HIT GEHEIM IM Dl tOLA NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD Eerste Blad BUITENLAND. OOK VOOR Wrijf Uw pijnlijke spieren Nr. 6760 DINSDAG 28 JANUARI 1930 58ste JAARGANG De Nationalistische beweging in Britsch-lndië. 21) Een geruchtmakende nota van Primo de Rivera. Wij BREIEN!!!!!!!!!! De viootconferentie. HELDERSCHE COURANT Abonnement Per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant t 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland fa. Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en Py6"®' landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f r. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte ala redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine adverf. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct. Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 28 Jan6.07 uur. Woensdag 29 5.09 ENGELAND. DE OCEANIC. Het werk eraan gestaakt. Volgens een bericht van het Ned. Tele- graafagentschap uit Londen, is het werk aan de Oceanic op de werf te Belfast ge staakt. Dit stoomschip van 60.000 ton was be stemd, het grootste van de wereld te wor den. Naar verluidt, is er geen kans op her vatting van het werk. De betoogingen van Zondag. Een telegram van het N.T.A. dd. Zon dag uit Bombay meldt: De strijd voor de onafhankelijkheid in Indië, die idoor het Al-Indische Congres geproclameerd was, is heden in alle deelen van Britsch-lndië gevierd met op tochten, vergaderingen en het hijschen van de nationale Indische vlag. In een groote vergadering te Bombay wekten de sprekers bun gehoor op, het lijdelijk verzet voort te zetten. In de vergadering hoorde men herhaal delijk kreten als: „Leve de revolutie 1" en „Weg met de Engelsche vlag!" Incidenten. Uit Bombay wordt nog gemeld: Bij de viering van den Indischen On afhankelijkheidsdag is het te Bombay tot een zeer ernstig incident gekomen. Drie honderd communistische arbeiders uit de katoen-spinnerijen trachtten tijdens een groote vergadering de tribune te bestor men. Bij hun pogingen om de Indische Oongresvlag te vervangen door de roode vlag kwam het tol ernstige vechtpartijen die zulk een omvang aannamen, dat de tusschen de communisten en de betoogers, zich op de tribune bevindende dames, on der wie mevrouw Nehru, dd vrouw van FOTOGRAFISCH ATELIER E1SELIN, Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen Foto-Studle's naai Congres, in veiligheid gebracht moesten worden. De communisten be- schipten Ganhdi en werden na eenigen tijd van de tribune verwijderd. Het aan tal gewonden is niet bekend. Uit Oalcutta wordt, gemeld, dat de ge meenteraad besloot, ter gelegenheid van den Onafhankelijkheidsdag de Indische nationale vlag op de openbare gebouwen te hijschen. Ook bij andere feestelijke ge- gelegenheden zal voortaan deze vlag ge- heschen worden. De burgemeester noem de de Union Jack een beleediging voor de nationale eer van Indië en wekte de Indisch Nationaal Congres te Lahore uit- bewoners op, aan de besluiten van het Al- voering te geven. Reuter seint uit Bombay, dat bij de communistische relletjes vijf menschen gewond zijp, onder wie twee nationalis tische leiders. Botsingen tusschen Hlndoe's en Muzelmannen. Te Bacca Is het Zondag bij de viering van den Onafhankelijkheidsdag tot een botsing tusschen Hindoe's en Muzelman nen gekomen, waarbij verscheidene men schen gewond zijn. DUITSCHL AND. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Ter gelegenheid van den' verjaardag van den gewezen keizer is gisterochtend in de Friedenskirche te Potsdam een godsdienstige plechtigheid gehouden, waaraan tal van prinsen en prinsessen alsmede vele delegaties van vereenigin- gen met hun vaandels hebben deelgeno men. FRANKRIJK. Foto-Studle's van 15, 110, 115 en f20 Fotokaarten per 7» dozijn -j- Salonfoto vanaf f 1.50 tot en met 15 Vergrootingen naar leder portret Foto's voor Industrie FEUILLETON SOCIALISTEN EN REGEERING. Het buitengewoon congres van de so cialistische partij, dat gisteren te Parijs is gehouden, heeft zich met 2066 tegen 1507 stemmen en 35 onthoudingen uitge sproken tegen deelneming van leden der partij aan een regeering. door WTT.T.TAM LE QUETJX. HOOFDSTUK XIV. SPANJE. HU polst hooggeplaatste officieren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft Primo de Rivera aan de Madrileen- sche bladen een nota doen toekomen, die te Madrid groot opzien heeft gebaard. Daarin zet de dictator uiteen, dat bij wenscht te weten of de dictatuur nog steeds op het vertrouwen en den steun van het leger en het volk kan rekenen. Daar het echter niet mogelijk is zich daar over langs directen en betrouwbaren weg inlichtingen te verschaffen, zoo machtigt Primo de Rivera de tien commandeerende generaals van het leger, de drie admiraals, bevelhebbers van de marine, verder de opperbevelhebber der Spaansche troepen in Marokko en de directeuren-generaal van de Guardia Civil, hem, na onder vraging van de onder hen dienende hoofd officieren, schriftelijk of mondeling mede te deelen, of hij nog steeds het volle ver trouwen van leger en vloot geniet. Is dit niet het geval, dan zal Primo de Rivera terstond na ontvangst van het bericht, den koning het ontslag van de geheele regeering aanbieden. Ten slotte verzoekt Primo de Rivera de geconsul teerde personen om, gezien de delicate en ernstige toestand, welke het gevolg is van deze rondvraag, hem hun ant woord onmiddellijk toe te zenden. Volgens een telegram uit Madrid, zou het plan. tot deze consultatie bij den dic tator zijn opgekomen naar aanleiding van een onderhoud, dat hij met een aantal politieke journalisten heeft gehad. Het antwoord der officieren. Op de vraag van Primo de Rivera heeft, volgens het Journal, de kapitein- generaal van het militaire district Sarai gossa reeds geantwoord en wel, dat het garnizoen van die provincie iedere regee ring zal gehoorzamen,'die het vertrouwen van de Kroon bezit. RUSLAND. DR ASTISCH OPTREDEN TEGEN DE KOELAKL V Riga, 26 Jan. De Sovjetregeering heeft systematisch een begin gemaakt met de uitvoering van de drastische landbouw politiek, welke Dinsdag door Stalin werd aangekondigd, door de bedrijven van on geveer 5000 meer welgestelde boeren, de z.g. koelaki, te onteigenen in de districten Twer, Don en Odessa. Donderdag zijn ver scheidene honderden boeren uit hun hui zen verdreven, sommige werden gear resteerd en naar ver-verwijderde gebie den overgebracht, terwijl de anderen met vrouwen en kinderen dakloos en broode loos in de strenge winterkoude zijn ach tergelaten. Groot- en kleinvee, machines, werktuigen en zaaigraan zijn het eigen dom geworden van de aangrenzende col lectieve boerderijen. Wanneer weerstand werd geboden, ging de Ogpoe met geweld tot ontruiming over. Het centrale executieve comité heeft heden een nieuw decreet gepubliceerd, door Kalinin onderteekend, waarbij de ontbinding en hervorming van een groot aantal sovjets in kleine steden in land bouwdistricten wordt bevolen. Dit be sluit is een gevolg van conflicten met de collectieve boerderijen, die de administra tieve functies der sovjets willen over nemen, en de sovjets wegens overbodig heid willen afschaffen. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. BOLIVIË EN PARAGUAY. De Volkenbond heeft opnieuw twee te legrammen van Bolivië ontvangen, die een rustigen indruk maken. Het eerste is van den minister van buitenlandsche zaken en bevestigt wat reeds in zijn op dracht door den permanenten vertegen woordiger bij den Volkenbond was mede gedeeld en wat ook te verwachten viel, namelijk dat de regeering van Bolivië een geheel ander oordeel heeft dan Paraguay over de door Paraguay gegeven voorstel ling van zaken bij het nieuwe incident in de Chaco. Namens de regeering van Boli vië verklaart Vaca Ohavez uitdrukkelijk dat de vrede in Midden-Amerika niet ver stoord zal worden door de schuld van Bolivië. BUITENLANDSOH NIEUWS. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15 Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. Plotseling ontdekte het geoefende oog van den inspecteur iets op den grond; hij bukte en raapte bet voorwerp op, terwijl hij het bij het licht der .lantaarn nauwlet tend bekeek. In den palim zijner hand zag lk een klein gouden kruis, ongeveer een duim groot, met een medaillon waarin een knie lende heilige, een sieraad, dat afkomstig kon wezen van een daimesarmband. „Dat is een aardig klein dingetje!" merkte de inspecteur op. „Misschien is het ons van eenig nut. Maar mijnheer Uregg," voegde hij er bij, zich tot mij wendend, „ia u er wel zeker van dat u het lijk hier achterliet?" „Zeker?!" herhaalde ik. „Ziet u zelf maar naar het gat, dat ik heb gegraven. U denkt toch niet, dat ik er belang bij heb u bier te brengen om u voor den gek te houden?" „In 't geheel niet!" zei hij, „maar de zaak schijnt zoo geheimzinnig zoo on- geloofelijk ik bedoel, dat de moorde naars, na eenmaal de sporen van hun mis daad verwijderd te hebben, terug zouden komen, om opnieuw bezit te nemen van hun slachtoffer". „Waarschijnlijk zijn zij op een of ande re wijze te weten gekomen, dat ik het lijk den voorzitter van het Al-Indisch Natlo- had opgegraven en vreesden zij nu in handen der politie te zullen vallen", op perde ik. „Niet onmogelijk. Zij hebben u mis schien bespied toen u bezig was, en zijn na uw vertrek teruggekomen, om het lijk elders te verbergen. Maar zelfs dan moet het lijk nog in het bosch wezen. Zij zullen hun slachtoffer niet ver weg hebben dur ven dragen en dit is ongetwijfeld de meest geschikte plaats in 't bosch iemand te verbergen". „Het eenige wat ons overblijft, is, het bosch overdag te doorzoeken", zei ik. „Als de moordenaars tijdens mijn af wezigheid terugkwamen, moeten zij nog in de nabijheid wezen om ons te bespieden. Ongetwijfeld werden Muriel en ik be spied toen wij aan het werk waren; maar door wien? Bij het krieken van den volgenden dag doorzocht Mackenzie met vier politie-be- ambten het heele bosch; en hoewel zij tot den avond door zochten, ontdekten zij geen spoor van de vreemdelingen of van het lijk. Iedere poging bovendien, om de moordenaars te vatten, was vruchteloos gebleven. Zooals afgesproken, begaf ik mij in den namiddag naar Muriel en vertelde haar, dat het lijk verdwenen was. Zij werd doodsbleek en stotterde: „De moordenaars hebben ons - be-be-spied! Zij zijn nu gewaarschuwd en weten dat wij van de misdaad af weten". „Natuurlijk", zei ik. „O!" riep zij heesch. „Dan zijn wij ook beiden in doodsgevaar. Ons leven is nu geen oogenblik zeker meer. Die men schen zullen voor niets en niemand terug deinzen. Wij zijn ten doode opgeschreven; Spanje ontkent dien bouw van nieuwe linieschepen. De Spaansche minister van marine heeft aan den correspondent te Madrid van de Morning Post verklaard, dat de van En gelsche zijde gelanceerde mededeeling, dat Spanje twee nieuwe linieschepen met 38 c.m. geschut wil bouwen, absoluut on juist is. De regeering houdt