lil GEHEIM VIN Dl LOU ^etzuuf( IS ALTIJD Eerste Blad ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Januari BUITENLAND. BINNENLAND. Nr. 6751 DINSDAG 7 JANUARI 1930 OOK VOOR De Belgische Koninklijke Familie in Italië. 12) Oost-lndië. HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag "Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE'BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Aan onze postabonneé'a doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16Ü66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WU verzoeken beleefd de kwitantie by eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. DUITSCHLAND. OFFICIERSKEUZE BIJ DE MARINE. Benoeming uit die minderen. Tot dusver placht men by de aanvul ling van het officierscorps der marine in Duitschland zeer exclusief te werk te gaan. Een beschikking van den minister van rijksweerbaarheid heeft daaraan, naar de Frankf. Ztg. uit Kiel verneemt, nu een einde gemaakt. Voortaan zullen elk jaar het vlootcommando en de twee marine-stations aan Oost- en Noordzee elk twee minderen, die leiderseigen- sohappen hebben getoond, voor bevorde ring tot officier voordragen. Bijgevolg zullen in het vervolg per jaar zes officie ren uit de minderen worden benoemd. FBANERIJE „Ik dank Parys, waar ik ben geboren, voor zijn onvergeteiyke ontvangst. „Wat Barthou en Poincaré betreft, wy hebben het laatste woord nog niet met elkaar gesproken". Naast deze verklaring van den terug gekeerden balling drukt de Action Fran- Saise de woorden af, die Daudet op het bureau van zijn courant heeft gesproken in antwoord op een toespraak van een der medewerkers aan het blad. Daudet zeide daarin o.m. het volgende: „Ik keer onder u terug met een ont roering, die gy kunt beseffen, maar ook met een diepen weemoed omdat ik daar ginds te Brussel heb achtergelaten dien bewonderenswaardigen man, onzen ko ning, den hertog van Guise; Madame, die gil allen kent en van wie ik u nog het ver heven uiterlijk, noch den heldhaftigen wil behoef te schilderen en eindelijk dien jongen Dauphin, prins Hendrik, op wien de hoop van ons land en onze kinderen is gevestigd. „Wanneer men ziet, dat ons land onder de leiding van de stommelingen en de smeerpoetsen, die aan zijn hoofd staan, een nieuwen inval, veldslagen, een bloed bad tegemoet gaat en wanneer men be denkt, dat daar in ballingschap te Brussel degenen zijn, die ons daarvoor konden behoeden, dan krimpt ons hart, dan welt toorn in ons op en ik zou te Parijs heb ben willen terugkeeren, in uw midden, het wapen in de vuist, om er onzen vorst met mij te doen terugkeeren. „In het leven komt het er op aan een groote zaak te dienen. Wij hebben de be langrijkste van alle gekozen, n.1. die van het vaderland. Zij is voor ons belichaamd in den koning omdat zonder den koning Frankrijk gedoemd is te sterven. „Mijne heeren, wanneer de Republiek voortduurt, is het Vaderland verloren: weg met de Republiek! Leve de Koning!" ITALIË. LEON DAUDET TERUG. Weg met die republiek. Leve de Koning! Daudet is dus na een ballingschap, die byna twee-en-een-balf-jaar heeft geduurd te Parijs teruggekeerd. De geest, die hem bezielt, blijkt uit de „verklaring", welke hy aan het hoofd zyner Action Fran?aise doet afdrukken en waarin hy het volgen de zegt: „Ik behoef de regeering van de Repu bliek niet te danken foor het doen ophou den van een schandeiyke onrechtvaardig heid en het doen eindigen van een bal lingschap van negen-en-twintig maanden. „Mijn besluit om de tuchtiging voort te zetten van de politie-mannen, die mijn zoon hebben vermoord en de slaafsche en meineedige magistraten te brandmerken wegens bet infame vonnis, biyft onge- wyzigd. „Mijn wil om den regeeringsvorm te vernietigen, die Frankrijk onteert, in het verderft stort, doodt, blijft onverzwakt. „Ik dank Fernand Vandérom, Georges Leoomte, Roland Dorgelés, Daniël Halé- vy, Pierre Benoit, allen die