KtLDERSCNE GOHRAHT Overhemden 3 s UB DF WIJDE WERELD TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 28 JANUARI 1930 WEEK RECLAME-AANBIEDING Kledingmagazijn HERMAN NYPELS a Raadsoverzicht. Zondag 2 Februari Een uiterst strenge winter deed de Voor het Propaedeutische xamen B van de Rijkslandbouwhoogeschool te Wa- geningen slaagde onze vroegere plaats genoot, de heer J. C. A. Oortgijsei». GEMEENTEBEG ROOTING. Aangezien in een deel onzer vorige op laag de eindcijfers der begrooting, zooals die thans is aangenomen, niet zijn ver meld, laten wij die hier nogmaals volgen. Gewone dienst 2.622.714; Kapitaal- dienst 682.333; Onvoorzien 21.937. Tengevolge van die vermindering der pen sioenpremie voor het gemeentepersoneel, welke is teruggebracht tot 2 zal dit be- dag met circa 10.000 worden vermin derd. Behalve de 1000 voor de Reiniging is de begrooting overigens vrijwel onver anderd aangenomen. BOUWARBEIDERSFILM. Wij hebben geschreven, dat voor het In stituut voor Arbeidersontwikkeling alhier de bouwarbeidersfilm zou worden ver toond. De welwillende lezer -heeft begre pen, dat hier sprake was van een schrijf fout, en dat de vertooning uitgaat van de afdeeling Den Helder van deni Bouwvak arbeidersbond. FEESTAVOND „EXCELSIOR". Men schrijft ons: Op Zaterdag 25 Jan. hield de Tooneel- vereeniging «Excelsior* haar feestavond in »Musis Sacrum*, welke druk bezocht was. Opgevoerd werd een tooneelstukje en eenige voordrachten, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen. De speelsters en spelers hadden dan ook het genoegen, dat met volle aandacht naar de diverse gegeven voordrachten werd geluisterd. Zij hadden na elk nieuw nummer een luid applaus in ontvangst te nemen. Vooral de voordracht »Faust« viel zeer in den smaak. Daar alle aanwezigen vrije consumptie hadden, geleek deze feestavond meer op een groote bruiloft dan een uitvoering. Vooral toen om circa half twee allen aan de koffietafel waren gezeten, gaf het een echt idee of allen tot één groote familie behoorden, die gezellig en vreed(t)zaam den inwendigen mensch zaten te verster ken. De directie van Musis* komt dan ook alle lof toe voor de nette en vlugge bediening. Eveneens zeggen wij nog een woord van dank aan al die winkeliers, die zoo bereidwillig waren, om zooveel mooie prijzen te schenken, dat wij in de gelegenheid waren een tombela te orga- niseeren. In één woord, het was een avond, waar «Excelsior* met genoegen op kan terugzien en die door alle aan wezigen niet gemakkelijk zal worden vergeten. Tot aller leedwezen kwam om 4 uur het einde en gingen wij naar huis met één gedachte»Dit was een mooie avond en tot den volgenden keer*. GRÖNNEGER VERAINEN „'T OETENDE". Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer betreffende de -op voering van het tooneelstuk „Gebroeders Kalkoen" door de te Alkmaar gevestigde Groningers, op Zaterdag 8 dezer in Musis Sacrum. De Friesche Vereeniging heeft ditzelfde stuk voor een zeer groot gezelschap in EEN MOOIE GESCHIEDENIS. Een garagehouder gaat uit rij den met een bij hem gestalde auto, bulten voorkennis var den eigenaar, en maakt stukken. Zondagnacht kwam een luxe-auto met groote snelheid den Pieterde Hooghweg te Rotterdam afrijden. Achter het stuur zat de 41-jarige garagechef L. C. J. H., van den Straatweg te Hilligersberg. Naast hem zat de 32-jarige kantoorbe diende J. J. uit de Bergpolderstraat. Bei den verkeerden onder invloed van ster ken drank. Juist toen zij naar rechts de Rochussenstraat zouden ingaan, gaf H. liet stuur over aan J. zonder van plaats te verwisselen. J. kon geen auto bestu ren en nam de bocht veel te groot, met het gevolg datdewagentegentwee boomen aanbotste. J. kreeg een groote hoofdwond en een gespleten bovenlip. Hij is in het ziekenhuis aan