KONIJH's GELDERSCHE ROOKWORST TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. Opening van het Kegelhuis BINNENLAND. VAN DONDERDAG 9 JANUARI 1930 SPOORSTRAAT - TELEFOON 339 Burgerlijke Stand van Den Helder Nederland-lndië door den Aether. Benoemd tot res.-officier voor spec. diensten, bij het V.L.S.-korps Luchtwacht de heer S. de Böck. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het mailschip Slamat wordt heden om 14 uur te Marseille verwacht. De Rotter dam Lloyd Rapide vertrekt hedenmiddag 16.45 van Marseille, stopt niet te Roosen daal en wordt Vrijdagmiddag 15.33 in Den Haag (H.S.) verwacht. EEN GOUDEN BRUILOFT. Het is weil een groot voorrecht als men vijftig jaar door den huwelijksband aan elkaar verbonden mag zijn, als men tot op een hoogen leeftijd bij elkaar mocht blijven, en lief en leed met elkaar mocht deelen. En wanneer dan na vijftig jaar de levensbalans wordt opgemaakt, dan zal zeker blijken, dat het verdriet veel grooter was dan die vreugde. Daarvan wist ook itmimers reeds de psalmdichter te spreken, toen hij ze'ide: „en zoo wij sterk zijn worden wij zeventig, of zoo wij zeer sterk zijn tachtig jaren, doch het meeste van die (jaren) zijn kommer en verdriet, em wij vliegen daarhenen". Wij waren naar de oudjes Hoogeveen, in de Californiestraat, gegaan om hen ge luk te wenschen met hun gouden huwe lijksfeest en wij hadden gedacht hen bei den in blijdschap aan te treffen. Maar hoe gansoh andera was het. Opa Hooge veen lag ziek op zijn bed. „Al drie jaar meneer". En zijn bruid, het bloemen- vrouwtje, was ook al sukkelend, al was zij dan ook nog op de been, „Ach nee, feestvieren doen wij: niet. Er ligt een kleindochter van ons, een vrouw tje van 19 jaar, die kort geleden haar eer ste kindje heeft gekregen, op sterven." Kapot is de blijdschap. Waarom hier feestvieren, als even verderop een lief familielid, met den iaatsten vijand ligt te worstelen? „Be heb twaalf kinderen verloren meneer." Nee, nee, dan is er geen vreugde meer, die is ondergegaan in het levensleed, die is uitgedoofd door de smart, die telkens met feller slagen geeselde. En tooh was er bij dit oude moedertje berusting, ge- loofsberusting in dat haar droevig lot. Want er was toch ook veel in haar leven dat tot dankbaarheid stemde, al was haar man dan ook al jaren- ziek en suk kelde zij zelf. Er was toch nog altijd te eten geweest en hulp was er ook. „Ais buurvrouw, die ook al 69 jaar is, gezond is, dan helpt ze ons. Ze is mijn rechter hand. En zoo helpt de kreupele de blinde meneer." 't Is dan toch waar: „en de meeste van onze jaren zijn kommer en verdriet, en wij vliegen daarhenen." DE VERNIELING IN DE WESTERKERK. Nog geen spoor van de daders. Naar wij vernemen heeft men tot nog toe geen spoor van de dader(s), die de er gerlijke vernieling, op eersten Kerstdag, in de Westerkerk hebben gepleegd. Ook de uitgeloofde belooning heeft niemand op het Hoofdbureau gebracht, die eenige inlichting kon verstrekken, zoodat aange nomen moet worden, dat het plegen van deze daad, die in de gebeele stad veront waardiging heeft gewekt, door niemand gezien is. Wij hopen echter van harte dat men de daders alsnog te pakken zal krij gen en zij dus hun gerechte straf niet zullen ontloopen. DE JAVA-SOEMBA FILM. Naar men ons meedeelt gaat het met den verkoop van de kaarten voor de Java-Soeimlba-film uitstekend en het mag een geluk genoemd worden, dat het co mité het groote kerkgebouw in de Spoor straat voor de vertooning heeft gekozen, daar anders zeker velen teleurgesteld hadden moeten worden. Er zijn nog kaar ten verkrijgbaar, al is dit aantal ook be perkt en is het dus wenschelijk, dat men zich daarvan spoedig voorziet. Elders in dit blad vindt men een advertentie, waar op de adressen van kaartverkoop vermeld zijn, ook zullen, voor zoover nog in voor raad, des imiddags en 