zich nauw keurig aan het reeds langen tijd bestaan de bouw-program, dat o.a. inhoudt den bouw van twee kruisers van het type van Washington. De regeering houdt zich weliswaar bezig met het bestudeeren van de mogelijkheid van den bouw van drie moderne linieschepen, maar deze zouden dan slechts dienen ter vervanging van verouderde schepen. Belangrijke berichten. De Londensche briefschrijver van de Manchester Guardian komt met een paar belangrijke berichten aangaande de vioot conferentie. De heele pariteitskwestie zal conferentie. De heele pariteitskwestie zal waarschijnlijk verdwijnen, voor de periode waarvoor men verwacht, dat de conferentie tot overeenstemming zal kun nen komen. Natuurlijk kan zij niet ge schrapt worden ten aanzien van linie schepen, maar het linie-schepen-vraag stuk zal volgens dezen schrijver met den dag academischer worden. Frankrijk en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rhen- k matiek en spit met de beroemd ej AKKER'. KLOOSTERBALSEM r.racht v erra««encL •nel. Zo een go ad toó goed* maakt aanspraken op een bespreking over globale tonnenmaat en Japan wil een nieuwe verhouding voor kruisers. De briefschrijver der Manchester Guar dian heeft nu vernomen, dat een keerpunt op de conferentie al reeds bereikt zou zijn. De Amerikaansche delegatie name lijk zou bereid zijn om een Middelland- sche Zee-verdrag aan te gaan, gelijk aan dat der vier mogendheden voor den Stil len Oceaan, met voorziening ten gunste, van beraadslagingen en conferenties in geval del vrede in de Middellandsche Zee bedreigd zal worden. De beteekenis van dezen stap vooruit der Amerikanen zou niet onderschat mogen worden, want hij is groot, zij zou immers zijn dat Amerika zijn volle zedelijke gewicht met al de materieele implicaties daarvan aan den kant van den Europeeschen vrede in de weegschaal zal leggen. De Vereenigde Staten zouden geen bezwaar hebben dat ook Spanje, Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië aan dit verdrag deelnemen. De nieuwe stelling, die volgens deze in lichtingen de Amerikaansche delegatie bereid1 was te bevorderen, luidt aldus, dat iedere mogendheid het recht zal hebben evenveel kruisers te bouwen als zij wil, maar dat zij voor den termijn van de te treffen overeenkomst, b.v. zes jaar, zich aan haar eigen programma zal houden. Theoretisch zou Italië dan tot pariteit met Frankrijk en Japan tot pariteit met de Vereenigde Staten mogen bouwen, maar men vermo'edt dat geenmogendheid meer oorlogsschepen zal willen bouwen dan het strikte onmisbare minimum. Het essen- tieele zal zijn, dat men ophield met de klassificatle der mogendheden in a, b en c-klassen. Is de nationale trots eenmaal uitgeschakeld, dan zal ontwapening kans op succes hebben. Twee Engelsche kruisers die niet afgebouwd worden. De Admiraliteit deelt mede, dat voor goed besloten is, de twee kruisers van zonder twijfel. «Wij dienen op onze hoede te zijn, om niet in een, valstrik te worden gelokt". Deze woorden schenen een bewijs, dat zij wist, wie de moordenaars waren, en toch wilde zij er geen nadere aanduiding van geven. Wij1 gingen samen naar buiten en trof fen haar vader aan, die bevelen gaf voor een buitenpartijtje, op den volgenden dag. „Hallo, Gregg", riep hij vroolijk, mij de hand toestekend. „Zien wij je morgen ook? Eerst jagen en dan met de dames gezamenlijk een pio-nic?" „Gaarne", zei ik, want hierdoor kon ik in de nabijheid van Muriel blijven. Het feit, dat de moordenaars wisten, dat wij kennis droegen van het gebeurde, scheen haar grooten angst te bezorgen. Toen Leithcourt, Muriel en ik, naar bin-1 nen gingen, zei Leithcourt: „Je weet natuurlijk