r HELDEISCHE COURANT KONUN's HELDERSCHE ROOKWORST TWEEDE BLAD VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1929 Met het oog op den Nieuwjaarsdag zal het Adv.blad van Woensdag NIET verschijnen. directie. DEN HELDER IN 1929. (Vervolg van pag. 2 van het le blad). Bezoek Autobusverbindingen van elders*aan onze stad Hierboven releveerden wij reeds de autobusverbindingen en bet toegenomen verkeer. Wij zouden er nog het volgende aan wenschen toe te voegen. Het vreemdelingenbezoek, en voorna melijk de trek van de bevolking der omlig gende gemeenten, naar hier houdt aan en neemt toe. Voornamelijk de omgeving van Anna Paulowna en Wleringen leveren hun contingent, en de winkelstand ont vangt ze met open armen. Tal van auto bus-ondernemingen voeren ze aan. Tot Amsterdam toe werden van hier plelzier- tochtjes per autobus ondernomen en wi meenen te weten met zeer veel succes. Bovendien zorgden de spoorwegen we derom voor goedkoops treinen, die velen een dag naar elders voerden, maar omge keerd 'ook velen van elders naar hier. Nieuwe telefoontarieven.- - Meerdere busllohtlngen Intusschen kunnen wij in andere op zichten al tevreden zijn. Dat met het nieuwe jaar verlaagde telefoontarieven zullen worden Ingevoerd, is een maatregel over het geheele land, waarvan onze stad ongetwijfeld proflteeren zal. HelaaB kon den de streeknettarieven nog geen invoe ring vinden, waardoor de verbinding met het platteland altijd nog wat stroef en voor sommige deelen kostbaar is gebleven. Nog slechts weinige dagen geleden publiceer den wij de nieuwe tarieven. Het aantal buslichtingen werd met één vermeerderd en bedraagt thans 5. Maatschappij voor Nijverheid Het Departement Den Helder en Om streken van de Maatschappij v. Nijverheid bleef in het afgeloopen jaar diligent. Wi; hebben- melding gemaakt van de belang rijke prae-adviezen, door dit lichaam uit gebracht ten opzichte van het woeker- vraagstuk en het euvel van dén verkoop op afbetaling. Beide prae-adviezen ver schenen in extenso in het tijdschrift der Maatschappij, hetgeen wel bewijst, dat ze inderdaad zeer serieus zijn opgesteld en met veel zorg samengesteld. Verschillende belangrijke onderwerpen werden voorts op de vergaderingen der afdeeling aange sneden. Wij noemen de verkeersproblemen in onze stad, de verbindingen, e. a. Meer dere pogingen werden met succes be kroond. Kunst en amusement Ten vorigen jare schreven wij in deze kroniek, dat van een „bloeiend" kunst leven niet kan worden gesproken, „Bloeiend" is weliswaar ons kunstleven niet, maar we houden althans in stand wat we hebben, en dat is al heel wat. Dat het tooneel in ons land niet zeer bloeit, en dat wij het doen moeten, met min of meer onbelangrijke stukken, is waarlijk niet de schuld van ons publiek hier, maar is een verschijnsel, dat zich in de groote steden ook openbaart. Toch, voor interessante stukken als „Het Proces Mary Dugan", „Merijntje Gijsen's Jeugd" „Het Chineesche Landhuis", „Zeemans vrouwen" e. m. a., die hier gegeven-zijn, was de belangstelling tamelijk voldoende. In ieder geval slagen wij er steeds weer in hier eerste rangs krachten te krijgen en dat is al heel wat, gezien onze afgele gen ligging. Op het gebied van concerten mag met blijdschap worden geconstateerd, dat de heer Leewens erin geslaagd is weder om de abonnementsconcerten voor het seizoen 1929—30 te doen herleven. Over weldigend is het bezoek er geenszins, dat moet erkend worden. De Faust-voorstel- ling der Italiaansche opera had meer succes; het ter introductie daarvan in Juli gegeven solistenconcert