KANNEWASSER Noord-Holl. Wasscherij HET GEHEIM VAN OE LOLA IS ALTIJD Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR BINNENLAND. Nr. 6763 58ste JAARGANG Bezuinigingen vereischt! De Vlootconferentie. Mogen wij eens een proef- wasch bij U komen halen U zult beslist tevreden zijn. 8. KROM, Alkmaar. Oost-lndië. Wij BREIEN!!!!!!!!!! FOSTER'SMAAGPILLEN HELDERSCHE CO Verschijnt Dinsdag-, Donderaag- en Zaterdagmiddag Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER JR. Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 4 Ftbr. 5.20 uur. Woensdag 5 5.22 ENGELAND. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIË. Onrustbarende inededeellngen. Kenworthy, het Lagerhuislid der arbei derspartij, heeft 'n rondreis door Britsch- Indië gedaan en geeft daarvan zijn in drukken in de Sunday Grapbic. Hij acht den algemeenen toestand daar ernstig. Volgens hem, streeft het gros der In diërs naar een omwenteling en is het niet bevreesd voor den politieken en maat- schappelijken chaos die hieruit zou voort komen. Zij redeneeren dat zij even goed als de Russen na verwarring en bloedver gieten orde zouden kunnen stichten. Het voorbeeld en de voorschriften van Moskou zijn dan ook de grondslagen van de op roerige propaganda in Britsch-Indië. Kenworthy komt tot de slotsom dat, Ut Engeland of Britsch-Indië zou moeten^ ontruimen en aan zijn lot overlaten of het krachtig besturen en er de orde. te hand haven. Een tusschenweg met een politiek van langzame tegemoetkoming schijnt hij niet meer als mogelijk te beschouwen. STAKING BIJ DE INDISCHE MARINE. Op de werf te Bombay. Bombay, 1 Febr. Er is heden een sta king van een dag geproclameerd op de koninklijke Indische marine. De oorzaak is de weigering der autoriteiten tot af schaffing van het stelsel, „palli" gehee- ten, volgens hetwelk het werk der arbei ders zooveel dagen kan worden geschorst als de autoriteiten noodig oordeelen, waarbij de loonen dienovereenkomstig niet worden uitbetaald. Op een totaal van 1000 arbeiders in de werkplaatsen en op de werf werken er 300 in weerwil van de pogingen van groepen stakers om dit te beletten. spraak belangrijke vraagstukken behan deld. In de eerste plaats de opheffing van de huurwetten met Juni aanstaande. De minister-president verwacht daarvan geen ernstige nadeelen. Er zal eerst wel wat verwarring en huuropdrijving zijn, maar het aanbod van huizen is groot genoeg om te zorgen dat de prijzen spoedig weer zul len dalen. Voorts dient er bezuinigd te worden. De plaatselijke octrooien (accijn zen) moeten worden afgeschaft en de be- stuurskosten verminderd. Men moet den pas wat inhouden om later weer met nieu wen moed voorwaarts te gaan. Daarom moeten alle werken, die niet volstrekt noodzakelijk zijn, uitgesteld worden, ten einde de belastingbetalers de gelegenheid te geven wat op adem te komen. Mussolini wees nog op de openbare wer ken, die in uitvoering zijn en op de be scherming van de hennep, de olijfolie, de wijn. Hij bestreedt, dat de huidige crisis een gevolg is van het peil, waarop de lire is gestabiliseerd. Alle landen, zoowel die welke hun munt op 100 pet. stabiliseer den, als die welke tot het nulpunt gingen, gaan onder soortgelijke of erger moeilijk heden gebukt als Italië. De minister-pre- jident volgt de oeconomische toestand zorgvuldig. Dat is op het oogenblik voor de regeering het eenige binnenlandsche vraagstuk. Hij vertrouwt echter, dat na den onvermijdelijken terugslag van den winter in het voorjaar de Symptomen van herstel steeds talrijker zullen, worden. VOLKSOPVOEDING BIJ DE MARINE, Vrijdag zijn de begrootingen van volks opvoeding en marine bij de Kamer inge diend, zfji zijn resp. 122 millioen en 243 millioen hooger dan verleden jaar en be- loopen 1500 en 1700 millioen lire. Luchtvaart. De begrooting van luchtvaart, die een dag tevoren ingediend was, beloopt 718 millioen, d.w.z. 18 millioen meer