K ANNE WASSER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S ALTIJD GOEDKOOPER BONBONS Eerste Blad ABONNEMENTSGELDEt vóór 15 Januari ül JOK VOOR DAME8-CONFECTIE HET GEHEIM VAN DE LOLA BUITENLAND. Iets Nieuws! Abdijsiroop RugpijnNierenPillen* Nr. 6753 ZATERDAG 11 JANUARI 1930 58ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. m VBSit Het huwelijk van den kroonprins. O! die Rugpijn! HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant t 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70. f Modeblad resp. f 0.95. f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 et.: fr. p. p. 6 et. Aan onze postabonneé's doen wfj he verzoek de abonnementsgelden voor he eerste kwartaal ten bedrage van 2.— per postwissel over te maken of op onzt postgirorekening 16U66 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. t Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Binnenland. In het binnenland staat de Haagsche conferentie in het teeken van de belangstelling, al worden hier dan ook uitsluitend buiten- landsche problemen behandeld. Evenals alle conferenties, verloopt ook deze niet zonder incidenten, al zijn ze" dan ook tot op heden niet van ernstigen aard. Het groote werk van deze conferentie is de regeling van de herstelbetalingen van Duitschland aan zijn Europeesche schuld- eischers, en dan is er ook de regeling der Oost-Eüropeesche herstelbetalingen, ten gevolge waarvan er een sterk bezoek is van journalisten van oostelijk Middel- Europa. Er is eigenlijk weinig of niets van de conferentie te vertellen, er zit geen schot in de besprekingen en de vraagstukken worden door de gedelegeerden van de ju ridische en technische kant besproken, zoodat alleen ingewijden er iets aan hebben. Waar de conferentie denke lijk in het laatst, misschien in het midden van de volgende week zal eindigen, met het oog ook op de a.s. vlootconferentie te Londen, en de Volkénbondsconferentie te Genève, zal er volgende week wel meer te vertellen zijn. Dan zijn er wellicht be sluiten genomen, die meer interessant zijn dan de droge besprekingen van deze week. De treinverbinding op Den Helder. Wij hebben deze week, van den hoef- ijzer-corr. van het „Handelsblad" een ar tikeltje overgenomen over de slechte spoorverbinding, tusschen Noord en Zuid, en hebben daarbij een enkele aanteeke- ning gemaakt, waarin wij het betreurden, dat deze correspondent het in hoofdzaak opnam voor een betere verbinding van Amsterdam en Haarlem op Alkmaar, en dat hij maar terloops Den Helder noem de. Den Helder toch staat er vrij wat slechter voor dan Alkmaar en heeft toch nog een inwonertal, dat deze plaats met eenige duizenden overschrijdt. De directie der Ned. Spoorwegen heeft op genoemd artikel vlam gevat en geeft Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroreker.iug No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst jdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m8 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en inet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra}. Bewijsno. 4 ct. rsfver toe, dat de opmerkingen juist zijn, voor .oover het betreft de verbinding Haar- emDen Hélder, alsof die van Amster- am op Den Helder wel goed te noemen 3, maar dat zij onwaar zijn ten opzichte an de verbindingen op Alkmaar. Wij .tinnen dit laatste laten rusten,, doch be keuren het dat er met geen woord ge- ept wordt over een te verwachten jetere verbinding en wij dus aan noeten nemen dat deze ook niet in het /ersohiet (zelfs het verre verschiet) ligt, vant anders zou dit zeker wel aange leid. zijn. Wij mogen het er toch niet bij laten, en