't Zand. Breezand. Wieringen. Schagen. Callantsoog. Texel. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Ingezonden. Verder Is er niets meer aan de orde, en sluit de voorzitter met een woord van dank voor de aangename besprekingen, en met een tot weerziens over 14 dagen, de vergadering. We vernemen dat met den bouw van een nieuw woonhuis voor den heerJ. Louwe, hetwelk aan de z.g.n. Klkkersteeg alhier zal verrijzen, zijn belast de heeren Jb. Schoen en M. Schrieken, beiden te Stol- pervlotbrug, resp. voor het metsel- en timmerwerk. Aan den heer A. E., timmerman alhier, is de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van zes maanden, ingegaan zijnde op 17 Oct. '29. EERSTE UITVOERING „SOLI DEO GLORIA". Donderdag, 6 Febr., gaf de Ghr. mu- ziekvereeniging »Soli Deo Gloria», haar eerste uitvoering in het Evangelisatie- gebouw, waarvan de opkomst vrij goed was. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. Hooymijn, door te laten zingen Psalm 68 vers 10, waarna hij voorging in gebed, en Psalm 89 voorlas. Hij heette daarna alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf de lei ding over aan den directeur, den heer J. P. Mosk. Voor de pauze werden een 7-tal nummers tgespèeld, welke laatste het Wilhelmus. Na de pauze heropening met het zingen van Psalm 84 vers 3 en vervolgens weer 7 muzieknummers, met als afwisseling eenige voordrachten ge titeld »De verslaggever» door J.P. Mosk, »In de wachtkamer, (samenspraak door 5 heeren) en het «Levende Standbeeld« samenspraak door 4 heeren. Zoowel muziek als voordrachten wer den zeer naar genoegen ten gehoore ge bracht. De gezellige bijeenkomst werd gesloten met het zingen van »Nun danket allen Gott«, waarna de heer Boon, Evan gelist, sloot met dankgebed. BRAND. Donderdagavond brandde in den Verl. Stoomweg het huis bew'oond door den heer Nederhoed, tot den grond af. Door den feilen wind viel aan blusschen niet te denken. De inboedel was verzekerd; het huis, eigendom van de Gebr. C., niet. FEESTAVOND „ONS GENOEGEN". Opvoeding van Spitsboeven en Vagebonden. Op de bovenzaal van het café van den heer S. Veerdig te Hippolytushoef hield de dlansclub „Ons Genoegen" j.1. Don derdagavond voor hare leden en genoo- digden een feestavond. Te ongeveer 8 uur opende de waarnemende voorzitter, de heer J. Brouwer, imet een hartelijk wel kom tot de aanwezigen (ongeveer 250 personen) dezen feestavond, waarna op voering volgde van 2 blijspelen, n.1. „De twee Spitsboeven" en „De twee Vagebon den", 'beiden in één bedrijf. Allerkeurigst werden deze stukken opgevoerd, men zat te schudden van het lachen. Vervolgens trad op de welbekende hu morist, de heer J. Wichers van Breezand, welke met een reeks voordrachten de aanwezigen van begin tot eind wist te boeien. Tooneel en voordrachten vielen dan ook bij' allen in zeer goeden smaak en bij sluiting dankte de voorzitter dan ook voor aller medewerking tot het welsla gen van dezen gezeligen avond. Tot slot volgde, onder leiding van den dansmees ter, den heer Brouwer, een gezellig bal, dat tot ongeveer 1 uur duurde. HERVATTING VAN WERK ZAAMHEDEN. Maandag as., zal men bij de M. U. Z. te Den Oever de werkzaamheden weer hervatten. Daar zal voorloopig met 1 kraan, 1 baggermolen en 1 zuiger naar zee worden gegaan. De bedoeling is hier' waarschijnlijk in het klein te beginnen, daar er ook enkele baksdhippers ©n machinepersoneel is opgeroepen. DAG- EN NACHTPLOEGEN. Bij de „Amsterdamsche Ballast-Maat- sdhappij" te Den Oever is men begonnen met