dan ver leden jaar. SPANJE. ITALIË. Uit Mussolini's toespraak tot de burgemeesters. Met moet den pas wat inhouden? Mussolini heeft 92 burgemeesters van de hoofdplaatsen der provinciën ontvan gen en toegesproken. Hij heeft in die toe- FOTOGRAFISCH ATELIER E1SELIN g Polderweg—Den Helder FOTOKAARTEN, modern portretwerk Gravure druk en Schetsen Foto-Studle's Foto-Studle's van 5, f 10, 115 en f 20 Fotokaarten per dozijn -f- Salontoto vanaf 11.50 tot en met 15 Vergrootingen naar leder portret Foto's voor Industrie FEUILLETON PRIMO DE RIVERA OP NON-ACTIVITEIT. Madrid, 3 Febr. Het officieele orgaan van het leger publiceert een decreet, krachtens hetwelk de generaals Primo de Rivera en Martinez Anido op non-activi teit worden gesteld, waarbij Madrid hun als verblijfplaats is aangewezen. BUITENLANDSGH NIEUWS. Japan's standpunt. De over dracht van tónnemaat. Allerlei andere moeilijkheden De maritieme medewerker van de „Te- legraph" geeft uit de gesprekken met welingelichte Japansohe kringen inlich tingen over het Japansche standpunt. De Japanners zouden zeer zeker bereid zijn tot beperking van de linieschepen tot 25.000 ton, maar voor de kanonnen niet onder 14 inoh willen gaan, omdat hun fabrieken op die maat niet zijn ingericht en 'het dus zeer duur zou zijn om voor verlaging tot 12 inch, waarvan de mxxt- zaak niet ingezien wordt, alles te veran deren., Zij hopen verder dat de conferentie een drastische beperking in den omvang van de kruiser® zal brengen, maar ten aanzien van hun eisdh van 70 pet. zeggen zij,, dat dit een onwijzigbaar minimum is. Zfj 'betreuren het dat de Britsche regee ring met kruisers van minder dan 10.000 ton genoegen genomen heeft) omdat de Japanners hun eisch op bovengenoemde cijfers moeten baseeren. Na Amerika, dat 18 van zulke kruisers heeft, zou Groot- Britannië er 15 en Japan 86 pet. van het Britsche totaal krijgen, hetgeen Groot- Britannië onaannemelijk acht. Inzake de duikbooten willen zij geen afschaffing, maar wel beperking van het aantal en de tonneninaat. In het geheel willen zfj 90.000 ton aan duikbooten hebben. De Britsche admiraliteit zou de lichte kruisers tot 7500 ton willen beperken, ter wijl Frankrijk kruisers van 9000 ton met kanonnen van 6 inch noodig zou achten. Zoo zijn er meer punten die hun gewicht meer en meer laten voelen. Een Engelsch bemiddelingsvoorstel. De Engelsche afvaardiging heeft een voorstel ingediend, dat gistermiddag bij de andere delegaties heeft gecirculeerd en dat beschouwd' kan wordlen als een tegen voorstel op het Fransche bemiddelings voorstel, waarvan hot afwijkt, doordat het de groote schepen en de duikbooten uit zondert van alle overdracht van tonnage, terwijl het Fransche voorstel een beperk te overdracht mogelijk wilde maken. De kruisers worden verdeeld in twee klassen, kruisers met kanonnen van 20 cM. en kruisers met kanonnen van 15 cM. en klei ner kaliber. Verdere categorieën zijn vliegtuigsohepeh en torpedobootjagers. Tusschen de kruisers met 15 cM. geschut en de torpedobootjagers zou een onbe perkte overdracht van tonnage worden toegestaan. Men verwacht, dat het voorstel een vol doende basis voor verdere bespreking zal word'en geacht en dat de conferentie spoe dig tot andere kwesties zal kunnen over gaan. FRANSCHE VLOOTPLANNEN. t Kruisers van 15.000 torn. De Parijsohe editie der Chioago Tri bune bevat een bericht uit Londen, vol gens 't welk Frankrijk voornemens zou zijn een groot deel van de 175.000 ton aan kapitale oorlogsschepen, waarop het aan spraak maakt, te bezigen voor den bouw van groote kruisers naar het model van de „Ersatz Preussen", welke bewapend zouden zijn met geschut van elf of twaalf duim. Deze schepen zouden vermoedelijk 15.000 ton aneten, aangezien men in Fran- rijk het geheim van het maken van alu minium, 't welk bestand is tegen zeewater en zouthoudende lucht, niet kent, even min als de technische