de Economische Commissie, de Mij. an Nijverheid, alsmede de andere open bare lichamen, die er invloed op uit kun- ,ien oefenen, zullen zeker geen gelegen heid voorbij laten gaan, om te wijzen op ie noodzakelijkheid van een betere ver- oinding van de hoofdsteden op Hollands Noordpunt. Gelukkig hebben we er de laatste jaren een goede autobusverbinding op Alkmaar bijgekregen, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. Bestrijding van de pufvisscherij. Onder dit hoofdje namen wij in 't num mer van Donderdag een bericht op, waar in werd meegedeeld, dat de regeering maatregelen in overweging nam, om de z.g. „pufvisscherij" tegen te gaan, door het verhoogen van de maat van de schar en schol, die op de markt gebracht of in voorraad gehouden mag worden, en deze te brengen op 16 cM. en na eenige jaren op 20 c.M. Daardoor zou de pufvisscherij onmogelijk worden. Aan den eenen kant moet deze maat regel zeker toegejuicht worden, omdat daardoor paal en perk gesteld wordt aan een visscherij, die voor de consumptie niets te beteekenen heeft en duizendeu en nog eens duizenden visschen vroegtijdig doodt, aan den anderen kant echter zal daardoor een industrie, die hier in betee- kenis toenam, het bestaan onmogelijk ge maakt worden. Wij bedoelen de eenden- houderij, die zich hier gevestigd had met het oog op de snelle en goedkoope leve ring van puf. Dat is dus de keerzijde van de medail le. Wij komen hierop later nog wel uit voeriger terug. Buitenland. Doordat alle diplomaten zich in Den Haag bevinden en de andere onderweg zijn naar Londen, voor de vlootconferen tie, is er uit het buitenland weinig te vermelden. Wat deze week de aandacht vroeg van de pers was het huwelijk van den Itallaan- schen kroonprins met de Belgische prinses, Marie José. Met grooten luister is dit huwelijk deze week voltrokken. De warmbloedige Italianen hebben het bruidspaar geweldige ovaties gebracht, waaraan hun sympathie voor FEUILLETON door WILLIAM LE QUEUX. 14) Ik had, imet het geweer ever den schou der, ongeveer drie kwartier geloopen, toen ik, ternauwernood het bosch uit, stemmen meende te hooren. Ik bleef stilstaan. Ja! Ik hoorde men- sohen stemmen. Ik probeerde te vergeefs wat op te van gen. Zij waren dicht bij en liepen zachtjes voort; dat hoorde ik aan het kraken van doode takken ondier hun voeten." Ik durfde ternauwernood adem halen, bang imijn tegenwoordigheid te verraden» Plotseling drong een vreemd geluid tot mij door. Het volgende oogenblik bemerkte ik, dat ik op de plaats was, waar Leithoourt zicVzoo veelvuldig ophield. Het geluid, dat mijn ooren bereikte was noch het geluid van een schot, noch een hulpkreet. Eén woord hoorde ik één woord van bitter verwijt. Alle gevaar uit het oog verliezend, rende ik vooruit om nu in één oogenblik achter het geheim te komen. Ik liep door tot ik den muur bereikte, waar Leithoourt iederen dag om vijf uur zat te wachten. Dóór, in de vallende duisternis, bleef ik plotseling als aan den grond genageld staan. Ik ontdekte de waarheid een waar- held, verschrikkelijk: en ontzettend! HOOFDSTUK IX. Voort snellend, struikelde 'ik bijna over 'een voorwerp, dwars over het smalle voetpad. Zóó donker was het onder de hoornen, dat ik op het eerste oogenblik niet wist, wat het was; tot ik me bukte en mijn hand in aanraking kwam met een vrouwenmantel. De gevallene moest dus een vrouw wezen. De hoed was haar van het hoofd gevallen. Ik zocht in mijn zak naar lucifers, maar ongelukkigerwijze was mijn doosje ledig. