DEN HELDER IN 1929. België Frankrijk Italië Balkan Midden-Europa Polen Duitschland Engeland Rusland Oost-Azië Vereenigde Staten Veranderingen In het gemeentebestuur. De belangrijkste gemeentelijke zaken. De verkiezingen. Stadsuitbreiding, verfraaiing, enz. De vlsscherij. De verbindingen per spoor. (Wordt vervolgd op peg. 1 v»a kef S* blad). ■- sBSBBSBsasmKssssassss^sss^ parlementaire werk, dat de algemeen© aan dacht gevangen hield. Naast de verkie zingen en de malaise, die zich in den land bouw openbaarde, waren het de proble men, door de Glessen-Nieuwkerksohe en Culemborgsohe strafzaken, die het ver trouwen in de rechterlijke macht schok te het bioscoop conflict in 't Zuiden, het radio-conflict en zeker niet het minst door de publicatie van de Brusselsche falsifi caties door het Utrechtsche Dagblad, ge schapen, waardoor ons openbare leven be- heerscht werd. Deze publicaties, waaruit een weinig vriendschappelijke verhouding van België tegenover ons bleek en die tot allerlei explicaties omtrent de houding onzer regeering aanleiding gaven, brach ten als van zelf weer de kwestie naar vo ren, die we nog altijd met hebben en die de wisseling van enkele nota's nog geen stap nader tot do oplos sing heeft kunnen brengen. We weten wat België wil ten opzichte van de Schelde en het Antwerpen-Rijnkanaal,- maar we weten ook, dat we dat niet willen toestaan. En daarmee is de onwaarschijnlijkheid van een oplossing aangegeven. Blijkbaar tracht België nu langs internationalen weg zijn doel te bereiken en wil het pro- beeren de tusschenwateren tusschen Rijn en Schelde ook onder internationale con- tróle te krijgen, evenals den Rijn, een po ging, die van een nieuwe publicatie van het Utrechtsch Dagblad, ditmaal van een brief van prof. Van Eysinga aan de inter nationale Rijnvaartcommissie, de oorzaak is geweest. Vooxloopig zal echter de Belgische re geering het wel te volhandig hebben met het taalvraagstuk. De vrijlating van Dr. Borms na 10-jarige gevangenschap, be wees al, dat er een beetje andere wind in de Vlaamsche kwestie begon te waaien. De verkiezing van Dr. Borms te Antwer pen met 80.000 stemmen en het buitenge woon succes der Vlaamsche nationalisten, die door de verkiezingen het aantal hun ner vertegenwoordigers in de Kamer van 6 tot 12 zagen stijigen, heeft die windrich ting blijkbaar totaal gewijzigd. De nieuwe regeering begreep, dat het den Vlamingen ernst werd met hun eischen inzake rechts gelijkheid en heeft de vervlaamsching van de Gentsche universiteit voorgesteld. Na een kort verzet, die een regeeringscrisis tengevolge had, hebben ook de liberalen zich geschikt, zoodat de Vlamingen nu op den goeden weg zijn. Ook sukkelde dit jaar met binnenlandsche moeilijkheden tengevolge van de autono mistische beweging in den Elzas. Daar naast 'baarde de rectificatie van het Fransch-Amerikaansch sohuldverdrag zorg. De Amerikanen wilden van de beta ling der op 1 Augustus verschuldigde 400 miilioen dollars slechts uitstel geven, wan neer Frankrijk voordien dit verdrag rati ficeerde. Ondanks de bezwaren tegen dit verdrag heeft de Kamer wel moeten toe geven. Dat ze daartoe besloot, was voor een niet gering deel aan den invloed van Poin- caré te danken. Toen diens ziekte hem tot aftreden noopte, werd Briand minister president. Het verzet tegen het Young- plan en de tegenstand der radioalen tegen een regeering, die op de rechtsche partijen en het centrum steunde, heeft hem nu on langs gedwongen voor Tardieu plaats te maken. Hij is echter minister van buiten- landsche zaken gebleven en als zoodanig leider van Frankrijk's buitenlandsche po litiek, die ook dit jaar weer sterk onder den invloed stond van de verhouding