K ANNE WASSER HET GEHEIM VAN DE LOLA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Januari OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. 00ST-INDIË. BINNENLAND. F Nr. 6749 DONDERDAG 2 JANUARI 1930 58ste JAARGANG p rotesteerden, waarop Amsari antwoordde, dat zelfs de eommunisten niet geloofden in individueele gewelddaden. Het Al-Indisch congres. Onafhankelijkheid beschouwd als zelfmoord. 10) Eens geprobeerd Steeds begeerd De razzia bij de Partij Nasional Indonesia. VRAAGT SPOOR1/ MOSTERD „Wy waren echt blij, toen wy hier za ten," zeide tmyn aardige metgezellin. ,',fiet was ook zoo druk in Londen." Ze had 't dan over het Hofbal en twee of drie van de meest elegante partyen, waarvan ik het een en ander in de couranten had gelezen, toen ik nog in Italië was. „Dus uw vader heeft een jacht?" vroeg ik, kwasi onverschillig. „U schynt nogal het een en ander van de wereld gezien te hebben, Juffrouw Leithoourt",merkte ik op. „En is u ook te Livorno aan wal1 ge weest?" Jamaar niet langer dan een. uur. Alleen om een telegram te verzenden, geloof ik. Myn vader zeide, dat er ln Li vorno niets byzonders te zien was. Wy gingen samen aan wal, en ik moest toe geven, dat hij geiyk had." „Dat is ook zoo. De stad op zichzelf is niet mooi, maar de omstreken: Srni Ja- oopo, Ardenza en Antigniano zijn ver rukkelijk. Jammer, dat u die niet bezocht heeft. Is het al lang geleden dat u daar Waart?" „Niet zoo heel lang. Den juisten datum weet ik niet meer," was het antwoord. Wy waren op weg naar huis en kwamen van Alexandrië." „Heeft u ook in een of andere haven een jaoht, de „Lola" geilen?" vroeg lk nieuwsgierig. Missohien was ze wel in staat mij de een of andere inlichting te verstrekken. „De „Lol.a"?I" stotterde zy. Een blos schoot baar door de wangen; onmlddel- ïyk daarop werd zy doodsbleek. „De „Lola"?!" herhaalde zy op zonderlingen, heeechen toon, moeite doende haar aan doening te beheerschen. „Neen! Ik heb nooit van dien naam gehoord. Is het een stoomjacht? Wie is de eigenaar?" Ik zag haar verwonderd, ietwat wan trouwend aan; want ik had duideiyk ge merkt hoe het hoor en van den naam „Lolla" haar aangegrepen had. De don kere oogen, die mij onderzoekend aan keken, verrieden onbeachryfeiyken angst en schrik. „Ik ken den naam van den eigenaar niet," zeide ik, voorgevend haar aandoe ning niet te zien. „Het schip strandde by Livorno, door de onkunde van den kapi tein." „Ja" stamelde zy, niet in staat haar angst te verbergen. „En is u aan boord geweest?" „Ja." Wy zwegen. Toen ik haar weer aanzag, bemerkte ik, dat 't levendige en het aan- trekkeiyke van zoo even geheel verdwe nen was; en ik wist, dat zy in het bezit was van den sleutel voor my nog immer oplosbare vraagstuk. Plotseling werd de deur geopend en een stem riep vrooiyk: „Muriel, ik. heb je al overal gezocht. Waarom zit je hier zoo achteraf? Kom je niet mee?" Het volgende oogenhlik sprong ik ver rast overeind. DèAr, ln bet volle licht vin de onder' HOOFDSTUK VII. Ook Hornby sprak geen woord. Bfljk- baar waren wy beiden even verwonderd over de dnverwachte ontmoeting. Hy verbleekte zichtbaar; bleef als aan den grond genageld staan. Muriel be merkte de plotselinge spanning, stond op en stelde ons voor, zloh dwingend gewoon te doen. „Ik denk niet, dat de heeren elkander kennen," zei zy met een bekooriyk lachjé. „Mijnheer Martin Woodroffe mynheer Gordon Gregg." Ik boog, besloten het stilzwygen te bewaren en den schyn aan te nemen, als had ik myn gastheer van de „Lola" niet herkend. Wy deden als waren wy elkan der geheel vreemd; doch 't ontging mij niet, dat Muriel en Woodroffe in zenuw achtige spanning blikken van verstand houding wisselden, en in de meening ver keerden, dat ik om den tuin was geleld. „Ik was den