VIJFDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. Het vertrek van Hr. Ms. „Arend". - De Zuiderzeewerken. VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1930 GEMEENTEBEGROOT'N G. Het vervolg en slot van het Algem. Rap port omtrent het onderzoek der Gemeen- tebegrooting, benevens eenige bijlagen voor den gemeenteraad van Maandag, vindt men opgenomen in het tweede blad. Verschenen is nog een bijlage omtrent levering van gas volgens vastrechttarief en een betreffende reclame in de compar timenten der spoorwagens. GEREF. ZANGVER. „HALLELUJA". Blijkens een advertentie in dit nummer, zijn de programma's, voor de uitvoering van „Athalia" en „Mirjam's Zegezang" op 80 Januari as., van heden af verkrijg baar gesteld bij die leden en verschillende adressen, in de advertentie vermeld. Men zie deze dus, elders in dit blad. AANBESTEDING. Vrijdagmorgen word door Burgemees ter en Wethouders ten raadhuize aanbe steed de levering van zand en het ver voer van materialen in de gemeente Den Helder. Ingeschreven was door den heer O. Smit als volgt: zand 1.20, waalsteen per 1000 1.25, Friesche steen id. 0.90, Srond en puin 0.70, tegels 0.60, ban en 6 ct., water 0.60. D. Dienaar: zand 1.80, waalsteen 1.46, Friesche 0.86, grond en puin 0.80, tegels 0.80, banden 6 ct., water 0.90. PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND. Het zal waarschijnlijk velen onzer lezers genoegen doen te vernemen, dat de propoganda-avond, door onzen blinden, stadgenoot, den heer Krijgsman georgani- seerd ten bate van den Blindenbond, nog een kleine bate heeft opgeleverd. Na af trek van alle kosten zal er waarschijnlijk een batig saldo overblijven. Behalve nog zullen we hopen, de directe winst in den vorm van nieuwe leerlingen, die zich zul len aanmelden. 0 Wij hebben eenigen tijd geleden mede gedeeld, dat de heer Krijgsman zich oefent in het onbegeleid wandelen. Deze pogingen worden geregeld voortgezet en. naar hij ons zelf verzekerde, niet zonder succes. De Zondagmorgens zijn hier in het bizonder geschikt voor. VIJF-EN-TWINTIG JAAR STRAATMAKER. „Goeie help," zuilen velen van onze lezers zeggen, hoeveel steenen zou die man in zijn, leven al niet gelegd h^jpben en de rekenaars onder hen zullen wel probeeren het uit te rekenen. Maar daar gaat het niet om. Wanneer wij langs onze goed geplaveide straten loop en, dan denken wij zelden of nooit aan de mannen die deze straten legden, ban hen, die altijd op hun knieën zitten en letterlijk steen voor steen hun werk volmaken. Gisteren herdacht de heer Van Brede- rode den dag, waarop hij voor 25 jaren in gemeentedienst was getreden. In de feestelijk met vlaggen eni palmen versierde Bouwzaal van het gebouw van Gemeentewerken', zat de jubilaris met zijn vrouw, boven zijn hoofd prijkte een borc met het groote opschrift „Hulde aan den jubilaris". Aanwezig waren wethouder Bok na mens het Gemeentebestuur, de heer Dok ter, directeur van Gemeentewerken, ter wijl later ook de heer Teune, directeur van de Water- en Lichtbedrijven, nog kwam. Verder waren aanwezig teekenaars van Gemeentewerken, de collega's van den heer Van Brederode en nog eenige ge meentewerklieden. De jubilaris werd het eerst toegesproken door den' lieer Bok. „Het is mij", aldus de heer Bok, „een aangename plicht, u namens het gemeentebestuur geluk te wenschen met uw 25-jarig jubileum. Het moet voor u een prettige gedachte zijn, dat gij heden 25 jaar in dienst van de gemeente zyt, en misschien hebt gij er een weinig tegen op gezien, dat er een feestje van gemaakt werd, doch dat zal wel meevallen. Ik zelf weet d'at bij onder vinding. Toen ik eens 25 jaar in een functie was geweest, had ik er ook niet veel zin in, maar toen het feestje aan den gang was, viel dat erg mee, en ik geloof, dat, het bij u ook zoo zal gaan. Het is voor u een groot voorrecht om 25 jaar in denzelfden dienst werkzaam te zijn, u hadt altijd groote werklust en de kracht om uw arbeid met toewijding te verrichten. Ik wensch u van harte geluk en ik overhandig u