Radiografisch Weerbericht De heer S. O. Lont Pz., 'organist bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, herdenkt heden den dag, dat hij voor 26 jaar als zoodanig wprd benoemd. Gevonden: een ring met sleuteltjes Schagen. Burgerlijke Stand van Schagen Texel. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. EEN ZEER SLECHT JAAR VOOR DEN TUINBOUW. Jaarvergadering te Alkmaar van de prov. commissie uit de veilingen. Bestrijding der aardappelwrat- ziekte. Wintervoedlng van Vogels. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Nog al duidelijk. Stoomvaartberlohten. Marktberichten. Laatste berichten. EEN JUBEL EEREND E ORGANIST. poLnm en een manchet van een damesmantel. Inlichtingen bij den garö-eente-veld wachter te Hlppolytushoef. De heer R. de Boer, wisseJlooper te Schagen, is verkozen tot huismeester van het huis voor ouden van dagen van de Zjjpe. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. De in ons vorig nummer genoemde Russische veefokkerij in 't groot is er eene, die niemand kan 'bekijken. Zelfs de meest bekwame organisator kan zulk een bedrijf niet overzien. Stel u voor 12 fok kerijen met ieder gemiddeld 60.000 H.A. In dit staatsbedrijf moet eenheid heer- schen. Wij zullen deze gedachte maar niet verder ontwikkeflen. Stel u voor Ne derland verdeeld in 12 groote landbouw bedrijven, zooiets moet vastloopen. En welk een kapitaal zal daar voor noodig zijn. In 1930 zal in Rusland de communis tische regeering met het reuzenwerk be ginnen. Voor het eerste deed, 700.000 H.A., is het volgende plan ontwikkeld. Men wil voorloopig in het eerste deel 80 miljoen roebel steken, het land beweiden met 1.1 miljoen stuks slachtrunderen, verder 60.000 melkkoeien en 400,000 baconvar- kens. Waar men al dat weidevee vandaan moet halen, waar geschoolde arbeiders trachten te krijgen, waar het ontwikkeld inzicht, waar het noodzakelijke kapitaal, waar de landbouwwerktuigen, wordt niet gezegd. Men is evenwel begonnen met iets, wat men wel overzien kan, met vleeschwarenfabrieken, kostbaar en fraai? het theoretisch vleesch zal wel komen. MARKTO VERZICHT van Donderdag 2 Januari 1980. De markten zijn, in dezen tijd stil, er is weinig handel, maar niettegenstaande dat blijven de prijzen van het gebruiksvee duur, kalfkoeien zagen we in 't geheel niet, het weer was er dan ook niet ge schikt voor en de handel zit er niet in. Jongvee wordt ook nog matig aangevoerd, de geldekoeien brachten tot 280 op, de vaarzen tot 180, de graskalveren tot 100. De slachtveemarkt sloot weer duur en het is niet te zeggen dat wii spoedig een verandering er in zullen krijgen, want voor de mesterij is verleden najaar niet veel handel gedaan, zoodat de aanvoer ook straks niet groot kunnen zijn. Er waren dezen keer betere kwaliteiten aan gevoerd dan voorgaande markt, tot voor 480 werd' verhandeld. Graskalveren werden heel duur verkocht, er is meest nog geen aanvoer in tot 100 werd be steed. Nuchtere kalveren waren eveneens weinig aangevoerd, de prijzen zijn ook goed te noemen, n.1. tot 30. De wolveehandel is gedrukt, de over- houders brachten tot 30 op. De stieren- handel was goed, er waren goede exem plaren bij, hoogste markt 400. Ook zagen wij weer wat paarden aan gevoerd, meest voor de slacht, tot 200. De vette varkens hieven op hun traditio- neele 41 ct. per pond staan; de vleesch- varkens geven een vluggen handel, de spekkers echter zijn minder gevraagd en dien overeenkomstig is hun prijs lager. De magere varkens geven een stabiel en en vluggen handel te zien tot 44, de big gen schijnen