by de over heid zy'n tusschenbeide gekomen opdat J er een eind werd gemaakt aan zulk een langdurig schandaal. „Ik dank de heeren Mandei, Marin, Herriot en Daladier voor den stap, dien zy ten gunste van hun oud-collega by André Tardieu hebben gedaan. De Italiaansehe koninklijke trein met de Belgische koninklijke familie is Zater dag om 19 uur te Milaan aangekomen. Een eerecompagnie verrichtte de eer- bewezen. Een dichte menigte uitte op het perron luide toejuichingen. Koning Albert, prinses José en de prin sen Leopold en Karei verlieten den trein om de eerbewijzen van den prefect van Milaan in ontvangst te nemen. Om 19.15 vertrok de trein naar Rome. Geheel Rome op die been. Zeventien duizend man troepen In groot tenue opgesteld. Het cor don der soldaten doorbroken. Rome heeft de Belgische koninkiyke familie Zondagmorgen een hartelijke ont vangst bereid, die uiteraard in hoofdzaak bestemd was voor het bruidspaar. Om 9.58 kwam de koninkiyke trein het station binnen. Kroonprins Umberto was zyn Wi| BREIEN!!!!!!!!!! Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. FEUILLETON door WILLIAM LE QUEUX. Zij wierp mij' een vluohtigen blik toe en ik bemerkte, dat haar deze geluk- wenisch wel wat verdacht voorkwam. Zy bloosde licht en lachte ietwat geforceerd. „Dank u vriendelijk mynheer Gregg, voor uw gelukwensch." „En wanneer zal het huweiyk plaats vinden?" „De datum is nog niet bepaaldl waar schijnlijk het volgende jaar." „En dan zult u wel een groot gedeelte van uw leven doorbrengen met plezier tochtjes maken?" vroeg ik, haar strak aanziend om de uitwerking va1"' inlju op merking gade te slaan, kasr zij ,be- heerschte zich volkomen. „Ik houd zeer veel van de zee," ant woordde zy ontwykend, recht voor zich uitstarend. „Uwe mama vertelde, dat mynheer Woodroffe plotseling naar Londen was teruggeroepen?" „Ja. Hij kreeg een telegram en moest onmiddeliyk vertrekken. Het treft niet gelukkig, want gisteren zouden wij juist een pic-nic gehad hebben." „Maar hy komt spoedig terug?" ,Jk weet het waariyk niet. Dat is nog zeer onzeker. Vanmorgen ontving ik een brief, dat hy misschien voor zaken naar bruid en haar ouders reeds een eindweegs tegemoet gereisd en had op het station Trastevere eveneens in den trein plaats genomen. Een hartelyke begroeting tus- schen bruid en bruidegom volgde; daarna werd de reis naar de hoofdstad voortge zet. Op het station te Rome wachtte de geheele Italiaansehe koninkiyke familie de gasten op. Het welkom, dat de enorme menigte aan zijn aanstaande kroonprinses bereidde, was zoo hartelijk, ais men het zich maar denken kan. Zeventien duizend man troe pen in groot tenue stonden langs de wegen opgesteld. Terwijl muziekkorpsen de Brabanponne speelden schreed het koninkiyke gezel schap door de triomfbogen naar buiten, toegejuicht door een enorme menigte. Voor bet station wachtten rijtuigen, die met zwarte paarden waren bespannen en die bestuurd werden, door koetsiers in roode livrei. Daarna zette de stoet, die uit veertien rytuigen bestond, zich in be weging; overal langs de straten stonden de menschen rijen dik en juichten geest driftig. Toen de koninkiyke stoet op het Quiri naal was aangekomen, verlangde het pu bliek op onstuimige wijze, dat Umberto en Marie-José op het balcon zouden ver schenen, aan welk verlangen herhaalde malen werd voldaan. Eerst kwamen de beide koninklijke families naar buiten, daarna alleen het bruidspaar. Tot negen maal toe riep het enthousiaste publiek Umberto en zijn bruid terug en twintig minuten duurde het gejuich onafgebro ken voort. Het cordon der soldaten wer'd doorbroken, ofschoon overigens de orde maatregelen voortreffelijk waren. Op bet Quirinaal werden de Belgische gasten door de Italiaansehe regeering met Mussolini aan het hoofd ontvangen. Het logeervertrek van de bruid. Het paleis op den Quirinalis heeft voor het huweiyk van den Kroonprins een grondige