Wieringen. naar zuinigheid zal daarbij dienen te worden gestreefd, doch niet ten koste van hygiëne en volkshuisvesting. 'ik besluit met den wensch, dat dit jaar lT allen zal brengen geluk in Uw huis, geluk in Uw werk en geluk inden arbeid, elke t-,ij hier in het belang der gemeente 0[. U nebi willen nemen en verkuw.r d< ze vergadering voor geopend. De notulen der vorige vergadering ven g en aa leiding lot bijz' dere op „f aanmerkingen en worden met dank aan den secretaris voor de uitgebreide weergave goedgekeurd. Dan volgt ce.i i eKs mededeelingeu, die in het blad van 26 Jan. reeds zijn gepubliceerd, waarnaar wij dus verwijzen. Enkele geven echter aanleiding tot be spreking. Zoo bv. het schrijven van de Directie der Ned. Spoorw., dat het vooralsnog niet noodig wordt geacht de bestaande verlichting van het station Anna Paul. en de stopplaats Breezand door een electrische te vervangen. De heer Keuris merkt op, dat de Directie dat mag vinden, maar dat wij allen van de noodzaak wel overtuigd zijn. B. en W. zullen nog eens probeeren wat er aan te doen is. De vernietigde forensenaanslagen, op gelegd aan P. Kramer, H. M. Ruijsenaars Hz. en A. van der Voet, doet den heer Kuiken de verzuchting slaken, dat hij blij zal zijn als het rijk zich geheel met de belasting gaat bemoeien. Naar aanleiding van de vraag vitn den Commissaris der Koningin of er bezwaar bestaat tegen opheffing van het Rijks ontvangerskantoor in deze gemeente, hebben B. en W. zich gericht tot ie Middenstandsvereeniging, <ie af... a. p. van de Holl. Maatschappij v. Landbouw, de Veilingver. en de Ver. v,.Bloembollen cultuur, om eventueele bezwaren kei ,an,' te maken. De Middenstandsver. wijst er op, dat bij opheffing van h"t kantoor alhier m m naar Schagen zal moeten voor alle zaken en betalingen, die niet op liet postkantoor kunnen geschieden. Dai is duur en eischt veel tijd. De ,afd. A. P. van de Holl. Mij. van Landb. schrijft in denzelfden geest, wijst op 't ongemak bij het vragen van een vrijstelling om met een tractor op den weg te komen, het inlichtingen inwinnen bij den ontvanger voor het landbouw- boekhouden, meent dat toch op 't kantoor te Schag«n bij toenemende drukke werk zaamheden het personeel uitgebreid zou moeten worden en gelooft dus niet in bezuiniging, terwijl het groot ongerief geeft voor de landbouwers. Van de andere vereenigingen zijn nog geen bezwaren ingekomen. Burgemeester merkt op, dat de ontvan ger hier, de menschen kent of aan B. e W. inlichtingen vraagt en zoo komt er dan na overleg met de betrokken per sonen nog heel wat geld binnen, dat anders voor het Rijk verloren zal gaan. De heer Komen meent, dat B. en W. niet moeten treden in de techniek van den dienst en nagaan of er wel bezuinigd zal worden door deze maatregel, maar dat alleen onze belangen bepleit moeten worden. De heer Rezelman is het daar niet mee eens. Hij wil wel die bezuiniging aan critiek onderwerpen, temeer daar, al mocht het eenige besparing géven aan het Rijk, het voor de menschen hier zeker meerdere kosten, ook door tijd verlies, zal geven en dus economisch gesproken voor de gemeenschap geen bezuiniging zal blijken te zijn. B. en W. zullen de bezwaren tegen opheffing aan den Comm. der Koningin mededeelen. Procesverbaal van gehouden kasveri- ficatie bij den gemeente-ontvanger. In kas moest zijn en was aanwezig f 9195.19op de Boerenleenbank f20.600. Later ingekomen stukken (niet vermeld in blad van 25 Jan.). Ie. Een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Er is 9 maal vergaderd, 36 personen zijn voor de com missie geroepen7 verzuimen zijn nog als geoorloofd beschouwd; 39 als onge oorloofd. Enkele ouders zijn hierdoor met den strafrechter in aanraking ge komen. Burg. spreekt woorden van dank voor het werk van de comm. 2e, Een verslag van de Malaria-Comm. De malaria neemt af, maar doorgaan met bestrijding is gewenscht. Een verzoek om een bedrag van f20.876, noodig voor uitgaven en inkomsten in overeenstem ming te brengen wordt door den Raad toegekend. 