iets te stijgen in prijs en werden vlot tot ƒ- 30 verkocht. van 29 Deo.2 Jan. GEBOREN: Cornelis Hendricus, z. v. M. J. Brammer en van G. M. Sprenke ling. ONDERTROUWD: Arie Wink. 29 j., landbouwer te Harenkarspel en Maartje Bood', 27 j., zonder beroep te Schagen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een mes, een rozen krans. Verloren: een beursje met eenlg geld, een horloge. Burgerlijke Stand van Texel van 28 Deo. 1929 tot en met 3 Jan. 1930. GEBOREN: Klasina Petronella, d. v. S. Züm en J. M. van Heerwaarden; Cor- nclla, d. v. A. Henkes en C. Dijker. GETROUWD: R. C. Eelman en J. Bak ker; A. Smit en T. J. L Dros. DE ONTWERP-PACHTWET. Hoe de Ver. van Rentmeesters er over dlenkt; liefst ln haar ge heel verwerpen. De stroom van adressen aan regeering en volksvertegenwoordiging Inzake de ontwerpen pachtwet en pachtcommisslën- wet houden aan. Hoewel in ietwat ver schillende toonaarden gezet, stemmen alle toch overeen in een afkeurend oor deel. Thans weer de Ver. van Rentmees ters, die de Tweede Kamer verzoekt, om de ontwerpen in hun geheel te willen ver werpen, hetgeen adressante evenals vele anderen het verstandigst oordeelt, omdat het pachtwezen h.1. beter langs andere wegen verbeterd kan worden; één dldr wegen acht zij een goede wettelijke rege ling van het rentmeestersberoep hier te lande, als niet-ambtelljk onderdoet van de landbouwvoorlichting. In het Landbouwhuis te Alkmaar is de jaarvergadering gehouden van de Prov. Oommissie uit de veilingen in N. Holland, onder voorzitterschap van den heer P. Slot te Broek op Langendijk, die er in zijn openingswoord op wees, dat de financieele resultaten van den tuinbouw dit jaar zeer slecht waren. Spn wees er op, dat de arbeidstoestanden verbeterd zijn door afschaffing van den nachtarbeid en ver betering van de loonen. Tengevolge van de abnormaal lage prijzen waren de voor- teeltbedrijven een ernstige schadepost. De oontrole op den uitvoer van onze producten is in het afgeloopen jaar door de uitvoerwet weer een stap verder ge komen. Spr. drong er op aan, een goed product te' blijven aanbieden, daar slechts hierdoor aan buitenlandsche ooncurrentie liet hoofd kan worden geboden. Uit'het verslag van de handelingen stippen wij aan, dat de toestanden in den tuinbouw verre van rooskleurig zijn. De omzetten der aangesloten veilingen be droegen ditmaal 61/» millioen meer dan verleden jaar. De vroege aardappelteelt had ernstig te lijden door de concurrentie door België en Italië, die bij onze afne mers hebben weten gedaan te krijgen, dat onze producten met booge invoerrechten werden belast. Door het uitvoer-controle bureau en de medewerking van de regee- ring wordt voor goede en zuivere kwali teit gezorgd. Verder is dit jaar veel voor reclame gedaan, waarvoor elk jaar uit de Provinciale kas evenveel wordt bijgedra gen als belanghebbenden zelf hiervoor over hebben, tot een maximum van 10.000, welk bedrag dit jaar is besteed. Bovendien steunt de provincie de drie demonstratiebedrijven welke als voor beeld zeer veel nut hebben gesticht. De teelt van reuzebloemkoolzaad in Italië was ook dit jaar weer teleurstellend. Het on derzoek naar betere soorten aardbeien is nog in vollen gang, evenals het on derzoek op den proeftuin te Hoorn i. z. wratziekte-vrije aardappelsoorten. Het aantal aangesloten veilingen is dit jaar met één vermeerderd (export-veiling te Beverwijk). an het financieel verslag sloot, de ba- ians op een bedrag aan activa en passiva van 36.109. De exploitatie sloot op 5977, terwijl de begrooting voor het