tot Duitschland en de tegenstelling tot waar Mussolini's dictatuur nog altijd een sterke nationalistische tendenz aan het openbare leven en de buitenlandsche poli tiek blijft geven. De overeenkomst met het Vaticaan, die eindelijk aan de vijandschap tusschen Italië en den Pauselijken stoel een eind maakte en den Paus als wereld lijk vorst herstelde, was voor den dictator een buitengewoon succes. Zijn buitenland sche politiek bleef op versterking van Jtalië's invloed op den waar in Zuid-Slavië koning Alexander een militaire dictatuur instelde met opzijsehui- ving van de grondwet, waardoor de span ning tusschen Belgrado en de Kroaten nog dreigt verhoogd te worden, waar de vijandschap tusschen Zuid-Slavië en Bul garije nog altijd voortduurt en waar in Roemenië de regeering der Bratianu's een financieelen warboel blijkt te hebben ach tergelaten, en' in gericht, waar eveneens de spanning nog voortduurt. In Tsjecho-Slowakije openbaarde zij zich in de autonomistische beweging der Slowaken, die vooral in 't proces tegen Dr. Tuka zoo duidelijk aan het licht kwam, in Oostenrijk in den feilen strijd tusschen de socialisten en de 'burgerwachten. Door de grondwetsherziening, die dank zij het toegeven der socialisten en den invloed van Schober, den nieuwen minister-presi dent, eindelijk haar beslag kreeg, schijnt deze strijd nog allerminst beslist. De bur gerwachten spreken openlijk hun ontevre denheid uit en verklaren, dat deze herzie ning slechts een eerste stap is, wat voor de toekomst niet veel goeds beduidt. Ook in de strüd tusschen Pilsoedski, die naar "en dictatuur streeft, en het parlement riet beslist. Het parlement heeft nu rs Qen nette van wantrouwen tegen de e'-ee-irp f «ogenomen, die daarop haar ontslag vroeg. Maar de president schijnt niet geneip dit verzoek in te willigen. tuwe l et heengaan dezer regeering zou ongetwijfeld een nieuwe regeerlng- PilBoedeki tengevolge hebben en dus in den toestand weinig verandering brengen. In Polen'» verhouding tot zijn buren heeft het aftreden van Woldemaras, den feiteltjken dictator van Litauen, eenige ontspanning gebracht, maar de verhou ding tot onderging weinig verandering. De onrust in Opper-Silezië en de vechtpartijen tus schen Polen en Duitochers in dat gebied vestigde op de heerscbende spanning op nieuw de aandacht en riep opnieuw de ge dachte op aan de noodzakelijkheid van een Oostelijk Locarno. Maar zelfs de verzoe ningspolitiek van den zoo plotseling over leden Dr. Stresemann strekte zich zoover niet uit. Zij richtte zich alleen op verzoe ning naar het Westen en had al moeite genoeg om daarvoor het Duitsche volk mee te krijgen. Vooral de rechtsche par tijen hebben door hun volkspetitie bewe zen hoe fel haar verzet nog is. Voor de Duitsch-nationale partij hebben deze pe titie en de indiening van de vrijheidswet nog een onaangenaam staartje gehad door de scheuring, die dientengevolge in de partij is ontstaan. In waar het succes hij de algemeens verkie zingen een kabinet uit de arbeiderspartij aan het bewind bracht, bedreigt een der gelijke scheuring deze regeeringspartij ingevolge de eischen van den linkervleu gel inzake de werkloosheid. Voor de re- geerinig is dit daarom van zoo ernstige beteekenis, omdat zij reeds thans niet over een meerderheid beschikt. Over 't alge meen schijnen de liberalen weliswaar niet ongeneigd haar te steunen, maar de on rust, die de proclamatie van den onder koning in Indië, waarbij der Indische be volking zelfbestuur in uitzicht werd ge steld, in het parlement gewekt heeft, heeft er haar toch aan herinnerd, dat zij daarop niet al te veel moet rekenen. Niet enkel tegenover Indië, ook tegen over Egypte volgde Mac Donalds