3e. Schrijven van het Prov. Bestuur met uitnoodiging om de Bouw- en Wo ningverordening aan te vullen met deze bepaling: Erkers mogen buiten de rooi lijn uitsteken, indien deze niet met de straatlijn samenvalt. De heer Van der H a m vraagt of het niet wenschelijk is die Bouw- en Woningverordening, en hij noemt er maar meteen de Politieverordening bij, eens geheel te herzien en opnieuw vast te stellen. Beiden zijn vol wijzigingen. Burgemeester erkent de noodzaak en men kan er dan ook op rekenen dat ze aan de orde gesteld zullen worden. 4e. Van de Afd. A. P. v. d. Maatsch. v. Landbouw een met redenen omkleed verzoek, waarin bouw van arbeiderswo ningen in den Oostpolder gevraagd wordt. B. en W. zullen dit verzoek in handen stellen van de Woningbouwvereeniging. 5e. Een adres van den heer De S., te Breezand. Hij heeft een nota, groot f 4649 van het gem. electr. bedrijf voor aanleg van leiding, enz., in zijn woning, gewei gerd te hetalen, daar hem die te hoog voorkomt. Voorzitter deelt mede, hoe hij °P alle mogelijke manieren getracht heeft de zaak in der minne te schikken, door zelf met hem te praten, en betaling over een lange termijn toe te «taan. Bode Braaf is er heen geweest, later nog eens met den lijnwerker Egmond. Men heeft hem behandeld als patiënt, maar toen geen overeenstemming werd verkregen, is zijn leiding afgesneden. Nadat de heeren Koorn en Keuris nog een en ander hebben medegedeeld over dit geval, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. 6e. Het raadslid VanderHam vraagt verlof tot het doen van een interpellatie over a. Het it mpo van uitvoering vau üe verbetering van den weg Wieringerwaard- De Kooy. b. I)e loone.i n d- arbeiders. Dai verlof wordi verleend; aan het eind van de vergadering zal er gelegenheid toe gegeven worden. Eindelijk zijn we door ai deze paga ren heen en gekomen aan punt 3 van de Agenda, een Voorstel tot het instellen van een gemeentelijken ophaaldienst voor vuilnis en faecaliën. (Zie rapport met praeadvies in blad van 25 Jan.). Burgemeester begint met eenige toe lichtingen te geven. B. en W. van Den Helder zijn bereid aan het gemeentebe stuur aldaar voor te stellen een overeen komst met de gemeente Anna Paulowna te sluiten, waarbij: a. als vergoeding voor gebruik van toestellen 200 per jaar, per M3. gestort vuil 0.35 gevraagd zal wor den; b. Bij gesloten water zal A. P. de meerdere kosten van vervoer moeten be talen of zoolang zelf Let vuil moeten' be waren; c. Den Helder verbindt zich voor het houden aah deze overeenkomst voor 10 jaar, terwijl Anna Paulowna per jaar kan opzeggen. Voor 'het bouwen van een woonhuis voor den dhauffeur-weikman en een garage aan den Noorder Molenvaartsweg, vragen B. en W. machtiging tot een bedrag van j 6000. Bij de over dit punt volgende bespre kingen blijken allen groote voorstanders te zijn. Vooral in Breezand is het volgens uen heer Kuiken een onhoudbare toe- stand. Geroemd wordt de welwillende hou ding van Burg. en Weth. van Den Helder en et uuLelijké, overzichtelijke rapport van den Directeur van de Gemeeriterei- Diging en Plantsoenen te Den Helder. iDe heer Jonker vindt de plaats van de garage niet erg geschikt. B. en W. juist zeer geschikt. De heer V a n der Ham vindt bij een toe te kennen loon van 30 een buur van 5 nogal wat hoog. B. en W. hebben geen bezwaar daar wat af te doen, als de bouw prijs meevalt. De heer Kuiken vindt den dienst voor de boeren niet noodzakelijk