namens het gemeente bestuur de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De heer Dokter, die hierna het woord verkreeg, achtte het ook een groot genoe gen, om als hoofd van den tak van dienst van den heer Van Brederode hen geluk te wenschen. Sur. heeft den jubilaris in zijn werk gadegeslagen en bemerkt, dat bil een bekwaam vakman is. Do dienst is trotsch op het bezit van Van Brederode en heeft gemeend zijn 25-jarig jubileum niet ongemerkt mogen voorbij laten gaan. Namens het personeel van gemeente werken overhandigt spr. hem dun ook •en fraai rookstel. Een collega van den heer Van Brede rode, de beer Blokhof, sprak ook nog en kele woeden. Hi1 hoopte, dat Van Bre derode nog vele jaren met zijn kameraden samen moaht werken met den ijver en de sympathie voor zijn werk, die hem altijd hebben gekenmerkt. Spr. overhandigt hem een fraaie bloe menmand en feliciteert hem tevens met zijn geboortedag en wenscht hem nog vele gelukkige jaren temidden van zjjn gezin toe. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Van Brederode en verzocht den heer Bok ook zijn dank aan het gemeentebestuur over te brengen. Hierna werd de eerewijn rondgediend en. werden sigaren en koekjes gepresen teerd, waarna de alom tegenwoordige fotograaf gelegenheid kreeg een foto te maken. Des avonds werd den jubilaris, die lid is van „Helder's Fanfarecorps", door zijn collega's een serenade gebracht, die na tuurlijk, mede dank zij het fraaie weer, in het Tuindorp, dat is het stadsgedeelte Vaar hij woont, een groote menigte be langstellenden op de been bracht. LEZING OVER RICHARD WAGNER. De afdeeling van den Ned. Protestan tenbond hield Donderdagavond een druk bezochte bijeenkomst in het gebouw U.S.O. (Kanaalweg), waar Ds. Van der Poel eenjezing hield over Richard Wagner en zijn „Ring de» Nibelungen". Spr., door zijn collega, Ds. Enklaar, voorzitter der afdeeling, geïntroduceerd, behandelt niet den musicus, maar uitsluitend den philo- soof Wagner. Over Richard1 Wagner sprekend©, aldus ds. v. d. Poel, voelt men eenigen schroom, omdat een zoo groote geest niet ln een klein bestek van één lezing kan worden behandeld. Zijn levenswerk is neergelegd in de muziekdrama's van den „Ring des Nibelungen". Evenals Goethe aan. zjjji Faust, werkte Wagner nagenoeg zijn gan- sche leven aan deze vier muziekdrama's. Wagner ontleende zijn stof aan de oud- Noorsóhe Edda en het middeleeuwsche Nibelungenlied. HU heeft de figuren ge moderniseerd en daardoor verliezen ze wel van hun bekoring. In den grond van zijn hart wus Wagner revolutionair, en zoo heeft hij ook zijn personen geschapen. Spr. deelt allereerst den Inhoud mee van het middeleeuwsche Nibelungenlied. Hoewel zeer bloederig, is er toch veel schoons in; dapperheid en moed zijn er de belangrijkste eigenschappen van. Mooi zjjn de personen geteekend, en de ge schiedenis die in het Nibelungenlied ver haald wordt, is omsponnen van het Noodlot. Wagner heeft, zooals gezegd, zijn per sonen gémoderniseerd en hij heeft er, oneerbiedig uitgedrukt, Pruisische offi cieren van gemaakt. Frans Erens spreekt van „Krachtpatserij" bij Wagner's per sonen. In 't kort verhaalt spr. den inhoud van Wagner's drama's. In de Noordsche my thologie strijden voortdurend goden, reu zen en dwergen om de wereldheerschappij. Het „Rheingold" (Rjjngoudi) is een voor spel, het tweede drama „die Walktlre" kan ook nog als voorspel worden ge noemd. Het eigenlijke drama is „Sieg fried", waarin vrijwel dezelfde personen optreden als in het Nibelungenlied. Deze Siegfried wordt als een soort Heiland voorgesteld. De dwerg Mime is sinds jaar en dag bezig Notung, het zwaard voor Siegfried, te smeden, maar dit komt nooit gereed. Tot Siegfried het zelf smeedt, den draak verslaat en door een druppel drake- bloed bovennatuurlijke macht krijgt en de taal der vogels verstaat. Siegfried zal nu den schat der Nibelungen zoeken en gaat dwars door de vlammen, die Brilnn- bield omringen, haar winnen. In het drama „Godenschemering", wordt de on dergang der