het dubbel ploegenstelsel te werfaep, n.1. dag- en nachtploeg. Daar het hier in de bedoeling ligt de grond, welke uÜ de monding van de uitwateringsluizen ttordt gebaggerd, tevens tot aanvulling v*n be doelde sluismuren te gebruiken, en om althans ruimte te maken voor bet bou wen van stortebeüden. ALBERT HEIJN. De alombekende firma Albert Heljn, groothandel te Zaandam, is voornemens alhier een zijner filialen te slichten. Voor den bouw hiervoor heeft zjj aangekocht een bouwterrein te Hippolytushoef aan de Hoofdstraat, in eigendom toebehoorende aan den heer O. J. Bosker, voor de kapi tale som van 10.000. RADIO-CENTRALE. De Radio-Centrale van den heer J. Bosker alhier, heef! dezer dagen zijn 200ste abonnée aangesloten. Voorwaar een record. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. F. Roep, thans onderwijzer te Hil versum, is aldaar benoemd tot waarne mend hoofd der school. DE VERWERKINGSINRICHTING. De gemeente Den Helder heeft voor de verwerking van afgekeurd vleesch zich aangesloten bij de kring Barsinger- horn, waarvan het verwerkingsgebouw gesticht wordt In de gemeente Schagen. WAAR ONZE VARKENS BLIJVEN. Onze uitvoer van bacon, verwerkt var- kensvleesch, maakte in de week van 23 Januari tot 28 Januari een record. De uitvoer steeg tot het belangrijk cijfer van 18416 varkens, een week daarvoor bedroeg de uitvoer 18010. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Over. het algemeen was de uitvoer van vee uit ons land in 1929 zeer belangrijk. De slotmaand, December, maakte in dit opzicht zelfs een record, om te beginnen met varkens. Er werden in die maand 4626 levende varkens uitgevoerd. In het geheele jaar gingen van 1929, 28201 stuks ter waarde van f 2.095.000. Het grootste getal ging naar België 21171, doch boven aan staat Italië met 57654. In 1929 werden in het geheel uitge voerd 47567 ton of 47.576.000 kilo bacon ter waarde van f 49.900.000. Vrijwel al de bacon ging naar Engeland, n.1. 47215 ton. Aan versch schapenvleesch voerde ons land 5830 ton uit, ter waarde van f4.824.000. Nu volgt het 3e voorname uitvoerproduct van onze eeteeltrundvleesch en leven de runderen. De uitvoer vau gerookt en gedroogd vleesch bedroeg 1116 ton ter waarde van f 1.286.000. Van levende runderenstieren waarde onbekend, Melk- en kalfkóeien 6893 stuks ter waarde van f 2.037.000 van jong vee ouder dan 1 jaar. Behalve stieren bedroeg de uit voer 6101 stuks, waarvan uaar België 2593, Italië 2096. Slachtvee ten getale van 3307 ging voornamelijk naar België 3277 stuks. MARKTOVERZICHT van Donderdag 6 Februari 1930. Wij mogen van de week wel beginnen met de paarden, want zij vormden wer kelijk sinds langen tijd de hoofdschotel. Er waren flinke werkpaarden en slacht- paarden. Zoo hier en daar werd er ver kocht en voor de slachtpaarden was er ook handel; de prijzen waren beter dan eenige weken terug. Hoogste markt was 400. Voor de melkkoeien kan men constatee- ren, dat de prijs op peil blijft en men er voor het eerst niet aan denkt te dalen, zoolang de voerprijzen laag en de melk prijzen hoog blij ven. Veel handel echter wordt er nog niet gedaan. Hoogste markt kalfkóeien 375, geldekoeien 290. Pin ken gingen tot 170. Voor den vleesckhandel zijn de prijzen zeer wel loonejid en voor de mesterij is er ook weer aniom, tengevolge der lage voerprijzen. Er was niet veel aanbod en de prijzen waren hoog. Hoogste markt 465. De prijzen voor de nuchtere kalveren zijn prijshoudend, de haridel vlot, de hoogste ma/kt was 26. Voor het wolvee