van de ar- tisten van dit gezelschap daarentegen was slecht bezooht. De periodieke concer ten van ons stafmuziekcorps behooren tot den muzikalen inventaris van ons kunst leven en wij zouden ze niet gaarne willen missen. Onze plaatselijke muziekcorpsen namen aan verschillende concoursen deel en mochten daar vele successen behalen, waardoor zij den naam onzer stad hoog hielden. Noord-Holland heeft op het ge bied van dilettantencorpsen een goede naam, en Den Helder neemt een belang rijke plaats in de provincie In. Ons „Stedelijk Muziekcorps" behaal de op het in het begin des jaars (Maart) gehouden concours te Zandvoort een aan tal prijzen, in de le afdeeling een 3en en een 2en, in de 2e twee 3e, in de afdeeling Uitmuntendheid niet minder dan drie le eere-voorzitter van het corps (Juli). „W i n n u b s t" en het „Helde r's Fanfarecorps" namen eveneens aan een concours deel, n.1. te Amsterdam (Juni). Eerstgenoemd corps behaalde daar op twee punten na een eersten prijs in de 2de afdeeling, in den marsch-wedstrijd een eersten prijs; het „Helder's Fanfare corps" legde beslag in de afdeeling „Uit muntendheid op een 2en prijs, in den marschwedstrijd een eersten. „Winnubst" ontving bij die gelegenheid een extra onderscheiding voor het hoogst aantal punten. Ook zijn beide corpsen in het laatst van Juli naar het muziekfeest te Schagen geweest Wat tenslotte de „Oranje Harmo nie k a p e 1" betreft, deze nam deel aan het concours te Naarden, dat op Hemelvaartsdag gehouden werd en be haalde daar twee 3e prijzen (een in de le afdeeling Harmonie, concertwedstrijd, de ander in den marschwedstrijd). Tevens een ex'tra prijs voor het hoogst aantal punten. De plaatselijke verrichtingen onzer muziekcorpsen worden hier niet vermeld; alleen zij aangestipt, dat het „Stedelijk Muziekcorps", „Winnubst" en „Oranje Harmoniekapel" 20 Sept. gezamenlijk het muzikale stuk „de Slag bij Waterloo" op voerden, zulks ter gelegenheid van de réuniefeesten van het Kon. Instituut. Ook onze plaatselijke zangvereenigingen hebben zich niet onbetuigd gelaten. De afdeeling „Toonkunst" is erin ge slaagd zich aan een dreigenden ondergang te ontworstelen; een nieuw bestuur is ge kozen, dat ijverig bezig is der afdeeling leven ln te blazen. Het mooi© concert van „H e 1 d e r 's Mannenkoor" ligt nog versch ln Ieders geheugen. Te Rotterdam behaalde dit koor in da 2e afdeeling den tweeden prijs. „Helder'» Gemengd Koor", de Ger. Zangvereen. „Halle luja h", „Kunstaan'tVolk", „Mor- genrood", zij alle gaven blijken van activiteit. Ook het Dubbelmannenkwartet Jnter Nos", onder leiding van den heer Leewens, deed zloh op een concours gelden, n.1. to Noord-Scharwoude, waar het ln de le afdeeling Dubbelmannenkwar- tetten een tweeden prijs behaalde. De Zang- en Reciteerver. „Harmonie" heeft in het voorjaar een herhaling gege ven van de opvoering der operette „Nelly", welke het vorig jaar zoo in den smaak viel. Helaas kon door langdurige ziekte van liaren directeur de voorgenomen najaars uitvoering van „De Klokken van Corne- ville" geen voortgang hebben. Hopen wij, dat het gelukken moge deze aardige ope rette nu in het a.s. voorjaar op te voeren. Van ons Stafmuziekkorps, dat uit den aard der zaak aan concoursen niet meedoet, maar ons geregeld des winters vergast op mooie concerten, behoeven wij niet veel te zeggen: de indrukken van het laatste concert, waarop op voortreffelijke wijze een symphonie van Ant. Dvorak ten gehoore werd gebracht, en waar wij het zeer bizondere concert kregen op twee klavieren, ligt nog versch in ons