geheelen dag uit geweest en kwam een kwartier geleden terug. Speel je vandaag niet meer?" vroeg hy het meisje ten laatste. „Ik denk van niet," was haar antwoord. „Wy hebben den geheelen middag al ge speeld. Maar ik denk wel, dat ie met den een of ander nog wel een spelletje kunt doen." HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DB BOEIR JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 423 Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16U66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden Ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bU eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Het congres verwierp een amendement waarbij alle actie opgeschort werd en een ander, dat beoogde, een Indische tegen- regeering te vormen. DE REIS VAN DEN PRINS VAN WALES NAAR OOST-AFRIKA. November 32 (d.w.z. de maanden waarin de revolutionnaire feestdagen vallen) en de derde, waarbij de duur der maandei onveranderd blijft en alleen weken van vijf in plaats van zeven dagen gestelo worden. De conferentie spraa zich vooi de laatste variant als de eenvoudigste uit. ENGELAND. Uit Madras wordt gemeld, dat dr. Vara- davajuloel Naidu, een van de invloedrijke leiders van het Al-Indisch oongrs en lid van het bestuur van de provinciale afdee- llng van het congres, ontslag als zoodanig en ook als lid van het congres heeft ge nomen, aangezien hij het met de politiek van de meerderheid niet eens is. Hij bestempelt de besluiten om natio nale onafhankelijkheid te eischen, den dominion-status af te wijzen en de uit voerende raden te boycotten als zelf moord. De eerste nederlaag voor Ghandi. Naar uit Lahore gemeld wordt, heeft Ghandi op het Nationaal Congres zijn eerste nederlaag geleden, toen het voor stel van de werkoommissie tot benoeming van een geheel autonome commissie voor de werkzaamheden van het oongres met betrekking tot de kwesties der textiel nijverheid verworpen werd. Verder werd een voorstel inzake de or ganisatie van het oongres en verminde ring van het aantal afgevaardigden en leden van het Al-Indisch congres verwor pen. Een motie van Chandl aangenomen. Het Al-Indische congres heeft met ver pletterende meerderheid de motie van Ghandi aangenomen, waarin waardeering wordt uitgesproken voor de pogingen van den onderkoning om de nationale beweging vreedzaam te regelen en ver klaard wordt, dat het tot niets zou dienen aan de conferentie om de ronde tafel deel te nemen en dat het credo van het congres de volledige onafhankelijkheid is, een volledige boycot gevraagd wordt van de centrale en provinciale wetgevende lichamen en het congresbestuur gemach tigd wordt iederen keer dat het dat wenschelijk zal achten een program van burgerlijke ongehoorzaamheid te lancee- ren, met inbegrip van het niet betalen van belastingen. Ghandi had van zijn motie den toets steen van de gezindheid van het congres gemaakt. Toen Amsari, die de motie onder steunde, buitensporigheden gispte, wuif den de studenten met roode vlaggen en De prins van Wales zal zijn reis naar Oost-Afrika voor het schieten op groot wild Incognitio doen. Hij zal vermoedelijk vijf of zes weken in de wildernis vertoe ven en einde Maart weer opbreken. De prins vertrekt Vrijdag als gewoon passagier met de Kenilworth Oastle uit Southampton. Te Kaapstad zal hij van tien tot veer tien dagen de gast van den gouverneur- generaal zijn. Uft Kaapstad zal hij per spoor naar Broken Hill gaan en dan verder met de auto naar het Tanganjika- meer. DUITSCHLAND. DE COMMUNISTISCHE CIRCULAIRE. Tooh echt? De Hamburger Anzeiger deelt, naar aanleiding van de beweringen der com munistische pers, dat de openbaar ge maakte geheime circulaire een verval- sching is, in het bezit te zijn van het origineel. De man, die de