GEMENGD NIEUWS arbeidsbemiddeling en GEMEENTERAAD. KJVJ'SJSïïï» Blijkens d« Spoorwegongeluk te Port Elisabeth. Verschillende Inlichtingen. Gevraagd worden diverse inlichtingen omtrent loonen, onkosten en onderhoud. CENTRALE BOEKHOUDING. Wordt Raadhuis aan bet een vleugel bijgebouwd? Gevraagd wordt, hoe het staat met de huisvesting van dezen dienst welke naar het oordeel van meerdere leden thans veel te wenscihen overlaat en of het juist is, dat er plannen bestaan om ten behoeve van dezen dienst een vleu gel aan het Raadhuis bij te bouwen? In dit verband wordt ook de aandacht gevestigd op het voormalig Raadhuis. B. en W. erkennen, dat de toestand van de lokaliteiten in het gebouw, waar in de Centrale Boekhouding en verschil lende financieele diensten zijn onderge bracht, te wenschen overlaat, zoodat voor ziening gewenscht is. Er bestaan dan ook plannen als in de vraag bedoeld, doch deze zijn nog in studie. Inkrimping personeel? Gevraagd wordt of in verband met de aanschaffing van de kantoormachiaes thans niet tot inkrimping van personeel kan worden gekomen. De in de begroo ting opgenomen post voor de vacante plaats kan dan vervallen en de totale post met 1600.worden verlaagd. Geen sprake van, zeggen B. en W. Van inkrimping van personeel aan de Centrale Boekhouding kan voorshands geen sprake zijn, hetgeen zeer goed be grijpelijk is wanneer men bedenkt, dat het werk aldaar sedert de oprichting enorm is uitgebreid, door toevoeging van verschillende takken van dienst voor wat hare administratie betreft, terwijl het aan tal ambtenaren is afgenomen. Bij den aankoop van kantoormachines werd dan ook niet gezegd, dat daarvan inkrimping het gevolg zou zijn, doch enkel dat uit breiding zou worden voorkomen. ZWEMBAD. Verscheidene leden dringen aan op het zoo spoedig mogelijk stichten van een geheel nieuwe zweminrichting, waarbij dan tevens overwogen kan worden daar aan een goede badgelegenheid te verbin den. Nieuwe badinrichting. overlaat als wel eens beweerd wordt. Er zal door hier en daar eenige verharding aojUüai W met puin aan te brengen wat verbetering Jienst ig 1591 0f 226 minder dan ten vori worden aangebraoht Bestrating zou zeer - duur zijn en is niet noodzakelijk. Voor het vergrooten en verbeteren van den paar denstal, hetgeen zeer noodig is, is 1 300 uitgetrokken. Men moet aan de woon wagenbewoners nu eenmaal de gelegen heid geven zich te bergen, doch ander zijds mag worden verwacht, dat deze men- schen zeLf ook eens wat meer meewerken om den toestand zoo goed mogelijk te houden. Wegens den slechten toestand van het tegenwoordig zwembad zal, wanneer men een dergelijke inrichting ook in de toe komst noodig acht, wel binnenkort tot het maken van een nieuw bad moeten worden overgegaan, zeggen B. en W. In 1926 werd door den Directeur van Gem.werken al eens een kostenraming voor een zwembad met onderbouw van gewapend beton ge maakt. De raming was toen 25000. Op een desbetreffende vraag wordt ge antwoord, dat wegens den slechten toe stand der inrichting, het noodig is f 600. te besteden voor herstellingen, enz. GEMEENTEWERKEN», Gasverwannlng lokalen? voor school- Eenige leden stellen de vraag of gas- verwarming voor schoollokalen, vooral ook met het oog op zindelijkheid en hy giëne, niet is aan te bevelen. Naar deze leden vernomen hebben, bestaat er ten deze een practijk van enkele jaren in de Zaansche gemeenten, waar installaties werden aangelegd door de firma Hüb scher en Versfeit, te Amsterdam. Ge vraagd wordt of het College bereid is naar de practijk van deze wijze van verwar ming van schoollokalen een nader onder zoek in te stellen. B. en W. hebben Inlichtingen Ingewonnen. B. en W. hebben omtrent gasverwar- ming van schoollokalen bij een viertal ge meenten inlichtingen gevraagd en van 3 tot nog toe bericht terug ontvangen. Een dier berichten was negatief, een ander gunstig, het derde nog weinig positief. Zij zijn voornemens het onderzoek voort te zetten en