geheu gen. Het corps maakt geregeld des zomers zijn kunstreizen, en laat ook andere steden van de prestaties genieten. De réunisten, die hier in September bijeen waren, ver eerden het met een tweetal decoratieve schelleboomen. Ten opzichte van lezingen en bijeen komsten van allerlei aard valt te vermel den, dat de invloed der radio oorzaak is, dat het publiek minder uitgaat en blijk baar meer de huiskamer voor ontspanning en ontwikkeling bezigt. Men kan dit niet anders dan toejuichen; het is de radio, die de menschen thuishoudt, en als wij hierop zouden doorgaan maar het zou ons te ver van huis brengen dan ware zeer zeker een onderzoek in hoeverre ook ver meerderde (en vergemakkelijkte) leeslust een rol speelt, interessant. Om bij de radio nog even te blijven: een goed-geslaagde, enthousiaste V.A.R.A.-avond in Mei heeft veel propaganda gemaakt voor deze lief hebberij. De sprekende film heeft ook reeds haar intrede in onze veste gedaan en aan wat wij daar onlangs over schreven, behoeft niet veel te worden toegevoegd. Onze plaatselijke schilders en teekenaars gingen voort hun tentoonstellingen te organiseeren; helaas is de belangstelling hiervoor nog niet zeer groot. Terwijl onze plaatselijke tooneelvereen. „Tavenu" binnenkort haar 20-jarig bestaan Al her denken. De marine-officieren hebben ter gelegenheid van de réuniefeesten een too- neelclub gesticht onder regie van den luit. ter zee O. O. F. Jager, hetwelk reeds twee maal met veel succes op de planken ver scheen. Het is de bedoeling een perma nente tooneelclub te vormen, in den geest' als het vroegere „H.W.N." reerd, die men daarbij van onae marine- vliegers had. Lang erover uitwijden is niet noodig. plaatsleven, in het afgeloopen jaar een 1 De koudste temperatuur, die bereikt werd, eere-afdeeling tenslotte ook een eersten Met den bouw van zomerwoningen van prijs. In een speciaal daartoe belegde ver-particuliere zijde Is, nu eenmaal de stoot gadering werd burgemeester Driessen gegeven was voor een meer intens bad- In November werd een fancy-fair ge houden ten bate der oud-gepensionneer- den. In December wederom de pluim veetentoonstelling, die ten- vorigen jare vervangen was door een kermesse d'été, die noodig was geworden voor de finan- tiën van de Vereeniging. Onze badplaats. Het spreekt vanzelf, dat een zomer, zoo als het thans geëindigd jaar ons heeft ge bracht, van grooten invloed is geweest op ons badplaatsleven, en wel zelden zal Huisduinen zoo'n „goed© beurt" hebben gehad wat betreft het bekendworden naar buiten. Immers, het was in Mei van dit jaar, dat de N.V. „Zeebad Huisduinen" haar nieuwe hét el opende, en van die ge legenheid werd natuurlijk ijverig gebruik gemaakt om wat reclame naar buiten te maken. Gelukkig werd hiervoor de mede werking verkregen van de groote pers, zoodat in alle belangrijke dagbladen ver- slagen van deze gebeurtenis stonden. El- prijzen, waarbij een met het maximum I ders hebben wij reeds vermeld, hóe deze aantal punten, dat behaald werd,_ en unieke gelegenheid tevens is aangegrepen aanvang gemaakt; vele aardige huisjes zijn reeds verrezen en er is geen reden, waarom zich deze bouw niet nog in vol gende jaren zou voortzetten. De Wees inrichting aldaar heeft ook nieuwe gebou wen in aanbouw. In de laatste zitting van den Raadi, die dit jaar gehouden is, is een gewijzigd uitbreidingsplan voor Huisdui nen aanvaard. Hierin is rekening gehou den met de verdere ontwikkeling en die ontwikkeling is daarbij in goede banen geleid, zoodat in de toekomst ni*t maar luk-raak kan worden