circulaire heeft verstrekt, heeft zich bereid verklaard voor de autoriteiten zijn verklaringen om trent de herkomst van het document te herhalen. COMMUNISTISCHE RELLETJES. Stinkbommen en vuurwerk in het stadhuis van Kiel. Naar Berlijïnsche b\«vl«n uit Kiel mel den, zijn daar in den gemeenteraad ver schillende voorstellen der communisten, strekkende tot bijzondere steunverlee- ning aan steuntrékkenden afgewezen. Daarop ontstond een groot lawaai op de publiek© tribune, waar tal van communis ten zich hadden verzameld. Stinkbommen werden de zaal ingeworpen, terwijl vuur werk ontstoken werd. De voorzitter on derbrak de zitting en liet dé tribune door de politie ontruimen. Het tumult werd echter nog in bet trappenhuis van het raadhuis voortgezet. Ook daar werd nog met vuurwerk geworpen, totdat terf slotte het geheele raadhuis ontruimd was. RUSLAND. FEUILLETON door WELLIAM LE QUEUX. Bedienden presenteerden thee en toen ik moede was geworden van het spel, wandelde Ik op met Muriel Leithoourt, een aardig, donker-ooglg meisje. Ik bood haar mijn verontschuldigingen aan voor mijn slecht spel1, zeggende, dat ik het ln Italië ontwend was. „Ik ken Italië een beetje," viel zij mij in de rede. „Het vorige jaar om dezen tijd was ik in Florence en Rome." Ik merk;te uit haar opmerkingen, dat zij veel geréisd had; zy vertelde mij dan ook, dat haar ouders van de eene plaats naar de andere reisden om verandering en verstrêoiïng te zoeken. Wij waren de lange gang doorgewan deld en liepen de trap op naar de groote feestzaal, met haar eikenhouten zolde ring; deze zaal was nu veranderd iü een groote gezelschapskamer, van waaruit men een prachtig vergezicht had over het dal van de Nith en de heuvels op den achtergrond. Het was verkwikkend daar een oogen- blik te vertoeven na de gloeiende zonne hitte buiten. Rondziende bemerkte ik hoeveel weelderiger alles er nu uitzag, vergeleken bij den tijd, dat ik hier ge weest was bij den eigenaar zelf. DE KALENDERHERVORMING. In het volkscommissariaat van ontwik keling heeft een conferentie plaatsgehad over de kalendervorming. Van alle voor stellen, welke in verloop van tijd daarom trent gedaan waren, waren drie varianten naar voren gekomen, de indeeling van het jaar in twaalf maanden van dertig dagen, waarbij de vijf revolutionnaire feestdagen buiten den kalender vallen een andere indeeling, waarbij .9 maanden 30 dagen tellen, Januari 31 en April en EEN BROEDER VAN DEN PAUS OVERLEDEN. Rome, 1 Jan. In betel Quirinale te Rome is plotseling overleden graaf Fermo Ratti, een broeder van den paus. SPANJE. OPSTANDIGE BEWEGING ONDER DE OFFICIEREN. Dinsdag is een aanval officieren van het garnizoen Sevilla gearresteerd. De gearresteerden worde)' beschuldigd te hebben getracht de Juntas, dat zijn poli tieke comité's van actie, weer in eere te herstellen. De bizonderheden van het onderzoek worden strikt geheim ge houden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE AANSTAANDE VLOOT- CONFERLNTIE. De Amerlkaansche eischen. De Daily Telegraph meldt, dat de Ame- rikaansche delegatie te Londen 21 krui sers van 10.000 ton «or de Vereenigde Staten zal eischen, in; lats van 18, zooals tusschen itacLoutdu tr, Hoo»er over eengekomen. Het Amenkaansche minis terie van marine had daarentegen 23 dezer kruisers geëischt. Van Amerikaan- sche zijde heeft men zich de volgende verdeeling gedacht: Amerika 21 schepen van tienduizend ton met 191 20.8 cM. ka nonnen, Groot-Brittannië 13 schepen van tienduizend ton en twee van 8400 ton met 116 20.3 cM. kanonnen. De voorsprong van 75 20.3 cM. kanonnen der Amerlkaan sche vloot zou worden vereffend met een grooter aantal Britsohe kruisers van kleiner type met 15.2 oM. kanonnen. Het blad meldt verder, dat tegen een dergelijke