T ESONA TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 Jaoob de Wijn, oud-stadgenoot, is gatioagd toot heit examen Theoretisch O, machinisten-diploma. Bij de vorige week te 's Gravenhage gehouden examens, slaagden onze stadge- nooten: O. Th. Dito en H. Schol voor eer sten stuurman; A. G. ten Have, KI. de Jong en O. Marees voor machinist diplo ma P. O. Smit en P. Vogelaar voor tweeden stuurman groote stoomvaart GRAAF- EN STRAATWERK Het uitvoeren van het graaf- en straat werk, ten dienste der Water- en Lichtbe- drijven, is door het Gem. Bestuur opge dragen aan W.Veenstra, aannemer, alhier, MUZIKALE RONDGANG HELDER S FANFARECORPS. Helder's Fanfarecorps zal, na goedkeu ring van de Polltioneele autoriteiten een muzikale rondgang maken door onze stad en wel op Donderdag 6 Februari a.s. Afmarsch 8.80 uur. De route is: Weststraat, Zuidstraat, Nieuwebrugsteeg, Bassingraoht, Visch- straat, Jan in 't Veldstraat, Vijzelstraat, Hartestraat, Vlschmarkt, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat en Bierstraat. TELEGRAAFKABEL DEN HELDER EN GELAND. Door dd „Norderney" hersteld. De Duitsche kabellegger „Norderney" groot 2100 ton heeft den kabel gerepa reerd, die Den Helder met Engeland ver bindt. Dit schip is de haven van Vlissingen binnengeloopen om te bunkeren. (Het Volk) RADIO OP REDDINGBOOTEN. Zij, die des avonds bij het haardvuur genoegelijk zitten te luisteren naar de vroolijke wijsjes, die uit hun luidspreker springen, denken er doorgaans niet aan, dat de Tadio ook in minder rustige om standigheden haar taak heeft te vervul len o.a. door de veiligheid te bevorderen in de lucht of op zee, en zelfs aan moei lijk reddingwerk actief deel te nemen. Zoo heeft de Nederlandsche Selntoe- stellen Fabriek te Hilversum pas op de reddingboot „Dorus Rijkers" van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatsohappij een radio-ontvangtoestel geplaatst, dat de bemanning in staat stelt, van den wal af aanwijzingen te krijgen omtrent de lig ging van het schip, dat in nood is. Bin nenkort zal de N.S.F. ook op een tweede boot van de maatschappij n.1. de „Bran- daris" eenzelfde installatie plaatsen. Het hier gebruikte type ontvangtoestel is in hoofdzaak gelijk aan het omroep- ontvangtoestel N.S.F. 4, met dit verschil, dat het golfbereik ligt tusschen 150—350 M. Verder werkt het geheel op een 6 volts accu-batterij, in dier voege, dat een om vormer hierbij1 voor de 200 volt anode spanning zorgt. Er is zoowel voor luid spreker als hoofdtelefoons gelegenheid tot aansluiting, terwijl het toestel veerend in een metalen frame is gehangen. DE FILM „WIJ BOUWEN". Een meesterwerk van filmkunst. Wel zelden zal er in eenig bioscoop theater ©en film zijn vertoond, die zoo ten volle voldoet aan datgen© wat van een film verlangd mag worden: de weder gave der levende werkelijkheid, als Joris Ivens' werk „Wij Bouwen", dat Zater dagavond voor genoodigdlen en leden van den Bouwvakarbeidsbond vertoond werd. Een wedergave der levend© werkelijk heid, niet in de eerste plaats van de leven de dingen, miaar Integendeel, Juist van de levenlooze. Dit klinkt den lezer misschien zonderling in de ooren, omdat een leven loos ding toch niet tot leven kan worden gewekt. En toch is het volkomen juist wat wy schrijven. D© film „Wij: Bouwen" is een film van den arbeid!, die er, in al zijn stadia en zijn veelzijdigheid, in wordt weergegeven. Daarbij heeft de operateur weten door te dringen tot ln de kern, de essentie van dien arbeid'. Als wij den timmerman bezig zien twee balken in elkander