en wil be perken. B u r g e m. zegt, dat de bedoeling ook is op enkele wegen zoo eens per week te komen. De heer Komen wijst er op, dat za kenlieden vaak vuil hebben, dat nn juist geen» huisvuil genoemd kan worden. Moet daar nu ook die vergoeding van 2.50 per uur (zie blad 25 Jan.) voor gevraagd worden? B u r g e m. Neen, dat moet wel mee genomen worden met het huisvuil, maar tegen afgifte van een bonnetje door den werkman zal daar iets extra voor betaald moeten worden. De heer Rezelman: Worden de in woners verplicht hun vuil mee te geven? Burgem.: Neen, verplichten gaat niet, maar als de dienst er is, zal de politie extra opdracht krijgen toezicht te ho»uden oip het verontreinigen van wegen, enz. De heer Koorn gelooft niet. dat er een volledige werkkrirfg zal zijn voor den werkman, maar deze zidh ook disponibel zal moeten stellen voor ander werk, en daar d!e aanstelling niet voor vast is, gaat hii ook accoord met het voorstel. De heer Van den Berg vraagt con sideratie te gebruiken» bij de verplichting tot aankoop van den door de gemeente be schikbaar gestelden emmer tegen kost prijs 3.50). Burgem.: De emmer moet natuurlijk betaald woroden, maar betaling in gedeel ten is geen bezwaar. De heer Jonker vraagt nog inlich tingen over de aan te schaffen» auto. B. en W. stellen voor den genoemden wagen te nemen, een 6-cylinider, waar men op de hoogere versnelling toch kalm mee kan rijden. Als er iemand voor te vinden is, kan de levering natuurlijk ook door een der belanghebbenden in A. P. geschieden. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Burgemeester bedankt de heeren voor hum wij® besluit en B. en W. en den Dir. v. d. Gem.-Reiniging te Den Helder voor hun groote welwillendheid. Punt 4 van de agenda: Ontheffing of vermindering aanslagen in het Schoolgeld wordt verleend aan C. Rezelman (geen kinderen), H. Leek (geen 3, maar 2 kin deren) en P. Verver. Punt 5. De plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs vraagt de gelegenheid o»pen te stellen, dat kinde ren uit deze gemeente het onderwijs aan de school voor buitengewoon lager onder wijs voor zwakzinnige kinderen te Den» Helder kunnen volgen. B. en» W. voelen veel voor wat gevraagd wordt. Aan de Kleine Sluis blijken 8, aan de school in den Oostpolder 1, van Bree zand 3 en van de kath. school 1 leerling in aanmerking te komen. De» heer Kuiken vindt het getal 8 van de Kleine Sluis hoog. Onder gelach wordt de opmerking gemaakt, dat dit niet erg pleit voor dit deel van den Polder. Maar Burgem. wijst er op, dat aan school I nogal» kinderen zijn, waar het eerst mee op andere scholen is geprobeerd en die, als dan geen resultaten bereikt werden, naar deze school overkwamen, omdat de ouders meenden, de sléchte uitkomsten aan het onderwijs op die scholen te moeten wijten. Burgem. zegt nog, dat de Raad altijd veel wil doen voor'onvolwaardige arbeids krachten en hier krijgen we nn de gele genheid, om voor kinderen die daar zeker toe zouden opgroeien, iets te doem Merk waardig was ook, dat de ouders», die bij het onderzoek van hiun kinderen door het Hoofd van bedoelde school uit Den Helder aanwezig waren, er allen voor waren, dat hun kind naar die inrichting zou gaan. De heer Komen vraagt of katholieke ouders, die voor dergelijke kinderen liever plaatsing op een of ander kath. internaat zouden wenschen, ook op vergoeding konden rekenen. B u r g e in. meent uit naam van den Raad te spreken^ als hii toezegt, dat zij dan per kind een gelijk bedrag zullen ontvangen als nu veor deze kinderen be taald moet worden. De heer Prins, van den autodienst Den T7elderWieringen, wil tegen een ver goeding van 1.25 per kind en per week ze 's morgens tot aan de school brengen en Voorzitter