verbeteringen, die op den Duitschen pantserkruiser zijn aan gebracht. Aangezien Duitschland krach tens het verdrag van Versailles zes krui sers van deze klasse mag bouwen, zou de Fransche regeering voornemens zijn ten minste zes van deze schepen en zoo moge lijk zeven of acht te bouwen. De bouwplannen daarvoor moeten reeds in voorbereiding zijn. ERNSTIGE BANDJIR. Nadere berichten. Medan, 31 Jan. De overstrooming in het Wampoe-gebied in het Langkatsche, waarover 29 dezer reeds werd geseind, is de ernstigste welke sedert het jaar 1917 is voorgekomen. De overstrooming ver raste de bevolking, die, have en goed achterlatend, vluchtte. Er is 700 meter dijklengte verloren gegaan, met gaten van 30 tot 40 M. wijdte. Verscheidene kampongs werden overstroomd. De scha de aan den padioogst toegebracht, beloopt 15.000. door WILLLAM LE QUEHX. 24) Nu de Italiaan besloten was, mij! geen verdere inlichting te verstrekken, nam ik mij voor, af te wachten tot het lijk van Arno da was gevonden. Eerst d&n zou ik nem alles mededeelen. Ongetwijfeld had ny overwegende bezwaren mij deelgenoot van het geheim' te maken, of uit vree®, j r in??r '0Os ongerust zou wezen, of doordat hij zélf te nauw bij de zaak be trokken was. Ik helde meer naar de laat ste veronderstelling over. Hij wandelde verder met mij op en li achtte, op echt Italiaansohe wijze, mij uit te hoeren, Maar ik vertelde niets van hetgeen ik van de Leithoourts wist;, ook niet, dat ik dien morgen eerst uit Schot land was teruggekeerd. Tèu laatste na men wjj afscheid. Olinto keerde naar het restaurant terug en ik riep een rijtuigje aan om mij naar bet huis van den photograaf tg laten bren gen, die een portret had gemaakt van het meisje in de piqué blouse, het portret dat ik verscheurd op den grond in de „Lola" had zien liggen en waarvan ik een exemplaar had teruggevonden op Mu- riel's kamer. Muriel had me gezegd, dat het meisje Elma Heath heette en een schoolvriendin van haar was geweest. Ik vroeg daarom aan .^e ,.damet in het atelier werkzaam, of zij mij het negatief zou kunnen geven. Wij BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR, Zuidstraat 15. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN BEIEREN. Behouden aankomst te Mtlnchen. Blijkens een bij het Oorr.-Bur. in Den Haag ontvangen telegram zijn de Ko ningin en Prinses Juliana met haar reis gezelschap gisteravond laat in goeden wel stand te Mtinchen aangekomen, waar overnacht werd ten einde heden door te reizen naar Oberstdorf, waar de Koningin en de Prinses eenigen tijd zullen verblij ven. COLLECTIEF CONTRACT IN HET ZEEVISSCHERIJBEDRIJF. De reedersverceniging voor die Neder- landsche liaringvisscherij, waarbij zijn aangesloten de reedersvereenigingen te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk aan Zee, heeft in overleg met den Neder- landschen Bond van Christelijke trans portarbeiders, den Centrale® Bond van transportarbeiders en den R.-K. Bond van transportarbeiders „Sint Bonifaciu®", de loonregelingen voor de haring-, treil- en beugyisscherij voor 1930 vastgesteld en gete$kend. Dit is de eerste landelijke overeen^ komst, welke sinds de opheffing van den loomiraad voor het zeevissctoersbedrijf in' 1921, in dit bedrijf tot stand is gekomen. EEN PENSIOENFONDS VOOR OFFICIEREN TER KOOPVAARDIJ. Te 's-Gravenhage heeft Vrijdag de stichtingsvergadering plaats gehad van de aldaar gevestigde vereeniging: Het Pensioenfonds voor gezagvoerders en officieren ter koopvaardij. Een kleine 20 vraohtvaartreederijen te 's-Gavenhage en Amsterdam' drie in de hoofdstad maken deel uit van de Vereeniging. Het bestuur is samengesteld uit vertegenwoor digers van reeders en van de beide orga nisaties van scheepsofficieren en stuur lieden ter koopvaardij en van de Vereeni ging van Scheepswerktuigkundi'gen. De groote lijnen zijn bij de vereeniging niet aangesloten, wijl deze voor het mee- rendeel