te werken, is het in de tweede plaats den man, dien wij zien: onze aandacht wordt gevestigd op het proces van hamer en beitel, waar mede hij het hout bewerkt. Al,« -wij' den metselaar aan het werk zien, steen voor steen stapelend, tot er straks een veilige muur van ons huis rijzen zal, die ons be schermen zal voor weer en wind, die ons huiselijk geluk zal omsluiten, is die steen, wel verre van een levenloos ding, een be zield voorwerp, dat tot ons zjjn taal spreekt. Keileem is een taai© substantie, di© wij uit de Zuiderzee halen, en grijpers zijn ijzeren dingen, waarmee we die massa omhoog halen en er onzen dijk van ma ken. Maar hier op de film is dit proces geworden tot het wonder, dat d© mensche- lijke geest en het mensoheUjk vernuft ge- wrooht heeft Sterke ijzeren klauwen da len omlaag, in d© massa taaie leem. Lager en lager gaan ze, diep dringen ze ln de keileem door. Plotseling sluiten zie zich-, als een geweldige, reusachtige hand. Dan vangt de groote worsteling aan. Want de taaie massa laat niet los. Maar de ijzeren vingers evenmin, en dank zij de mensche- Ujk© energie, die de machines -ervoor bouwde, die den elecrischen stroom vrij maakte, wint de mensch het En na en kele seconden heeft de grijper de keileem te pakken om die elders neer te werpen, waar zij tot een veiligen dijk zal worden, die u en mij straks over wat eenmaal zee was, zal voeren. Wilt u nog een ander voorbeeld1? Stuk voor stuk, moeizaam zwoegend, hebben de arbeiders de sterke ijzeren buizen aange dragen voor de betonfundeering. Zij heb ben sommige ervan met vernuftige toe stellen gebogen, en van het geheel heb ben zfj een ijzeren raam gemaakt Krach tige betonmolens hebben Intusschen het beton fijngemalen, schuiten vol worden leeggestort. En dan vangt het onafgebro ken proces aan van het volstorten der fundeering, die straks, verhard en ver koeld1, wederom tot een stevige steun Is geworden voor den mensch in zijn dage- lijksch leven. Heden. Wat is helen? Door middel van een zware balk andere zware balken in den bodem werken. Hier op de film is het nog heel wat anders. Hier is het een titanenstrijd van twee machten, een gi'gam tisch proces, waarbij de sterkste: de mensch, het wint Want Ivens heeft ons bet heien niet laten -zien, zooals men het lederen dag kan zien: uit de verte beke ken, geamuseerd door het rhythmische ge luid der vallende heiblokken. Neen, Ivens is zelf anders is een dergelijke opname niet wel mogelijk op zoo'n heiblok ge kropen, hij' heeft den onderkant ervan tijdens den val gefilmd, zoodat we dé climax van het proces meemaken, de na dering van het geweldige monster, dat, door stage herhaling, het andere ln den grond drijft Om den stroom- te beteugelen- worden in de Zuiderzee op verschillende plaatsen zinkstokken neergelaten. Weet men wel goed, wat dit zijn? Jawel, zegt u, van rijs hout gevlochten matten, die met steenen worden bezwaard en zoo zinken. Precies, en toch zij!n ze nog wat anders ook. Een lange reeks van arbeiders draagt, schou der aan schouder, het zwiepende en door buigende teenen- ding, dat straks wordt neergeworpen bij- een aantal andere. En eenmaal gereed en in zee gesleept, begint het rhythm-e van het steenen gooien. Want denk niet, da anen gooien kan waar men wil: gelijkmatig dient de worp te zijn, opdat straks -gelijkmatig het stok zal zin ken. En met de steenen zinken mensche- lijk vernuft en menschelijke arbeid'. Dan: de laatste opening in den dijk. De Zuiderzee, bedreigd in haar vrijheid, ver weert zich tot het uiterste. Heftig koken -haar golven, woedend spat zij, haar schuim -op het -keileem, dat reeds zoo hoog is op gestapeld, dat het haar op dit kleine stok je na, afsluit en de verbinding met den wal tot stand heeft gebracht. En de ma chines komen; de enorme kranen, wier grijpers het leem uit de schuiten halen en het neerwerpen in dien kolkenden en kokenden vloed. Woedend spoelt de zee het weg, maar steeds nieuwe voorraden worden in den stroom geworpen. En die stroom wordt beteugeld; w© zien den dijk rijzen en rijken. In den loop van dit jaar zal de eerste polder worden drooggema len en duizenden hectaren vruchtbare grond zullen uit de zee zijn opgedolven. Een hooglied van den arbeid is deze film. En de arbeid is de adel van het le ven, de essentie, de quintessens. Ondaniks het feit, dat we kleine en nietige men- schenfcmderen zijn, atoompjes in de eeuwigheid, zijn we, door den arbeid, groot. Dit is de groote beteekenis van een film als deze. De recensent van de Nw. Rott. Courant noemde haar ©en „nationaal mo nument" en deze betiteling is zeer juist. De Bouwvakarbeidersbond mag trotsch op dit werk zijn, welks groote waarde vooral ook door komende geslachten zal worden ingezien. Nimmer zagen wijl een zoo suggestief beeld van den arbeid aan de Zuiderzeewerken. Om van het vele an dere, wat de filfm biedt, maar niet te spre ken. Zooals gezegd: zij werd Zaterdagavond' vertoond voor de leden en genoodigden van den Bduwarbeidersbond. Onder de laatsten waren -een vijfentwintigtal dames en he-eren werkzaam aan d'e Zuiderzeewer ken. Dat de film1 tevens dienstbaar is ge maakt aan de propaganda is, gezien de oedoeling, waarmede zij tot stand kwam, vanzelfsprekend. Maar, zooals ons de Bonds-secretaris, de heer Sinoo, reeds vertelde, die propaganda drong zich ner gens op den voorgrond, zij bestaat ln een opname van het Bondswerk ln verschill ende onderdeelen, wat statistieken en grafieken, enz. De film is gemaakt bij; ge legenheid van -het 10-jartg bestaan van den Bond. Na de groote uitsluiting en staking is een nieuw© sterke opleving ge komen, zoodat de 81/» ton schuld, waaruit oen het bondsvermogen bestond, binnen een jaar omgezet werd in een bezit, en thans de Bond meer dan een miKloen aan vermogen heeft. De film geeft een beeld van den bouw- arbeid in al zijn onderdeelen om te cul- mlneeren in het Zuiderzeewerk. Dit laat ste alleen reeds is een monumentaal werk, juist omdat het zoozeer de essentie, het wezen van den arbeid weergeeft. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd in wethouder Bok. "Voorts wa ren nog een 40-tal leden der afdeeling Callantsoog tegenwoordig, diverse bestu ren enz. Behalve de film was nog een uit gebreid programma opgesteld, dat met dansen besloten werd', maar wijl hebben dat niet meer gezien. De speciaal voor f eze film geschreven muziek van den kapelmeester Hugo de Groot was niet tijdig aangekomen, zoodat de pianist van „Musis", de heer Veenstra, voor de moeilijke taak stond geheel on voorbereid te improvlseeren. Hij kweet zich hiervan voortreffelijk hetgeen hem een complimentje bezorgde van den voor zitter der afdeeling. CURSUS IN MACHINENAAIEN. De vorige week is op de bovenzaal van het café Van Os, Koningsplein, een van wege de Singer-maatschappij georgani seerde cursus aangevangen in machine- naaien, stoppen, enz. Op speciale Singer- patronen wordt onder- en bovengoed ver vaardigd, moderne jurken met klokrok, terwijl onderricht wordt gegeven in machinaal stoppen van huishoudgoed: theedoeken, handdoeken, enz. De cursus is uitsluitend voor