den Ooolsingel behandeld. H. kreeg een diepe snijwond aan de kin. Hij is in den politiepost aan de Claes de Vrieselaan verbonden. De beide da mes, die met een kind achter in den auto zaten, zijn ongedeerd gebleven. Uit Jiet onderzoek van de politie is gebleken, dat de heeren uit rijden waren met den auto van den heer v D., van den Straatweg te Hillgersberg, die zijn wagen bij H. in stalling heelt. Hij wist er niets van, dat H. met zijn wagen uit rijden was. Dit voorval heeft hem rïu ook de oplossing gebracht van het raadsel, hoe het toch kwam, dat de vorige maand, toen hij bijna niet had gereden, toch een benzine-rekening van meer dan 200 liter te betalen had gekregen. De autois zwaar beschadigd. het Friesoh opgevoerd hier ter stede. De uitvoering op Zaterdag heeft plaats in Groningsch dialeot HELDERSCH R. K. GEMENGD TOONEEL. Zondagavond j.1. gaf bovengenoemd tooneelgezelschap in het gebouw van den R.-K. Volksbond voor eene stampvolle zaal hare eerste uitvoering en werd opgevoerd »Zijn Revanche*, tooneelspel in 3 bedrijven van J. van Randwijk. Hadden we dit tooneelspel al eens tot onze voldoening mogen beluisteren in de Radio, nu we hier de personen op het tooneel zagen, kwam het spel nog meer tot zijn recht. De uitvoering mag zeker schitterend geslaagd heeten en had ieders voldoening. Om hier namen te noemen, ja dan zouden we het geheele gezelschap in die eer moeten laten deelen, hoewel de hoofd rol, die de blinde v. Es (heer Joh. Mahieu) te vervullen had, als de meest moeilijke, maar ook als de meest volmaakte was aan te merken. Het samenspel met zijn dochter Lena (mevr. M. WittelaarWitte brood) was inderdaad uitmuntend. Ook de andere medespelers treft niets dan lof, ze waren rolvast en voldeden in alle opzichten aan de rol, die hun was toebedeeldhet optreden van Peter (Hr. Jos. Wols) had niet beter kunnen zijn. Dat er soms hartelijk gelachen werd bij het optreden van juffrouw Smits (Mej. D. Amesfoort) behoeft niemand te ver bazen, die met de creaties van genoemde dilletante al eens meer kennis heeft ge maakt. Een woord van hulde mag niet worden onthouden aan den spelleider (heer K. Groenewegen), die door de goede verdee ling der rollen het spel tot een goed ge heel wist te vormen. In het algemeen mag deze eerste op voering als een groot succes voor het nieuwe gezelschap aangemerkt worden, te meer daar bijna alle spelers voor het eerst optraden. Het is te wenschen dat nog vele van deze avonden mogen volgen. Het is dan ook niet anders te ver wachten dat deze jonge vereeniging, die blijk gegeven heeft iets degelijks te kunnen prestoeren, gesteund wordtdoor toetreding als donateur of donatrice en betwijfel ik niet dat degenen, die de uitvoering hebben bijgewoond, daartoe gaarne zullen mede werken, De »Singer«-Mij. stelde gratis een moderne trapnaaimachine ter beschikking. „MORGENROOD". 4 Dir. F. v. d. Mey. Zaterdag 1 Febr. wordt door bet Kin derkoor en de oniderafdeel. van bovenge noemde vereeniging een herhaling ge geven van de uitvoering van 11 Januari j.1., welke een groot succes was. Naast verschillende zangnummers, die ze-er ver dienstelijk werden gezongen was de op voering van „Goud'muiltje", een operette in 2 bedrijven, de clo-u van den avond. Men leze omtrent de mooie opvoering hiervan en de fraaie zelfvervaardigde oostumes, het verslag van deze uitvoering in -de Heidersche Courant van Dinsdag 14 Jan. Naar wij: vernemen is deze uitvoering thans voor ieder toegankelijk en de en treeprijs zoo laag mogelijk gesteld, n.L 30 ct. Daar ook nu weer aan tafeltjes gezeten wordt, belooft het -dus een echt gezellige avond te worden. „DE BROADWAY-MELODIE". In Casino. Men schrijft ons: V De reeds meermalen aangekondigde Revue-operette „De Broadway-melodie", de bekende schlager