minis terie een vrijgevig beleid door het aanbod van een verdrag, dat Egypte vrijwel onaf hankelijk zal maken. In Palestina onder vond 't ernstige moeilijkheden tengevolge van den aanval der Arabieren op de Jood- sdhe kolonisten, een gevolg ongetwijfeld van de proclamatie van Ilalfour, die in dertijd Palestina als een eigen tehuis aan Joden beloofde. Met werden de diplomatieke betrekkingen her steld. Hier in het Sowjet-rjjk duurt de strijd In de communistische partij voort, die o. a. tot de verbanning van Trotzki voerde. De strijd in tengevolge van de bezetting door de Chi- neezen van den Oosterspoorweg bracht der Sowjet-regeering een succes. De Nanking- sche regeering, die in Zuid-China een ern- stigen strijd om haar bestaan voert, had geen keus en moest de door Rusland met de machthebbers te Moekden gesloten overeenkomst, die geheel aan de Russi sche eischen tegemoet kwam, wel erken nen. De bemiddeling, waartoe de het initiatief genomen hadden, maar waar bij Japan, bang voor versterking van den Amerikaanschen invloed in Oost-Azië, zich niet had willen aansluiten, was door dit Russische succes feitelijk overbodig geworden; Niettemin is de eerste poging om het Kellogg-tractaat in toepassing te brengen, geen succes gebleken. - Is dan aan het einde van het jaar de Ironische glimlach van graaf Bernstorff niet tenminste even verklaarbaar als Adatci's enthousiasme? Een jaar is kort, en als periode in de geschiedenis van een gemeente te kort om van eenige beteekenis te zijn. Als wij dan ook wederom ons zetten tot het schrijven van een jaaroverzicht, zouden wij ons kunnen bepalen tot een herha ling van hetgeen wij ten vorigen jare op deze plaats schreven, toen wij een be schouwing hielden over de vooruitzich ten, welke de a.s. regeling van de finan- tieele verhouding voor de gemeente zal brengen, die evenwel pas voor 1931 zal gelden. En toch!.... Meenen niet reeds B. en W. in hun Voorwoord, dat de begrooting begeleidt, welke in de eerste maanden van het Nieuwe jaar door den Raad zal worden vastgesteld, er op te moeten wij zen, dat de huidige begrooting de laat ste is, die onder de oude regeling zal tot stand komen? En meenen zij er niet de aandacht op te moeten vestigen, dat ofschoon van „lage" belastingen nog wel geen sprake zal kunnen zijn, niette min door deze nieuwe regeling een aan zienlijke verbetering op finantieel ge bied zal worden bereikt? Zelfs zal de toe stand voor onze gemeente nog gunstiger worden dan verwacht werd. Dit neemt niet weg, dat voor het vol gend jaar althans de toestand nog uiter mate precair is, zóó zelfs, dat een ver schil van ruim 48.000.nl. een na- deelig saldo van 32.000.terwijl boven dien het vorig jaar een tekort had van 16.000.zal moeten worden wegge werkt. Wij zullen thans niet ingaan op deze aangelegenheid, die binnenkort in den Raad ter sprake komt, bij de vaststelling der begrooting. Voor 1930 is overigens in het vooruitzicht gesteld een verminde- dering van lasten voor het Hoogheem raadschap. In de samenstelling van den Raad en het Dagelijksch Bestuur der gemeente hadden in het afgeloopen jaar verschil lende veranderingen plaats. De benoe ming van de wethouders Verstegen (in Februari) en Van Breda (in Juli) tot bur gemeesters brachten op den hierdoor vacanten zetel in den Raad de heeren Minnes en Terra; bij de daarop volgende wethoudersverkiezing werden in het Col lege gekozen de heeren De Zwart en Smits. Door het bedanken van de heeren Grunwald en Van Os als leden van den Raad werden in hun plaats gekozen de heeren J. B. F. Meijer en A. J. J. M. van GesseL Met den heer Verstegen verdween een figuur uit het besturend college van onze gemeente, en ook uit het