loopen er geruchten dat het iets zal stij gen en ocd nu al was er te merken dat de prijzei; wel iets omhoog gaan, hoewel de hande/ nog niet vlot was, tot voor 30 werden </e overhouders verkocht. De vet te varkens konden we weer eens, sinds een paar weken, op 40 ct. per pond notee- ren en/de prijzen schenen ook vast te zijn, zoodat de mesters weer animo krij gen, ook al weer door de lage voerprijzen en kolden wij ook nu reeds weer een op leving, zoowel voor de magere varkens (mesten) en op de biggenmarkt in prijs consfateeren. De mestvarkens waren pl.jiy 272 ct. per pond hooger, de biggen wel/tot 2.duurder. Hoogste markt magere varkens was 52.biggen tot m.~. Burgerlijke Stand van Schagen van 30 Jan.6 Febr. 1930. GETROUWD: Cornelis Gerret Jan Gsel en Maria Pieternelle Mosk. OVERLEDEN: Geertruida Maria Voorman, 72 j., echtgen. van Hermanns Julius Knuwer; Elisabeth de Smith, 75 j., wed. van Gerrit van Stipriaan. POLITIE. Verloren: een vulpenhouder. HULDIGING VAN DEN JUBILEERENDEN GEMEENTE ONTVANGER. Gistermiddag pl. m. 12 uuir vond alhier op het raadhuis de huldiging plaats van onzen jubileerenden gemeente-ontvanger, den beer H. Zeeman. Aanwezig waren B. en W. der gemeente Callantsoog, alle raadsleden op twee na, welke laatste ver hinderd waren die huldiging bij te wonen, benevens de dames der resp. raadsleden en «eenige verdere belangstellenden. Nauwelijks was de heer Zeeman "met zij-n familie binnengetreden, of van alle kanten werden dezen de hartelijke geluk- wenschen aangeboden. Nadat allen hadden plaats genomen, volgde de aanbieding der e are wijn. Daarna vroeg de burgemeester van Cal lantsoog, de heer D. Breebaart, aandacht voor de door hem namens den raad te houden toespraak. Spreker had voor zich liggen twee kronieken. „Waarde jubilaris en echtgenoote", begon spreker, „deze twee dikke boeken getuigen van veel „stormen" ©u deze raadzaal, hoewel in anderen vorm als aan den anderen kant der duinen, doch ook van vreedzame ge beurtenissen". Spreker las toen voor uit de notulen van de raadsvergadering van 19 Juni 1861, in welke vergadering de grootvader van den jubilaris werd benoemd tot gie- meente-ontvanger. Vervolgens herinnerde spreker aan de raadsvergadering van 7 Febr. 1905, waarin de tegenwoordige ontvanger, onze jubi laris, met algemeen© stemmen werd be noemd, zoodat dus deze functie bijna 70 jaar in de familie Is. „U zult het 25 jaar geleden niet gedacht hebben", aldus spr., „dat uw naam nog eens per radio zou worden omgeroepen, zoouls gisteravond Is gedaan door Vas Diaz. Moge de radio zijn een symbool van verandering in grooten kring, ook in uw ontvangerskring is veel veranderd". Hierna zette spr. uiteen, hoe Callantsoog zich losgemaakt heeft van de gemeente Zijpe. Het inwonerstal groeide, evenals het eindcijfer der begrooting. Dus ook het werk van den ontvanger werd omvang rijker. Vroeger waren het dunne boeken met weinig gedrukte posten, die Zeeman gebruikte, thans zijn het dikke boekwer ken met veel gedrukte posten. Volgens spr. heeft onze jubilaris- zich uitstekend bij die drukkere werkzaamheden aange past. Zijn salaris is dan ook in die 25 ja ren met 2000 toegenomen. „Onze jubilaris", zei spr., „heeft een inzicht in de rekenkunst, die bewondering afdwingtl Daar de heer Zeeman zoo'n accurate en plichtsgetrouwe ambtenaar is, heeft de raad gemeend dezen dag niet om opgemerkt voorbij te laten gaan. üp een wenk vani den burgemeester bracht de bode nu een schitterend! cadeau binnen, zijnde een prachtige