van dit seizoen, zal nu a.s. Zondag in Casino plaats vinden. Gezien het groote succes met de operette „O Madch-en, mein Madohen", heeft de Casino-directie thans het uitstekende „Nede: landsch Operette Gezelschap" van van 1.90 voor 1.70 2.60 3.60 4.60 6.50 2.10 2 90 3.90 5.10 DE POST IN HONDERD JAREN. Een sprekend contrast of van „Oudtante Pos" naar „Nichtje Pos". Het verbijsterende record. Noodeloos kleineerend wocrdt de post dienst in ons Indië die ons dagelijks verbaast door zijn deugdelijkheid, de om standigheden in aanmerking genomen door velen nog genoemd: Tante Po-s. Een bijnaam, die al heel oud isl Maar de. niet al te betrouwbare, weinig snelle en bedachtzame Tante 'is reeds lang ter ziele, een kwiek, sportief Nichtje nam haar plaats in. Wil de lezer een: afdoend bewijs? In het „Algemeen Handelsblad" van 18 April 1828 vinden wij afgedrukt eenig handelsnleuws, ontleend aan een den- dag te voren te Amsterdam ontvangen brief ffit Batavia, daar afgezonden op 20 De- oember 1827. Het schrijven was dus 116 dagen onderweg! Enf In het „Algemeen Handelsblad" van 25 Januari 1930, ochtendblad, publiceeren wij een in den laten namiddag van den dag te voren te Amsterdam ontvangen brief van jnzen Indischen correspondent, te Batavia gepost op 16 Januari 1930. Dat schrijven was dus slechts negen dagen onderweg! Teekenender is het contrast tussohen de bejaarde, ouderwetsche Tante en de mo derne Miss 1930, onze cousine, o.l niet aan te geven. (Hbl.) JONGE BOER, DIE EEN MEISJE KUSTE, DOOR HAAR BROERS GEDOOD. Een proces, dat te Serajewo gevoerd is, heeft doen inzien, hoezeer het kussen voor de Mohammedaansohe bevolking van Bosnië en Herzegowina nog een ernstige zonde is. Amsterdam, het bovengen, operette geën gageerd. De medewerkenden zijn ook nu weer alle le rangs krachten op dit gebied en waar bekende artisten als Deef Gou- bitz, Lilly Caspani, George Du Bree, Em- my Emmerants, Frans Meermans, Terry de Rooy, Lena Eman en Reneé de Vos meewerken, garandeert de directie niet alleen een le klasse opvoering, maar één, die het succes van „Madchen, o Mëdchen" nog verre zal overtreffen. „DE HEILIGE VLAM". Omtrent de a.s. opvoering van „De Hei lige Vlam" laten wij hier nog eenige pers aankondigingen volgen. „De Telegraaf": S-omers-et Maugham heeft rijn handeling saamgedrongen b-innen 24 uur, en gebonden aan geen enkele plaats; hij doet een dramatisch gebeuren- van onzen tij-d ziich afspelen- in een zeer natuurlijken, soberen toon, en hij be- heerscht het op een enkele uitbarsting na zoo, dat het geheel nog sterk-er spanning verkrijgt, te meer waar men over het al-gemeen -dienzelf- den gedempten toon en1 soberheid in -de opvo«e- ring wist te bereiken. En steeds geeft hij ons een aantal mens-che- lijke problemen, verweven in de handeling, die zoo men al andere meeningen dan -de zijne mag zijn toegedaan, de gedachten- bezighouden, ook na-dat de theaterdeuren zich sloten. Dat is ze ker niet alles, maar het i» veel; het bezorgt ons een avond tooneel van goed -gehalte. „Alg. Handelsblad": Vera Bondam was als zuster Wayland de vrouw die den1 moord ontdekt, de aanklacht uitspreekt en haar fel gehate mededingster in het nauw drijft. Reeds -in het eerste bedrijf kon men haar stil spel, het zorgelijk en liefde vol öbserveeren van den zieke bewonderen. Het was, in het opgewekte samenzijn met de anderen, een gevoelig accent als een diepe kleur in een luchtig getint schilderij. Tegenover haar stond Stella van Minny ten Hove, die hi-er, naar wij meen-en- voor het eerst, gelegenheid kreeg een- belangrijke dramatische rol te spelen- en die daarin niet teleur heeft gesteld. In het tooneeltj-e tussch-en Stella -en Maurice (de zenuwcrisis in het eerste bedrijf) heeft zij zich met zoo een natuurlijken- eenvoud