openbare leven, die ook door tegenstanders op politiek gebied werd gewaardeerd. De heer Van Breda, die als wethouder zijn groote ver diepten had, niet het minst doordat hij zijn taak met zeer veel toewijding en ernst vervulde, heeft, door de bekende wethouderskwestie veel van zijn populari teit ingeboet, hetgeen voor het gemeente belang niet anders dan betreurd kan worden. In de eerste vergadering van den ge meenteraad kwam ter tafel een voorstel van Ged. Staten tot verhooging van de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, dat evenwel door den Raad verworpen werd. Eveneens werd bij die gelegenheid verworpen het voorstel om het personeel van Bureau Gemeentewerken met één ambtenaar uit te breiden. In die onzer stad wordt er zeer door bevorderd. De Eoonomlsche Commissie. Ten opziohte van de gemeente-reiniging Meercjere welvaart, kan worden vermeld, dat de ingebrutk- name van het nieuwe stortbuis in April Ten opzichte van de werkzaamheden plaatshad. BIJ een demonstratie, die wij der in 1917 in het leven geroepen Econo- persoonlijk bijwoonden, konden wij oon- mjgche Oommissie valt ook nog een en sta teer en, dat hier inderdaad een aan- ander te vermelden. Dat deze Commissie, morkeliike verbetering en bezuiniging Wier werkzaamheden niet zoo naar buiten treden, nochtans voortdurend diligent blijft, getuigde wel het overzicht harei werkzaamheden over 1927, begin Jan. in ons blad opgenomen. Behalve adviezen van allerlei aard, aan Burgemeester en Wethouders wijdde zij in het afgeloopen jaar aandacht aan de volgende onderwer pen: le. De eventueel© verplaatsing van de Zuiderzeevisscherij en haar nevenbedrij- ven (in samenwerking met de Zuiderzee- oommissie van de Kamer van Koophan del en het Departement Den Helder van de Maatschappij voor Nijverheid). 2e. De verbetering van den verkeers weg de Kooij—van Bwijcksluis. - 3e. De zeegraswinning.' Door het ont breken van een opslagplaats kan in den nazomer het zeegras niet meer opgehaald worden, waardoor veel zeegras verloren gaat. 4e. De eierveiling, welke getoond heeft in een behoefte te voorzien, doch die tengevolge van het ontbreken van een goed veilinggebouw dreigt te mis lukken. 5e. De vestiging alhier van een bui tenlandsche vliegbootenfabriek. 6e. Een bootverbinding met Enge land. 7e. Een verbetering van de spoorweg verbinding en het invoeren van buurtver keer. Wat dit laatste betreft kan worden medegedeeld, dat, blijkens schrijven van de spoorwegen, meermalen een onder zoek hiernaar is ingesteld, doch deze nimmer de overtuiging hebben gekregen, dat het verlies tengevolge van de Invoe ring van buurtverkeerkaarten door meer dere opbrengst zal worden gedekt. (Wij zouden zoo zeggen: met een jaar probee ren is er geen man overboord). 8e. De vestiging van buitenlandsche vischconeervenf abrieken. En tal van andere onderwerpen welks zijn aangesneden, of ter sprake gebracht. werd verkregen. Klachten betreffende het aanspoelen van vuil, in onze krant geuit, zijn onderzocht, waarbij wel bleek, dat dit vuil niet afkomstig was van het vaartuig, dat dit vuil naar zee brengt en daar stort. In den loop van het jaar is een nieuwe auto in gebruik genomen, waarmede op nieuw een aanmerkelijke bezuiniging op dezen dienst werd verkregen. Door een en ander het storthuis en de schuit met den transportband, die het vuil in zee stort staat Den Helder "aan de spits van de Nederlandsche gemeenten voor zoover het deze in ons land eenige inrichting betreft. De periodieke verkiezingen, welke dit jaar plaats hadden, leveren geen stof op voor nabetrachtingen: het was vrijwel de dood in de pot. Van eenige actie in de stad was geen sprake, ook op den dag zelf was er niet