uitstekend verslag uit van de Centrale-Raadsvergadering, gehouden in Amsterdam!. Door twee afgevaardigden de heer P. L. Vroone en H. J. A. Lücker, was deze vergadering bijgewoond. Aan het einde van het verslag bracht de adviseur dank aan den tweeden secreta ris, alsmede aan de beide afgevaardigden, die op- voortreffelijke wijze de belangen der afdeeling hadden behartigd. Hierna werden door bet bestuur en kele mededeelingen gedaan. Allereerst kwam dan aan de orde „Oontributiiever- hooging", waarvoor twee voorstellen in gekomen waren, en wel van den heer Lücker om de contributie te brengen op 10 cent, met verplichtend lezen van het verbondsblad. Dit voorstel werd met op twee na algemeene stom' ien verworpen. Het voorstel van het bestuur om de con tributie op 8 cent te brengen, zonder ver- bondsblad, werd met algemeene stemmen aangenomen. Aan de beurt van aftreden waren de volgende bestuursleden: J. Koster Jr., P. L. Vroone, N. Engel en J. Gliim. Tevens werd medegedeeld, dat de oandidatenlijs- ten vóór 14 Januari a.s. moeten worden ingeleverd. Daar de agenda verder niets meer ver meldde, kreeg de heer Jongeneelen ge legenheid tot het behandelen van zijn onderwerp „De Centrale Volksbank", instelling van het R.K. Werkliedenver bond. In een zeer duidelijke uiteenzetting gaf de geachte inleider weer het werken de zer instelling. Spreker toonde verder aan de soliditeit deze instelling, wat blijkt uit de jaarverslagen. Uit de jaar verslagen kan men zien op welke zeer solide wijze de beleggingen der Centrale Volksbank geschieden. Aan het einde wekte spreker de aanwezigen op, om toch allen een spaarboekje aan te vragen bij de Centrale Volksbank. Een agentschap is r.eed3 op Wieringen opgericht. De agent is H. J. A. Lücker, Smidsteeg 4, te Hippolytushoef. De zittingen van heit agentschap zullen ïn de eerstvolgende vergadering worden bekend geimaakt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maken enkele aanwezigen ge bruik. Op afdoende wijze worden deze door den geachten spreker beantwoord. Hierna volgde de rondvraag, waarvan enkele leden gebruik maakten. Na de be antwoording door den voorzitter, sluit deze te bijna elf uur, op de gebruikelijke wjjze, de vergadering, met een woord van dank aan den spreker, voor de zeer mooie uiteenzetting. Tevens werd een woord van dank gebracht aan de aan wezigen voor de opkomst. OPRICHTING ALGEM. ZIEKENFONDS Naar wij vernemen wordt alhier door Dr. de Groot, begin Januari a.s. opge richt de afd. Wieringen van het Algem. Ziekenfonds, zoodat alhier een algemeen ziekenfonds komt, waarvan de leden tegen betaling van een kleine weekpremie, vrije geneeskundige hulp, medicijnen enz. kun nen bekomen. De oprichting kan zeer zeker worden toegejuicht, daar men dan gewaarborgd is van medische hulp enz. waarvan de kosten zeer dragelijk zijn, daar zij ongemerkt door een kleine bij drage zijn of worden gedekt PROPAGANDA-AVOND BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering hield Zaterdag avond 28 Dec. haar propaganda-vergade- ring in bet lokaal van den heer Kossen. De zaal wak flink bezet. De voorzitter, de •heer J. ter Burg, opende met een Inlei dend woord en een hartelijk welkom de vergadering en deelde mede, dat de spre ker, Ds. de Baar van Alkmaar, verhin- Gebr. S., van Julianadorp, die jifist per Een tweetal groote honden hebben een motor passeerden staken hierna direct de vreeselijke jachtpartij op een koppel <>on- reddende hand uit door aan een zijde op schapen van den landman P. K. in Polder de spatborden te gaan hangen, waarna Waard Nieuwland gehouden. Een paar de heer O. zich uit zijn benarde positie daar juist passeerende personen zagen kon bevrijden. De auto is hierna naar de hoe de honden achter de beesten renden, garage Johannes alhier gebracht, waar waarvan er drie reeds in de sloot lagen, bleek dat slechts de vooras krom was. terwijl een vierde er doorheen wist te ko- Len en ander liep dus wonder boven men en elders op 't erf van