's avonds aan de kerkdeur kaarten worden verkocht. Het mag als voldoende bekend worden beschouwd, dat deze filmvertooning wer kelijk iets buitengewoons is en de na- tuurtafereelen, die men te zien krijgt, van groote schoonheid zijn, terwijl men door de vorige filmopnamen een goed denk beeld krijgt van het prachtige zendings werk op Midden-Java ten Zuiden en Soemba. De film wordt alleen morgen (Vrijdag) veroond en is voorloopig ook de laatste zendingsfilm, die op het witte doek zal verschijnen. Men zie ook de desbetreffende adver tentie. DANSAVONDEN IN „MUSIS SACRUM" Men schrijft ons: Ten einde de „gezellige Dansavonden" welke de Directie van „Musis Sacrum" organiseert, nog aantrekkelijker te maken wacht den- getrouwen bezoek ers(sters) aan het eind van het Winterseizoen een ver- rassing. Vanaf 5 Januari J.L n.1. zal op de en- tréekaarten (Zondagavond) een aantal1 cijfers zijn vermeld, evenals dat plaats vindt met eigarettenbons. Op een speciale feestavond zal de hou- der(ster) van het grootste aantal „pun ten" in het bezit kunnen komen van een waardevol cadeau. VERLOREN VISCHTÜIG DOOR DE OOST-ENGELSCHE HARINGVLOOT. In den nacht van 11 November 1.1. is, tengevolge van den storm, een groote hoe veelheid vischtuig van de Oost-Engelsche haringvloot verloren gegaan. Voor het geval aan de Nederlandsche kust blazen (buffs), touwen en netten door Heldersche visschers worden opgevischtof geborgen, is de Oost-Engelsche haring vloot bereid bii teruggave van eenig visch tuig van waarde het gebruikelijke berg loon te betalen. Een ieder die deze voorwerpen in zijn bezit verkrijgt wordt verzocht hiervan aangifte te doen bij den Burgemeester dezer gemeente. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de afd. financiën-strandvonderij ter Gemeente-Secretarie alhier. Een aanwinst voor het spoor- plantsoen. - Groote, ruime aaien. Vier prachtige kegelbanen. Hedenavond 8 uur wordt het nieuw gebouwde Kegelhuis in het Spoorplant- soen (officieel Prins Hendriklaan) voor het publiek opengesteld en natuurlijk ver wacht de lezer van ons eene beschrijving van dit gebouw, dat al geruimen tijd de aandacht heeft getrokken en wellicht bij velen nieuwsgierigheid heeft gewekt. Uiterlijk ziet het gebouw, ontwerp van den heer Schoeffelenberger, er smaakvol uit. De heer Schoeffelenberger heeft ge tracht den bouw zooveel mogelijk te doen aansluiten op het naastgelegen Bonds- gebouw. Geconstateerd mag worden, dat de poging iets aardigs te scheppen, dat de omgeving van het plantsoen ten goede komt, is geslaagd. De lezer, die niet per soonlijk zich kan overtuigen, kan het op de hier afgebeelde reproductie nagaan en hij zal dan toegeven moeten, dat er een aardig geheel verkregen is, dat een einde heeft gemaakt aan een ergerlijken toe stand, die sedert vele jaren het hart van onze stad ontsierde. Het grillige levens- geloofd zijn voor den korps-rwedstrijd een de zomermaanden, een terras, dat gezellige zitjes oplevert zoo in het hartje der stad Hier volgen tenslotte de namen van hen. die den heer Schoeffelenberger ter- zijue stonden bij zijn arbeid. Aannemer is de firma Quak, het electrisch licht ver zorgde de firma Westerbaan, het stuca- doorwerk de heer Loman, het schilder werk de firma gebr. Hoogerdujjn. Meubi leering en stoffeering berustte b;j de firma Van Willigen, smeedwerk bij de firma Mulders. De drie Excelsior-billards, die zich in het gebouw bevinden, zijn ge leverd door den heer Hoed, Alkmaar. Ter gelegenheid van de opening is hedenavond een strijkje aanwezig en een humorist. Vrijdag 17 dezer vangen in het nieuwe Kegelhuis groote Invitatiewedstrijden aan, uitgeschreven door eene Regelingscom missie, onder voorzitterschap van den heer D. Kort te Den Helder en met mede werking van den Alkmaarschen Kegel bond. Deze wedstrijden duren van 17 tot en met Zondag 26 Januari