cliëntèle der Singer- maatschappij en wordt gratis gegeven, Ongeveer 60 deelneemsters maken er ge bruik van, welke in twee clubs zijn gefor meerd, de eene van des middags 2 tot 5, de andere van des avonds 7 tot 9 uur. De cursus duurt in het geheel 2 weken. Ieder krijgt les op haar eigen machine. UITBREIDING MAISON GERRIT9. De heer Gerrits, in de Spoorstraat, heeft zioh genoodzaakt gezien, zjjn toch al groote zaak opnieuw uit te breiden. Het aantal cabines voor de dames is nu van vier op acht gebracht, terwijl de win kel ook vergroot is, hierdoor is de heeren salon meer naar achteren gekomen. Een verbetering is ook, dat de motor voor de droogtoestellen nu niet meer in de cabines is, maar buiten gemonteerd is, zoodat men geen hinder meer heeft van het snorren. Door 8 mondingen wordt de lucht van buiten naar binnen gezogen. In den winter wordt deze in een oogwenk omgezet ln warme lucht, terwijl de dames des zomers de frissche buitenlucht om hun hoofd kunnen laten waaien. Wij wenschen den heer Gerrits veel succes met deze uitbreiding, waaraan wij niet twijfelen, gezien -het steeds toe nemende aantal dames die tot de nieuwe haardracht overgaan. De verbouwing is uitgevoerd door den heer Groot, de electrische installatie door den heer Van Baaren en het schilder werk door de firma Polhng Geus. REVUE „LACH.EN VERGEET". Wij hebben reeds ln 't kort vermeld de komst van het gezelschap Frits Stapper, dat de volgende week Woensdag en Don derdag hier de revue „Laoh.... en ver geet" komt vertoonen. Het zal wel.niet noodig zijn hiervoor een speciaal woord van aanbeveling te schrijven als wij zeg gen, dat Louis Daviüs hierin medewerkt. Met deze revue wordt het genre op hoo- ger niveau gebracht. Door stijlvolle finales wordt getraoht een nieuw element in de revue in te voeren. Zoo worden wij ach tereenvolgens verplaatst in het Oude Hel las, we maken een oogstfeest mee op den Balkan en worden genoodigd op een brui loft in Rusland. Dat alles is aanleiding voor kleurige tafereelen met karak terlstleke dansen, geheel afwijkend van de gewone revue-finales, die vóór alles oogverblindend wilden zijn. Deze uit de handeling voortkomende hoogtepunten der revue zijn omgeven door een serie scènes, zooals het tafereel van „de Kleine Man", die naar het stembureau moet, met het populair geworden liedje van Louis Davi-ds „Dat is de kleine man", een ander liedje, even aantrekkelijk als het eerst genoemde, „Wel wel" getiteld, enz. Een nieuwe ster aan den revue-hemel ls Madame Nino Dolrfay, een Belgische, die in deze revue het publiek stormender hand heeft veroverd. Verder noemen wij Johan Heester, het danspaar Nadasy-Baum, dat Europa's bes te danspaar genoemd wordt, enz. Een volgend maal zullen wij eenige kri tieken over deze revue opnemen. Ernstige autobotsing. BtJ de Kooy. Zaterdagavond om ongeveer kwart over zeven heeft te de Kooy, nabij de Vlotbrug, een autobotsing plaats gehad. Een der autobussen van den heer Prins stond stil aan den rechterkant van den weg, daar de chauffeur een motorreparatie moest verrichten, toen een luxe auto, een zes-persoons Studebaker, met een vaart van 60 70 K.M., achter tegen de bus aanreed. De bus werd beschadigd, hoewel ge lukkig niemand werd gewond, doch de luxe auto werd totaal vernield. Van de vier inzittenden werden er drie licht gewond, doch de tandtecbniker J.K. uit Sohagen, die naast den bestuurder zat, kwam er niet zoo goed af. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het Marine Hospitaal vervoerd. Het ongeluk is aan de inzittenden van de luxe auto te wijten, zij waren sterk onder drankinvloed. De bus stond, zooals wfl reeds zeiden, aan den rechterkant van den weg en het zicht was goed. Het achterlicht van de bus brandde wel, een veldwachter, die vijf minuten voor het ongeval de bus passeerde, heeft dit geconstateerd. De verwondingen van den persoon, die naar het hospitaal vervoerd is, bleken niet zoo ernstig te zijn, na zijn roes te hebben uitgeslapen, is hij ontslagen. De auto behoorde aan den heer O. G. uit Anna Paulowna, en werd bestuurd door den heer O. B. uit Schagen. Het mag een wonder heeten, dat de chauffeur van de bus niet gewond is. Deze stond n.1. voor de bas zijn reparatie te verrichten, toen de luxe auto er tegen aan reed. Dank zij het feit, dat de remmen van de bus aangezet waren is deze niet vooruit geschoven. Dit ongeval is éus betrekkelijk nog goed afgeloopen dochhethad ernstiger kunnen zijn. Er is wederom bewezen hoe gevaarlijk het voor automobilisten is om alcohol- houdenden drank te gebruiken. Men brengt zich zelf er mede in gevaar, doch erger is het gevaar waaraan anderen bloot staan, door het onbesuisde rijden van beschonken autorijders. TELEFOON 45. het vlugste en beste adres voor AL UW VERZENDINGEN Men leze de berichten en de statistieken er maar eenB op n8, dan kan men zien, hoeveel ongelukken er door hen worden veroorzaakt. AANRIJDING. - Zaterdagmorgen ls een der brood wagons van de broodfabriek „De Een dracht" in de Keizerstraat aangereden door de auto van het vliegkamp „De Kooy". De wagen werd op het trottoir ge schoven. Behalve de vernieling van den lantaarn werd' de wagen verder niet be schadigd. IN DRONKENSCHAP. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ongeveer 2 uur werden bewoners van de Stakmanbossestraat opgeschrikt door het inslaan van een ruit. Toen de man uit zijn bed sprong om te zien wie hem dat koopje geleverd had, zag hij een tweetal marine-schepelingen, die onder den in vloed van drank verkeerden. Hij waar schuwde de politie, die hen opbracht. De dader beloofde de schade, ten bedrage van ongeveer 9.50, te zullen vergoeden. INZAKE SCHOOLARTSENDIENSTEN IN NOORDHOLLAND. Volgens het in uw nummer van j.L Donderdag voorkomend© verslag der ver gadering van Vrij'z.-deim. raadsleden te Alkmaar, klaagde de heer de Boer er over, dat de provincie wel geldelijk© steun voor de oprichtig van schoolartsendien sten verleent, doch de onbillijkheid be gaat, bestaand© diensten, zooals te den Helder, niets te geven. De klacht is niet nieuw en is door imjj in de jongste winterzitting der Staten, waarin do betreffende voordracht werd behandeld en ten slotte zonder stemming word aangenomen, afdoende beantwoord. Immers, wat -bedoelt de provincie, niet alleen met deze, doch feitelijk met al haar financieele medewerking, vooral op het gebied der volksgezondheid. Niet anders dan dit, de gemeenten, de aangewezen or ganen, die den wettel(|ken plicht hebben; de belangen der volksgezondheid te behar tigen, daartoe te brengen. Men kan dit doen door moreel© aan drang, doch dit helpt geeü zier. Alleen het in uitzicht stellen van meebetalen door de provincie en ook soma het Rijk, brengt de gemeenten tot het meer dan tot nu toe zelf aanpakken. Geen- enkel provinciaal subsidie heeft dan ook tot nu toe bestaande gemeente lijke lasten verlicht of overgenomen; doch steeds de gemeentelijke lasten ver zwaard, althans die uitgaven voor een be paald doel verhoogd. Het imag en het kan bet doel der pro vincie niet zijn, lasten over te nemen, die van nature op anderen