reeds eigen regelingen bezitten. De sociale positie van de scheepsofficie ren is door de stichting van dit pensioen fonds belangrijk verbeterd. Aanvankelijk zou de regeling reeds gelden voor een totaal bedreig van 2 mil lioen salaris per jaar. KOOPEN OP AFBETALING. Een mlnlsterleele commissie van voorlichting benoemd. De minister van Justitie heeft ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld en van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit te brengen en wel, wanneer de commissie tot het besluit komt, dat wet telijke regeling wenschelijk is, vergezeld van een of meer ontwerpen van wet met Memorie van Toelichting. RESERVEKADER. Gewijzigde voorwaarden voor de benoeming tot reserve-offi cier. Naar wij vernemen zal binnenkort een Kon. Besluit verschijnen waarin de uit voeringsbepalingen op de gewijzigde Wet voor het reserve-personeel der land macht 1905 zijn opgenomen. Hierin zal o.m. worden bepaald, dat het bezit van een diploma H.B.S. 5-j.c. (B.), Gymna sium (B) of een daarmede gelijk te stel len diploma, als wetenschappelijke eisch wordt ge.steld om tot reserve-officier te kunnen worden benoemd. Dientengevolge zullen, na de inwer kingtreding van dat Besluit, uit de dienstplichtigen, slechts zij voor de offi ciersopleiding worden bestemd, die ten volle aan dien eisch voldoen. De elschen voor toelating tot het reservekader. Het ligt voorts in de bedoeling de mi nimum-leeftijdsgrens voor toelating tot het reservekader op zeventien jaar te handhaven. Aangezien vele jongelieden op dien leeftijd nog niet in het bezit zijn van een Zij zocht lang in haar boeken, vóór zij den naam vond. „Het spijt mij, mijnheer, maar de plaat is vernietigd", zei zij toen. „Dat is jammer", zei ik. „Aan welk adres werden de portretten besteld?" Zij draaide het register naar mij toe, zoodat ik zelf kon lezen. Het adres luid de: „Heath, mejuffrouw Elma. Drie dozijn portretten, kabinet-formaat. Adres: baron Überg, Lite' iny Prospect 48, St. Peters burg, Rusland". „Was die heer bij de juffrouw, toen zij haar portret liet maken?" vroeg ik. „Dat weet ik niet, mijnheer", was het antwoord. „Ik ben hier nog pas een jaar en u ziet de bestelling is al van twee jaren terug". „Misschien weet de photograaf het?" „Die is pas kort hier, mijnhéer. Ver leden jaar is de zaak in andere handen overgegaan en geen vap de vroegere „employé's" is gebleven". „Dat spijt mij zeer", zei ik teleurge- stöl'd Ik'nam het adres over en 11a de juf frouw bedankt te hebben, vertrok ik. Wie was die baron Oberg en in welke betrekking stond hij tot Elma Heath? HOOFDSTUK XVI. Het portret van Elma Heath trok mij op buitengewone wijze aan. Heeft niemand uwer ooit die zonder linge werking gevoeld, die een portret kan uitoefenen, iets dat niet te omschre ven en aan de andere zijde onweder- staanbaar is: een soort magnetisme dat riiet is te verklaren? Kwam het, in dat geval, door het zon derlinge feit, dat iemand het verscheurd had of doordat ik het portret had terug gezien in de kamer van Muriel? Hoe het ook zij, het portret was voor mij iets zeer belangrijks en ik had mij dikwijls afge vraagd of de vrouw, die in Livorno aan wal was gegaan, misschien Elma Heath geweest kon zijn. Wie was die baron Oberg? De naam was Duitsch, zonder twijfel, en toch woonde hij in de Russische hoofdstad. Van' Londen naar St. Petersburg is een lange reis en tooh besloot ik, zoo het eenigszin» mogelijk was, naar St. Peters burg te reizen en een onderzoek in te j stellen. Ik begaf mij naar de Duitsche Legatie en trof daar mijn vriend kapitein Nieder- ding, den tweeden secretaris, aan. Ik vroeg hem of hij den naam Baron Oberg kende; na een legio registers te hebben, geraadpleegd zei hij, dat de naam Oberg niet voorkwam op de lijst van den Duit schen adel. „Hij is misschien een Rus waar schijnlijk een Pool", voegde de kapitein, een groote, .mooie figuur, er bij. Ik