en zijn bedoeld als inwijding van 't nieuwe gebouw. Uit- lot, waaraan niet alleen mensohen, maar ook dingen onderworpen zijn, heeft ge wild, dat de plaats, die destijds, bij den bouw van het Bondsgebouw, niet aan den Bond van M.MJP. werd afgestaan, hoewel deze alles heeft gedaan ook dit stuk grond te krijgen, nu, na een vijftiental jaren (en langer 1) de stad ontsierd te hebben, toch weer eenzelfde bestemming heeft gekre gen als waarvoor de Matrozenbond haar had gewenscht. Maar er is verschil: in het Kegelhuis bloeit en groeit d'Oranjeboom en het „snelvuur" van de buren blijft nog altijd rood getint.1) Bij het binnenkomen passeeren wij een aardige hall, en komen onmiddellijk daar na in de kegelizaal. Hier bevinden zich vier banen naast elkander; zijdeuren geven toegang tot de oonversatiezaal, die uitsluitend gereserveerd blijft voor de spelende clubs, een groote lichtkap zo gt voor ruime belichting, terwijl in dezen donkersten tijd van het jaar niet minder dan 14 lichtpunten het noodige kunstlicht produceeren. De zaal is, zooals trouwens het geheele gebouw, centraal verwarmd. De vier banen zijn vervaardigd van mirboo-hout, een soort teakhout, dat even wel nog harder is; de ballen zijn van pok hout, de kegels van steenbeuken. D>>ze laatste hebben een patent-opzet, waardoor de kegeljongens ze in een minimum van tijd weder op hun plaats kunnen zetten. Het aantal punten, dat gegooid wordt, wordt door middel van draaibare schijven aangekondigd. Zeer practisch is de wijze waarop de ballen weder naar den kegelaar worden geretourneerd. In de gebruikelijke houten goten bestaat altijd het gevaar (al is dit misschien gering) dat een kegelaar zijn vingers knelt tusschen twee ballen. Bij de in 't Kegelhuis toegepaste methode is dit ten eenenmale buitengesloten, om dat de baan waarlangs de bal wordt ge- aantal prijzen* voor 2-vijftallen een dames- en een heerenprijs (zilveren medailles), en nog een drietal extra prijzen. Verder zijn er nog een eere-korps-wedstrijd, een per- soneele baan-wedstrijd, een invitatie-wed strijd, een paren-wedstrijd,' een vrije baan- wedstrijd. Een uitvoerig programma is hieromtrent verschenen. Het spreekt van zelf, dat deze wedstrijden een besloten karakter dragen en niet voor iedereen toe gankelijk zijn; voor bijzonderheden wende men zich tot den heer J. W. Biersteker, le secretaris van de regelings-oommissie. DE GEMEENTELIJKE OPHAAL DIENST EN DE RIJKSBELASTING DIENST. Gebrek aan voldoende samen werking. De rijksdienst blijk baar niet overtuigd van het groot» sociale belang van den Ophaal dienst Formalistisch stand punt. Den derden Januari van het nieuwe jaar zjjn_ door den rijksbelastingdienst alhier een aantal Aanmaningen uitge zonden betreffende betaling der achter stallige termijnen van de Rijksinkomsten- belasting. In lange files stonden de men- schen dezer dagen op bet belasting kantoor op het Koningsplein hun schuld af te betalen, en als men alle verschul digde "boete-kwartjes bijeentelt (in vroe ger jaren deed men het voor een stuiver, na drie dagen werd bet een dubbeltje, dan pas kwam de aanmaning enzoovoort, maar die tijd is lang voorbij: het is nu een kwartje direct en 10 dagen later een dwangbevel), wij zeggen: als men al die boete-kwartjes bijeentelt, wordt het een aardig extra-slaatje, dat het Rijk op deze wijze uit zijn belasting haalt. Niemand evenwel zal tegen dergelijke Aanmaningen protesteeren, want het worpen, aan het eind omhoog gaat en al- w wat de Afbetalingen'zijner belas- aan al zijn verplichtingen jegens den fis cus te voldoen: met goeden wil en voorop gesteld, dat het een staatsburgerlijke plicht is, dien wij allen te vervullen heb ben, is er veel te bereiken. Tot zelfs, bij werkelijk onvermogen, nog langer uitstel van betaling. Er is onder de achterstallige betalers, die zoo'n Aanmaning