eventueel met voorstellen bij den Raad te komen. Schoonhouden school buitenger», lager onderwijs. Gevraagd worden inlichtingen betref fende het schoonhouden van de school B. L. O. (voormalig raadhuis Dijkje). B. en W. zetten uiteen, dat dit het best kan geschieden door de vrouw van den tuinman Elinga, die binnenshuis gemeen schap heef met dit lokaal. Een nevenbe trekking is dit niet. V erkeearsspiegels? Een der leden stelt de vraag, of het nog in het voornemen ligt van het College om verkeersspiegels aan te brengen en of er geen verkeersborden met het woord „school" er op, geplaatst kunnen worden bij de scholen, waar het verkeer wel ge vaar oplevert, zooals bijv. aan den Kanaal- weg en de Koningstraat? B. en W. achten dit eerste niet zoo ur gent, waarschuwingsborden zullen spoe dig aangebracht worden. Onderhond woonwagenkamp. Door enkele leden wordt gevraagd, of verbetering van dit kamp niet noodzake lijk moet worden geacht. Waar het kamp bij regenachtig weer geheel onder water staat, acht men bestrating en verhooging wel wenschelijk. Een ander lid dringt aan op het zoo klein mogelijk houden van het kamp en v raagt waarom de paardenstal moet wor den vergroot. Toestand niet zóó slecht. Nog zeer onlangs Is door twee leden van ons College op het woonwagenkamp een onderzoek ingesteld en daarbij bleek, iet tMetearf *i»t m«th1 te vumImi Toestand van onze brandbluscb- en reddingsmiddelen. Gevraagd wordt of bet College er rjel van overtuigd is, dat onze brandweer goed is toegerust. Naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden, dient aan de toerusting van de brandweer de volle aan dacht gewijd en bijv. de aanschaffing van een motorspuit nader te worden over wogen, terwijl tevens de politie meer voor de bediening vaardig gemaakt moet WOr- den. -X 1 De Brandraad acht een motorspuit niet absoluut noodzakelijk. De opperbrandmeester schrijft hierom trent o.a.: De gemeentelijke brandbluschmiddelen zijn niet voldoende om een brand van groote afmetingen voldoende te kunnen bestrijden. Doch uit het feit dat de stoom- brandspuit van de Marine hoewel niet het modernste werktuig toch als een zeer krachtig instrument, steeds binnen zeer korten tijd hulp kan bieden en ver der bij branden nabij het water de drij vende motorspuiten medewerking kun nen verleenen, meen ik te mogen oon- cludeeren dat hier branden met katastro- phale gevolgen te voorkomen zijn, in ieder geval tot een of twee perceelen te beper ken zijn. In kleinere steden kan men moeilijk voorbereidingen treffen tegen alle mogelijke eventualiteiten. Of dan ook onze brandweer voldoende is uitge rust, is niet zonder meer te beantwoor den dat kan volkomen van toevallige om standigheden afhankelijk zijn. In de meeste gevallen is beslissend of een brand in den aanvang kan worden gestuit. Kosten bouwpolltle. Opheffing van Stortingsdlenst. Het aantal deelnemers bij den Ophaal- ge jare. Ze 'zijn verdeeld als volgt: 606 losse werklieden 410 werklieden bijRijk en Gemeente met minder dan o(X)0 in komen; 250 personen in dienst der Mari ne, beneden den rang van sergeant; 1 personen boven den rang van 217 middenstanders, beneden dUw in komen; 60 gepensionneerden; 80 midden standers, boven 8000 inkomen. B. en W. zijn voornemens den Raad voor te stellen den dienst in 1931, als wanneer de nieuwe wet fin. verhouding in werking zal zy getreden, op te heffen: WERK LOOSJIEJElSYER ZEKER IN G. Eenige leden stellen voor het presentie^ geld voor den Directeur van dezen dienst af te schaffen en zijn salaris te verhoogen met 400.