godenwereld geschilderd. Wat heeft Wagner met zjjn drama's willen uitdrukken? Reeds als jonge man van 26 jaar hield hij zich bezig met her vorming van het tooneel en had zijn ont werp al gereed. In 1876 is het Festspiel- haus te Bayreuth ingewijd met deze vier muziekdrama's. In 184£ al schreef hij een schets; in een brief van 1850 aan een vriend heeft hij reeds het plan voor een schouwburg ontwikkeld. Wagner heeft een zeer bewogen jeugd gehad. Een onberaden huwelijk bond hem vele jaren aan Minna Plamer, Mathilde Wesendonck was zijn eigenlijke liefde, maar Cosima, de dochter van Liszt, is tenslotte zijn vrouw geworden. Spr. zal de persoon van Wagner in vier tijdperken verdeelen. Eij was een buitengewoon groot man, ja, er is in de 19e eeuw niet één man geweest als hij. 1848 was het jaar van de revolutie, <v. Wagner heeft als het ware ook aan de religie nieuw leven gegeven. Wagner heeft als jonge, geloovig© man, reeds een drama geschreven, dat evenwel nimmer is opgevoerd, „die Feeen". Daar op volgt 't revolutionaire drama „Rienzi", waarin^ evenals in „Tannhüuser" en „Lo- hengrin", de geloovige Wagner zich doet hooren. Deze drama's staan hooger, naar spr. meening, dan die van den Ring, om dat hier niet 'de kunst geweld aan gedaan wordt door wereldhervormende tendenzen. Tal van voorbeelden haalt spr. aan van Wagner's gelovigheid. In het onvol tooide drama „Jesus von Nazareth" geeft hy de Jezusfiguur zooals hjj die zag. In het revolutiejaar 1849 werd hy uit Dres- den verbannen*en daarmee 'begon een periode van ellende en- armoede, waarbij hem evenwel de ideeën toestroomden. Eén vriend bleef heat trouw: de nobele Franz Liszt, tot vien hy zich in zyn nood wendde. Liszt zond hem naar Parijs, maar daar begreep men hem niet. Zijn „Tann- höuser" zou daar worden opgevoerd, maar door het ontbreken van het traditioneele ballet maakten de studenten daar de op voering onmogelijk. De tweede periode in Wagner's leven breekt aan: hy liet zich meeslepen met de ideeën van den philosoof Feuerbach, den philosoof der revolutie. Geen christen dom meer, zegt deze, wy moeten mensch worden. Wagner sluit zich bij Feuerbach aan, maar Wagner vond bij het atheisme op den duur geen bevrediging. In 1854 begon hij Schopenhauer te bestud rt ;n eni werd een vurig aanhanger van dezen philosoof. Een van1 Wagner's schoonste drama's „Tristan und Isolde", is echt Schopenhaueriaansch. Schopenhauer zeide: de wereld waarin wy leven is slechts de sluier, de maya, daarachter ligt het eigenjyke leven. Wii moeten, om bevryd te worden van den schoonen schijn, ons „verneinen": ons losmaken van alles. En Schopenhauo: heeft in zijn philosophie ideeën die af komstig konden zyn van een orthodox predikant. Wagner neemt deze gedachten gretig over en wil door middel van h- kunst de wereld hervormen. Sterk «om1 dit in „Parslfal" uit. In zijn vierde phase keert Wagner terug tot een meer vergeesteiykt chris tendom. In 1849 schrijft Wagner over Kunst ei Revolutie. Hy zegt. daarin harde waar heden, en ontwikkelt zijn ideeën inzake opera en muziek. De ring in zijn drama's stelt voor de verderfelijke macht van het goud. Allen, die ermee in aanraking komen, gaan ei Donderdagmorgen vertrok Hr. Ms. „Arend" uit de haven, voor zyn reis naar Cura§ao. Hoe do fotograaf het vertrek zag. Wien Neêrknds bloed door d'aderen vloeit. aan te gronde. Siegfried is de personifi catie van den revolutionaire^ mensch, zooals Wagner zich dien denkt, den ver losser, die de vloek van het goud, het kapitalisme, zal te niet-doen. Nietzsche, Wagner's vriend, woonde in 1876 de opvoering der drama's by, die hem zeer teleurstelde en oorzaak waren van zijn breuk met Wagner. Wagner, die zelf optimist is, schiep in Brünnhiide en Siegfried het nieuwe men- schenpaar, dat de -nieuwe wereld zal be- heerschen. Onder den invloed van Scho penhauer, die pessimist was, evenwel, heeft Wagner diens ideeën overgenomen en in zyn Götterdammerung het drama verknoeid. Aldus Nietzsche in zyn boek ,yDer Fall Wagner" en zeker