veel drukte, en de uitslag liet, met enkele verschuivingen, den toe stand zooals die voordien was, onver anderd. Door bemiddeling van den bur gemeester, die in deze overeenstemming wist te bereiken tusschen de betrokken partijen, zijn wij voor ontsierende recla mes en beschilderingen gevrijwaard ge bleven. Kan men het nu nog eens zoover sturen, dat ook de restanten van vorige periodes verwijderd worden, dan zouden we in de goede richting zijn geraakt. daarop volgende vergadering, n.1. op 26 Februari, was het belangrijke punt der wethouderspensionneering aan de orde, na het aftreden en vertrek van den heer Verstegen urgent geworden. Zooals men zich herinneren zal, werd een andere re geling ontworpen voor de pensionneering der wethouders. Ook werd in deze ver gadering besloten over te gaan tot den bouw der nieuwe zeevaartschool, van welke instelling onlangs de eerste steen werd gelegd. In April kregen we belangrijke debat ten inzake de reserveering uit de be drijfswinsten. Zooals men weet werd het standpunt var. B. en W. door wethouder De Zwart bij, pleidooi voor den Raad van State uiteengezet Een nieuw schattings rapport van het Grondbedrijf is opge steld, dat tot veel kritiek in den Raad aanleiding gaf, waarin de dreigende ver liezen op dit bedrijf door een nieuwe ad ministratieve indeeling grootendeels wa ren verwerkt. Het blijkt thans uit de vele aanvragen om erfpacht en verkoop, dat het Grondbedrijf meer en meer aan zijn bestemming begint te voldoen. In de ver gadering van 30 Mei was de inspecteur der Volksgezondheid, jhr. de Graaff, te genwoordig, teneinde den Raad te advi- seeren over den voorgenomen woning bouw in het Tuindorp, Ondanks het plei dooi van Jhr. de Graaff heeft de Raad het oorspronkelijke groote plan van B. en W. niet aanvaard, doch zich bepaald tot een van 42 woningen. Dat geschiedde nog in diezelfde vergadering. Thans is mede tot den bouw eener school in dit stads gedeelte besloten, waarvoor een andere in de Oostslootstraat wordt gesloten. Een bewaarschool aldaar behoort al lang tot de wenschen der daar wonenden. De school voor buitengewoon lager onderwijs z.g. achterlijke kinderen tot welker stichting nog onder burge meester Houwing besloten was, is onlangs geopend. Door Prov. Staten is een crediet goed gekeurd voor de voorbereidende maatre gelen ten behoeve van de nazorg voor deze leerlingen, welke zooals destijds in de rede, die hierover ten raadhuize ge houden werd door den Inspecteur van dit onderwijs, vooral voor deze stumperds van zooveel belang is. Wij zijn hier dus op den goeden weg en verheugen ons van harte in het bezit dezer school, die reeds aanstonds haar groote levensvat baarheid heeft bewezen. De kwestie van de instandhouding van den cursus in oude talen een soort ersatz-gymnasium kwam 10 September aan de orde; in deze zelfde vergadering werd aan de Woningstichting een ver hoogd bouwvoorschot verleend. In de vergadering van 5 November kregen we de bekende kwestie met Ged. Staten be treffende de taxatie voor het Grond bedrijf. Voor zijn houding in deze het College wenschte niet mede te gaan met Ged. Staten om de beslissing omtrent de taxatie in laatste instantie in handen te leggen eener commissie werden B. en W. hulde gebracht. In de beide laatste vergaderingen tenslotte, welke nog eerst kort geleden plaats vonden, waren het een wachtgeldregeling voor het gemeente- personeel en de administratieve regeling der kleine overschrijding van de begroo ting der reiniging die langdurige dis cussies veroorzaakten. Betreurenswaard was naar onze mee ning 's Raads houding om den autobus dienst Den HelderCallantsoog niet te subsidieeren. Iedereen is nu toch wel overtuigd