— van de Districtstoelage, die vanwege het Rijk wordt verstrekt. B. en W. voelen niets voor een salans- verhooging, doch stellen een vaste jaar- lijksche vergoeding voor van f 200.ter vervanging van het presentiegeld. Naar de overtuiging van B. en W. is het beslist noodig, dat aan den Inspec teur van het Bouw- en Woningtoezicht een klerk-teekenaar of andere ambtenaar wordt toegevoegd, want hoewel de heer Verheul steeds zijn best doet, is het hem, zooals telkens en telkens blijkt, onmoge lijk om het werk aan zijn functie verbon den alleen naar behooren af te doen Daarom meenen B. en W. dat het het bes te is om den heer Ox meer bepaaldelijk te doen aanwijzen als hulp van den heer Verheul, en een aankomend jongmensch aan te stellen als klerk-teek&iaar bij Ge meentewerken. B. en W. bevelen den Raad dringend aan hiermede accoord te gaan. Voortzetting der vernieuwingen der bestrating. Desgevraagd deelen B. en W. mede dat in 1980 o.a. de Nieuwstraat en het An kerpark worden voorzien van tegeltrot toirs. Over den toestand der afwatering in de Schagenbuurt zal nog uitvoerig wor den gerapporteerd. De Keizerstraat thans te smal geworden. Enkele leden meenen ernstig bezwaar te moeten maken tegen de wijze waarop de Keizerstraat is verbeterd. Voor het rij- \erkeer is deze straat, ten gunste van de trottoirs, versmald, hetgeen niet juist ge acht kan worden. Het verkeersvraagstuk, hetwelk voor de hoofdstraten zeker ge heel nader bezien moet worden, is hier door nog moeilijker gemaakt B. en W. geven dit toe. Ook B. en W. meenden, toen zij tijdens de uitvoering van de verbetering van de Keizerstraat tot de ontdekking kwamen, dat de rijstraat versmald werd, aanvanke lijk dat die versmalling niet moest ge schieden. Op de overweging echter, dat het zeer drukke voetgangers-verkeer in die straat behoefte had aan breedere trot toirs, daar het anders meer dan goed is zal worden overgebracht naar de rijstraat, hebben zij er zich bij neergelegd. Eigen beheer of aanbesteding? Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen deelen B. en W. mede, van oor deel te zijn, met den Directeur van Gem. werken, dat de thans gevolgde methode het aanleggen van nieuwe straten als regel bij aanbesteding en het herstellen en vernieuwen van bestaande straten in eigen beheer voor de gemeente het verkieselijkst is. Verbreeding Huisdulnerweg. B. en W. zijn bereid tot verbreeding van den Huisduinerweg vanaf den zijweg naar het Pompstation tot Huisduinen met het thans beplante gedeelte. Aan het onderhoud der wegbermen zal' aandacht worden geschonken. Doode boomen worden vervangen. De boomen aan de Loodsgracht welke dood of rottend zijn, zullen worden ver wijderd en door andere vervangen. Ge deeltelijk is dit reeds geschied. De broeikas. B. en W. geven nog inlichtingen om trent de werking der broeikas die vol komen aan de verwachtingen heeft vol daan. Uitbaggering Held. Kanaal. Op plaatsen waar het noodig Is, zal het Held. Kanaal worden uitgebaggerd. Va» hst overigs varmaidaa wij kier meg: In onze beide laatste nummers hebben wij opgenomen uittreksels uit het Verslag betreffende de begrooting voor 1930, en wij vervolgen deze publicatie heden. Op enkele minder beteekenende dingen na zijn vrijwel alle gedane op- en aanmer kingen, of gestelde vragen met hunne antwoorden, door ons overgenomen. Zoo' als men weet, zal Maandag a.s. een aan vang worden gemaakt met de begrooting du w. z. vooraf zal nog een gewone agenda worden afgehandeld. Wij laten daarvan hieronder nog enkele bijlagen in uit treksel volgen. Vaststelling vergoedingen Wzondere scholen. Verschenen' is Bijlage 7 (1930), rege lende de Vaststelling der vergoedingen ingevolge art. 101 en der bijdrage inge volge art. 102 der L.O.-wet 1920 over 1927 aan de besturen van bijzondere scho len, en driejaarlijksche afrekening, ver goeding art 101 der L.O.-wet 1920. Vol gens deze Bijlage bedraagt deze ver goeding voor de Prot. Ver. te Koegras School Koningstraat Achtergracht W.Z. Kanaalweg (u.l.o.) (gew. l.o.) Polderweg (gew. l.o.) (u.l.o.) Ver. H. Catharina van Senen, Voorschoten „2826.06 Comeniusscliool nihil De vergoeding krachtens art 101, 9e lid, der L.O.