gelooft, dat de heer Naastepad voor eenzelfde bedrag de kin deren ook wel weer terug zal willen bren gen. De heer Prins zal voor dezen rit zijn route zoo wijzigen, dat hii ook over de Kleine Sluis, Driebruggen en Breezand komt. De heer Kuiken vindt het bedrag Van 2.50 voor heen en terug wat hoog. Dat .wordt voor 12 kinderen» in 40 weken per jaar 1200. Maar Burgem. zegt nog eens, »dat men het grootste belang in Let oog moet houden en natuurlijk zullen (le kinderen op dien rit voorrang hebben en andere passagiers desnoods geweigerd worden, en dan is dat bedrag voor de ondernemers zeker niet te hoog. De vergadering wordt nu eenigen tijd onderbroken om aan het Hoofd der school voor buitengewoon onderwijs in Den Hel der gelegenheid te geven iets van deze school mede te deelen. Spreker zegt dat vooral nu de klassen op de gewone scho len zoo groot zijin, nog duidelijker dan vroeger gevoeld wordt, dat voor d»e zwak zinnige kinderen, die nog weer naar hun aanleg onderverdeeld worden in verschil lende gro'epen, hoofdelijk onderwijs nood zaak is. Op de gewone school kunnen zij niet mee. Krijgen een ellendig gevoel van index-waardigheid. Op deze inrichting stelt men andere eiscben, en door het klei nere aantal kan men meer voor elk kind afzonderlijk doen. Het werk past zich aan bij de vermogens van deze kinderen en niet bij die van de normale, zooals de ge wone school dat doet. Daardoor zijn zij nu in staat wel iets te presteeren, 't minder waardigheidsgevoel wordt weggenomen en al zullen 't nooit volwaardigen worden», 't kind' gaat opgeheven en niet neergedrukt de maatschappij in; 't is zich bewust, dat ('t iets kan. Wordt nu nog als 't kind eenmaal van school is, contact ■géhouden door den on derwijzer met deze leerlingen en wordit voldoende aandacht besteed aan de na zorg, dan kan zoo'n kind zich een beschei den plaatsje in de maatschappij verwer ven. Burgemeester dankt den spreker voor zijn warm en interessant pleidooi en wenscht hem succes met zijn mooi werk. Als de vergadering weer voortgezet wordt, blijken allen voor het voorstel van B. en W., om de gelegenheid open te stel len, het onderwijs aan bedoelde school te kunnen volgen», voor daarvoor in aanmer king komende kinderen. De heer Keuris merkt nog op, dat het wel duur is, maar later zou de gemeen schap aan onvolwaardigen zeker nog meer "ten laste moeten leggen. De heeren Van der Ham en Keu- ris brengen dank aan de Commissie van toezicht en B. en W., voor dit verzoek en voorstel. Punt 6. De heeren J. A. Tromp en O. 'Kooiman, die periodiek moeten aftreden worden met algemeene stemmen herkozen in de Comm. van Toezicht op het lager onderwijs. De aanbeveling van d'e Comm. ïuidde in de vacature-Tromp: 1. Tromp; 2. Van Neerde; in de vacature-Kooiman: 1. Kooiman; 2. N. Raap. Punt 7. Adres van den heer Van Balen om verhooging zijner jaarwedde als le ambtenaar ter secretarie van 1400 tot 1600 (zie verder blad 25 Jan.). Na uitvoerige besprekingen, waarbij door enkele 'leden er op gewezen wordt, d'al nogal eens samenvoeging van ver schillende meer of minder groote betrek kingen plaats vindt en gevraagd wordt of het geen aanbeveling zou verdienen dat werk op de schouders van anderen te. leg gen, waartegenover Burgemeester opmerkt, dat juist voor dergelijke kleine zaken» geen geschikte personen te vinden zijn, wordt tenslotte de gevraagde verhoo ging toegekend. Op de verzoeken van de h.h. J. Raven en P. Meijer om een terrein van „De Ceres" tot verkrijging van een plaatsje als bedoeld bij de Lanidarbeidlerswet wordt gunstig beschikt. Het wordt verstrekt tegen 1.50 de M2. Verkoopen zij dit plaatsje binnen 15 jaar aan anderen, dan zal nog 50 ct. per M2. bijbetaald' moeten worden. (Dit om handel te voorkomen). Op