gebouwd. Behalve de semi-officieele reclame, wel ke voor de badplaats gemaakt werd ter gelegenheid van de openstelling van haar hötel-pension, werd door den Voorzitter der Vereeniging „Helder's Belang", den heer W. Biersteker, in Juni voor de radio een rede over onze stad gehouden, die mede zal hebben bijgedragen tot meerdere bekendmaking. Dat ook van andere zijde wordt mede gewerkt om ons badplaatsverkeer wat in tenser te maken, kan niet anders dan ten zeerste worden toegejuicht. Hierboven bespraken wij reeds d© zeer toegenomen autobusverbindingen, die velen uit onze naburige gemeenten naar hier brengen; ook" Texel's Eigen Stoombootonderneming heeft wekelijksche goedkoop© retourkaar- ten ingevoerd, die ongetwijfeld vele Texe laars naar Den Helder zulleif brengen, al zijn ze natuurlijk allereerst bedoeld voor het doorgaand verkeer. En wat de spoor wegen betreft, er is reeds toezegging gedaan voortaan dien sneltrein, die hier op weekdagen te 9.37 aankomt, ook de» Zon dags te doen rijden. Reddingwezen. Strandingen. Behalve nog zeer onlang», toen wij hier eenlge bewogen stormdagen hadden, welke overigen» voor Den Helder wegen» de richting van den wind, niet bepaald „kritiek" waren te noemen hadden geen gevallen van strandingen plaats. De bui- tengewoon-felle winter, waarmede het jaar inzette, werd gevolgd door een even zoo fraalen zomer en najaar en van boo» weer was geen sprake. De „Eugenla", die zoovele maanden op onzen dijk heeft gezeten, en die zoo lang zamerhand tot den inventaris van onze stad was gaan behooren, heeft ons ten slotte verlaten: 24 Augustus mooht het, na hardnekkig voortgezette pogingen van de bergingsmaatschappij, gelukken het schip vlot te krijgen. Onze reddingboot, de „Dorus Rijkers", die dus niet veel dienst behoefde te doen, kreeg in den loop van het jaar een electri- sche installatie en een radio-ontvang-toe- stel, twee dingen, voor een vaartuig als dit uit den aard der zaak van veel betee- kenis. Aan de bemanning werden 21 Maart ten raadhuiz© herinheringsmedailles uit gereikt naar aanleiding van hetgeen door haar in de stormperiode van November 1928 was verricht Deze uitreiking ge schiedde door de N.- en Z.-Holl. Redding maatschappij bij monde van den heer H. J. Boldingh, terwijl ook nog de heer Van Mierlo het woord voerde. Aan den heer O. Doggenaar, leerling der Zeevaartschool, werd de medaille voor „Moed, Volharding en Zelfopoffering" uitgereikt, en aan een anderen leerling, den heer Oudendijk, een fraaien kijker voor het beste examen. In de wintervergadering van Prov. Sta ten van Noord-Holland is nog zeeT onlangs het rapport betreffende de werkzaamheden der maatschappij ter sprake gebracht. Daarbij kwam aan het licht, dat subsidiee- ring van de zijde der provincie niet noodig werd geacljt, aangezien de maatschappij van particuliere ziide genoegzaam steun ondervindt. Men' wil liever vrij blijven van mogelijk beperkende Invloeden, die het gevolg van subsidieering van rijks- of provinciewege het geval zouden zijn. Onze plaatselijke Roode Kruis-afdeeling weerde zich in het afgeloopen jaar terdege, door het houden van oefeningen en de monstraties. Zoo werd o. a. van de gele genheid, dat de „Eugenia" met slagzijde tegen den dijk lag, gebruik gemaakt om vandaar af oefeningen te houden in het vervoeren van zieken. Op het strand werd in samenwerking met andere vereenigin- gen, een houten hulpgebouwtje geplaatst, dat ingericht was voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, en waarvan menige door scherven gekwetste voet of ander lichaamsdeel