van het groote belang van het onderhouden van geregelde diensten tus schen onze naburige gemeenten en onze plaats; de winkelstand profiteert er in de .eerst* plaats van «n het economisch leven maakt Hierboven deelden wij reeds mede, dat van de zijde van de Woningstichting het oude Volkshuisvesting in het Tuin dorp een 42-tal woningen in aanbouw is. De Raad wenschte het groote plan, door de Stichting ingediend niet te aanvaar den, hoewel dit, naar veler meening, dringend noodig was. Van particuliere zijde werd voortgegaan met den aanbouw van woningen, maar uit den aard der zaak geschiedt dit niet op groote schaal. Dat het nochtans regelmatig plaatsvindt in elke raadsvergadering komen be slissingen omtrent uitgifte van gronden in erfpacht aan de orde en dat de hier bedoelde woningen meestal niet langen tijd leeg of onverkocht blijven bewijst wel, dat er nog steeds een aanzienlijk te kort is aan huizen. Het verschijnsel is, bij een niet toenemende bevolking, merk waardig genoeg om er hier de aandacht op te vestigen. Jammer is het, dat in den loop van het jaar klachten omtrent het onderhoud der woningen van Woning stichting inkwamen, die er op wijzen, dat de exploitatie onvoldoende de icosten dekt. De. uitbreiding der bebouwde kom zette zich in het afgeloopen jaar voort in den vorm van eenige nieuwe straten. Aan het einde der Krugerstraat en nabij het Sin gel is een mooie, breedruitgebouwde stra- tenwijk gekomen, die waarschijnlijk spoe dig geheel bebouwd zal zijn, en die voor de toekomstige ontwikkeling van dit ge deelte het beste doet hopen. En nu de ge meente er toe over gegaan is aan beide kanten op het Singel boomen te planten, krijgen we hier mettertijd een bescha duwden straatweg. Aan de bestrating van den Middenweg is in 1929 begonnen; de Ruyghweg ge deeltelijk verbreed en over de geheele lengte van een nieuwe bestrating voor zien. De rijksweg is gereed gekomen, en over eenige maanden komt de brug over bet spoorwegbassin klaar. De kans be staat, dat ook de daarnaast liggende Wil lemsbrug (over het Kanaal) geheel nieuw wordt geconstrueerd, waarmede dan de oostelijke hoofdtoegang tot de stad in overeenstemming is gebracht met de eischen van het moderne verkeer. De westelijke toegang (de Duinweg) is reeds klaar; deze is evenwel van geringer capa citeit. Rest nog de toegang tot het hart der stad. Op het gedeelte Middenweg Doggersvaart is het werk reeds voortge zet, en ten opzichte van het verdere deel: DoggersvaartBrakkeveldweg, zijn plan nen in bewerking. Hopen wij, dat het vol gend jaar hier de werkzaamheden ge reedkomen. Ofschoon niet van plaatselijke beteeke nis zij hier toch gememoreerd, dat op het Provinciaal Wegenfonds voor de brug nabij 't Zand 200.000.—'is uitgetrokken Enkele nieuw-gebouwde winkelpanden en woonhuizen hebben ontegenzeggelijk tot de uiterlijke verfraaiing der stad bij gedragen. Ze alle hier te noemen is niet wel doenlijk; toch mogen hier niet ach terwege blijven de in aanbouw zijnde panden van de firma Spruit, het Kegel huis in het Plantsoen, de in den loop van het jaar geopende bananenrijperij, het nieuwe R.-K. Ziekenhuis, dat, tezamen met het geheele soholencomplex daar, tot het uiterlijk aspect der stad bijdraagt, enz. Verder staan voor het volgend jaar op de nominatie de nieuwe Zeevaart school in hetAnkerpark, maar waar schijnlijk nog niet helaas het sierlijke, door den architect Kramer ontworpen monument voor het Nederlandsche Red dingwezen. Het zal wel noodig zijn daar voor nog „enkele jaren" te potten. In den loop van het jaar zijn verschillende po gingen tot geldinzameling gedaan; hier ter stede o.a. met den bekenden tocht met de reddingboot 'door de stad. Nog