voorstel van den heer Komen zullen niet B. en W., maar de Raad ontheffing kunnen verleenen van deze bepaling in bijzondere omstandigheden. Verzoeken om voorschot ingevolge de bepalingen van de Landiarbeiderswet. Verleénd wordt aan Van Diepen 3600, Schra 3600, J. Landman 3325, Kossen 3600. Op een vraag van den heer Van den Berg belooft de Burgein. nog eens met den betrokken inspecteur te praten, of er niet iets gewijzigd kan worden in d!e be palingen. Er moet nu 1500 voor den grond betaald worden, zoodat voor het bouwen slechts 2500 overblijft. Aanvraag van de Woningbouwvereeni ging „Anna Paulowna" om overdracht van grond en verleening van een voor schot, groot 116.000 tot den bouw van 36 arbeiderswoningen (zie blad 25 Jan.). Terwijl »d'e teekeningen, gemaakt door den heer Chr. Dekker, uit Schagen, circulee- ren, gaan we nu weer verder. Er zullen 3 typen komen met huurprijzen van 4.40, 4.52, 4.75 (voor groote gezinnen). De heer Komen heeft uit de stukken begrepen, dat de zaak zichzelf zal bedrui pen. De Voorziter: Dat hopen wel De heer Keuris stelt voor 't plan van de Woningbouwvereeniging met beide handen aan te grijpen. Met algemeene stemmen wordt op de aanvraag goedgunstig beschikt. Suppletoire begrooting over 1929 vast gesteld op 165.974.08, over 1930 op 335.400. Dan zjjn we aan het einde van de agen da en krijgt de heer VanderHam ge legenheid zijn interpellatie te houden. Spreker brengt in herinnering dat de ge meente 50 van de kosten van de weg- verbetering WieringerwaardDe Kooy op zich heeft genomen. Hij heeft toen dat besluit genomen is gedacht, dat de zaak flink aangepakt zou worden, en behoor lijke loonen betaald zouden wonden, daar het werken er aan niet als werkverschaf fing betaald zou worden. Nu heeft hij bij geruchte gehoord en concludeert ook uit verslag van een verg. van het polderbestuur dat het de bedoe ling is, niet het geheele werk achter el kaar te doen. De menschen krijgdn 35 c. per uur, dat is 2.975 per dlag; idus als er geen regen dagen zijn 17.85 in de week. Zijn er wel r gendagen, dan kunnen ze beter werke loos zijn en zich melden, dan komen ze tot een hooger bedrag. De polder laat werk verrichten aan den Kerkweg en be taalt daar 3.50 per dag voor. Dit werk is niet minder zwaar, is ten volle produc tief werk en mag niet betaald worden met een wcrkverschaffingsloon. Er zal over leg plaats hebben tüsschen organisaties en polderbestuur, maar alles gaat zoo langzaam en de menschen worden onte vreden. De besten willen er niet aan wer- L, en als er meer drukte op 't land komt zullen er meerderen mee ophouden. Burgemeester spreekt zijn verwonde- -jing uit. Hij heeft don indruk gekregen en d'e heer Stammes kan dat bevestigen dat wel doorgewerkt zal worden. Allen schijnen het er wel over eens te ij» dat de loonen te laag zijn, maar er ontspint zich een eindeloos debat over de vraag of het wenschelijk is de motie die de heer Van der Ham voorstelt aan te nemen, nu er overleg is tüsschen organi satie en polderbestuur. Tenslotte komt de motie, die we hier onder liaten volgen toch in stemming. De heeren Rezelman en Stammes, beiden lid van het polderbestuur, motiveeren waar om zü blanco zullen stemmen. De anderen stemmen dan allen voor de volgende motie: „De Raad, gehoord de besprekingen in Zake de loonen welke worden uitbetaald aan de arbeiders, werkzaam aan de ver betering van dien weg vanaf de coupure in den Noorddijk van de Wierngerwaard tot De Kooij, van oordeel dat deze loonen niet in overeenstemming zijn met de werkzaamheden, welke daarvoor dienen te worden gepresteerd, spreekt zich uit, dat het wenschelijk is, dat dieze loonen, door het bestuur van den A. P.