ontvingen, evenwel een categorie van menschen, die, persoon lijk geheel onschuldig zijn aan dezen achterstand. Wij bedoelen degenen, die zijn aangesloten bjj den Gemeentelijken Ophaaldienst. Door omstandl gheden waarop wij straks terugkomen, heeft de gemeente bij: enkele personen niet tijdig genoeg het Laatste deel van den verschul- digden termijn geïnd, waardoor de Op haaldienst een kleiner bedrag storte, dan verschuldigd was, en de Rijksdienst alhier, blijkbaar met deze omstandigheden geen rekening houdende, heeft ook de bij den Ophaaldiensta angesloten belasting schuldigen een aanmaning gezonden. WJj: betreuren het buitengewoon, dat de Rijksontvanger gemeend heeft tot dezen De exploitant van het gebouw, de heer J. Burger, heeft dit systeem ontworpen. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de banen gelegd zijn volgens voorschrift van den Kegelbond. Ter linkerzijde van den ingang heeft men beneden de entrée voor de koffie kamer. Dit is een zeer ruime, en gezellige zaal, plaats biedend aan een groot aantal bezoekers en ingericht met intieme boxes. Twee billards staan er, terwijl er ook een podium is voor muziek of tooneel. Deze zaal kan in tweeën worden gesplitst, en is bruikbaar voor velerlei doeleinden: er is een modern en ruim buffet. Op de bovenverdieping vindt men een eveneens ruime vergaderzaal, die ook voor partijen geschikt is. Een billard en een piano zijn hier aanwezig; de be diening geschiedt van beneden uit per lift. Er is op deze verdieping voorts eën keuken en een klein vergaderzaaltje, ter wijl boven zoowel als beneden W.C.'s zijn aangebracht. Aan den buitenkant is, voor 1) „Snelvuur" noemt de matroos een kop cacao, en hij drinkt ze bloedrood» maatregel te moeten overgaan. Immers, dé Gemeentelijke Ophaaldienst is inder tijd in het léven geroepen ais een sociale instelling, welke bedoelde het den men schen gemakkelijk te maken belasting te betalen (ook Rijksbelasting!) Vooral in de laatste jaren* waarin onze belastingen helaas tot zulke hooge bedragen zijn ge stegen, dat bet menig inwoner, bij het ontvangen van zijn aanelagbilletten be nauwd om' het hart wordt, had de Ge meentelijke Ophaaldienst een belangrijke sociale taak te vervullen. Jammer genoeg, is dit nog lang niet voldoende tot ieder doorgedrongen; er is een zeer groote categorie van inwoners, die er de voor keur aan geeft zelf voor de betalingen van haar belastingen te zorgen. Alweder voor het gemak van het pu bliek kan op den Gemeentelijken Ophaal dienst elke belasting gestort worden. Men weet, dat tegenwoordig alles door dén Rijksdienst wordt geïnd, terwijl daarnaast de Gemeentelijke Ophaaldienst zelfstan dig werkt en geregeld de gelden afdraagt aan dén ontvanger op het Koningsplein. Het Rijk heeft het belang van dezen Op haaldienst ingezien, door voor elke stor ting, door de gemeente gedaan, een kleine vergoeding aan de gemeente te betalen. Wat is er nu gebeurd, dat aanleiding gaf tot een vervol gingsmaatregel van de zijde van den Rijksdienst, ook voor de bij den Ophaaldienst aangeslotenen? Immers, men mag a priori veronderstellen, dat deze aangeslotenen, die de toehandeling hunner belasting-aangelegenheden in han den hebben gegeveen van den Ophaal dienst, op tijdige en regelmatige afdracht der gestorte gelden kunnen rekenen. De ontvangst van een aanmaning is dus niet alleen onaangenaam wegens het kwartje boete, dat deze medebrengt, maar zij werkt ook In hooge mate de impopulariteit van den Ophaaldienst in de hand. Het antwoord op bovenstaande vraag is gemakkelijk te geven; die gewone In casseerder der gemeente is ziek gewor den en moest tijdelijk worden vervangen door een ander, die uiteraard imiinder routine bezat ten aanzien van dit werk, en blijkbaar te laat den iaatsten termijn heeft geïnd. Het is zeer te betreuren, dat de Rijksdienst heeft gemeend met