dienstjaar 1930 in ontvangst en uitgaaf aangaf een bedrag van 6300. De contributie werd, in verband met de slechte uitkomsten der voorbeeld-bedrijven, bepaald op een veer tigste pet. van d'en omzet, met een mini mum van 10. Voorheen bedroeg deze vari 10. Voorheen bedroeg deze een een vijftigste pet. Hierna werd door ir. Van Foeteren (PL D„) een inleiding gehouden over de Aard- appelwratziekte. Hierover ontspon zich een uitgebreide gedachtenwisseling en tenslotte sprak de vergadering de wen- schelijkheidi uit, om: de aardappelsoorten Bravo, Kampioen en De Wet en eventueel nog minder voor komende, maar niettemin even vatbare soorten in teeltkringen te vervangen door onvatbare soorten, naar de beschikbaar stelling van onvatbare soorten om te zien, deze drie soorten ook te helpen verwijde ren bij particulieren buiten de organisatie en, in samenwerking met den Phytopa- thologischen dienst, de bestrijding zoo krachtig mogelijk aan te vatten. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Slot en Ootjers herkozen. Ten slotte werd besloten in Mei of eerder een vergadering te beleggen met vertegen woordigers van de Vereeniging Koophan del en den Exporteursbond om' tot een andere sorteering voor de aardappelen te geraken. KAASCONTROLESTATION NOORD-HOLLAND. In een te Hoorn gehouden algemeene vergadering van het Kaascontrolestation Noord-Holland is meegedeeld, dat in den loop van 1929 zijn toegetreden 6 zelf- kazende boeren en uitgetreden: 8 kaas- fabrieken (wegens opheffing) en 41 zelf- kazende boeren van wie 3 wegens wanbe taling. Aangesloten zijn thans 64 kaas- en boterfabrieken, 36 kaasfabrieken en 508 zelfkazende boeren. Het entreegeld voor nieuwe leden werd ongewijzigd gelaten. De voorzitter zeide, dat het bestuur zijn best zal doen om de verwijdering van de stations-aanduidingen van de Rijkskaas- merken te voorkomen. Visscherijberichten. 2 Jan. Aangebracht door garnalenvisscheri: 643 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.270.21 Door sardijnvlsachers: 6 manden sardijn p. m. 12.SOio'.oo Door botviaacherc 1370 kg. bot p. kg. 0.640.61 t 3 Jan. Aangebracht door garnalenviiachera: 200 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.230.21 Door sardijnvitachers: 17 manden aardijn p. m. 12.J0—10.00 Door botviaachera: 1367 kg. bot Zooals «enigen tijd geleden in de bladen ls medegedeeld heeft zioh op initiatief van een drietal vereeniglngen, die ilch met natuur en dierenbescherming bezig hou den, een comité gevormd, dat tot taak zou hebben de wintarvoedering van vo gels In de natuur op 200 ruim mogelijke schaal te propageeren en te bevorderen. Ddt Comité waarin zooveel mogelijk alie vereenigingen en instellingen vareenigd zijn, die zoowel om ideëele als praktische redenen in dit onderwerp belang stellen, beeft de uitvoering van deze taak in de handen gelegd van een kleine werkoom- miasie, waarvoor ondergeteekenden hier bij optreden. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogel voedering noodzakelijk wordt, wek ken wij allen, die door wintervoedering er toe willen bijdragen, een zoo uitgebreid mcgelijken vogelstand gedurende het on gunstige jaargetijde in het leven te hou den op, hunne maatregelen daar^jpr te nemen. Voor velen zal dit bijdragen tot het be houd van natuurschoon tevens een rijk vloeiende bron van genot zijn, voor an deren, die vogelcultuur op hunne terrei nen toepassen als middel ter voorkoming van het insectenplagen, is een vaak zeer gewenschte of zelfs noodzakelijke aanvul ling van wat men met het verschaffen van