-polder in overleg met de vertegenwoordigers der arbeidersorganisatie's op spoedige en meest bevredigende wijze worden herzien, verzoekt B. en W. deze motie ter kennis te willen brengen van het bestuur van den A. P.-polder en gaat over tot de orde van den dag." Eindelijk, het is intusschen half zeven geworden, de rondvraag. De heer Kuiken informeert, wan neer de burgemeester zijn nieuwe woning zal betrekken. Dat zal Vrijdag gebeuren zegt de Voorzitter. Heeft het, zoo vraagt Kuiken verder, in het nieuwe huis ingeregend? De ge ruchten die daarover loopen, zegt burge meester, zijn onwaar, 't Is de moeite niet waard. Met een doekje, dat slechts iets vochtig wordt, is het tegen te houden. De heer K u i k"e n heeft nog eenige klachten over de adviescommissie. Hij zegt, wat voor Amsterdam goed is, deugt hier niet altijd, 't Wordt de menschen las tig gemaakt met het bouwen en hij meent dat wel eens tegenstrijdig wordt gehan deld. De Voorzitter is zeer tevreden over het werk der commissie. Hij klaagt er verder over dat te Bree zand die huizen niet op een lijn staan. Daar is niets aan te doen. Als er binnen de rooilijn gebleven wordt kan de een meer naar achter bouwen dan de ander. De heer Keuris vraagt of B. en W. al aandacht hebben besteed aan de ver lichting aan de Van Ewijcksluis ho§k Balgweg. Is gebeurd. B. en W. achten de kosten te groot om electr. verlichting aan te brengen bij het geringe verkeer ter plaatse. Overwogen zal worden of een olielamp geplaatst kan worden. De heer Van der Ham vraagt aan dacht te besteden aan het schoolplein in den Oostpolder, waar de plassen op blij ven staan. Zal geschieden. De heer Komen meent namens den Raad te spreken, als hij de Voorzitter dank brengt voor de mooie wenschen bij den aanvang uitgesproken. Ook nu weer zijn gewichtige besluiten genomen, dank zij de goede voorbereiding van B. en W., die worden aangevoerd door den Voorzit ter. Spreker wenscht Burgemeester en zijn igezin in het nieuwe jaar en in zijn nieuwe woning alle heil toe. De klachten over inregenen bij de vele nieuw gebouwde huizen, zelfs als met spouwmuren gebouwd is, doen bij hem de vraag rijzen of er wel voldoende toezicht bij het bouwen is. De Voorzitter licht toe, dat de ge meente-opzichter het wel buitengewoon druk heeft, en dat overwogen kan worden of hulp gewenscht is, maar dat zijn werk is om te constateeren of niet in strijd met de wet gehandeld wordt. Die klachten kan hij niet voorkomen; voor het daar voor noodige toezicht moeten de men schen zelf zorgen. Als niemand nu iets meer heeft, brengt de Voorzitter dank aan den heer Komen voor zijn hartelijke woorden, feliciteert hem met zijn koperen bruiloft en Bluit de vergadering. BOUWTERREIN. Men meldt ons dat de heer J. Swz. Klein te Stroe van den heer Elb. J. Lont een bouwterrein aan den Hofweg heeft aan gekocht voor den bouw van een burgier- woonhuis. HET EERSTE LAM. Bij den veehouder Anth. Pz. Keijzer in de Belt heeft een zijner sohanen het eerste Lam ter wereld gebracht. ALWEER DIE HONDEN. Onder de schapen van enkele vee houders ir de Elft hebben bloeddorstige honden opnieuw een jiachtpartö gehouden en ~*e raakte er een dezer beesten in de sloot, terwijl van een ander het geheele oor werd afgebeten en dat in een tijd, waarin de beesten zoo straks hun lam meren moeten werpen. Van 't vO'orge- vallene is aangifte bij de politie gedaan. Onlangs werd alhier opgericht een afdeeling van d»e vereeniging T.B.C.