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik iets een beweging: alsof iemand in mijn on middellijke nabijheid steeLsgenvijze voort sloop. Ik greep jmijn geweer en riep luid: „Wie is daar?" Geen antwoord. En alles was weer stil. Hier was een treurspel afgespeeld; en het slachtoffer aan mijn voeten bleek een vrouw te wezen; maar wie? Ik verwensch- te mijzelf, dat ik geen lucifers bij mij had en hoorde plotseling opnieuw hetzelfde schuifelende geluid van zoo even. Iemand scheen zich vlug te verwijderen. Ik luis terde opmerkzaam; heit scheen alsof iemand) over zachten, weeken grond liep. Hieruit wist ik, dat de persoon in quaestie op het knollenland vlak bij ons was. Ogenblikkelijk rende ik hem' achterna, maar de vluchteling of vrouw, wie het het ook was liep verbazend snel. Hoe wel zelf een tamelijk goed looper, moest ik toch mijn minderheid erkennen. De vluchteling scheen goed wegwijs te we zen bovendien. Steeds volgde ik hem op betrekkelijk korten afstand, tot bij een tweesprong' ik dien vluchtende plotseling uit het oog verloor. Buiten adem, beslui teloos stond ik stil. Was het Leithoourt prins Humberto niet vreemd is. In het ja-woord, dat Prinses Marie José en de Ital.aansche kroonprins hebben uitgesproken, ziet de „Etoile Beige" nog iets meer dan een band tusschen de hui zen van Savoye en België. De gevolgen, meent het blad, kunnen niet anders dan gelukkig zijn, niet alleen voor de beide landen, maar voor heel Europa. Wij heb ben, aldus de „Etoile", nog andere vrien den dan Italië. Een Belgische prinses op de treden van den Italiaanschen troon en later op dien troon zelf zal een machtig bindteeken zijn tusschen deze vrienden en een waarborg voor vrede onder alUn en daarom ook sluit België zich uit den grond van zijn hart bij dit ja-woord aan. D© vlootconferentie die binnenkort door den Engelschen koning officiéél geopend zal worden, be gint nu ook hoe langer hoe meer de aan dacht te vragen. Straks zullen de groote mogendheden gaan redekavelen over be perking van de vloot en dat men het niet zoo spoedig eens zal worden, blijkt wel uit de woorden van president Hoover,, die hij bij het vertrek van de Amerikaansche de legatie, naar Londen, zeide, dat het reeds een „groote prestatie" zou zijn, als men „in drie tot vier maanden" gereed zou komen. Er zullen zich dan ook tal van moei lijkheden voordoen en het is de vraag maar of men deze zal weten te overwin-1 nen, of dat het uitsluitend zal blijven bij theoretische beschouwingen, zonder dat men komt tot eenig practisch resultaat. Laat ons evenwel maar weer het boste hopen. DUITSCHLAND. DE DUITSCHE MARINE. Pantserkruiser B. Naar de Demokratische Zeitungsdienst meldt, neeft het Marinebestuur als eersten termijn voor den bouw van den tweeden pantserkruiser ;,B", die «Ersatz Lotha ringen", wordt genoemd, 8 millioen mark aangevraagd. Het Departement van Ma rine heeft echter deze aanvraag van de hand gewezen, zulks wegens de noodza kelijkheid om zooveel mogelijk op alle rijksuitgaven te bezuinigen. Deze nood zakelijkheid is te grooter geworden se dert de aanneming van de schulddelgings- wet. Voor den pantserkruiser »A", (Ersatz Preussen) was voor 1980 een bedrag van 11 millioen aangevraagd. Hiervan zijn slechts 9 millioen toegestaan. Voor deo bouw van den kleinen kruiser Leipzig is voor 1930 zeven millioen mark toege staan. In het geheel zijn op de ontwerp- zelf dien ik verrast had? Ik kon de ge dachte snaar niet van me afzetten en liep regelrecht naar Ranoch om imjj te over tuigen. Een half uur later trad ik de groote, schitterend verlichte vestibule van het kasteel binnen. De gasten waren gereed zich aan tafel te begeven; heetten mij als gewoonlijk, hartelijk welkom. Ik maakte mijn excuses, bewerend op