gegeven, en zoo zuiver -ieder accent getroffen dat deze scène tot een- -der mooiste geworden is van de opvoering. De plaatsbespreking voor deze voor stelling heeft plaats Zaterdagmiddag a.s. en vangt aan te 2 uur. Voor de nummers der plaatsbewijzen verwijzen wij naar de advertentie van heden. ARBEIDERSZAN GVEREENIGIN G „KUNST AAN HET VOLK". De uitslag der Verloting is als volgt: 646 1 307 6 535 11 686 16 817 21 195 26 669 31 857 36 749 41 655 46 431 2 457 7 512 12 756 17 74 22 19 27 527 32 651 37 819 42 328 47 11 3 342 8 934 13 997 18 225 23 656 28 477 33 541 38 672 43 579 48 465 4 77 9 322 14 986 19 395 24 808 29 469 34 832 39 217 44 605 49 804 836 10 572 15 531 20 494 25 16 30 705 35 869 40 8 45 De prijzen kunnen afgehaald worden bij den secretaris, den heer C. Bakker, Basstraat 25, 's avonds tussohen 6 en 8 u. Twee broeders Hoessein en Mehmed Boeza, hadden tezamen met hun neef Omer Sabanowitsj, uit het Mohammedaan sohe dorp Vistrani bij Visoko, een jongen boer, Aodo Prelitsj doodgeranseld. Zij' trachtten hun daad te verontschuldigen met het betoog, dat Prelitsj met geweld den sluier van het gezicht van Hajrija Boeza, zuster van Hoessein en Mehmed, had verwijderd' en haar gekust, ofschoon hij noch een verwant van haar was, noch met haar gehuwd of verloofd. Zij be weerden dat zulk een smet op de eer van 'n meisje de strengste bestraffing eisohte. Ondanks dit betoog werden de drie man nen tot langdurige gevangenisstraffen wegens moord veroordeeld. DE MEER EN MEER GEBRUIKELIJKE WEG. Bandieten op een avondpartijtje. Twee gewapend© en gemaskerde dieven zijn ©en voornaam huis te San Franci-soo binnengedrongen tijdens een avondpar tijtje en hebben de gastvrouw en haar elf gasten, allen heel bekende figuren uit de uitgaande wereld, beroofd van hun geld en kostbaarheden tot een totale waar de van verscheidene duizenden dollars. Eerst -hadden zij hun slachtoffers vast gebonden en proppen in den mond ge stopt. FINANCIERS IN ARREST. Het blijkt dat de Fransche „apache", veel -gevreesd, maar ook voel.bezon gen, in de gevangenissen meer en meer de plaats Inruimt voor een nieuwe, steeds groeiende categorie van misdadigers: de bankiers! De kleurige, hartstochtelijke typen der Farijsche straatboeven moeten wijken voor de keurig gekleede heeren, dia fraude in bankzaken hebben gepleegd. Indien de prijzen binnen 14 dagen niet afgehaald worden, vervallen zij aan- de Vereeniging. INBRAAK IN DE GOVERSSTRAAT. Dezelfde daders van de vorige Inbraken. Zondagavond, tussohen 8 en 10 uur, is ingebroken bij den heer v. Twisk, slager, in de Goversstraat. Bij zijn thuiskomst be merkte -de heer v. T. de inbraak. Letter lijk alles was overhoop gehaald en alle geldswaarde meegenomen, zoodat de da ders een goeden slag -hebben geslagen. Hoeveel vermist werd kon men ons bij be nadering niet opgeven. Het vermoeden, dat hier dezelfde daders aan het werk zijn geweest als bil de vori ge, hier ter stede gepleegde inbraken, wordt bevestigd door de manier van in breken. Door de achterdeur hebben de in brekers, waarschijnlijk zijn het er twee geweest, zich toegang tot de woning ver sohaft. Zij1 hebben daarbij gebruik ge maakt van een breekijzer. Ook de kasten en laden waren daarmee open gemaakt. De politie heeft de zaak wederom in handen. ERN8TTG ONGELUK. De vorige week heeft de stoker le kl. O. Petterson, aan boord van het oplei dingsvaartuig „Warmond", in de Buiten haven alhier, een ernstig ongeluk gehad. Petterson raakte n.1. bekneld tussohen een schuifbeweging van de machine, waar door hem de twee middelste vingers van de linkerhand half werden afgeknepen, terwijl ook zijn pink ernstig werd ver wond. Na in het Marine-hospitaal verbonden te zijn, kon de jonge man, hij is 22 jaar, naar zijn huis gaan. VOOR