heeft geprofiteerd Winter. - Vorstmlsère, bevroren leidingen enz. rDRAlSrtAvAN'\ALKEMBURQ>' A ••iLEVERTR/' welks eigenaar, de heer Makelaar (clari- nettlst) zelf» «en •omplimantje de door de bollenkweekers te Breezand, die de ontwikkeling van hu* bedrijf daarmede De vorst, die de vorige week hier vrij plotseling inviel, heeft de herinnering gewekt aan de Februaridagen, die ons een ongekend-laten, en tevens ongekend- strengen winter brachten. Een vorstpe riode, van buitengewoon hevigen en lang- durlgen aard veroorzaakte allerlei misère van bevroren waterleidingen tot gespron gen gasleidingen af, ja zelfs hieruit ont stane gevallen van gasbedwelming deden zich voor. Over den toestand aan onze wa terleiding, die van de betrokken ambtena ren en werklieden schier het bovenimen- schelijke eischte om den geregelden wa tertoevoer te verzorgen en te voorkomen, dat de boel stukvroor, hebben wij destijds uitvoerig geschreven. Dat de ijssport ter dege beoefend werd, behoeft geen betoog; tochten per schaats naar Urk konden wor den gemaakt. De IJsclub „Hollands Noor den" kreeg hierbij een goede gelegenheid haar activiteit te ontplooien, die, tenge volge van voorafgaande kwakkelwinters, de laatste jaren noodgedwongen ietwat ge sluimerd had. Tal van ijsfeesten en wed strijden werden od de fortgrachten geor ganiseerd en prachtige banen onder houden. De Waddeneilanden waren geruimen tijd volkomen geïsoleerd; in het artikel betreffende de verrichtingen onzer marl- ne-Tliegem wordt reed» de kul© gememo- was —16° F. In het laatst van Februari, den 23sten, hoewel nog niet voorgoed viel de dooi in. Tijdens de koude-periode werd van gemeentewege extra warm voed sel, alsmede extra ondersteuning in geld uitgereikt. De buitengewone winter werd, we zeiden het hierboven al, door een bui tengewonen zomer gevolgd. De Heldersche Courant. Meer en meer wordt Den Helder het centrum voor de plaatsen in onze omge ving. Tal van autobussen onderhouden de verbindingen en vervoeren dagelijks velen van elders naar hier. Op oen andere plaats hebben wij reed» vermeld hoe de Texel- sche boot goedkoope reizen heeft georga niseerd en daarmede wil medewerken aan de bevordering van het verkeer tussohen onze plaats en dit eiland. Ook de autobus houders aldaar hebben, in aansluiting <)p dezen dienst, een goedkoopen dienst in gelegd. De Heldersche Courant heeft gemeend het hare te moeten doen om dit verkeer te bevorderen. Half November van het vorige jaar werd onzerzijds een breed-op- gezette reclame-campagne aangevangen; gedurende een aantal weken werd de cou rant huis aan huis verspreid in de omge ving, en dit werd het gansche jaar perio diek voortgezet. De inhoud werd daarmede in overeenstemming gebracht, doordat meer werk werd gemaakt van het nieuws in onze omgeving. Tot onzen spijt kon dit door allerlei oorzaken tot nog toe nog niet op zoodanige schaal geschieden als wij wel hadden geweinscht, maar wij zullen In dezen hopen op de toekomst, die het ons wellicht mogelijk zal maken meer te doen in dit opzicht Teneinde de uitslagen der zeer belangrijke bloembollenveilingen te Breezand tijdig aan de betrokkenen te kunnen mededeelen. werden speciale edi ties daarvoor uitgegeven, die des Woens dags naar Breezand verzonden werden. Voor Texel zijn wij erin geslaagd, dank zij de groote welwillendheid van den direc teur van het postkantoor aldaaT, voor enkele dorpen een verbeterde bestelling in te voeren, die het mogelijk maakt dat de abomné's nog dienzelfden dag de krant krijgen. Veel succes hadden wij met onze premie-uitgave