fauteuil, welke dén jubilaris namens den raad werd aangeboden, met den wensoh er vele jaren genot van te mogen hebben. Het is geen „luie" stoel, aldus spreker, want u mag nog niet op uw lauweren gaan rusten. Voor uw werk is deze stoel ook zeer geschikt. Alvorens te eindigen bracht spr. ook hulde aan de echtgenoot© van onzen jubi laris. Deze is als 't ware een „tweede uit- bet-aalster". Altijd is zij bereid iedereen te helpen, als de 'heer Zeeman niet thuis is. Als huldeblijk werd baar daarom namens den raad en den voorzitter persoonlijk een prachtige bloemenmand overhandigd. Spr. hoopte verder, dat er nog vele woordvoerders zouden volgen en na een „lang zal hij leven!" op den jubilaris te hebben uitgebracht, besloot hij zijn speech met den wensoh, dat de heer Zeeman nog vele jaren zijn functie zal mogen waar nemen. Hierna nam de jubilaris het woord. Ik ben geen man van veel woorden, zei hij, ik bedank den raad voor het prachtige cadeau. Ontroerd nam hij daarna plaats in zijn nieuwe fauteuil, die zijn goedkeuring wegdroeg. Nu vroeg het raadslid M. Vries het woord. Hij hoopte, dat de heer Zeeman nog véle jaren zijn prestatie mag door voeren tot heil van de inwoners van Cal lantsoog. Onder 'het gebruik van eenige vervar- scihingen werd ér een tijdje gezellig gekout en oude herinneringen werden opgediept. Hierna werd het woord gevraagd door den heer E. Smit, hoofd der school. Spr. meende wel te spreken namens de ambte- ranen, als 'hij den jubilaris prees voor zijn welwillende houding. Nooit kwam iemand ongetroost bij -dezen vandaan. Ook de echt genoote deelde in deze hulde. Spr. hoopte, dat de ambtenaren steeds prettig met den jubilaris mogen blijven samenwerken. Daar niemand meer 'het woord wensohte en het al vrij laat was geworden, sloot de burgemeester als voorzitter van den raad deze huldigingsplechtigheid, maar niet alvorens den 'lieer Zeeman en familie be dankt te hebben, dat zij deze hulde in ont vangst hebben willen' nemen. Verder wemseht hij hem een plezierigen dag toe ,en een prettige herinnering aan dezen 'middag. In aansluiting op bovenstaand artikel kunnen wij nog vermelden, dat het den heer Zeeman niet aan belangstelling heeft Ontbroken. Verscheidene bloemstukken sierden zijn kamer, terwijl ook nog eenige nuttige geschenken to 'bewonderen vielen. Als aardigheid werd den jubilaris een gedicht met oorkonde overhandigd, waarin door middel van teekeningen zijn verschil lende functies waren vastgelegd. De 'heer Zeeman is n.1. behalve gemeenlte-ontvan- ger ook nog roeier van de reddingboot, administrateur van de begraafplaats, enz. DE ZIEKTEWET. Gisteravond trad alhier in de zaal van hotel „Duinzicht" voor de Vereeniging „Hulp in Nood" als spreker op de heer W. v. d. Vall uit Heilo, ambtenaar van den Raad van Arbeid, niet het onderwerp „De Ziektewet". Nadat de voorzitter der Vereeniging, de heer J. Hollander, de bijeenkomst bad geopend en alle aanwezigen welkom had geheeten, gaf hij 'het woord aan den spreker. Deze begon met de opmerking, dat d© opkomost hem niet meeviel. Volgens hem is dit een gewoon verschijnsel. Ais er iets nieuws tot stand moet komen, is er zeer veel belangstelling. Is liet doel bereikt, dan daalt de Interesse of ze houdt geheel op. Dat Is zoo met de meeste wetten. Als voorbeeld noemt spr. de wetten van het algemeen kiesrecht» het algemeen vrou wenkiesrecht, de Invaliditeitswet e. d. Zoo ook met de Ziektewet, die nu 1 Maart a.s. in werking zal treden. Deze Ziektewet ls een product van do sociale