DE KINDEREN. In de opgaven der nieuwe raadsels was een klein foutje geslopen. De letter v in het eerste raadsel moet vervangen worden door een 0. De heer Scboeffe-lenberger is, naar aan leiding van ons vorig raadsoverzicht, uit zijn parlementaire vel gesprongen en is zich in minder parlementaire gedaante den volk© gaan vertoonen. Deze geachte heer spreekt immers altijd voor de tri bune. Welnu, die- heeft nu eens met den anderen Sohoeffelenberger kennis kun nen maken, een Sohoeffelenberger, die zich vergat en- dreigde er een Spaansohe dag van te zullen maken (vermoedelijk werd bedoeld een Poolsche landdag, men moet er bij den- heer Sohoeffelenberger wel eens meer naar raden). Bijna niemand in d-en Raad begreep waarom de heer Seh. zich zoo opwond, het scheen' over -een paar interrumpties. Want dat is het merk waardigste van dien heer: zelf zegt hij alles wat hem voor den mond komt, maar als een ander hem -op zijn beurt eens wat zegt, of hem ter verantwoording roept, wordt bij' verschrikkelijk nijdig. Ook de raadsoverziohtschrijver had dat gedaan, en toch heeft die niet anders gezegd, dan dat de heer S-oh. in mootjes was gesneden, ingezoutten en daarna ingemaakt wegens zijn persoonlijken aanval op oud-burge meester Houwing. Had de heer Sch. dan verwacht, dat hij niet zou worden in VERGADERINGEN VERMAKELIJKHEDEN, ENZ. Donderdag S0 Januari, Oratorium „Athalia", Geref. Kerk, 8 uur. feestavond Heidersche Winkeliersver., Oasino. Zaterdag 1 Februari. Filmavond Bouwvakarbeiders, Musis, 8 u. Uitvoering Zangvereen. „Morgenrood", Oasino, 8 uur. Operette „De Broadway-melodie", Casino, 8 uur. Dinsdag 4 Februari Pluimveefilm Fa. Sluis, Musis, 8 uur. Abonnementsvoorstelling „De Heilige Vlam", Casino, 81/» uur. Woensdag 5 Februari. Zangver. en Reciteer ver. „Harmonie", „De Klokken van Oorneville", Casine 8 uur. Zaterdag 8 Februari Uitvoering „Groningervereen.", Musis, 8 uur. Uitvoering Gymnastiekver. „O.K.K.", Casino, 8 uur. Van de 1200 ga-sten, welke de Santé-ge- vangenis op het oogenblik in voor-arrest herbergt, zijn -er 70 financier. Daar zij over veel invloedrijke vrienden beschik ken en hun regime niet zwaar is, hebben zij het er onder de gegeven omstandig heden vry: genoeglijk. Zijji krijgen behoor lijk eten, zitten te lezen en te werken, en honden zich trouw op de hoogte van de fluctuaties der beurskoersen. Om er bij hun weder-intreden in de fi nancieel© wereld niet al te veel „uit" te zijn! VREESELIJKE HONGERSNOOD IN CHINA. Alleen ln de provincie SJensi ln één jaar tljds, twee millioen men- schen gestorven. Een vreeaelijke hongersnood teistert de Noordwestelijke provinciën van China. Op initiatief van de Chinese- Internatio nal Faimine Relief Oommissdon (de 0. L F. R. C.) heeft het Amerikaansche Roo-de Kruis een commissie van onderzoek naar China gezonden. Uit het rapport van deze commissie blijkt, dat de nood tot het hoog ste is gerezen, dat alleen in Sjensi reeds eenige m'illioenen slachtoffers zijn geval len. Een- jaar geleden telde de bevolking in de vallei van de Wei-rivier nog even zes millioen zielen. Maar in het -afgeloo- pen ja-ar zijn er niet minder dan twee millioen gestorven, in hoofdzaak tenge volge van den honger, die door -oogstmiis- lukking al eenige jaren ln dit gebied woedt. Pogingen om hulp te brengen uit andere deelen van China mislukten, om dat er geen voldoende transportmiddelen waren. De trekbeesten werden ge-slacht en de wagens en karren werden- vernield om brandhout te bemachtigen. mootjes gesneden, ingezouten en inge maakt na een diergelijken aanval? Dit lijkt ons nogal naief. Maar de heer Sch. heeft het grauwe ge waad van den boeteling aangetrokken; het kleed, dat naar het dichterlijk woord van wijlen dr. Kuyper, den zondaar niet misstaat. Het spijt