-wet 1920 wordt over 1927 vast gesteld voor de Ver. „Laat de Kinderwens tot Mij komen" op 616.16, de bijdrage krachtens art 102 op 426.64V«. Instelling Gezondheidsdienst dat in het contract met den Minister van Marine nader la omschreven; 8e. het verleenen van medische üuip, waar deze door de Politie wordt inge- 9e. de medewerking aan de uitvoering der Besmettelijke Ziektenwet 1928, S 266. Nota van wijziging gom. begrooting. Verschenen is een nota van wijziging op de gem. begrooting voor 1930. Hierop komen voor enkele hoogere ontvangsten dan op de begrooting waren geraamd ten gevolge van meevallers, doch anderzijds worden deze weder door andere hoogere ramingen van uitgaven te niet gedaan, zoodat in de eindcijfers geen verandering komt Vergoeding aan ouders van school gaande kinderen. 657.56 1154.971/» 2240.16 685.86 8.651/, 2665.82 „1678.89 B. en W. schrijven aan den Raad: In artikel 37 van de 4 October j.1. In werking getreden Besmettelijke Ziekten wet 1928, S. 265, is bepaald, dat in ge meenten, welke een gezondheidsdienst hebben, hetzij ingevolge wettelijk voor schrift, hetzij alleen ingevolge plaatselijke verordening, onder goedkeuring van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, den Directeur van dien Dienst ver schillende in dat artikel met name ge noemde bevoegdheden zijn toegekend in verband met de uitvoering der wet Hier door wordt in' gemeenten, waar zoodanige Dienst bestaat, een soepeler toepassing der wet bevorderd, hetgeen ongetwijfeld in het belang der Volksgezondheid is. Om deze reden zouden wij ook voor deze gemeente willen overgaan tot het in het leven roepen van een gezondheids dienst welke zonder financieele gevolgen kan worden vereenigd met den bestaanden Geneeskundigen Dienst In verband daarmede zal het noodig zjjn verschillende verordeningen te wij zigen. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben wij, op een verzoek onzerzijds, inmiddels de mededeeling ont vangen, dat op de regeling, zooals wij die wenschelijk achten en die U hierbij wordt aangeboden, zijn goedkeuring wordt ver leend. Wij stellen U derhalve voor tot het in stellen van een gezondheidsdienst voor deze gemeente te besluiten. De Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst is le. het verstrekken van gemeentewege belast met: van genees-, heel- en verloskundige be handeling; 2e. het keuren van candldaat-gemeen- te-werklieden en candidaat-gemeente- ambtenaren, waaronder begrepen het per soneel der politie en het onderwijzend personeel bjj inrichtingen van onderwijs; 3e. het uitoefenen van de contróle op zieke ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, daaronder 'begrepen het personeel der politie en het onderwijzend personeel bij inrichtingen van onderwijs, volgens de daaromtrent gegeven of te ge ven voorschriften door den Raad, Burge meester en Wethouders of den Burge meester; 4e. het geven van adviezen lm zaken betreffende openbare gezondheid, zoo vaak deze door den Raad, Burgemeester en Wethouders of den Burgemeester wor den gevraagd; 6e. het verrichten van de doodschouw; 6e. het verrichten van de vaccinatie en revaccinntie; 7e. de zorg voor de burgerpatiënten, die niet voor eigen rekening in het Ma- «•♦.Heepitaal verden verpleegd» waals In Bijlage no. 3 van den Raad (1930) is opgenomen een staat van namen van ouders, wier kinderen gebruik maken' van den door de Stichting „Het R.-K. Onder wijs" in hét leven geroepen autobus dienst, en die verzoeken tot den Raad ge richt hebben in aanmerking te mogen komen voor tegemoetkoming in de kos ten, ingevolge art. 13 der I/.0.-wet. Het betreft kinderen van de R.