had hem gekend toen hij derde secretaris bij het gezantschap te Rome was. Hij meende dat Oberg geen Duit- scher was, want, zei hij, tusschen Lodz en Lowicz lag een klein plaatsje van dien naam. Toen ik de Legatie verliet begaf ik mij naar Ölinto's huis. Op den hoek van de straat trad ik een winkel binnen en boven dien winkel woonde, volgens mijn op gave, mijn vroegere bediende. „O ,ja, mijnheer. De Italianen zijn bra ve menschen. Zij1 betalen dadelijk alles wat zij koopen, behalve de melk. Die wordt wekelijks betaald", vertelde de juf frouw mij, die in den winkel stond en aan wie ik inlichtingen vroeg. „Ik hoor dat de vrouw verdwenen is Heeft u daar ook iets van gehoord?" „Men zegt, meneer, dat de vreemde Indien uw spijsver tering verstoord Is, gebruik dan eenige Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king,zonder eenige kram pen. 0.65 per flacon. lingen woorden met elkaar hebben ge had en dat de vrouw boos is weggeloo pen. Maar je kunt niet alles gelooven wat de mensehen zeggen, meneer." „Hadden zij- nog al dikwijls woorden?" „Niet dat ik weet, meneer. Voor vreem delingen waren zij rustige, kalme men schen". Ik vertrok en kwam uitgeput en niet veel wijzer dan 's morgens bij mijn aan komst in Londen, in mijn hotel terug. Den volgenden dag vertrok ik naar Chichester en na eenig zoeken vond ik de dameskostschool, een groot, ouderwetsch gebouw .ongeveer een halve mijl buiten de stad. Tot de directrice, een dame van mid delbaren leeftijd met een streng uiterlijk, zei ik: „Neeint u mij niet kwalijk, mevrouw, dat ik u lastig kom vallen, maar ik zou gaarne eenige inlichtingen van u ontvan gen in verband met een door mij inge steld onderzoek. Het betreft een zekere Elma Heath, die destijds uw leerlinge was, en naar ik meen, twee jaar geleden is weg gegaan. Haar ouders woonden te Durham". „Ik herinner mij haar volkomen", was het antwoord van de dame, die achter een lessenaar had plaats genomen. „Er is het een en ander in de familie gaande, waardoor ik voor een tante, die gaarne zou weten waar Elma thans ver blijf houdt, op onderzoek ben uitge- gaan". „Tot mijn spijt kan ik u daaromtrent geen inlichting verstrekken. De baron, haar oom, kwam op zekeren dag hier en nam haar meteen mede ik denk naar het vasteland". „Had zij geen schoolvriendinnetje, aan wie zij- sohreef?" „Een der melstjes Muriel Leithcourt 'was haar vriendin,, maar die is ook vertrokken". „Niemand anders?" vroeg ik. „Meisjes schrijven elkaar gewoonlijk als zij de, school hebben verlaten, tot zij gaan trou wen; dan houdt de correspondentie in de meeste gevallen op". De directrice zweeg en scheen haar ge heugen te raadplegen. „Ja,zei zij ten slotte, „er was nog een leerlinge, die op vriendschappelijken voet met Elma stond, Lydia Moreton. Misschien heeft zij haar geschreven. Alk u er prijs op stelt, zou ik het adres van Lydia wel te weten kunnen komen. Zij vertrok een groot half jaar na Elma". „U zoudt mij ten zeerste verpliohten, mij het adres van die jonge dame op te geven", antwoordde ik, waarop zij een lade van haar schrijfbureau opentrok en een dik lederen register voor zich nam. Eenigen tijd bladerde zij daarin, tot zij uitriep: „Ja. Hier is hei Lydia Moreton. doch ter van sir Hamilton Moreton, Whisten Grange, Doncaster". Zij schreef het adres op een reepje papier en overhandigde mij dit met de woorden: „Ik geloof dat Elma Heath een weinig door haar ouders werd verwaarloosd. Zij is vijf jaar hier geweest, maar ging nooit tijdens de vacantie naar huis. Haar oom, de baron, bezocht haar dikwijls, maar na ieder bezoek vond ik haar in tranen. Hij was barsch en onvriendelijk tegen haar. Nu ik over haar spreek, schiet mij juist te binnen, dat Lydia heeft gezegd een brief van haar ontvangen te hebben; zij zal u dus wel eenige inlichtingen kun nen verstrekken". vwwtedi.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 1