dleze gemeentelijke handicap geen rekening te moeten houden, doch zich angstvallig aan de formeele opvatting heeft vastgehouden. Ons doel van het bovenstaande was den lezer in te i'iohten en heimi te doen begrijpen, dat het jammer zou wezen indien de Ophaaldienst der gemeente on der dergelijke minder aangename erva ringen wellicht zou gaan kwijnen of erger, geheel verdwijnen. En wij zouden dan ook onze lezers willen toeroepen: laat u door dingen als die nu gepasseerd zijn, niet weerhouden om bij den Ophaal dienst te blijven» en sluit u er bij aan; gy kunt trouwens zelf de termijnen uwer afbetaling regelmatig controleeren, zoo dat een dergelijk geval zich althans voor u niet behoeft te herhalen. In dit verband wijzen wijl ook op de ge legenheid, die bestaat bij de Nutsspaar- bank om belastingen te doen afbetalen. Iedere spaarder kan zijn belastingpape- rassen daar afgeven en het bestuur zorgt punctueel en op tijd voor die betalingen. Altijd.... als uw sparen gelijken tred houdt met de bedragen van den fiscus. O MADCHEN, MEIN MADCHENi Hiet Hollandsch Revue- en Operette gezelschap uit Amsterdam, directeur Ru- dolph Sluys, brengt Zondagavond in Casino den wereldschlager „O Mftdchen, mein Madchen!" (Dorine en het toeval), komische operette in 3 bedrijven van Fritz Grünbaum en W. Sterk. Muziek van Jean Gilbert. Het wereldberoemde suc- oeslied O Mödchen, mein Madchen! wordt gezongen door den populairen Holland- schen tenor Arnold Schotanus. Verder werken mede Nelly Ernst, Jan Blok, Pierre Boeyen, enz. Orkest ondier leiding van Julius Susan. Regie: Frans Bogaert. Deze operette is meer dan 1000 maal met overweldigend) succes te Ber lijn, Weenen en Den Haag opgevoerd. De „Nieuwe Apeldoornsche Courant" van 18 Dec. '29 zegt: Vlot en met animo werd boven®enoeqid werk voor het voetlicht gebracht, zeer muzi kaal eni consciëntieus door Julius Susan ge leid en met zorg en smaak geregisseerd door Frans Bogaert. De muziek is opgewekt, me lodie-rijk en aardig;, en om' den „Schlager" het eerst te noemen, als bekend „gangmaker" voor de veelgeliefde operette „O Madchen, mein Mfidchen" genoot een beschaafde en mu zikale vertolking door Arnold Schotanus, die er natuurlijk veel succes mee inoogstte. Ook Nelly Ernst als Dorine viel zeer in den smaak, en terecht, want zij wist haar groote partij den geheelem avond vol tempera ment door te voeren. Haar zang, spel en be wegen zijn vlot, vroolijk en expressief. Wat ook met waardeering te vermelden valt van de verdere medespelers. Duetten en verdere en sembles liepen goed van stapel, en de kod dige intrigues en dwaze verwikkelingen kwa men absoluut tot hun recht. Tooneel, décor en costumes zagen er frisch en fleurig uit, en ongetwijfeld mag de directeur, de heer Rudolph Sluys, dezen avond als een door slaand succes aanmerken! Zeker ook te dan ken in groote mate aan den pittigen echt vrooüjken inhoud van het geheel wat muziek en tekst betreft, zonder eenige ongepaste of platte aardigheid, of mindere speculatie. REVUE „LACH. EN VERGEET". Het gezelschap Frlta Stapper komt hier 12 en 13 Februari a.s. met de revue „Lach.en Vergeet" met Louis Davids. Wij komen er t.z.t. nader op terug. HET FIJNSTE 80 ot. per pond BEVALLEN: A. Koster—Blom, z.; T. E. KramerDuursma, d.; M. C. Klaver— Liplijn, d. j ONDERTROUWD: C. Bethlehem en N. Dienaar; H. M. v. d. Veen en J. A. P. de Langen. OVERLEDEN: J. Beek—Hamer, 62 A. J. de Vries, 89 J.; A Hoogerwerf, 40 j. I EERE-DOCTORAAT PRINSES JULLANA. De uitreiking van het eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte aan Prinses Juliana zal Vrijdag 81 dezer in de senaats kamer der Leidsche universiteit plaats vinden, waarschijnlijk 's-middags half 4. RAAD VAN DEFENSIE Bij Kon. besluit van 4 December: is aan mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer dér 3taten-Generaal, op