moet hier vermeld worden, dat een aanvang is gemaakt met het groote werk van de verhooging der Buitenhaven, zulks in verband met de Zuiderzeewerk- zaamheden en de verwachte hoogere wa terstanden. In ons nummer van 16 Nov. hebben wij er uitvoerig melding van ge^ Ons blad van 5 November bevatte een artikel over samenwerking met andere ge meenten in Noord-Holland, hetgeen na tuurlijk, ten opzichte van de economische ontwikkeling en andere, daarmede ver band houdende vraagstukken, van belang kan wezen. Hoezeer ons economisch leven in bloed is toegenomen, getuigt wel de enorme groei van onze Nutsspaarbank. Er is in tal van berichten voldoende over gezegd dan dat het noodig zou wezen hier nog eens dien groei te releveeren; wij willen er slechts op wijzen en achten het een ver blijdend teeken van welvaart. Voor de visscherij is het jaar 1929 vrij grixrkotig? g-c^vcctarb. I>c OmjLOt* ttoa juist 150 duizend gulden hooger dan het vorig jaar, dat als een normaal jaar ge rekend kon worden. Dit gunstige resultaat is wel in hoofdzaak te danken aan de haringvisecherij., diie na de strenge vorst periode, een goudmijn was. Zoo was de totale besomming over Maart bijvoorbeeld 171.242.75, terwijl dezelfde maand van 't vorig jaar nog geen 100 duizend gulden aan visch op den afslag bracht. De op brengst van najaarsharing was iets min der gunstig dan die van het vorig jaar. De garnalenteedt kan dit jaar als mis lukt beschouwd worden. De oorzaak hier van meet gezocht worden in het feit, dat er in het Zuiden veel gevangen weid, waardoor er geen vraag was en de prijzen laag waren. De vangsten van sardien wa ren ook gering, doch door de abnormaal hooge prijzen werd dit weer goed gemaakt. Nog nimmer werden zulke hooge prijzen voor de sardien betaald als dit jaar, wa; toegeschreven moet worden aan de groote vraag en de geringe vangst. De korvisscheril was gunstig, hoofd zakelijk ook door het afnemen van de puf. Met onze spoorwegverbindingen kon het anders over 't algemeen nog beter gesteld zijn. Er zijn natuurlijk hoogere dan uit sluitend Heldersche belangen, welke hier mede verband houden,, en er is inderdaad de laatste jaren verbetering gekomen in den toestand. Ook de afgevaardigden voor de Kamer van Koophandel en de Econo mische Commissie (waaróver straks meer) blijven in dit opzicht diligent en bepleiten steeds weer onze belangen. Over de verbindingen met Hoorn en Enkhuizen werd zeer geklaagd door een inzender ih ons blad, en terecht, want deze spoorwegverbindingen zijn ge heel ingericht op het Zuiden en het teveel Noordwaarts opgeschoven Den Helder wordt nog maar al te veel verwaarloosd. Toch zal dit, wil men Inderdaad onze stad steunen in haar wensch zich te kunnen ontplooien, als straks de spoorlijn over het ingepolderde gedeelte zal zijn geprojec teerd, moeten veranderen. Wij hebben er bij vroegere gelegenheden al meer over geschreven, en de aangelegenheid is ook door offideele lichamen onder de oogen gezien, maar er zal nog wel heel wat moe ten worden genleit eer men het zoover heeft, dat ook Den Helder In dit groote verkeer wordt opgenomen. Men draait als het ware in een kringetje rond; de betrok ken autoriteiten zeggen tegen Den Helder: Als gil ons aarrtoonen kunt, dat meerdere spoorwegverbindingen noodzakelijk zijn, zullen wü ze u geven. En wij antwoorden: Geef ons eerst die meerdere verbindingen, dan halen wij het meerdere goederenver voer wel hierheen. Men redeneert aldus langs elkander heen, en dat is jammer. Er ware hierover nog wel een en ander te zeggen, maar het zou ons thans te ver voeren; misschien is daar later nog wel eens de .gelegenheid voor.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2