verdeeling in Engelsche mari tieme kringen ernstige bezwaren bestaan. De slag bij de Falkland-eilanden wordt in dit verband als bewijs voor de grootere gevechtswaarde van de 20.3 cM. kanon nen boven de 15.2 cM. kanonnen aange haald. Een van de officieren, die aan dezen slag heeft deelgenomen, verklaarde, dat de op de Invlcibl© neergekomen 15.2 cM. projectielen van de Gneisenau en de Scharnhorst bijna geen uitwerking had den, terwijl de 20.3 cM. projectielen het geheele schip ernstig beschadigden. DE BEHANDELING VAN ZEEMILICIENS. Onlangs hebben wy aan de Sumatra Dost een klacht over de behandeling van re zeemiliciens ontleend. Wy lezen nu in le Java-Bode, dat de vlootvoogd daarnaar jen onderzoek heeft doen instellen. Han dende het onderzoek zullen geen inlich- .ingen verstrekt worden, doch wel kan ■vorden medegedeeld, dat hetgeen de Sum. Bernardo Sigaren. beslag genomen documenten heeft het bestaan aan het licht gebracht van een flnancieele organisatie annex aan de P.N.I iets wat tot dusverre slechts in beperkten Post gemeld heeft, grootendeels juist is^^upi? bekend is geweest. In de geheele De bootreis van de miliciens als dek passagiers geschiedde overeenkomstig de uepalingen in het reisreglement. (N. R. Crt) De aanleiding tot het optreden der politie. Te Batavia 50, te Bandoeng 41 huiszoekingen. Te Pekalongan 42. Vele arresta- tlea Tot dusver geen resulta ten van beteekenls. Batavia. Aangezien de autoriteiten be schikten over ernstige aanwyzigingen, dat in de kringen van de party Nösional Indonesia het voornemen bestond om by de wisseling van het jaar georganiseerde ongeregeldheden en opstand tegen het gezag te verwekken, heeft het hoofd parket gelast, ten einde hieromtrent zekerheid te verkrygen, om, overal waar vertakkingen van de P. N. I. bestaan, en over den geheelen arohipel huiszoekingen te houden, welke op eenzelfde, van te voren vastgesteld moment moesten ge schieden by de bestuursleden en by de andere voormannen der party. Het optreden der politie droeg het karakter van een volkomen verrassing. Terwyl de huiszoekingen gedaan werden trokken politiepatrouilles door de kam pong. Nergens zyn dwangmaatregelen noodig geweest. Alleen iri de woning van Soekarno stootten de politieagenten op een zwakzinnige, die poogde verzet te plegen. De regeeringsmaatregelen zyn, naar vernomen wordt, gegrond op artikel 169 van het Wetboek van strafrecht, waarin mot straf van ten hoogte 6 jnren bedreigd wordt tegen deelneming aan eene ver- eeniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven. Voorts schijnen de maat regelen van de regeering te zyn ingegeven door zeer bezwarend materiaal, dat reeds voordat de invallen van de politie ge schiedden, beschikbaar was tegen Soe karno, Gatot en Moekamadtara. De instructies. In de instructies van de politie stond, dat geweld gebruikt mocht worden indien zulks noodzakelyk mocht blyken en dat elk exces in de kiem gesmoord moest worden, waarby gebruik mocht worden gemaakt van de blanke wapens. De te Batavia in hechtenis gestelde Inperbatasari stond bekend als een fana tiek leider van de jongere nationalisten. Een flnancieele organisatie der P.N.I. De politie is den geheelen dag in touw geweest. Reeds heeft zy mr. Iskaq een verhoor afgenomen. Een groot aantal in ../•ianger is albs rustig gebleven. Bekentenissen. Alle gearresteerden teCheribon hebben bekend, dat het gestelde doel van hunne beweging was, de omverwerping van het Nederlandsche gezag. Drie van hun zyn vrijgelaten. De rest ls voorloopig in verband met het verdere onderzoek vastgehouden. De publieke opinie. In linksche kringen|is men te Soerabaja van meening, dat het politioneeie optreden voorbarig en ongegrond is geweest. In rechtsche kringen daarentegen uit men