heeft hy ge>- lqk. Wagner heeft dit zelf ook wel ge voeld. Met tal van citaten van Wagner zelf toont spr. dit aan, doch Wagner geeft zyn uitlegging van zqn personen en beel den in tal van commentaren. Dit is in 't kort de beteekenis van Wagner's muziekdrama's van den Ring. Behalve deze heeft Wagner nog tal van andere werken geschreven. Spr. heeft gepoogd een beeld te geven van den phi losoof en revolutionair Wagner. Met een kort woord van dank sloot Ds. Enklaar de byeenkomst. FILM OVER PALESTINA Door zyn werk „Der Judenstaat", waarin hy als de eenige oplossing van het Jood* sohe vraagstuk de stichting van een zelfstandigen Joodschen staat in Palestina aangeeft, werd Theodor Herzl, als jour nalist, te Parijs werkzaam, stichter en lei der der Joodsche Zionistische beweging. Toon, hy in 1904 overleed, was van zyn ideaal nog niet veel verwezeniykt: Herzl had een groep mede-idealisten, die in Palestina zich een nieuwe wereld trachtten te schapen, maar het door eeuwenlang wanbeheer der Arabieren totaal uitge mergelde, dorre, doudsehe, schijnbaar on vruchtbare land, kon alles wezen behalve het beloofde land der Joden. We zyn nu 25 jaar later en wie a.s. Dinsdag de film in 'Scala zal gaan zien, welke dien avond gegeven wordt onder de auspiciën van het Keren Hajesod, ofwel het Palestina Opbouwfonds, die zal de handen in elkaar slaan. Wat eenmaal een dorre en droge woesteny was, is omge- tooverd in vruchtbare landbouw. Brecde straten, prachtige boulevards, zyn ver rezen met grootsche, fraaie gebouwen. Fabrieken, industrieën, 6cholen, univer siteiten, ontzagiyke land- en tuinbouw bedrijven trekken ons yoorby op deze film, en overal zien lachende menscben ons aan. Dit is het nieuwe Palestina, dat de Joden zelf in slechts een tiental jaren hebben tevoorschyn getooverd en bet is hun eigen, onvervreemdbaar, land. De grond behoort hep toe; de taal, die er ge sproken wordt, is het nieuw-Hebreeuwsch, én het is vooral op het allerjongste ge slacht, dat zich de hoop en verwachting vestigt dezer Joden. Immers, de heden- daagsche vaders en moeders, hoe over tuigd zionist wellicht ook, zijn toch 1b ieder geval immigrès. Maar jong-Israël, dat hier ter wereld komt, ontvangNd^ nieuwe Jeruzalem als een eigen nationaal land van hun ouders en waarom zou jong- Israël, als het straks groot geworden is, weder in de wereld gaan zwerven, zooals tot nu toe het lot der Joden was? In dit prachtige, gecultiveerde, vruchtbare land heeft het nieuwe bestaansmogeiykheden gekregen, en hier ook vindt een rationeels verdeeling plaats van arbeid. Van 1917 af dateert de elgeniyke op bouw van dit nieuwe Jeruzalem, dus eerst sedert een tiental jaren. Niemand, die niet op de hoogte is van de geschiedenis van het Zionisme, heeft eenig idee van wat in die tien jaar door Zion verricht en ge wrocht is. In 1917 versoheen de bekende Balfour-deolaratie, die den Joden een eigen woonplaats wilde geven. Daar de Joden niet waren georganiseerd, werd deze Declaratie overhandigd aan baron De Etat Major Hr. Ms. „Van Galen", welk schip hedenmorgen 12 uur zh'n reis naar W.-Indië heeft aanvaard. Van links naar rechts: luit. ter zee 2e kl. S. Visser, off. M.S.D. Ie kl. C. A. W. Wagenaar, off. M. S. D. 2e kl. M. de Vries, luit. ter zee le kl. (comm.) H. Nieuwenhuis, off. van gezondheid 2e kl. J. Lacroix, luit. ter zee 8e kl. P. A. Riedel, luit. ter zee 2e kl. P. A. de Boer, off. M. S. D. 3e kl. O. B. Leeuwenburg, luit. ter zee 2e kl. O. J. W. v. Waning. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het leegmalen van den Wieringermeerpolder. Hiervoor is te Medemblik een electrisch en te Wieringen by den Oever een dieselgemaal gebouwd. De foto toont één van de beide geweldig groote pompen van het Dieselgemaal te Den Oever, welke pompen elk een capaciteit heb ben van 250 M3. per minuut. Deze 'oto geeft het interieur van het gemaal met de beide motoren va* elk 80v. I.P.K. Op den voorgrond een gedeelte ven de pompbuis.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 17