nestgeiegenheid' begonnen is. Ten einde alle belanghebbenden zoo volledig mogelijk in te lichten over de wijzen waarop en de (middelen waarmede wintervoedering toegepast moet worden, beeft de Nederiandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, in samenwer king met de Nederiandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren een brochure samengesteld, die kosteloos verkrijgbaar is gesteld bij het secretariaat van deze vereenigingen, resp. gevestigd te Amster dam, Heerengraoht 540 en te 's-Graven- hage, Prinses Mariestraat 40, en bij den sec-r. der Ned. Nat. Ver., Westerlaan 7, Aerdenhout. Afdeelingen van deze ver eenigingen, zoomede plaatselijke vereeni gingen, die zich met de bevordering van wintervoedering willen bezig houden, worden, ter vermindering van de kosten die aan deze uitgave verbonden zijn, op gewekt de brochure in aantal voor hun leden te bestellen tegen den prijs van 3 per 100. In bet bijzonder doen wij een beroep op onderwijzers en alle andere personen, die zich met het leiding geven aan de jeugd bezig houden. Door op scholen en cursussen den inhoud d-er brochure te be spreken en door daadwerkelijk voorbeeld en leiding te geven bij; het toepassen van wintervoedering kan ontzaglijk veel ge daan worden zoowel voor de instandhou ding van vogels in den winter, als voor hun instandhouding in het overige deel van het jaar, omdat de liefde voor die natuur er in hooge mate door wordt be vorderd en dus indirect de lust tot nest- Verstoring tegengegaan wordt. In ver band met dit laatste zal het voor iedler duidelijk zijn, v-an hoe groot belang het is dat wintervoedering niet alleen tot de steden en groote dorpen beperkt blijft, im'aar dat zij ook op het platteland ruim schoots wordt; toegepast. Het is daar, dat men zoo groote behoefte heeft aan vele vogels, die men met behulp van win tervoedering door het barre jaargetijde heen helpt, en waar zooveel gedaan moet worden om nestverstoring tegen te gaan. Het zijn zeer vele insectenvretende vogels, die in de eerste plaats van deze voedering voordeel trekken. Deze opwekking heeft ten doel de aan dacht van alle belanghebbenden op deze wintervoedering te vestigen, door middel van de bovengenomde brochure kennis daarover te verspreiden en op te wekken tot h'et nelmen van maatregelen ter voor bereiding. In die brochure staat vermeld, dat nu reeds -met de voering een aanvang moet worden gemaakt. Te zijner tijd, als de nood dwingt tot algemeene hulp zal onzerzijds nogmaals de aandacht op dit punt gevestigd worden. Het ligt in de bedoeling zooveel' moge lijk de belanghebbenden en belangstel lenden tot bet toepassen van wintervoede ring op te wekken, ten einde het aantal voederplaatsen zeer groot en over bet ge- heele land verspreid te doen zijn. Dit neelmt niet weg, dat ook vereenigingen zich plaatselijk miet voedering kunnen bezig houden. Daar ook rekening gehouden moet wor den met de mogelijkheid, dat er personen zijn, die niet persoonlijk zich met de voe dering bezig kunnen houden maar die wel bereid zijn een dergelijke bijdrage te verstrekken, waardoor op de daarvoor het meest in aanmerking komende plaatsen voedsel aan vogels kan worden verschaft, stelt onze Commissie zich gaarne beschik baar om de voor dit doel binnenkomende gelden volledig en op de daarvoor meest praktische wijze aan te wenden. Zij, die bijdragen hiervoor willen geven, worden verzoent deze zoo spoedig mogelijk te doen toekomen, met de bijvoeging: voor de vogelwlntervoedering: aan de Neder- landscne Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, dep