groote waardeering voor het optreden der overheid. HET KATH. SOC. WEEKBLAD. Het Katholiek Sociaal Weekblad onder hoofdredactie van prof. mr. P. J. M. Aal- berse is overleden. Zaterdag is zyn laat ste nummer verschenen. De hoofdredac teur schrijft daarin een „Tot besluit", waarin hy van oordeel blykt te zyn, dat bewezen is ,dat naast de vele vereeni- gingsperiodieken, de behoefte aan een weekblad als dit vrywel niet meer wordt gevoeld. UIT HET VISSCHERIJBEDRIJF. De staking in de Scheveningsche ha- ringvisscherij, die verleden jaar het be drijf geruimen tyd heeft stilgelegd, is voor de Scheveningsche reeders aanlei ding geweest te streven naar een uni forme loonregeling voor Scheverfingen, IJmuiden en Vlaardingen. Wanneer er dan oneenigheid mocht komen over de lopnen, dan geldt die over de geheele lyn. De reeders uit deze drie visscherij- plaatsen hebben ter bereiking van hun doel een loonraad gevormd, die nu onder handelt over deze nieuwe regeling met vertegenwoordigers van de Werknemers bonden, n.1. den Centr. Bond van Trans portarbeiders, den Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders en den Katholieken Bond, in welken laatsten bond vooral Vlaardingsche visschers ge organiseerd zyn. Deze bonden'hebben het standpunt ingenomen, dat beter is, de treilvisschery-regeling afzonderiyk te houden, zooals tot nog toe de gewoonte was. De reeders willen alle arbeidsvoor waarden voor beide takken van visscberij aan het begin van ieder jaar geregeld zien. Bovendien zyn er nog eenige onder geschikte punten, waarover men het nog niet eens is. Aan beide zyden is men evenwel op timistisch gestemd ten aanzien van het bereiken van overeenstemming. MIJNONGELUKKEN IN 1929. In het afgeloopen jaar waren er op Staatsmyn Wilhelmina 2, op Staatsmyn Haar levendigheid, haar humor en geest trokken me aan, zoodat ik met ge noegen luisterde. Ik had een flauw idee wie of wat haar vader was of een welgesteld handelaar zooals er zoovelen zyn, die uitgestrekte jachtterreinen bezitten en groote buiten- partyen geven, ten einde zoodoend© door de achterdeur de maatschappy binnen te dringen, waar de voordeur voor hen ge sloten is of wel een man van goede familie. Het laatste moest ik wel aanne men1, te oordeelen naar zyn beschaafde manieren Zyn voorkomen, hoog opge richt, was dat van een gewezen officier en zyn gladgeschoren gezicht, dat van iemand van stand. Ik vertelde myn toehoordster Iets van imyn eigen doen en laten waarom ik liever in Italië dan in Engeland woonde, en hoe ik ieder jaar een paar maanden thuis kwam om myn bloedverwanten te bezoeken en van het een en ander op de hoogte te blijven. Plotseling zedde zy: ^Eenmaal ben ik voor een paar uur in Livorno geweest. Wy maakten een reisje langs de Middellandsche Zee. Ik houd zoo van de zee by goed weer ten minste." Het aanstippen van dit „reisje langs de Middellandsche Zee," bracht mij het be zoek van de „Lola" en hetgeen daarmede verband hield, voor den geest. „Ja. De „Iris". Op het oogenhlik kruist mijn oom er mede langs de Noorache fjorden. Yoor ons ls het eens een ver andering hier te zyn. Verledpn jaar zyn wy naar New York geweest dèt was een genoeglyk reisje. Maar éénmaal heb ben wy storm gehad, noodweer was 't; maar Moyes is een flink kapitein en dus hoefden we niet bang te z.yn. De beman ning bestaat uitsluitend uit Noren myn vader wil geen anderen in dienst nemen. Het zyn echt© zeebonken." „O, ja! Wy zyn in Mexico, in Panama, in Marokko, in Egypte en aan Afrika's westkust geweest." gaande zon, stond een breedgeschouderde man met een gesoigneerden baard, in een flanellen pak en met een Panamahoed op het hoofd.daar stond de man, dien ik kende als Philip Hornby. fWcrdt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1