rusten, en dit zou zij gaan doen door te gaan bijdragen ln de kosten van bestaande schoolartsen- diensten. De provincie zou door deze su-bsidiëering geen schoolarts rijtoer wor den en zij zou haar geld dus voor niets kwijt raken. Een subsddiëerin-g als door den heer de Boer bepleit zou niet anders zijn dan een bijdrage ln de huishouding der gemeente, die slechts in den aller- hoogsten nood wordt verleend; en dèn dikwijls nog niet eens. Het is nog lang niet zeker, of de nieuwe districtssoh-oolartsendiensten er door het in uitzicht stellen van provinciale bijdra gen zullen' komen. Het zou dus wel een zeer zonderling resultaat zijn, Indien een regeling, die dit juist allereerst ten doel heeft, ten slotte alleen diende, om school artsen, die er zijn en dus heel-emaal niet meer behoeven te komen, voor een deel provinciaal te financieren. Maar afgescheiden van dit alles, zou Den Helder toch nooit voor subsidie in aanmerking komen, zoolang zij geen schoolarts-vol-ambtenaar heeft, omdat dit een der nadrukkelijkste voorwaarden ls. De min of meer hoopvolle uitlating van mijn collega Koolman op die vergadering (althans als 't verslag juist is) moet dan ook wel als zeer persoonlijk worden be schouwd. De gemeente den Helder kan deel gaan uitmaken van een schoolartsendls- trict. De gemeenten regelen deii dienst alsdan bij gemeenschappelijke regeling, bedoeld bij artikel 121 der Gemeentewet. Daarin zal ook de bijdrage, die elke ge meente zal moeten betalen worden be paald. De provincie zal haar subsidie aan zulk een dienst echter zóó moeten bepa len, dat geen enkele gemeente daardoor minder gaat uitgeven, dan zij deed, vóór die districtsdienst geboren werd. Het voordeel voor een gemeente als den Helder zal dus nooit hierin gelegen kunnen zijn, dat zij minder uitgeeft, doch alleen bestaan in het bezit van een school arts-vol-ambtenaar, hopelijk voor alle scholen, zij 't dan tezamen met eenige andere gemeenten. A. W. MIGHELS. Haarlem, 81/1 '80. Burgerlijke Stand van Den Helder van 1 t/m. 8 Febr. 1980. BEVALLENA. DavidsonGriek, z. M- van Amersfoort—de Roode, z.M. HoekstraKoppedraijer, d.A. M. E. KramerVeldhoven, d. OVERLEDENP. F. van Konings- bruggen, 70 j.B. H. Bizel—Egers, 60 j. M. J. M. N. Valkenburg, 24 j. Langs de straat. DE HELD. »Jan, hou je van me?» lispelde het meisje, en keek smachtend op naar haar aanbidder, die haar op het eenzame plekje stijf in zijn armen hield. »Meer dan van iets anders op de wereld, schat», zei Jan, en bezegelde deze ont boezeming op de manier, die de menscben vanaf het begin van hun bestaan al ge bruiken. Stil stonden zij daar op dat plek jewij hebben al gezegd, dat het er eenzaam was, personen die zulke ontboezemingen aan elkaar doen vindt men niet in de Spoorstraat. Het was frisch dien avond, doch wat stoorden de gelieven zich daaraan. Had den zjj elkaar niet en was al het andere dan niet bijzaak? Een serene stilte hing over het aard rijk en de eenige geluiden, die te hooren waren, werden veroorzaakt door het kabbelen der golfjes, het gefluister der gelieven en het geluid, dat de boven omschreven manier van bezegeling te weeg brengt. Zij gingen zoo in elkaar op, dat zij niet bemerkten, dat een man genaderd was en een klein gebouwtje in hun nabij heid binnenging. Deze draaide discrete- lijk zijn hoofd om, toen hij het minnend paartje zag, hij was ook jong geweest. »Hou je werkelijk van me, Jan?, zoo fluisterde het meisje weer. Jan gaf geen direct antwoord, omdat... nou, enfin, het kon niet, doch toen het weer wèl kon, gaf hij weer de vurigste uitingen van zijn liefde. »Kindje,« zei hij, en zijn stem klonk heroïek, »ik hou zooveel van je, dat ik alles voor je zou willen doen: door het vuur voor jou gaan, vechten tegen hon derd menschen, die je een haar durfden krenken, de maan voor je naar beneden halen, als je het wenschte...