Haag, Postrekening No. 26685; de Neder iandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengraoht 640, Amstrdam, Postrekening No. 29218. N. van Poeteren-, Inspecteur, Hoofd' van den Plantenziektenkundigen Dienst J. Drijver, secretaris van de Nederland- sohe Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Amsterdam. Dr. Joh. J. van Burkom, voorzitter van de Nederiandsche Natuurhistorische Ver eeniging te Den Haag. Jhr. J. L. Quarles van Ufford, «ere voorzitter van de Nederiandsche Vereeni ging tot Beeoherming van Dieren te Baarn. Gevangenisbezoekster (tot gevangene): Waarom ben Je in de gevangenis? Stoomvaart MIJ. Nadar Land. J. P. Coen, u., 1 Jan. v. Suca. Karimata, u., 1 Jan. v. Londan. Mapla, t., 31 Dcc. v. P. Soedan. Poelau Brai, u., I Jan. v. Suca. Stlaban«]ca. 2 Jan. te A'dam. Koningin eer Nederlanden, u., 0 Jan. v. Be- 1 awan. Kralcatau, t., 2 Jan. v. Sabanig. Prinses Juliana, t., 2 Jan. v. Colombo. Roepat, u., pass. 1 Dec. Perim. Achilles, pass. I Jan. Gibraltar. Alkmaar, 1 Jan. te Duinkerken. Barneveld, t., 31 Dec. te Guayaqull. Johan de Witt, t., 3 Jan. v. Genua. Poelau Laut, t., 2 Jan. v. Sabang. Riouw, t., pass. 3 Jan. Gravesend. Prins der Nederlanden, a Jan. v. Soutb- ampton. Kou. Ned. Stoomboot Maatschappij. Clemenceau, 2 Jan. te R'dam. Alkmaar, pass. 31 Dec. Vlissingen. Deucalion, t., pass. 30 Dec. Azoren. Perseus, 31 Dec. v. A'dam. Poseidon, 31 Dec. v. Hamburg. Proteus, 3 Jan. te Aarhus. Thelis, 1 Jan. v. Civitavecchia. Ulysses, 1 Jan. v. Tanger. Vulcanus, 1 Jan. te Syra. Boskoop, u„ 31 Dec. v. Mollendo. Nero, pass. 1 Jan. Brunsbuttel. Venezuela, t., pass. 2 Jan. Azoren. Amsterdam, t., 1 Jan. te Valparaieo. Aurora, 2 Jan. v. Valencia. Brielle, u., 2 Jan. v. CristobaL Ganymedes, 3 Jan. te A'dam. Ilos, 2 Jan. v. Catania. Iris, 2 Jan. te Gothenburg. Merope, 3 Jan. te Valencia. Pollux, 2 Jan. v. P. Plata. Prins Frederik Hendrik, 2 Jan. ,te New-York. Proteus, 2 Jan. v. Kopenhagen. Van Rensselaer, 2 Jan. v. Curagao. Saturnus, 2 Jan. v. Oran. Simon Bolivar, u., vcmfwyp vbgkjq cmfwyg Stella, 2 Jan. v. Alexandrië. Stuyvesant, 2 Jan. te Hamburg. Tlhetis, 2 Jan. v. Napels. Trifron, 3 Jan. te A'dam. Vulcanus, 2 Jan. v. Syra. Riouw, t., 2 Jan. te Gravesend. Berenice, 4 Jan. te A'dam verwacht. Clio, 3 Jan. v. Bourgas. Cottica, t., 2 Jan. v. Lissabon. Doros, 3 Jan. te Venetië. Hercules, 3 Jan. v. Glasgow. Crijnssen, 3 Jan. v. A'dam. Nickerie, 3 Jan. v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Flandria, u., 3 Jan. v. Montevideo. Waterland, u., pass. 1 Jan. Vlissingen. Zaanland, u., pass. 31 Dec. Fernando Noronha. Eemland, t., 2 Jan. te Bahia. Gaasterland, u., pass. 2 Jan. Las Palmas. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, 1 Jan. v. A'dam. Nieuwkerk, 2 Jan. v. A'dam. Nijkerk, 29 Dec. te Tanger. Randfontein, u., 1 Jan. v. Pt. Soedan. Billiton, t., 31 Dec. v. Lorenzo Marqués. Billiton, t., 2 Jan. te P. Natal. Grijpskerk, 3 Jan. v. Hamburg. Nieuwkerk, 3 Jan, v. R'daröi Rietfontein, t., 2 Jan. te Antwerpen. Sumatra, 3 Jan. te A'dam. Leerdam, 2 Jan. te Havana. Lochmonar, 2 Jan. te Londen. Meliskerk, u., 1 Jan. te Dar-es-Salaam. Giekerk, u., 1 Jan. te Beira. Xlipfoiitein, u., pass. 27 Dec. Dakar. Jagersfontein, u., 3 Jan. v. Algoabaai. HollandWest-Afrik» Lijn. Helder t., 2 Jan. v. Duala. Kennemerland, 5 Jan. te A'dam verwacht. Maasland, t., 1 Jan. v. Lagos. Orestes, u., 2 Jan. v. Las Palmas. IJstroom, u., 1 Jan. v. Lagos. Amstelkerk, 2 Jan. v. A'dam. Kilstroom, u., 31 Dec. te Bordeaux. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, pass. 1 Jan. Cape Race. E-dam, 1 Jan. te R'dam. Lochmonar, 31 Dec. v. Liverpool. Maasdijk, 31 Dec. v. Hampico. Narenta, 31 Dec. v. L. Angeles. Nebraska, 28 Dec. v. Cristobal. Nictheroy, 2 Jan. te Portland. Noorderdijk, 1 Jan. te Baltimore. Zosma, t., 1 Jan. v. Genua. Lochgoil, 30 Dec. v. S. Francisco. Spaarndam, pass. 1 Jan. Vlissingen. Algorab, t., 2 Jan. v. B. Ayres. Dinteldijk, 3 Jan. v. Milford' Haven. Kinderdijk, 31 Dec. te Vancouver. Nijkerk, t., 2 Jan. v. Tanga. Parana, 2 Jan. te Huil. Moerdijk, 1 Jan. v. Cristobal. HollandBritsch-Indië Lijn. Andijk, t., 1 Jan. v. Pt. Said. Bovenkerk, u., 31 Dec. v. Suez. Koudekerk, 2 Jan. te Karachi. Meerkerk, u., I Jan. v. Rangoon. Vechtdijk, t., 1 Jan. v. Colombo. Veendijk, t., 1 Jan. te Suez. Kieldrecht, u., pass. 3 Jan. Dungeness. Sommelsdijk, 2 Jan. te Hamburg. Schiekerk, t., 2 Jan. te Antwerpen. Streefkerk, 2 Jan. te R'dam. Oldekerk, u., 3 Jan. v. Genua. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, t., 2 Jan. te Cairns. Aldebaran, u., 2 Jan. te Melbourne. Almkerk, 2 Jan. te R'dam. Arendskerk, u., pass. 2 Jan. Perim. HollandO.-Azië Lijn. Alderamin, u., 30 Dec. v. Singapore. Ouderkerk, t., 31 Dec. te Dairem Oldekerk, u., 31 Dec. te Genua. Zosma, t., 1 Jan. v. Genua. JavaNew-York Lijn. ^alawati, 31 Dec. te Batavia. Blitar, pass. 31 Dec. Point de Galle. Boschdijk, 1 Jan. v. Colombo, ioemba, 2 Jan. v. Cameran. Garoet, 31 Dec. te New-York. Breedijk, 2 Jan. v. Savannah. Djember, paai. 3 Jan. Sagrei. Priam, 1 Jan. te Belawan. Java—ChinaJapan Lijn. Tjimanoek, 29 Dec. v. Manilla. Pjlbeaar, 30 Dec. te Batavia. Tjibadak, 1 Jan. v. Batavia. Rotterdamache Lloyd. Gorontalo, u., paa». 31 Dec. Oueasant. Soekaboenil, 1 Jan. te Singapore. Pitria, 1 Jan. te R'dam. Tambora, 1 Jan. v. Batavia. Vlieland, t., paa». 2 Jan. Perlm. Bandoeng, u„ pas*. 2 Jan. Point de Galle. Dell, t-, 3 Jan. te Maraellle. Iniulinde u., 2 Jan. te Marseille. Kota Baroe, 2 Jan. v. Marseille. Kota Inten, 3 Jan. te Belawan. Menado, t., 2 Jan. v. Sabang. Samarlnda, u., 3 Jan. te Sabang. Sitoebondo, u., 3 Jan. v. Genua. Tambora, t., 3 Jan. v. Singapore. Kertoaono, u., paai. 2 Jan. Finisterre. Gorontalo, u., pass. 2 Jan. Flnaterre. Marken, 2 Jan. te R'dam. Tapanoeli, 1 Jan. te R'dam. Palembang, t., 3 Jan. te LiverpooL Tosarl, t., Jen. v. Djeddth. Rotterdam— Zuid-Amarika Lijn. Alcor, 1 Jen. v. R'dam. Alphrret, u, 31 Dec. te Montevideo. Mirach, u., 29 Dec. te Montevideo. Sirrahi 31 Dec. te Sente Fé. Stoomvaartmaatschappij Oceaan- Euryadee, paa». a Jm. Perim. Orestee, eg Dee. v. Sbanahai. Sarpedon, 1 Jen. te Lopden. Atreue, 31 Dec. v. Pt. Said. Helenue, 1 Jan. te Liverpool. Patroclus, I Jan. te Penang. Phrontia, 3 Jan. y. P. Said. Calchaa, 3 Jan. te R'dam. Demodocus, 31 Dec. v. Hongkong. Jason, 4 Jan. te A'dam. Melampus, 1 Jan. v. Padang. Idomeneua, J Jan. v. Colombo. Anchises, 2 Jan. v. Marseille. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 31 Dec. v. Oran. Jonge Elisabeth, 2 Jan.. Finisterre gep. Jonge Jacobus, pass. I Jan. Gibraltar. Jonge Johanna, 2 Jan. t« Middlesbro. Jonge Maria, pass. 3 Jan. Finisterre. KALENDER. De bekende wijnhandel van van Straalen, Monsieur Erkelens, die ook hier ter stede een kantoor heeft, heeft een kalender uit gegeven, die in frissohe, levendige kleuren, uit typografisch oogpunt geslaagd mag wor den genoemd. Ontwerper en lithograaf yan het schild is Luttge, terwijl Teiilings' Grafi sche Kunstinrichting te Amsterdam den druk heeft verzorgd. De kalender bedoeld natuu-r lijk in wöord en beeld reclame