-be- strijdiing, onder bet rundvee. Was het ledental in den beginne zeer gering1, thans is dit met rasse schreden vooruitgegiaan en worden de groote belangen hiervan door de veehouders ingezien en traden oen 80-tial als lid toe. BRAND TE HIPPOLYTUSHOEF. Hedenmorgen o»ngeveer negen uur za gen schoolkinderen vlammen uit het huis komen, dat bewoond weid door den kleer maker S. Jonker. De heer Jonker was even afwezig en werd direct gewaarschuwd door voorbij gangers erï buren, waarna hij zich 'onmid dellijk naar z'n woning spoedde; het bleek hem, dat een kieedingstuk, dat achter de kachel hing, vlam had gevat, als mede een partij sigaren en sigaretten, die daar stonden om gedroogd te worden. Met vereende krachten wist men den brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, te stuiten: en ten slotte» te blusi- schen. De inmiddels ontboden brandspuit behoefde geen dienst te doen. De schade wordt do'or verzekering gedekt. MARTHA-VEREENIGEVG. Li het gebouw «Land in Zieht« te Den Oever werd Dinsdag 28 Januari een ge zellige bijeenkomst van deleden gehouden, waarbij ook eenige genoodigden aan wezig waren. De heer Franck heette de aanwezigen met een hartelijk woord welkom en zeide o.m. dat deze bijeenkomst ten doel had de leden der Martha-vereeniging, welke ieder voor zich reeds op de een of andere wijze steun hadden verleend, doch die elkander tot dusverre niet van aangezicht tot aangezicht kenden, met elkaar in kennis te brengen. Hij brengt dank aan den heer en mevrouw Schoustra en den heer Ooijevaar die zoo welwillend waren het vocale en muzikale gedeelte van dezea avond voor hun rekening te nemen. Zooals de spreker nog opmerkte is het de bedoeling in de toekomst elke drie maanden een dergelijke bijeenkomst te organiseeren. Hierna werd op buitengewoon ver dienstelijke wijze het »Largo« van Handel door de heeren Fracnk en Schoustra, resp op orgel en viool ten gehoore gebraGht, terwijl den aanwezigen daarna thee en biscuit werd geoffreerd. Vervolgens kwam de presidente der vereeniging, mevrouw van Varik, aan het woord en schetste met gevoelvolle woor den de ellende en de armoede, welke door verschillende dames op hare tochten werd aangetroffen en hoezeer het haar een voldoening was, dat door hare ver eeniging reeds meermalen ondersteuning kon worden' verleend, zoowel door giften in natura en geld, als wel moreelen steun. Voorts wees mevr. van Varik op de nood zakelijkheid van het kiezen van een defi nitief bestuur, daar de geheele leiding tot nu toe in handen was van mevr. Franck en spreekster. Zij stelde dan ook voor, deze gelegenheid te benutten óm tot verkiezing der verschillende bestuurs leden over te gaan, welk voorstel inden loop van den avond ten uitvoer werd gebracht door het kiezen van 3 nieuwe functionarissen, n.1. mevr. van der Plas, mevr. Snoijink en mevr. Lucas. De heer Ooijevaar toonde hierna in staat te zijn twee muziekinstrumenten tegelijk te bespelen, n.1. het orgel en de mondharmonica. Mevr. Franck vertelde vervolgens nog van de goede daden, welke de vereeni ging reeds had kunnen verrichten. Spr. gaf voorts een uiteenzetting van den financieelen stand van zaken. Zij ein digde met het uitspreken van den wensch, dat de vereeniging ook gedurende dit jaar weer op de trouwe hulp der leden mocht rekenen. Thans volgde een muzikaal gedeelte, hetwelk op sublieme wijze door de heeren Franck en Schouwstra werd verzorgd. De heer Lofvers las vervolgens een door hemzelf in zijn studententijd ge schreven schets voor, hetgeen door de aanwezigen zeer gewaardeerd werd. De beer en mevrouw Schoustra zongen hierna een drietal lioderen daarbij op het orgel, begeleid door den heer Franck. Nadat de heer Lofvers nog een verhaal had verteld, hetgeen meermalen de lach spieren in beweging bracht, en de heer Ooijevaar nogmaals van zijn muzikale behendigheid blijk had gegeven, werd deze avond met bijbellezing en het ge meenschappelijk zingen van Gezang 180 vers 1 gesloten, waarna dankgebed door den heer Lofvers.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 11