* en zoo ging het door, totdat het meisje er van over tuigd was, dat de grootste held der wereld haar aanbad. Wij hebben reeds gezegd, dat er een serene stilte heerschte. Plotseling werd deze stilte verbroken door een geluid, een geloei, zóó ver schrikkelijk, dat het leek, alsof alle straatjongens op «Luilak» met bussen rammelden, of er honderdduizend baby's aan het schreeuwen waren, of er... ja, er is geen vergelijking voor, alle on harmonische geluiden waren vereenigd in dat geloei. Ondanks al zijn heldhaftige woorden, schrok de held zóó, dat hij zijn geliefde in den steek liet en, o, schande, als een haas er van door ging. Even later kon men een meisje, met een uitdrukking op het gelaat, welke het midden hield tusschen boosheid en droef heid, op de Hoofdgracht zien loopen. Op het Havenhoofd blèrde de mist hoorn. Binnenland. Ernstig autobus-ongeluk bij Deventer. Alle drle-en-twintig Inzittenden meer of minder ernstig gewond. Zondagmorgen omstreeks half elf is op den Rijksstraatweg te Deventer bij de Teuge een autobus met drie-en-twintig inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. Allen werden meer of minder ernstig gewond'. Het slechtst waren er aan toe een dame uit Apeldoorn, die een ernstige hoofdwonde opliep, en een 65- jarig heer uit Wapenveld, die een been brak. De Telegraaf meldt nader: De bus van de onderneming A. D. A., die om 10 uur uit Apeldoorn was vertrok ken, was, zooals des Zondags gewoonlijk het geval ls, geheel gevuld met reizigers. Toen dè chauffeur ter hoogte van de wo ning van den smid Van Zandvoort uit moest wijken voor een woonwagen, die, langs en op den -berm van den weg was geplaatst, dacht niemand aan een onge luk. De bestuurder week, naar ooggetui gen bevestigden, voldoende uit. Nadat de woonwagen gepasseerd was, wilde hij den rechterkant van den weg nemen. Daarbij kwam de auto echter met één der voorwielen ln het zand naast den weg te recht Aanstonds probeerde de chauffeur weer op den weg te komen, hetgeen hem echter niet gelukte. Vermoedelijk raak te op dit oogenblik de stuurinrichting defect, waardoor de zware autobus met kracht tegen een langs den weg staan- den boom werd geslingerd. Het mag nog een geluk heeten, dat de wagen niet in de sloot raakte. De gevolgen waren dan zeker nog veel ernstiger geweest. De autobus is zoo goed als geheel ver nield. De banken waren in elkaar ge drukt of van haar plaatsen gerukt, terwijl de chauffeursplaats door het oDschulven van de afscheiding ln het geheel niet meer teruggevonden kon wordon. De scherven van de gebroken ruiten lagen overal over den weg verspreid, terwijl do pennen, die tot bevestiging van de bun- ken dienden, overal heengevlogen waren. DE DOODENRIT SCHAGEN— WOGNUM. Daar de commissie Inzake het behoud van de stoomtram SchagenWognuira met de directie der Ned-erlandsohe Spoor wegen niet tot een vergelijk ls gekomen Inzake de voortzetting van de exploitatie ls deze met Ingang van Zaterdag gestaakt Toen Vrijdagavond de laatste trein van Wognum ln de richting Sohagen ver trok, woei de vlag van het stationsgebouw halfstok. Onder aanhoudende fluitsigna len en onder neer groote belangstelling 12 en 18 Febrnarl ln Casino.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 5