te maken voor het wijnverbruik, en bevat als zoodanig naast de weekcljfers, een aantal „goede" en „nuttige" wenken. Door de Nederiandsche Spoorwegen is een kalender uitgegeven, die bij ruime versprei ding, zeker een goed reclame-middel zal zijn. De kalender is gedrukt op kunstdrukpapier en maakt als geheel een goed verzorgden indruk Men vindt er tal van illustraties in, alle be trekking hebbende op de Ned. Spoorwegen en onder iedere illustratie is een pakkende reclame geplaatst. Naast den datum is ruimte overgelaten voor het maken van aanteekenin-gen. Van het agentschap van de Rotterdamsche Lloyd, P. B. Kampmeijer, Weststraat 11, alhier, ontvingen wij een zak-agenda voor het jaar 1930, in handig formaat uitgevoerd. Het boeke bevat tal van practische gegevens en ziet er keurig uit. Eierenveiling Den Hel dec. 2 Jan. Aangevoerd 4920 kipeieren: bruin 7.107.70, wit 6.007.80, Mdein 6.006.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 3 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd' 89 stapels, wegen de 84,082 kg. Fabriekskaas: kleine 45, com missie 43.50; boerenkaas: kleine 48, com missie 44. Alles met rijksmerk. Handel matig. ALKMAAR, 3 Jan. Graanmarkt. Aangevoerd 896 H.L's als: 115 H.L. tarwe 11.5012.25; 33 H.L. rogge 8.50; gerst chev. 7.259.25; 433 H.L. haver 7.758.50; 28 H.L. boonen, w.o.: bruine boon-en, 17.50—19; citroen boonen 35 40.50; witte boonen 3744; 1 H.L. karwij- zaad 38; 1 H.L. blauwmaanzaad 38; 1 H.L. spinaziezaad16 H.L. diversen; 87 H.L. erwten, w.o. grauwe erwten 1823. Aülei per 100 kg. Handel stug. r BROEK OP LANGENDIJK, 3 Jan. Peen 2.40; roode kool ie s. 47.10; gele kool ie s. 3-io5-6o; Deensahe witte kool 1.70—2.40; uien 2.402.60; grove uien 2.702.90; bieten 2.20—2.50, alles per 100 kg. Aanvoer: 1000 kg. peen, 55,ooo kg. roode kool, 25,000 kg. gele kool, 30,000 kg. Deensche witte kool, 3600 kg. uien en 1325 kg. bieten. NOORDSCHARWOUDE, 3 Jan. Aangevoerd: 10,200 kg. uien: uien 2.20-^ 2.70, drielingen 1.301.90, nep 3.103.30, grove 2.302.40; 1400 kg. peen: ie soort 1.60, kleine peen 70 ct.; 131,300 kg. roode kool 4.207.10; 11,200 kg. gele kool 56; 54,400 kg. Deensche witte 1.702.70; 750 kg. kroten 1.40—2.60, alles per 100 kg.; 100 stuks bloemkool 6.60 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 3 Januari. Roode kool 3-906.40, 2e srt. 2.905.60, uitschot 1.302.30, Deensche witte kool 2.40—2.50 per 100 kg. ZWARE BRAND BIJ AMSTERDAM. Drie pakhuizen vernield. Gisterenavond tusschen half zeven en half acht is een zware brand uitgebroken onder de gemeente Landsmeer nabij Am sterdam. Een viertal pakhuizen van den eierhandelaar C. Wals waren in brand ge raakt. De felle wind was oorzaak, da4 spoedig de brand een zeer grooten om vang aannam, weartegen de dorpsbrand weer machteloos stond. Vooral de over waaiende vonken leverden gevaar op voor de boerderijen met rieten daken. Assistentie van de Amsterdamsche brand weer werd niet noodig geacht; te half negen waren de drie houten pakhuizen vrijwel ingestort. De Amsterdamaohe brandweer ls niet temin voor dezen brand gealarmeerd en ls naar Landsmeer vertrokken, waar even wel voor de aangeboden hulp bedankt werd. naar waarnemingen verrioht ln den morgen van 4 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 767.9 te Weenen. Laagste' «tandi 780.8 te Nordöyn. Verwachting: Krachtige, tijdelijk wellioht stormach tige, Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met regenbuien, later mogelijk tijdelijke opklaringen, iets kouder.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15