-K. scholen aan de Javastraat en den Polderweg, alsmede de O. L. School no. 1 te Julianadorp. Be langhebbenden worden naar bovenge- noemden bijlage verwezen. Ontbinding huurovereenkomst B. en W. stellen voor ingevolge het ver zoek van den betrokkene, ingaande 1 Ja nuari 1930 de huurovereenkomst met W. Berg voor een perceel bouwland nabij de Krugerstraat, te ontbinden. Adressant grondt zijn verzoek op de door hem on dervonden moeilijkheden in zijn tuinders- bedrijf tengevolge van den toenamenden huizenbouw in de omgeving en B. en W. kunnen zich met de door hem ontwikkelde bezwaren vereemigen. Verordening bonwen en bewonen. Voorgesteld wordt eem adres van Joh. Helder, Koningstraat 43, voor kennisge ving aan te nemen, waarin medegedeeld wordt, dat eenige artikelen der verorde ning op het. bouwen en de bewoning niet zijn nageleefd bü den verbouw van het perceel Koningstraat 45. De bedoeling is over deze aangelegenheid een uitspraak te verkrijgen. B. en W. meenen, dat de behandeling dezer aangelegenheid meer tot de competentie behoort van het Col lege en stellen op dien grond voor het adres, voor zoover het tot den Raad ge richt is, voor kennisgeving aan te nemen. Reclame aan straatlantaarns. Door de directie van het Nederlandsch uitgevers- en reclamebureau te 's-Gra- venhage wordt vergunning verzocht, om tegen een jaarlijkscbe vergoeding van 25 per lantaarnpaal aan een aantal van dergelijke palen transparant-reclames te mogen aanbrengen, De directie garan deert daarbij, dat de reclame aan minstens tien lantaarnpalen zal worden aange bracht. B. en W., noch de directeur der water en lichtbedrijven, hebben tegen het aan brengen der transparanten bezwaar, B. en W. stellen voor met de directie voor noemd een overeenkomst aan te gaan. De vergunning zal voorloopig voor den tijd van één jaar gelden. Verlenging daarvan moet worden aangevraagd in de maand September 1930. De lantaarnpalen, waaraan de reclame zal worden aangebracht, zullen in overleg met en onder goedkeuring van Burge meester en Wethouders worden Aange wezen. De teksten der aan te brengen recla mes worden aan Burgemeester en Wet houders ter goedkeuring voorlegelegd. Het aanbrengen en het onderhouden van de reclames geschiedt voor rekening van de vergunndnghoudster. De gemeente is niet aansprakelijk voor schade, door welke oorzaak dan ook, aan de reclames aangebracht. Huren van een perceel grond. B. en W. schrijven aan den Raad: Reeds geruimem tijd zien wij uit naar een gunstige gelegenheid om een ander terrein voor den opslag van puin en ma terialen van den dienst der gemeente werken in gebruik te nemen. Wij achten het tegenwoordig voor dat doel gebruikte terrein aan de Vischmarkt zeer onge- tyd tot tijd daarop plaats vinden, dikwijls schikt, omdat de werkzaamheden, die van zeer storend werken op het onderwijs, dat gegeven wordt in de aan het terrein gren zende gemeente-scholen nos. 9 en 10. Wij ontvingen over dit euvel dan ook reeds menige klacht, zoowel van de zijde van iet onderwijzend personeel als van het lijksschooltoezioht. Evenwel meenen wij, dat zich thans de lang verwachte gelegenheid voordoet Wij -ontvingen namelijk bij schrijven van 0 Augustus 1929 van de N.V. houthandel •v/h J. Oortgysen en Zoon, alhier, een aan bod om van die vennootschap het voor het beoogde doel zeer gunstig gelegen terrein aan de Molenvaart te koopen tegen den ■prys van 5 per MJ. Ofschoon wjj dit aanbod voor de gemeente onaannemelijk adhtten, zijn wy toch met den directeur der vennootschap in nadere onderhande ling getreden, om te trachten het terrein tegen een lageren prya in eigendom te verkrijgen. De directeur was hiertoe evenwel niet te bewegen Wèl was hü ee negen om het terrein voor een eenigszins den tijd van tien achtereenvolgend* met v«f optiejaren, onder voorval*! evenwel, dat, wanneer de vennootschap ni beëindiging der eerste tien huurjaren een door ons goedgekeurd bouwPia" wenecht uit te voeren en de daarvoor v«> eischte straten alsdan zyn aangelegd, kei optierecht zal vervallen en de ontruimW van het terrein in onderling overleg tu». schem partijen geregeld zal worden. Wij zijn van oordeel, en met onB de commissie van bil stand voor de publi^ werkem, biykene haar advies van 17 De- cember j.1., dat, nu de gemeente den eigen, dom van het terrein niet kan verkrijgen tegen een voor haar redeiyken prys, het gewenscht is om het evengenoemd aanbod te accepteeren, en stellen voor in dezen geest te besluiten Binnenland. BRAND TE H. HUGOWAARD. Te H.