weg naar huis, In 't donker het spoor kwijt geraakt te zijn. Men bood mij een glas whisky-soda aan; en terwijl ik ermee in mijn hand) stond, lcwam Leithoourt binnen, gerokt en wel. „Héé! Greggl!" riep hij hartelijk, mij de hand toestekend. „Een zware dag achter den rug zeker, he?" „Nogal, ja. Ik ben langer uitgebleven dan oorspronkelijk mijn voornemen was. Ik ben even binnen komen vallen om een liartversterking te halen." „Goed, goed!" lachte hi.1 vroolijk. „Je bent altijd welkom, hoor. Het zou imij werkelijk gespeten hebben als ik later had gehoord, dat je voorbij waart gegaan, zon der even binnen te komen." Muriel, die achter haar vader stond, lachte mij vriendelijk toe. Ik glimlachte terug, maar het ging me niet grif af, want de gebeurtenis van een half uur ge ileden dat geheim van de vrouw, die daar bewusteloos, misschien wel dood ln liet bosch lag drukte loodzwaar op me. Mijn vermoedens bleken dus onge grond; want in dien korten tijd kon Leith oourt niet naar huis geloopen zijn en zich geheel voor het diner gekleed hebben. Ik bleef slechts kort en vertrok, geheel onzeker hoe vérder te handelen. Mijn eerste ingeving was de vrouw te hulp te komen; maar 'ik herinnerde mij dien Thuis: Akker'» Abdijsiroop Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza tieeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk in den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al de gene zende bestanddcelen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. begrooting van Marine 39 millioen aan gevraagde gelden geschrapt. De D. A. Zt. noemt deze gegevens in zooverre onjuist, dat de onderhandelin gen over de daarin genoemde bedragen tusschen het marinebestuur en het de partement nog voortduren. ITALIË. NOGMAALS DE HUWELIJKS INZEGENING. Nog eenige bijzonderheden Het verslag in ons nummer van Don derdag over de huwelijksinzegening valt nog met eenige bijzonderheden aan te vullen. In de kapel waren troonzetels voor de koninklijke echtparen. Het altaar was voorzien van groote massief gouden kandelaars. De kaarsen wieipen hun licht op een crucifix, dat met kostbare, schit- teiende edelsteenen bezet was. Rechts van het altaar was een klein gouden tafelti0 geplaatst met de beide trouwringen. Voor het altaar lag een rood fluweelen kussen, met gouden sterren geborduurd, waarop het bruidspaar neerknielde. Het was plechtig stil toen de kardinaal aan prins Umberto de voorgeschreven vraag stelde: „Koninklijke Hoogheid wilt gij Hare Koninklijke Hoogheid prinses Marie José van België tot echtgenoote nemen?" Nadat, zooals gemeld, volgens de tra schorren kreet 't kon niet anders of het slachtoffer was voor goed neergeveld. Dit deed mij1 hesluiten niet naar de plaats des onheils terug te keeren» Ik vreesde bovendien dat, als ik er nogmaals heen ging, de verdenking op mij zou kunnen vallen, nadat de werkelijke dader spoorloos was verdwenen. Daarbij kwam, dat ik toch geen hulp zou kunnen verleenen indien de aangevallene werkelijk dood was. Ik had alle redien aan te nemen, dat de moordaanslag met een mes was gepleegd, want bij mijn achtervolging was ik tegen iels hards aangestooten. Ik keerde dus regelrecht naar huis terug, 't Middagmaal was reeds geëindigd toen ik gekleed1 beneden kwam. Ik moest dus alleen eten. Davis, de oude, bejaarde knecht bed'iende mij altijd met een statig heid, welke gewoonlijk mijn lachlust op wekte. Ik scherste altijd met hem als wij alleen waren; maar dien avond at lk zwij- kend door; mijn geest was vervuld van het dtrama, waar ik getuige van was ge weest. Den volgenden dag zou men het lijk ongetwijfeld vinden; zou iedereen