hervormingen, de sociale verzeke ringswetgeving, zooals ex-minister Talma zich die gedacht heeft. In 1927 diende minister Slotemaker de Bruin© de Ziektewet in, bijna In den geest zooals Talma 'haar gewchscbt bad. Door een doör de Tweede Kamer be noemde commissie werd het ingediende wetsvoorstel onderzocht en verder behan deld, waarna het met veel wijzigingen in de Kamer terug kwam. Dit gewijzigde ontwerp heeft veel succes gehad. Wel eigenaardig is, volgens spr., dat d© organisaties, die deze nieuwe Ziektewet moeten uitvoeren, nog gevormd moeten worden, hoewel op 1 Maart a.8. d© wet in werking treedt. Eerst zal de uitvoering wel wat hortend en steotend gaan, aldus spr., maar het recht os gewaarborgd. Tot nu toe is nog geen enkel exemplaat van de Ziektewet van hoogerhand verschenen. Wel van par ticuliere zijde zijn de artikels in een werkje voreenigdL Hierna begon spr. aan de uiteenzetting der nieuwe wet. In 't kort zullen wij dit trachten weer te geven. Ie. Wie zijn eigenlijk verzekerd)? Voor deze Ziektewet is elke arbeider verzekerd, die in een onderneming werkt. Niet verzekerd zijn inwonende kinderen, inwonend personeel en vaste arbeiders met een inkomen van meer dan 8000 per jaar. 2e. Wat is een arbeider? Spreker onderscheidt de vaste, de losse en de „nog lossere1' (bijv. transportarbei ders. Elk arbeider, die 'binnen een. maand, nadat hij bij zijn laatste patroon werkte, ziek wordt, beeft recht op uitlkeering. 3e. Over 't uit te keeren ziekengeld. Dit 'bédraagt 80 pet. van het normale dagloon, dat een normale arbeider in zoo'n bedrijf verdient. 4e. Hoe hoog is de premie? Deze wordt berekend van ten hoogste 8.De uitkeering geschiedt 6 dagen per week, met een maximum van 6.40 per dag, gedurende ten hoogste 26 weken. Geen uitkeering volgt, als ide ziekte op zettelijk werd veroorzaakt. 5e. Wordt bij staking ook uitgekeerd? Volgens de wet is staking schorsing van dienstbetrekking, dus de ziektewet blijft hier van kracht. 6e. Wie betaalt Üe premie? De helft door den werkgever, de andere helft door den werknemer. Spreker noemt als premie van de kas der Raad van Arlbeid 23.— van de f 1000 loon. Ook zijn er kassen van z.g. bedrijfsvereenigingen. Deze kassen, zegt spreker, mogen geen winst maken, en toch is er concur rentie. Verder haalde spreker eenige voor beelden uit zijn praktijk aan, om de ver schillende punten duidelijker toe te lich ten. Hij besloot met de woorden: „Sociale verzekeringswetten brengen verhoogde volkswelvaart". Nadat enkelen uit het aandachtige pu bliek nog eenige inlichtingen hadden ge vraagd en natuurlijk ook kregen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst, maar niet al vorens dank gebracht te hebben aan den spreker, die de nieuwe wet zoo duidelijk uiteenzette. Burgerlijke Stand van Texel van 1 tot en met 7 Februari 1930. GEBOREN: Onno, z. v. R. Kikkert en A. D. K. Nannenberg; Henricus Jacobus, z. v. H. Smit en A. Witte; Johan, z. v. A. van den Brink en L. J. Lubbers; Willem, z. v. J. van Huizen en M. Kikkert; Siinron, z. v. L. Kramer en M. Bremer; GorneKa, d. v. H. van Heerwaarden en K. Ran; Elisabeth, d. v. J. de Stmit en E. J. Stolk. ONDERTROUWD: J. J. Zegel en D. J. Bas. OVERLEDEN: Trijntje Brik, 80 jaar, wed. van M. van der Vliet. POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 1 pijp, 1 rozenkrans, 1 oombinatietang, 1 vulpen, 1 Eng. sleutel. LOONEN EN ARBEIDSVOOR WAARDEN IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Te Lisse heeft Donderdag weer een bespreking plaats