-Hugow. is de kruidenierswinkel en galanteriezaak van T. uitgebrand. Bij na den geheelen voorraad winkelgoede ren is verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. DE SPOORBAANVERZAKKING BIJ MOORDRECHT. De verzakkingen op het baanvak Rot terdam—Gouda duren nog steeds voort. Donderdagnacht zyn tusschen Moor drecht en Nieuwerkerk aan den IJssel twee wissels gelegd, waardoor het baan vak, waarover slechts over enkel spoor kan worden gereden, belangrijk is inge kort, hetgeen een geregelden treinenloop ten goede zal komen. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Wy ontleenen aan het Volk: De laatste weken heeft een man tal van Amsterdamsche winkeliers opgelicht Hy trad daarby zeer brutaal op. Hy noemde, naar nu gebleken is, zyn waren naam, nl. Herschel, maar deed het voorkomen, als of hij firmant was van firma's van dien naam. Verscheidene goedgeloovige winkeliers en handelaars zyn van zyn voorspiege lingen de dupen geworden; zy gaven hem goederen mede of lieten die bezorgen aan door hem opgegeven adressen, waar de artikelen dan wel in ontvangst werden genomen, maar waar een kwartier later niemand meer bekend was, die naar den naam Herschel luisterde. Sedert eenige dagen waren winkeliers in bontartikelen, alsook bontwerkers, door Herschel uitgekozen om hem zonder be taling, te leveren. Zoo hebben de laatste dagen een winke lierster in de buurt van den Dam en een bontwerker by de politie aangifte gedaan, dat zy elk voor twee kostbare vosbonten zijn opgelicht. Een paar dagen tevoren waren andere winkeliers en bontwerkers voor een aantal bontvellen opgelicht. Woensdagavond is de 43-jarige Herschel in handen van de politie gevallen. Twee rechercheurs ontmoetten hem in een der straten van den Jordaan, toen hij op weg was naar een opkooper om zyn laatsten buit van de hand te doen. Hy werd dadelyk naar het hoofdbureau van politie overgebracht By zyn foitil- leering werden o.a. vier bontvellen op hem gevonden, welke hy In de laatste dagen afhandig bleek te hebben gemaakt aan een bontwerker in het Vondelpark kwartier. De man heeft een bezoek aan verschei dene politiebureaux moeten brengen, om betreffende daar gedane aangiften te wor den gehoord. DE BENWYVIS. langen termyn aan de gemeente te ver- tam,; mi deed daartoe een ..„tod bï taÏM bri?' ««"dtkchap Van Terschelling meldt men: Het Engelsche stoomschip Benwyvis, dat Woensdagavond vlot gebracht is en \V oensdjagnacht veilig hier is binnenge bracht, is nog zwaar lek; de bergingspom- pen moeten nog geregeld in werking bUJ- ven Alvorens het schip naar Amsterdam te sleepen, waar het gedokt zal moeten "worden, zullen nog vele noodreparaties moeten worden uitgevoerd. In die meest ongunstige omstandigheden is dit kostbare schip van 10.000 ton, dat hoog tegen dé duinen was geslagen, zwaar lek en met beschadigde ketels en machines, in nog geen vijf weken af ge- bi acht. Tydens de Laatste stormen was de toestand meermalen kritiek. De stoom pompen moesten steeds op volle kracht di aaien, en de ketels, die den stoom le- V e?A ,^Ln^en door het zware stooten soms 40 cM. op en neer. Meermalen vlucht ten die manschappen dan ook uit de ma ch mek amer, uit vrees voor het springen van stoompypen. Woensdagmorgen nog, eenige uren voor het afbrengen van het v®rscheidene manschap pen van boord, omdat zy dachten, dat het chip zou zinken, wanneer het vlot kwain. Buitenland. 17 gewonden. ^s^eth 1b Donderdag de mailtrein uit Johannesburg op een ran- keerde1 loc?aJtrein geloopen door ver- dpn cnoit 888 Een oonducteur, die ei? za« naderen, liep met een werd T? °P' maar z^n si^aal nint bemerkt, toen een aam-yding vermijden was, ofsohoon de krnchH^ Van den sneltrein nog zo° Krachtig remmen kon, dat alleen het laat- ïnnnn yan ^en snderen trein door de locomotief gegrepen werd. De laatste J.MHJK- sa'i^. «6rd 0™geworpen, waarbij 17 P9*" v«nkur« vior 6011 Wr vrijer*

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 6