opknapping ondergaan. Hier is1 een vestibule gemaakt, daar zyn nieuwe lichtpunten voor de electri- sche verlichting aangebracht, elders weer nieuwe tapijten gelegd, meubelen ge plaatst of weggehaald. Meer dan 800 ka mers zyn onderhanden genomen, die 0. a. byna alle van nieuwe wandlbekleeding, gordijnen, enz. zyn voorzien. Dit alles is geschied onder speciaal toezicht van ko ningin Helena. Bijzondere zorg heeft de koningin besteed aan de inrichting van de logeervertrekken van de bruid. De slaap kamer met name is, hoewel uiterst een voudig, met grooten smaak ingericht. De bekleeding van het bed en van het balda- kyn daarboven is van teer-rozezyde. Prin ses Marie José is een groot muzieklief hebster, vandaar dat men voor de vulling van de paneelen van den wand een de coratie van muziekinstrumenten en van muzikale allegoriën 'heeft uitgezocht. Het bruidstollet Hier vol'gt de heele beschrijving van het bruidstoilet. De japon en de mantel zijn geheel vervaardigd volgens de oude overleveringen van het Huis van Savoie, die eischen, dat de vastgestelde maten nauwgezet in acht worden genomen. De zeer lange japon is van witte velours de soie, geheel recht. De mantel, van het zelfde velours is zes meter lang en aan de buitenkant over een breedte van 40 cM. met hermeiyn omzoomd. Hy hangt van de I schouders af. De bruidsluier, van Brus 1 selsche en Vlaamsche kant, is een ge- schenk van de Belgische natie. Teleurgestelde persfotografen. De Italiaansehe vrijheid. De correspondent van de „N. Rott. Ot." te Brussel meldt, dat, ingevolge een be sluit van de Italiaansehe regeering, waar- bij het fotografeeren der feesten, die te Rome, ter gelegenheid van de inzegening 1 van het huweiyk van prinses Marie José van België met den Italiaanschen kroon- 1 prins Humbert, zullen plaats hebben, ten strengste wordt verboden, een tiental Bel gische persfotografen van hunne reis naur Rome moesten afzien. Ook zullen slechts drie Belgische journalisten de plechtige huwelijksvoltrekking mogen bywonen. Een audiëntie bij den Paus. De Paus heeft gistermiddag tal van Belgen, die zich te Rome bevinden voor het vorstelijk huweiyk, in particuliere audiëntie ontvangen. Z. H. uitte zyn vol doening over de blyde gebeurtenis, die twee volken zal vereenigen. SPANJE. HET AFTREDEN DER REGEERING WORDT VOORBEREID. Over een halljaar te verwachten. In een onderhoud met een vertegen woordiger van de „Noticiero del Lunes" met betrekking tot het politiek program voor 1930 verklaarde Primo de Rivera voornemens te zyn, de laatste hand te leg gen aan zyn werk en de regeeringscrisis voor te bereiden^ welke zich over eenige maanden zal voordoen. Hy voegde er aan toe, dat dit in Spanje de eerste maal is, dat de regeering zelf baar aftreden voor bereidt en dat zelfs meer dan een half jaar tevoren. MOORD. Het dagblad „De Koerier" verneemt uit Benkoelen, dat de mynopziener Schmitz in een myngang van de myri Lebongdatai door een koelie is doodge stoken. De dader beweert, dat Schmitz hem een klap had gegeven. NA DE RAZZIA. Gevaarlijke plannen. Batavia, 8 Jan. Naar de „Javabode" meedeelt, is uit de papieren, die bij de huiszoekingen in beslag werden geno men, bij onderzoek gebleken, dat er wel degelijk plannen bestonden voor het ma ken van relletjes en wel in den nacht van 1 op 2 Januari. In verband hiermede heeft de resident van Midden-Priangan Maandagavond aan de wedanas bevel ge geven, over te gaan tot de arrestatie van 61 personen. Volgens' de „Koerier" zyn de te Lem- bang aangehouden voormannen van de P.N.I. na verhoor weer vrijgelaten. Zy verklaarden wel lid te zyn van de P.N.I., doch dat het niet in de bedoeling bad ge legen relletjes te verwekken, ofschoon zij volmondig toegeven, dat het in de lyn ligt, eventueel door middel van een op stand, de huidige regeeying omver te werpen. Zee leiders In preventieve hech tenis. De volgende leiders der P.N.I. zyn in preventieve