schrijver dezes niet te kunnen teekenen, anders kreeg de lezer het welgelijkend conterfeitsel van den heer Sch. in het boetekleed. Eigenlijk heeft de heer Sch. het boetekleed maar z-o-o'n beetjte aangetrokken; hij wierp het zichzelf met een nonchalant gebaar om de schouders om het onmiddellijk daarna weer uit te trekken (dat ruige goed is nogal ruw op de huid, weet-u). Maar we zijn allemaal menschen en we -zullen maar net doen alsof er geboet is. De Voorzitter begreep niet waarover de heer Sch. het een- en andermaal had. Die zat namelijk met zijn gedachten in de begroeting, en dacht, dat de heer Seh. het over de begrooting had. Het bleek evenwel den raadiso-verziehtsohrij- ve-r te zijn, die de-ze heer te pakken had. Hij nam dien ge-achten heer, het tweeën twintigste raadslid, bij de haren, sleurde zijn edelachtbaar hoofd geweldig heen en weer, zoodat je bij j-e zelf dacht: goeie genade, hoe brengt die man er het leven af. en: liet hem dan los. De Raad geneot ervan, en zat, voor zoover hij niet was weggelo-open, maar te glunderen naar de perstafel Zoo zijn de menschen nu: altijd zich verheugen in andermans leed. Wij zullen den heer Sch. maar in vrede laten. Hij bedoelt het niet zoo kwaad immers; hij eet uit uw hand in de commissies en het is alleen in den Raad, dat hij een beetje zich opblaast. Hij be doelt het goed, maar het staat hem niet altijd even duidelijk voor de oogen. Hij denkt, dat de raadsoverzichtschrijver hem haat, maar was er natuurlijk weer naast Was het maar de moeite waard -om te haten! Het is meer iets om te huilen 1 De heer Monhemius. Deze is van gansdh andere structuur dan zijn overbuurman; hij is de gemoedelijkheid, de jovialiteit in persoon. Kinderlijk-naief waar 't betreft de vervulling zijn-er wenschen. Alle Men schen werden Brüder, wo dein sanfter Adem weht. Dit neemt niet weg; dat deze heer van het feit, dat zijn fractie tot een der kleinste in den Raad behoort, een wel ietwat onbescheiden gebruik heeft gemaakt. Wel is waar heeft de heer Mon hemius in tweede instantie slechts een half uur ge-sproken, maar in dat half uur heeft hij kans gezien een zoodanige lawine van woorden over den Raad te strooien, dat die met geen mogelijkheid, ellende toenemen. Gebrek aan brandstof, dat zelfs noopte tot afbraak der huizen over te gaan, verzwaarde het lijden der ongelukkige bevolking. Daarbij; kwam nog, dat 'in het gebied van de Wei-rivier zich niet minder dan 800.000 soldaten van generaal Fengs legermacht ophouden:, die met geweld zich nog van bet der -bevol king, restende voedsel meester maken. Zoo is te vre-ezen, dat nog tall-ooze slachtoffers zullen worden gemaakt en de bevolking -grootendeels onder hevig lijden zal wor den weggerukt. EEN DUEL NA VEERTIEN JAAR. Twee heeren zijn elkaar met oavallerle- sabels te lijf gegaan en de een heeft daar bij den ander de schedel ingeslagen, schrijft Uj Nemzedék. Dat geschiedde ge heel volgens de békende regelen der rid derlijkheid. In de geheele zaak ware dan ook niets bijzonders, wanneer niet de aan leiding daartoe 14 jaar oud was. Wat is er in die veertien jaar niet geschied. De jonge meisjes, waarom de twee elkander destijds te lijf gingen, zijn volwassen vrou wen geworden, hunne zoons gaan reeds op het -gymnasium. De geheele kring van vroeger is verdwenen, rijken zijn ineen gestort, de heele basis, waarop de wereld berustte is veranderd, de mentaliteit der menschen, hunne wereldbeschouwing is geheel anders geworden. Alleen de woede van die twee heeren op elkander is niet afgekoeld. De bloedige Oceaan der ver woesting golft om hen heen, eene aard beving schudt de wereld op hare grond vesten, maar zij staan op een klein eilandje en zetten hun eerezaak voort.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 7