ook al wat er een paar dagen geleden is geschied? Een verschrikkelijke geschiedenis. Een vreem deling is vërmoord in het bosch gevon den". „Ja. Daar heb ik over hooren praten", antwoordde ik. „En de politie komt geen stap verder", zei hif boos. „Ars dit ergens anders dan hier in Schotland gebeurd was, zouden zij den moordenaar reeds land ontdekt heb ben". „Ik hoor, dat het een volslagen vreem deling is", merkte ik op. „U gaat nogal eens dikwijls het bosch in om duiven te schieten. Gelukkig, dat u daar dien avond niet was, hè?" Hij keek me vluchtig, doch scherp aan; zijn wenkbrauwen trokken even samen. Ik merkte duidelijk, dat mijn opmerking Een uitstekende spijs vertering verkrijgt gij met behulp van Foster's Maagpillen, die zeer zacht werken, f 0.65 per flacon. hem in verlegenheid bracht. „Ja", antwoordde hij gedwongen glim lachend, alsof hij er mijm vermoedens mee wilde wegnemen, „anders zou men mij hebben kunnen verdenken". „Dat zou verre van aangenaam zijn ge weest", zei ik, hem nog steeds onderzoe kend aanziend. Muriel mengde zich in het gesprek en trachtte met haar vindingrijkheid vrou wen eigen het gesprek over een ande ren boeg te wenden. Den volgenden dag nam ik deel aan het uitstapje naar Glenlea, ongeveer vijf mijlen van Rannoch gelegen; op een vooruit afgesproken plaats vonden wij de dames op ons wachten. Zoodra wij aankwamen, trad Muriel op mij toe en overhandigde mij een telegram, dat een der bedienden van mijn oom ge bracht had op het oogenblik, dat zij het kasteel- uitreden. Ik scheurde den omslag haastig open; en na het gelezen te hebben zei ik, zoo kalm mij dit mogelijk was, tot het gezel schap: „Vanavond nog moet ik naar Londen". Iedereen perste mij de belofte af spoe dig terug te komen. Inwendig speet het mij werkelijk Schotland te moeten ver laten, want de partijtjes van Leithcourt muntten uit door gezelligheid. Edoch het telegram maakte mijn ver trek noodzakelijk, want het was van Hut- cheson en luidde: „Heb onderzocht. Olinto Santin! „huwde een jaar geleden met Armida „in het Italiaansche Consulaat te Lon- „den. Zij wonen Albany Road no. 64 B „Camberwell; hij is kellner in Ferrari's Restaurant,Westbourne Grove, Britsch „Consul, Livorno". Zoodra ik Muriel even alleen kon spre ken, legde ik haar uit, dat mijn plotse linge reis naar Londen verband hield met het onderzoek in deze geheimzinnige aan gelegenheid. Dit bevreemdde haar, want ik had haar natuurlijk niet verteld, dat ik wist wie de vermoorde was. Ik beloof de haar zóó stellig in elk geval te zullen terugkeeren, dat ik er in slaagde haar vermoedens weg te redeneeren. Denzelfden avond nog vertrok ik, na Mackenzie op de hoogte te hebben gesteld. Het restaurant, dat Hutobeson mij had genoemd, was een onbeduidend klein koffiehuis. Even over negen den volgen den morgen liep ik er binnen. Een onge zond uitziend mannetje veegde den vloer van de gelagkamer en een groote kerel met een donkeren baard stond- in zijn hemdsmouwen achter de toonbank het zil ver te poetsen. „Ik kwam Signor Ferrai bezoeken," zei ik, mij tot den man wendend. ,yDie is dood!" antwoorde de man in ge broken Engelsch. „Ik heet Odinzoff. Ik fieb dit café van zijn weduwe overgeno men," „U schijnt een Rus te wezen?" „Een Pool, mijnheerl" Ik had dadelijk gezien, dat hij geen Italiaan was. Daarvoor was zijn gezicht te breed en zijn heele bouw te grof. „Ik kom imijn oud-bediende Santini eens opzoeken. Die moet hier kellner we zen!" „Santini!" herhaalde hij. „OI u bedoelt Olinto. Die is op het oogenblik niet hier. Hij komt om tien uur." (Wordt vwrolgd).

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1