hechtenis gesteld: Ir. Soekar- no, voorzitter P.N.I.Gatot, secretaris, en Maskoen, administrateur van het orgaan Banteng Priangen; Soepriadinata, ad junct-commies bij de posteryen; Soekemi, hoofd van de Tamansiswoschool; Moha- med Tajip, gewoon lid van Inoperbatasa- rie en voorzitter van de commissie voor de cursussen. Mr. Iskaq is niet in preventieve hechte nis gesteld, doch aangehouden in belang van het onderzoek. Het aantal van ben, die te Bandoeng en omstreken zijn aangehouden, bedraagt thans nog een honderdtal. Regeerlngsverklarlng aange kondigd. De regeering zal op 10 Januari, by de opening van de Volksraadszitting, een verklaring afleggen van haar optreden tegen de Party Nasional Indonesia. MR. G. W. SANNES. Belangstelling des lands. alt alle deelen Hamburg zou moeten, in plaats van hier terug te kunnen komen." Er lag iets ontevredens en ontstemds in haar toon; en toch kon ik het niet van mij afzetten, te denken, dat haar verloofde vertrokken was, omdat ik was aangeko men. Hoe gaarne zou ik haar op den man af gevraagd hebben, wat zy afwist van Hornby-Woodroffe. Ongepaste nieuwsgie righeid te doen blijken, zou myn kansen, het geheim op te lossen, veel doen ver minderen. Ik moest dus volstaan mefr'bet stellen van onschuldige vragen en uit haar antwoorden conclusies trekken. Toen wij zoo voortwandelden kreeg ik plotseling een ingeving, dat dit huweiyk haar door haar ouders was opgedrongen. Haar handelwyze was die van iemand, die een geheim verbergt. In haar donkere oogen lag een uitdrukking van onbe- schryfiyken angst, alsof zij in voortdu rende vrees voor iets verkeerde; wat wist ik natuurlijk niet. Natuuriyk vertelde zy my niets van haar particuliere aangele genheden; en toch bemerkte ik in haar woorden en gedrag een onverschilligheid' een gebrek aan geestdrift, die grond gaf voor dit vermoeden. Woodroffe was veel ouder, de vriend van baar vader; en daardoor scheen het nog te waarschyn- 1'y'ker, dat haar vader haar tot een ver bintenis had gedwongen. Hot is die onzinnige, bespotteüjke zucht naar aanzien, macht en weelde, die meer dan de buitenwereld wel denkt, ouders er toe brengt hun dochters te ver- koopen (want dat is hot woord) door haar een huweiyk zonder liefde op te dringen. Eerzuchtige moeders intrigeeren daarby ten koste van het geluk van hun kinde ren. Het is ruilhandel op immoreelen, ja walgeiyken grondslag. Wèt staat soms niet te lezen op het ge laat van menige bruid! In de hoogere standen is het meisje, dat een eigen keus mag doen uitzondering geworden. Helaas, want ouders, die „vooruit" willen, die „hooger op" willen op den maatschappe- lyken ladder, weten zeer goed, dat aar dige dochters een hulpmiddel kunnen wezen, dat kans van slagen oplevert. Hoevelen zijn er niet, die daardoor „op de been" worden gehouden! Zoo las ik ook een treurspel in de don kere, prachtige oogen van Muriel. Ik wist, dat in haar jong, hart, öf geheim1 leed ver borgen lag, óf de kennis van iets kwaads, en dat zy het my had willen vertellen, wanneer zij slechts had gedurfd. Haar eigen woorden gaven my te ken nen, dat zij er naar hunkerde vertrouwen te stellen in en raad te vragen aan iemand anders en toch bleven haar lippen ge sloten. Ik trachtte haar uit te booren omtrent Woodroffe; wie en wat hy thans was; en wat hy vroeger gedaan had; maar zij bleek my te wantrouwen doordat ik on- gelukkigerwyze den naam „Lola" had ge noemd. Zy scheen er behoefte aan te hebben my in haar vertrouwen te nemen en toch zei zy niets.letteriyk niets! HOOFDSTUK VUL Martin Woodroffe kwam niet te Ran- noch terug. Wel bleef ik langer by myn oom dan oorspronkeiyk het plan was ge weest, en deed ik myn best de Leithoourts zooveel mogeiyk na te «aan; maar zoover Onder zeer groote belangstelling vond gisterenmiddag de crematie plaats van wylen mr. G. W. Sannes, in leven lid van de Tweede Kamer. Uit alle deelen des lands, o.a. uit