gehad tusschen de be sturen der drie patroonsbonden in het bloemibollenbedrijf en de vertegenwoor digers der r.k., christ. en moderne land arbeidersorganisaties over de afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst voor 1930'31. Na gehouden besprekin gen deelden de patroonsbesturen mee, dat zij bereid waren, het getal maanden met den vrijen Zaterdagmiddag te bren gen van 9 op 10 per jaar; dat in verband met de te betalen premie voor de ziekte wet de weekloonen met 25 ct. verhoogd zullen worden, en dat van het te stichten pensioenfonds de losse werkkrachten niet zullen worden uitgefloten. Voor dat fonds zullen de patroons voorloopig voor 1930- '31 2 pet. van het totaal loonbedrag stor ten. De werknemersbesturon verklaarden zich bereid, de verbeterde patroonsvoor- stellen aan hun leden voor te leggen met een gunstig advies. SUBSIDIES AAN MUZIEK- VEREENIGIN GEN. De heer van den Bogaerde deelt ons mede, dat hij op de beschouwingen van den he©r Van Teekelenburgh niet nader wenacht ln te gaan, omdat hij, teneinde uiteen te zetten waarom harmonie moei lijker is dan fanfare, zich ln allerlei tech nische details zou moeten begeven, die het groote publiek niet zou kunnen vol gen. Bovendien ging de zaak daar niet om. Wat in eerste instantie door den heer Van den Bogaerde werd betoogd, betrof de wijze van subsidieeren der plaatselijke corpsen, waarbij niet wordt gelet op hun muzikale capaoitelten, doch uitsluitend op de grootte, die zij als groeps(„polltiek)"muziekoorps Innemen. En hij sprak als zijn wensoh uit, dat bij de vaststelling der subsidies tevens nor men werden gesteld betreffende de muzi kale oapaoitelten der verschillende corp sen, zoodat uitsluitend naar muzikale prestaties de subsidies zouden worden verdeeld. Na deze nadere toelichting kan verdere gedachten wisseling over dit onderwerp, achterwege blijven, en zullen wij hierom trent dan ook geen ingezonden stukken meer opnemen. Redactie. o WINKELSLUITING EN WINKEL PERSONEEL. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik h onderstaande in uw blad te doen plaatsen. Geachte heer Bosma, als u dan toch, na ruim 2 maanden beraad, uit mijn in gezonden van 16-ll-'29 begrepen hebt, dat mijne bedoelingen zijn geweest, zoo als u het wenscht te noemen, een vinger wijzing in de richting der 48-urige werk week, in de plaats te stellen van een winkelsluitingsijjd in overeenstemming met het werktijdenbesluit van 23 uren per week, dan daarvoor mijn dank. Jammer heer Bosma, dat u, de 48- urige werkweek in uw ingezonden aan balend, zoo losjes, zoo slap en zoo ge makkelijk laat glippen, om er niet meer in de geheele 2 kolom druks op terug te komen. U weet toch, dat de overwinning van den 8-urendag op een der mooiste en schoonste bladzijden in het boek uwer par tij geschreven staat. Graag had ik gezien, dat u van deze ge legenheid een gretig gebruik bad ge maakt, om een warm pleidooi te doen hoo- ren tot hen die er nauw bij betrokken zijn en die rechten niet deelen van een 48- urige werkweek. Heer Bosma, wanneer in den lande, in dezelfde taal en gloedvolle bewoordin gen de 8-urendag naar voren zou zijn gebracht, zooals zulks de laatste 3 a 4 maanden is geschied, voor een niets zeg gende en dan ook absoluut niets gevende winkelsluiting, dan had bij de a.s. behan deling der Wet op de winkelsluiting in de Tweede Kamer met meerdere overtuiging der noodzakelijkheid uiting gegeven kun nen worden om ook voor 't winkelperso neel den 8-urendag vast te leggen. Waarde heer