de boerderij wonder best af. ,'van, Wed. Mulder terecht kwam. i Met toegeschoten hulp wist men de Anna Paulowna. kwade honden te verjagen en de bijna verdronken schapen uit de sloot te halen. Aan den aannemer R. Daalder, alhier, is 't Was treurig de afgematte matte beesten derd was tegenwoordig te zijn. In diens opgedragen een woonhuis met bloembol- aan te zien, terwijl ook de andere dieren P'afds *rad nu °P> de beer A. de Boer te lenschuur te bouwen aan den Middenweg er versuft uitzagen. Dat mem hier niet de Beek bÜ Nijmegen. Spreker zette uiteep, voor rekening van den bloemist J. F. van hand aan de politieverordening houdt is dat staatspensionneering is een zaak van Kessel. onbegrijpelijk. 'recht, schetste uitvoerig de mislukking der ouderdomsvoorziening en wekte op WEEK'DER GEBEDEN. propaganda te maken voor de beginselen jvan den Bond, vooral onder hen, die be- In de week van 6 11 Januari zullen de hooren tot de rechtsche politieke partijen, verschillende bijeenkomsten worden ge- Vervolgens werd gewezen op de moge- r, i bonden, die in een advertentie in dit blad lijkheid, dat van den tegenwoordigen wevonden: een belastingplaatje;voorkomende, nader worden aangegeven. een autoband; een zakje veevoeder; een De „Evangelische alliantie" organiseert nummerplaat van een auto; een dop van sedert jaren een „week der gebeden" wel- De heer P. List, armvoogd, heeft zijn herbenoeming als zoodanig aangenomen. POLITIE. een radiator. Verloren: een belastingplaatje; een broche (gebrand koper) en een bont. Inlichtingen ter secretarie. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN; Arie, z., v. J. Walraven en ke gehouden wordt gedurende de eerste volle week in elk nieuw jaar. Ook in Den Helder worden nu een reeks van dergelijke bijeenkomsten, die om acht uur aanvangen en één uur zullen duren belegd. Door het houden van een korte toe spraak hoopt men telkens een der vele P- van Wachendorff van Rijn; zijden van den arbeid in het. koninkHik te geven, ging over Engeland" naar Komen en VanC.' Jonken h'liSbeth^re- p^k gebed'oïds z^en te\4OTnnW'S1]'?P' Spanje en Franknjk. sia, d. v. P. J. Langelaan en van E. S. M. arbrid °P dien Al in den nieuwen jaeren". In Perzië zond men elkaar eieren als van Schie; Cornelia Johanrja Maria, d. een symbool van het begin van het jaar. v- W. J. van der Meer en van J. C. M. Een Amerikaansche schrijfster vèrze- Rotteveel; Jantine Theodora, d. v. J Heij- kert, dat de New Yorksche gewoonte, bgonberg en van M. C. Blaauboer. MorhtRi. n elkaar op Nieuwjaar te bezoeken, afkom- ONDERTROUWD- Oorneli* cuvnrtw J u bomen. De bedoeling is, gheluit, stig is van Hollanders, van New Amster- oud 27 i. molenaar 'wnnendn V'/hJ! «n rfüJ i alleen nflfir de eigen kerk ga noem<L°0al8 Y°rk vroe*er werd ge" Elisabeth te Buck, 'oud 23 j., zonder be- men trachte z^eel^SiV^^aar Tr\ voorzltter leider i ri06m(L 1 "ep, wonende te Anna Paillowna. 1 M £52». U* blWdadkte voor da*a attentie. oq m wonen. Klemt trad op de heer J. Wigge» van Voor de plaatsen van bijeenkomst, de onderwerpen en de sprekers zie men de advertenties. Minister voorstellen zijn te verwachten, waardoor getracht zal worden overeen stemming te verkrijgen tusschen voor standers van Staatspensionneering aan den eenen kant en voorstanders van sociale verzekering aan den anderen kant. Tenslotte wekte de heer de Boer ieder op, die nog geen lid was van de afd. zioh bij haar aan te sluiten. Hierna werd door de Tooneelvereenl- ging „O.B.K." van Anna Paulowna opge voerd: „Mobilisatie-slachtoffers", tooneel- spel in 4 bedrijven. Verdienstelijk werd dit stuk weergegeven. Met groote aan" dacht werd het spel door de talrijke aan' wezigen gevolgd en na elk bedrijf kl°nk een luid applaus. Als bewijs van erken telijkheid werd aan de tooneelvereeni- ging door het bestuur van de afd. ®en bloemenmand aangeboden. De heer Har der. voorzitter en leider van „O. B. K. Pon to AM i__i ji -i.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 18