zijn verzoek, eervol uitslag verleend als niet-militair lid van den raad van defensie, met dankbetuiging /oor de door hem in deze betrekking be wezen diensten, en zijn benoemd tot niet-militair lid van genoemden raad jhr. mr. B. C. de Savor- nin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester der gemeente Rotterdam. DE TOESTAND IN HET 8CHEVE- NING SC HE VIS8CHERSBEDRIJF. De stand der onderhandelingen in het rissQherijtoedrijf is thans zoo, dat tusschen den loonraad der reeder,b en de vakbon den der werknemers overeenstemming is verkregen omtrent de loonregeling voor d'e haringvisscherij met motorloggers en met stoomschepen en voor treilvisscherij -an Scheveningen en Katwijk. Eohter is nog geen overeenstemming verkregen voor wat de beugvisscherij aangaat. Hierover zal nog onderhandeld worden. De treilvisschers zullen thans uitvaren. BESTRIJDING VAN DE PUFVISSCHERIJ. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt.: Bij de regeering is opnieuw een maat regel tegen de pufvisscherij in overwe ging. Deze maatregel zou hierop neerkomen, dat in een vast te stellen reglement voor de territoriale wateren op schol en schar een maat van 16 cM. wordt gesteld. Schol en schar beneden die maat zou men dan in verband met art. 23 der Visscherijwet niet meer mogen leveren, vervoeren, in opslag hebben, voorhanden hebben in werkplaatsen tot het verduurzamen of verwerken van visoh of daartoe behoo- rende inrichtingen en bezigen als voeder van dieren of als mest. Daardoor zou de aanvoer van die visch, ook als zij in de Noordzee buiten de territoriale wateren is gevangen, onmogelijk worden. De bedoeling is, de maat van de schol en schar ieder jaar met 1 cM. te verhoo- gen, totdat zij op 20 cM. is gebracht. De pufvisscherij en de pufaanvoer zul len daardoor feitelijk onmogelijk worden, omdat de schol en schar beneden 16 cM. verreweg het grootste deel van de puf vormen en het trouwens practisch onmo gelijk zou zijn, deze er uit te zoeken. 1929—8 JANUARI—1930. Twaalf maanden is het vandaag gele den, sinds in het Rijks-telefoonikantoor te Amsterdam het publieke telefoonverkeer met Nederlandsch-Indië werd geopend. Het totaal aantal gesprekken. Het totaal aantal gesprekken, gevoerd in het eerste jaar, dat deze telefoondienst bestaat, bedraagt 3507. Hiervan waren 930 zakengesprekken en 2577 familiegesprekken. Het totaal aantal familiegesprekken was dus ruim twee en een half maal zoo groot als het aantal zakengesprekken. Het totaal aantal „uitgaande" gesprek ken bedroeg 1196; het totaal aantal „inko mende" gesprekken bedroeg 2811. Dus uit Indlë ls bijna tweemaal zoo vaak getelefoneerd als uit Nederland. Een stijgende lQn! De grafische voorstelling van 't dage- lijksoh aantal gesprekken vertoont, vooral wat de in Indië aangevraagde betreft, een vrij regelmatig stijgende lijn, met slechts in de vacantiemaanid Juni een belangrijke inzinking. Het totaal aantal gesprekken Inko mende en uitgaande tezamen dus va rieerde ln het begin van 1929 tusschen ongeveer vijftig en vijf en zestig per week. Thans, begin 1980, drukt het getal 65 het week-mlnlmum uit. Het record-aantal gevoerde gesprekken per week bedraagt tot nog toe acht en negentig. Wanneer de gelegenheid om van huis uit te spreken aan beide zijden algemeen is ingevoerd, zal Ndlt cijfer ongetwijfeld aanmerkelijk stijgen. ELECTRISCHE TRAMLIJNEN. De directie der Noord-Hollandsche Tramweg Mij. en der Tweede Noord-Hol landsche Tramweg Mij. heeft het plan, de lijnen Amsterdam—Edam en Amsterdam Purmerend te electrificeeren. Het rijk en de Nederlandsche Spoorwegen hebben hiertoe ieder 250.000 toegezegd. Dan is nog 250.000 noodig, welke gevraagd worden aan de provincie Noord-Holland en de besturen der aan genoemde lijnen gelegen gemeenten. Maandag heeft te

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 9