Bosma, het stokpaardje, 'gemend door uw Bondsvoorzitter en zijne afdeelings- chefs, brengt de betrokkenen geen meer dere voordeelen dan de thans bestaande, doch wel een verdere verwijdering van de 48-urige werkweek dan menigeen zou kun nen vermoeden. Deze verwijdering vindt haar oorzaak, door van twee niet gemak kelijk te behalen personeelsvoordeelen de meest beroerde en niets beteekenende naar voren te brengen, welke door de Overheid met eenige besnoeiing het mak kelijkst gegeven kan worden. Dat u absoluut geen vertrouwen schenkt aan winkeliers tot stipte nakoming van het werktijdenbesluit is uw goed en geen misplaatst recht. Maar heer Bosma, om dan voor enkele boosdoeners aan dat besluit, 'n 8-urendag, een stuk levensgeschiedenis van al wat arbeider is, terloops even aan te halen en te doen verdwijnen (ik herhaal) achter een niets geen voordeel brengende winkelslui ting, getuigt van weinig gevoel voor uw oudstrijders. Heer Bosma, uw Bondsvoorzitter met geheel zijn staf zijn verantwoordelijk en hebben zorg te dragen dat ook het winkel personeel in de wettelijke bepalingen van den 8-urendag worde opgenomen, want ook dikwijls zijn bun dagen zwaarder en vermoeiender dan van hen die aanspraak maken op die Wet. Wat betreft de be diende in mijn dienst en zijn onvoldoende betaling kan ik mij gerust stellen. Wan neer een jongen 3 jaren in het stoffeer dersvak in opleiding is, samengaand met magazijnswerkzaamheden en dan 15 gul den per week verdient, kan van een on voldoende betaling moeilijk sprake zijn, mooht echter uw bond gunstiger loonbe- paling bezitten, dan verzeker ik u daar van nota te nemen. Heer Bosma, even wil ik u doen herin neren dat een der Raadsleden aan den voorzitter heeft gevraagd wanneer de win kelsluiting in behandeling wordt geno men, kijk en hoor, dan eerst zullen wij de krachtige klanken vap den 8-urendag voor het winkelpersoneel kunnen vernemen, welke u en uw Bondsvoorzitter in de scha duw van den gestreden strijd voor den 8-urendag doen verdwijnen, want een plei dooi ten gunste van winkelsluiting met het motief, dat het zou zijn in 't belang van het winkelpersoneel, kan voor een mensoh met gewone kijk op dat stokpaardje „niet" bestaan. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, B. J. QUAST. Den Helder, 6 Febr. 1930, TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. „De Stad Amsterdam",Februari. In het nummer van heden van de Held. Courant vindt de lezer een mededeeling betreffende een school te Montevideo, in de 7,uid-Amerikaan- sche republiek Uruguay, welke school ge noemd ls naar ons land. In dit nummer van „De Stad Amsterdam" vinden we de expo sitie van de leermiddelen, welke door de Ver- eenigimg „Nederland ln den vreemde" aan deze school ten geschenke zijn gegeven, ent die ln het „Koloniaal Museum" zijn tentoongesteld. Van de revue „O yes Kitty" die thans ln Am sterdam wordt opgevoerd, vinden we een aan tal photos, o.a. ook de tltelphoto, die een der scènes weergeeft. Mooi zijn de sprekende hondenkoppen, die elders afgebeeld zijn. Een aantal Amsterdamsche bruggen zijn op de lenB vereeuwigd: we krijgen wel een goeden- kijk op het schilderachtige aspect, dat ze opleveren in het Amsterdamsche stadsbeeld. Minder fraai is de weergave van vier schoonen uit Hono- lulu, waaraan een dubbele pagina is gewijd. Van het overige noemen wij een tweetal korte verhalen', een vogelvluchtopname van het Hoogovenbedrijf in Veleen en een mooie wol- kenphoto.

Heldersche Courant | 1930 | | pagina 15