voor kinderen, waarvan, een druk gebruik werd gemaakt. Deze rubriek wérd ook uitgebreid, waardoor wij hopen wat meer contact met onze jeugdige lezertjes te krijgen. Diversen. In bet bestuur van het Witte Kruis hadden, tengevolge van het bedanken van den heer Roukens wegens hoogen leeftijd, als- secretaris, mutaties plaats. In een in gezonden stuk werd kritiek geoefend over de wijze van openstelling van het wijkge- bouw in de Breewaterstraat, terwijl ook de heer Michels, in de bekende polemiek over het Consultatiebureau voor Zuigelingen zorg (de aanstelling van een niet-gediplo- meerde verpleegster) kritiek op de gestie van dit bestuur uitoefende. Wellicht vindt het bestuur aanleiding een en ander eens nader onder de oogen te zien. Het Con sultatiebureau, hierboven genoemd, werd in Augustus verplaatst naar die voormalige school in de Jonkerstraat, waar men over grooter ruimte beschikt dan op de Kerk- gracht. De openstelling van de school voor ach terlijke kinderen hebben wij elders reeds vermeld. Gememoreerd moge hier worden een door Volksonderwijs gesticht fondsje voor onderwijs aan zieke kinderen. Reddingshaken werden in het afgeloo pen jaar langs de bruggen aangebracht, teneinde het publiek ln staat te stellen bij voorkomende gevallen te gebruiken wan neer zich iemand in gevaar bevindt van verdrinken. Ter gelegenheid der -réuniefeesten be zocht Z.K.H. Prins Hendrik onze stad en zat hij mede aan bij den feestmaaltijd. Het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder werd hier ter stede, behalve na tuurlijk door de Marine, herdacht door de Chr. Oranje-Vereeniging, door een ver gadering en een concert in de Ger. Kerk. Omtrent de belangrijkste gebeurtenis sen in onze naburige gemeenten wordt elders het noodige vermeld. De vereeni ging van Petten en Zijp© tot één gemeente is in den loop van het jaar een feit ge worden, zoodat Petten als zelfstandige ge meente heeft opgehouden te bestaan. Ten opzichte van Vlieland is een wetsontwerp in voorbereiding om dit eiland te brengen onder de jurisdictie van het kanton Har- lingen ln plaats van Den Helder, zooals thans nog het geval is. Wegens de ligging ten opzichte van belde plaatsen 1» dit ook het meest rationeel©. Personalia. - Overledenen. - Vertrek enz. T- LEEUWARDEN' De onderstaande stadgenooten werden ons in den loop van het jaar door den dood ontrukt: Januari: J. van de Pol, pennlngm. afd. S.D.A.P. Februari: B. Alfing, commies der pos terijen. Maart: O. Bijl, oud-redder, die 31 Jan. zijn 80sten geboortedag herdacht had. Mei: J. M. Bruin, directeur der Brood fabriek „De Volharding". Jacob Duit, oud-redder en gepension- neerd lichtwachter. Sept.: F. Minneboo, oud-redder. October: O. de Boer Jr., directeur der Drukkerij en Heldersche Courant. A. W. Jaring, directeur van de Held. Uitg. Maatschappij. Jaseb» M»t»«laar. oud-digMhri— der Fröbelschool Vischmarkt. Verder de oud-stadgenoot Pïol. P. J. Blok (October). i Jubilea werden gevierd door: Januari: O. Bijl, oud-redder, die, zooale wij boven reed» releveerden, in Maart overleed, na in Januari zijn SOsten ver jaardag te hebben herdacht. a. H. P. Kraan, hoofdconducteur den Ned. Spoorwegen (26-jarige dienst vervulling). Februari: B. Th. Avenarius, hoofd der uJ.o.