Friesland en Zeeland, waren organisaties naar Westerveld ge komen, vele met haar banieren. Zoowel de vakbeweging als de politieke party tel den honderden vertegenwoordigers. Voorafgegaan door een groot aantal vaandels en doeken werd de lijkbaar on der de toonen van het lied van J. S. Bach „Komm süsser Tod" de aula binnenge dragen. De vaandeldragers stelden zich in een dichte haag om het graf op, waar reeds een groot aantal bloemstukken en kransen waren opgesteld. Door verschillende geestverwanten werd het woord gevoerd. Een broer van den overledene dankte alle aanwezigen voor de betoonde belang stelling. Daarna klonk de Litanei van Sohubert door de aula, waarna de talrijke schare deze verliet. De belangstelling was zóó groot, dat velen buiten moesten blyven. VOOR HET TROELSTRA-OORD. Een «ift van 10.000. De bondsraadsvergadering van den Al- gemeenen Nederlandsohen Bouwarbei- dersbond besloten als feestgave ter ge legenheid van Met tienjarig bestaan van den bond aan het Troelstra-Oord een schenking te doen van 10.000, aldus meldt „Het Volk". Een ideaal laxeer middel vindt ge in Foster's Maagpillen. Zacht werkend zon der eenige krampen. 0.65 per flacon. wij konden en mochten oordeelen, waren zy welgestelde en hartelyke, gastvrije menschen. Doordat myn oom. de familie dikwyis uitnoodigde en deze op hun beurt na ieder bezoek een uitnoodiging terug zon den, was ik volop in die gelegenheid met Muriel in aanraking te komen. Steeds evenwel bleef zij gesloten. Ik had den naam een „volbloed" vrijgezel te wezen en dat scheen voor haar een reden myn gezelschap uit een ander gezichtspunt te beschouwen dan dames dit gewooniyk doen. Dikwyis gingen wy samen jagen, want zy1 kon beter schieten dan menig van het gezelschap. Haar vader daaren tegen scheen my eenigszins te wantrou wen; en ik merkte zeer goed op, dat ik enkel gevraagd werd, omdat men my be- zwaarlyk kon buitensluiten wanneer oom en tante werden uitgenoodigd. Leithcourt, die misschien in de mee- niyg verkeerde, dat ik zyn dochter het hof maakte, vermeed my steeds en wist altijd een of ander voorwendsel te vin den, dat hij1 en ik toch vooral maar nooit alleen zouden wezen. Waarom? Zou hy bang voor imy zijn? Had Woodroffe heim iets verteld van onze zonderlinge ont moeting in Livorno? Deze in het oog loopende handelwyze deed mij1 meer acht op zijn doen en laten slaan dan ik anders zou gedaan hebben. Hy had iets sombers over zich; en kon plotseling het gezelschap verlaten om al leen wandelingen te gaan maken, in ge peins verzonken en in zichzelf mompe lend. Ik volgde hem herhaalde mailen onge merkt; en bemerkte tot myn verwonde ring dat, hoewel hy dikwyis een andere richting uitging hy steeds op denzelf den tyd vijf uur op dezelfde plaats terugkwam: de zoom van een donker bosch, aan den voet van een heuvel, on geveer drie myi'en van Rannoch verwij derd. Daar rustte hy gewooniyk en ge noot van het schoone panorama van Loch Urr en de heuvels op den achtergrond. Nooit ging Leithcourt regelrecht er heen, doch regelde hy zyn wandelingen steeds zoodanig, dat hij daar juist om vyf uur aankwam, om er dan tot halfzes te blijven, sigaretten rookend en zoo het scheen op iemand wachtend. In myh jeugd had ik daar dikwyis ge zeten en er verscheidene duiven gescho ten; ik kende het bosoh zeer goed en wist daarom den eenzamen wandelaar onge merkt te bespieden. Eens stipte ik tegenover Muriel de eigenaardigheid van haar vader aan om alleen te wandelen, waarop zij ant woordde: „Ja, hy is er verzot op. Toen wy hier pas waren, nam hij ndj altijd mee; maar hy ging steeds zoo ver, dat ik er geen lust meer in had mee te gaan." Zij sprak nooit over Woodroffe. Dik wyis stelde ik haar daartoe in de gele genheid, door over haar aanstaand huwe lijk te spreken. Het eenige wat ik te weten kwam was, dlat hij inderdaad naar Ham burg was gegaan. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1