zich 'in gissingen verdiepen. Was het mogelijk, dat Leithoourt, die kalme, deftige, bedaarde man, kennis droeg van de ware toedracht der zaak? Neen! Zijn optreden tegenover mij was niet dat van 'iemand, die deelgenoot was van zulk een misdaad, hoe toevallig en opmerkelijk het ook lijken mocht, dat ze begaan was juist dóór, waar hij zich ge woonlijk 's middags ophield. Wie was de vrouw? Was zij jong of oud? Een plotselinge gedachte deed mij het bloed! bijna in de aderen stollen. Was het slachtoffer misschien dat meisje, wier ditie de prins zich eerst tot zijn vader had gewend, antwoordde hij met heldere stem: „Ja." De kardinaal stelde vervolgens dezelf de vraag aan prinses Marie José, die na de toestemming van koning Albert, even eens „Ja" antwoordde. Vier prinsen van het huis van Savoie, de graaf van Turijn, de hertog der Abruzzen, de prins van Udine en de her tog van Pistota traden op als getuigen en hielden, op dat oogenblik, den protoko- lairen sluier boven het hoofd van de jonggehuwden, terwijl de kardinaal, met hun rechterhand in de zijne, de kerke lijke huwelijksformule uitsprak en hen driemaal zegende. Vervolgens zegende hij de trouwrin gen, die bruid en bruigom aan den vin ger staken, terwijl het koor een voor de gelegenheid samengesteld lied zong van den toondichter Perozi, en de prinsen van Savoie den ouden rechthoekigen sluier, die alleen voor de bruiloft van de Itali- aansche kroonprinsen dient, wegnamen. Na de huwelijksinzegening schreed de bruidsstoet door de troonzaal, waarop de beide koningen, de beide koninginnen en het kroonprinselijk paar op het balkon van het paleis verschenen, wat, naar een der Brusselsche bladen meldt, een don derend enthousiasme bij de menigte (leed losbreken, welke weende van ontroering, zong, huilde en, weerhouden door een stevigen ordedienst, naar het paleis trachtte te snellen. Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en.ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij overdegeheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. portret ik tweemalen had gezien? Ik verlangde naar zonsopgang, want dan zou men het lijk ongetwijfeld vinden. Dón tenminste zou ik de waarheid weten, want dan kon het geen verwondering wekken als ook ik ging zien. Ik trachtte als gewoonlijk een partij bil jart met -mijn oom te spelen; maar zoo on vast van hand was ik, dat het den ouden iman opviel. „Ik dlenk dat het geweer daar de schuld aan is," zei ik. „Ik heb het den geheelen dag moeten dragen en voel mij vermoeid. Ik hen van Crossburn af naar huis ko men wandelen." „Do Carmlchaels van Crossburn zijn heel dik met Leithoourt, hoor ik," merkte imijn oom op. „Het jg vreemd dat zij» Leith oourt nooit uitnoodlgen." „Dat hebben zij gedaan, maar hij had reeds een andere uitnoodiging aange nomen." Onrustig ging ik dlien avond mijn slaapkamer in. Had 'ik als eerlijk man ge handeld door niet te gaan naar de plaats des onheils? Ik opende mijn venster en staarde in het donkere dal van de Nith. De sterren schenen niet meer, en regen wolken pakten zich samen. Ik stond lang in gedachten verdiept. Ten laatste sloot ik het raam, trachtte te slapen; maar mijn brein kwam niet tot rust. Zou die vluch teling mij herkend hebben? Misschien mijn stem, toen ik geroepen had? Uren lang lag ik te gissen, vruchteloos trach tend het geheel een vasten vonm te geven. Muriel kon mij mededeelen, wat ik wenschte te weten; daarvan was lk over tuigd; maar zij. durfde nle+ sproken. Een of andere vrees weerhiid haar en zij was verloofd met Martin TVoodroHe. (Wordt vervolgd».

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1