-school (40-jarige ambtsvervulling;. Maart: L. J. van Emmerik, stationschef (40-jarig ambtsjubileum); H. Bakker Dz. (30-jarig secretarisschap der afd. Holl. Maatsch. van Landbouw, bij welke gelegenheid hij eerelid der afdeeling werd); J. B. Leydeckers, rangeerder spoorwegen (25-jarig dienstjubileum); A. J. Leewens, die in intiemen kring van het Toonkunstbestuur bij gelegen heid van zijn 60sten verjaardag gehul digd werd. April: A. Dokter, Directeur Gemeente werken, die zijn 25-jarig dienstjubileum herdacht; K. Nieuwstad, stokersbaas Gasfabriek, eveneens 25 jaar in dienst der Gemeente. Mei: P. Storm, hoofd der Chr. School, Kanaalweg, herdacht zijn 40-jarige ambtsvervulling bij het christelijk on derwijs. Juli: A. Sikkerlé, beambte bij de afd. Tractie en Materieel, 25 jaren in dienst van de Ned. Spoorwegen. Augustus: Maarten Bethlehem, herdacht in dez© maand zijn 90sten verjaardag. September: Het echtpaar Harjer vierde de gouden bruiloft. October: 10-jarig jubileum van den off.- vlieger Eikerbout; H. Zondervan, 121/» jaar verbonden aan het Bureau voor Arbeidsrecht. November: Nog een stadgenoote van 90 jaar, n.1. Mej. HovingBlom; J. H. Kiene, hoofdconducteur Ned. Spoorwe gen, 25-jarig dienstjubileum. December: Tenslotte onze stadgenoot R. Jongkees, die ook een gouden jubileum herdacht, n.1. als de bekende bezoeker, die wekelijks lidht bracht in veler an ders duister bestaan. Verder worden hier nog genoemd: Jan.: De van Texel geboortige, thans Keesom, in deze maand 25 jaar doctor, wereldberoemde Nederlander professor Juni: Prof. P. J. Blok, eveneens een ge leerde van naam, geboortig van Den Helder, herdacht in Juni zijn 50-jarig doctoraat, en overleed 24 October van dit jaar. Nov.: Onze oud-stadgenoot Joh. Brand», thans te Alkmaar, vierde triomfen al» 25 jaren muziekdirecteur en -leeraar. Aan corporaties en instellingen, die dit jaar een jubileum vierden, herdenken wij deze plaats: Mei: Het 10-jarig bestaan van den 3-jari- gen cursus der Handelsschool. Juni: 70-jarig bestaan der Chr. Jong.-Ver. Spr. 9 10a. .Spaarbank ,St. Antonius van Padua" bestond 80 jaar. Sept.: 25-jarig bestaan van de Broodfabr. „De Eendracht". Feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Kon. Instituut voor de Marine. Oct.: 45-jarig bestaan van de Gymn.-Ver. „Pro Patria". Met pensioen ging de heer W. N. Francken, leeraar R.H.B.S., wegens het bereiken van den door de wet vernachten leeftijd. De heer W. Poll, informator van den Armenraad, ging in Januari met pensioen en werd' in deze functie opgevolgd door den heer G. J. Eijlders. De heer Schlamilch vierde in Maart zijn afscheid bij het onderwijs; de heer L. de Bruijn, hoofd van de school Visohmarkt, in Juli. De heer Jb. ter Hall, directeur van het Stedelijk Muziekcorps, verliet begin Mei onze gemeente. In November werd het feit herdacht, dat de heer M. Hoogerduijn als brand meester afscheid nam. De heer A. J. d© Jongh had in Juni wegens hoogen leeftijd ontslag genomen als secretaris van den Polder Het Koegras. Het pauselijk jubileum, ongeveer samen vallend met het feit van de totstandkoming van de zelfstandige pauselijke stad, was voor katholiek Den Helder aanleiding tot een grbotsch feestbetoon in November. Een r.-k. oud-stadgenoot, de heer H. W. Hjding, werd in Juli te Londen tot pries ter gewijd. Op kerkelijk gebied hadden 'de volgend© mutaties plaats: Ned. Herv. Gem. (Palmstraat): Ds. R. O. W. J. Hoek werd in Mei bevestigd. In Augustus d.a.v. ds. H. A. Enklaar voor dé Nieuwe- en WeSterkerk. Herst. Evang. Luth. Gemeente. In April deed hier ds. P. H. Borgers zijn intrede. De vlootpredikant ds. O. J. Warners, nam in November openlijk afscheid als zoodanig ln een speciaal daartoe belegde bijeenkomst in het Mil. Tehuis, Kanaalweg. HET FIJNSTE 80 ot. per pond SPOORSTRAAT - TELEFOON 339

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5